Toenemende concentratie bedrijven: dreigend gevaar Ver woerd en Macmillan over uittreden Z.-Afrika het Gemenebest Duitsland voelt wel iets voor rakettenplan Boete en maand voorwaardelijk geëist tegen ovei-wegwachter DE NATUUR Heinrich Rau overleden Sigarenfabrikanten voet bij stuk Nieuw onderzoek in zaak militair pensioen Bomen te vroeg openvrouw gedood NATUURBESCHERMING TEGEN PLANNEN TERSCHELLINC MR. BURGER OP CONGRES PARTIJ VAN DE ARBEID: Vervolg van pag. 1 PACT VAN WARSCHAU: KOMT BIJEEN kantoor Koninklijke/Shell vieI samen met dat an VLISSINGEN WORDT NETTER in en om uw huis Buitenland verzekerde voor twee miljard Vrijdag 24 maart 1961 ZEEUWSUH DAGBLAD Paj- 2 Op allerlei terrein kan een ge sprek tussen P.v.d.A. en K.V.P. vol gens mr. Burger uitzicht bieden: herziening van de invaliditeitswet, industriespreiding, gelijke kansen voor onderwijs en ontwikkeling, verhoging van de leerplichtige leef tijd, afschaffing van schoolgeld en sportaccommodatie, Ir, het over leg tussen de vakcentrales is al be langrijk werk verricht terzake van loonbeleid en huurpolitiek. De P.v.d.A. ziet inderdaad kin derbijslagregelingen als een van de weinige politiek bereikbare midde len om de minder draagkrachtigen een iets groter aandeel in het na tionale inkomen te verschaffen, maar dan moet volgens mr. Bur ger de K.V.P. ook weten dat het vraagstuk van de vermogensspreiding aan de orde moet komen. Krampachtig Van het kabinet-De Quay zei mr. Burger, dat het loonbeleid wordt ge kenmerkt door krampachtig, dirigis tisch overheidsingrijpen. Het volks- woningbouwbeleid noemde hij mislei dend en het landbouwbeleid onbevre digend. Volgens mr. Burger dreigen er ge varen wegens een toenemende con centratie van bedrijven. Hij wees er op dat vermogenstoeneming in ze ven jaar tijds een verviervoudiging in ons land in de privé-sector, an ders dan in de Verenigde Staten, be lastingvrij is. Hooguit enkele honderden mensen beheersen volgens mr. Burger onge controleerd het economische leven in Nederland en zij hebben dus even zeer ongecontroleerd het wel en wee van miljoenen werknemers en hun ge zinnen in de hand. van een normaal gezinsinkomen ook kon beschikken over een serie huis- houdrekeningen van degenen, die een heel hoog, vrij inkomen hebben; niet alleen om te weten hoe dat geld wordt besteed, maar vooral om te zien welke sociale en economische ge volgen dit heeft. Iets te sterk Het kabinet De Quay bestaat nu 22 maanden, merkte ir. Vos op. Het woord ..regeren" leek hem iets te sterk voor het werk dat is gedaan. De mogelijkheid van een zgn. op waardering van dit kabinet is bij de jongste crisis niet gebruikt. Daar voor dragen vele ministers ook een persoonlijke verantwoordelijkheid, daar zij volgens ir. Vos na twee jaar beslist wel van zichzelf weten dat zij met hun aanblijven het land geen dienst hebben bewezen. De slag om de doorbraak is in principe politiek gewonnen. In de af gelopen vijftien jaren, aldus ir. Vos. is in ons jand een diepgaande socia le omvorming tot stand gekomen en nu wordt ook een politieke omvor ming zichtbaar. De P.v.d.A. nameen nieuw beginselprogramma aan en in de socialistische partijen van andere Europese landen is eenzelfde ontwik keling waar te nemen, zodat een ge zamenlijk Europees programma zal kunnen Worden opgesteld. Verscheidene vertegenwoordigers van deze partijen warer. bij de ope ning van het congres aanwezig, o.a. de Duitse socialistische partijleider dr. Ollenhauer. Morgen zal het congres de oud minister van sociale zaken, de heer J. Suurhoff, als opvolger van wijlen Evert Vermeer tot voorzitter van de partij kiezen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Van de verlaging van de omzetbelasting op sigaretten die 96 cent per duizend stuks bedraagt, zal 38 cent ten goede komen aan de winkeliers. De sigarettenindustrie behoudt de overige 58 cent. Deze verdeling is tot stand gekomen na moeizame besprekingen tussen beide par tijen, gevoerd sinds de verlaging per 1 januari jl. De fabrikanten wilden eerst niet meer dan twaalf cent aan de detail handel afstaan, maar deden er later toch noch 26 cent bij. De winkeliers waren daar evenwel nog niet tevreden mee. Zelfs bemiddelingspogingen van het mi nisterie van economische zaken hebben de fabrikanten niet verder kunnen ver murwen. Zij stellen dat een verdere stijging van de kosten zal- optreden als gevolg van verbetering van de kwaliteit der sigaretten, nodig in verband met de tot standkoming van de E.E.G. Eigen nieuwsdienst BONN De bondsregering zal het van de resultaten van de besprekin gen met de Engelse minister van fi- naneiën, Selwyn Lloyd, laten afhangen Met een verwijzing naaf de con- 0f West-Duitsland instemt met het gro te Engels-Franse plan voor de produk- tie van grote Europese kunstmaanva- ketten. Zij nam deze week het besluit minister Lloyd bij zijn bezoek aan Bonn over deze kwestie te polsen. Aan genomen mag worden dat de Westduit- se regering Lloyd zal verzoeken in ver band met de revaluatie van Je mark centratie van krantenconcerns in En geland zei mr. Burger dat in ons land een dergelijke aanslag op de menselijke geest wordt beraamd door middel van de commerciële televisie. „Op de helling" Het congres, dat drie dagen in be-1 dë"voorgestelde "wêstduïtsê"bijdrage' in slag neemt, staat onder leiding van het rakettenprojekt iets te verlagen, de waarnemend voorzitter van de West-Duitsland staat niet onweiwil- partij, ir. H. Vos, die gisteren aan;lend tegenover het Engels-Franse-plan. het slot van zijn openingsrede op- Dit geldt ook voor Dénemarken, Zwe- fnerkte dat „de reactie van vandaag,den, Noorwegen. België en enkele ari- bezig is de vrijheid om zich te ver- dere Europese landen die er enige we- rijken, weer groter te doen worden", ken geleden in Straatsburg over eon- Terwille van de maatschappelijke fereerden. Tot de weinige landen die rechtvaardigheid moet volgens ir. Vos liet gehele systeem van ver- mogensverwerving, vermogensverde ling en inkomensverdeling op de hel ling gaan. De behoeften voor ver keer. woningen, ruimtelijke ordening, en recreatie, voor onderwijs, weten schap en cultuur worden te veel ten achter gesteld bij de persoonlijke ver- moaensverwerving. Het zou volgens ir. Vos van bij zondere waarde zijn wanneer men er "de naast de gegevens "över 'besteding Van een onzer verslaggevers UTRECHT. De Centrale raad van beroep heeft een nieuw onderzoek ge last in de zaak van de ex-militair K. S. te Zwolle tegen het Ministerie van de fensie over zijn militair pensioen. Het ministerie heeft zijn aanvraag voor pen sioen afgewezen. In dit geding heeft de heer P. de Boer uit Drachten de verdediging neer gelegd, omdat het Ministerie van defen sie had geweigerd het rapport van de eerste militaire keuring S. werd toen goedgekeurd over te leggen. Het mi nisterie wilde alleen het latere rapport overleggen, dat tot afkeuring van de militair had geleid. (Daarover is inmid dels, zoals wij eerder hebben gemeld, beslist dat het ministerie aan de cen trale raad, zo hij dat wenst, alle keu ringsrapporten moet overleggen.! Thans heeft de Centrale raad van be roep in een vonnis vastgesteld, dat het onderzoek in de zaak K. S. niet vol ledig is geweest. De raad vindt het no dig, dat. een nader voorbereidend on derzoek wordt ingesteld naar de vraag of de door S. ingebrachte bezwaren te gen de afwijzing van zijn verzoek tot uit kering van een invaliditeitspensioen te recht zijn afgewezen. een afwijzend standpunt hebben inge nomen behoren Finland en IJsland. Voorwaarde Sommige kleine Europese landen die het plan wel willen aanvaarden heb ben als voorwaarde gesteld dat een ruime meerderheid van de uitgenodig de landen zich er voor uitspreekt. In dien West-Duitsland het plan aanneemt staat de uitvoering ervan vast. Ver werpt Bonn het dgp Is. het,niet ,vah de baan, wiaa'r' dan zulten Engeland eh ■Frankrijk gaan proberen het sarpen met de landen van het Britse gêijrenéJ best uit te voeren. De Europese landen zouden er dan niet de industriële vruchten van kun nen plukken. Van onze correspondent LONDEN Dr, Hendrik Verwoerd heeft gisteren in het parlement van Zuid-Afrika een verklaring gegeven over het uittreden van zijn land uii het Gemenebest. Hij zei dat Zuid- Afrika'h'eVuit verschillende rassen be staande Gemenebest geaccepteerd had, maar niet kón toestaan dat de leden zich- zouden bemoeien met de binnen landse aangelegenheden van een land. Volgens Verwoerd was deze zienswijze door. alle landen van het Gemenebest aan vaard op de conferentie van tien maan den geledén. „Maar", aldus de premier van Zuid-Afrika „op de conferentie van vorige week bemerkte ik dat het karak ter van het Gemenebest veranderd was". Hij verklaarde dat wanneer hij het ver zoek om in het Gemenebest te mogen blijven, nadat Zuid-Afrika een republiek zou zijn geworden, niet had ingetrokken, het lidmaatschap vroeg of laat toch ge weigerd zou zijn. Een etmaal tevoren had Macmillan, de- Britse premier, in het Lagerhuis een ver klaring over het uittreden van Zuid- MOSKOU /Reuter). 'Dinsdag komeij de ministers yan buitenlandse zaken en defensie van de landen van het Pact van Warschau in de Russische hoofd stad bijeen metde leiders van dé (Sjrijdkrachteji,, .Het Fac;t vpn .Wacsgliau is de com-', .muriistische tégenhapgér van de, Noord< Atlantische verdragsorghhisatièll-be" lé-f den zijn de Sowjetunie, Tsjechoslowa- .kije, Albanië, Bulgarije, Oost-Duitsland,, Hongarije, Polen en Roemenië. De agenda is niet bekend gemaakt. Van onze correspondent GRONINGEN. De officier van jus titie bij de Groninger rechtbank heeft gistermiddag verklaard de gewezen overwegwachter B. B,(34) schuldig te achten aan de dood van een 46-jarige moeder van elf kinderen, die op een te vroeg geopende overweg door een trein was gegrepen. De officier eiste tegen hem tweehonderd gulden boete en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. B.. die nu stationsemployé is. had op 22 oktober in de seinpost bij de bewaak te overweg aan de Verlengde Lodewijk- straat te Groningen de spoorbomen na het langskomen van een sneltrein om hooggehaald zonder erom te denken, dat er nog een rangeertrein moest passe ren. De komst van die trein 'was ge meld. Ook het voorsignaal had in het \T* 1* .1 seinhuis geklonken, maar het tweede lueuwe dirCCtClir cent rille signaal, de zg. langzame tik, waarna de spoorbomen terstond moeten worden DEN HAAG. Op 1 juni zal de heer rp l00t J. W. H. van den Wall Bake de dienst c ladl van de Koninklijke/Shell Groep met pen- i sioen verlaten. Hij is thans directeur Verdachte had zijn fout pas beseft toen van het centrale kantoor in Den Haag, hij de rangeertrein zag aankomen. Een waarin de Bataafse Internationale Pe-ongeluk was toen r.iet meer te voor- troleum Mij. en de Bataafse Interriatio- komen geweest, want hoewel de knip- nale Chemie Mij. gevestigd zijn. In zijn perlichten nog brandden reed het ver plaats is benoemd jhr. ir. A. C. D. de keer de overweg al op. Graeff De officier van justitie had wel begrip voor het gelijktijdig klinken van de lang- zame tikken-van de snel. en van de rangeertrein, maar er waren andere waarschuwingen aan vooraf gegaan. Daarom vpnd hij verdachte toch ver antwoordelijk voor de- dood van. de vrouw. De raadsman legde de'nadruk op de verantwoordelijkheid die een overweg wachter draagt. AIS het slachtoffer niet, door het rode knipperlicht was gereden, was er niets gebeurd, aldus de raads man. Afrika afgelegd. Hij Zei dat de regel, om geen binnenlandse aangelegenheden e bespreken op conferenties van het Ge menebest niet gebroken was, ómdat Ver- woerd er .zelf in had toegestemd de kwestie van Zuid-Afrïka's apartheids politiek ter sprake te brengen. Macmillan zei o.a.: „Vrijwel geen enkel land is zonder schuld, wanneer het gaat om kwesties als discriminatie van ras, politiek óf'godsdienst, maar het funda mentele verschil tussen ons en Zuid- Afrika is, dat wij trachten ons van deze praktijken te ontdoen. Wat de leden van het' Gemenebest zo,verontrustte, was dat de Zuidafrikaanse- regering déze prak tijken tot grondslag v'an haar beleid ver heft". „Och het maakte mijn planne tje uitvoerbaar, dus waarom zou ik ze inlichten?" zei hun gids. „Nu hoop ik maar", zei Mare. „dal niemand ons voor neefjes van de keizer aanziet als we in Tokyo aankomen! Vlakbij een paar kamelen hield de laxi met krijsende remmen stil. De drje' imposante dieren,krabden onge duldig in het zand. „Alstublieft! Wat heb ik gezegd?" zei de verslaggever triomfantelijk. „Klim aan boord en uw eerste op dracht is uitgevoerd!" De drie reizigers voelden zich echt bekocht. Was dit nu alles? „Nog één vraag", zei Bertrand reis met die taxi te laten maken? „Jawel want in Teheran zijn bijna' geen kamelen! Deze drie" zei de verslaggever met grote nadruk, „zijn de enige. U loopt evenveel kans een olifant tegen te komen op Broadway als ene kameel in Tehe ran!" „Géén kamelen?' „Géén kamelen. Ik heb vijftig mijl moeten afleggen om die diertjes te huren. In het donker heb ik ze hier heen gebracht, in een veewagen!" Zwijgend doch vurig dankten de drie neven alle journalisten. En even hartgrondig verwensten ze Dino Vas- tapane. Ze twijfelden er geen mo ment aan of Dino was op de hoogte geweest van de schaarste aan kame len in Teheran. Abel was eens een poosje in Marok ko geweest, dus stond hij niet he lemaal vreemd tegenover een kameel. Hij stapte op de dichtstbijzijnde toe. die uitgerust was met vorstelijke tapijten. Hij slaagde erin het dier te bewegen tot knielen en klom er toen op. Het beest bromde nogal on vriendelijk, maar gehoorzaamde toch. Juist toen hij op wilde stijgen, stop te er met veel geraas en stofwol ken een taxi die even woest had ge reden als zij zelf zo even. Er stortte een troep scheeuwende en tierende mannen uit, die op de reizigers en hun gids af holden. Sommigen zwaai den dreigend met camera's. Voorop liep een soort politie-agent die met een arm als een molenwiek met zijn karabijn door de lucht maaide. Onverstoord besteeg Abel zijn ka meel. Majestueus kwam het dier overeind en verachtelijk keek het neer op het geroezemoes. Geroezemoes is maar een heel komenen, die nu de journalist om ringden, schreeuwden, vloekten, uit ten beledigingen en gesticuleerden woedend geen woord van de Ara bische scheldwoordenschat bleef on „Was het nu echt nodig ons zo'n lan- gebruikt. En de rossige stralen van da poic mot rlin iov- to 1 -i ton molran'1' .1 rmttn,, I, nl noKnnl de ondergaande zon.zetten het geheel in een demonische gloed. Abel zat nog steeds boven op zijn kameel en keek over alles heen, net als de Sphinx tijdens de strijd om de pyramiden. Maar het was wel duide'lijk dat de situatie hem iets te bar werd en hij leek doodsbang. Mare en Bertrand raakten in de maalstroom van krijsende Perzen en trachtten tevergeefs om zo niet de veiligheid, dan toch een betrekkelijk rustig plekje te bereiken. „O, het is met meer dan een relletje tussen een paar van de plaatselijke benden", zei Mare kalm. „Maar laten we toch maar proberen als de bliksem bij die andere kamelen te komen!" Zo gauw de tierende kerels zagen wat Marc van plan was. zetten ze hem vloekend 11a. Mare zag net kans op zijn kameel te klimmen voordat hij helemaal door de afgunstige jour nalisten werd omringd. De kameel begon ritmisch, als danste het dier een samba, heen en weer te zwaaien, wat de menigte op een afstand hield. Opeens richtte de politieman zijn karabijn. „Pas op dat ding is geladen!" schreeuwde er iemand. Twee concurrerende verslaggevers grepen de dienaar der wet. De een hield hem de armen op zijn rug. ter wijl de ander hem zijn wapen afnam. Toen bonden ze hem met zijn eigen koppelriem en gooiden hem met een nonchalant gebaar achter in de wachtende auto. Hierop had de chauffeur blijkbaar alleen maar ge wacht, want hij verdween onmiddel lijk met achterlating van een dikke stofwolk. Allah zij geloofd één vijand waren ze kwijt. Maar met die an- Opeens verstomde het rumoer even snel als het was begonnen. Ie der op zijn beurt praatten de ver slaggevers ntet de originele ontvoer der. Toen wuifden ze naar de drie mannen óp de kamelen, en nodigden ze hen uit van hun verheven, doch ietwat door de vlooien opgegeten zit plaatsen af te dalen. Een van de kerels trad naar vo ren om opheldering te geven. „Wij zijn óók journalisten! Mogen we een foto van u nemen voor u verder „Alleen maar concurrentienijd". proestte Bertrand. „Nou, ik geloof dat het het beste is aLs we die lui hun zin m: ar geven!" zachte uitdrukking. De pas aange- deren zaten ze nog opgescheept. VLISSINGEN. De reinheid van Vlissings straten is onvoldoende en baart het gemeentebestuur zorgen. Zo wordt het aantal papierbakken drastisch uitgebreid. Het college wil diep in de beurs tasten en voor tweeduizend gul den aan nieuwe bakken aanschaffen, vijftig ter uitbreiding en achttien ter vernieuwing. Alle bakken worden voor zien van het embleem van de jeugdna tuursvacht. Na een ingesteld onderzoek is het voorts noodzakelijk gebleken een aantal straten van nieuwe verlichting te voor zien. In de Van Hoorn van Burghstraat, de Hugronjeslraat, de Lammensstraat, De Beckersstraat en de Van Swalme- straat zal men binnenkort dus weer een hand voor ogen kunnen zien. De verlichting vergt een uitgaaf van negen duizend gulden. 0 In het Dorpshuis te Sint-Annaland sverd door de heer M. J. den Engels man een show gehouden van allerlei artikelen. Getoond werden vele soorten woningtextiel. Voor de bezoekers een leuke middag en avond. IK GELOOF DAT IK SETER Lil ET IH m MOD--' DER.HADKUN- MEN SPELEN. 3? MAAR. HOE MOET IK DATNOU AAN TANTE. VERKLAREN? - Bij Nederlandse maatschappijen Th deze tijd van het jaar, als het met UTRECHT Nederlandse levensver- de winter is gedaan, kan men al wel 1 zekermgmaatschappijen, die in het bui gras zaaien, doch men behoeft zich nog tenland sverken, hebben daar in 1960 niet te haasten: het kan ook eind april voor bijna 332 miljoen aan nieuwe gedaan worden. Het is van veel belang verzekeringen ingeschreven tegen ƒ317 dat men een goed grasmengsel koopt: miljoen in 1959. Geschat wordt dat het het is ook van belang s'oor welke grond- totale bedrag waarvoor men in het bui soort het mengsel wordt gebruikt, er tenland bij Nederlandse maatschap zijn namelijk mengsels voor schrale en pijen is verzekerd, eind 1960 omstreeks voor zware grondsoorten. Ook zijn er mengsels voor zonnige en droge tuinen en voor schaduwplekjes. Oostduitse minister van handel Van onze correspondent BONN Heinrich Eau, do Oost duitse minister van handel, is gis teren op 61-jarige leeftijd als gevolg van een hartverlamming overleden. Hij heeft sinds de oprichting van de com munistische Oostduitse republiek in :1949 deel uitgemaakt van de regering. Hij was lid van het presidium van de ministerraad en plaatsvervangend minister-president. Rau, de bij Stuttgart geboren boeren- ËB zoon, heeft tot de oprichters behoord van de Duitse communistische partij. In 1920 was hij hoofd van de afdeling landbouw van het centrale comité van de commu nistische partij, van 1928 tot 1933 was hij lid van dé Pruissische landdag. De natio- naal-socialisten hebben Rau. nadat zij aan de macht wareh gekomen, tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na zijn invrijheidsstelling week Rau eerst naar Tsjecho-Slowakije en daarna (in 1936) naar de Sowjetunie uit. Tot 1938 was hij achtereenvolgens commissaris, stafchef en commandant van de elfde internatio nale brigade in de Spaanse burgeroorlog. Tijdens de tweede wereldoorlog is Rau. die eerst in Frankrijk geïnterneerd was. naar hel concentratiekamp Mauthausen twee miljard gulden bedroeg. Het grootste deel hiervan is afkomstig uit in Oostenrijk gebracht waar hij tot 1945 België. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG. De contactcommissie voor natuur- en landschapsbescher ming is boos op het gemeentebestuur van Terschelling. Dat heeft een kleine herziening van een uitbreidingsplan goedgekeurd ge kregen bij Gedeputeerde staten, waar door er vlakbij het natuurreservaat Kügelwjjk" op het eiland een nieuw hotel kan worden gebouwd op de plaats, waar al een bescheiden pavil joen staat. Natuurbescherming vindt dit plan lalijk en is in beroep gegaan ■s vastgehouden. Rau heeft nog dezer dagen de voor- ïaarsbeurs te Leipzig geopend. DJAKARTA (AFP) Bij de aard beving, die vorige wéék Flores heeft ge troffen. zijn zeker tien mensen om het .leven gekomen. Er zijn vele gewonden. Enöeh. de hoofdstad van Flores werd voor tachtig procent verwoest. Volledige gegevens van de gevolgen van de beving zijn nog niet beschikbaar, want de verbindingen met het eiland zijn verbroken. De regering in Djakarta heeft bij de Kroon. Daar is Natuurbescher ming in het ongelijk gesteld. De contactcommissie meent, dat het niet aangaat, dat gemeentebesturen o als dat van Terschelling, die de ver- per vliegtuig goederen en medicamenten antwoordelijkheid dragen voor stuk- naar het eiland gestuurd. Het Ameri- ken natuurschoon, teixens weer kleine wijzigingen brengen in hun uitbrei dingsplannen en daarmee het hele plan ondergraven. Beter zou het zijn. aldus Natuurbescherming, als men het hele uitbreidingsplan wijzigde, opdat er weer overlegd kan worden over wat nodig en nuttig is. kaanse hospitaaischip Hope is op weg naar Flores De negentienjarige M. Robben uit Leeu warden is gisternacht op de rijksweg Franeker-Leèuwarden met zijn auto in volle vaart tegen een boom gereden en verongelukt. 30. Terwijl de reuze-Octopus voor Arie's neus het treiterend balspel voort zette, hadden Kappie en Balein alle belangstelling in hun toestand verloren. Nu bleek het nadeel van de dikke sta len wand, die hen beveiligde; elke bewe. ging die de bol maakte, volgden zij in tegengestelde richting na, waarbij zij bonkend tegen de kant opvlogen. De trommeltjes met geluidsbanden rolden her en der en de inhoud ervan kronkel de zich als serpentine-slingers om de beide mannen heen. Balein deed nog een uiterste poging om via de geluidsin stallatie tot kalmte te manen, maar werd op dat ogenblik geveld door een woordenboek. Zo stommelden' zij verder sprakeloos rond in de kleine holle ruimte. Toen kreeg de potvis Arie de Octopus te pakken. Het was een ogenblik, waar bij maar niet te lang moet worden stil gestaan. Potvissen maken korte metten met een reuze-octopus. Nu viel de duikkogel als een steen door het water en sloeg bonkend tegen de bodem van de Bonga-Tonga Trog. Dit was wel het grootste dieptepunt in Kappie's bewogen zeemansleven. 45 Otto stormde de trap af, op de voet gevolgd door Distel. Doch toen zij beneden waren bleef de eerste plotseling staan. Hij keek even om zich heen, als om zich te bezinnen, welke kant hij uit wilde en liep toen aarzelend de hal in. Opnieuw keek hij zoekend in het rond en Distel, die niets van zijn gedrag be greep, zei: „Ik dacht, dat we zo'n ver schrikkelijke haast hadden." Otto's gezicht werd nog somberder. „Inderdaad is iedere minuut kostbaar", gaf hij toe. „Als ik maar wist waar ik moest zoeken!" „In ieder geval niet hier", meende Distel. „Ik heb je toch al gezegd, dat Elar de burcht niet verlaten heeft", ant woordde Otto. „Nauwelijks een minuut, nadat ik Zaïda hoorde roepen, was ik beneden. Op het binnenplein was nie mand te zien en Elar's paard staat op stal. Neen, hij moet nog hier in de burcht zijn, tenzij...." Otto maakte de zin niet af, doch be gon in de hal rond te lopen, terwijl zijn ogen ieder plekje schenen af te zoeken. Ineens bleef hij staan bij de grote schouw. Er had in lange tijd geen vuur gebrand en de stenen vloer was bedekt met een dikke laag as en stof. En toen Distel op de opgewonden kreet van Otto haastig naderbij kwam, zag hij in dat stof duidelijk een paar voetafdrukken. „Het is, zoals ik vermoedde!" riep Otto uit. „Een geheime uitgang! En nog maar heel kort geleden heeft ie mand daar gebruik van gemaakt!"

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2