lekker en gezond Grond voor uitbreiding van industrie- en sportterrein Topduels in winst voor vierde klasse; Arnemuiden Bond van Landpachters ook in Zeeland meer actief Subliem spel van Ensemble in „DE HUISBEWAARDER" Baiamur hij: ZLCrió kraó door steeland Wethouders geen hogere wedde Vrachtauto te veel naar links: botsing Op 8 april opening scholencomplex in Domburg Grootste drukte in oesterexport voorbij Degradatieclub in eerste klasse zaterdag bekend? Coureur kreeg premievan vier gulden V.V.V. Oostburg officieel ter ziele gegaan Coöp. Boerenleenbank „Sint Laurens Mosselzaadbanken worden gesloten Chr. grafici hielden jaarvergadering Remstoelen Kruiningse veerhaven aanbesteed RENAISSANCE Voorlichting over herverkaveling Goese middenstands-centrale opgericht Zeelandia vergaderde Twee dagen show van mode en allerlei Voorjaarsvergadering plattelandsvrouwen Koster nam afscheid Paarden sloegen op hol Uitgebreide agenda raad Wester schouwen Tekenwedstrijd voor Jeugd- natuurwachten Winkeliers verlichten deze zomer hun gevels Vrijdag 24 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Advertentie ST.-MAARTENSDIJK. Tijdens de vergadering van de gemeenteraad, die woensdagmorgen werd gehouden, werd besloten de gronden die in de afgesloten Piuimpot liggen, aan te kopen voor de aanleg van sportterreinen en voor de uit breiding van het industrieterrein. Van Staatsbosbeheer werd een perceel aan. gekocht van zes ha. voor een prijs van 4.500 gulden. Een tweede perceel, dat ongeveer even groot is, werd overgeno men van de heer M. N. Kloet voor 10.853 gulden. In dit laatste stuk is te vens een stuk dijk begrepen. Een stukje industriegrond van zestig vierkante meter werd verkocht aan de n.v. P.Z.E.M. tegen een grondprijs van drie gulden de meter. De P.Z.E.M. zal op deze grond ,een transformatorhuisje bouwen. Een bespreking lokte ook de mogelijk geworden verkoop van woning wetwoningen, waarvoor een redelijke belangstelling blijkt te bestaan. Tegen een verhoging van de com pensatie A.O.W. zo besloot de raad bestaat geen bezwaar. De verho ging is noodzakelijk geworden in ver band met het optrekken van de maxi mum premie. Besproken werd eveneens de wijziging van de gemeenschappelijke regeling voor de verdeling van kosten voor de Zeeuw se Muziekschool. De raad ging in grote lijnen met deze wijziging akkoord, doch tekende bezwaar aan tegen de clausule, waarin omschreven staat dat bij het groepsonderricht in z.g. niet-schoolge- meenten de lokaliteiten kosteloos be schikbaar gesteld moesten worden. De raad acht dit onaanvaardbaar. Onderhands werd aanbesteed het leg gen van een straat met riolering en bij komende werken, tussen de De Ruyter- straat en de Jacoba van Beyerenstraat. Dit werd werd gegund aan de aanne mer A. van der Werf te St. Maartens dijk voor een bedrag van 19.100 gulden. Afwijzend beschikte de raad op een verzoek van de Chr. school om een te lefoonaansluiting te doen aanbrengen, zowel voor het schoolgebouw als voor de woning van het hoofd. Een aanvullend crediet van 2100 gul den voteerde de raad voor de verdere verlichting van plan West. Aangezien de gemeentelijke kleuter school nu reeds met vermolmde vloe ren zit, stelde de raad een bedrag' van 745 gulden 'beschikbaar voor de noodzakelijke reparaties, hoewel hier enige terughoudendheid werd betracht in verband met het ontbreken van eni ge garantie voor de toekomst. Het is niet ondenkbaar dat men over enige jaren wederom voor ernstige finan ciële consequenties staat. De door G.S. voorgestelde regeling tot verhoging van de jaarwedden van de wethouders, ontmoette bezwaren. Na stemming besloot de raad met drie te gen twee stemmen dat er geen reden is tot verhoging over te gaan. Evangelisatiecampagne in brede samenwerking BRESKENS. Er bestaan plan nen om van 7 tot en met 11 juni in Breskens een evangelisatie- tentcampagne te houden. Over de plaats waar deze tent zou moeten komen bestaat nog geen zekerheid, omdat dit afhankelijk is van de goedkeuring van het gemeente bestuur. Naar de voorlopige plannen zou ds. G. J. Grafe op treden als tentleider. De plannen omvatten een georgani seerde evangelisatie-campagne van vijf dagen waarin de protestantse kerken van Breskens zouden samenwerken. Dit zou een gezamenlijk optreden betekenen van de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerk, de Vrij Evangelische Ge meente en de Vergadering van gelovi gen. Men is van plan in de middaguren speciale kinderprogramma's te verzorgen, terwijl de samenkomsten voor volwas senen in de avonduren opgeluisterd zullen worden met muziek en zang. Personenauto kantelde KRUININGEN. Op het kruispunt Rijksweg-Stationsweg had een aanrij ding plaats tussen twee personenauto's. De garagehouder J. L. te Kruiningen verleende bij het oversteken van de Rijksweg geen voorrang aan een uit de richting Bergen op Zoom komende per sonenauto, bestuurd door de heer F. R. K. uit Amsterdam. L. ramde de auto van K., waardoor deze laatste kantelde. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De beide auto's kregen aanzien lijke schade. Jaarvergadering TUNI NIEUWDORP. In de goed bezette zaal van het verenigingsgebouw hield de gymnastiekvereniging T.U.N.I. de jaarvergadering. Na het openingswoord van de voorzitter, dr. J. J. Gelderblom werden onder leiding van de heer M. Wondergem diverse oefeningen uitge voerd. Het toneelstuk ,,De verkochte bruid" werd na de pauze opgevoerd. GOES. De bestuurder J. v. uit Goes reed met zijn vrachtauto teveel links, toen hij gistermorgen uit de rich ting Wilihelminadorp de Albert Joachim- kade opreed. Een botsing met zijn te genligger, een personenwagen bestuurd door W. v. d. L. uit Goes, kon dan ook niet uitblijven. Op het moment van de botsing stond voor de pakhuizen van de fa. Duvekot een vrachtwagen met aan hanger. Maar ondanks het parkeren van deze auto is er altijd nog ruime mogelijkheid van passeren voor twee auto's. Er waren geen persoonlijke on gelukken, alleen enige materiële scha de. A.R.-kiesvereniging NIEUWDORP. De A.R.-kiesvereni- 5ing kwam onder leiding van de heer Hommes in vergadering bijeen. Na een bespreking over de kandidaatstel ling voor de Provinciale Staten kwam aan de orde het onderwerp: „Zondags rust en Zondagsarbeid". Dit onderwerp werd in discussie-groepen besproken. DOMBURG. Het nieuwe scholen complex de openbare en christelijke school zijn onder één dak gebouwd zal op 8 april officieel worden geopend. Wie de opening zal verrichten is nog niet bekend. De oude openbare school zal worden verbouwd tot dorpshuis annex gymnas tieklokaal. Over de bestemming van de christelijke school die uit 1887 dateert bestaat geen zekerheid. YERSEKE. De grootste drukte is nu voorbij 'in de oesterexport, vooral na de laatste periode van fraai lenteweer. Toch blijven Frankrijk en België goede afnemers. Ook Engeland .zal wel blijven afnemen, nu in maart en april de in voerrechten met tweederde zijn ver minderd. Denemarken krijgt deze week de laatste zaaioesters. BERGEN OP ZOOM. Voor a.s. za terdag 25 maart is het programma voor de junioren voetbal competitie als volgt samengesteld voor de Zeeuwse clubs: Afdeling 1 klasse II. Lepelstraat 3— Vosmeer 4: Tholense Boys 2Steeruber- bergen 4. Afdeling b. klasse I Smerdiek 3 Steenbergen 5. VOETBALPROGRAMMA VOOR ZATERDAG Van onze sportredacteur MIDDELBURG. Nieuwdorp kan aanstaande zaterdag rustende toezien wat de andere gegadigden voor de on. derste plaats ervan terecht zullen bren gen. Voor Rillandla zijn de vooruitzich ten bepaald niet best, want een bezoek bij een in de running zijnd SSC '55 be tekent vast en zeker een nederlaag. Hetzelfde geldt waarschijnlijk voor The Gunners, dat VVN ontvangt, ofschoon de Bredanaars het voordeel van eigen ter rein genieten en daarop moeilijk te kloppen zijn. De kandidaten voor het kampioen schap zijn nog altijd Arnemuiden en drie Brabantse clubs. Twee van de laat ste komen tegen elkaar uit: Good Luck tegen Dinteloord, een ontmoeting die ongetwijfeld veel spanning zal brengen. Voorlopig houden we het op de thuis club, die geen punt bij Arnemuiden wil achter blijven. Maar ook Dinteloord heeft weinig zin om achterop te raken. Niettemin, de punten gaan naar onze mening naar Good Luck, al zal de zege klein zijn. Arnemuiden zelf moet in staat irorden geacht Zwaluwse Boys te verslaan. Een tweede ontmoeting, die in de sfeer van de kopgroep ligt is die tus sen AZVV en Sprang in Axel. De zo verrassend naar voren gestoten Axe laren zijn de laatste weken wat van slag af, maar dé sterke tegenstand van Sprang zal de Zeeuws-Vlamingen wellicht inspireren om weer eens flink Precedent geschapen? MIDDELBURG. Een ama teurcoureur uit Yerseke wist woensdagmorgen in Middelburg een premie van vier gulden te winnen. Hij was daar zelf waar schijnlijk niet zo enthousiast over, want de prijs was in de vorm van een boete, door de kantonrechter opgelegd. In een knalrode trui en volledig wiel- rennerscostuum was de jonge Zeeuw, die er waarschijnlijk van droomt eens in de wiel sporen van Jo de Roo en Ab Geldermans te mogen rijden, naar Middelburg gefietst en bij de kantonrechter binnengestapt. Want hij had een overtreding begaan. Tijdens een van zijn trainingstochten door het vlakke Zeeuwse land werd hij door de rijkspolitie aangehouden en wie beschrijft zijn verwondering, toen de ambtenaren hem ver weten dat zijn fiets geen achterspatbord bezat. „Maar dat heeft toch geen enkele race fiets," riep de wielrenner uit Yerseke, die vervolgens, in toorn ontstoken, zich in zijn spreken verdemarreerde en „brutaal" werd tegen de politieambte naren. Dat argument bracht hij ook voor de kantonrechter naar voren. De officier van justitie zei: „Alle fietsen in Nederland moeten aan alle voor hen gel dende voorschriften voldoen. Uw racefiets maakt daarop geen uitzondering." Zijn eis van vijf gulden boete werd door de kan tonrechter met een gulden ver laagd. Wij vragen ons echter af, of de wet in deze geen precedent heeft gesteld. Want de Neder landse en natuurlijk ook de Zeeuwse coureurs zullen dus geen trainingstochten met ach- terspatbordloze fietsen meer kunnen maken op straffe van processen-verbaal en boete. van zich af te bijten. Een gelijkspel is hier het meest waarschijnlijk. Krab- bendijke en Smerdiek, twee midden moters" maken uit wie voorlopig de derde Zeeuwse club op de ranglijst van de vierde klasse zuid zal zijn. Ook hier zal de uitslag niet ver van een gelijkspel afliggen al geven we Smerdiek de beste kansen op de over winning. In de eerste klasse Zeeland kan za terdag de degradant bekend worden. Zou Colijnsplaatse Boys verliezen van Kapelle of zelfs maar gelijk spelen en zou Veere winnen van Terneuzense Boys, dan is het lot van de Noordbe velanders bezegeld. We nemen echter niet aan dat Terneuzense Boys, dat tuk is op de tweede plaats, zich door Veere zal laten verschalken, terwijl Kapelle toch sterteer geacht moet worden dan Colijnsplaatse Boys. In dat geval zal de beslissing nog een week op zich laten wachten. Hoek kan voorts andermaal over Mevo zegevieren en Wolfaartsdijk 'bereikt misschien een gelijkspel tegen Wemeldinge. POGRAMMA 4e klasse zuid: SSC '55—Rillandia, The Gun nersVVN, Good LuckDinteloord, AZVV— Sprang, ArnemuidenZwaluwse Boys, Krab- bendijkeSmerdiek. Ie klasse Zeeland: Colijnsplaatse BoysKa pelle, HoekMevo, Terneuzense BoysVeere, WolfaartsdijkWemeldinge. 2e klasse a: Kloetinge IZeeland Sport VI, Serooskerke I—Arnemuiden II, Meeuwen I— VCK I, Bevelanders IMiddelburg V, Nieuw- land I—Kats I.; 2e klasse b: Beren I—Yer seke III, Kloetinge IIZaamslag I, Rillandia IIHeinkenszand I, Driewegen I—Terneuzen se Boys II. 2e klasse c: Brouwershaven III Burgh III. 3e klasse a: Middelburg VI—Bevelanders II. 3e klasse d: Sinoto IDuiveiand II, Burgh IV—Bruse Boys II. 3é klasse e: Zaamslag II —Spui II, AZVV III—Driewegen H. JUNIOREN Groep A I: Middelburg A IOostburg A I, Vlissingen A IZeeland Sport A I. Groep A: II: Vlissingen A IIMiddelburg A III, Vlis singen A IIIZeelandia A I, Middelburg A II Serooskerke A I. Groep A III: CVORN Boys A IHulst A II, Terneuzen A IHontenisse A I, Terneuzen A ITRia W A I. Groep A IV: Robiir A I—Kapelle A I, Goes A IWolfaarts- cujk a. l, zierikzle a imatrijzen A 1. Groep B I: Vlissingen B IZeelandia B I, Walche ren B IMeeuwen B I, Zeeland Sport B I Oostkapelle B I, Middelburg B ISeroosker ke B I, Veere B I—RCS B I. Groep B II: VCK B I—Walcheren B II, Vlissingen B IV— Vlissingen B III, Middelburg B IIZeelandia B II, RCS B II—Middelburg B IV. Groep B III: Middelburg B VWalcheren B III, Vlis singen B VMiddelburg B VI, Vlissingen B VIIMiddelburg B VIII, Vlissingen B VI Middelburg B VII. Groep B IV: Arnemuiden B I—Borssele B I, Lewed. Boys B INieuw- land B, Luctor B—Patrijzen B. Groep B V: Heinkenszand B I—Wolfaartsdijk B I, SVD B I—Robur B I, Kapelle B I—Beren B I. Groep B VI: Kloetinge B IYerseke B I, Hansw. Boys B IRillandia B I, Krabben- dijke B IWemeldinge B I. Groep B VIII: Brouwershaven B I—Burgh B I, Zierikzee B I—WIK B I. Groep B IX: Zierikzee B III— Sinoto B I, Dreischor B IBruse Boys B I. Groep B X: Ria W B I—Corn Boys B I, Terneuzen B ITern Boys B I, Philippine B ISluiskil B I. Groep B XI: Corn Boys B III—Terneuzen B III, Spui B I—Terneuzen B II. Groep B XII: Hulst B I—Vogelwaarde B I, Hontenisse B IAxel B I, Clinge B I AZVV B I, Graauw B I—Koewacht B I. Groep B XIII: Hulst B II—Hulst B III, Hulst B IV—Steen B II. Groep B XIV: Aatdenburgh B IGroede B I, Aardenburgh B II—Schoon- dijke B I, Hoofdplaat B I—Breskens B I, Oost- burg B IOostburg B II, Biervliet B IIJzen- dijke B I. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen VzVzXS Ned. Dinkel- stroom, Dts Lux, Ned. Schieborg, 23.3 Lib. Amaconte, Fra. Morbihan, Vlissingen vertrok ken 22.3 Ned. Rubato, Ned. Taurus, Dts. Lux. Ned. Dinkelstroom, 23.3 Noo. Tindefjell, Ned. Saturnus, Ned. Sirius. Gepasseerd naar Ant werpen (Ned. Schepen) 22.3 Tasman, Henny- J, Tim, Bram, Corrie Broere, Ysel, Wester dok, Almkerk, Teun, 23.3 Alphacca, Colette, Noorderhaven, Cumulus, Albatros, Gepas seerd naar Zee (Ned. Schepen) 22.3 Vedette, Arkeldyk, Theodora, Metropole, 23.3 Olympia. N.C.V.B. vergaderde POORTVLIET. Onder leiding van mevr. Nieuwkerk kwam de N.C.V.B. in ledenvergadering bijeen. De heer J. v. d. Velde te Middelburg sprak over de Oostenrijkse Alpen. De volgende verga dering wordt gehouden op 18 april, waar in gesproken zal worden over het dioof- stommeninstituut „Effatha". OOSTBURG. Officieel is Oostburg al sedert januari verstoken van een V.V.V. Per 1 januari had de vereniging koninklijke goedkeuring aan moeten vragen, maar aangezien dat niet ge beurd is, kan men zeggen dat de V.V.V. Oostburg officieel ter ziele is. Het is bovendien zeer de vraag of hier op korte termijn verandering in zal komen, want de animo voor een dergelijke ver eniging is uiterst gering. Merkwaardig doet dit aan omdat Oostburg de centrumgemeente is van West-Zeeuws-Vlaanderen, maar juist op grond van deze centrale ligging geniet de vereniging, met name uit midden standskringen weinig tegemoetkoming. De middenstanders zijn van mening dat de toeristen toch wel komen, ook zonder een officiële V.V.V. De tot dusver ondervonden geringe belangstelling, heeft er reeds toe geleid dat de V.V.V. een onvolledig bestuur heeft. Bovendien doet zich een praktische moeilijkheid voor, omdat de grootte van Oostburg het noodzakelijk maakt dat de secretarisplaats goed bezet wordt. Maar mensen die hun moderne talen redelijk beheersen zijn bijna niet te krijgen. De geringe Oostburgse belangstelling uit zich vooral op de vergaderingen. Het gebeurde dat slechts zes leden van hun belangstelling blijk gaven. Het een en ander is aanleiding ge worden om de vereiste koninklijke goed keuring niet aan te vragen, zodat de V.V.V. Oostburg in het grote Verband van de A.N.V.V. niet meer bestaat. In. tussen heeft men de hoop dat de ver eniging nieuw leven ingeblazen zal wor den en men denkt in dit verband vooral aan initiatieven van de nieuwe burge meester. SINT LAURENS. De coöp. Boe- renleenbank „Sint Laurens" hield on der leiding van de heer A. W. Zandee, haar algemene vergadering. De kassier, de heer W. Davidse Jzn. gaf een finan cieel overzicht over het 47e boekjaar en een toelichting op de cijfers van de re kening en balans. Het eindcijfer der re kening was 1.850.000,hoger dan het vorig jaar en bedroeg 36.491.489,38, de balans was ruim 1 miljoen gulden hoger dan vorig jaar met een eindcijfer van 6.680.019,11. Het aantal spaarrekeningen steeg met 535 tot 2286. Aan spaargeld werd ge stort een bedrag van 2.378.439,95 en terugbetaald 1.635.825,06 Aan rente werd bijgeschreven 121.213,01. Het spaarderstegoed steeg hierdoor met 863.817,88 tot 4.647.737,42. Van rekening-couranthouders werd ont vangen 17.088.665,57 en aan hen terug betaald 17.018.295,54. In 1960 werd voor 540.993,opnieuw belegd in voorschotten en vaste lenin gen. Na ruime afschrijving en reserve ring werd een winst geboekt van 10.066,77. De gezamenlijke reserves van de bank bedragen na bijschrijving van de winst over 1960 252.749,39. De heren A. W. Zandee en J. Davidse Lzn. werden herkozen als leden van het bestuur, evenals de heer J. Koole Dzn. als lid van de Raad van Toezicht. Aan de heer L. J. Lorier werd een oorkonde uitgereikt in verband met diens 25-jarig lidmaatschap. De vastgestelde renteta rieven voor 1961 werden meegedeeld, waarna de kassier sprak over „Krediet- mogelijkheden", waar een drukke be spreking op volgde, BRUINISSE. De mosselzaadbanken m de Grevelingen zullen per 31 maart worden gesloten voor de publieke visse rij. Deze sluiting is een formaliteit, want mosselzaad bevatten deze banken de laatste jaren toch niet meer. Maar men kan er in elk geval uit afleiden dat het mosselseizoen zo goed als afgelopen is. Vele kwekers kunnen niet meer aan de levering deelnemén, omdat hun voorraden uitgeput zijn. Velen zijn daarom begonnen aan het z.g. verzaaien van de mosselen, het brengen van mosselzaad (halfwas) van de zaadpercelen naar de consumptie percelen, of van het ene consumptieper ceel naar het andere. GOES. In „De Opril" werd de jaar vergadering gehouden van de afdeling Goes van de Ned. Chr. Grafische Be- drijfsbond onder leiding van de heer(M. D. v. d. Slikke. In zijn openingswoord deelde hij mede, dat 1960 voor de veréni- ging een goed jaar is geweest. De af tredende bestuursleden de heren D. Gors- se en L. Hollestelle werden herkozen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester kregen de goedkeuring der aanwezigen. Binnenkort zal het 50- jarig jubileum gevierd worden. Plannen voor de feestviering zullen nader uitge werkt worden. MIDDELBURG. Het maken van twee remstoelen in de veerhaven van Kruiningen werd dezer dagen tbij Rijks waterstaat aanbesteed. De laagste in schrijver was A. van der Straaten Jr.'s Aannemingsbedrijf N.V., Hansweert, met 218.500 en de hoogste fa. A. Verha gen, Breda, met 254.900. Advertentie Bellamypark 46-48, Vlissingen GOES. Een nieuwe loot is ontsproten aan de boom van het Zeeuwse verenigingsleven. Deze loot luistert naar de weidse naam van: Bond van Landpachters en Hypotheekboeren in Nederland, afdeling Zeeland. Deze bond was tot vorig jaar weinig actief in ons gewest. Toen werd een propa- ganda-bijeenkomst gehouden en in het afgelopen jaar werd de af deling Zeeland opgericht Woens dag trad de Zeeuwse afdeling voor de eerste maal in de open baarheid met een voorlichtings bijeenkomst over de vele aspecten van de herverkaveling. Met name ziet de Bond een taak ln de problemen, die ten nauwste verband houden met de pacht, herverkaveling, onteigening e.d. Het ligt in de bedoeling, dat de Bond van Landpachters voorts zitdagen zal houden in Hulst, Goes, Oostburg en Oud-Vossemeer. MIDDELBURG. Een zeer bijzon dere belevenis was de opvoering woens dagavond van Harold Pinter's „De huisbewaarder" („The Caretaker"), een Z.VXJ.-voorstelling door het gezel schap Ensemble. Van een ensemble was echter nauwelijks sprake, omdat Pinter maar drie personen ten tonele voert; alle drie op sublieme wijze door Guus Hermus, Henk van Ulsen en Maxim Hamel vertolkt. Pinter's spel is zeer merkwaardig en van een soort, dat men zelden in Neder land ziet opgevoerd. Eigenlijk is het geen toneelstuk in de ware zin van het woord, maar meer een greep uit hef leven van drie merkwaardige mensen, die ook geen toneeldialogen hebben Xe zeggen, maar werkelijke gesprekken, zoals die in het leven zelf te beluisteren zijn, voeren. Voor de toeschouwer, die dus gewoon is aan vlotte dialogen en vloeiende woorden, was het gisteren wennen aan de gesprekken, die al hakkelend, van de hak op de tak springend, werden ge- GOES. In het steven naar nau were samenwerking tussen de drie mid denstandsverenigingen „Handelsbelan gen", de R.K. Middenstandsvereniging „De Hanzè" en de Chr. Middenstands- vereniging Afd. Goes werd op een geza menlijke bestuursvergadering besloten tot oprichting van een Goese Midden stands Centrale. Naast de verticale binding, die elk der drie verenigingen in haar standsor ganisatie met provinciale en landelijke bond heeft, is dit de eerste sta-p naar een plaatselijke horizontale samenwerking. Nog meer dan tot nu toe gebruikelijk zullen de vele problemen de intense be- KRUININGEN. De Korfbalvereni. ging „Zeelandia" hield haar jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer A. M. Westveer in „Thalia" te Hansweert. In een vrij uitvoerig verslag belichtte de secretaris, de heer W. van 't Hof, het wel en wee der vereniging, waaruit ook het onbevredigend verloop van de competitie bleek. Blijkens het verslag van de penning- meesteresse werd in 1980 een klein ba tig saldo geboekt. Bij de bestuursverkie zing werd de voorzitter herkozen. In de 12-talcommissie werd herkozen de heer M. Moens en nieuw gekozen mej. M. v. Koeveringe en de heer J. Waverijn. Voor de aspiranten werd een aparte commissie ingesteld. In de plaats van mej. C. Karelse werd mej. F. Meijer gekozen tot lid van de kasc-ommissie. Ofschoon de nieuwe competitie, die een wintercompetitie zal worden, veel voordelen heeft boven een zomercompe titie, bleken er toch ook bezwaren te gen. Vooral de verenigingen waarvan een aantal heren voetballen, zullen moeilijkheden ondervinden. Ook njet „Zeelandia" zal dit het geval zijn. Ten slotte werd besloten deel te ne men aan de seriewedstrijden van K. V. „Alliance" te Roosendaal op 2e Paas dag en van K.V. Swift" te Middelburg op Hemelvaartsdag. GOES. De Goese middenstands vrouwenvereniging organiseert weer de show voor mode en allerlei. De data zijn vastgesteld op 7 en 8 april a.s. De waarnemend burgemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom zal de show offici eel openen op vrijdag 7 april. Op de ledenvergadering van de ver eniging werden onder leiding van de presidente, mevr. Dominicus-de Graaff verschillende zaken voor de show be sproken. Zestien leden zullen ieder een stand inrichten, terwijl zes leden op het gebied van de mode hun medewerking verlenen. Het voorlichtingscentrum voor ouders en opvoeders te Rotterdam komt met een grote stand, terwijl er ook nog dia's worden vertoond van vorige shows en fruitcorso's. De opbrengst van de jaarlijkse verloting komt dit jaar ten goede aan het plaatselijke sociale jeugd- zorgwerk. On eerste en tweede Paasdag zul len door de Vrij Evangelische Gemeen ten in Nieuwvliet conferenties worden gehouden, waar de predikanten Veld kamp uit Hilversum en Van der Werf horst uit Utrecht zullen spreken. De sa menkomsten, die als thema hebben „De rijke betekenis van Christus' opstanding voor ons leven nu en in de toekomst", beginnen om twee en vijf uur. De vereniging „Het oranje-groene kruis" te Nisse is in algemene verga dering bijeen geweest. Ds. v. Dijk en de heer Cappon uit Heinkenszand werden benoemd in het dagelijks bestuur. De contributie zal worden verhoogd van 2,50 tot 3.50 gulden. De rekening 1960 werd in orde bevonden. Voor het tweede gedeelte examen akte N (landbouwhuishouden) is ge slaagd mejuffrouw M. A. Meulendijk te Zetten, vroeger te Heinkenszand. Tot lerares aan de christelijke Land- bouwhuishoudschool te Middelburg is m.i.v. 1 mei a.s. benoemd mejuffrouw M. A. Meulendijk te Heinkenszand. De laatste zending zaaioesters uit Yerseke is naar Denemarken afgeleverd en verzonden. Over het algemeen kon den de aankopen van Denemarken niet ten volle uitgevoerd worden, daar de opbrengst matig was. O Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Colijnspiaat heeft uit de ouders van de schoolgaande kinderen een oudercom missie benoemd. In deze commissie heb ben zitting leden behorend tot de ned. herv. kerk, de geref. kerk en de geref. gemeente. De afdeling Colijnspiaat van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van de presidente, mej. A. v. d. Weele. Over de Morgenlandzending werd een lezing gehouden door mej. S. A. Contant, die tevens tot vice-presidente werd gekozen. Voor de afdeling Sint-Annaland van de Staatkundig Gereformeerde Partij hield ds. P. J. Dorsman, Nederlands Hervormd predikant te Staphorst een tijdrede naar aanleiding van de tekst uit Jesaja 9:20 b: „Maar om dit alles keert zijn toorn zich niet af, maar Zijne hand is nog uitgestrekt". Voor deze bij eenkomst, die in het Dorpshuis gehou den werd, bestond grote belangstelling. De Hervormde Bijbelkring kwam in algemene vergadering bijeen in het Her vormd Verenigingsgebouw te St. Anna- land. Diaken W. Goedegebuure hield'een Bijbelinleiding over Hebreeën 2, waarop een uitvoerige bespreking volgde. Na de pat1 ze werd over de vraag: „Hoe moet de Pred.king zijn" met elkaar van gedachten gewisseld. Tot hulpbesteller bij de P.T.T. te Borssele is aangesteld de heer J. D. Loof te Bossele. De heer Loof komt in de plaats van de heer A. Goetheer, die de dienst wegens pensioen gaat verlaten. langstelling van de middenstanders op eisen. Op velerlei gebied zal overleg met andere verenigingen, organisaties, overheidsinstanties, gemeentebestuur enz. noodzakelijk zijn. De thans opge richte Middenstands Centrale, sa mengesteld uit de voorzitters en secre tarissen der drie verenigingen, is hier voor het aangewezen orgaan. De destijds opgerichte Contactcom missie blijft intact. Deze zal zieh, zo als dit in het-verleden reeds geschiedde, alleen bezig houden met het organise ren van plaatselijke activiteiten. In hoe verre aan de wens van een aantal mid denstanders, om tot oprichting te komen van een specifieke winkeliersvereniging, gevolg kan worden gegeven, zal nader bestudeerd worden. Primair moet blijven de steun aan en de samenwerking met de landelijke standsorganisaties. Het werk dat door deze bonden verricht wordt is van veel groter belang voor nu en in de toekomst, dan welke winke liersactie ook. Jaarvergadering van A.R.- kiesvereniging Zierikzee ZIERIKZEE. In het Gereformeerd Verenigingsgebouw hield de A.R.-Kies vereniging „Nederland en Oranje" haar algemene jaarvergadering, die onder leiding stond van de voorzitter de heer A. I. Fluyt. Als spreker trad op deze avond op ds. Y. J. Tiemersma, die het onderwerp: „Heeft het bedrijven van politiek in deze tijd nog zin?" op voor treffelijke manier inleidde. Spreker be. gon met te stellen, dat de huidige po litiek zo ingewikkeld is geworden, dat het voor de „gewone man" haast on. mogelijk is geworden zich een juist beeld te vormen van de problemen, die aan de orde zijn. Zelfs in de Eerste en Tweede Kamer is het al zo gewor den, dat elke fractie zijn specialisten voor de verschillende onderdelen heeft, terwijl de niet-specialisten weinig meer van de onderwerpen, die niet tot hun afdeling behoren, afweten. Dit brengt met zich dat de belangstelling voor de politiek in breed verband aan het tanen is en dat de kiesvereniging lang zamerhand is gedegradeerd tot een or gaan dat zich alleen met verkiezingen nog bezighoudt met het voeren van propaganda en het samenstellen van lijsten. Hierin zag spreker een groot gevaar, daar het juist de bedoeling is dat po litiek „van onder op" wordt gevoerd. Op zijn inleiding volgde een uitge breide discussie. Als voorbeeld werd tenslotte nog een onderwerp in discussiegroepen behan deld iets wat bij de leden zeer in de smaak viel. Vergadering Hervormde Mannenkring TERNEUZEN. De Hervormde man nenkring kwam in vergadering bijeen in gebouw „Bethel". De voorzitter, de heer Waverijn, opende de vergadering met schriftlezing en gebed. Ds. Becht van Zaamslag hield daar na een inleiding over het onderwerp: „Het probleem van het lijden". Spre ker besprak de antwoorden, die men tracht te geven op de verschillende „waaroms" waarmee de mensheid wor stelt: het lijden als straf en het lijden als heiliging. Hij behandelde voorts het lijden van Job. Het antwoord van de mens op het lijden moet niet zijn een doffe berusting, maar een dankbare ge rustheid in God. Ds. Becht besloot met te wijzen op de liefde Gods jegens de lijdende mensheid, gemanifesteerd in de lijdende Christus. Na de theepauze, de notulen en enke le huishoudelijke mededelingen, volgde een bespreking van het onderwerp. voerd. Al met al zat men echter al vlug midden in het verhaal: dat van de'twee zeer verschillend geaarde broers Mick en Aston, die een kaal kamertje in een Londense volkswijk bewonen. Aston brengt de zwerver Davies in huis, waar na diverse vreemde gesprekken begin nen en de zwerver een voorlopig te huis krijgt. Later krijgt hij zelfs de functie van huisbewaarder aangeboden, maar voor het zover is, wordt hij door de broers weer op straat gezet. De es sentie van het stuk bestaat uit een men geling van humor en schrijnend leed. Een bepaalde problematiek wordt er niet gesteld. Men wordt geconfronteerd met het leven van enkele aan de zelf kant levende mensen, maar verder gaat Pinter in zijn stuk niet. Onder regie van Karl Guttmann steeg het spel van de drie hoofdpersonen gisteravond naar een zeer hoog niveau. Guus Hermus was helemaal de ongewassen, ongelikte zwerver en Henk van Ulsen vertolkte op vaak ontroerende wijze de rol van de ongelukkige Aston. Maxim Hamel had zich een fraai Amsterdams accent aangemeten in de rol van de onver schillige Mick. De zeer goede vertaling was van G. K. van het Reve en het meer dan voortreffelijke decor van Jo seph Carl. WEMELDINGE. De Afd. Wemel dinge van de Bond van Plattelands vrouwen h'ield haar voorjaarsvergade ring. Uit het jaarverslag bleek dat 1960 een gunstig jaar voor de afdeling geweest is. In de vakature ontstaan door het ver plichte aftreden van mevr. Glerum-Ste- vense, werd als bestuurslid gekozen mevr. Visser-Blommaard. To:t afgevaardigde naar de voorjaars vergaderingen te Kortgene en Utrecht werden respectievelijk benoemd de da mes mej. C. Borns en mevr. Glerum- Stevense. Na de pauze werd door drs. A. C. Drinkwaard uit Wemeldinge een dia voordracht gehouden getiteld, „Rondom Wemeldinge in 1960". ANNA JACOBAPOLDER. Na een bijna 32-jarige periode van koster in de Geref. kerk heeft de heer M. J. Nelis- se voor deze funktie bedankt. In deze 32-jarige ambtsperiode heeft hij niet één keer om gezondheidsredenen ver stek laten gaan. Tweemaal is hij ab sent geweest voor familiebezoek. Velen heeft hij zien komen en gaan. Op een speciale kerkeraadsvergade- ring, waar hij samen met zijn vrouw was uitgenodigd, werd hem een enve loppe met inhoud ter hand gesteld, ter wijl het boek „Hoe dichter ik nader" van C. Gilhuis in het vooruitzicht werd gesteld. Uit een drietal sollicitanten werd de heer Jac. Quist Azn als zijn opvol ger aangewezen. HOEK. Twee paarden van de land bouwer F. van Cadsand te Hoek zijn woensdagmorgen in de Langestraat op hol geslagen. In vliegende vaart gingen ze er met een slingerende wagen achter zich vandoor. De knecht, die met het span op stap was, wist bijtijds van het vehikel af te springen. Op een gegeven moment kozen de schuimbekkende paar den een enigszins ongebruikelijke weg. Ze draafden over het trottoir heen en gingen tussen de huizenrij en een ge parkeerd staande wagen door. Voor de auto liep dit avontuur al bijzonder slecht af. De wagen was het eigendom van de heer J. A. te Biervliet. WESTERSCHOUWEN. In de ge meenteraadsvergadering van Wester- schouwen die vanmiddag om half drie wordt gehouden, zal een uitgebreide agenda afgehandeld moeten worden. Zo staat weer op de agenda de al of niet invoering van het ambtsgebed. Voorstellen zullen voorts behandeld worden met be trekking tot verkoop van grond aan het bestuur van de diepvrieskluis te Re- nesse, en aan de Z.L.M. voor de bouw van een nieuwe chr. landbouwhuishoud- school. Verder noemen wij als punten van behandeling bespreking overdracht van woningwetwoningen, ontwerp-besluit bezoldiging wethouders, aanvraag mach tiging verbetering Bad- eii Strandweg en benoeming ambtenaren van de burger lijke stand. Verkoop woonhuis YERSEKE. "Woensdag werd door no taris Kram uit Kapelle een woonhuis ver kocht in hotel Nolet ten verzoeke van Erven mevrouw E. Deklcer-Rotier. Hoog ste inschrijver was de heer A. Hollestel le te Yerseke voor de som van 13.777. Hij was tevens de koper van dit woon huis. Slechts een kleine groep belangstel lenden was in de Prins van Oranje bij een om te luisteren naar de deskundige uiteenzettingen van de heer C. Egas, adviseur van de Bond en lid van de Tweede Kamer en van mr. C. L. V. d. Tas, rechtskundig raadsman voor de provincies Zeeland, Zuid- en Noord- Holland over enkele aspecten van de herverkaveling. Nadat hij verklaard had, dat de boer heel sterk onderhevig is aan de situa tie op de wereldmarkt kwam de heer Egas op hef hoofdstuk van de verkave ling. De verbetering van de waterhuis houding en van de wegen beschouwde spreker als bijna altijd verantwoord. Bij de kavelindeling en bij de vergro ting van de bedrijven zou de vraag kun nen rijzen of dit altijd rendabel is te noemen. Wat dit laatste betreft ligt de gemid delde bedrijfsgrootte in Zeeland niet hoog: Schouwen 9.5 ha, Tholen 5.5 ha en de Zak van Zd-Beveland 5,5 'ha. Sprekend oiier de procedure van de verkaveling, vond de heer Egas het van essentieel belang, dat de boer er als de kippen bij is als zijn rechten worden vastgelegd en hoe zijn rechten worden getaxeerd. Tenslotte besprak de heer Egas de eindfase van de verkaveling (de toede. ling). Spreker kon zieh niet aan de in druk onttrekken dat de bedrijven van 12 tot 15 ha meer moeilijkheden opleveren als he'c gaat om de belasting e.d. als de bedrijven van rond vijf ha. „De boer moet vooral op dit punt op zijn qui vive zijn en ook moet hij letten of bij de toedeling zijn rechten terugkomen". „We mogen uiteindelijk blij zijn met al deze dingen, maar laten we vooral niet te vroeg juichen" zo luidde de slot conclusie van de heer Egas. In zijn praatje vroeg de tweede spreker, mr. v. d. Tas, zich af of er ergens een ideale toestand is te schep pen. Hoe ligt dat precies met de ver kaveling? Gaat dit niet al te veel lij ken op onteigening? Mr. v. d. Tas had sterk de indruk, dat de herver- kavelingswet in het teken staat van de dwang met vele voetangels en klemmen. Hij bleek dan ook een groot voorstander van verbetering van de ze wet. Als de taak van de bond zag hij ten slotte om voor de belanghebbenden in hun moeilijkheden een zodanige oplos sing trachten te vinden, die de meeste bevrediging schenkt. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde op dit onderwerp. VLISSINGEN. In de Nutskleuter- school maakte burgemeester mr. B. Kolff woensdagmiddag de prijswin naars bekend van de tekenwedstrijd die uitgeschreven was voor de vijfde en zesde klassen van de lagere scho len van Vlissingen die medewerken aan de Jeugdnatuurwacht. De jury werd gevormd door de heren L. Heij- mans en H. Kooyer, beiden uit Mid delburg. Na de prijsuitreiking werd het werk tentoongesteld zodat de ouders het werk van hun spruiten konden bekijken. De tekeningen moesten als onderwerp hebben iets dat betrekking had op de natuur. Het was wel grappig dat op een van de bekroonde werken het bordje „Ver boden toegang" stond. Maar volgens de burgemeester moesten juist deze jon gens en meisjes zorgen dat deze bord jes zo vlug mogelijk overbodig worden. De twee eerste prijzen werden gewon nen door J. Bovelander en E. van der Pool, beiden van de Jacob Catsschool. De tweede prijzen door J. Bol van de Kon. Wilhelminaschool en R. Koopman van St. Joseph-school. Van elke school werden de twee beste tekeningen, resp. uit de vijfde en zesde klas beloond met een doos plakkaatverf. DOMBURG. Zeven middenstanders uit de Ooststraat hebben plannen om deze zomer hun gevels te versieren met een feestverlichting. Het is om de Dom- burgse winkelstraat gedurende het sei zoen wat aantrekkelijker te maken. Sla ger J. Hugense, die ,het initiatief heeft genomen om te komen tot deze feest verlichting, vertelde ons dat het beslist niet zo is dat het een schreeuwerige of kermisachtige verlichting wordt. „Het wordt een eenvoudig en gezellig geheel", aldus de slager. Aansluitend hierop zal de V.V.V. de illuminatie van het Groentje voor zijn rekening nemen. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de gemeente ook de Markt in het licht zet. C.P.B. bepaald bij vrouwen leven in Amsterdam ST. PHILIPSLAND. De afdeling St. Philipsland van de C.P.B. hield de maandelijkse vergadering in hotel „De Druiventros" onder presidium van me vrouw Boor-de Jager. De spreekstei voor deze avond was mej. A. M. Hoekendijk uit Heemstede. Zij sprak over: „Vrouwenleven in don ker Amsterdam". Heel haar leven stelt mej. Hoekendijk in dienst van deze men sen. Er werd vol aandacht geluisterd. Het was jammer dat de opkomst zo ge ring was. De volgende vergadering hoopt de af deling te houden op woensdag 3 mei a.s. Raad Yerseke bijeen YERSEKE. De gemeenteraad komt vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Er zijn voorstellen tot aan- en verkoop van grond, aankoop van de pan den Polen 23, 25 en 28 en Damstraat 137 en 139. De nieuwbouw in Polen schiet goed op. Deze woonwijk is vrijwel niet meer te herkennen. Raad Kapelle bijeen In aansluiting op de telijk KAPELLE. opening van de nieuwe christelijke kleuterschool komt de gemeenteraad hedenmiddag om half vijf in openbare vergadering bijeen. De agenda Ver meldt een voorstel tot ruiling van grond met de N.V. PZEM en een voorstel tot bouw van 10 woningwetwoningen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5