KVP heft de vinger kabinet kan vallen P. y. d. A. keert zich tegen eenzijdige atoomontwapening ZWARE BRAND IN PALAIS BOURBON Herrie in Utrecht om geheid plan Paniek in Messina en Reggio Calabria Westelijke voorstellen niet aanvaardbaar Piraterij op de noodgolf MILJOENENSCHULD INEENS AFGELOST Belg bekent 5 moorden Michiel de Ruyter en Chatham werden na 294 jaren weer vrienden AAN SABOTAGE WORDT NIET GEDACHT Martinez Zaterdag 25 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 KINDERBIJSLAGREGELING MOET BEVREDIGEN Niet opgepoetst Woningbouw Nieuw-Guinea Jongetje (3) verdronken Geen slachtoffers en weinig schade Prof. Baur verwacht ongewoon droge zomer Verkeer gestremd door stroop KERNWAPENCONFERENTIE Succesvolle tocht ledige kunstmaan Gemeente wil niet op zand bouwen Duitsland helpt Engeland Amerika akkoord Britse commerciële t.v. besproken op congres P.v.d.A. Meer voertuigen: betere wegen Nederlandse documentaire voor Prix d'Italia „Onopvallende man RESA-HILVERSUM Van een onzer verslaggevers T TTRECHT. Wanneer geen bevredigende regeling voor de kinderbijslag tot stand komt, moet volgens de heer W. J. Andriessen de vraag rijzen „of daardoor niet de aanzet is ge creëerd voor wellicht belangrijke en ingrijpende veranderingen in de onderlinge positie en verhoudingen der Nederlandse staat kundige groeperingen." Met deze uitspraak, gisteravond ge daan in de Partijraad van de K.V.P. te Utrecht, heeft de waarnemend voorzitter van de rooms-katholieke Tweede-Kamerfractie de mogelijk heid van een kabinetscrises over dit punt in uitzicht gesteld. Zijn genuan ceerde mededeling „dat op zich zelf genomen een gewijzigde re geling niet bij voorbaat behoeft te worden afgewezen", deed daaraan weinig af. Ook de partijvoorzitter, mr. H. W. van Doorn, besprak de mogelijkheid van een kabinetscrisis over de kin derbij slagregeling. Zou het waar zijn, zo vroeg hij zich af, dat V.V.D. en C.H.U. een kabinet in de kou willen laten staan, dat is ge start met het voornemen om eindelijk een algemene kinderbijslagregeling te brengen? De heer Van Doorn kon moeilijk geloven dat de regeringspar tijen en de P.v.d.A. niet tot een rege ling zouden willen komen, die meer dan de nood, de behoefte van boeren en middenstanders als maatstaf neemt. Over een „opgepoetste noodregeling" wilde de heer Andriessen zelfs niet discussiëren. Bovendien, zo betoogde hij, betekent intrekking van het wets ontwerp inzake de Algemene kinder bijslag verzekering dat het verdwenen is. De K.V.P. zou daar pas over kun nen gaan denken, wanneer niet alleen zou vaststaan dat een gewijzigd aan vaardbaar ontwerp zou worden inge diend, maar menselijkerwijs gespro ken ook wet zou worden. Prof. Oud, die van de Kinderbijslagwet een vrije kwestie wil maken, heeft zich vorige week op de jaarvergadering van de V.V.D. beroepen op het rege ringsprogram, waarin o.m. te lezen staat dat de regering bezwaren tegen de Algemene kinderbijslagwet zorg vuldig zal overwegen. De heer Andriessen betwijfelde even wel of de exegese van prof. Oud houd baar is na de verzekering van prof. De Quay op het Overijsselse appel van de K.V.P. dat het kabinet algemeen van mening blijft dat een algemene kinderbijslagregeling tot stand behoort te worden gebracht. Uitvoerig spak de heer Andriessen ook over de woningbouw. Ofschoon voorstander van een zo groot mogelijk aantal woningen met betaalbare huren vestigde hij er toch de aandacht op, dat overspanning van de bouwmarkt moet worden voorkomen en dat ook veel bouwvolume nodig is voor industrie, handel en verkeer, kerken, scholen en andere utiliteitswerken. „Wordt daaraan niet voldaan, dan verscheurt men het juiste gemeen schapspatroon." Mr. Van Doorn zei later op de avond erop te rekenen dat de regering het woningbouwprogramma tot tenminste 85.000 woningen zal opvoeren. Sprekend over Nieuw-Guinea con stateerde de heer Andriessen, dat Eigen nieuwsdienst HULST Het driejarige zoontje van de familie Wenseler te Hulst is gister middag in de Binnenvest in zijn woon plaats verdronken. Het kind was bij het spelen in het wa ter gevallen. Een vriendje waarschuwde de moeder, die haar kind zelf uit het wa ter haalde. Het bleek al te zijn overleden. Nederland de bevolking van dit gebieds deel nu reeds de verantwoordelijkheid heeft gegeven die het kan dragen. Die verantwoordelijkheid moet geleidelijk groter worden, in het bewustzijn dat Nederland niet langer in Nieuw-Guinea mag blijven dan in het belang van Nieuw-Guinea zelf is geboden. Over de bezitsvorming toonde de fractievoorzitter zich niet ontevreden. Het College van rijksbemiddelaars neemt, onder het vrijere loonbeleid, een zeer ruim standpunt in als het gaat om winstdelings- en spaarregelingen. De sterke groei van het aantal be drijven waar een gepremieerde spaar regeling is ingevoerd, wijst duidelijk op het effect daarvan, aldus de heer Andriessen. Tijdens de bespreking toonden enke le afgevaardigden zich ongerust over de aankondiging van de heer Andries sen dat een gewijzigde regeling op zich zelf niet bij voorbaat behoeft te worden afgewezen. De heer Andriessen betoogde dat voor die ongerustheid geen reden is en verwees daarbij naar de mogelijke consequenties van een niet bevredigende oplossing. Het Tweede Kamerlid De Kort legde er de nadruk op dat de socialisten niet moeten menen dat „deze ons zo dier bare zaak" de K.V.P. in een dwang positie tegenover de P.v.d.A. kan brengen. De partijraad nam een resolutie aan waarin o.m. werd gesteld dat er op wordt vertrouwd dat de fractie de consequenties van een niet bevredi gende oplossing zal aanvaarden. Van onze parlementaire redacteur ROTTERDAM Het partijcongres van de Partij van de Arbeid heeft zich gistermorgen in Rotterdam met grote meerderheid uitgesproken tegen eenzijdige atoomontwapening. Deze uitspraak kwam voor in een resolutie over de buitenlandse politiek, die 2876 stemmen kreeg; er waren 147 stem men tegen en 52 blanco. De kwestie van de eenzijdige ontwa pening had nogal wat beroering gebracht in het congres. De Tweede-Kamerleden Schurer, Franssen en Koopman hadden zich voor eenzijdige ontwapening op dit gebied uitgesproken. Hun fractievoorzit ter mr. J. A. W. Burger bleek hierover kennelijk ontstemd en zei vanochtend dat hij het nog nooit had meegemaakt dat drie Kamerleden een zaak zo in de pfnlnPP 7Pttpn Het Tweede-Kamerlid G. J. N. M. Ruy- gers bezwoer het congres, dat het zich bij alle onenigheid over deze kwestie ervoor moest hoeden de Partij van de Arbeid in eenzelfde situatie te brengen als de Engelse Labourpartij verleden jaar. De heer Ruygers verlangde namens het hoofdbestuur van het congres een duide lijke uitspraak, zoals die was neergelegd in de resolutie over de buitenlandse po litiek. De gehele resolutie werd aan het slot van de ochtendvergadering met de stemmen van slechts zes afgevaardigden tegen aanvaard. Het congres bracht gistermiddag staan de een ovatie aan het aftredende hoofd bestuurslid prof. dr. W. Schermerhorn, die door de waarnemend voorzitter ir. H. Vos „de ploegbaas van het eerste uur" werd benoemd. Tot voorzitter werd be noemd het Tweede-Kamerlid J. G. Suur- hoff, die vandaag het congres verder zal leiden. Moderniseren Over het ontwerp-resolutie voor de richtlijnen voor de komende tien jaren hield het Tweede-Kamerlid J. A. Berger een inleiding, waarin hij o.a. zei, dat het de taak van de Partij van de Arbeid zal zijn „de maatschappij wezenlijk te her zien". In het ontwerp komen de volgende eisen voor: sleutelposities van het eco nomisch leven moeten onder controle van de gemeenschap komen; geen op eenhoping van rijkdom in handen van MESSINA (Reuter). Chaos heerste gisterochtend in de Italiaanse steden Messina (210.000 inw.) en Reggio Calabria (140.000 inw.) aan weerskanten van de Straat van Messina tussen Sicilië en de Italiaanse laarspunt. In paniek geraakt door een reeks hevige aardschokken die twee uur duurde, vluchtten de inwoners de straat op. Zij zochten een heenkomen op open pleinen of renden verdwaasd door de straten op zoek naar verwanten en kinderen. Hoewel de schokken soms van de ze vende graad waren („bijzonder sterk"), bleken er na terugkeer van de orde wonder boven wonder geen slachtoffers te betreuren. Slechts enkele gebouwen vertoonden scheuren en een aantal klei nere bouwsels was ingestort. Herinnering De panische angst die de bewoners beving, was uiterst verklaarbaar. Op 28 december 1908 zijn de beide steden door een aardbeving verwoest, waarbij bijna tachtigduizend mensen het leven verlo ren. De herinnering aan deze ramp leeft nog zeer sterk onder de bevolking van de streek. Dat er niet meer schade is ontstaan is vooral te danken aan het feit dat er in beide steden bij de herbouw geen hogere gebouwen dan van 12 meter zijn opge trokken. De schokken van gisteren, acht in Mes sina en zes in Reggio, duurden enkele seconden en deden zich voor van 10 tot 12 uur in de morgen. Politiejeeps reden door de stad om de mensen tot kalmte te manen, maar er was geen houden aan. Het verkeer was een warwinkel door dat velen zich per auto op de hoogte wilden stellen van de toestand van hun verwanten. Tegen 2 uur in de middag was de rust weergekeerd en bleek er een zeventigtal huizen min of meer ern stig beschadigd. De schokken waren zo hevig geweest dat de naalden van de seismografen in Messina gebroken waren zodat men niet over exacte gegevens beschikt. Messina ligt slechts honderd kilometer van de Etna vandaan. Europa's grootste en werkzaamste vulkaan. weinigen; belasting op particuliere ver mogenswinsten en bescherming van de consument tegen de overmacht van de reclame, die aan regels moet worden gebonden. De heer Berger duidde de bedoeling van de resolutie aan als het moderniseren van de Verkoopafdeling van de partij. Het congres zal de resolutie vandaag be spreken. Van onze correspondent BONN De zomer in West-Duits- Iand ten westen van de Elbe, in Neder land, België, Noord-Zwitserland en Zuid- Engeland zal droger dan normaal wor den, aldus prof. Baur van de universi teit te Frankfort. Baur verwacht dat Duitsland en het omringende gebied in juli enige hete dagen zullen hebben, maar over het geheel genomen wordt volgens de voorspelling van Baur deze zomer niet heet. Advertentie Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen; o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet Gemakkelijke toepassing: Bii o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkoman bawegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend o.b. tampons kunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. tampons de moderne hygiëne Per pakje van tO tampons voldoende voor maandelijks gebruik.. Normaal f 1.-, Speciaal f 1.25 GRATIS Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht 1 A Gelieve mij in discrete blanco envelop te zenden gratis en franco, uw uitvoerige. I geïllustreerde brochure met proefpakje o.b. tampons. Naam Straat Woonplaats AVESNES 'AP) Tengevolge van een verkeersongeluk bij Avesnes in Frankrijk is een lading van zeventien ton stroop, die bestemd was voor een suikerfabriek in Nederland, op de ver keersweg ParijsBrussel terechtgeko men. Het ongeluk gebeurde, doordat de oplegger van een tankauto-combinatie was gaan slippen. Het autoverkeer was geruime tijd gestremd. De brandweer heeft uren lang geprobeerd de dikke massa van de weg te spuiten. Ten slotte zijn weg werkers ontboden, die stroop met schoppen hebben opgeruimd. Van onze correspondent PARIJS Door een geweldige ontploffing, die de gehele buurt uit de slaap opschrikte, is om twee uur in de nacht van donderdag op vrij dag een brand ontdekt, die reeds en kele uren gewoed moet hebben in de rechtervleugel van het Palais- Bourbon. Dat is het gebouw, waar de Franse Kamer van afgevaardigden pleegt te vergaderen. Vrij kort na de ontploffing sloegen de vlammen van alle kanten het gebouw uit. De brand weer, die met zeer veel materieel, afkomstig uit zeven kazernes, de brand te lijf ging, had anderhalf uur nodig om het vuur binnen de perken te houden en drie uur om het te blussen. Hoewel de kostbare bibliotheek, de vergaderzaal van de volksvertegen woordigers en andere zalen gespaard bleven, schat men de schade qp ruim een miljoen gulden. Zij wordt niet door GENÉVE (Reuter, AP) De nieu we westelijke voorstellen in de kern wapenconferentie vormen volgens Michail Michailof, de correspondent van de Moskouse Izwestia, geen aan vaardbare basis voor een met goed gevolg beëindigen van de conferentie. Michailof ziet er een herhaling in van eerder ter tafel gebrachte voorstellen, die toen onaanvaardbaar waren voor de Sow jetunie. In de conferentie stelde de leider van ae Engelse delegatie, David Ormsby- Gore, zijn Russische collega Semjon Tsarapkin gisteren de vraag hoe het stond met die ondergrondse ontploffin gen van 3,500 ton TNT die in mei van het vorige jaar waren aangekondigd door professor Rizmitsjenko in een con ferentie van Amerikaanse, Engelse en Russische kernwapendeskundigen. Tsarapkin ging een duidelijk ant woord op deze vraag uit de weg. Hij beweerde dat de Russische deskundigen in die conferentie niet uit naam van de regering van de Sowjetunie hadden ge sproken. Rizmitsjenko deelde destijds mede dat de reusachtige ontploffing in 1961 in de buurt van Alma Ata, in Kazachstan, te weeg gebracht zou worden. Dergelijke ondergrondse proeven acht, ten zowel Rizmitsjenko als zijn Engelse en Amerikaanse collega's nodig voor een verbetering van de techniek van het opsporen van kleine ondergrondse proe ven met kernwapens. De Russische re gering desavoueerde Rizmitsjenko en de andere Russische deskundigen enige tijd later volledig. Zij wilde op politieke gronden de conclusies waartoe de des kundigen gekomen waren niet aanvaar den. Tsarapkin merkte gisteren op dat hij uit de toelichting op de nieuwe Ameri kaanse voorstellen had opgemaakt dat Amerika de ondergrondse proeven met kernjvapens na afloop van het voorge stelde moratorium, na drie jaar dus, zo spoedig mogelijk wil hervatten. Zijn Amerikaanse collega, Arthur Dean, antwoordde dat het te doen was om opheffing van het verschil tussen zware en lichte ondergrondse kernex plosies dus om vaststelling van een doeltreffend controlestelsel. Ormsby-Gore betreurde het dat de Sowjetunie hardnekkig is blijven weige ren mee te werken aan verbetering van de methoden voor het opsporen van ileine ondergrondse proeven. verzekering gedekt, maar zal uit de staatskas moeten komen. Volgens het resultaat van het eerste onderzoek zouden, wellicht door een achteloos weggeworpen sigaret, tapij ten, oud papier en het houtwerk van de vestiaire aan het smeulen zijn ge raakt. Uit de rook zouden zich gassen hebben vrijgemaakt, die tenslotte de ontploffing zouden hebben veroorzaakt. De geruchten die in de nacht de ron de deden, als zou de brand het gevolg zijn van een bomaanslag, zijn na een eerste onderzoek naar het rijk der fa bels verwezen. Zodra de eerste wagens gearriveerd waren, kregen de brandweerlieden op dracht, koste wat het kost, de biblio theek te behouden. Deze bibliotheek, waarvan de beroemde plafonds ge schilderd zijn door Delacroix, bevatte onschatbare ducumenten waaronder de originele processen-verbaal van het proces tegen Jeanne d'Arc. Na anderhalf uur kon de comman dant van de brandweer verklaren, dat het vuur tot drie vertrekken beperkt zou blijven. Pas anderhalf uur daarna kon de laatste wagen inrukken. Het postkantoortje was geheel ver nield en de spaarbankboekjes van de afgevaardigden waren verbrand. Ook zijn de lijsten van de postchèque- betalingen en de recente post van de parlementariërs in de vlammen opge gaan. De zaal van de processen-ver- baal bestaat nog slechts uit vier kale zwart-geblakerde muren. Maar door de microfilms, die men sedert drie jaar van elk stuk, dat deze zaal bin nenkomt, neemt, kunnen de wetsont werpen, de wetsvoorstellen en de andere stukken gemakkelijk gereprodu ceerd worden Verder hebben enkele zalen veel waterschade geleden en sommige kunstwerken zijn vernield. In de vesti bule voor de bibliotheek is het glazen dak omlaag gekomen; Cicero, die hier in een van zijn oratorische poses staat, is een arm kwijtgeraakt en Demosthe nes ziet eruit, alsof hij uit een kolen mijn is teruggekeerd. Twee grote schilderijen waaronder Mazeppe van de schilder Horatius Verdon, zijn uit de lijst verdwenen: verbrand. KAAP CANAVERAL (Reuter). Een ledige kunstmaan van het type Mercury heeft gisteren met goed ge volg een kogelbaan boven de Atlan tische Oceaan beschreven. De top van de baan lag 160 kilometer boven de aarde. De kunstmaan kwam 480 kilo meter van de lanceerplaats in zee te recht. Twee van de drie mannen die zijn uitgekozen om spoedig een kogelbaan in een kunstmaan te beschrijven, Allan Shepard en John Glenn, woonden de ge slaagde start bij. Een van de drie man nen gaat later wellicht dit jaar al in een kunstmaan om de aarde draaien. Voor de lancering van gisteren werd een raket van het type Redstone ge bruikt. De proefvlucht verliep geheel naar wens. Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN. Scheveningen radio heeft de afgelopen dagen een paar keer loze s.o.s.-seinen opgevangen op de golflengte, die voor radio- telefonisch noodverkeer met sche pen wordt gebruikt. Kustradio- stations in Noorwegen en West- Duitsland hebben eveneens valse noodsignalen opgevangen waaruit zij afleiden, dat de beruchte ether piraat, die de afgelopen winter be zig is geweest, weer zijn gevaarlijke grappen uithaalt. Scheveningen radio heeft de kans niet gekregen deze zender te peilen, omdat hij onmiddellijk na het nood signaal uit de lucht verdween. De Noren en Duitsers vermoeden, dat hij even ten noorden van de Nederlandse kust huist. Advertentie de sigaar met die artistieke melange... zoals SANT0SA (nieuw) - 'n vondst voor kenners! 'n prima lichte sigaar voor22cf. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. Het bouwbedrijf n.v. Lisman te Utrecht heeft beroep aange tekend tegen het vonnis van de presi dent van de Utrechtse rechtbank, mr. J. J. Plugge, waarin de gemeente toestem ming heeft gekregen het heien voor het bejaardencentrum in het Tolsteegplant soen voort te zetten. Als voorwaarde had mr. Plugge in het vonnis gesteld dat een deskundige, ir. W. C. van Mier- lo, directeur van het Laboratorium voor grondmechanica te Delft, toezicht op het heien zou houden. Volgens hef bouw bedrijf is deze deskundige niet onpar tijdig omdat hij al eerder in de zaak betrokken was. Het bouwbedrijf had het kort geding aangespannen omdat het heien scheu ren zou veroorzaken in een flatgebouw van de n.v. Lisman. Voordat het kort geding aanhangig was gemaakt had de gemeente Utrecht het Laboratorium voor grondmechanica al advies gevraagd voor het heiwerk voor het gemeen telijk bejaardentehuis. Dat was ge beurd toen Lisman's bouwbedrijf op 25 februari bij exploit had geëist dat het heien zou worden gestopt. Op grond van het advies van het Delftse labora torium was de gemeente doorgegaan met heien*. Deskundige Het aan'tal scheuren in de flats nam Van onze correspondent DONN. De Westduitse bondsrepubliek zal binnen twee a drie weken Engeland 67,5 miljoen pond sterling (675 miljoen gulden) betalen als sterk vervroegde aflossing van de na-oorlogse schuld die zij nog bij Engeland had uitstaan. Bovendien zal het land zijn orders voor wapenleveranties aan Engeland vergroten met zes miljoen pond per jaar. aflossen. De Franse vordering op Duitsland heeft weinig te betekenen. De orders van wapenleveranties die Duitsland de afgelopen vijf jaar in Engeland heeft geplaatst, beliep circa veertien miljoen pond per jaar. Sel- wyn Lloyd verklaarde gisteren er op te rekenen dat dit bedrag in de ko mende jaren tot twintig miljoen pond per jaar zal worden verhoogd. Een zeer belangrijk aandeel in deze verhoging zal de aankoop van het Britse 105 mm kanon uitmaken. Met dit kanon wil West-Duisland zijn nieu we York-tank gaan uitrusten. Deze tank zal sneller zijn dan de tanks die het Amerikaanse leger nu gebruikt en ook een veel grotere actieradius heb ben. Naar verluidt zou met deze order alleen al een bedrag van dertig miljoen pond en mogelijk nog aanzienlijk meer gemoeid zijn. Dit is het resultaat van de bespre king die Selwyn Lloyd, de Britse mi nister van financiën, donderdag in de Westduitse hoofdstad Bonn heeft ge voerd met vertegenwoordigers van de Westduitse regering. Het voornaamste doel daarvan was te komen tot maat regelen die de moeilijkheden van En geland met de betalingsbalans zouden verlichten. De na-oorlogse schuld van West- Duitsland aan Engeland was in decem ber al geslonken tot 67,5 miljoen pond na een oorspronkelijk bedrag van 150 miljoen pond. Dit restant wilde Duits land met jaarlijkse betalingen gaan voldoen in twaalf jaar, zodat de schuld in 1973 tot het verleden zou behoren. Door de overeenkomst met Lloyd ge beurt dat nu vrijwel terstond. „Geen bezwaar" Cp de schuldenconferentie van Lon den in 1948 was bepaald dat de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk bij de terugbetaling van de na-oorlogse hulp aan Duitsland op gelijke voet moesten worden behandeld. Daarom moest de Bondsrepubliek, voordat zij prompte aflossing met Engeland over eenkwam, eerst ruggespraak met de Verenigde Staten houden. In Washing ton bleek men, zo verklaarde de Duitse minister van economische zaken prof. Erhard, geen bezwaar te hebben tegen de Brits-Duitse regeling, zelfs al zou West-Duitsland zijn schuld aan de Ver enigde Staten maar ten dele vervroegd Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De Britse commer ciële televisie (de I.T.V.) is volgens het Engelse -socialistische Lagerhuislid Tom Driberg weliswaar qua opzet onaanvaard baar, maar zij heeft toch ook door de concurrentie met de B.B.C. bijgedragen tot een aanmerkelijke verbetering van het peil van de Britse televisie. Driberg, die ook televisieredacteur is van het blad The New Statesman and Nation, sprak gistermiddag op een bij eenkomst van de dr. Wiardi Beekman- stichting in Rotterdam. Hij was van oordeel dat de program ma's van de commerciële televisie niet zo slecht zijn als aanvankelijk werd ge vreesd. Wel blijft het probleem bestaan dat de I.T.V. geheel afhankelijk is van de adverteerders. Driberg waarschuwde er voor, vergun ningen te verlenen voor commerciële televisie aan groepen, die belangen heb ben in de perswereld. Dit is, zo zei hij, in Engeland een fundamentele fout ge bleken. Hij achtte overigens de pers in zijn bestaansmogelijkheden bedreigd door de aantrekkingskracht van de com merciële televisie op de adverteerders. Regering stelt voor Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De regering wil de uit keringen voor aanleg, verbetering en on derhoud van de wegen afhankelijk stellen van het aantal motorrijtuigen op de weg. Stijgt in een bepaald jaar het aantal motorrijtuigen dan zal de uitkering even redig stijgen. Dat is het uitgangspunt van het wets ontwerp uitkeringen wegen, dat de rege ring bij de Tweede Kamer heeft ingediend Als basis is in het ontwerp een uitkering van tachtig miljoen over 1960 genomen. Het bedrag zal over de provincies wor den verdeeld volgens een sleutel, waarin de opbrengst van de wegenbelasting, de oppervlakte en het inwonertal van een provincie zijn verwerkt. Verdeling Alleen voor Zeeland is een afzonder lijke sleutel opgenomen gezien de bij zonder geografie van deze provincie. Voor zestig procent van het geld is in het ontwerp een vaste verdeling opge nomen; de helft moet aan secundaire wegen worden besteed, eenkwart aan tertiaire en eveneens een kwart aan de zogenoemde quartaire wegen. Deze laatste wegen zijn die welke niet op een secundair of tertiair wegenplan voorkomen. Tien procent mag de provincie reser veren voor kapitaalintensieve werken. Vooruitbetaling Voor de Britse moeilijkheden in het internationale betalingsverkeer is voorts een gunstige factor dat het Duit se deposito van 25 miljoen pond dat als vooruitbetaling voor de Britse wapen leveranties bij de Bank of England, de Britse circulatiebank, wordt aangehou den, onverkort wordt gehandhaafd. De nieuwe bestellingen van wapens zal West-Duitsland dus rechtstreeks aan Engeland betalen. BUSSUM. De cineast Lou van Gasteren heeft van de N.T.S. opdracht gekregen een documentaire te vervaar digen die zal mededingen naar de Prix d'Italia 1961. lïet wordt een verslag van het Nederlandse reddingwezen. De jurering van de Prix d'Italia ge beurt in september van dit jaar. daarna toe, zodat de n.v. Lisman besloot een kort geding aanhangig te maken. Mr. Piugge bepaalde daarin dat een deskundige, waarvoor hij ir. Van Mierlo aanwees, toezicht moest houden op een nieuw heiplan, dat de gemeente in over leg met het bouwbedrijf moest opstel len. Onder protest van de n.v. Lisman werd daarna het bouwen volgens het nieuwe plan voortgezet. Toen het bouw bedrijf zich opnieuw tot de president van de rechtbank wendde, stelde die ir. Van Mierlo als betaald deskundige aan. Zijn honorarium kwam voor rekening van de gemeente. Volgens de n.v. L'lsman heeft ir. Van Mierlo zich echter onttrokken aan het toezicht op het werk. Het bouwbedrijf heeft hem daarom in een aangetekende brief gewezen op zijn verantwoordelijk heden en het toenemen van de overlast en schade. Belachelijk hang Inmiddels heeft de oud-hoofdingenieur van openbare werken in Utrecht, de heer J. H. Wind. zijn méning over de zaak gegeven. De heer Wind, die sinds een jaar gepensioneerd is, Vindt het vol komen overbodig, dat de gemeente heit op de vaste zandplaat onder het Tol steegplantsoen. „Vrees is de leidsman van de ge meentelijke bouw- en woningdienst en niet de vakkundigheid", zo verklaarde hij. De ambtenaren in Utrecht hebben besloten maar te gaan heien om er he lemaal zeker van te zijn dat er niets kan gebeuren, aldus de heer Wind, die deze „belachelijke zekerheid" overbodig en economisch niet verantwoord acht. Hij herinnert aan de bouw van een transformatorhuisje door de gemeente, enkele jaren geleden. Het gebouwtje werd degelijk onderheid met vier palen van ongeveer tien meter lengte, hoewel het op de vaste grondplaat kwam waarop bijna tegelijkertijd een hoog flatgebouw verrees dat nie't op palen was gefundeerd. BRUSSEL (ANP). De 52-jarige Belg René Hebrant, een „onopval lende rustige man", heeft bekend sedert 1943 vijf moorden en twee moordaanslagen te hebben ge pleegd. Het is niet onmogelijk dat de man ook schuld heeft aan twee niet opgehelderde moorden, ge pleegd in 1933 en in 1960. Hebrant was in 1948 wegens een roofmoord op een Luiks echtpaar in 1943 en collaboratie met de vijand ter dood veroordeeld, maar het vorig jaar wegens goed gedrag uit de Leu vense gevangenis ontslagen. Enkele weken geleden werd Hebrant-opnieuw aangehouden na de moord op een winkelierster in Brussel. Hij bekènde schuld en biechtte gelijk op da't hij ook in Beausaint-Marche een echtpaar had vermoord. Hebrants bekentenissen hebben gro te beroering 'in België gewekt. Vele kranten stelden met verontwaardiging vast da't de man na zijn vrijlating onder geen enkele vorm van toezicht stond. Roof was meestal het motief voor Hebrants misdaden. Advertentie GESLAAGDdank zij (Nederlands Talencentrum) - Tel. 45432 Vraagt ons prospectus Talen: Ned., Frans, Duits, Engels L.O. en M.O.A. - Onderwijzersakte-Wiskunde L.O. en M.O.A. - MULO A en B, H.B.S. en Gymn. Praktijkexamens: Boekh., Ned., Frans, Duits, Engels en Hoofdcorres pondent. Van onze Londense correspondent CHATHAM. Stram in de houding stonden gistermiddag 26 Nederlandse marinemannen op het exercitieterrein van het marine-etablissement in de En gelse havenstad Chatham. In langzame paradepas werd het vaandel, gedragen door een Britse luitenant ter zee, voor het front van de troep geparadeerd ter wijl een massale kapel van de Britse marine het Auld Lang Syne speelde. Even later paradeerden de Nederlan ders samen met een kleine duizend Britse marinemannen en -vrouwen ach ter het vaandel, langs admiraal sir Ro bin Durnford-Slater, de laatste comman dant van The Nore. Als gevolg van een reorganisatie bij de Britse marine is het commando The Nore na ruim tweehon derd jaar gisteren opgeheven. In de kerk van de marine in Chatham werd het vaandel later in de middag opge legd. Nederlandse Jantjes Het was voor het kleine Nederlandse detachement, afkomstig van de onder zeebootjager Limburg, een grote eer deel te nemen aan de afseheidsceremonie in Chatham. Het moet gezegd: de Jantjes hebben het er keurig afgebracht, on danks moeilijkheden als gevolg van de paradecommando's die in het Engels werden gegeven. In zover vormden de Nederlanders een afwijkend element in de parade dat zij nog niet het zomerse wit op petten en mutsen hadden; de Britten waren hun wat dit betreft voor. Schout-bij-nacht Baron de Vos van Steenwijk, commandant zeemacht Neder land en de commandant van de Lim burg, kapitein-luitenant ter zee jhr. de Jonge van Ellemeet, woonden de parade bij als gasten. Gistermorgen waren zij ook aanwezig bij een plechtigheid in het stadhuis van Chatham dat de Neder landse driekleur in top had. Dat was niet alleen ter ere van hun bezoek, maar vooral voor dat van hun roemruchte voorganger Michiel Adriaanszoon de Ruyter, die na bijna driehonderd jaar nog eens de tocht naar Chatham had on dernomen. Door de vrolijke tonen van pijpers en tamboers klonken de luide knallen uit 'musketten en andere vervaarlijke ze- ventiende-eeuwse wapens toen de vloot voogd met uitgebreid gevolg van tijd genoten bij Chathams stadhuis arri veerde. Daar wachtte een niet minder kleurrijke groep de Nederlandse gas ten: de burgemeesters van de stad en de aangrenzende plaatsen Rochester en Gillingham in hun wijde vuurrode tte ga's en hun in niet minder schilderach tige kledij gestoken stafdragers. Aardig herbouwd" Admiraal De Ruyter men zou kun nen menen dat hij merkwaardig, veel leek op een der officieren van de Lim burg vond het prettig te zien dat Chatham er weer zo aardig bovenop is gekomen na de actie van de Nederlandse vloot onder zijn leiding in 1667. Hij had ditmaal bij het binnenvaren van de ha ven niets van een ketting gemerkt. Voor al was De Ruyter zo blij vandaag in Chatham te zijn omdat het zijn verjaar dag was. Als bewfjs van de vriendschapsbanden die er nu bestaan tussen Engeland en Nederland en van de verbondenheid tus sen de beide marines overhandigde hij de drie burgeivaders een fraai uitge voerde afbeelding van zijn wapen, „het wapen van de man die U zoveel last heeft veroorzaakt". Op klompen Elk der burgemeesters bood schout-bij nacht De Vos van Steenwijk hierna een geschenk aan. Chatham schonk een zil veren replica van schaaltjes die eens werden gemaakt van het zilver, afkoms tig van de Armada; Rochester offreerde een afbeelding van zijn stadswapen en Gillingham, de eerste Engelse stad waar De Ruyter langs voer, een zilveren doos. Weldra vertrok admiraal De Ruyter, met zijn fraaie snor, zijn oranje sjerp en zijn mannen waarvan er enkele op echt- vaderiandse klompen liepen. De Ruyter was voor de tweede maal in Chatham geweest. De mannen van de Limburg wacht voor het komende weekeinde een druk programma van uitstapjes en feestelijk heden in Chatham en Londen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6