Abbas waarschuwt tegen voorbarig optimisme o o „DREIGEND" TEGOED VAN 7 MILJOEN VOOR DE OMROEPVERENIGINGEN MACMILLAN GOOIT OLIE OP GOLVEN In Rusland geen censuur meer op persberichten O' Roemruchte vlootbasis opgeheven De dag van Pakistan Vrijdag 24 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. $1 Twee maal in betrekkelijk korte tijd heeft de regering medegedeeld dat aan een verhoging van het luistergeld „te eniger tijd" niet zal zijn te ontkomen. Deze week zei Staatssecretaris Scholten het. Op 16 december schreef minister Cals het in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Men mag dus zeggen dat zulk een verhoging met een zekere behoedzaamheid wordt voorbereid. Dat betekent voor ons overigens nog helemaal niet dat zij dus ook nodig is. Integendeel, wij achten een verhoging van het luistergeld op dit ogenblik, of zelfs binnen afzienbare tijd, volstrekt over bodig. Betere inning Overnemen De som Ongerijmd Nog meer Bedrijfsjeugcl heeft in Roekan je nu eigen centrum Algerijnse delegatie naar Zwitserland Mr. v. Veen hoofdredacteur van Het Vrije Volk CONTROLE BLIJFT GEHANDHAAFD Overal Jongen verongelukt op spoorwegemplacement Nieuwe voordracht van Enny Mols-de Leeuwe Bijzondere stempels in Rotterdam BRITSE VERNEDERING NEDERLANDSE GLORIE Engelse oorlogen: onderbreking van eeuwenlange vriendschap „EENHEID BESTE GARANTIE VOOR OVERWINNING" „NIET ONMOGELIJK" STILZWIJGEN GERUSTSTELLING „DEMOCRATIE" op wielen Eerste Duitse e.a.o. op Amerikaanse leest Hoger luistergeld volstrekt onnodig Wat zijn de argumenten van de regering? Deze: 1. Het luistergeld is al in 1942 vastgesteld op twaalf gulden per jaar. 2. De radio-omroepverenigingen die voor een goed deel uit het luistergeld worden betaald komen met hun aandeel in de luisterbijdrage ad twaalf gulden per jaar niet meer uit. Deze argumenten zijn naar onze overtuiging geen van beide houdbaar. Wat het eerste betreft: Inderdaad is sedert 1942 de luister bijdrage niet verhoogd. Inderdaad kan men weinig artikelen noemen die sedert dat jaar niet in prijs zijn ge stegen. Maar: -i Het aantal radiotoestellen in ons land dus ook het aantal keren twaalf gulden dat wordt betaald is sedert dat jaar enorm toegenomen. De sterkste groei is er nu wel uit, maar we beieven de laatste jaren vooral een stevige toeneming van het aantal autoradio's, die ook belastbaar zijn. 3 De baten die uit de luisterbijdrage ten goede komen aan de omroep verenigingen, zijn niet alleen groter geworden omdat het aantal radio-toe- stellen sinds 1942 is gestegen. Er zijn nog andere maatregelen geweest. Ten eerste is het systeem van de inning verbeterd. Wij hebben er voor heen vele malen over geklaagd dat die inning omslachtig en kostbaar was. Over 1957 bijvoorbeeld bracht het luistergeld 31,5 miljoen op, maar alleen aan de inning (zegeltjes plakken etc.) ging vijf miljoen weg. Exorbitant veel. Vorig jaar heeft de P.T.T. haar administratie van het luistergeld ge mechaniseerd en is het systeem van inning veranderd: men betaalt nu per jaar vooruit. Gevolg: de inningskosten zijn 1,8 miljoen minder. Dat is het eerste bedrag dat sedert vorig jaar nu extra ter verdeling van de omroepverenigingen komt. Ten tweede is er een wetsontwerp in voorbereiding waarbij de regering de kosten zal overnemen van de Wereldomroep, die tot dusverre even eens uit de luisterbijdragen belangrijke sommen ontvangt. Dat zal er straks, als dat wetsont werp de eindstreep haalt en daar naar ziet het uit toe leiden dat de zes miljoen gulden die nu uit de luistergeldpot naar de Wereldomroep gaan, ter verdeling onder de radio- omroepverenigingen vrij komen. Een aardig bedrag! Daar staat iets tegenover: sedert vorig jaar behoeft voor tweede toe stellen in een gezin als het geen autoradio's zijn geen luistergeld meer te worden betaald. Wat is dus het rekensommetje? Uit vereenvoudigde heffing en administratie 1,8 miljoen Uit andere wijze van finan ciering Wereldomroep6 miljoen gaan, hun programmabladen aanmer kelijk te verfraaien. Zij worden ge drukt volgens de duurste procédé's, in kleuren, op kostbaarder papier etc. 7,8 miljoen Af: door vrijstelling tweede toestellen 0.6 miljoen Van onze correspondent LONDEN. Volgens premier Macmillan is er geen enkele reden om te geloven dat de spion nen, die woensdag tot zware ge vangenisstraffen zijn veroordeeld, de plannen van de Dreadnought in handen hebben gekregen. De Dreadnought is de eerste door kernenergie voortgestuwde Britse onderzeeboot. Het enige wat de spionnon misschien te pakken heb ben gekregen is een schema van de elektrische leidingen op dp Dreadnought. Macmillan legde gisteren in het La gerhuis een verklaring af over de spionage bij de Britse marine. Zijn woorden waren er vooral op gericht de indruk weg te nemen dat belang rijke defensiegeheimen van de NAVO aan de marine waren ontfutseld. Dat is namelijk iets waarvoor men in Amerika bijzonder beducht is. Herziening Ook op het gebied van kernwapens of kernreactors voor voortstuwing van schepen hebben de spionnen niets aan de weet kunnen komen, zei Mac millan. Hij maakte bekend dat de Ad miraliteit alle veiligheidsmaatregelen zal herzien. Er komt een commissie die de zwakke punten moet opsporen waarvan eventuele spionnen gebruik zouden kunnen maken. Een lid van het Lagerhuis vroeg de premier of het redelijk was te ver wachten dat Kroesjtsjef nu zijn ver ontschuldigingen zou aanbieden. De Russische premier had immers elke vorm van spionage veroordeeld na het incident met het Amerikaanse ver kenningsvliegtuig van het type U-2. ..Wij zouden te optimistisch zijn wanneer wij daarop rekenden", ant woordde premier Macmillan droog. Blijft als grotere baten 7,2 miljoen Is dat niet voldoende? Daarmede komen we aan de tweede kwestie; t Kunnen de radio-omroepverenigingen echt niet meer uitkomen op het ogen blik? De gezamenlijke begrotingen van de Nederlandse Radio Unie en de omroep verenigingen vertoonden over 1960 een tekort vanzes ton. Men zou dus zeggen; Als er een dik ke zeven miljoen vrijkomen op boven geschetste wijze, dan kunnen die om roepverenigingen zelfs aanzienlijk meer krijgen dan het tekort dat zij zelf raamden. Van een onzer verslaggevers ROCKANJE. Diep in de duinen van Rockanje luidde gistermorgen een bel. Het was de bel van het jeugdcentrum De Weyert, die door de staatssecreta ris van onderwüs kunsten en weten schappen. rar. Y. Scholten was geluid, het sein voor de opening van het nieu we gebouw. De bedrijfsjeugd van jonger dan acht tien jaar zal er vormingscursussen vol gen op de drie dagen per jaar die zij daarvoor krijgt. Jongens van ambachtsscholen en be- drijfsscholen hebben het eigenhandig ge bouwd. Heel wat bedrijven zorgden dat er gebouwd kón worden. .,ln onze gespecialiseerde maatschap, pij probeert ieder zo gauw mogelijk in een vakje te zitten", zei de staatssecre taris," maar het is voor mensen even ■belangrijk, dat zij als persoon in hun gemeenschap iets betekenen. Daarvoor is de vorming op De Weyert bedoeld. Zulk een vorming maakt een mens ver draagzaam: hij leert medemens te zijn". Neem aan dat zij bij het opstellen van hun begroting uitermate zuinig zijn geweest. Zij zouden bijvoorbeeld de bouwplannen die menige omroep vereniging koestert, watt hebben kun nen uitstellen. Zelfs in dat geval is de marge tussen een tekort van zes ton en de te verwachten grotere baten van ruim' zeven miljoen nog zodanig dat een verhoging van het luistergeld ons volstrekt onnodig lijkt. Er is nog meer. De omroepverenigingen geven hun radioprogrammabladen uit. Daarop verdienen zij heel redelijk. Over 1959 waren de baten van die exploitatie de volgende; Avro 2.410.000 K.R.O. 2.960.000 N.C.R.V. 2.491.000 Vara 3.716.000 V.P.R.O. 640.000 Sedertdien zijn de vier eerstgenoem de omroepverenigingen ertoe overge- Wanneer als gevolg daarvan de ex ploitatie van de bladen minder baten in de laden van de omroepverenigin gen gaat brengen zou het naar onze mening volstrekt ongerijmd zijn dat nu de luisteraar meer luistergeld moet gaan betalen. Dan zou dit een verkapte prijsverho ging betekenen waar wij werkelijk groot bezwaar tegen hebben. De conclusie is duidelijk: er is op het ogenblik geen reden de luistergelden te verhogen. Wanneer de regering en de Kamers er met ijver naar streven, het wets ontwerp waarbij de kasten van de Wereldomroep niet meer uit de luister- pot worden geput erdoor te krijgen, komt er meer dan genoeg geld vrij. Meer dan zeven miljoen, bij een ge raamd tekort van zes ton. Dan blijve het luistergeld twaalf gulden! Het leven is'toch al duur genoeg. Van onze correspondent PARIJS De Zwitserse regering heeft de Algerijnse delegatie toestem ming gegeven voor de tijd van de on derhandelingen met Frankrijk en de voorbereidingen daartoe op Zwitsers grondgebied te verblijven. Dit verlof is gepaard gegaan met toestemming om de pers te ontvangen en verklaringen af te leggen of pers conferenties te houden. Nu deze toestemming is gegeven, verwacht men binnenkort enkele leden van de Algerijnse delegatie in Zwit serland die; de onderhandelingen zul len voorbereiden. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Mr. dr. Th. W. van Veen is gisteren tijdens het congres van de Partij van de Arbeid in Rotterdam tot hoofdredacteur van Het Vrije Volk gekozen. Hij volgt als zodanig de heer K. Vos kuil op, die gisteren officieel afscheid heeft genomen. T ONDEN (Reuter) De Sowjetunie heeft gisteren de censuur op persbe- ■L' richten opgeheven. Met enkele korte onderbrekingen is censuur sedert 1917 toegepast op alle berichten die westelijke journalisten uit de Sow jetunie naar het buitenland zonden. De mededeling over de opheffing van de censuur ging vergezeld van een openlijk geuite waarschuwing: Voortaan zijn de westelijke journalisten zelf ver antwoordelijk voor de juistheid van hun nieuws en zullen zij zelf de gevolgen moeten dragen indien zij „onjuiste ge ruchten" in hun berichten opnemen. Sommige journalisten, zo werd ge zegd, zullen waarschijnlijk in een moei lijke positie komen te verkeren. De meeste westelijke journalisten die in Moskou werken begrepen hieruit dat, tenzij zij in hun berichtgeving uiterst voorzichtig zijn en alles wat aanstoot kan geven vermijden, hun verblijfsver gunning na de gebruikelijke periode van zes maanden niet verlengd zal worden. Voortaan mogen zij hun berichten uit onverschillig welke stad of dorp in ie Sowjetunie naar hun krant telefoneren of telegraferen. Het werd hun niet met een duidelijk of dit betekent dat zij ook toegang zullen krijgen tot de zeer uit gestrekte gebieden die voor alle buiten landers tot nu toe verboden zijn. Slechts zelden hebben de westelijke journalisten in de Sowjetunie korte tijd volledige vrijheid van berichtgeving ge had; zo bij voorbeeld in februari 1959, toen de Engelse premier, Harold Mac millan, een officieel bezoek aan de Sow jetunie bracht, en tijdens de conferentie van de ministers van buitenlandse za ken van de vier grote mogendheden in 1947. Elke westelijke journalist dient in het vervolg van alle berichten die hij naar het buitenland seint of telefoneert een afschrift te bewaren, za lang hij in de Sowjetunie werkt, opdat verificatie mo gelijk is. Dit laatste houdt in dat het Kremlin stilzwijgend toegeeft dat alle telefoon gesprekken van westelijke journalisten met het buitenland op de band worden opgenomen en dat afschriften worden bewaard in Russische archieven van al le perstelegrammen die zij verzenden. Gebeurde dit niet dan zou verificatie of, zo men wil, controle op het werk van de westelijke journalisten onmo gelijk zijn. ROTTERDAM (ANP). - De zeven- jarige Gerard van der Zee is gister morgen bij het spelen op het spoorweg emplacement in Rotterdam van een ta kelwagen gevallen en onder de dubbele wielen terecht gekomen. Hij was on middellijk dood. Ondanks herhaalde waarschuwingen was de jongen telkens weer op de treeplank van de takelwa gen geklommen. UIT DE KERKEN Nederlands Hervormde Kerk: Beroepen te 's-Gravenhage ais pred. voor buitengew. werkzaamheden Ijeugdkerkewerk) J. Vis ser, vicaris te 's-Gravenhage; te 's-Graven hage (wijkgem. 31—32) A. van Es te Hengelo. Geref. Gemeenten: Beroepen te Genemui- den W. C. Lamain te Grand Rapids U.S.A. Met een hoofs gebaar begroet minister Luns de begum Liaquat AU Khan. In Den Haag gaf de Pakistaanse ambassadeur in ons land gisteren een receptie ter gelegen heid van de viering van Pakistaans onafhankelijkheidsdag. AMSTERDAM lil de rij der vrouwen die in ons land het een- manstoneel beoefenen, neemt Enny Mols-de Leeuwe een eervolle plaats in. Voor radio en televisie is zij vooral bekend geworden door haar virtuositeit in het typeren van ver schillende mensensoorten. Zij be schikt over een verbluffend reper toire van stemmen, waarvan zij een opmerkelijk gebruik weet te maken. Gisteravond gaf zij in de Kleine Zaai van het Concertgebouw te Am sterdam de première van haar nieuwe voordraccht: „Bloemen voor Ada Har- ris" van de veelschrijver Paul Gallico. Het is het verhaal van een oude Lon- dense werkster, die zozeer bezeten is van'het verlang eneen japon van Dior te kopen, dat zij jarenlang spaart om dit ideaal te kunnen verwezenlijken. Ten slotte gelukt haar dit, waarbij zij in hét voorbijgaan ook een aantal men sen met wie zij in aanraking komt ge lukkig helpt maken. Dit povere en weinig oorspronke lijke verhaal gaf Enny Mols in ieder uit te leven en zij maakte daarvan ook geval de gelegenheid haar virtuositeit volop gebruik. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Ter gelegenheid van de nationale filatelistische ten toonstelling zal van 7 tot en met 9 april :n de Glazen zaal van de Rot- Van onze correspondent LONDEN. Harer Majesteits kruiser De Ruyter voer eens de Britse wateren binnen en meldde zich, zoals dat behoort, aan de Britse marine autoriteiten. Het gold een vriendschapsbezoek. Het hoofdkwartier The Nore in Chatham ontving de boodschap en seinde onmiddellijk geestig terug: „Wat?!! Jullie weer?!!" Blijkbaar had de dienstdoende officier in Chatham een beter geschiedenisboekje gehad dan doorgaans het geval is op scholen in dit land waar men over „de tocht naar Chatham" bitter weinig leert parade die er vandaag wordt gehou den. Deze week wordt het commando The Nore (genoemd naar een boei in de monding van de Theems) -opgeheven. De Britse marine doet dat tijdens een grote plechtigheid; zij heeft het sympathieke gebaar gemaakt de Ne derlandse marine uit te nodigen daar bij vertegenwoordigd te zijn. De Ko ninklijke Marine heeft de uitnodiging graag aanvaard: De Limburg, een van .de modernste onderzeebo'otjagers, met aan boord de commandant zee macht Nederland, brengt deze week een bezoek aan Chatham. Mannen van de Limburg doen mee aan de Welbekend Het verhaal van de tocht naar Chatham is welbekend: Nederland was in oor log met Engeland. Een Nederlands vlooteskader onder commando van ad miraal De Ruyter, voer op 17 juni 1667 de Medway op, dwars door de ketting die de Britten bij Chatham over de rivier hadden gespannen; ze maakten korte metten met de sche- Van onze correspondent PARIJS Ferhat Abbas, de leider van het Algerijnse bevrijdingsfront (FLN) en premier van de voorlopige Algerijnse regering, heeft in een radiorede gewaarschuwd tegen een ai te optimistische stemming nu de Frans-Algerijnse besprekingen op het punt staan te beginnen. Hij heeft zijn volgelingen aangespoord waakzaam te blijven en de strijd voort te zetten tot er volledige onafhankelijkheid voor de Algerijnen zal zijn verkregen. „Het is steeds de bedoeling van de voorlopige Algerijnse regering geweest", zo zei Abbas, „om het Algerijnse vraagstuk door middel van onderhan delingen op te lossen. Aan de vooravond van deze directe onderhandelingen is nog geen enkel probleem opgelost. De enige vooruitgang die is gemaakt in de achttien maanden die zijn ver lopen sinds de Franse regering het Algerijnse volk het recht van zelf beschikking toekende, is dat er nu een officiële ontmoeting komt tussen de twee regeringen, een ontmoeting waar aan geen enkele voorwaarde is ver bonden." „Deze onderhandelingen nu", ver volgde Ferhat Abbas, „betekenen op zich zelf nog geen vrede. Natuurlijk hopen ook wij dat het komende overleg zal leiden tot vrede, maar niemand mag vergeten dat de kolonialistische mach ten nog niet zijn ontwapend en dat de onderhandelingen moeilijk zullen zijn en van lange duur. Zij zouden kunnen mislukken als gevolg van bepaalde eisen of door een onverzoenlijke hou ding van het Franse imperialisme. Het is dus niet onmogelijk dat de oorlog zal voortduren." Na de Algerijnen gewaarschuwd te hebben tegen een mogelijke campagne van valse optimistische berichten, na hun gevraagd te hebben alleen te willen luisteren naar de verklaringen, die van Algerijnse zijde officieel zullen worden verstrekt, besloot hij met te zeggen: „Onze strijd duurt voort. Meer dan ooit moeten wij waakzaam blijven. Zowel bij de onderhandelingen als in de oor log staat het lot van ons land op het spel. Wij moeten dus onze eenheid versterken. Dat is de beste garantie voor onze overwinning." Op deze rede was in Franse regerings kringen nog geen commentaar te krij gen en men neemt aan, dat zij niet veel officiële reacties teweeg zal bren gen. Dit stilzwijgen is begrijpelijk. Ferhat Abbas heeft met deze rede voering, die hij op een vrij bittere toon uitsprak, kennelijk twee bedoelingen gehad: het doen van een tactische zet vóór het begin van de onderhandelin gen en een dringend beroep op de verschillende stromingen onder de Algerijnse nationalisten om tijdens de onderhandelingen geen tekenen te geven van onderlinge verdeeldheid. Het tactische element lag opgesloten in de herhaalde bedekte waarschuwing aan Frankrijk: „Onderhandelingen be tekenen nog geen vrede", „de onder handelingen zullen lang en moeilijk kunnen zijp", enz. Zelfs ontziet Ferhat Abbas zich niet een „mislukking van de onderhandelin gen" in het vooruitzicht te stellen. Daarmee wil hij tevens zijn Oostelijke vrienden (Rusland, China en Egypte) wat geruststellen door hen te laten weten, dat hij echt niet van plan is om alles wat Frankrijk hem aan bondge nootschap en verdragen zal aanbieden, te aanvaarden. Aan de andere kant is het opvallend, dat hij in deze rede enkele malen een oproep richt aan de Algerijnen en de Algerijnse nationalisten om toch vooral de eenheid te bewaren. Naar aanleiding daarvan kan men deze redevoering voor terdamse Ahoyhal een tijdelijk bij postkantoor worden gevestigd. Tij dens deze tentoonstelling wordt de 49ste Nederlandse filatelistendag gehouden. De poststukken, die deze drie dagen worden aangeboden in dit tijdelijk bij kantoor en worden bezorgd in de brie venbus in de Glazen zaal, krijgen een speciaal poststempel. Op 7 en 9 april worden zij voorzien van een stempelafdruk met het rand schrift „Nationale filatelistische ten toonstelling Rotterdam '61 7 t.m. 9 april 1961", en op 8 april wordt een stempel gebruikt met het randschrift ..49ste Nederlandse filatelistendag Rotterdam 8 april 1961". FERHAT ABBAS moeilijk en lang een groot deel beschouwen als bestemd voor binnenlands gebruik. Groot is de tegenstelling tussen de toon van deze redevoering en die van het kleine boekje, dat de voorlopige Algerijnse nationalistische regering gis teren heeft uitgegeven en dat bestemd is voor alle Europeanen die in Algerije wonen. „Wij zijn van plan de beste garanties te geven om de rechtmatige belangen van de Algerijnse Europeanen te be schermen. De democratie, die wij in ons land willen invoeren, kent geen onderscheid van ras of godsdienst. Deze democratie is de belangrijkste garantie, die wij de Europeanen kunnen schenken die in Algerije willen blijven wonen, hetzij geheel op zichzelf, hetzij mèt ons, geheel volgens hun eigen keuze." NIEUWS VYVW»ArV»VNAMVVVVVS^N^>«»WVV GENERAL Motors en Renault heb ben na de revalutie van de gulden als eerste de prijzen van hun pro- dukten verlaagd. General Motors sloot uiteraard de Westduitse Opeis uit van de prijsverlaging. Renault verlaagde vreemd genoeg alleen de prijzen van de duurdere modellen, de Ondine, de Gordini en de Floride. Voor de Dauphine schijnt de gulden hetzelfde gebleven te zijn. De Floride is daarentegen door de vijf procent die de gulden meer waard is geworden, ongeveer tien procent goedkoper geworden. IN West-Duitsland stijgt het aantal ongelukken twee keer zo snel als het aantal auto's. De Westduitse minister van justitie, Frits Schafer, wil, zoals hij zegt, „een einde maken aan de slachting op de wegen". Hij heeft het parlement daarom voorgesteld om alle straffen voor verkeersovertredingen te verscherpen. Schafer wil een ieder die dronken ach ter het stuur zit, gevangenisstraf ge ven. Verder stelt hij voor veel snel ler over te gaan tot het intrekken van het rijbewijs en de boetes fors te verhogen. DE vierkante, hoge, stijve, zwarte taxi's zonder welke Londen Lon den niet meer zou zijn, krijgen binnenkort concurrentie van vijfhon derd vuurrode Renault Dauphines, Om het contrast met de traditionele taxi's nog groter te maken, zullen de chauffeurs van de Dauphines bijzon der elegant worden uitgedost. pen van de Britse vloot die daar la gen. De haven lieten de Nederlan ders zwaar gehavend achter. „Een nationale vernedering van aan zienlijke orde", noemde de befaamde dagboekschrijver uit die dagen, Sa muel Pepys, het gebeurde in Chat ham. Hij was er helemaal van in de war, berichtten tijdgenoten van Pe pys. Vooral natuurlijk omdat de Ne derlanders de trots van de Britse vloot, de Royal Charles, uit Chatham weg sleepten voor eigen gebruik. Voor de meeste Britten mag de „schan de" van Chatham dan nauwelijks ont huld worden, de Britse marine weet wat er gebeurde en is gelukkig beko men van de -chrik, getuige haar uit nodiging aan de Nederlanders. De Britse historicus Charles Wilson maakt er evenmin een geheim van. Dezer dagen hoorden we deze hoogleraar uit Cambridge, die zeer deskundig is op het gebied van de geschiedenis van de betrekkingen tussen Nederland en Engeland, ten huize van de Ne derlandse ambassadeur in Londen over Chatham vertellen. De Nederlanders, aldus professor Wil son, voerden uit wat de Spanjaarden, de Fransen en de Duitsers probeer den maar wat ze nimmer is gelukt: een invasie in Engeland. Het gebeur de in wat de heer Wilson noemt een burenruzie tussen twee landen die re den hadden elkaar veel verschuldigd te zijn. Deze ruzie in feite twee oorlogen was eigenlijk maar een korte fase tussen twee veel langere tijdperken van vriendschappelijke be trekkingen tussen beide landen. Samenwerking Professor Wilson vindt het veel belang rijker de nadruk op de samenwer king tussen Engeland en Nederland te leggen dan te veel aandacht aan de zwarte periode van strijd te be steden. Heeft Holland Engeland niet geholpen de Spaanse Armada te ver slaan? Waren de twee landen na 1688 niet onder één koningshuis verenigd, o.a. in de strijd tegen Lodewijk XIV? Toch weet Charles Wilson wel duidelijk te maken wat er ten grondslag lag aan de slechte betrekkingen tussen Engeland en Nederland in de periode van Chatham. De superioriteit van de Nederlanders in die dagen in de han del, in de scheepsbouw, in de tech niek, die zich overal ter wereld ma nifesteerde was het destijds vrij ach tergebleven Engeland een doorn in het oog. In Indië, in Amerika, in Oost en West, overal troffen de Britten Nederlanders aan die hen voor wa ren. Zelfs dicht bij huis: de haring visserij (de Nederlandse fluitschepen!) rondom Groot Britannië was een mo nopolie van de Nederlanders! Er was dus wel reden voor een gevoel van minderwaardigheid in Engeland dat in de zeventiende eeuw deed wat het kon om het initiatief van de Hol landers over te nemen. Het lukte niet. Ijzervreters aan het Engelse hof maakten handig gebruik van de afgunst in het land om tot oorlog aan te staken. Zes jaar ongeveer duurde de strijd die Engelsen en Nederlan ders tegen elkaar voerden. Het is merkwaardig, zo vertelde Charles \Vil- son, dat uit die periode enige uit drukkingen in dé Engelse taal date- ren, die niet erg vriendelijk voor Ne derland zijn. Respect Gelukkig hebben de jaren van strijd in Engeland nog iets anders ook achter gelaten. Met grote nadruk zei profes sor Wilson, dat sinds de tocht naar Chatham bij de Britse marine een oprecht respect is blijven bestaan voor het zeemanschap en de naviga- tiekunst van de Nederlanders, en ook voor ons land in het algemeen. Die gevoelens bestaan zeker heden ten dage nog; de nauwe samenwerking tussen de marines van Engeland en Nederland tijdens en na de Tweede wereldoorlog heeft daar alleen maar toe kunnen bijdragen. De twee lan- den, aldus de heer Wilson, zijn na tuurlijke bondgenoten bij het handha ven van de vrijheid ter zee. Op de plaats waar eens de ketting was gespannen bij Chatham ligt nu de Arethusa, een opleidingsschip voor jongens die naar zee willen. De Are thusa is een zusterschip van de Pa mir, het Duitse opleidingsschip dat op de Atlantische oceaan zijn einde vond. De 56-jarige commander b.d. M. H. Ie Mare voert het commando over de Arethusa. Trots vertelde hij ons dat zijn veertig „boys" de Lim burg mogen bezoeken. Banden De heer ie Mare heeft vele banden met ons land. Hij is in 1947 getrouwd met een doktersdochter uit Middelharnis ■wier familienaam Arends is. Twee jaar lang is de commandant verbin dingsofficier tussen de Britse en de Nederlandse marine geweest op de Karei Doorman. Een deel van die tijd voer hij op de eerste Karei Doorman, de rest op de tweede. In 1956 bracht prms Bernhard een bezoek aan de Arethusa. Advertentie Van onze correspondent BONN De Westduitse vakbond van metaalbewerkers heeft in een meuwe c.a.o. voor zesduizend boot werkers in Oost-Friesland en Eems- land bereikt dat de werkgelegenheid zoveel mogelijk is gewaarborgd. Voortaan zullen alle arbeiders van de werven in genoemd gebied die langer dan drie jaar in een bedrijf werkzaam zijn en die wegens gebrek aan arbeid worden ontslagen, recht op wederin- dienststelling hebben. Als binnen een jaar na het ontslag weer arbeiders wor den aangenomen, dan moet hun die op grond van de c.a.o. daarvoor in aan merking komen, het eerst de arbeid worden aangeboden. De metaalbewerkersvakbond heeft daarmee voor het eerst een overeen komst tot stand gebracht, die door de vakbonden in de Verenigde Staten reeds vele jaren in praktijk wordt gebracht. De nieuwe c.a.o. die 1 april ingaat regelt ook de vakantie niet meer naar de diensttijd, maar naar de leeftijd. De vakantie bedraagt twaalf tot achttien dagen. De maximum vakantie van acht tien dagen wordt gegeven van het der tigste jaar af. De bijslag voor ongere gelde nachtarbeid is verhoogd van 25 tot 30 procent, voor geregelde nachtarbeid van tien tot vijftien procent.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7