Gemeente Goes hield toelage directeur gemeentewerken in Storm sloeg stukken duin weg bij Cadzand en Burgh ÉEN V.V.V. OP HET EILAND THOLEN SKB53M Bevredigende bij veiling resultaten Walcheren Verordening havenbedrijf niet goedgekeurd door G.S. FILMS Noodwoningen in Bruinisse binnen twee jaar opgeruimd Vrees voor hotel Noordzee bleek ongegrond Aandacht aan sanering St-Laurens wordt beter verlicht Uitvoerige behandeling door ambtenarengerecht Geen goedkeuring Opschorten Delen van brug vielen bij het Zivin Vrachtauto nam een duik van veerpont JAARVERSLAG DIRECTEUR MELDT: v> Voorzitter Koole wees de weg naar een groeiend tuinbouwgebied Slaapwandelend een raam uitgestapt Op 20 april oprichting Plan voor verbetering van de hoofdstraat WAAROM ONTSLAG NIET EERVOL? Jeugdwerk De Sloep breidt zich uit 't Grand Theater ALHAMBRA LUXOR CITY THEATER Electro Bioscoop Woensdag 22 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG. Op de gis- teren gehouden zitting van het ambtenarengerecht is het beroep behandeld van de directeur van gemeentewerken te Goes, de heer Oranje, tegen een beslissing van het vorige college van Burge meester en Wethouders van Goes om hem een extra toelage van vijftienhonderd gulden niet meer te verlenen. Zowel de heer Oranje als het gemeentebestuur van Goes hadden zich van juridische bjjstand voorzien en ongeveer vier uur lang werd gesproken over de achtergronden en de mo tieven van de beslissing der ge meente Goes, waarbij de pleiter van het gemeentebestuur, rar, J. J. van der Weel uit Middelburg tot de conclusie kwam, dat B. en W. van Goes zonder een door Ged. Staten goedgekeurde veror dening de toelage niet kon beta len, terwjjl de pleiter van de heer Oranje, mr. C. L. Wieringa, er van uit ging, dat de directeur van gemeentewerken te Goes, door B. en WW. is toegezegd een toelage te ontvangen, verbonden aan het extra werk, dat voor de haven te Goes moest worden ver richt en nog wordt verricht, al dus pleiter. Het ambtenarengerecht was als volgt samengesteld: voorzitter mr. H. J. W Sibmacher van Nooten en leden mr. P. S. Sieperda en jhr. mr. G. C. D. Rut gers van Rozenburg. Als getuigen waren opgeroepen de vroegere wethouder van Goes, mr. H. B. Bouwman en de buiten functie zijnde burgemeester van Goes, de heer H. K. Michaëlis. Voorts werden in verband met deze zaak vragen gesteld aan de waarnemend burgemeester van Goes, dr. J. W. Noteboom en aan de heer M. J. Taillie, gemeente-secretaris. Op 18 maart 1960 ontving de directeur van gemeentewerken schriftelijk bericht van het toenmalige college van B. en W. van Goes dat de extra toelage, verbon den aan het directeurschap van het ha venbedrijf, waarmee de heer Oranje te vens was belast, met ingang van 1 jan. 1960 werd ingetrokken. Ged. Staten van Zeeland hadden na melijk de verordening op het havenbe drijf, zoals die door de gemeenteraad van Goes was vastgesteld, niet goedge keurd. Daardoor kwam, meende het col lege van B. en W. ook de functie van directeur van dit bedrijf in de lucht te hangen en was er geen goedkeuring voor uitbetaling van een toelage van 1500 gulden per jaar. Voor tot beëdiging van de getuigen werd overgegaan, ontstond er een korte discussie over de functies van de twee burgemeesters van Goes, die in de zit tingszaal aanwezig waren. De voorzit ter van het ambtenarengerecht besloot de heer Noteboom aan te duiden als waarnemend burgemeester en de heer Michaëlis als burgemeester buiten functie". Desgevraagd verklaarde de heer Michaëlis in Kamerstukken te heb ben gelezen dat de minster hem in overweging heeft gegeven zijn functie niet uit te oefenen. Uit de discussie bleek dat het college van B. en W. van Goes in. het verleden het salaris, dat de directeur van ge meentewerken ontving, in feite te laag vond. De president: Een ideale werk gever. De heer Bouwman vertelde dat 3. en W. van Goes zich intensief met de haven waren gaan bemoeien toen bleek dat de particuliere havenploeg misschien zou vertrekken naar de ha ven van Rotterdam, waar hogere vergoe dingen werden geboden. Men wilde deze ploeg graag in Goes houden voor het laden en lossen en ge poogd werd een N.V. op te richten, die de mannen in dienst zou nemen. De besprekingen over het stichten van een N.V. hebben echter niet tot positieve resultaten geleid en daarop besloten B. en W. tot het oprichten van een ge meentelijk havenbedrijf. De controle op dit bedrijf zou worden opgedragen aan de directeur van gemeentewerken. De heer Michaëlis bevestigde dit. In de periode, dat in Goes geen bur gemeester was de heer Ten Kate was overleden en een opvolger was nog niet benoemd werd tijdens een bij eenkomst, die ten huize van de toen malige loco-burgemeester, de heer J. J. van Melle werd gehouden, besloten de directeur van gemeentewerken een extra toelage van 1500 gulden per jaar toe te kennen voor zijn bemoeiingen met het havenbedrijf. Van deze bespreking wer den geen notulen gemaakt en enkele da ten later deelde de heer J. H. Roose, :oen wethouder van Goes, de heer Oran je mede, vijftienhonderd gulden extra per jaar te zullen krijgen. Deze mede deling werd telefonisch gegeven en niet schriftelijk bevestigd. Zonen en minnaars Trevor Howard, de typisch flegma tieke Britse karakterspeler, speelt de hoofdrol in H. D. Lawrence's verfilm de werk Zonen en minnaars" (City Middelburg) Een geladen productie, waarin de hartstochten soms fel oplaaien en waar in een man zijn volledige persoonlijk heid inzet tegen twee vrouwen. Een sterk gespeelde film niet in het minst door de aanwezigheid van Trevor Ho ward, die zoals altijd weer imponeert door zijn beheerste, doorleefde uitbeel dingskracht. De vagebond De ras-artiest Jean Gabin maakt fu rore in de film ,,De Vagebond" (Elec tro, Middelburg)Hij beeldt daarin een clochard uit, die de geleerde uithangt, soms met een hautain gebaar aalmoe zen weigert, maar die zijn mannetje toch weet te staan als er een flinke slag te slaan is. De vagebond luistert naar de hellenistische naam Archime- de houdt echter van zijn neutje en dat brengt hem, niet altijd tot zijn on genoegen, van tijd tot tijd in aanra king met de politie en de justitie. De straffen zijn echter licht, omdat men Archimede weer zo spoedig mogelijk kwijt wil. Een typisch luchtig Frans niemendalletje, met kostelijke momen ten en ergens toch ook wel een mo raal. Naar het middelpunt der aarde Een groots opgezette cinemascoop- film van Amerikaanse makelij, doet in Alhambra Vlissingen een van Jules Vernes meest geniale verhalen herle ven. Een expeditie, bestaande uit drie mannen en een vrouw daalt via een uitgedoofde krater naar het middelpunt van de aarde af. Natuurlijk beleven ze adembenemen de avonturen, die de beperkte fantasie van de twintigste eeuwse mens verre te boven gaan. Wenst u een spannend avontuur mee te maken, en bent u bo vendien niet bang voor nachtmerries, dan is „Naar het middelpunt der aar de de moeite van het zien waard. Toen brak de hel los In deze rolprent ziet men een Duit se sabotagegroep ,,De weerwolven" aan het werk. Deze groep heeft op dracht generaal Eisenhower te liquide ren. Dit mislukt op aanwijzing van een meisje dat verliefd is op een Ameri kaanse soldaat. Charles Bronson speelt een goede hoofdrol in deze film. die overigens weinig hoogtepunten heeft. In Luxor Vlissingen. Jeugd in de nacht In het Grand theater te Goes draait deze keer een film die de ouders an dermaal met de neus op hun verant woordelijkheid drukt ten aanzien van de sexuele voorlichting jegens de kin deren. In dit verhaal gaat het over een jongen en meisje van 16 en 15 jaar, die een verhouding met elkaar hebben, kinderen nog maar, zonder enige notie van hetgeen ze hebben gedaan wan neer blijkt dat het meisje in verwach ting is. Gelukkig komt het tijdig uit dat Arthur een cheque van zijn vader heeft vervalst om aan geld te komen voor de dokter die wel zal helpen. Ten slotte komt het betrekkelijk tot een goed einde en de jongelieden trou wen. Niet echter dank zij de ouders, die hun voorlichtende taak schromelijk verwaarloosden en wie het tenslotte schijnbaar aan liefde ontbrak. De president van het ambtenarenge recht merkte naar aanleiding hiervan op dat Ged. Staten het besluit voor het verlenen van deze toelage toch niet had den goedgekeurd, en hij vroeg de ge meentesecretaris, of deze geen bezwaar had ingebracht tegen het onjuiste be sluit. De heer Taillie kon hier geen po sitief antwoord op geven. ,,In het alge meen maakte ik wel bezwaar tegen on juiste beslissingen, merkte de heer Taillie op. Hoewel er geen goedkeuring van Ged, Staten was, werd toch tot betaling over gegaan. Elk kwartaal ontving de heer Oranje een bedrag. Toen de heer Mi chaëlis in zijn kwaliteit van burgemees ter echter zijn handtekening moest plaatsen voor deze uitbetaling weigerde de burgemeester, omdat er geen goed keuring van Ged. Staten was. Dat was in het begin van 1960. De heer Michaë lis vroeg het advies van de provinciale griffie, die hem adviseerde niet te teke nen en -de betaling op te schorten tot het zeker was dat Ged. Staten het raadsbesluit van Goes hadden goedge keurd. Het bleek echter dat men ten ge meentehuize reeds tot uitbetaling was overgegaan zonder de handtekening van de burgemeester op het mandaat. De heer Taillie zette uiteen dat om techni sche redenen dit wel vaker gebeurde. De zaak werd dan naderhand formeel in orde gemaakt. De heer Michaëlis zei dat de direc teur van gemeentewerken een zwaarde re functie met meer verantwoordelijk heid heeft gekregen. Waren er moeilijk heden in de haven, dan moest de heer Oranje deze pogen op te lossen en hij werd ook aansprakelijk gesteld. Uit hetgeen de president van het ge recht opmerkte, bleek echter dat het ge meentebestuur van Goes schriftelijk aan het gerecht had doen weten dat van een aanmerkelijke verzwaring van de func tie van de heer Oranje geen sprake was. Zowel de president als de pleiter van de gemeente maakten hiervan gewag. De president maakte er de heer Tail lie een verwijt van dat de heer Oran je uitbetalingen zijn gedaan zonder toe gestaan crediet. President: Was er wel een begrotingspost? De heer Taillie: Ha ven muren en kaden. President: Kan men daar ook salarissen bij onderbren gen? De heer Taillie: Gratificaties wel. President: En zou men bij de gemeen te Goes kans zien ook nu nog de toela ge van de heer Oranje op bepaalde pos ten onder te brengen? Men ging hierna niet verder op dit facet van de zaak in. legen de heer Oranje botweg de toe lage te ontnemen, doch de uitbetaling op te schorten tot de aangelegenheid bij G.S. in orde zou zijn. Wij zouden met G.S. zijn gaan praten. Dit om een oplossing te vinden in verband met het reeds uitbetaalde bedrag. Wij durfden voegde de heer Bouw man hier aan toe niet verder te gaan met uitbetaling toen G.S. de goedkeu ring hadden onthouden aan de haven- verordening. De heer Noteboom verklaarde dat B. en W. de indruk hadden dat het salaris van de heer Oranje te laag was. Deze zaak is naderhand niet weer aan de orde gekomen. De belangen van de heer Oranje werden behartigd door de chr. bond van overheidspersoneel die mr. C. L. Wieringa ha-d verzocht als pleiter op te treden-. Uitvoerig ging de heer Wieringa in op het werk van de heer Oranje. Het toenmalige college van en W. was zeer actief, evenals de heer Oranje. 's Avonds en- zelfs 's nachts werkte de directeur van gemeentewerken en hij heeft drie rapporten over de haven van Goes samengesteld. Mr. Wieringa legde deze rapporten over. Ik sta er verstomd van aldus spre ker hoeveel werk zowel B. en W. van Goes als de heer Oranje hebben verricht in het belang van de gemeente Goes. Deze gemeente heeft veel aan het college en de dir-ecteur van gemeente werken te danken. De heer Wieringa vond het optreden met betrekking tot het inhouden der toelage echter kleinburgerlijk en ge speend van waardigheid. De bekering van B. en W. oogst mijn bewondering niet. Het college had moeten zorgen voor een snelle rechtsgrond en met kracht moeten streven naar goedkeuring van de havenverordening. Dit is niet gebeurd. Ook is de heer Oranje niet bijtijds ge waarschuwd voor het staken der uitbe taling. De heer Oranje doet het werk voor de haven, hij bekleedt de functie van directeur van de haven, maar krijgt het geld niet. Dit is onjuist aldus mr. Wieringa. Mr. Van der Weel, pleiter voor de ge meente, kwam tot de conclusie dat B. en W. niet konden betalen zonder goed keuring van G.S. en dat het college be reid was nader op de zaak terug te ko men, zodra de goedkeuring was ont vangen. Toen de havenverordening niet was goedgekeurd bestond er juridisch ook geen havenbedrijf, bestond er ook de functie van directeur van dit bedrijf niet en konden derhalve B. en W. ook geen salaris betalen, meende mr. Van der Weel. Het ambtenarengerecht zal binnen drie weken schriftelijk uitspraak doen. De heer Michaëlis verklaarde nog, dat het niet in de bedoeling heeft ge- CADZAND BURGH. De storm, die in de nacht van maan dag op dinsdag langs de zeekust woedde, heeft hier en daar enige schade aangericht aan de zeewe ringen. In het bijzonder moesten enkele duinstroken het ontgelden. De grootste duinafslag kwam voor bij Cadzand, waar in het vak van de voormalige haven tot aan het natuurreservaat het Zwin grote happen zand door de zee werden weggevreten. In mindere mate gebeurde dit in de Westhoek van Schouwen, waar de expansiedrift van het water schade toebracht aan het duin van de vuurtoren van Haamstede af tot aan de punt van Westenschouwen, ongeveer over een afstand van bijna drie Een drijvende bok van De Graaf's Bergingsbedrijf uit Rotterdam heeft gistermiddag een zware vrachtauto, die in de Tramhaven terecht was ge komen, gelicht. De wagen was te water geraakt toen de pont tegen een paal voer. De schok was voor het ge vaarte te veel, zodat liet prompt het ruime sop koos, zeer tot ongerief ove rigens van de veerdiensten, die ge staakt moesten worden. De auto had ril. precies de vaargeul tot rustplaats gekozen. De bok, die op weg was naar Zijpe, arriveerde in de Tramhaven om kwart voor een en stak gelijk de grij pers uit de mouwen. Met behulp van kikvorsmannen uit Roosendaal wer den de stroppen om de auto gelegd. Toen was het lot van de „onderwater auto" snel beslist. Om kwart voor drie stond de wagen weer op de wal. De veerdienst was van half twaalf tot drie uur gestaakt. BRUINISSE. Tijdens de door de gemeenteraad gehouden vergadering deelde voorzitter C. H. van de Linde mee dat er in Bruinisse 28 woningen ter vervanging van de noodwoningen kunnen worden gebouwd. De bedoeling was alle 56 noodwoningen, die hun le vensduur van tien jaar reeds met vijf jaar hadden overschreden op te ruimen en daar even zoveel andere woningen voor in de plaats te bouwen. In 1962 worden de resterende 28 naar alle waar schijnlijkheid gebouwd. Burgemeester Van de Linde dacht de ze huizen te bouwen in het westelijke uitbrëldingsplangebied en vroeg mach tiging o-ver een vrijwillige verkoop met de eigenaren -te onderhandelen. Hij gaf in antwoord op vragen van de heer S. A. Jumelet (CH) toe, dat enkele parti culieren zouden -worden geschaad, maar vond dat het algemeen belang in deze moest voorgaan. De heer Jumelet maakte de opmer king, dat, omdat voorlopig 28 woningen mochten worden gebouwd, -met de ontei gening van de tuingrond tussen Noord straat en Noorddijk kon worden ge wacht. De voorzitter achtte dit niet mo gelijk omdat de aanleg van straten rio leringen gelijktijdig voor het gehele te realiseren bouwvolume moest plaatsvin den. Het aanknopen van onderhandelingen met eigenaren van krotwoningen of complexen van pakhuizen, die eventu eel ook zouden kunnen worden overge nomen vond de heer Jumelet ook nood zakelijk. Hij wees op de in het dorp voor sanering in aanmerking komende plekken als de pakhuizen en woningen aan de Kerkstraat, de Beekmansbuurt, de Steinstraat en de Molenstraat. Hij vreesde dat tuingrond zal worden inge nomen voor het bouwen van huizen en dat het later moeite zou geven huizen te bouwen op plaatsen, die even zoveel rotte plekken zijn in de gemeente. B. en W. zegde toe hier aandacht aan te besteden. De raad nam met drie tegen twee Stemmen een verhoging van de wethou derssalarissen op 1260 per jaar aan, ofschoon de wethouders zelf tegen de verhoging -waren gekant. De raad hechtte goedkeuring aan de iherbestrating van de Dorpsweg, indien -de aannemingssom redelijk was en het gunnen van het herstel van de repara tiehaven voor de machinefabrieken en de scheepswerf. Als straat, die het eerst voor herbestrating in aanmerking kwam werd de Nieuwstraat aangewezen. MIDDELBURG De veiling „Wal cheren" te Middelburg kan terugzien op een jaar met bevredigende be drijfsresultaten. In het voorjaar was er over het algemeen een schaarste aan groente, waardoor de prijzen zich over het algemeen op een vrij hoog niveau konden handhaven. Vroege sla deed het beter dan in de laatste jaren. Winterbloemkool was in 1960 een zeer waardevol produkt, zodat er een behoorlijke opbrengst was. Ge durende het najaar was het prijsni veau laag. Dit wordt gezegd in het jaarverslag van de directeur, de heer R. W. Jans, uitgebracht in de giste ren in City gehouden jaarvergade ring van de coöperatieve veilingsver eniging „Walcheren". Het kleinfruit viel over het algemeen tegen, zowel in kilo's als in prijs. De zwarte 'bessen kwamen wat de prijs be treft nog het besteuit de bus. De oogst van het harde fruit was groot. De prijzen waren in de aanvang rede lijk, maar brokkelden steeds meer af. Een van de redenen hiervan was wel de verminderde export, vooral naar België en West-Duitsland toch onze grootste afnemers die zelf een gro te oogst genoten. België begon al vrij vroeg in het seizoen een heffing te leggen op appels, wat al gauw tot ge volg had dat er praktisch niets meer over de grens ging. De prijs van de peren hield zich gelukkig wat beter. Plukmoeilijkheden De fruitkwekers ondervonden veel moeilijkheden bij de pluk. Dikwijls was het niet mogelijk om het fruit droog van de boom te krijgen hetgeen weer leidde tot smoezelig uitziende partijen, De jaarlijks grotere aanvoer van ap pels en peren was er de oorzaak van dat het bestuur besloot om 22.000 stan- daardfruitkisten aan te schaffen. Groen tekisten werden er 5000 aangekocht, dit is meer dan het gewone kwantum dat jaarlijks nodig is ter vervanging kilometer. Ook daar werd een deel van de afrastering weggeslagen. In Cadzand liet de toestand zich er ger aanzien. De afname van het duin was het grootst in de omgeving van hotel Noordzee. Daar werd zelfs de toe- gangsbrug, die loopt van het hotel naar het strand, omver geworpen. Door de geweldige wind kwamen stukken van deze brug zelfs in de buurt van het Zwin terecht. Volgens mededelingen van. Rijkswater staat is gebleken, dat de hoogste stand van het water 3.85 meter boven N.A.P. bedroeg, een stand die sedert de wa tersnood van 1953 niet meer was bereikt. Drie meter Het gedeelte van het strand tussen de voormalige haven en het natuurre servaat is niet meer via de duinover gangen toegankelijk, aangezien sinds de storm van gisternacht het duin hier "bijna loodrecht naar beneden, loopt. Op de gevaarlijkste plekken is de zee on geveer drie meter landinwaarts gedron gen. Een ogenblik werd nog gevreesd voor de veiligheid van hotel Noordzee, het laatste hotel in de Cadzandse reeks, maar na het luwen van de storm bleek dat het hotel nog altijd vijftien tot twintig meter van de duin rand lag. Het waterschap 't Vrije van Sluis zal nog nader de schade onder zoeken. In het westen van Schouwen brach'c de storm ook nog schade toe aan een stukje van de vernieuwde dijk b'ij het oude ge hucht Burighsluds. In de buitendijk ont stond een gat van tien bij twee me'cer, maar naar ons werd meegedeeld lever de dit gaat geen gevaar op. SINT-LAURENS. De gemeenteraad besloot gistermiddag tot de aanleg van een betere straatverlichting in de ge meente. Op de Noordweg, Ooststraat, Singelweg en Golsteinscheweg worden dus dezelfde TL-armaturen aangebracht, die op het ogenblik al in de Van Cit- tersstraat schijnen. Deze verlichting is niet alleen heter, maar ook goedkoper. Voorzitter W. Baas deelde mee, dat de aanlegkosten van zevenduizend gul den in tien jaar kunnen worden afge lost. Het jaarlijkse stroomverbruik wordt met deze verlichting f 850 goed koper. De armaturen zullen worden aangebracht direct na de aanleg van de rioleringen, die valt onder de werk- van versleten kisten. Om al dit fust Izaarnheden van het uitbreidingsplan Op de rijksweg 58 is gistermiddag bij de Ankerveersedijk een Volks wagen met vier studenten uit Amster dam over de kop geslagen en in de sloot terecht gekomen. De wagen werd daarbij zwaar beschadigd. De studenten waren op weg naar Middelburg om daar een bruiloft mee te vieren. De bestuurder, J. F. en de inzit tenden J. H. T. H. A. en B. G. V. kwamen goeddeels met de schrik vrij. K. A. Z., woonachtig in Goes, kreeg een lichte hersenschudding. Het ongeluk gebeurde in een fikse hagelbui. De bestuurder raakte in de bocht bij de Ankerveersedijk de macht over z'n stuur kwijt en belandde na enige malen heen en weer te zijn ge slingerd in de sloot. De auto sloeg daarbij over de kop. Eigen nieuwsdienst ZIERIKZEE. De elfjarige zoon van het gezin Kloet in Zierikzee is gis ternacht slaapwandelend uit een raam op de eerste verdieping van zijn huis gestapt. Hij viel van ongeveer zeven meter hoogte en kwam met zijn borst op de punt van een hek terecht. De jon gen was onmiddellijk dood. THOLEN. Tot op heden was het eiland Tholen de enige ont brekende schakel in het net van Verenigingen voor Vreemdelin genverkeer in Zeeland. Het zal echter niet lang meer duren of ook het eiland Tholen zal een eilandelqke V.V.V. hebben. Maan. dagavond werd op initiatief van WAARDE. In de maandag gehou den raadsvergadering deelde de voor zitter mee dat spoedig een plan zal worden gemaakt tot verbetering van de Hoofdstraat. In afwachting van goedkeuring van G.S. zal een gedeelte van de Weelweg van een nieuwe riolering worden voor zien. De kosten hiervan zullen in totaal 1032 gulden bedragen. Besloten werd met de boerenleenbank te Kruiningen een overeenkomst aan te gaan 'inzake een lening van 100.000 gul den. De begroting van het dienstjaar 1960- 1961 onderging enige wijzigingen in ver band met de uitvoering van diverse werken. Het betreft hier o.m. de ver bouwing van het gemeentehuis, de ver betering van de Schoolstraat en de Groene Kruisstraat. Door de n.v. P.Z.E.M. is een plan op gemaakt tot verbetering van de straat verlichting. De kosten hiervan zullen 18.080 gulden bedragen. Zo mogelijk hoopt men met de uitvoering hiervan nog dit jaar te beginnen. VLISSINGEN. De werkzaamheden van de plantsoendienst zijn dermate toegenomen dat een verdeling van de gemeente in een vijftal wijken noodza kelijk was. Doordat echter slechts in een drietal wijken voldoende schaft- en toiletgelegenheid aanwezig is, is op dit gebied een ernstig gebrek ontstaan. Voor een goede uitoefening van de dienst en vooral om veel tijdverlies te voorkomen heeft de gemeente een on derzoek ingesteld om het probleem op te lossen. Er zal nu worden overgegaan tot de aanschaf van twee verplaatsbare schaft- en toiletwagens die elk aan on geveer tien man plaats zullen kunnen hieden. De aanschaf zal een bedrag van rond 4400 gulden vergen. de subcommissie werkgelegen' heid in de gemeente Tholen een vergadering gehouden onder lei ding van de heer Laban, waarin de eerste stappen zijn gezet om tot oprichting van een V.V.V. voor het eiland te komen. Op 20 april zal de vergadering weer bijeen komen om tot oprichting te besluiten. De vergadering bestond uit vertegen woordigers van de gemeenten St. An- naland, Oud-Vossemeer, Tholen, Scherpenisse en St. Maartensdijk, Sta- venisse en Poortvliet waren afwezig. Besproken werden o.m. de concept statuten. Het spreekt vanzelf dat een eilandelijke V.V.V. andere statuten nodig heeft dan een plaatselijke ver eniging. Overigens dient erop te worden gewe zen dat er alleen in de gemeente Tho len een plaatselijke V.V.V. was. Bundeling activiteiten De gedachte om een V.V.V. voor het hele eiland in het leven te roepen leef de al geruime tijd onder de initiatief nemers. Het wordt als een noodzake lijkheid gezien alle activiteiten te bun delen met het oog op de toenemende drukte in het zomerseizoen. Steeds grotere aantallen toeristen zwermen, vooral in het weekeinde, uit over het eiland. De bezoekers worden kennelijk aangetrokken door de nog on gestoorde rust die het eiland heeft te bieden en door de ongerepte Schelde- oevers. De zeehengelaars maken ver der een niet onbelangrijk deel uit van het totaal aantal toeristen dat het eiland bezoekt. Er zijn bovendien steeds meer badgasten op te merken. Het betreft hier voornamelijk Brabanders die hun moede leden bruin willen laten bran den op de stranden van Tholen. Van deze zijde is de animo zo bijzonder groot omdat in Brabant nagenoeg geen gelegenheid bestaat om op het strand te vertoeven en Tholen voor hen gemak kelijk bereikbaar is. Jammer is dat in de meeste gevallen papierafval e.d. op het strand en langs de dijken achter blijft. De V.V.V. hoopt aan dergelijke ac thriteiten paal en perk te gaan stellen. En, wanneer het beginstadium een maal voorbij is, zal de vereniging er zich natuurlijk mee gezig gaan houden hoe Tholen nog aantrekkelijker is te maken. behoorlijk te kunnen opbergen besloot het bestuur om in 1961 tot uitbreiding van de kistenloods over te gaan. Ook werd besloten het koelhuis uit te brei den met twee gascelien en twee gewo ne cellen, alleen met een capaciteit van 40 ton appelen of 50 ton peren. Uit het jaarverslag van de secreta ris bleek, dat door de telers meer en meer gebruik wordt gemaakt van het girale geldverkeer. Het bestuur zou het zeker toejuichen indien ieder lid beta ling van zijn tegoed per bank of giro zou wensen, maar aan deze regeling zit toch ook een schaduwzijde: het kontakt met de veiling verslapt. Het bestuur blijft de telers dan ook opwek ken zoveel mogelijk via de veiling te betalen. Lagere omzet In zijn openingswoord verklaarde voorzitter B. Koole, dat de veiling een lagere omzet van ,f 72.000 bereikte in vergelijking met een jaar voordien. Verhoudingsgewijs ben ik echter tevre den en dankbaar, deelde de heer Koo le mee. U zult dan ook boven de teruggave van één procent garantie fonds nog een restitutie krijgen op de betaalde veilingprovisie. Een blik richtend op 1961 waarschuw de de voorzitter dat de telers paraat moeten zijn en trachten een goed pro dukt voort te brengen. In deze tijd is kwaliteit een voorname faktor. Ook moeten we zorgen bij de tijd te zijn met de teelt, mede met het oog op het toenemende toerisme op Walche ren. Er liggen nog vele mogelijkheden in ons gebied, aldus de heer Koole. Verwarmde kassen De voorzitter noemde het een alge' meen belang indien er op Walcheren meer intensieve bedrijven komen met verwarmde kassen. We zijn beter met een aanvoer van 3000 kisten sla dan van 300. De extensieve bedrijven moe ten die produkten telen die het meest worden gevraagd, ook op kontrakt voor conserven, enz., en verder vroege aard appelen, spruiten, prei en boerenkool. En, zei de heer Koole, vergeet vooral niet de winterbloemkool. Een teeltver gunning voor aangesloten A is altijd te verkrijgen. Laten we, besloot de voorzitter zijn openingswoord, pogen in gezamenlijke inspanning Walcheren een tuinbouwge bied van belang te doen worden. Kli matologisch liggen we goed en de af standen worden steeds kleiner. Laten we dan ook bij de tijd zijn en geen kansen missen. voor de Noordweg. De raad ging verder accoord met de voorgestelde verhoogde wethouderssala- rissen en bracht de presentiegelden van de raadsleden voor middag- en avondvergaderingen van 7,50 en 3,75 op 10 en 5. Aan de N.H. kerk werd een subsidie van 275 verleend voor het aanbrengen van een wijzerplaatverlich ting op het torenuurwerk. MIDDELBURG Het ambtenaren gerecht heeft dinsdagmiddag een klacht behandeld van de heer B. O. D. van Ham te Sas van Gent, die in beroep was gekomen tegen een besluit van het gemeentebestuur, dat hem ongevraagd ontslag had gegeven als werkman der gemeente. De heer Van Ham had, zoals bleek uit de toelichting van de burge meester, geweigerd bij de gemeentelijke reinigingsdienst als invaller te werken. Hij was werkman bij de plantsoendienst, maar in zijn arbeidsovereenkomst dat hem in opdracht van B. en W. ook ander werk kon worden aangewezen. Toen hij bij herhaling ander werk weigerde te verrichten werd hij ontsla gen. De klacht van de werknemer had vooral betrekking op het feit dat het ontslag niet eervol was verleend. De burgemeester merkte hierbij op dat de raad van Sas van Gent heeft gemeend deze beslissing te moeten nemen. Het ambtenarengerecht zal binnen drie weken schriftelijk uitspraak doen. VLISSINGEN. De sectie jeugd werk „De Sloep," die naast het bijzon- Ier Jeugdwerk „De Globe" (Jan van Bovenhuis) de Hervormde Jeugdraad Vlissingen vormt, ondergaat een geta- dige groei wat ledental betreft 'terwijl ze ook haar werkterrein uitbreidt. De be langstelling is zo groot dat in geen der zeven groepen nog kinderen kunnen wor den geplaatst. Het aantal leden was in het afgelopen jaar gemiddeld 140 en het aantal groepsleiders werd op vijf tien gebracht. Het gehele werk is ge concentreerd op de Noorderkapel. Om te zorgen dat de negen vrouwelijke en zes mannelijke leiders de noodza kelijk geachte kwaliteiten blijven be zitten volgen zij regelmatig cursusavon den die onder leiding staan van de jeugdwerkledder. Onder de nieuwe activiteiten waren vorig jaar bijzonder geslaagd de winter- speeldagen en het grote zomerkamp dat bij Hedenesse werd gehouden en waar aan werd deelgenomen door veertig kinderen. De groepsactiviteiten bestaan naast sport en spel en handenarbeid ook uit filmstrookavonden en toneel avonden. Advertentie Ml /./A> '1 Ga eens echt uit! Ga naar: Namens het Nederl-andsche Roode Kruis reikte dr. Dorrepaal 'te Terneuzen aan de heren A. Breepoel, F. van der Hooft en J, Philipse de grote Landstei- ner-plaquette uit. Deze heren hebben vijftien keer hun bloed gegeven om hun medemensen te helpen. Met nog ne gen donors, die vijfmaal bloed hebben afgestaan, werden zij in het ziekenhuis te Sluiskil ontvangen. Dr. Dorrepaal ■dankte allen namens het Nederlandsche Roode Kruis, waarna het gezelschap nog enige tijd gezellig bijeen bleef. GOES TELEF. 0X100—5165 VLISSINGEN TELEF. 01184—2260 VLISSINGEN MIDDELBURG MIDDELBURG TELEF. 01100—2110

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3