KNIPOOG VAN J. G. SUURHOFF GEKABBEL SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN I KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS I programma's Fatale proefrit eiste een dode Maandag 27 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 VOORBEELDIGE TELEVISIEAVOND Film over Eichmann komt 7 april IN HET KORT wereldreis als weddenschap DE TINTELS Jack Dunkley yOOR wie zo vragen vele kijkers zich af was die grote knipoog, die de heer Suurhoff, voorzitter van de Partij van de Arbeid, zondagavond zond naar iemand, die niet op het scherm te zien was? Het raadsel is gauw opgelost als u weet, dat Siem Suurhoff, cameraman by de N.T.S., zoon van voornoemde voorzitter, weliswaar zondag geen dienst had, maar wel in de studio was om zijn vader te zien optreden. Intussen was een van de grootste aantrekkelijkheden van de televisie te zien geweest: het onbewaakte ogen blik. Enig medelijden met de vragen steller hadden we wel na zo'n knipoog midden in een zwarig interview. Duits sieraad OOK op ander gebied was het zon dagavond een voorbeeldige televisie avond. Na „Achter het nieuws" volgde namelijk een bijzonder aantrekkelijke Duitse film die poogde inzicht te geven in het leven van gewone mensen in Europese hoofdsteden. Behalve zeer informatief (lonen, prijzen, percen tages, huren en dagelijks vermaak wer den kort en bondig op tafel gelegd) was de film ook amusant. Een prach tig stuk televisie, een sieraad voor ieder programma. Jammer dat de Vara niet de gelegenheid heeft gegrepen om er een Nederlands stukje aan te breien. Na het levendig in beeld gezette buitenlandse commentaar van dr. De Jong volgde als slot van het program ma van de Vara „Vanavond bij Bruce". Ook hier weer een aantrekkelijk beeld, een voortdurende zoeken naar nieuwe dingen (die echt ook wel eens mis lukken) dat voorkomt dat men naar sleur afglijdt. Gisteravond was het op treden van Bruce Low zelf eigenlijk het minst gelukkig. Een beetje houte rig, een beetje gewild. Men had de in- radio vandaag i MAANDAG Vanavond zendt de Avro het tweede deel uit van het hoorspel „Het kapseizen van de Ka- permeulen" van Klaas Smelik. Hilver sum 1, kwart voor tien. Het is het slot van het programma Radioscoop, dat begint met „Het zoeklicht op Louis Davids". Frank Sinatra zingt om half elf, in het programma van de American For ces Network. Waar we de vorige week vergeefs op gewacht hebben zien we van daag aangekondigd: een muzikale herdenking van het feit dat de grote componist Alexander Glazoenow vijf en twintig jaar geleden in Parijs overleed. Hilversum I (15.05) zendt een programma op platen uitwaar in te horen zijn het symfonisch ge dicht „Stenka Razinhet eerste ■pianoconcert met als soliste de dochter van Glazoenow, Elena) en het populaire ballet „De jaargetij den". Het is jammer dat voor dit laatste nummer niet een van de acht symfonieën gekozen is. Glazoenow schreef zoals zijn mu- zikantenhart het hem ingaf en hij heeft zich om de toenmaals moder ne stromingen weinig bekommerd. De ironie wil dat desondanks elk werk uit heel zijn kolossale oeuvre het stempel draagt van Glazoenows muzikale persoonlijkheid. druk dat alles niet zo goed „zat" als men gewend is. Vakkundig OOK Catherine Sauvage inspireerde niet tot erg boeiende beelden, maar daar stond een leuk gebracht, charmant optreden van Conny van den Bos tegenover, een aardig, bijzonder ver nuftige en handig becommentarieerde modeshow en plezante stukken koor zang en muziek. Alles bij elkaar was televisie vandaag 1 MAANDAG. Willem Duys heeft zijn rubriek „Muziek Mozaïek" afgestemd op de naderende Paasdagen en uiter aard krijgt de Mattheus Passie het deel dat haar toekomt (9.30). Een filmverslag van de lijdensweg door Jeruzalem gaat eraan vooraf (9.00). Actuele onderwerpen worden belicht in „Televizier" en „Pers in Persoon". BES&GIë VLAAMS draait een film van Louis Grospierre „De vrouwen van Stermetz", waarin de regisseur een stemmingsbeeld geeft van het Zuidslavische dorpje, waar in de laat ste oorlog alle mannen werden wegge, voerd en nooit meer terugkwamen (3.55). „Romeo en Julia en de duister nis" is een Tsjechische film van Jiri Weiss over een student in Praag die verliefd wordt op een aan de Gestapo ontsnapt Jodinnetje (9.10). BELGIë FRANS vertoont pok een film „De onderwereld van San Fran cisco" (Thieves Highway) van regis seur Jules Dassin met in de hoofd rollen Richard Conté, Valentina Cor- tese en Le° J. Cobb (8.30). DUITSLAND. Vandaag is het de tweede zittingsdag van het „Televisie gerechtshof" (8.20). Daarna zijn de kij kers een uur lang te gast bij „Magi- culum" de zitting van de magische cirkel. Het wordt een spannend uur met tovenaars uit bijna alle landen van Europa (9.20). kritisch bekeken het zondagavond een voortreffelijk samengesteld programma, dat niet stoel de op een enkel opgeschroefd hoogte punt, waarin geen luidruchtig „top- programma" aanwezig was, maar dat gewoon verstandig, beheerst en vak kundig in elkaar was gezet, tot en met sport in beeld. Rustig kabbelde zaterdagavond het programma van de NCRV. Marinade was deze keer eigenlijk meer radio dan televisie. Niet slécht gebracht, maar ook niet meer dan een middelmatig routineproduct met technische struike- larijtjes, een flauwe sketch en niet slechte muziek. Als men hier niet de constellatie had van vijf omroepverenigingen, die naar verhouding zeer weinig uitzenden en steeds streven naar het beste, dan zou zo'n routineproduct in de lijn der ver wachtingen liggen. Nu verbaast het de kijker iedere keer weer. Het is alles vriendelijk, maar zo onvolwassen. Met de helft van het aantal artiesten op het scherm zou een regisseur met een wat vrijere hand een echt plezierig pro gramma kunnen maken, inplaats van iets middelmatigs, dat behalve de kijker ook de artiest geen recht doet. Op zichzelf bezien was het floor-show- achtige optreden van Kitty Knappert aardig, evenals van de Hi-Five. K. Giel LONDEN. Nog voor het proces tegen Adolf Eichmann begint, wordt een film uitgebracht over zijn leven, de achtervolging door Israëliërs en zijn arrestatie. Werner Klemperer, de zoon van de befaamde dirigent Otto Klemperer, speelt de rol van Eichmann. De film gaat onder de titel „De jacht op Adolf Eichmann" op 7 april te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht in Nederlandse première. 1 RADIO I Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Cram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Piano recital; 11.15 V d zieken; 12.00 Gram; 12.20 Regeringsuitz: Uitz v d landb; 12.30 Land en tumb meded; 12.33 Lichte muz; 13.00 Nws en beursber; 13.30 Lichte muz; 14.00 Kamerork en solist; 15.00 V d vrouw 15.30 Hobo-kwart; 16.00 Act; 16.30 V d jeugd; 17.30 AmateursprogT; 18.00 Nws; 18.15 Pia nospel; 18.30 RVU: De introductie van de Westerse techniek in ontwikkelingslanden, door ir. M. *van Rottenburg; 19.00 V d Kthd; 19.05 Paris vous parle; 19.10 Wat is het!??, quiz; 20.00 Nws; 20.05 Mu2ikale biografie; 21.00 Het kapseizen van de Kapermeulen, hoorsp; 21.40 Int Volksliederen; 22.00 Piano recital; 22.30 Nws en beursber v New York 22.45 Act; 23.00 Gram; 23.30 Studentenha ver; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM il. 298 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram. 8.50 V d vrouw; 9.40 V d jeugd; 10.00 V d kleu ters; 10.15 Lichtbaken, lezing (herh.) 10.25 Gram; 11.00 V d vrouw; 11.30 Gram; 11.50 Volaan.... vooruit, lezing; 12.00 Middagklok noodklok; 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Platen- nieuws; 13.35 Lichte muz; 14.00 Gram; 14.35 V d plattelandsvrouwen; 14.45 Gram; 15.1520, Gram; 16.00 V d zieken; 16.30 Zieikenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17.45 Re geringsuitz: Gesproken brief uit de Neder landse Antillen d. Henk Dennert; 18.00 Lich te muz; 18.20 Polit lering; 18.30 V d jeugd; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Vastenmeditatie; 20.00 Orgelspel; 20.30 Avondcollege: radio- lessen; 21.00 Klavecimbel-recital; 21.50 Gram; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Wereldnood vraagt wereldliefde, lezing; 22.50 Gram; 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ; 20.20—21.55 Speelfilm; 22.0022.45 Eurovisie: Overn v. d, BBC: Kamerork v Stuttgart. DUITSLAND 17.00—18.05 V d jeugd; (Regionaalprogr: NDR: 18.25 Progr overz; 18.30 Die Nord- schau; 19.25 Het leven van de zee. WDR: 18.45 Hier und Heute; 19.25 Onderhuurders groeten u); 20.00 Journ en weeroverz; 22.20 Geïmproviseerde rechtszaak; 21.35 In- terl voetbalwedstr ChiliDuitsland. Daar na: Laatste nws; BELGIE FRANS 19.30 Station Service; 20.00 Nws. Daarna: Religieus TV-spel; 23.00 Nws. BELGIE VLAAMS 19.00 Filmrep; 19.25 Tekenfilms; 19.45 Filmrep uit de dierenwereld; 20.00 Nws; 30 De bungalow, TV-spel; 23.00 Nws. Hier is de volgen de aflevering van het Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eer der gespeeld heb ben geven we nog even een toelich ting. Blanc hteefl eerst een tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeti hi| de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissin gen te vinden Mocht U er niet helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maat gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen Daarin zullen wij de oplossing publiceren Van onze correspondenten WEESPERKARSPEL. De 22-jarige C. K. Hutter uit Amsterdam is gister ochtend om het leven gekomen, nadat hij in het donker bij Weesperkarspel met een auto te water was geraakt. De 22- jarige P. R. D. Uiterdijk uit Amsterdam werd zwaargewond. Hij werd gistermorgen langs de berm gevonden door een wandelclub. Hij was uit de auto geslingerd en dicht bij de kant in het water gevallen. Hij was half versuft op de kant gekropen. De wandelaars haalden hulp, maar het duurde een paar uur voor de auto waar in H. zich nog bevond, was gevonden. Tijdens een proefrit met een motor is zaterdag de dertigjarige J. Lachterop uit Amsterdam dodelijk verongelukt. Hij reed te hard een bocht door en botste tegen een lichtmast. Hij was meteen dood. De achttienjarige F. van Riemsdijk, die achterop zat, werd zwaar gewond. Fietsers In het ziekenhuis te Roermond is de 56-jarige J. de Bock overleden. Hij was van zijn fiets gevallen, nadat hij een duw had gekregen van een bromfietser, die naast hem reed. De vijftienjarige T van der Steeg uit Genemuiden is zaterdagmiddag fietsend onder een auto gekomen. Hij werd te gen de straat gesmakt en stierf in een ziekenhuis. In Rotterdam is zaterdag de tweejarige Maria Bade onder een achteruitrijdende vrachtwagen gekomen en dodelijk ge wond. De dertigjarige bromfietser E. Elder- man uit Sappemeer is zaterdagavond bij Hoogezand om het leven gekomen. Hij werd tegen de straat gegooid door een bromfietser onder invloed, die op de linker weghelft reed. In het ziekenhuis te Doetinchem is gisteren de veertigjarige A. Ketz uit Zelhem overleden. Hij was er opgeno men, nadat hij zaterdag op een onbe waakte overweg bij Ruurlo onder een trein was gelopen. t Ze namen hartelijk afscheid van hun gids, die blij was toen ze ein delijk in een taxi stapten om naar het vliegveld te rijden. Hij stond de laatste tien minuten bijna te dansen van ongeduld, hij wilde naar zijn schrijfmachine. Het was elf uur toen ze op het vliegveld kwamen. De laatste ma chine naar Isfahan was een uur ge leden vertrokken het zag er naar uit dat Bertrand het zonder zijn blauwe moskeeën zou moeten stellen. Maar toen kwam het toeval, de beste van alle reisgezellen, hun weer te hulp. Iemand had een spe ciaal toestel gecharterd voor een vlucht naar Isfahan. Over twee uur zouden ze kunnen vertrekken. De ne ven dommelden wat in de wachtka mer tot de vlucht werd afgeroepen. Het begon licht te worden. Zoals in de meeste oosterse landen was ook hier het begrip van tijd min of meer vaag, de twee uur strekten zich uit tot bijna vijf. De streek waar ze over vlogen maakte een desolate en bijna ge heel onbewoonde indruk het land was zo wanhopig kaal dat het scheen alsof leven er geen reden van be staan had. Hier en daar dwaalden wat grauwe schapen over de droge bodem. Ze zagen ook overdekte bronnen langs de wegen, maar die lagen mijlen van elkaar verwijderd. Ze hoorden dat die bronnen van der tig tot honderdvijftig voet diep zijn. Ze zijn onderling door ondergrondse leidingen verbonden. Soms dalen de herders in de diepte af, op zoek naar hun vijanden, de slangen; in het duister worstelen ze met de rep tielen. Het bloed stolde de neven in de aderen toen ze dit hoorden. Na een uur zagen ze voor het eerst een glimp van Isfahan, de tweede stad van Iran, en de baker mat van de Perzische kunst. Opeens riep Abel; „Jongens t- hoe moet het nu met dat telefoon boek van Teheran?" „Niks van aantrekken", meende Bertrand. „Kijk liever naar bene den!" Op de vlakte beneden hen lag een oase. In de verte zagen ze een rij heuvels die zich scherp en onregelmatig tegen de lucht afteken den. In het licht van de ochtendzon glansden zacht de blauwe koepels van de moskeeën in de stad, waar van donkerbruin de overheersende kleur was. Massieve stenen torens, iets lager dan de minarets, verhie ven zich daarnaast. Dit waren geen f gevangenissen, zoals de reizigers meenden, maar duivetillen. De in boorlingen kweekten duiven ter- wille van de mest, die ze gebruikten voor hun meloenen, het voornaamste produet van de streek. Twee uur later, bij hun vijfde moskee, vonden Abel en Mare het welletjes. Ze zweetten en hijgden als paarden, en ze hadden het gevoel dat het zonlicht uit kokend lood be stond, dat meedogenloos over hun hoofden werd uitgegoten. „En de tuinen dan?" Bertrand blééf de onvermoeibare toerist. De gids die ze hadden gehuurd keek verrukt. Hij richtte zich hoog op en verzoetzijn tijdeijke mees ters hem te volgen. De hele Tohehar- Bag sloften ze af, een eindeloze laan die van het ene eind van de stad naar het andere loopt, en eindigt op iets wat vroeger een poloveld is ge weest maar nu veranderd is in een saai openbaar park. „Is dat alles?" hijgde Abel. „Nu, geef mij dan maar een doodgewoon plein. Daar is tenminste wat scha duw. En daarvandaan kun je die pa leizen en moskeeën veel beter zien dan hier op dit suffe picnicterrein!" „Zeer juist opgemerkt", meende Bertrand. „Heren, het verheugt me dat u het juiste ontzag betoont voor deze grandioze monumenten van een beschaving, die anders en ouder is dan de onze. Hier staan we voor de meesterwerken der Iraanse kunst. Van af dit terras van Mader I Shah glijdt onze blik over het panorama van de stad, waar we overal sporen aantreffen van de inmense rijkdom van de grote Sefevidkoningen. Zij waren het die Isfahan de reputatie van een dr Domstad gaven. En kaf fers kijk eens naar de schoonheid van die blauwe pagoda's en volg de sierlijke lijnen van die groene mina retten, barbaren die jullie zijn!" .,En vergeet vooral die zon niet die maar op onze hoofden brandt", zuchtte Abel, „ik heb zo'n idee dat ik een omelet onder mijn schedel heb inplaats van hersens. Van die legendarische tuinen van jou heb ik nog geen schijn gezien. En waar blijf je met die „subtiele geur van zondoordrenkte rozen"? Ik ruik iets heel anders!" .,0, dus dit is niet goed genoeg voor mijnheer? Dan gaan we naar die minaret. Als we daarop klimmen kunnen we de tuinen makkelijk zien." Niemand bewoog zich en iedereen zweeg. (Wordt vervolgd) 9 De ,ierv. gemeente van Kamper land heeft een gemeenteavond gehou den. Op deze avond hield ds. Mooi uit Schore een boeiende causerie over zijn reis naar Israël. 9 Bij de rijkspolitie in Zaatnslag wer den de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven; autoreservewiel, schroe vendraaier. dameshandschoen en huis sleutel. Twee donors uit Terneuzen, de he ren W. J. Jansen en G. Kouwijzer, ont vingen van het Nederlandsche Roode Kruis voor het vijftien maal afstaan van bloed de Landsteinerpenning. De afdeling Middelburg van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van presidente mevrouw J. Jongstra-Koer- selman. Mevrouw Marijs-Visser uit Den Haag sprak over „Christus wordt weer gekruisigd". De L.T.S. in Terneuzen hield een ledenvergadering, waaruit bleek, dat het leerlingental aanmerkelijk was geste gen. De rekening liet als nettokosten voor dag- en avondschool 422.532,01 en 2.273,53 zien. Binnenkort zal de L.T.S. een nieuw gebouw betrekken. De opening van het gymnastiek lokaal en het Vrijzinnig Hervormd Cen trum „De Schakel" aan de Bachten- steene in Middelburg geschiedt dinsdag 28 maart om vier uur 's middags. door NOU Z'JN DIB STOMME DINGEN j fsrv - fclICST lüAAb Goeie,D«s kukon-je OOK AAN MET GLAZEN OSSH nou Moar-ie eens EVEN HOREN... IK HOU COW N1BT VAN OMISABE AABDAP- PELS.NET ZO MIN ALS JU,MAAR HOOE JE MU KANKEREN EN KLAGEN EN ZEU- RENOVSR HET KOKEN IN DIT HUIS L/UHT 'illlllllll!llllllll||ll|l||||||||||||||||||||||||||||||||ll||||||||||||lll|llll|i[||IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllillllllllll||lllll|l|f||||||||||lt||||||||||||||||||(||]|||||||inj 32. „Hé! Balein! Wakker worden!" riep Kappie, opgewonden aan de vis- kenner sjorrend. „Arie is teruggeko men! Ahoy, we zijn gered,.!" „Gered.." prevelde Balein, traag ont wakend uit zijn verdoving. „Dat was ob het nihbertje." En hij tastte naar zijn lippen, die door de botsingen danig waren gezwollen. Hij greep de micro foon. „Blief tulp, grul bleffegrilBol- Teduf, kluffeklebprevelde hij met stijve mond. De potvis dook en haakte de bol aan zijn halsband. Toen steeg hij met een tevreden gepruttel op. Het water achter de vensters veranderde van diepzwart in blauwgroen. „Hèhè.." zuchtte Kappie verlicht. „Nou duurt het ja niet lang meer, of we hebben weer een schip onder de voeten! Het heeft wel wat voeten in de aarde gehad jong, jong, ik dacht niet, dat we ooit nog eens boven water zou den komen!" Balein poogde te glimlachen en wees op de patrijspoort, waarachter het groen van het water plotseling plaats maakte voor het felle licht van de zon. „Ob Arie kun je immers onder alle omstandigheden vertrouwen!" ant woordde hij. Maar de viskundige was iets te voorbarig 4777. Otto snakte naar adem en deed een wanhopige poging om zich te bevrijden, doch in de nauwe gang kon hij zich nauwelijks bewegen. Doch hij voelde dat ook van achter iemand op zijn rug sprong.Hij wist, dat het nie mand anders kon zijn dan Distel, die natuurlijk niet langs hem heen kon ko men en hem nu op deze wijze trachtte te hulp te komen. Op hetzelfde ogen blik Het Otto zich vallen en sleurde zijn aanvaller mee. De greep om zijn keel verslapte en het volgende ogenblik rolde een verwarde kluwen van vechtende mannen het kleine vertrek binnen. Ter wijl hij poogde zich te bevrijden, zag hij plotseling een wilde, donkere haar dos voor zijn ogen. Hij greep er in, trok het hoofd dat erbij hoorde, met een ruk naar achteren en keek in het van woe de verwrongen gezicht van Gabor, de jonge zigeuner. Haast tegelijkertijd kwam Distel's vuist met een harde klap op dat gezicht neer. De ogen sloten zich en Otto voelde hoe het gewicht van zijn aanvaller van hem af gleed. „Zo, die zal wel even kalm zijn," mompelde Distel tevreden, terwijl hij Otto overeind hielp. Nu pas zagen zij eigenlijk goed. waar zij zich bevonden. Het was een klein stenen vertrek, waar slechts een grote tafel en een krukje stonden. Door de twee kleine ramen kon den zij zien, dat het aan alle kanten om geven was door bos. Doch Otto staarde slechts naar de deur. die wagenwijd openstond. En van Elar en Zaïda wag geen spoor te bekennen!

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2