UNICUM IN NEDERLAND Tholen krijgt mulo school in stervorm Waarom de EH brievenbus ééns blauw zal zijn Drie jeugdige broers waren op het jagerspad, maar... Nutsspaarbank te Goes bouwt nieuw pand op Grote Markt Geen heipalen in voorraad Eerste aanbesteding gehouden voor sluizenbouw Terneuzen Mensen in een museum Op college bij Zeeland's enige kleurenadviseur Schuur afgebrand in Nieuwdorp Puck met vlotte Spaanse comedie Plastic koepel Vlasteelt leverde geen ivinst op Raad Heinkenszand Vijf wanden Aanrij ding Geslaagde uitvoering ,,'t Mosterdzaad" Ik had maar negen pintjes gedronken „Ik miste iets Wit en ziekenhuizen Pastel in betonfabriek Géén politieke kleur De begroting Maatseh. werk voorziet in benoeming directeur Naar nieuwe vorm havenbedrijf Goes Donderdag 23 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD THOLEN. Over ruim een jaar zullen de Tholenaars met ge rechtvaardigde trots kunnen wijzen op een voor ons land uniek gebouw, dat hun stad zal sieren. Het is de in de vorm van een ster te bouwen nieuwe openbare ulo-school. Nu het schetsplan van de school gereed is gekomen, mag terecht gezegd worden dat Tholen met dit gebouw een primeur krijgt op het gebied van architectonische vormgeving van scholen: Een acht- puntige ster. Het gebouw zal komen te staan op de hoek van de Ten Ankerweg en de Molenvlietsedijk. Het terrein is inmiddels bouwrijp gemaakt. .Het zal echter nog wel enige maanden duren voor met het bouwen kan wor den begonnen. Het architectenbureau Wesselo en Van Voorst te Bussum is tijdig met het ontwerp gereed geko men en de werktekeningen liggen klaar maar de aannemer Hoppenbrouwers -uit Bergen op Zoom kan niet begin nen omdat de voor dit gebouw nood- zakelijke heipalen er niet zijn. i Deze palen, zogenaamde „voorgespan nen heipalen", zijn namelijk uiterma- .te moeilijk leverbaar, omdat ze nog niet zoveel worden gebruikt. De zevenenvijf tig palen die het merkwaardige school gebouw een goede fundering zullen moe ten verschaffen, zijn in voorbestelling en de aannemer wacht geduldig tot ze er $Ön. De ongewone vorm is niet de enige bijzonderheid van de school. Een van de opvallendste karakteristieken van dit ge bouw wordt het....dak. Dit zal een koe pel worden van doorzichtig plastic, waardoor de zon vrijelijk haar stralen pver de leerlingen zal kunnen laten spe- /~\NMIDDELLIJK nadat de ver- eniging was opgericht togen de leden met ijver en met lief de aan het werk. Al spoedig had men uit eigen kring 1250 gulden aan renteloze aandelen bijeen gebracht, terwijl een collecte over het gehele eiland 400 gulden opbracht. Het eer ste begin was er. Ook de liefde voor het christelijk onderwijs ontbrak niet. Het eerste hoofd van de school, de heer J. van Zanten toonde zijn liefde voor de jeugdige school door te be danken voor een benoeming in Vlissingen, waar zijn tracte- ment 300 gulden hoger zou zijn. Als een nieuwe bron van in komsten stonden enige boeren een stuk land af, dat het be stuur dan met vlas liet bezaai en. Het eerste jaar werd met winst gewerkt, het tweede jaar leverde een verlies van één gulden op en later had men zelfs een verlies van 360 gul den. Wat kon men anders doen dan de vlasverbouw op te geven en het tekort door een hoofde lijke omslag onder de leden te dekken? Ja, zo was het begin. HEINKENSZAND. De raad komt 24 maart om 19.30 uur in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: jaarwedden wethouders, autovergoeding burgemees ter. benoeming hoofd o.l.school, krediet verlening voor de bouw van vier wo ningwetwoningen aan de simonswei. len. De koepel krijgt een doorsnede van ongeveer drie meter. Een andere bijzonderheid is dat de in gang van binnen geheel met mozaïek zal worden bekleed. Eenmaal door deze fraaie entree binnengekomen, bevindt men zich in een ronde hal. Op deze hal komen de deuren uit van de acht vijfhoekige lokaliteiten, die dus in een cirkel, als het ware om de hal zijn gebauwd. In het midden van de hal zijn in de vorm van een halve cirkel de toiletten gedacht. Er zijn zeven lesloka len, waarvan een het practicum, een na- tuurkundelokaal, vormt. Het nu nog over blijvende vijfwandige vertrek krijgt de bestemming van kamer van het hoofd der school, met een bergplaats. Verder zal er nog een garderobe in het gebouw aanwezig zijn. De vijfhoekige vertrekken krijgen een oppervlakte van circa 45 vierkante meter. Het complex zal bij na helemaal in beton en' glas worden uitgevoerd. Uiteraard wordt gebruik ge maakt van de nieuwste vindingen op het gebied van de huidige bouwtechniek en architectuur. Wanneer dit gebouw verrezen is, zal het getuigenis afleggen van de frisse en gedurfde aanpak de gemeente Tholen. Het zeer van eiland als geheel kan trots zijn op haar in figuurlijke zowel als letter lijke betekenis van het woord, enige school. MIDDELBURG. Gisteren werd bij Rijkswaterstaat de eerste aanbesteding gehouden in verband met de binnenkort in Terneuzen te beginnen sluizenbouw. Weliswaar is dit werk vergeleken bij de nog aan te besteden werkzaamheden een „peuleschil", maar de kosten lopen toch in de miljoenen guldens, getuige het bedrag van de laagste inschrijver: 3.793.00»! De afmetingen van de bouwput voor de zeesluis zijn de volgende: 451 meter lang, 77 meter breed en 1414-16J4 meter diep. Deze maten luiden voor de bin- nenvaartsiuis: lengte 39614 meter, breed te 53 meter en diepte negen meter. Uit de putten in kwestie komt ander half miljoen kubieke meter grond vrij en de bijkomende werken leveren nog eens vierhonderdduizend kubieke meter Zeeuwsvlaamse bodembestanddelen. Zo als uit de inschrijving bleek is de be langstelling voor de uit te voeren be langrijke en omvangrijke werkzaamhe den bijzonder groot. De bouwputten moeten binnen negen maanden, dus op 1 januari 1962 voltooid zijn. In werktijd uitgedrukt zal da't de krachten van mannen en machines ge durende die negen maanden dag en nacht vergen. De uitslag van de aan besteding is als volgt: 1. Fa. j. Visser Bz. Aannemingsbedrijf, Sliedrecht, met f 3.793.000 2. Aannemings- en Handel maatschappij Jac. G. van Oord, N.V., Utrecht, met 4.392.000: 3. S. A. San ders' Aannemingsbedrijf N.V., Delft, met 4.575.000 4. N.V. Aannemingsbe drijf v.h. Fa. T. den Bruijn van de Bout, Aerdenhout, met 4.731.000; 5. Amsterdamse Aannemingsmaatschappij N.V., Den Haag, met 4.829.000 6. Baggermij D. Verstoep N.V., Den Haag, met 5.177.000 7. C.V. Gebr. Van 't Verlaat, Hardinxveld, met 5.332.000; 8. Fa. Gebr. J. en H. Geldof, Seroos- kerke (W.), met 5.333.000; 9. Hollands NIEUWDORP. De vrijstaande houten schuur van slager Joh. Blan- kenburgh, gelegen aan de Achterweg, werd dinsdagmiddag een prooi der vlammen. Dikke rookwolken stegen op, toen de brandweer arriveerde, die na het eerste alarm snel ter plaatse was. De schuur kon echter niet behouden blijven, maar de belendende percelen bleven gespaard. Enkele ossen konden gered worden en ook een auto kon nog bijtijds uit de schuur worden gehaald. Ook burgemeester en wethouders wa ren bij de brand aanwezig. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Aannemingsbedrijf Zanen Verstoep N.V. Den Haag, met 5.467.000; 10. N.V. Aannemingsbedrijf v.h. Fa. B. M. van Noordenne en Zonen, Hardinxveld-Gies- sendam, met 5.600.000; 11. Aanne mingsbedrijf E. Blok, Rotterdam, met 5.700.000. Op de tekening de school zoals deze zal worden: Een lust voor het oog. „Kinderbescherming" voor plattelandsvrouwen WOLPHAARTSDIJK. De afd. Wol- phaartsdijk van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield een goed be zochte vergadering in het Dorpshuis onder leiding van de presidente mevr. A. C. Noteboom-Blok. Zij deelde o.a. mede dat het in de bedoeling ligt op 14 juni a.s. een reisje te maken naar de Maggifabrieken in Amsterdam gecom bineerd met een bezoek aan de Aals- meerse bloemenveiling op Schiphol. Als afgevaardigde naar de Provinciale voorjaarsvergadering in Kortgene werd aangewezen mevr. J. J. ter Haar Ro- meny-Keijzer. Vervolgens hield ds. H. M. Strating uit Goes een interessante lezing over de „kinderbescherming". Met nadruk wees hij er op, dat bij het opnemen van kinderen in pleegge zinnen het in de eerste plaats moet gaan om het belang van het kind. GOES Op de hoek Leliestraat - Kamperfoeliestraat reed de bromfietser B. uit Goes gisteren op een lesauto. Aan het stuur zat mevrouw B. uit Le- wedorp. Het ongeluk ontstond doordat de bromfietser geen voorrang verleende. De auto werd licht beschadigd. Advertentie Doe mee aan onze gezellige Punten-prijsvraag. Formulier bij uw winkelier verkrijgbaar. VLISSINGEN. De Toneelgroep Puck begon de serie voorstellingen van de Spaanse comedie „Stille wa tersgisteravond in het Britan nia-theater. Het door de zeventiende eeuwse schrijver Don Pedro Calderon de la Barca geschreven toneelstuk bleek een pretentieloos blijspel te zijn, dat een loopje nam met de hoof se manieren en het ridderlijke leven in de adelijke kringen van die dagen in Spanje. Puck speelde het ook hele maal in de trant, waarin het stuk werd geschreven, met andere woor den alle rumoer en humor kwamen uitstekend tot hun recht. Toch legde een zekere matheid en ongeïnteresseerdheid een (gelukkig) niet al te groot waas over het spel. Overigens viel er nog genoeg te genie ten van vooral de voortreffelijke ma nier, waarop Bob Verstraete de komi sche don van boerenafkomst Toribio Cuadradillos uitbeeldde. Hij maakte van deze lompe, onsympathieke en on gelukkige figuur een creatie, die tus sen Cyrano de Bergerac en Don Qui- chotte zweefde. Verder speelden Henny Orri en Karin Haage de zo van elkaar verschillende zusters met veel elan, Albert Abspoel, Walter Kous en Frans Koppers beeldden drie driftige jonge edellieden uit, Syl. vain Poons de vader van de wispeltu rige dochters en Nell Knoop een slim me huishoudster. Egbert van Paridon voerde de regie en wist vooral door het snel wisselen van decors in de elkaar opvolgende kor te scènes het stuk een grote beweeglijk heid te geven. Vooral de vechtpartij in de donkere tuin, waar iedereen met veel lawaai en degengekletter op ieder een stond los te hakken, kwam uitmun tend uit de verf. Waardering verdien den tenslotte de mooie decors en al even fraaie costuums van Roger Chail- loux, de vlotte vertaling van Mies Bou- huys en het obsederende Spaanse mu ziekje van Bernard van Beurden. Sch. 's-HEER ARENDSKERK. Voor een talrijk publiek heeft de jongens club ,,'t Mosterdzaad" een geslaagde uitvoering gegeven in het gemeentelijk verenigingsgebouw. De leiding berustte bij de leiders de heren J. Sanderse en Joh. Poelman. Na een openingswoord en een korte inleiding van de heer San derse brachten de jongens drie toneel stukjes, afgewisseld met muziek van The jolly boys en de jonge accordeonist Jan Heijnsdijk. Uit het jaarverslag, dat in de vorm van het A.B.C. door 26 man naar voren werd gebracht viel op te maken dat de club een gezond bestaan heeft. Finan cieel kan men rondkomen en het leden tal bedraagt op het ogenblik 31. Tussen de bedrijven door zorgde Kees Filius voor enkele voordrachten. De heer Q. C. van de Vrie uit Goes, oud-leider van de club, sloot de bijeen komst. De jaarvergadering werd ook bijge woond door de onlangs opgerichte jon gensclub uit Kortgene, die voor het weekeinde de gast waren van de leden van „het Mosterdzaad". Ook de Noord- bevelandse vrienden toonden zich en thousiast over de geslaagde uitvoering. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE rv.r» I Houdt U ervan zo nu en dan een museum binnen te wandelen?' Dan zult U wel gemerkt hebben: er zijn van die dagen waarop het lijkt of iedereen precies hetzelfde uur uitgekozen heeft om zich te laven aan de kunst. Wat een aanloop bij Appel wat een beweging rond Eembrandt! Het streelt Uw kunstminnend hart! Jammer alleen dat er hele groepjes mensen „eindeloos" lang voor één schilderij blijven staan om details te bestuderen. U wilt er óók wel eens bijNiet hof felijk - niets voor U. Wél iets voor U is Gladstone, want Gladstone - met of zonder filter- is de sigaret die iedereen voldoening schenkt. king a VOORNAAM EN AANGENAAM stuks F 1.- Felle schoorsteenbrand s-HEER HENDRIKSKINDEREN. Ten huize van de fam. G. aan de Ve- luweweg brak een felle schoorsteen brand uit. Ijlings gewaarschuwde brandweerlieden van 's Heer Hendriks kinderen slaagden er in met behulp van de inmiddels uitgerukte brandweer auto van 's Heer Arendskerke het ge vaar voor de woning te keren. TERNEUZEN. De zitting- van het kantongerecht leek op een familiebijeen komst. De drie gebroeders van H. ston den naast elkaar en min of meer bedremmeld voor de groene tafel. In de nacht van 16 december kregen de drie nog jeugdige broers blijkbaar zin in een boutje, want ze trokken er op uit met een jachtgeweer en een sterke lamp. De taken waren goed verdeeld: de eerste schoot, de tweede bediende de lamp en de derde droeg de buit. De he ren waren echter niet in het bezit van een jachtacte en het gebeurde boven dien in een tijd dat de jacht gesloten was. Twee van de heren bereden later ook nog een fiets zonder verlichting en de derde reed bij sommatie van de po litie keihard door. Het een en ander kwam de jongens op een week gevan- Y'; rli wW«WiF JLmé GOES. Na Albert Heyn verhuist er opnieuw een instelling naar de Grote Markt. Naar wij vernemen heeft de Nutsspaarbank te Goes het pand gekocht van mej. I. Pilaar op de Grote Markt, naast de apotheek van La Porte. Het is de bedoeling van de Bank om op de Grote Markt een geheel nieuw kantoor te stichten. Het bestaande gebouw zal tot de grond toe wor den afgebroken. Na de afbraak zal er een gloednieuw pand verrijzen. Ver wacht wordt, dat het nieuwe kantoorgebouw voorjaar 1962 betrokken kan worden. In juli moet het pand ontruimd worden, waarna met de sloop en de herbouw wordt begonnen. Het nieuwe pand, met een diepte van 35 me ter, zal in de toekomst veel meer mogelijkheden bieden dan het huidige kantoorgebouw aan de Beestenmarkt, waar geen kans voor uitbreiding aanwezig was. De groei van de bank maakte het noodzakelijk, dat er ge zocht werd naar een meer ruime huisvesting. Het huidige pand van de Nutsspaarbank zal verkocht worden, waarvoor zich reeds gegadigden heb ben aangemeld. Gistermiddag heb ik college gevolgd. Een zeld zaam boeiend college, waarin mij werd uiteen gezet, door de heer J. G. Langeraar te Goes, waarom brie venbussen in de toekomst niet meer rood maar blauw zullen zijnEn waarom in een slagers winkel, bijvoorbeeld, niet wit maar rose en groen zullen gaan overheersen. „De kleur geeft vorm aan denken en handelen van de mens. We zijn in onze tijd toege komen aan de herontdekking van de kleur en haar functie in de samenleving." J-Jet was in zijn woning dat ik aandach tig heb geluisterd naar de woorden van de heer Langeraar die thans 25 februari is hij geslaagd Zeelamd's eni ge gediplomeerde kleurenadviseur is (overigens één van de acht in Neder land). De driejarige cursus, die hij moest volgen, werd gegeven door de B.K.A., de Ned. Bond van Kleurenadvi- rieur van een woning zonder alleen op seurs. De heer Langeraar had als ar- het gevoel af te gaan. „Met alleen op chitect-aannemer jaren het gevoel dat het gevoel af te gaan kun je soms er hij in de architectonische vormge- - - - beredeneren wat, kleur het was." tot ik ontdekte dat de ving iets miste- ik kon niet zo gauw d?9Sn det^sie kleur °P de jutete pr?£t ga^Hinglaam'een'èldwfwereM" - -a) plaats aan te brengen, maar het is Voor mij open, de wonderwereld van de dikwijls speculatief en soms schiet je kleurwetenschap. „De mens herschept je doel voorbij." steeds zijn omgeving en de kleur is daar In 1957 kwam hij er achter hoe hij een uitermate belangrijk onderdeel van. de kleurenestetica wetenschappelijk u 3 e? 20 moeten de kleur benaderen langs i>,„„«5 hls praat blijft hij staan voor de schilders- psychologische en natuurkundige weg zou kunnen fzinderen en begon hij gzej waar0p enkele voorbeelden van want het gaat er om dat we weten waar- en van de cursus. Het juiste kleurentoepassing te zien zijn. om we iets in een bepaalde kleur zet- kostte zware offers, maar nu is hl] Het is een ongewoon rustig en prettig ten." dan zover dat hij de kleur een doel aandoende woonkamer. „Hier ben ik Hij vertelt d^t nog steeds de kleuren kan geven in het exterieur en inte- óók bezig", zegt hij. In de omgeving va.ii de mens vrijwel alleen wortelen in de traditie: de al tijd maar crème geverfde slaapkamers in vooroorlogse huizen, het eeuwige wit van de ziekenhuizen, het afschu welijke donkergroen van ouderwetse scholen. „Het wit in de ziekenhuizen is géén stimulans voor het leven." Inte gendeel, want de zieken hebben be hoefte aan zonnige tinten die hen ac tiveren: een beetje geel zou voot meer zon zorgen! Zo moet de kleur in de school een compromis zijn tussen de omgeving, het landschap en de kinderziel Het zeer jonge kind kent nog maar enkele kleu ren. En dat zijn eerlijke, .spontane kleu ren. Verrassend is dat elke leeftijdsgroep weer aan andere kleuren de voorkeur geeft. Een voorkeur die voortkomt uit het onderbewuste van de mens. „Er zijn veel fouten gemaakt", vindt hij. „Je moet geen pastelkleuren aan brengen in een betonfabriek en rood, de kleur van het gevaar is niets voor een brievenbus, waar de mens juist naar toe gelokt moet worden. De posterijen ma ken poistzegelautomaten daarom nu dan ook al blauw".... (leuk om te weten waarom dat is). De kleur is na de oorlog haar rol gaan spelen in de politiek, in de reclame en de kleur zal nog belangrijker worden als een weliswaar abstract bouw element in de architectuur. „Het is net zo noodzakelijk als steen", vertelt de heer Langeraar. De kleurenadviseur heeft daarom een veelomvattende, bijna grenzeloze taak. Als hem om raad wordt gevraagd voor het geven van Meuren aan een landhuis, zal hij voor de Meu ren van de muren en het dak, het ex terieur, rekening moeten houden met de omgeving, het landschap. En de Meuren van het interieur, van huiskamer, slaap kamers en keuken zullen weer daarbij moeten worden aangepast. En toch moet hij aandacht .schenken aan de wen sen van zijn cliënt. Het is een wel uitermate moeilijk vak! De kleurenadviseur heeft echter zijn we tenschap die hem niet in de steek laat. Hoe gek het ook moge klinken wanneer hij maar bouwt op de theorie van deze wetenschap, dan is dit nagenoeg altijd in overeenstemming met de smaak van de mens. Het gezegde, „over smaak valt niet te twisten", is, althans qp het gebied van de kleur, derhalve een dooddoe ner geworden. En wanneer u het niet gelootft en uw eigen kleuren tóch lek ker de beste vindt? Er is slechts één advies: ga met de heer Langeraar praten. Hij woont aan de Oude Singel 6 te Goes. Hij zal u wel overtuigen wat de juiste kleur is, alleen niet uw politieke kleur.... Maar, dat is een an dere zaak. Hoewel, Zeeiand's kleuren adviseur zegt óók politiek en kleur hebben met elkaar te maken! genisstraf te staan met een proeftijd van twee jaar. Bovendien werden in de ze zaak nog een paar fikse boetes uit gedeeld. Zeer welbespraakt stond de café houder O. uit Terneuzen voor de rech ter. Hij had op 18 februari bij het Staakje getracht met zijn auto over de grens te komen zonder dat hij geldige papieren had. O. vond de bekeuring „bij de wilde spinnen af", omdat hij geheel te goe der trouw was geweest. De officier in formeerde of hij ook eens wat mocht zeggen. Hij kon begrijpen dat O. in zijn bedrijf veel moest praten, -maar nu wilde hij ook wel eens aan het woord komen. Daar hij aannam dat O. inderdaad te goeder trouw had gehandeld, vroeg hij ontslag van rechtsvervolging. Hier mee ging de kantonrechter accoord. Eveneens zonder oplegging van straf kwam de bakker O. uit Terneuzen er af. Hij was betrokken geweest bij een bot sing op een zeer onoverzichtelijk kruis punt. Bij verstek werd de vlasser m. uit St. Jansteen veroordeeld tot twintig gulden of vier dagen omdat hij een uitrit was uitgereden en daarbij een botsing had veroorzaakt. „Overdreven, ik had maar negen pin tjes gedronken". Dit zei de achttienja rige M„ spinner te Sas van Gent. In de nacht van 26 februari was hij dron ken aangetroffen in de Nieuwst raat te Terneuzen. „Kunnen ze nu zomaar, zonder dok ter zeggen dat ik dronken was?", wilde hij weten. „Gelukkig wel", antwoordde de officier. Het kostte de jongeman een boete van dertig gulden of zes da gen, waarbij hij bovandien een flinke waarschuwing te verstouwen kreeg. Part. synode ger. kerken MIDDELBURG De particuliere sy node van de Gereformeerde Kerken heeft gisteren in de Hofpleinkerk verga derd. In behandeling kwam o.m. een verzoek van de Gereformeerde stichting voor maatschappelijk werk in de pro vincie Zeeland om de ingediende begro ting goed te keuren opdat men zou kun nen overgaan tot de benoeming van een directeur. Na breedvoerige discussie besloot de synode deze begroting ongewijzigd aan te nemen. Dit in verband met de wen selijkheid dat het maatschappelijk werk zich verder zal kunnen ontwikkelen. In de vacatures van het stichtingsbestuur werden de predikanten ds. A. Elshout en ds. Y. A. Tiersema benoemd. Even eens besloot de synode een bedrag van 500 gulden te voteren als start-kapitaal voor de prot. vereniging voor verant woorde gezinsvorming, hoewel de syno de een critisch standpunt aanbeveelt ten aanzien van de landelijke organisatie. Bij de aanvang van de vergadering memoreerde de praeses, ds. A. G. van der Stoel het heengaan van dr. C. Stam. GOES. Tijdens de te Middelburg gehouden zitting van het ambtenarenge recht, die een klacht van de directeur van gemeentewerken over het niet be talen van een toelage behandelde, heeft waarnemend burgemeester dr. J. W. Noteboom medegedeeld, dat B. en W. te Goes on het ogenblik zoeken naar mogelijkheid van samenwerking tussen industriëlen en de gemeente, die samen een orgaan vormen, dat de havcnploeg in dienst kan nemen. Bekeken zal moeten worden of de heer Oranje dan directeur van de ha ven zal worden. Eerst moet de organi satie bekeken worden, dan de functies, aldus dr. Noteboom. Er zijn al veel te veel uitgaven gedaan, waarop bespaard had kunnen worden, meende hij. In Nieuwvliet wordt zondagmiddag 9 april in de Vrij Evangelische kerk een zangdienst gehouden. Mej. J. Adriaansens te Terneuzen is tot wijkzuster van het Wit-Gele Kruis te Sluis benoemd als opvolgster van zuster Chrysostoma.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3