„Handelsbelang" Middelburg Verschuiving naar maandag Visvrouwtjes verdwijnen uit stadsbeeld van Vlissingen BEKENDMAKING KOEIEMANS K!f DWGMGAZUN Domburg neemt parkeer probleem bij de kop Op 7 april geen schip meer door het Veerse Gat Romantiek ruimt het veld „Scharretje-oe-oe-oe-oe" is weldra niet meer te horen voor techniek VLISSINGSE POLITIE HEEFT GEEN PERSONEELSPROBLEEM Wordt autobussenstandplaats elders geprojekteerd Jaap Zwart gaf orgelconcert Scherp debat Uit de kerken Winkelsluitingskwestie Zeeuwse hoofdstad Verplaatsing kermis evenmin uitgesloten Uitbreiding toonzaal De heer Vermeulen onderscheiden „DE ZAAK MET DE KLOK" LANGE DELFT 19 - MIDDELBURG Commissaris Van Marion: Tropen Ledenvergadering van N.C.L.B. Vrijdag 24 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. '13 MIDDELBURG. Zoals de situatie er op het ogenblik ligt is het niet uitgesloten dat landelijk gesproken de gehele winkelsluitings- kwestie overboord gaat. Dit deelde de heer A. Imanse, voorzitter van de vereniging „Handelsbelang" te Middelburg gisteravond in de jaar vergadering mee. Hij voegde er evenwel onmiddellijk aan toe, dat dit niet impliceert dat er nu maar niets moet worden gedaan met het oog op de verkorte werkweek. De vrije zaterdag is volgens de heer Imanse niet aan de orde, omdat de winkelsluitingswet geen sluitings mogelijkheid op zaterdag kent. Maar wat niet is zal kunnen komen, al speelt deze kwestie in Zeeland nog lang niet. Veeleer kan dus worden gezegd, dat Middelburg in een overbruggingsperiode zit. In den lande kijkt men op het ogenblik naar ons om verlangend te zien welke beslissing wij nemen. De enige verandering, aldus de heer Imanse, die wij wettelijk kunnen aanbrengen is de winkelsluiting verschuiven van de dinsdagmiddag naar de maandagmiddag. Na een vruchtdragende discussie besloot het overigens geringe aantal midden standers met het voorstel van het bestuur akkoord te gaan. Zoals bekend hebben de christelijke en katholieke middenstandsvereniigin- gen in Middelburg reeds eerder dit be sluit genomen. De drie plaatselijke or ganisaties, verenigd in de Middelburg se middenstandscentrale, zullen nu ge zamenlijk overleg gaan plegen met de belanghebbenden. De heer Imanse zei nog dat, wie dat wilde, de vijfdaagse werkweek in zijn bedrijf kon doorvoe ren door ook de maandagmorgen zijn zaak dicht te doen. Dit laatste is ech ter geheel vrijblijvend. De vergadering realiseerde zich dat voor bepaalde branches de thans aan genomen voorgestelde regeling moeilijk heden zal opleveren, met name voor die deta4llisten die ook een werkplaats hebben. Uitzonderingen zijn er echter op iedere regel, verklaarde de heer Imanse. We hebben gepoogd de groot ste gemene deler te vinden. VERBINDINGSWEGEN. In zijn openingswoord stipte de voor zitter aan dat de middenstand niet pri mair, maar toch wel nauw betrokken is bij een regionaal industriebeleid. Van groot belang achtte hij goede verbin dingen met het Sloe (industrie) en het Veerse Meer (recreatie). Nader in gaand op de eigenlijke problematiek van de middenstand waarschuwde de heer Imanse zijn toehoorders dat de kleine zelfstandige ondernemer zich niet moet latën verleiden tot een onge motiveerde uitbreiding van zijn assor timent. Meer kans van slagen zag hij in een steeds verder doorgevoerde spe- TERNEUZEN Jaap Zwart had bij de bespeling van het orgel in de Hervormde Kerk te Terneuzen een grote plaats ingeruimd voor werk van zijn vader, de bekende organist Jan Zwart. Dit is wellicht verstandig om tweeërlei redenen: ten eerste bereikt men met deze orgelmuziek een breder publiek en is ze bij uitstek geschikt om liefde voor het orgel bij de mas sa aan te kweken en ten tweede leent een orgel als dat van de Hervormde Kerk zich bijzonder voor deze mu ziek. Dit orgel een kind van zijn tijd is gebouwd in de periode waarin de orgelbouw het zocht in veel strijkers Dit impliceert, dat de orgelklank bij gebrek aan vulstemmen niet zo door zichtig is. Gevolg: minder geschikt voor polyfone muziek. Toch vertolkte Jaap Zwart de beken de toccata en fuga in d mol van Bach voortreffelijk. Het is geen geringe op gave dit werk op een enigsztns „lui" pneumatisch orgel zo ten gehore t brengen. Ook het orgelconcert no. z van Handel werd uitstekend gespeeld, al had een spaarzamer gebruik van de zwelkast geen kwaad gekund. Knap uitgevoerd werd de Sonate no 6 van Mendelssohn. Het programma kreeg een goede afsluiting door de be kende werken van Jan Zwart: „Daar juicht een toon" en de toccata over Psalm 146. Dit laatste werk is niet in de handel. Jaap Zwart vertolkte het ge heel in de geest van zijn vader, doch wist zich bij de interpretatie toch wel enige beperkingen op te leggen. Vaak wordt d'it werik ietwat „show"erig ge speeld. De organist wist in de veelheid van dominant-septimeaccoorden toch een zekere doorzichtigheid te houden, het geen zeker een verdienste is. Dat tegenover de sterke Bazuin 16 voet in het pedaal zo weinig vulstem men staan is niet de schuld van de organist, doch is een euvel van dit or gel. Een veelvuldig gebruik van dit sterk pedaalregister leidde af en toe tot een te veel aan „grond". Al met al een interessante orgelbe speling met een talrijk publiek. Jaap Zwart toonde zich een technisch zeer bekwaam orgelist, die ongetwijfeld voor de toekomst nog veel belooft. cialisatie en in het zich concentreren op het betere artikel. Wat de organisa tie betreft geloofde spreker dat de ge hele middenstand in de toekomst het best gediend zou zi.in met het werken onder „één vaandel". KONTAKT MET B. EN W. Uitvoerig ging de heer Imanse nog in op de kontakten tussen het gemeente bestuur en de Middelburgse midden standscentrale. De besprekingen bepaal den zich volgens de voorzitter tot de volgende punten: a. de werkweekverkor ting in de detailhandel, b. de winkel sluiting in verband met de parallelisa- tie, c. de mogelijkheid van een stads busdienst (bij B. en W. in studie), d. een beter toezicht op de markt- en straathandel, e. de kwestie van het par keren van „aftandse" auto's in het toe ristenseizoen, f. het onbeheerd laten staan van fietsen en bromfietsen voor winkelpuien, g. de kwestie van de ker mis en de konsekwenties daarvan voor de restauranthouders, h. opheffing of verplaatsing van de kermis van de markt, naar een ander terrein, dat ech ter moeilijk te vinden is (B. en W. heb ben hierover nog geen beslissing geno men), i. een betere overdekte wachtge- legenheid voor buspassagiers op Plein 1940 (B. en W. overwegen deze moge lijkheid, ofschoon de kans niet uitgeslo ten is dat de autobussenstandplaats ver- huit naar een ander gedeelte in de stad), j. de sanering van de binnenstad. Over d'it laatste zei de heer Imanse dat hij hoopte dat bij de besprekingen vooraf de middenstand een vinger in de pap zou krijgen en niet voor een verras sing zou komen te staan zoals de Vlis- singse collega's. De heer Imanse deelde ten slotte nog mee dat het in de bedoeling ligt het kontakt met de gemeentelijke overheid uit te breiden tot dat met het provin ciale gezag. MIDDELBURG. Op een nader te bepalen uur zal op 12 of 13 april een BX-caisson van 62 bij 13 bij 12 meter worden versleept van uit de veerhaven te Kruiningen via de Westerschelde en het Kanaal door Walcheren naar de dam in het Veer se Gat. Rijkswaterstaat adviseert de scheepvaart bij het passeren van deze sleep voorzichtig te zijn, vaart te verminderen en vaarruimte vrij KRABBENDIJKE. De raadsverga dering van Krabbendijke heeft gisteren enige scherpe kantjes gekregen bij de bespreking van een voorstel tot verho ging van de jaarwedden der wethou ders. Zo hoog liep de discussie dat het veel weg had van een complete ruzie. Het voorstel tot verhoging van de jaarwedden ontlokte de heer M. West- strate een uitgebreid commentaar. De heer M. L. Markusse ging hierop in met de opmerking dat een verhoging van het salaris waarlijk geen overbodige luxe is. De taak van de wethouders is veel zwaarder en gecompliceerder geworden. Het raadslid J. Zandijk voegde hieraan toe: Het is bepaald geen erebaantje om wethouder te zijn. Bijzonder scherp re pliceerde de heer Weststrate met de op merking: „Deze woorden zijn je van huis uit meegegeven", waarmee dus persoonlijke antecendenten in het geding werden gebracht. De reacties bleven dan ook niet uit. De heren H. J. van Harn en J. C. Engelse verlangden dat de heer Weststrate zijn woorden terug zou nemen. Scherp corrigerend trad ook de voorzitter, burgemeester L. Cnossen op. Hij zei: Wanneer voor grondprijzen gestemd moet worden vindt de heer Weststrate de prijs nooit te hoog. Blijkbaar wil hij op deze ma nier de grondeigenaren aan zich binden. De burgemeester noemde de uitlatingen van de heer Weststrate verregaand en hij voegde hieraan toe: Indien u weer zulke woorden gebruikt, zie ik mij ge noodzaakt u uit de vergadering te ver wijderen. Toen het voorstel ten slotte in stemming kwam werd het met 6 tegen 1 aangenomen. De voorzitter deelde voorts mede dat de urgentieverklaring afgekomen is voor de bouw van een nieuwe school met de Bijbel. Men hoopt nog dit jaar met de bouw te kunnen beginnen. te laten, zodat het transport onge hinderd kan gebeuren. In verband met de uitvoering van de werkzaamheden tot dichting van de dam in het Veerse Gat zal met ingang van 7 april a.s. om één mi nuut na middernacht het scheep vaartverkeer door het sluitgat in de ze dam worden verboden. Na het gereedkomen van deze afsluiting zal in de boezem van het Veerse Gat en de Zandkreek gedurende het zo merseizoen voorshands een peil van NAP en in het winterseizoen een peil van 0,70 m NAP worden ge handhaafd. Advertentie VLISSINGEN. Reeds in 1955 ver leende het gemeentebestuur een krediet van 195.000 gulden voor de nodige ver nieuwing van de gymnastiekzaal in de Bonedykeschooi, bij welke gelegenheid de sportaccommodatie zou worden uitge breid. Als gevolg van de bestedigings- beperking moest van dit voornemen echter worden afgezien. Tezamen met de consulent voor lichamelijke oefening is nagegaan welke werkzaamheden nodig zijn. Daar van verschillende zij den, onder meer van de Stichting Sport- belangen is aangedrongen op een spoe dige verbetering, zal, behoudens goed keuring van de raad, overgegaan wor den tot vernieuwing en uitbreiding, welke onder meer bestaat uit de bouw van een garderobe; een waslokaal en een opbergruimte. HERV KERK Beroepen te 's Gravenhage als pre dikant voor buitengewone werkzaamhe den (jeugdkerkewerk) J. Visser, vie. te Den Haag. Beroepen te Den Haag, wijk- gemeente 31-32, A. v. Es, te Hengelo. CHRIST. GEREF. Beroepen te Oud-Beijerland W. van t Spijker te Drogeham. Bedankt voor Zuidland: E. Venema te Zwijndrecht. GEREF GEMEENTEN. Beroepen te Genemuiden W. C. La- main te Grand Rapids. <^CH ARRETJOE-OE-OE-OE-OE"klinkt het van negen uur in de morgen af over de Nieuwendijk, het Bellamy park en nog een stel Vlissingse straten, en een vreemdeling, die om die tijd mis schien net het slaperige en nog niet zo heel heldere hoofd uit het raam van zijn hotelkamer steekt, vraagt zich verbaasd af, wat daar nu wel achteraan zal komen, leder rechtgeaard Vlissinger kan hem dan echter prompt vertellen, dat er één van de Arnemuidense visvrouwen in aantocht is, die met deze langzamerhand historische roep haar vis aan de man brengt. hygiënische en overzichtelijke vis winkels. Maar ja, het haalt nu een maal niet bij een visje zo van de kar, waar de zilte geur van de zee nog omheen zweeft en uw verhemel te al bij voorbaat een aangename prikkeling bezorgt. Dit en nog veel meer kwam ik aan de weet in het kantoortje van mijnmees- ter H. J. de Witt, die al een jaar of twintig in de vismijn werkzaam is, eerst als tweede mijnmeester en nu als de eerste. Ook in zijn vak gaat de techniek een belangrijk gedeelte van het werk overnemen, want in de eerst komende gemeenteraadsvergadering zal worden voorgesteld een mijntoe- stel te laten plaatsen, dat het werk van de heer de Witt voor een groot deel gaat overnemen. Het klinkt intiem vindt U niet? En iemand met fantasie krijgt ogen blikkelijk een visioen met havens, netten, vissersvrouwen in kleder dracht, schubben en glibberigheid, en wie een zeer levendige verbeel ding heeft krijgt misschien zelfs de geur in zijn neus die hiermee nu eenmaal onverbrekelijk is verbon den. Het lijkt allemaal heel roman tisch maar in werkelijkheid is de ro mantiek ver te zoeken voor de per sonen in kwestie en dit is dan ook één van de redenen waarom het gilde van de „visleursters" lang zaam maar zeker uit het stads beeld van Vlissingen gaat verdwij nen. In de plaats daarvan komen HEINKENSZAND. Bij zijn vijftigjarig jubileum als lid van de muziekvereniging Euterpe heeft de heer J. Vermeulen gis teravond een hoge onderschei ding gekregen. Burgemeester N. W. Eisen deelde ten huize van de jubila ris mee, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd had de heer Vermeulen bij bevordering de ere-medaille in de orde van Oranje Nassau in zilver toe te kennen. Zeven jaar geleden heeft de heer Vermeulen reeds de ere medaille in brons gekregen, toen hij veertig jaar bij dezelf de werkgever in dienst was. Gisteravond werd de jubilaris even in het centrum van de be langstelling getrokken. Vijftig jaar lid van de muziekvereni ging, waarvan vijf en twintig jaar las bestuurslid, vormen een unieke mijlpaal. Het is dan ook niet te verwon deren dat de muziekvereniging Euterpe dit jubileum gister avond extra luister kwam bij zetten in de vorm van een sere nade. Daar bleef het overigens niet bij, want later op de avond kwam het hele gezelschap nog in café Koeman bijeen voor het gebruiken van een feestelijke hartversterking. In zijn toe spraak memoreerde de burge meester het feit dat de heer Ver meulen nog steeds een werkend lid is van de vereniging, die zijn partij nog meeblaast en die bovendien een grote trouw aan den dag heeft gelegd. Felicitaties werden ook aan geboden door de voorzitter van de vereniging, de heer H. Evers- dijk. De muziekvereniging zo zei de voorzitter is er een uit het dorp, voor het dorp en door het dorp. Zijn hartelijke geluk wensen sprak hij dan ook na mens de gehele gemeenschap uit. De mijnmeester is daar echter niet zo rouwig om, zoals hij mij toever trouwde, want vooral als het druk is, is het erg vermoeiend om zo'n an- derhalf uur achtereen te staan af roepen. Bovendien, is bij een ajmijn- klok de kans op misverstanden en meningsverschillen uitgesloten. Vroeger werd er zelfs nog wel eens geknokt bij het afmijnen, en dan moest de mijnmeester ook als scheidsrechter optreden. De visse rij heeft niet meer zo'n omvang als vroeger. Het aantal schepen is ge daald tot zes, waarvan er op het ogenblik vier in de vaart zijn, en sinds de vismijn in 1936 werd ge sticht komen vechtpartijtjes prac- tisch niet meer voor. ARMOE TROEF Wanneer De Witt over vroeger begint te praten, komt hij pas goed op dreef, en op een zeker moment, als één van de visvrouwen voorbij komt roept hij „Merie, komt eris bie, dan ku je ho ren of ik nie leugen". En dan komen de verhalen los, over het venten, de visserij, de armoede van vroeger en de oorlog. Oorspronkelijk komen alle visvrouwen van Arnemuiden. In de crisis om streeks de eeuwwisseling verhuisden veel families naar Vlissingen in de hoop dat daar meer te verdienen was, want het gebeurde wel dat het hoofd van een gezin een rijksdaalder op ta fel iegde met de verzuchting, „Zie maar dat je er van komt". Zo kwam het dat de vrouwen en kin deren in de winter erwten en bonen gingen lezen, heel vaak hun eten moesten halen bij het Leger des Heils, omdat er doodeenvoudig niets maar dan ook niets in huis was. Toen ook werden de kleine meisjes er met de viskarren op uit gestuurd om met vis te gaan leuren, „en als er niet ge noeg verkocht was, dan zei moeder on verbiddelijk, dan ga je nog maar naar Middelburg toe, want anders komt er niets op tafel", vertelt mevrouw Marie Marijs-van Eenennaam, onder bijvals betuigingen van Ma Jasperse die er ook bij Is komen zitten. beid smakken noemden ze dat en soms gingen ze zelfs op de vuist en scheurden elkaar de mutsen van het hoofd af. Als kind vond je dat prachtig, omdat je niet besefte welke ellendige omstandigheden een mens zo maakten. Met de vismijn Ikwam hier radicaal een eind aan. Trouwens de visserij is een stuk beter geworden, met de koelkasten, de betere transport mogelijkheden en de verschillende ver- wericingsmethoden, ook al beweren de oude schippers die op het hoekje van de Nieuwendijk staan te keuvelen dat de vissers van tegenwoordig klungels zijn en dat het vroeger allemaal veel beter ging." VISSERSLATIJN Dan komt er weer iemand binnen stappen. ,De berichte binne slecht, ze gaan binnerieven, het zal wel een uur of zes worden". „Ja," zegt mevrouw Marijs", dat horen we op visserijband. Bij mij thuis staat een stoel voor de radio, dan kan ik zo onder het werk, alles horen wat er zo omgaat op zee, dan is het net of je er bij bent". Want ze is vissets vrouw in hart en nieren. Als ik even later ook voor de radio zit om te luisteren, dan kan ik aan die mengeling van schreeuwen, fluiten, en scheepstermen, geen touw vast knopen. Maar mevrouw Marijs zegt: „dat is Breskens, en dat is er èèn van Tholen, en dat is de Vlissin gen 27. Ze komen om half zeven bin nen, dan mag ik het eten wel vast gaan opzetten". Morgenochtend gaat ze weer met de kar over de Nieuwendijk om. vis te leuren, als één van de laatsten die het onnavolgbare „scharretjoe-oe-oe- oe" door de straten laat galmen om de voorbijgangers op de oudste en on vervangbare wijze van een stukje zee banket te laten genieten. Nog een paar jaar en dan behoort ook dit weer tot het verleden en eten we alleen nog de uiterst hygiënisch en geheel machinaal verwerkte voortbrengsels van de zee uit blik, of uit een hel derwit geschilderde viswinkel, waar ze uiterst prozaïsch op schaaltjes achter glas liggen,. Er is nieuws. Belangrijk nieuws. Nieuws op het gebied van de heren kleding. Jarenlang heeft men gezocht naar nieuwe wegen om de werkwijze bij het vervaardigen van herenkostuums te vervolmaken. En nu heeft men een nieuwe weg gevonden. Een totaal nieuwe weg zelfs. Van duizenden en nog eens duizenden Nederlanders heeft men door een groep medi sche studenten de lichaamsmaten laten vaststellen.Sekuur. precies, wetenschappelijk. Lengte, breedte, borstomvang, taillewijdte, kortom: al hun maten. Op de resultaten van deze metingen is een maatsysteem opgebouwd, dat zijn weerga in de wereld niet heeft. Het 4D maatsysteem. Het resultaat is een nög betere pasvorm. En bovendien, nü voor praktisch iedere Nederlander een prima passend kostuum, zo kant en klaar, zo uit voorraad, in het nieuwe maatsysteem. Het 4D systeem. f Onze nieuwe voorjaarskoffektie bevat reeds vele kostuums in het 4D maatsysteem, waaronder verscheidene, bijzonder fraaie series BRIXON kostuums (vanaf 134 gld.) In dessins, exclusiefvoor Brixon ontworpen. Thans kunnen wij nóg meer heren aan een perfekt passend kostuum helpen. Zo maar kant en klaar, zo uit voorraad. Ouderavond o.l. school KRUININGEN. De openbare lage re school hield in het Dorpshuis een schooluitvoering voor de leden van de Oudervereniging en de afdeling van Volksonderwijs. Voor een volle zaal traden de jeug dige toneelspelers en -speelsters voor het voetlicht. Vooral de kindertoneel stukjes „Liselots avontuur", „De nieuws gierige Prinses" en „De gouden le pels" werden bijzonder goed uitgevoerd. Ook de kinderen uit de le en 2e klasse waren goed in hun spel, en een gul applaus was dan ook de beloning voor hun optreden. De heer J. W. Hasman sprak als voorzitter van de oudervereniging aan het begin van de avond een openings woord. DOMBURG. „Het parkeer probleem is in Domburg nog niet helemaal opgelost, vooral op top dagen in het seizoen kun je hier over de daken van de her en der geparkeerd staande wagens lopen", vertelt burgemeester mr, W. J. E. Crommelin. Toch is er in de laat- VLISSINGEN. In een ruime, stemmige kamer op de eerste verdie ping van het politiebureau aan de Breestraat huist Vlissingens nieuwe commissaris van politie, de heer J. van Marion. De reproducties van oude prenten aan de muren zijn echter weinig in overeenstemming met de nauwelijks een week in functie zijnde chef. Pas negenendertig jaar oud be reikte hij in vijftien jaar de bovenste sport van de politieladder. De jonge commissaris kan overigens voor Vlissingen, nu het er alle schijn van heeft dat grote uitbreidingen en vernieuwingen te wachten staan, geen kwaad. Bij de politie heeft de heer Van Ma rion eigenlijk altijd gewild, maar toen hij in 1940 de H.B.S. had afgelopen en enige l'jd als volontair bij een korps had dienst gedaan bleef er slechts een keuze uit twee mogelijkheden. Naar de politieopleidingsschool in Apeldoorn, die onder toezicht stond van een zekere heer Mussert, of weer burger, deed de heer Van Marion niet lang twijfelen. Zo moest hij tot 1945 wachten voor hij het OP DE VUIST. ,En !n de tijd dat ik nog een meisje was ging het er met de verkoop wel eens raar toe", gnuift ze nog nagenie tend." De vrouwen kochten dan de mandjes garnalen van een schipper, maar dan gebeurde het vaak dat er ruzie kwam. Dan werd erom gedob- De A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in Oostkapelie hield een jaarvergadering onder leiding van de heer J. de Kam. Wethouder C. Won- dergem sprak over gemeentepolitiek. De afdeling Aagtekerke van de N.C.V.B. hield een jaarvergadering on der leiding van mevrouw Vos-Schout. Leden van de N.C.V.B. in Grljps- kerke gaven een gezellige middag voor bejaarden. Op het programma stonden zang en declamatie. De heer C. van Hercules, adjunct commies A op het gemeentehuis in Rilland-Bath, is met ingang van 1 juni benoemd tot commies ter gemeentese cretarie in Biervliet. Reeds eerder zijn honderd karpers van de vijver aan het Gulftankstation in Terneuzen naar de grote vijver bij de sportvelden overgebracht. Zij kregen gezelschap van 120 grote karpers en vijfhonderd kg brasem en voorn. Daar na volgden nog 350 kg brasem en 150 kg maatvoorn. uniform van de Hermandad weer kon aantrekken. Merkwaardig was een gesprek over toekomstplannen dat hij had met enige vrienden direct na de oorlog. Toen hem werd gevraagd wat zijn toekomstideaal was, zei hij prompt „Politiecommissa ris worden in Vlissingen"! Vlissingen is heen trouwens goed bekend daar hij van zijn prille jeugd af elke vakantie in de Scheldestad heeft doorgebracht. Na op de politieschool in Rotterdam te zijn geslaagd, kreeg de heer Van Marion de functie van adjnnct-inspec- teur in Schiedam. Van '47 tot '55 was hij hier vervolgens inspecteur bij de re cherche. Hierna volgde tot 1960 zijn tropische" periode in de Nederlandse Antillen. Op Aruba bij de staf van de centrale inlichtingendienst en op Cura sao chef van de Justitiële dienst, later zelfs commissaris en chef van het ge hele korps op dit belangrijke eiland. Toen bij zijn terugkomst in het moe derland de plaats in Vlissingen open bleek was de beslissing snel genomen. Spoedig hoopt de heer Van Marion zijn gezin naar Zeeland te laten overkomen daar hij enthousiast is over de Schelde stad als woonplaats. Een week dienst is te kort om een oordeel over Vlissingen te vellen maar over zijn korps is hij uitstekend tevre den. De „erfenis" van commissaris Van der Mark is een goede en voor zijn taak berekende groep waarbij de afdeling recherche, die de heer Van Marion zeer nauw aan het hart ligt, een zeer goede steunpilaar is gebleken. Her personeelsprobleem, dat in vele andere plaatsen in het land zelfs een fu neste omvang dreigt aan te nemen, heeft op Vlissingen gelukkig nog geen vat gehad. Het Sloe, dat binnenkort bij het Vlis singse territorium, komt en de op han den zijnde samenvoeging van gemeen ten zullen de taak van het korps ech ter gaan verzwaren. Opvanging van deze enorme nieuwe taak zal voor de Vlissingse politiemannen geen sinecure zijn. Vooral hiervoor moet de keuze van de jeugdige commissaris, die zijn kwa liteiten voor leiding op „hoog niveau" in West Indië reeds bewees, gelukkig worden genoemd. KAMPERLAND. De plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond vergaderde onder leiding van de heer C. Kole. Tot bestuursleden werden ge kozen de heren P. Kouwer en M. Begh- tel. De hoofdbestuurder de heer M. den Hollander sprak over het doel van de nieuwe C.A.O. De heer Jac. Bouterse neld een inleiding over de werkende eugd. Vanwege het bedanken van de huidige bode, de heer Th. Kole, werd voorlopig benoemd tot bode de heer J. Bouterse. ste jaren al veel verbeterd in de Walcherse badplaats. Met man en macht wordt er momenteel in ge heel Domburg gewerkt om klaar te* zijn wanneer straks ver moedelijk al met Pasen de toeristenstroom weer Walcheren binnenvalt. De gemeente is er dan ook op uit de toerist zoveel moge lijk service te bieden. De toeristen die een bezoek brengen aan het Oosterstrand kunnen hun wa gens kwijt bij de overgang waar een ruim parkeerterrein is. Mocht dit zijn volgeboekt dan is er op het terrein van het Badhotel nog ruimte. Als men be denkt dat de accommodatie van d'it strand de laatste twee jaar met twee honderd procent is uitgebreid, is het te begrijpen dat het de gemeente heel wat moeite heeft gekost om hier het par keerprobleem op te lossen. In de omgeving van het Westerstrand is er tussen de Hoge Hill en de Van Voorthuizenstraat parkeerruimte. Thans is de gemeente bezig meer westelijk in de richting Westkapelle een stuk vroon- gebied te egaliseren. Dit vroon kan die nen als uitwijkmogelijkheid als Dom burg zelf „propvol" zit. Naast een par keerprobleem kent deze badplaats ook een aan- en afvoer probleem. „De aan voer is nog niet zo moeilijk, die ge schiedt nog geleidelijk, maar juist de afvoer van al het verkeer schept wel eens moeilijkheden". Als bijvoorbeeld het weer plotseling omstaat verlaat ieder vlug het strand en wil zo gauw mogelijk thuis zijn. Eén richting „Hoewel Ik er persoonlijk geen voor stander van ben", betoogt de beer Crom melin, „zullen we toch gedurende het seizoen voor bepaalde straten een één richtingsverkeer moeten instellen. Voor verschillende straten geldt in de zomer al een wachtverbod". Wanneer straks de Singeltraverse is aangelegd betekent dit voor het afvoeren van al het ver keer een grote verbetering. Men kan dan buitenom het dorp uitrijden. Voor het volgend jaar staat een ver betering van de Markt tot aan het Vil la-park op het programma. Er kan dus worden gezegd dat In Domburg hard wordt gewerkt om het verkeer zo goed mogelijk te kunnen verwerken. Sprekend over een andere sector van de recreatie, de kampeerterreinen, slaakt de burgemeester een zucht en zegt dat er kan worden gesproken van' een kampeerprobleem. Er zijn gemeent die geen kampeerders binnen hun wallen toelaten. Dit vindt de burgemeester ech ter ook geen oplossing. „Het is beter te zorgen dat het kamperen op een behoor lijk niveau kan plaatsvinden". Wij heb ben tot nu toe al een aanzienlijk bedrag geïnvesteerd In de verbetering van het kampeerterrein. Helpende hand Het is echter noodzakelijk dat de overheid hier de helpende hand biedt en dat is ook de reden dat de gemeen te nu een verzoek om subsidie heeft in- xlK interdepartementale com- missie. Tot nu toe is de outillage van drie tïïitï1 verbeterd met de bouw van one toilet- en wasgelegenheden. Er is ook m»ieLVlsk naast de weg ligt en wal omheen gelegdP beplantine een h„?e' aJ".ltst.uk' zoals de burgemeester voir3 ni 'i, f nog niet worden uitge- reereafSL bestaat uit de bouw van een Cri 5 ï0IIW .,mct «en restaurant, Ï5ÏÏ en eén ruimte voor de ad- «lïït f financiering van dit sluitstuk zit nog niet helemaal rond. De da» ^]oees^r. heeft ecbter goede hoop dat volgend jaar zal kunnen worden be- n2eredlt"ift dK zfcreatiegebouw. Wan- ÜÏH t, gerealiseera bezit Domburg een kampeerterrein dat tot de beste van ons land gerekend kan worden? WW moeten klaar zijn en nu- zorgen ^°°r,een goede outillage, zodat wê straks wanneer de Deltawerken maal klaar zijn de toeristenstroom kun! de burgemeestér.'S de ^"onclusTe W

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3