WETHOUDER KÖGELER NAM AFSCHEID IN BURGERZAAL In 1921(stomme) film doet zijn intrede in Goes OverleMtil o Deskundige op het gehele gemeentelijke terrein „Gemeenschappelijk Belang" hield een „gouden" feest abriëlse Adviseer Uzelf Na een 27-jarig raadslidmaatschap Zeeuwsch Dagblad Mr. A. W. Rosingh tot hoofd van parket geïnstalleerd Nu ook kerkelijke herindeling op Schouwen-Duiveland Padvinders krijgen hor' nieuw Middenstand (I) Middenstand (II) Erepenning toegekend Eerste aardbeien in Kapelle Wederopbouiv Yerseke Landbouwer was er wel, maar ook niet Miniatuur Walcheren uit winterslaap ontwaakt KRIJGSRUMOER VAN ACHTER COULISSEN Rioleringen in raad van Heinkenszand Zaterdag 25 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. .3 Protestants-Christelijk OET moet met blijdschap worden ge constateerd dat de middenstanders in Zeeland zich de laatste tijd in toe nemende mate interesseren voor de ontwikkeling van dit gewest. Op de donderdagavond gehouden vergade ring van de middenstandsvereniging „Handelsbelang" te Middelburg is dat weer gebleken. Andere groepen in de provincie, o.a. de landbouwers en de industrie, hebben reeds tal van jaren van intense belangstelling blijk gege- MTnrurT RTTnr1 t„ j. +*-i ven, maar van de middenstand hoorde J KG. In de stijlvolle en rijk met bloemstukken ver men tot op heden weinig. Uit de bc- Slcrde Burgerzaal van het Middelburgs stadhuis heeft de heer J. W. sprekingen in de diverse plaatselijke Kögeler, wethouder van onderwijs en financiën van de Zeeuwse middenstandsverenigingen blijkt, dat hoofdstad, gistermiddag afscheid genomen van de raad. Dit gebeurde in een bijzondere raadsvergadering, welke werd bijgewoond door een talrijk publiek, dat de Burgerzaal geheel bevolkte. Velen getuigden in hun speeches van de grote waardering voor het werk en de per soon van de heer Kögeler, die ondanks zijn 75 jaren nog heden ten dage een grote vitaliteit aan de dag legt. Het zal vreemd zijn de heer Kögeler, die op 25 juli 1934 zijn intrede deed in de raad, niet meer achter de groene tafel te zien of zelfs maar in de raadszaal, waarin zijn geduld en rechtvaardigheidsgevoel, alsook zijn grote kennis van zaken van gemeentepolitiek steeds bewondering heeft afgedwongen. het in het algemeen goed mogelijk is met de gemeentebesturen contact te hebben. Men kent elkaar in de dorpen en steden en de middenstanders weten de weg te vinden naar het gemeente huis. Ook het omgekeerde is het geval, hoewel in kleine gemeenten meer dan in de grote gemeenten. Het is in veel gevallen een kwestie van elkaar goed kennen en met de organisatievorm op de hoogte zijn. Het contact van 'de overheid met de middenstand is niet eenvoudig te leg gen. Er zijn namelijk drie midden standsbonden, elk met plaatselijke afdelingen. De gemeentebesturen moe ten echter in bepaalde beleidsaangele- genheden de visie van „de" midden stand weten en dan moet het gemeen tebestuur weten tot welke instantie men zich moet wenden. Het is 'daarom gewenst dat de afdelingen van de mid denstandsverenigingen overgaan tot de vorming van plaatselijke ove1*'"- lende organen, bijv. federaties. et bestuur van deze federatie kan zich dan bij het gemeentebestuur aandie nen als de representatieve instantie voor het overleg met de middenstand. Op provinciaal niveau ligt 'deze zaak precies eender. Het is voor het provin ciaal bestuur van Zeeland niet eenvou dig om tot een vruchtbaar contact te komen met de middenstand in Zee land. Tot welke instantie moet het provinciaal bestuur zich wenden? Niet elke middenstandsbond in Zee land heeft namelijk een provinciaal verband met een gewestelijk bestuur. Er is uiteraard dus ook geen federa tieve organisatie op provinciaal ni veau. Willen Gedeputeerde Staten van Zeeland in contact treden met de boe ren van ons gewest, dan wenden Ge deputeerde Staten zich tot de geweste lijke raad van het Landbouwschap. Het wil ons voorkomen dat ook de Zeeuwse middenstand moet streven naar een hechtere organisatie en naar het stichten van een provinciaal or gaan op federatieve basis. TAAT de Zeeuwse middenstand in het algemeen meer interesse gaat to nen voor de ontwikkeling van dit ge west kan men constateren op verga deringen der plaatselijke midden standsverenigingen en in gesprekken met winkeliers. Men vraagt meer voor lichting en men spreekt bijv. met waardering over het werk van het Economisch Technologisch Instituut in dit gewest. Het verlangen naar meer voorlichting met het oog op verande ringen, die zich in Zeeland voltrek ken kan bevredigd worden. De rijks- middenstan'dsconsulent voor Zeeland, de heer Korstanje, zal deze voorlich ting gaarne verstrekken, terwijl hij bovendien de middenstandsverenigin gen behulpzaam kan zijn bij het sa menstellen van een effectief program ma voor te houden vergaderingen. De Zeeuwse middenstand is op de goede weg. De winkels zijn goed gesorteerd en men gaat met de tijd mee. Het is gewenst 'dat het verblijdende verlan gen naar meer voorlichting in initia tieven wordt omgezet. Men zal er straks profijt van hebben. Burgemeester mr. Joh. de Widt zelf staande aan de vooravond van een afscheid schilderde in zijn openings toespraak eerst de loopaan. van de heer Kögeler, die na zes jaar raadslid te zijn geweest, op 17 mei 1940 tot het wet houderschap werd geroepen. Een jaar later werd de raad ontbonden en het duurde tot 1 augustus 1945 eer de heer Kögeler opnieuw deel ging uitmaken van het kollege van b. en w. Driemaal heeft hij daarna waargenomen in de burgemeestersvakature. Bijna was dit nu weer gebeurd, maar de heer Köge ler heeft gemeend dit keer toch te moe' ten aftreden. VERGADERAAR De burgemeester somde een groot aantal uncties op, waaruit duidelijk bleek welk een enorme werkkracht de heer Kögeler moet hebben bezeten. „U was met recht een vergaderaar", zei de heer De Widt. „Deze cijfers en func ties geven echter een gebrekkig beeld van wat u voor de Middelburgse ge meenschap hebt gedaan", ging de bur gemeester verder, „u was altijd bereid uw gehele persoon in te zetten voor de stad en haar bevolking. U was een man van grote deskundigheid op het gehele gemeentelijke terrein. Als wethouder van financiën hebt u een groot aandeel gehad in de wederopbouw van Middel burg. Thans „verlaat" u een gemeente die in alle opzichten financieel gezond is. Uw beleid was een zeer goed beleid. U bent altijd anti-revolutionair geble ven, maar het belijden van een bepaald principe heeft bij u geen aanleiding tot moeilijkheden gegeven. U was nooit conssrvatief, maar hebt zich altijd we ten aan te passen aan veranderende si tuaties." ,.De raad zal u missen", zei mr. De Widt ten slotte, „wij zijn u dankbaar voor al uw uitstekende diensten de ge meente en haar inwoners bewezen. Als blijk daarvan heb ik het genoegen u bij dit afscheid de ere-penning van onze stad toe te kennen". Het oudste raads lid. de heer J. S. Hoek, bood daarna namens de raad de heer Kögeler een geschenk onder couvert aan. MUZIKAAL Namens de socialistische raadsfraktïe gewaagde jhr. mr. T. A. J. W. Schorer van de uitstekende samenwerking die er steeds tussen zijn fraktie en de schei dende wethouder is gewëest. Spreker roemde de heer Kögeler om zijn prak tisch inzicht, zakelijke kennis, brede bestuurlijke blik en niet te vergeten zijn mild gevoel voor humor. Als woord voerder van de Chr. Historische Unie meende mr. P, v. Empel na het .,ma- jestuozo" van burgemeester De Widt, het allegro con brio" van de heer Schorer, een „andante ma non troppo" te moeten doen horen, ofchoon hij het verder toch niet bij een zwijgen, wilde laten. De heer Van Empel prees de ak- tiviteit van de heer Kögeler en de „vriendelijke en beminnelijke wijze waarop u ons altijd tegemoet bent ge treden". De WD-agevaardigde de heer B. A. Hesselink schetste de heer Köge ler als een stabiele figuur in de ge meenteraad. In zijn dankwoord verklaarde de scheidende bewindsman het als een eer volle onderscheiding te beschouwen af scheid te mogen nemen in de fraaie Burgerzaal. Hij zei het nogmaals te be treuren dat nu Middelburg aan het begin staat van een nieuwe ontwikkeling, het opnieuw „burgemeesterloos" wordt en prees daarna de ruime visie die de heer De Widt demonstreerde. Steeds was de heer Kögeler getroffen geweest door de prettige geest van samenwerking en het onderling vertrouwen, waardoor de raadsvergaderingen die hij bijwoonde zich hebben gekenmerkt. Voor de oor log was dat wel eens anders. Toen pre valeerde in meerdere gevallen het par tijbelang boven dat van de gemeente. MIDDENSTAND Veel bewondering koesterde de heer Kögeler voor de middenstand die de moed bezat in de na-oorlogse jaren tus sen de puinhopen van de stad nieuwe panden te betrekken. Veel dank zei hij in dit verband schuldig te zijn aan wij len gemeente-sekretaris J. P. Koene. Ten laatste zei de wethouder zeer on der de indruk te zijn voor de hem ge schonken ere-penning. Daarna voerden nog het woord de he ren C. Roelands namens het openbaar onderwijs, R. Nonnekes namens de christelijke scholen voor b.l.o. en g.l.o., J. C, F. van Kamer namens de hoofden en oud-hoofden van dienst, A. A. Leen- houts als inspecteur voor het lager on derwijs, L. J. van 't Westende als oud wethouder en pastoor H. H. Snel namens het r.k. onderwijs. Er volgde ten slotte nog een receptie in de raadszaal. VLISSINGEN. De woningbouwver eniging „Gemeenschappelijk Belang te Vlissingen heeft haar vijftigjarig be staan gevierd met een receptie in Noord- zee-Boulvard. De heer ff. de Ridder, die in 1911 de vereniging heeft mee hel pen oprichten, vierde eveneens een gou den jubileum en wei als secretaris. Te midden van bloemstukken en smakelij ke lekkernijen voerden ta) van sprekers bet woord en voorzitter J. Marijs in Advertentie In onze moderne toonzalen kunt U keuren, U kunt kiezen, maar ook alleen kijken. Onze voorjaarscollectie zal U aangenaam verrassen. eerste instantie moest dan ook vele handen drukken. Na een kort wel en wee van de ge schiedenis van „Gemeenschappelijk Be lang" den volke verkondigd door sekre- taris De Ridder, wendde de heer Ma rijs zich tot deze functionaris om hem hulde te brengen voor al hetgeen hij in dp afgelopen halve eeuw voor de Vlis- singse huisgezinnen had tot stand mo gen brengen. Namens de vereniging bood de heer Marijs de jubilaris een eieetrisch scheerapparaat en een roker tje aan- Burgemeester Kolff gewaagde van de eervolle rol die de heer De Ridder in het leven van Vlissingen heeft gespeeld. U heeft met vijftig jaar ervaring in de ze stad goed werk gedaan. Namens de provinciale directie voor de volkshuis vesting en bouwnijverheid sprak de heer D. Stam uit Middelburg, die opmerkte dat de heer De Ridder „het beroep van huisvester uitstekend had vervuld". De heer S. Sohier bood, mogelijk gemaakt door geld van bewoners, een schrijfta fel met stoel aan voor het veren'igings- kantoor. Een groot aantal sprekers voer de daarna nog het woord. MARGRIET DISCOTHEEK populair en klassiek repertoire 3.95 Complete serie nu aanwezig. FOTO P. VREKE Tijdelijk: Korte Delft 5, Middelburg, Tel. 2731. KAPELLE. Precies op dezelfde da tum als het vorig jaar werden donder dag op de fruitveiling in Kapelle de eer ste aardbeien aangevoerd. Het waren er 18 stuks, afkomstig van de proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle, en ge teeld in een verwarmde kas. De prijs welke er voor betaald werd lag tussen 46 en 50 cent per stuk voor de eerste kwaliteit en 28 cent voor de tweede Kwaliteit. Eerste Bergse asperges BERGEN OP ZOOM. Vrijdagmid dag werden aan de Bergen op Zoomse groente- en fruitveiling de eerste asper ges aangevoerd van het seizoen door de teler P. A. Verduit. Voor deze primeur kreeg hij 24.80 per kg. Koper was de heer J. Withagen uit Steenbergen. MIDDELBURG. In een geheel be zette strafzittingszaal van het Middel burgse reehtbankgebouw is gistermor gen mr. A. W. Rosingh, voorheen te Maastricht, geïnstalleerd tot hoofd van het parket en officier van justitie in het arrondissement Middelburg. De instal latie geschiedde door de president van de rechtbank, mr. P. v. Empel. Voordat mr. Van Empel tot installa tie overging las de griffier mr. J. W. Muller de acte van benoeming voor, waarbij mr. Rosingh bij Koninklijk Be sluit van 7 maart jl. benoemd werd in zijn nieuwe functie. Mr. Muller deed dit onder aanbieding van zijn gelukwensen. Ook de president feliciteerde mr. Ro singh van harte, waarin hij tevens be trok diens vrouw en kinderen. Mr. Van Empel zei dat de nieuwe officier van justitie een parket onder zich krijgt dat uitstekend marcheert. Hij ontveinsde zich niet dat de over gang van Maastricht naar Middelburg erg groot was. „U vindt hier een heel andere bevolking, ook een veel gerin gere dichtheid van bevolking, en men sen die een heel andere leefwijze ken nen dan het Limburgse publiek. U maakte ook een hele reis. Van Alme lo kwam u via Maastricht naar de Scheldestranden." Daarna verklaarde mr. Van Empel mr. Rosingh geïn stalleerd tot officier van justitie De deken van de orde van advocaten, mr. F. W. Adriaanse te Middelburg wees doorbordurende op de toespraak van de president op de uitstekende kwaliteiten van de balie. „Wij ontvan gen u rïiet open armen", zei mr. Adri aanse. die hoopte dat de voortreffelijke verhouding tussen parket en balie be stendigd zou blijven. Mr. Rosingh ten slotte gewaagde van de roep die- er van de Middelburgse rechtbank uitgaat, Een roep die vooral betrekking: heelt op de bijzonder goede sfeer die er heerst, terwijl ook de ver houding tussen rechtbank en openbaar ministerie van uitstekend gehalte is. In de kamer van de officier van jus titie maakten velen daarna kennis met mr. Rosingh en zijn echtgenote. YERSEKE. In de raad Yerseke, die gisteren bijeen was, deelde de voor zitter mee dat al de wederopbouw-ge- vallen thans afgesloten zijn. Voorts maakte hij bekend dat een contingent van 27 woningwetwoningen aan Yerseke is toegewezen. De raad toesloot het pand Lange Viel 22 niet meer te verhuren, maar het evenmin af te breken. Het betreft hier een onbewoonbaar verklaar de woning. Met het voorstel van G. S. tot verhoging van de wethouderssala rissen kon de raad zich verenigen. Eveneens aanvaardde de raad een voorstel tot instellen van een vijfdaagse werkweek voor het gemeentepersoneel. Uiteraard zullen op deze bepaling enige uitzonderingen moeten gelden. Tot een totaal bedi-ag van 49.541 gul den besloot men grond aan te kopen in de wijk Polen. Daarnaast ging de raad akkoord met, dé aankoop van een aantal voortuintjes aan de Van Zoelenstraat. Zulks in ver band met de voorgenomen verbreding van deze straat. In de wijk Polen werd ten slotte een perceel grond verkocht aan de heer Lin- denberg, in venband met plannen voor het bouwen van een woning. Tijdens de rondvraag werd nog mede gedeeld dat het in de bedoeling van B. en W. ligt om van de woningwet woningen die in Polen gebouwd zullen worden er negen te bestemmen tot be jaardenwoning. Kantongerecht Oostburg OOSTBURG. Rustig heeft de land bouwer G. uit Waterlandkerkje zitten wachten tot zijn zaak voorkwam. Hij was in de wachtkamer gaan zitten en meende dat de kantonrechter hem wel zou roepen als het zover was. Bij het begin van de middagzitting zat G. er nog en zijn verbazing was dan ook groot toen hij hoorde dat hij enige uren te voren „bij verstek" was veroordeeld tot een boete van veertig gulden, subsi diair tien dagen. Hij was betrokken ge weest bij een verkeersongeval in Oost burg. De straf die R. uit Breskens kreeg viel bepaald niet mee. Hij had met een dolzinnige snelheid gereden in een auto die bovendien bijzonder slechte banden had. Toen dan ook een tractor linksaf wilde slaan werd dit R. noodlottig. Hij probeerde nog rechts te passeren, maar schoot de sloot in. Voor zijn rijden eiste de officier honderd gulden of twintig da gen 'met een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de duur van zes maanden met een -proeftijd van twee jaar. Bovendien volgde een boete voor het rijden met slechte banden. Vijf entwintig gulden of vijf dagen. De kan tonrechter vonniste conform. Ook de Belgische bediende T. zal ge dacht hebben: Die Nederlanders zijn niet mals. T,, die nog maar twee maan den geleden voor het eerst van zijn le ven een auto had aangeraakt, waagde op Nederlands grondgebied de eerste in haalmanoeuvre in zijn „chauffeursbe- staan". Hij kwam er slecht van af. Te vroeg naar rechts gaande, ramde hij de meeligger. De eis was 100 gulden met een ontzegging va-11 de rijbevoegd heid in Nederland voor de duur van acht maanden. De kantonrechter maakte er 80 gulden van met vier maanden ont zegging. Ten slotte kreeg de Frans sprekende Belg M. een boete van 80 gulden (De eis was 120 gulden). M. was, naar een verklaring van de agent, als een straaljager Sluis binnen gereden. De meetapparatuur wees een snelheid van 97 km per uur aan. ZIERIKZEE. Na de herindeling van de burgerlijke gemeenten op Schouwen- Duiveland zijn thans ook de gemeenten van de Hervormde Kerk gevolgd. Het breed-moderamen van de classis Zierik- zee is van mening dat het geen bezwaar is dat zich binnen het gebied van een burgerlijke gemeente twee of meer ker kelijke gemeenten bevinden. Om ver schillende redenen is het echter wel ge wenst dat een kerkelijke gemeente zich niet uitstrekt over het gebied van meer dan een burgerlijke gemeente. Het breed-moderamen is van plan de nieuwe grenzen als volgt vast te stellen: Tussen Zierikzee en Kerkwerve over eenkomstig de nieuwe grens tussen Zie rikzee en Middenschouwen, tussen Zie rikzee, Ouwerkerk en Nieuwerkerk, overeenkomstig de nieuwe grens tussen Zierikzee en Duiveland en tussen Ouwerkerk en Nieuwerkerk zoveel mo gelijk volgens de oude grens. De grens tussen Nieuwerkerk, Sirjans- land en Dreischor wordt vastgesteld als tussen Duiveland en Brouwershaven, en tussen Zierikzee, Dreischor en Noord- gouwe wordt de grens als tussen Zierik zee en Brouwershaven. Lidmaten kun nen hun mening over een en ander ken baar maken op een bijeenkomst die dinsdag 18 april om 2 uur zal worden gehouden in het Hervormde Verenigings gebouw te Zierikzee. MIDDELBURG. Miniatuur Walche ren, uit de winterslaap ontwaakt, opent donderdag 30 maart weer haar poorten voor de ongetwijfeld weer vele kijklus- tigen. Op het ogenblik wordt door een staf van enkele werkers koortsachtig gearbeid om de gebouwen, huizen, ker ken en nog veel meer in het klein te restaureren en te vernieuwen. Veel nieuwe projecten zijn er niet ge komen, ofschoon er wel genoeg plan nen hiervoor in de hoofden van de ma kers van het miniatuur rondwaren. Wel nieuw is Britannia, compleet met ho tel, op de (nagebootste) boulevard m het kleine Vlissingen. De meeste ver- niewingen in het nagemaakte Walche ren, waren trouwens in deze stad ge beurd. Een bewijs, dat de sanering in dit lilliputter-Vlissingen beter voortgang vindt dan in de werkelijke stad! Lezing in Zierikzee Gemeentebestuur moet 'stimuleren ZIERIKZEE. De oud-burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk heeft in de bovenzaal van „Mondragon' voor de vereniging van burgemeesters en secretarissen een causerie gehouden over de mogelijkheden die de, gemeente besturen ter beschikking staan om in brede lagen belangstelling te wekken voor de activiteiten van de gemeente, lijke overheid, voor het georganiseerde verenigingsleven en in het algemeen voor die werkzaamheden die de gemeen schapszin bevorderen. In een interessante en op de practijk afgestemde inleiding zette de heer Mo lendijk de verschillende moeilijkheden uiteen. In zijn betoog kwam duidelijk naar voren dat het gemeentebestuur zelf actief moet zijn en dat er een sti mulerende invloed van dient uit te gaan. „Het huis van de gemeente" moet een centrum zijn waar iets van uit gaat aldus de heer Molendijk. Het grote pro bleem, nl. hoe men een grote groep van mensen, wier leven bestaat uit eten, drinken, slapen en werken, uit hun da gelijkse sleur kan losweken, heeft men in Amersfoort voor een deel opgelost door het instellen van een stedelijke ge meenschap, een overkoepelend lichaam dus waarbij alle verenigingen op sociaal en cultureel gebied zijn aangesloten. De heer Molendijk zag in een dergelijk li chaam voor Schouwen Duiveland beslist mogelijkheden. ■ET KLINKT wat won derlijk, maar het is al weer veertig jaar ge- leden dat de film zijn intrede deed in Goes. De heer C. van Liere, directeur van het Grand-theater te Goes vertelde mij dit gisteren. Novem ber van dit jaar zal het veertig jaar geleden zijn dat zijn vader films begon te draaien voor het Goese publiek. Het was 1921: het tijdperk van de stomme film, van de meest geadoreerde film held Rudolf Valentino, maar ook van het dwaze en ontroe rende mannetje Charlie Chaplin, dat zijn grootste triomfen nog tegemoet ging. Het was de tijd van de maatschappelijke en cul turele ontreddering van na de wereldoorlog. En toen kwam deze nieuwe en opzienbarende vorm van vermaak, levende beelden op een wit doek, ook in Zeeland. Trommen en karren De heer Van Liere schiet in de lach, als hij vertelt dat in die tijd. van de stomme film, soms een draaiorgel in de zaal werd geplaatst. Er was mu ziek nodig, bij voorbeeld voor „bege leiding" van de Nederlandse film „De Jantjes". Voor een andere stomme film „De Grote Parade", een film die de oorlog in de loopgraven weergaf, moesten zelfs musici worden ingescha keld. Om het oorlogstumult zo goed mogelijk weer te geven werden res pectievelijk een pianist, een violist en een slagwerker uit Rotterdam geënga geerd. Door middel van pauk- en trom geroffel werd geweer- en mitrailleur- vuur nagebootst. Dit bleek echter niet het gewenste effect te sorteren zodat achter de coulissen toen maar een kar met ijzer beslagen wielen heen en weer werd gereden, wat een dof ge rommel veroorzaakte! Onze cinemascope Dat was het theater van 1921: ver geleken met onze cinemascope, stereo- fonisch geluid en cinerama, maar een armzalig afgietsel. De komst van de geluidsfilm in 1929 deed het bioscoop bezoek toenemen. Een hoogtepunt wa ren de jaren vlak vóór, in. en na de tweede wereldoorlog. „In die tijd zoch ten de mensen amusement. zónder meer," meent de heer Van Liere. Men wilde verstrooiing en afleiding, wat be grijpelijk is. Hij vertelt dat thans steeds min der mensen uit gewoonte naar een bioscoop gaan. „De mensen hebben. door invloed van de televisie o.a., een meer kritische instelling gekre gen ten opzichte van de film. Zij ko men voor een film als zodanig." „De smaak van het publiek is niet te pei len", antwoordt hij. „De jongeren ge ven op het ogenblik de voorkeur aan middelmatig goede speelfilms, spek takelfilms en zogenaamde teenager films: Conny, Freddy, dus amuse mentsmuziek." Vrije conclusie Een directeur van een bioscoop heeft een wel zeer zware verant woordelijkheid te torsen. Hij moet goede films brengen, maar tevens films die kijkers trekken, anders gaat zijn bedrijf te gronde. Het is een oud probleem: wat wil het publiek en wat mag ik het pu bliek geven. Uit het gesprek dat ik oyer dit onderwerp met de lieer Van Liers heb ge had, ben ik zo vrij ge- weest een conclusie te trekken. De volgende conclusie namelijk: de smaak van het Nederlandse publiek staat op een ontstellend laag peil. De gemiddelde Nederlander waar deert de goede Engelse film (b v produkten van Arthur Rank) niet, want dan laat zijn gevoel voor humor hem in de steek. De Franse fiim, daarentegen, is voor hem dikwijls te verfijnd en te genuanceerd. De Ne derlandse („Makkers staakt uw wild geraas") en de Scandinavische rol- Op de foto de heer C. van Liere voor zijn theater te Goes, terwijl hij een oude filmaankondiging ver wijdert. prenten zijn hem weer te zwaarwich tig. Opvoedende laak En het is juist deze wansmaak die de bioscopen, die immers commercieel ingesteld zijn, er toe dwingt slechte produkten te brengen. Mogen we hier een variatie op een bekend gezegde toepassen: „een volk krijgt de films die het verdient"? De heer Van Liere vindt echter: „Goede films moeten we toch brengen, al is het maar om een bepaald deel van het publiek te dienen. En ik heb óók een opvoedende taak." Voorwaar, voorwaar ik zeg U, indien het tarwe- graan in de aarde niet valt en sterft, zo blijft het al leen; maar indien het sterft zo brengt het veel vrucht voort. Joh. 12 24. Als *we zo Joh. 12 vers 20 tot 26 lezer» en overdenken, dan komen er gedachten aan bepaalde mensen naar voren. Mensen die dezelfde verlangens hadden als de Grieken, die ter gelegenheid van het Pascha uit hun vaderland naar Jeruzalem gekomen waren. Deze mensen dreef een bepaald verlangen. Ze wilden in de stad Gods met hun geloofsgenoten de God hun ner vaderen aanbidden. Eenmaal in Jeru zalem aangekomen horen ze van alle kan ten over een zekere Jezus van Nazareth die zeer vele tekenen deed waarover men zich ontzette en een leer bracht die de hoorders verslagen maakte, wondere blijd schap schonk of bittere dodelijke haat wekte. De Christus? Ja! Neen! Ze zijn maar voor enkele dagen in de stad, dan gaan ze weer terug naar hun va derland. Maar als Jezus de beloofde en verwachte Messias is, wat dan: teruggaan of natuurlijk blijven? Hun verlangen groeit om deze Jezus te zien. Filippus wordt in de arm genomen. Nu, als deze mensen Je zus willen zien gaan onze gedachten terug naar het kleine joodje, die ook Jezus wil de zien, Zacheus, en die inderdaad gezien heeft wie Jezus was, tot zijn eeuwigduren de blijdschap. De Moorman was ook ge komen om te aanbidden. Hij heeft inder daad God verheerlijkt in grote blijdschap zoals Filippus hem Jezus had laten zien. Zacheus en de Moorman hebben Jezus ge zien als de Messias, het Lam Gods dat de zonde der wereld op zich neemt. Maar de Grieken zullen onverrichterzake naar huis gaan. Van dat zien van Jezus daar komt niets van in. Daar is nu geen tijd meer voor, want Jezus zegt: „De ure is geko men dat de Zoon des mensen zal verheer lijkt worden". Echter als we over wat volgt nadenken en dan in het bijzonder één ding in gedachten houden*. Er is hier altijd Gods leiding die steeds weer uitloopt op een getuigenis van de Christus en zijn werk. Jezus geeft als antwoord op hun vraag schijnbaar een weigering van hun verzoek om hem te mogen zien om Hem te leren kennen. Wie hij nu eigenlijk is? De Christus? De woorden van de boven staande tekst. Daar moeten ze het dan maar mee doen. Daarmede terug keren naar hun vaderland en volk. Het woord over het tarwegraan dat alleen blijft in dien liet in de aarde niet valt en sterft, maar dat zeer veel vrucht voortbrengt als het gezaaid wordt en sterft. Zacheus en de Moorman hebben Jezus' heerlijkheid gezien en hebben God en Christus verheerlijkt. Lag daar soms Gods leiding dat deze twee mensen Jezus zou den zien en van hem getuigen? Nu deze Grieken. Is het Gods hand die hen leidt naar de Christus opdat ze hem zouden zien in zijn heerlijkheid? Men moet eens wat geloofsmoed durven hébben en durven zeggen: God heeft hun deze begeer te in liet hart gegeven en heelt hen ook Christus laten zien als het tarwegraan dat sterft en veel vrucht voortbrengt. Het Brood des Levens dat de wereld het leven geeft. Ook hun volk, ook hun zelf, ook U! TERNEUZEN. De „Doorman- groep" van de Nederlandse Padvinders Vereniging zit in grote moeilijkheden. Lange tijd was deze groep, die is on derverdeeld in de afdelingen Welpen en Verkenners, gehuisvest in het oude kruitmagazijn aan het Westelijk Bol werk, maar in verband met de bouw van de neuwe hinnenvaartsluis moesten zij hun hol verlaten. De Verkenners heb ben een tijdelijk onderkomen gekregen onder de flats aan de Iepenlaan. Hun materialen worden nu opgeborgen in een onbewoonbaar verklaarde woning. De Welpen hebben hun hordehol nu op een zolder van een garage, waar slechts licht is, wanneer een deur open staat. In de winter kunnen hier moeilijk bij eenkomsten worden gehouden, omdat er niet gestookt mag worden. Daarom heb ben vijf personen in 1960 besloten tot het oprichten van een „Stichting bouw Groepsgebouw voor Padvinders". Het doel van deze Stichting is binnen een zo kort mogelijk tijdsbestek de midde len te vinden om de bouw van een nieuw groepsgebouw mogelijk te ma ken. In de afgelopen zomer haalden de jongens reeds oude flessen, papier en an dere oude materalen op, wat zij ook de ze zomer weer zullen doen. Volgende week zal er weer een beroep op de Ter- neuzense bevolking worden gedaan. Van 27 maart tot en met 15 april wordt een loterij gehouden. Met een geluidswagen zullen de Welpen en Verkenners, gedu rende die tijd, pogen de loten huis aan huis te verkopen. De trekking zal za terdags-avonds om 7 uur op de markt plaats vinden. De stichting hoopt nog dit jaar de „Doormangroep" de beschik king te kunnen geven over het nieuwe gebouw. HEINKENSZAND. De raad va» Heinkenszand heeft zich gisteren uitvoe rig beziggehouden met rioleringen, put ten en wat dies meer zij. De raad besloot nl. tot het bouwrijp maken van het industrie-terrein en het leggen, van een riolering in een gedeelte van de Stationsweg. Ook zullen z.g. overstortputten gemaakt worden en een zinker onder de waterloop in de Molen weg. Dit met het oog op een aansluiting aan de riolering in de Slaakweg, Men besloot voorts tot het vervangen van de bestaande riolering en de hoofdputten in de Julianastraat en in een gedeelte van de Dorpsstraat. Achter de woningen van de Dorpsstraat zullen sloten gedempt worden. Hier zullen ook het leggen van een overstortriool en het maken van een overstortput ter hand worden genomen. Het Clara's Pad zal aan een ingrijpende reconstructie ten prooi vallen. Hier zul len sloten gedempt worden en de rij wielpaden verbreed. De raad besloot 'bij de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten een geldlening te sluiten van 38.000 gulden. Men stemde in met het voorstel van G. S.betreffende verhoging van de jaar wedden van de wethouders. Met algemene stemmen werd tot 'hoofd van de openbare lagere school in vaste dienst benoemd de heer H. Eversdijk, die deze functie overigens als waai-np: mend reeds vanaf 16 oktober 1959 ver vult. Vier woningwetwoningen zullen ge- bouwd worden aan de Simonsweide. Ge tracht zal worden dit project onders hands aan te besteden onder de aanne mers te Heinkenszand. Het m.s. „En Avant 24" uit Dor- ?T3Jc,ht kreeg bij het verlaten van de Middensluis te Wemeldinge plotseling roerschade en moest haar reis onder breken. Ter plaatse zal een en ander worden hersteld. anaer

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3