Buchly koesierigoede hoop Vechtjas Botwinnik een pion voor GEBOREN DIPLOMAAT De kunst van laveren TWEEDE PLAATSEN VOOR ROL EN KNOOPS IN TUNIS BRUNDAGE TREKT WEER EENS VAN LEER... Opstellingen eredivisie Voor zijn vrienden Klaas Geldermans won Menton-Rome Ansems verstevigde zijn positie door winst Zaterdag 25 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 17 DIE WOORDEN kwamen uit de mond van Klaas Buchly, ploegleider van de Nederlandse équipe in de Tour de France, de man, die in dat restaurant drie keer in liet twee uur durende gesprek vertelde, dat hij „een geboren diplomaat" is. Warm lopen FONGERS ALGERIJNEN WAREN GOED INGELICHT Resolutie in V.N. over Zuid-Afrika Verduisteringen als genoegdoening Voorbereiding Ripolin £/dt: het beste voor Uw muren! Burnley moet forse boete betalen Tal in razende tijdnood Huizen bouwen Van papier. VELPON plakt 't Veel plezier T.v. ingeschakeld hij medische opleiding Utrecht had beste studenten Tasje gestolen uit damesslaapkamer Aanleg kunstijsbaan in Amsterdam verzekerd T ennisnederlagen NEDERLANDS DAMKAMPIOENSCHAP Van een onzer verslaggevers JN EEN GROOT RESTAURANT te Den Haag zat hij tegenover me, enigszins schichtig door zijn opvallende zware bril rondkijkend. Hij trok eens aan zijn stropdas, pakte met de andere hand een doosje lucifers waarmee hij op de tafel begon te roffelen. Zachtjes, maar irriterend voor de man die tegenover hem zat. „Ik zit hier nooit op m'n gemak; ze kennen je nu zo'n beetje en willen dan wel eens graag tegen je aanleunen. En er valt nog niets te zeggen, de Ronde van Frankrijk is nog zover weg." ■^/AARMEE hij overigens alléén duidelijk wilde maken, dat hij er nog steeds in geslaagd is met de beroepswielrenners, die mèt hem in contact en ónder zijn leiding kwamen te staan, tussen uitbundige scheldpartijen en tè vriendelijke opmerkingen „stroopsmeren kunnen ze óók heeft kunnen laveren. In dat opzicht alleen noemt hij zich een diplomaat en ergens, ver weg, heeft hij gelijk. Zijn antwoor den waren diplomatiek, „Haags di plomatiek"; op listige vragen naar zijn plannen voor de komende Ronde van Frankrijk gaf hij vage antwoorden, noemde een paar na men van wielrenners, van wie ie dereen weet dat ze voor de Neder landse ploeg in de Ronde in aan merking komen. Steeds omzeilde hij vragen-op-de-man-af, die ver strekkende gevolgen voor de sa menstelling van. de oranje-wieler ploeg zouden kunnen hebben. Maar toch was tussen de regels door de conclusie te trekken, dat hij hoopvoller gestemd is dan het vorige jaar; en dat reeds zó vroeg in het seizoen. 9 Equipeleider Klaas Buchly Advertentie mm Stem in en koop een FONGERS de keus voor hel leven! TUNIS. In de eerste 'twee etappes van de Ronde van Tunesië voor amateurs hebben de Nederlandse wielrenners zich goed geweerd. De wedstrijd begon met een ploegentijdrit over 23 km en daarin was de Oostduitse ploeg de beste, Ne- Aanslag voorkomen Van onze correspondent PARIJS. De koelbloedigheid van een Franse spoorwegarbeider te Juvi- sy (Noord-Frankrijk) heeft een cata strofe voorkomen. Terwijl hij bezig was met rangeren, werd hij plotseling door een Algerijn van achteren aan gevallen die hem toesiste: „Waar staan de munitiewagens?". Tegelij kertijd zag hij een andere Algerijn tegenover zich met een pistool in zijn hand. De spoorwegarbeider slaagde erin zich door een onverwachte manoeu vre uit de greep van de Algerijn te be vrijden en begon om hulp te roepen. Meteen kwamen andere arbeiders uit de voeten en verdwenen in een toelopen. De Algerijnen, maakten zich wachtende auto. Ze bleken uitstekend ingelicht te zijn geweest. Enkele minuten later ar riveerde te Juvisy een goederentrein met vier geladen munitiewagens. Ver moedelijk omdat de Algerijnen in het bezit waren van explosief materiaal om deze wagens op te blazen, hebben zij zich niet aan een gevecht ge waagd. NEW YORK (Reuter). De spe ciale politieke commissie van de Ver enigde Naties heeft gisteren een reso lutie aangenomen, waarin Zu'.d-Afrika dringend wordt verzocht onderhande lingen te openen met Indië en Pa kistan over de kwestie van de be handeling, die de inwoners van die landen in de Unie van Zuid-Afrika ondergaan. Er stemden 71 leden voor, nul tegen. Frankrijk, Portugal, Engeland, Australië, België en nationalistisch China onthielden zich van stemming. In de afgelopen jaren zijn resoluties van gelijke strekking aangenomen, doch Zuid-Afrika heeft er nooit op gerea geerd. In de resolutie van gisteren werd diepe teleurstelling uitgesproken over het feit, dat Zuid-Afrika nog geen be reidheid heeft getoond om een oplossing voor het probleem te zoeken. derland eindigde als vijfde van de twaalf ploegen. In de individuele rit die daarop volgde werd Knoops tweede. Ook in de tweede etappe kwam een Nederlander op de tweede plaats. Jan Rol, die in de halve etappe op de eerste dag de vierde plaats bezette, werd in de sprint door de Pool Paradowski ver slagen. De resultaten van de eerste dag waren: eerste etappe, ploegen-tij'drit TunisLa Marza (23 km): 1. Oost-Duitsland 28 min. 57 sec; 2 Zweden 28,58; 3. Frankrijk 29.06; 4. Zwit serland 29.25 5. Nederland 29.56: 6. Polen en Oostenrijk beide 30.02: 8. België 30.09 9 T'sjechoslowakije 30.18: 10. Zuidslavië 31.17: 11. Tunesië I 3128; 12. Tunesië II 31.50. Tweede halve etappe. La MarzaMenzel (80 km) individueel: 1. Gerli (Fr) 1.55.35: 2. Knoops (Ned) 1.56.05; 3. Le Baude (Fr) 1.56.35: 4. Rol (Ned); 5. Arnaud (Fr) zelfde tijd als Le Baude: 21. Dieperink (Ned) 1.57.17; 35. Verstraete (Ned) 2.00.51; 36. Wes- seling (Ned) z. t. De uitslag van de tweede etappe. Merzel— Bourguiba Bizerte (190 km): 1. Paradowski (Polen) 5.16.12; 2. Jan Rol; 3. Christiaens (België): 4. Le Baude (Frankrijk); 5. Die perink z. t.; 6. Kappel (Oost-Dld) z.t.: 7 Scheibner (Oost-Dld) z.t.; 8. Cauvet (Fr) z.t.; 9 Knoops z.t.; 10. Giese (Oost-Dld) z.t. De algemene rangschikking ziet er na de tweede etappe als volgt uit: 1 cauvet (Fr) 7 uur 40 min 53 sec: 2 Scheib ner (O-Dld) 7.41.44: 3 Kappel (O-Dld) 7.41.44: 4 Le Baude (Fr) 7.41.53: 5 Knoops 7.42.13; 6 Rol 7.42.13; 7 Giese (O-Dld) 7.42.26: 8 Adamsson (Zweden) 7.42.27; 0 Dieperink 7.43.25; 10 Chris tiaens (Belg) 7,43.38. Van onze correspondent DORDRECHT. Om een even groot inkomen te bereiken als een hoger ge plaatste in het Werkendamse bedrijf waar hij werkte, had de 32-jarige boek houder-kassier A. H. uit Rotterdam in drie jaar 3500 gulden verduisterd. Hij moest zich er gisteren voor de recht bank te Dordrecht voor verantwoorden. H. had zichzelf de positie van de ho ger geplaatste toegedacht. Toen een ander werd benoemd zou hij valse boe kingen zijn gaan doen. De officier eiste tegen de boekhouder-kassier acht maan den met aftrek, waarvan vier voorwaar delijk met drie jaar proeftijd en toe zicht van de reclassering. Een zeventienjarige Oostenrijker is donderdagavond tussen Roermond en Venlo door een trein doodgereden. De toedracht van het ongeluk is niet be kend. AMPER is een begin met de weg wedstrijden gemaakt of Buchly begint warm te lopen. Uitslagen van wielerwedstrijden pluist hij nauwkeu rig uit; en noteert ze. Als hij het even met zijn zaken kan combineren zit hij bij wedstrijden waarin „wel eens renners zouden kunnen blijken te zitten, die heel misschien een kans zouden kunnen maken om op de voor lopige lijst van kandidaten geplaatst te worden". Kan iemand het nóg voorzichtiger zeggen....? Maar al is het seizoen op de weg nog pril, al zullen er nog heel wat kilometertjes gekoerst worden eer de Ronde van Frankrijk voor de deur staat, toch heeft Buchly reeds uitvoe rig contact gehad met de leiders van buitenlandse fabrieksploegen, waarin Nederlandse renners zijn opgenomen. In het wielerjargon is gesproken over de deelneming van deze Nederlandse renners aan zware wedstrijden, over hun groeien naar de vorm, die voor de Ronde van Frankrijk zo noodzake lijk is. En in dat opzicht heeft „de heer Nicolaas Buchly (voor zijn vrienden Klaas)" zoals collega P. W. Rus- sel het zou zeggen zo pril in het seizoen al, successen geboekt. MaÉpen als Michel Stolker, Jo de Roo, Lex van Kreuningen, René Lotz, Frans Balvert en Ab Sluis worden door ploegleider Wychant van Hellyet langzaam voor de Nederlandse verte genwoordiging klaargestoomd; Louviot van Raphael Geminiani draait Ab Geldermans, Jo de Haan, Bas Malie paard en Dick Enthoven naar hun vorm, Ab van Egmond wordt ook die richting ingestuurd, terwijl de renners van Nederlandse fabrieken onder wie Piet Damen en Piet van den Brekel met Buchly naar verschil lende klassiekers en etappewedstrij den gaan. MET Buchly, want ook de Hagenaar bereidt zich voor. Uiteraard min der dan de renners di,t doen, op een geheel verschillende manier overigens ook, maar hij leeft naar de Ronde toe. Hij begint met de Ronde van Span je, daarna die van Nederland, vervol gens de Dauphiné Liberé en pikt tus sendoor grote ééndaagse wedstrijden. Het mes snijdt zodoende van twee kanten, want ook kan hij de Neder landers gadeslaan, die in die wedstrij den voor buitenlandse fabrieksploegen rijden, die daarna in het grootste wie lerspektakel ter wereld, de Tour, de Nederlandse kleuren hopen te verdedi gen. „Het moet wel goed gaan dit jaar" zegt Buchly. „We liggen niet meer uit evenwicht". Waarmee hij wilde zeg gen, dat de Nederlandse renners, zo wel in de bergen als in de vlakke etappes, even goed voorbereid als de Fransen, Italianen, Spanjaarden en Zwitsers aan de start kunnen komen, Alle Nederlandse toprijders vertoeven namelijk daar, waar ook de buiten landse cracks op wielergebied hun terrein van voorbereiding hebben lig gen; hebben dezelfde trainingkampen meegemaakt; worden op dezelfde manier als al hun tegenstanders „rijp" voor de Tour gemaakt. „Nee", zei Buchly, „er zit dit jaar geen wolkje aan de lucht". Maar toen we afscheid namen was het zwaar bewolkt en regende het Advertentie MÉÉR VIERKANTE METERS UIT ÉÉN BUS! LONDEN (A.P.) Burnleu, het En gelse voetbalelftal dat in de wedstrijden om de Europese beker verslagen werd, heeft een boete gekregen van tiendui zend gulden van de Engelse league om dat het een leaguewedstrijd gespeeld had met tien invallers. Het is de zwaarste boete die ooit een club van de Engelse league opgelegd werd. Die wedstrijd, tegen Chelsea, in de Engelse eerste divisie werd gehouden op 11 maart vier dagen voordat Burn ley uitkwam tegen Hamburg Sport Verein in de revanchewedstrijd voor de kwartfinales van de Europabeker. Burnley liet zijn spelers rusten en kwam uit tegen Chelsea met slechts een vaste speler van de ploeg en tien invallers. Het werd toch nog 44. Advertentie Voor de derde divisie van de Engel se league werden gisteren de volgende voetbalwedstrijden gespeeld: Bradford CReading 21 en Notts C—Halifax T 1—1. LAUSANNE (ANP) Avery Brun- dat de Olympische erecode moet steu- ROME De Nederlander Ab Gel dermans heeft de eerste plaats in de wielerwedstrijd MentonRome, die hij op de eerste dag veroverde tot het einde in zijn bezit gehouden: gisteren mocht hij zijn ereronde rijden als win naar van deze zware etapperit. De Ita liaan Baffi won de laatste etappe, van Sienna naar Rome in een sprint uit een groepje van acht renners. Willy Altig, de 26 jaar oude broer van de wereldkampioen Rudi Altig uit Duitsland, was de ster van de etappe ook al wist hij zich niet bij de eerste tien te plaatsen. Altig en de Italiaan Canciani zijn meer dan 80 km lang de gangmakers geweest van een kopgroep, welke een voorsprong van een halve minuut op de achtervolgers had. Op een gegeven ogenblik hadden Altig en Canciani een voorsprong van vier minuten op het grote peloton, maar Molenaars, Geldermans en De- filippis wisten ten slotte het peloton weer bij te brengen. Tegen het einde van de etappe kon de groep van acht renners ontsnappen en met een voorsprong op het grote peloton over de eindstreep gaan. An- quetil en Graczyk gaven direct na de start op. De uitslag van de laatste etappe is: 1 Baffi: 2 Liviero; 3 Piscaglia; 4 Falasehi; 5 Adorni; 6 Cestari, (allen It); 7 Molenaers (België); 8 Stablinski (Fr.); 14 Maliepaard; 16 het peloton. Voor de kopgroep werd een tijd genoteerd van zeven uur en 37 min. Het grote peloton, waarin zich Geldermans en alle overige favorieten bevonden, passeer de l min 8 sec later de eindstreep. De sprint van het grote peloton werd ge wonnen door de Italiaan Fantini. De eind uitslag is: 1 Geldermans met een totaaltijd van 27:04,21: 2 Simpson (Eng), op 31 sec: 3 Coletto (It) op 1:08: 4 Carlesi (It) op 1:13 5 Battistini (It) op 1:24; 6 Fallarini (It) op 1:39: 7 Ronchini (It) op 1:52: 8 Qiampi (It) op 2:15: 9 Defilippis (It) op 2:29; 10 Massig- nan (lt) op 3:10. 16 Maliepaard op 6.22: 20 De Haan op 7.29. dage, de voorzitter van het internatio nale Olympische Comité (IOC) heeft alle leden van het IOC een brief gezon den waarin hij zegt, dat het'begrip „ama teur" opnieuw geformuleerd moet wor den. ,,De eenvoudige bepaling dat de Olym pische Spelen de amateurs van alle landen voor een eerlijke en sportieve strijd bijeenbrengt, is heden ten dage niet langer toereikend. Allereerst zal duidelijk moeten worden gemaakt dat geen enkel individu of land eigen rechten heeft om aan de Spelen deel te nemen. De Olympische Spelen zijn voor 'hen, die geloven in hun objectiviteit en die ac cepteren. Dat onze regels niet altijd zijn nage leefd komt, omdat zij niet tot in details waren uitgewerkt en bijgevolg door de landen op verschillende wijzen zijn ge- intrepeteerd", aldus Brundage in zijn brief. De voorzitter van het IOC zegt verder, nen op de volgende drie punten: 1. Alle niet-amateurs moeten wor den uitgesloten. 2. Omdat de amateursport tegen woordig een „roeping" is, moeten allen zonder deze „roeping" van de Spelen worden uitgesloten, 3. Degenen, van wie het beroep op enige wijze in contact staat met de sport en hun op die manier financieel of phy- siek voordeel oplevert, moeten eveneens worden uitgesloten. De laatste bepaling zou nog uitgebreid moeten worden na overleg met de ver schillende internationale federaties. Avery Brundage besluit zijn brief met te zeggen, dat overtreders o,p strenge wijze zouden moeten wordefi gestraft. UITGEEST. Een anderhalf jaar oud jongetje uit het gezin Meiland in Uit geest is gisterochtend door verdrinking om het leven gekomen. De kleuter werd omstreeks tien uur vermist. Enige tijd later vond men het lijkje in een sloot achter zijn huis. LEIDEN In het Leids Acade misch Ziekenhuis zal binnenkort te levisie worden gebruikt bij de op leiding van medische studenten. Als eerste en voorlopig als eni ge in hef land gaat de universi teit dit onderwijsmedium in een ge sloten circuit toepassen bij operaties. De voordelen van deze techniek zijn dat patiënt en artsen tijdens de opera tie niet rechtstreeks bloot staan aan de blikken van een menigte toeschou wers. De laatsten krijgen teVens een beter beeld van de operatie dan bij rechtstreekse waarneming. Natuurlijk zal de patiënten van te voren toestemming voor een uitzend'ing worden gevraagd. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Na een buitenge woon felle strijd heeft de afvaardiging van de universiteit van Utrecht het algemeen klassement van de Neder landse studentenkampioenschappen ge wonnen. Tweede werd de ploeg van Delft en derde de gemeentelijke uni versiteit van Amsterdam. Sterker spel en grotere schotvaardig heid deed Delft de voetbalbeker winnen. Het zwemmen was bij de heren een van de grote trekpleisters op de tweede dag van de kampioenschappen. De wijze waarop Gerrit Korteweg (Delft) het Ne derlandse studentenrecord op de 100 m vrije slag verbeterde, mocht er zijn: hij noteerde 58,4 sec in een zwaar bad. Delft was onweerstaanbaar bij het waterpolo. De Delftse ploeg bestond vol ledig uit hoofdklassespelers onder wie enkele internationals. Het judo voor ploegen leverde een zege op voor het team van de gemeen telijke universiteit van Amsterdam, dat drie zwarte banden in zijn midden tel de. Ook bij hockey toonden de hoofd stedelingen zich de sterksten. Basketbal werd volledig beheerst door Delft. Met grote cijfers wonnen de Delftenaren hun partijen. Het eindtotaal van deze sportmarathon (elf takken van sport met ruim 1100 deelne mers) was: 1 Utrecht, 90\'2 pnt; 2. Delft, 9OV2 pnt; 3. Amsterdam G.U., 761,/2 pnt; 4. Groningen, 72>/2 pnt; 5. Leiden, 70 pnt: 6. Rotterdam, 36 pnt; 7. Eindhoven, 35 pnt; 8 Nijmegen. 34''2 pnt; 9. Amsterdam V.U., 33 pnt; 10. Tilburg, 25 V2 pnt; 11. Wageningen, 14 pnt. DEN HAAG Een allerminst ver legen indringer heeft gisternacht een bezoek gebracht aan de Slaapkamer van een dame in een huis aan de Fran- kenslag in Den Haag. De vrouw, die wakker werd van ge stommel op haar kamer, schrok zo van de man, dat zij aanvankelijk geen woord kon uitbrengen. Enkele seconden daarna deed zij wat iedere vrouw in zo'n geval doet: gillen. De indringer bleef onverstoorbaar, greep een tasje van een tafeltje en liep snel de trap af om door de voordeur te verdwijnen. "Uit de sporen kon de politie later afleiden, dat de man was binnen gekomen door via de erker op het balkon te klimmen. In .het tasje dat hij meenam zat driehonderd gulden. MOSKOU. De vijfde partij van de tweekamp om de wereldtitel scha ken tussen Tal en Botwinnik is na de 41ste zet van wit afgebroken. De uit dager Bottwinnik, die met wit speel de, staat een pion voor en heeft een kansrijke stelling. De partij wordt vanavond voortgezet. Botwinnik heeft zich, ondanks de last der jaren, ook in deze partij weer een verbeten vechtjas getoond. De opening was dezelfde als in de derde partij (door Botwinnik gewonnen) maar de uitdager zelf week op de elfde zet af en had blijkbaar een nieuwtje in petto. Over zijn dertiende zet dacht Tal vijftig minuten na, zo ingewikkeld was de stelling, met het gevolg dat hij reeds spoedig in razen de tijdnood kwam (17 zetten in 10 minutenk Even daarna kon Botwinnik zijn tegenstander een zwakke, geïsoleerde pion in het centrum bezorgen. Op de achttiende zet bood Tal remisie aan, hetgeen Botwinnik gezien de zwakke pion en de tijdnood van Tal weigerde. Waarmee hij opnieuw een bewijs van zijn vechtlust leverde. Technisch wikkelde Botwinnik ver volgens de partij keurig af en hij ver overde de zwakke pion nog voor het scheiden van de markt. De afgebroken stelling ziet er plezierig voor hem uit. Wit: M. BOTWINNIK Zwart: M. TAL Nimzo-Indisch Het feit dat Botwinnik nu weer een nieuwe variant ter tafel brengt duidt er op dat hij bereid is te vechten en hard te vechten ook. 11Pc6xe5 12. Lc4e2 Dd8e7 13. Pc3ï>5 Een gedurfde zet die alle mogelijke ver wikkelingen oproept. Vermoedelijk huisvlijt van Botwinnik. 13Tf8—d8 Over deze zet dacht Tal vijftig minuten na. Waarschijnlijk heeft hij onderzocht of hij na ruiling op f3 de loper op b4 tegen twee pion nen kon offeren. Hij heeft dit verworpen omdat hij mede bang was voor bovenge noemde huisvlijt. 14. Döl—c2 a7—ap 15. Pb5xd6 c7xd6 Een vervelende, maar noodgedwongen be slissing. Met de dame of met de toren terug nemen kost op e5 een stuk, maar nu zit Tal met een geïsoleerde pion, die weldra zwak wordt. De loper op dB heeft geen gelukkige standplaats gehad. 16. Dc2—dl Ta8—c8 17. 0—0 Pf6—ei 18. Pf3d4 Lg4xe2 Hier bood Tal remise aan wat Botwinnik weigerde, een nieuw bewijs van zijn vecht lust. 19. Ddlxe2 Pe5—c4 20. Tal—cl d6dj 21. De2—g4 De707 22. Dg4xd7 Td8xd7 23. Tel—c2 Pe4—d6 24. Tfl—dl Td7—d8 De toekomst ligt op de d-lijn, waar Tals zwakke pion staat. AMSTERDAM (ANP). De gemeen teraad van Amsterdam heeft gisteren zonder bezwaar goedkeuring gehecht aan het voorstel rente en aflossing te garan deren voor door de stichting Sport Ini tiatieven Amsterdam te sluiten geldle ningen tot een totaal bedrag van 750.000 gulden ten behoeve van de oprichting van een kunstijsbaan. Hiermee is de aan leg van deze baan in het sportpark Mid- denmeer verzekerd. De Nederlandse Sport Federatie stelde al eerder het nog ontbrekende bedrag, namelijk 250.000 gulden van de totale kos ten die op een miljoen worden, geraamd, ter beschikking. 1. C2C4 2. Pblc3 3. d2—d4 4. e2e3 5. Lfl—d3 6. a2—a3 7. Ld3xc4 8. Pgl—f3 9. b2b4 1». Lel—b2 11. d4xe5 Pg8-f6 e7—eB Lf8—b4 0—0 d7d5 d5xc4 Lb4c6 Pb8c6 e6e5 Lc8—g4 Tot nu toe alles als in de derde match partij, maar Botwinnik wijkt nü af. Vier dagen tevoren speelde hij ll.d5 aan welke zet hij allerplezierigste herinneringen heeft. Eigen nieuwsdienst CANNES. In de kwartfinales dames dubbelspel van het internationale tennis toernooi te Cannes hebben mej. Weur- man en mej. Seven verloren van het Engelse paar MillsStarkey met 36, 1—6. In het herendubbelspel verloren Maris en Van Eijsden van de Duitse combinatie BudingEcklebe met 46 36. Ook in het gemengd dubbelspel kwam een einde aan de Nederlandse verrichtingen door de nederlaag met 46 57 van mej. Weurman en Maris tegen de Engelse combinatie mej. CattApplewduth. Eigen nieuwsdienst UTRECHT. In de nogal gedecentra liseerd gespeelde derde ronde van het toernooi om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland op zichzelf uiteraard een devaluatie van de wed strijd heeft Ansems zijn positie ver stevigd door een overwinning op Beeke. Bij de overgang van de opening naar het middenspel voerde Ansems een verras sende zet uit, die hem schijfwinst op leverde. Wel bood de Weespenaar nog geruime tijd tegenstand, maar Ansems gaf geen krimp meer. Vanuit een regelmatige ouverture 32— 28 kwam in de partij Bom-Kinnegen in het middenspel leven in de brouwerij toen de Zuidhollandse kampioen naar 29 uitweek. Bom repliceerde met een uit val naar 22. Toen ontstond een bijzonder onregelmatig middenspel, waarin, naar In Arnhem is het internationale voorjaars-schaaktoernooi begonnen. De resultaten uit de eerste ronde waren: Bink (Nederland)— Boey (België) 0—1, Eising (Did)—Branicki (Polen) 1—0 en Pederson (Denemarken)— Perfors (Nederland) 1A—ft. het scheen, de spelers slaagden met hun improvisatie. ONDER DE VOET Het had er in het middenspel van de partij Kooymansir. Van Dijk de schijn van dat de oudkampioen van Nederland, die zich serieus op dit titeltoernooi schijnt te hebben voorbereid, de Stichte naar onder de voet ging lopen. Van MeeuwenGordijn, welk duel een on regelmatig karakter droeg, ging vooral in het middenspel boeien door de vele we derzijdse bedreigingen. De Hagenaar had daarbij met meer moeilijkheden te kam pen dan de jonge Leidse onderwijzer. Wiggers nam tegen Anderson al vroeg tijdig de hekstelling in, waarvan de af loop zeer lang een onbeantwoorde vraag bleek. LEEUWARDEN Ondertussen zwoegden in Leeuwarden de Friezen Bandstra en Bergsma voort aan een onderling duel, terwijl in de wedstrijdzaal in Utrecht bekend werd dat de partij de Jong—Dukel niet voor uit is gespeeld, hetgeen niet in overeen stemming is met het reglement. De wed strijdleiding nam vrijdagavond nog geen beslissing omtrent een eventueel opnieuw vaststellen van deze voor het toernooi opgetwnfeld b^mgrijke partij; of zal een reglementaire uitslag worden be paald? 25. Pd4—b3 2(T. Tc2xb2 - 27. Tb2a2 28. Kglfl 29. a3—a4 30. b4—b5 31. Pb3—d4 32. Tdl—al 33. Tal—dl 34. Pd4—f5 35. Tdlxd5 De buit is binnen. 35 36. Td5—dl 37. Pf5d4+ 38. Kfl—e2 39. h2—h3 40. Pd4c2 41. Tdl—d2 Afgebroken. Tal gaf zijn zet af. Pc4xb2 Pdé-^C4 b7b6 f7—f6 Pc4e5 Tc8c3 Td8a8 a6as Ta8—c8 Tc8—c7 Kg8—n Kf7e6 Ke6—f7 Tc7—C4 Tc4b4 Tb4c4 ROTTERDAM. De elftallen in de eredivisie zullen, voor zover gisteravond bekend in de volgende formaties uitko men: ELINKWIJK: v. d. Schilden; Gade mans en Theeuwis; Zweers, Mijnals en Velthuis: Wolffers, Sparendam, Kruin, Oomen en Siahaja. DOS: De Munck: Liptak en De Ruiter; Van den Bogert, Kraay en Visser; Ock- huizen, flanek. Van der Linden, Teunis- sen en Luiten. FEIJENOORD: Pieters Graafland; Kerkum en Veldhoen; Kreijermaat, Walhout en Klaassens; Schouten. Ben- naers, Van der Gijp, Bouwmeester en Moulijn. SPARTA: Van Dijk; Visser en Van der Lee; Verhoeven. Schilder en De Ko ning; Van Ede. De Vries, Janssen, Van Miert en Van Buren. AJAX: Hoogerman of Van Drecht; Van Mourik en Oudeland; Schaaphok, Pronk en Muller; Swart, H. Groot, Wes- tra, Prins en Keizer. DWSA: Heeres; Schenkel en Bos kamp; Corbran, Niessen en Westphaal; Flinkevleugel, Vonhoff, De Oude, Smit en Van Doorneveld. NAC: De Rijk; Van Hoogenhuizen en Kuys; Lazeroms, Schrijvers en Luyten; Overbeeke, Geraeds, Visschers, Van Gastel en Peters. NOAD: Onderstal: De Chêne en Bril- lemans; Rombout. Van der Meys en De Bruyn; Simons, Van der Velde, Kraan, Van Osch en Louer. WILLEM II: Feyt; Smolders en Brooymans; De Wit, Van Bun en Van Elderen; Uytermerk, Lambert, Koopal, Senders en Aerts. PSV: De Hond; Heerschop en Ren ders; Van Wissen, Wiersma en Brusse- lers; Louwers, Van der Kuil, Kruyver, Svensson en v. d. Heuvel. ADO: Oestrum; Verhoek enKleindijk; C. Clavan. Jans en Aardse; Ten Hoo- pen, Den Engelse, Schuurman, Timmer en M. Clavan. ADO heeft invallers voor Haak, v. d. Meer en Waasdorp. GVAV: Het elftal wordt pas vandaag samengesteld vanwege vele blessures. ENSCHEDE: Het elftal wordt van daag samengesteld. Zeker is, dat Rahn, Weustink en Kerkhoffs wegens blessu res niet kunnen spelen. ALKMAAR: Houtkoper; H. Tijm en Kesselaars; Wagenmaker, Peg.geman en Pitters; W. Wisser, S. Tijm, Engelsma, J. Visser en Kooge. MVV: Van Neer; Stevens en Vei'don- sc'hot; Stroleniberg, Van Dijk en Kloos; Coenen, Pieters, Bergholtz, Ummels en Rutten. FORTUNA: Wetzels; Kusters en Lie- brechts; Notermans, Van der Hart en Pienieman; B. Kusters, Munsters Jon gen. Wilkes en Kohn. VVV: Swinkels; Lambregts en Steegh; Nass, Van der Hurk en Erkens; Sleven Teeuwen, De Meulenmeester, K'einen en Schatorjé. RAPID: Jacobs; Brüll en Mommerts; Haenen, Haibets en Ederveen; Loo: Lenz, Gösgens, Bisschops en Hanne- - man.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 15