„Ik zal laten zien hoeveel onrecht er is P. DE BOER WON AL PAAR MAAL EN GAAT DOOR HRIS KOUDE-KETTING TUSSEN BOER EN VERBRUIKER Ds. H. Hasper schrijft nieuwe brief aan geref. kerkeraden Vernuftige instrumenten onderhouden spoorbaan 55 ONBUIGZAME FRIES REEDS VEERTIG JAAR VOORVECHTER VAN SOLDATEN- BELANG door Zeeland Melk in Amerika een ijzig" produkt A HET GEVECHT OM HET RECHT VAN DE SOLDAAT Dinsdag 21 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Gelijk ,Geen part-ij' Ongelijk Maar toch Maar één Een kluis vol leed MAN MET DE SCHOP STEEDS SCHAARSER Oran j evereniging „Dreischor" bijeen 33 MILJOEN Nasleep van overschakeling op dichters Over de betekenis van synodale aanbeveling Voorbereiding Volle autoriteit Waarom thans? Verkoop binnenlandse effecten gedaald ASTRA-DAMES KAMPIOEN AANBESTEDINGEN 'n Oude, kwaadaardige olifant, die los is geraakt van de kudde. Zo werd ons de heer P. de Boer uit Drachten getypeerd bij de Legervoorlichtingsdienst. ,,Het is zonde van de benzine als u naar hem toe gaat", werd er nog aan toegevoegd. Van onze speciale verslaggever P het Ministerie van defensie, dat nu al veertig jaar een kwade tegenstander heeft aan de heer De Boer, was men niet mild in zijn oordeel over deze Fries, die sinds hij zelf invalide werd in en door de militaire dienst tijdens de mobilisatie van '14'18 niet ophoudt met vechten voor de rechten van de dienstplichtige. „Met De Boer kun je geen behoorlijk gesprek voeren", aldus hoorden wij daar. „Hij maakt zich veel te gauw kwaad. Slaat met de vuist op tafel en loopt dikwijls boos weg. Hij smijt dan de deur met een harde klap achter zich dicht". Toch hoorden wij niet alleen kritiek in de kamer van de hoofdambtenaar van defensie, die belast is met de uit voering van de pensioenwetten. „Ik moet toegeven dat De Boer vaak aan komt met feiten en omstandigheden, die ons niet bekend waren. Hij zoekt en speurt net zolang tot hij iets ge vonden heeft waarmee hij meent zijn standpunt tot een gelijk te kunnen maken. De tips die hij ons vaak geeft, geven wel eens een heel andere visie op de zaak, zodat wij weten waar wij de stukken moeten vinden. U moet be grijpen, wij barsten hier in de archie ven en je kunt niet altijd direct over zien waar je de stukken moet zoeken." Overigens werd met nadruk gezegd, dat de heer De Boer van een geheel verkeerd standpunt uitgaat. Hij gaat voortdurend terug naar de grondprincipes, hoewel hij in de prak tijk tacticus genoeg is om op de vleu gels successen te bevechten. Onlangs nog wist hij gedaan te krijgen, dat in het algemeen voortaan het rapport van de eerste militaire keuring als processtuk in het geding moet komen. Intern is daarover nogal wat beroe ring ontstaan. Defensie immers weiger de steevast dat rapport over te leggen. De wet schrijft voor dat het ministerie verplicht is al die stukken over te leg gen waarop de afwijzende beschikking is gebaseerd. Welnu, zegt men op het departe ment, de afwijzingen worden gebaseerd op het laatéte rapport van de keuring waarbij de militair werd afgekeurd. Het zgn. inkeuringsrapport (van de keuring bij het in dienst treden) is daaraan niet te pas gekomen, dus leg gen wij dat niet over. Neen, zegt de heer De Boer. Als ik opkom voor een afgekeurde militair, is het redelijk en billijk, dat ik ook kan „Hij bazuint overal rond, dat wij hier op het depar tement zijn tegenstanders zijn en ook de tegenstanders van dienstplichtigen, die menen recht op militair pensioen te hebben omdat zij in en door de dienst ziek of invalide zouden zijn gewor den. Die kijk op de zaak is verkeerd. Wij departements ambtenaren, wij zijn geen partij. Laat staan dè tegen partij. Wij moeten naar eer en geweten de wetten en bepalingen uitvoeren. Daar bij hebben wij het belang van de militair op het oog." „Allemaal nonsens. Praat jes voor de publieke tribune." Zo reageert daarop de heer De Boer. Wij hebben toch maar wat benzine gespen deerd om hem in Drachten te bezoeken. Hij zegt: „De heren in Den Haag beginnen steevast met de arme drommels die in dienst een kwaal hebben opge lopen het bos in te sturen met een besliste afwijzing op hun verzoek om militair pensioen. Het enige wat de man dan nog kan doen is een proces beginnen tegen de staat. In dat pro ces is het ministerie van defensie 'de tegenpartij van de soldaat. De ambte naren, die zelf de wetten en bepalingen hebben ontworpen, die de afwijzende beslissing hebben genomen, verdedigen hun eigen standpunt. Defensie voert een uitputtingsoorlog tegen de uitge stoten soldaten. Als wij dat zijn de Bond van mobilisatie-invaliden en de Stichting de Nederlandse soldaat niet zo hardnekkig zouden doorzetten, hadden duizenden allang de moed op gegeven. In talloze gevallen hebben wij gelijk gekregen, nadat wij in soms jarenlange afmattende processen en met veel kosten het succes moesten be vechten." „De strijd is ongelijk", vervolgt de „oüde, kwaadaardige olifant". „De jon geman die tegen de staat moet gaan pro cederen, is in de meeste gevallen finan cieel zwak. Bovendien is hij gehandi capt, omdat hij ziek of invalide is ge worden. Tallozen hebben door en in de dienst hun verstand verloren, of be schikken niet meer over al hun gees telijke vermogens na behandelingen in hospitalen en ziekenhuizen. Wat weten die eenvoudige jongens af van wet en rechtspraak? Zij zijn een gemakkelijke tegenpartij voor het ministerie." „Tegenover deze wrak geslagen arme jongens staat het Rijk. Het ministerie kan uit een vette kas putten. Het rijk staan alle middelen ten dienste om de eisen van de gedupeerden af te slaan. Er zijn ambtenaren, juristen en dok toren voor in dienst genomen. Er wor den commissies benoemd, die door het ministerie worden geïnstrueerd. De man die zijn recht zoekt moet zich aan verhoren en onderzoeken onderwer pen. Zelfs de artsen worden geïn strueerd." „Voor het forum van het parlement komt men altijd met die ene zin uit de instructies aandragen, dat in geval van twijfel, de balans in het voordeel van de belanghebbende moet ove- slaan. Maar", zo voert hij aan, „wat er verder in die instructie staat, krijg je niet te horen. Dat is ambtsgeheim." De heer De Boer is zeker geen ge makkelijk heer. Men zou het zelfs eigenwijs kunnen noemen, wanneer hij vlotweg beweert dat de wet maar moet worden veranderd, als hij volgens de bestaande wet geen gelijk kan krijgen in een geval dat hij verdedigt. Deze kreet van de heer De Boer is al vaker als eigenwijs betiteld. Maar toch mede als gevolg van zijn doordrijven en steeds maar weer rekesten indie nen, zijn er al heel wat veranderin gen en verbeteringen in de wetten en bepalingen gekomen. De heren van het departement heb ben gelijk als zij zeggen, dat het niet makkelijk is met de heer De Boer te praten. Hij is onbuigzaam en ha mert maar steeds op hetzelfde aam beeld: het recht van de dienstplichtige is onvoldoende gewaarborgd. Daar is hij niet van af te brengen en de conversatie wordt bepaald niet gezellig als hij telkens weer begint over 1911 en 1919, toen naar zijn mening op onvoldoende wijze de kwestie van ver goeding, pensioen en schadevergoeding werd geregeld. zien of de kwalen, die men hem bij zijn afkeuring van jongsaf toeschrijft, ook inderdaad zijn opgemerkt toen hij voor militaire dienst werd goed gekeurd. De voorzitter van de Centrale raad van beroep te Utrecht heeft de bil lijkheid daarvan ingezien en hij stelde zich in verbinding met het ministerie. Het resultaat was, dat de voorzitter de heer De Boer schriftelijk liet weten dat de minister had besloten voortaan in het algemeen ook de keuringsrap porten over te leggen. Of de afdeling ten departemente, die deze zaken behandelt, daarover tijdig is ingelicht, is een open vraag. In ieder geval zegt men daar van deze beslis sing niets af te weten en de afdeling weigert vooralsnog die rapporten ter beschikking te stellen. Alleen als de voorzitter van de Cen trale raad van beroep er uitdrukkelijk om vraagt, moeten de gevraagde stuk ken worden afgestaan. Dan nog wil men zich evenwel het recht voorbe houden om eerst na te gaan of dat wel in overeenstemming te brengen is met de bestaande wetten en bepalingen. Dit achterhoedegevecht na een nieu we overwinning van de heer De Boer is nog volop aan de gang. Teneinde wat meer inzicht te ver krijgen in deze moeilijke materie heb ben wij ons gewend tot het departe ment en tot de heer De Boer. Ten de- 0 De balken van het verbrande café van de heer J. Jerominus te Nlsse wa ren weer aan het branden gegaan, zo werd ontdekt. De brandweer heeft met slangen op de waterleiding de brand ge blust. Overzicht spaarbank eoöp. boeren leenbank „Driewegen" over februari: ingelegd 62.024,70, terugbetaald 65.893,89. Totaal bedrag spaargelden 3.309.089,72. Ingeschreven twee nieuwe spaarders. Naar wij van de zijde van de SDKB vernemen zal het secretariaat van de korfbalvereniging „Stormvogels" te El- lemeet niet meer worden waargenomen door de heer J. J. Verloo. Hij wordt nu opgevolgd door mej. C. de Graaf, die eveneens te EUemeet woonachtig is. De Kon. harmonie „Scheldegalm", bracht zaterdagavond een serenade aan hun beschermheer, de heer F. V. de Groof wegens het bereiken van de 60-ja- rige leeftijd. De instuifavonden, die vanwege de Nederlands Hervormde Kerk in het Verenigingsgebouw te Sint-Annaland gehouden werden, behoren voor dit sei zoen weer tot het verleden. Over het algemeen was de opkomst goed. De ibiljartdriekamp (kader 71/2, bandstoten en driebanden), die gisteren in Stuttgart werd beëindigd, is gewon nen door de Belg Vervest met 14 pun ten. De Oostenrijker Scherz werd twee de met 10 punten en de derde plaats werd gedeeld door de Nederlander Van de Pol en de Duitser Eiter, ieder met 6 punten. P. de Boer, directeur van de Stichting De Nederlandse soldaat en voorzitter van de Bond van mobilisatie-invaliden met een van de dossiers-vol-onrecht. partemente werd ons te verstaan gege ven, dat vooralsnog geen commentaar verwacht kon worden. De heer De Boer nodigde ons uit naar Drachten te komen. „Ik zal u aan de hand van de dos siers laten zien hoeveel onrecht er ge beurt. De zwaarste criminele misdadi ger heeft er recht op dat hij alle stuk ken mag zien. De ziek of invalide ge worden militair volgens het departe ment niet", aldus de heer De Boer en hij vervolgt „De misdadiger heeft drie instanties waar hij recht kan vragenrechtbank, gerechtshof en Hoge Raad. De ziek of invalide geworden militair heeft maar één instantiede Centrale raad van beroep te Utrecht. Van een uitspraak daarvan kan hij niet meer in beroep gaan. Vóór die tijd kan hij zich wenden tot de Koningin, dat wil zeggen de minis ter, zijn tegenpartij. Wordt hij afgewe zen (wat meestal het geval is) dan kan hij zich opnieuw richten tot de Konin gin, dus weer tot de minister. Hij komt dus weer bij zijn tegenpartij in het ge ding. Strijk en zet wordt ook dit twee- i de verzoek afgewezen. De enige weg I naar een onpartijdig rechtscollege is I dan voor hem: in beroep gaan bij de I Centrale raad van beroep." De hoogheid en onkreukbaarheid van 1 I dit rechtscollege prijst de heer De Boer iïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiuiiiinmiiiimimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In alle toonaarden. Zijn bezwaar is echter dat als dit rechtscollege niet al le stukken, die voor een juiste beoor deling nodig zijn, in handen krijgt het ook geen juiste uitspraak kan doen. „Als bovendien de wet ontoereikend is, is de uitspraak op grond van die wet onvoldoende." „Men noemt mij kwerulant, lastig en kwaadaardig. Ik weet dat het niet aan genaam is harde waarheden te horen", zo zegt de heer De Boer. „Ik zal u aan de hand van de dossiers laten zien wat zich in ons land afspeelt en hoe het toegaat. De feiten spreken voor zich zelf." VOLGENDE KEER: iimniiimimiiiimi Van een onzer verslaggevers ELST Deze week ligt het dorado voor spoorwegtechnici in de Be- tuwse gemeente Eist. Daar zijn op het emplacement tientallen ap- DREISCHOR. In de bovenzaal van hotel „De Drie Schapen" kwam de Oranjevereniging „Dreischor" onder voorzitterschap van de heer J. C. de Later in vergadering hijeen. Uit de boeken van penningmeester J. J. Schot bleek dat de vereniging over een totaalbedrag van 336,46 beschikt. Deze ruime kaspositie is voor een groot deel te danken aan het succesvolle her- oovóeren van het openluchtspel in de Ring in het afgelopen seizoen. Er werd besloten da.t 20 lange palen zullen worden aangekocht welke als vlaggemasten kunnen dienen. Even eens werden 20 vlaggen aangekocht voor de helft in de nationale driekleur en voor de andere helft in effen oranje. Bij de bestuursverkiezing werden allen herkozen. Daarna werd een voorlopig program ma opgesteld voor de viering van Ko ninginnedag 1960. Dit zal worden ge vierd op maandag 1 mei a.s. Wanneer de nu opgestelde olannen verwezenlijkt kunnen worden zal men in Dreischor kunnen deelnemen aan een sterrit door de gemeente, een handicap wedstrijd voor brommers en evt. fietsers, kinder spelen enz. Voor de avonduren zal ge tracht worden beslag te leggen op een bekende Nederlandse speelfilm. Drie en twintig mensen zijn gisteren in de Egyptische hoofdstad Kairo ver dronken, toen de kabels van een hang brug het gewicht van honderden men sen niet langer konden dragen en af braken. Het ongeluk gebeurde nadat een grote menigte, die het afsluiten van de mohammedaanse vastenmaand rama dan vierde, de brug opdrong, omdat aan de andere kant een vuurwerk werd af gestoken. paraten en instrumenten opgesteld als mechanisch gereedschap voor onderhoud en vernieuwing van de spoorbaan. Dikwijls zijn het zeer vernuftige in strumenten, maar even vaak ook zeer omvangrijke apparaten. Duur zijn ze ook. Er staat voor een waarde van enkele miljoenen guldens. Er is een combinatie van Duitse machines, die alleen al een half miljoen kost. De route langs al die arbeidsbespa rende apparatuur is drie kilometer lang. Er staan toelichtingen bij, waar van sommige voor de leek nog moei lijk te begrijpen zijn: licht-, stop-, schift- en hormachines, splitkrabber, ballastbedverdichter, dwarsliggerver- wisselaar, ultrasonoor meetapparaat, slijpwagen en sproeitrein. Zij dienen er allemaal voor om het in orde houden van de spoorbaan te vergemakkelijken. Om te zorgen dat de rails vlak liggen, dat de dwars liggers een stevige ondergrond krijgen, dat breuken in de spoorstaven worden opgespoord en dat onkruid tussen de rails wordt verdelgd. Jaarlijks besteden de N.S. ruim 33 miljoen aan onderhoud en vernieu wing van de spoorweg. Het mechanische paradepaardje van de Nederlandse Spoorwegen is een „stopmachine met automatische nivelleermachine". Met die machine kan op eenvoudige wijze de ligging van het spoor snel worden verbeterd. Deskundigen hebben gisteren op de openingsdag uiteengezet, dat het einde van de mechanisatie en van de „automation" nog niet in zicht is... Daarbij is een belangrijke factor, dat het steeds moeilijker wordt om aan werkkrachten te komen. De spoorwegmaatschappijen in Euro pa èn de Verenigde Staten en de fabri kanten in beide werelddelen van d soort gereedschap trachten door se menwerking tot de beste resultate te komen. Daarom zal de man met schop langs de spoorlijn steeds scha; ser worden. Door onze agrarische medewerker NEW YORK. Vele jaren ge leden werkte de schrijver van dit artikel op een boer derij bij het stadje Fergus in Zuid-Ontario, Canada. Elke mor gen reed hij met een ponywagen tje met bussen melk of room naar het station, vanwaar de melk werd gezonden naar de grotere stad Guelph. Daar stond de zuivelfa briek. Telkens als de trein loeiend en bellend binnenkwam, sprong de pony van schrik bijna tussen de strengen weg en het is wel eens gebeurd dat hij de benen nam en naar huis terug galoppeerde zon der zijn koetsier af te wachten. Deze was dan inmiddels bezig de veertig-literbussen van de begane grond af in een vrachtwagon te zwaaien, want verhoogde perrons kenden de Amerikaanse spoorlij nen niet. Over de vraag, of dat een nodeloze inspanning was, werd niet nagedacht. De toestand was nu eenmaal zo. Thans is dat alles radicaal verdwe nen. De Amerikaanse boer melkt (evenals het merendeel van zijn Europese collega's) machinaal, maar hij giet zijn melk niet meer in bus sen en hij verstuurt ze niet meer per trein. Meer en meer schaft hij zich een mooie roestvrij stalen tank aan, dubbelwandig en voorzien van een koelapparaat, waarin de melk zo no dig enkele dagen kan worden be waard. Op gezette tijden komt een tank auto van de fabriek de melk ophalen en het is duidelijk dat daarmee een grote arbeidsbesparing wordt verkre gen. Zulke tanks zijn evenwel duur en de aanschaffing rendeert alleen als de boer een goede prijs voor zi;n melk krijgt. Die goede prijs is weer afhankelijk van de kwaliteit en de kwaliteit van melk wordt bepaald door enerzijds zindelijke winning, an derzijds bescherming tegen bederf. Vooral dat laatste heelt de algeme ne aandacht en deze bescherming wordt verkregen door koeling. Koe ling en de toepassing van het bevrie zen van levensmiddelen, hebben in Amerika grote opgang gemaakt en in dit opzicht valt er voor de Europeaan aan de andere kant van de Atlanti sche Oceaan, nog veel te leren. Voor de meeste bederfelijke pro- dukten is een zogenaamde „cold- chain", een koellijn of koude-ketting opgebouwd, die een doorlopende ver binding moet vormen tussen produ cent en consument, dus tussen boer en stedelijke verbruiker. De aanleiding daartoe lag in Ame rika veel meer voor de hand dan in West-Europa, doordat de afstanden er zoveel groter zijn en doordat het klimaat, behoudens in de winter maanden, veel meer aanleiding geeft tot het zuur worden van melk, het verleppen van groenten en het beder ven van vlees dan in onze streken. Bij de afstanden, zoals men die in Amerika kent, was het dagelijks op halen van de melk van de boerde rijen reeds bijna niet uitvoerbaar, om niet te spreken van het tweemaal daags ophalen zoals in het grootste deel van Nederland geschiedt. Bovendien heeft de Amerikaan de neiging zijn woning winter en zomer op dezelfde temperatuur te houden, waardoor het er, zowel in woonhui zen als in hotels, naar Europese be grippen bijna onverdraaglijk heet is. Misschien is dat ook wel de oor sprong van de vaste gewoonte, dat iedere bezoeker van een restaurant of cafetaria onmiddellijk een glas ijs- water krijgt voorgezet, nog vóór hij Van een medewerker T)EN HAAG Ds. H. Hasper, eme- ritus predikant van de Hervorm de kerk en auteur van de psalmbe rijming, die in 1949 met algemene stemmen en groot enthousiasme door de generale synode der Gereformeer de kerken voor gebruik in de kerk diensten werd aanbevolen, heeft zich opnieuw met een brief tot de kerke raden gewend. Het aanvankelijk en thousiasme van de synode hield niet al te lang stand waarschijnlijk mede onder invloed van de mogelijkheid tot interkerkelijke samenwerking, waar aan men de proeve van 110 psalmen heeft te danken. Deze proeve mag evenwel nog niet in de kerkdiensten gebruikt worden, hetgeen met de psal men van Hasper wel het geval is. Niettemin is het psalter van 1749 op een zijspoor gerangeerd. Ds. Hasper heeft om schadevergoeding gevraagd, omdat hem beloofd zou zijn dat de sy node die bundel intensief zou aanbeve- Kunnen we wel klakkeloos naar de kerk gaan op een gewone zondag? Vraagt dat geen voorbereiding. Tijdens huisbezoek is ons gebleken, dat er in onze gemeente inderdaad ge zinnen zijn, waar men, laten we zeggen, een poging doet, om zich gezamenlijk op de viering van de zondag voor te be reiden, Dat is een goed ding, iets koste lijks, waarvan men zou willen dat het nog, of weer in alle gezinnen gebruik zou zijn. Eigenlijk begint de zondag al op za terdagavond. Daarom is het van groot belang, hoe wij de zaterdagavond door brengen. In dit verhand oelangrijker meen ik, dan hoe we de zondagavond doorbrengen. Als we eens allemaal zor- gen op zondagmorgen een behoorlijke nachtrust genoten te hebben, zodat ,ve fris kunnen zingen, goed kunnen luiste ren en geestelijk ook wakker mee kun nen doen in de dienst der gebeden? Komt de zondag als Dag des Heren dan niet meer tot zijn recht, en zullen we de zegen er dan niet dieper ervaren' (Kerkbode Herv. Gem. Middelburg) len. Van dat aanbevelen is toen men eenmaal de interkerkelijke weg opging en op die weg hervormde tegenstand tegen Hasper vond niet veel terecht gekomen. Toch stond dat woord „aanbe velen" in het contract dat ds. Hasper en de Geref. kerken hebben gesloten destijds. Maar over de betekenis ervan wordt getwist. „Aanbevelen" kan betekenen: „Kijk nu eens aan, wat een aardig boekje." Maar het kan ook beduiden (en nu ci teren wij): „een op algemene invoe ring van de bundel gerichte actie met de kracht en met de volle autoriteit, wel ke aan de generale synode tegenover de plaatselijke kerken toekomt". Volgens een scheidsrechterlijke uit spraak moet men de eerste betekenis aan de term toekennen; volgens ds. Hasper de tweede. En als ds. Hasper gelijk heeft, dan kan hij schadever goeding vragen omdat hij geweldige oplagen van zijn bundel heeft laten aanmaken om de gevolgen van het „aanbevelen" (een reeks grote be stellingen) te kunnen opvangen. De man die aan ds. Hasper zou heb ben toegezegd, dat het aanbevelen van diens bundel met kracht en autoriteit :ou gebeuren, leeft niet meer. Het was irof. mr. N. Okma, die tijdens het op- dellen van het contract deze interpreta- ie heeft gegeven, zodat ds. Hasper over ,ijn aarzeling heenstapte om dat con- ract te tekenen. Maar prof. Okma heeft zijn Interpre tatie van het „aanbevelen" niet aan zijn opdrachtgevers doorgegeven, al thans niet schriftelijk, althans zijn rap port is nergens te vinden. Daarom ach ten de Geref. kerken er zich niet aan gebonden. Ds. Hasper heeft een beëdigde verkla ring afgelegd, dat prof. Okma echt de kracht en autoriteit in het geding heeft gebracht. Hij herhaalt thans deze ver klaring in zijn laatste brief aan de ker keraden, die de titel „Nadere verkla ring" draagt. En wat meer is: hij voegt thans beëdigde verklaringen toe van twee mensen, die van het gesprek met prof. Okma getuige waren. Het is niet helemaal te overzien wat de resultaten kunnen zijn van de verkla ring onder ede afgelegd door drie man nen. De drie scheidsrechters die hebben uitgemaakt dat alleen met de woorden boek-betekenis van het „aanbevelen" ge rekend moest worden en dat dus de Geref. kerken niet in gebreke waren gebleven, hadden nog niet de beschik king over de beëdigde verklaring van ds. Hasper en evenmin over die van de twee getuigen. Het is dus de vraag, in hoeverre de zaak opnieuw bekeken moet worden. Wel kan men zich met ds. IJ. K. Vellenga afvragen, waarom deze ver klaringen eerst nu aan de kerkeraden worden toegezonden. Wij zelf hebben twee jaar geleden brieven van deze getuigen onder ogen gehad waarin zij hetzelfde verklaren dat thans onder ede de kerkeraden bereikt. Hoe dit nu zij: terwijl het psalter Hasper zelf op een zijspoor staat en daar hij de huidige stand van de in terkerkelijke verhoudingen in de Ge reformeerde kerken voorlopig niet van daan zal komen, stoomt de juridische trem met zijn nasleep de kerken door. Overschot betalingsbalans HEN HAAG. Over 1960 vertoonde de lopende rekening van de betalingsba- kasbasis een overseot van 1308 (v.j. 1606) miljoen. Op trans- actiebasis was het beeld ongunstiger. Het overschot van de lopende reke ning op deze basis daalde nl. beneden dat op kasbasis en wel tot 1150 (v.j. 1820) miljoen. Dit blijkt uit gegevens van het minis terie van financiën over de betalings balans in het vierde kwartaal. Het particuliere kapitaalverkeer op kas basis liet in het vierde kwartaal een tekort zien van 129 miljoen. De ver koop van binnenlandse effecten ver minderde iets, vergeleken bij ije vorige kwartalen, terwijl daartegenover de aankoop van buitenlandse eflecten verder steeg. Voorts droegen de in- van het saldo van de kapitaaluitvoer. vesteringehL krachtig bij tot verhoging De verkoop van binnenlandse effecten leverde in 1960 een bate op van 1072 (v.j. 1314) miljoen. Met de aankoop van buitenlandse effecten was een ka pitaaluitvoer gemoeid van 420 (v.j. 300) miljoen. Over geheel 1960 bedroeg het tekort van het particuliere kapitaalverkeer 530 (v.j. 540) miljoen. Het overschot op de totale betalings balans beliep over 1960 1003 (v.j. 616) miljoen Melk, geproduceerd op deze gemechaniseerde boerderij in Ohio, wordt van de meikpiaats in de gekoelde tankauto gepompt. De auto haalt dagelijks op deze wijze melk op in een groot district. iets besteld heeft. Tegenover de kunstmatige uitdroging moeten blijk baar ook de kunstmatige verkoeling en bevochtiging staan! Schakel na schakel Daardoor was de bewaring van le vensmiddelen in de Amerikaanse wo ningen een heel groot probleem en dit bracht de uitvinding van de koel kast voort, die in de wielsporen van de auto het Amerikaanse gezin heeft veroverd. Toen dit eenmaal een feit was, werd het mogelijk om de koude- ketting schakel na schakel te con strueren en zo zien wij dan. dat op het ogenblik de melk onmiddellijk na de winning op de boerderij wordt ge koeld en bewaard, vervolgens met een geïsoleerde tankwagen wordt op gehaald, in de zuivelfabriek na pas- teurisatie opnieuw diep wordt ge koeld, en vervolgens het laatste tra ject begint. Dit kan zowel gebeuren door afle vering aan huis, waarbij eveneens gebruik wordt gemaakt van gekoelde wagens, of door verkoop in zelfbedie ningswinkels, die hun afzonderlijke melkkoelkasten hebben, waaruit de koopsters het aantal papieren flessen halen dat zij nodig hebben. De koop ster, die met haar auto naar de win kel is gekomen, is weer thuis, voor dat de melk te veel in temperatuur is opgelopen en zij zet haar aankopen onmiddellijk weer in haar eigen koel kast. Ijs als ontbijt Het bestaan van deze koude-ketting levert ook hoogst waarschijnlijk de verklaring van het feit, dat het Ame rikaanse verbruik van roomijs zo groot is. Over 1960 wordt het hoofde lijk verbruik aan consurnptiemelk en room voorlopig becijferd op 160 liter, terwijl het roomijs verbruik bijna ne gen liter per persoon bedraagt. De produktie van roomijs is dus een zeer belangrijke tak van de zuivelin dustrie geworden. Behalve melk neemt de huisvrouw hok vaak een halve gallon (bijna twee liter) roomijs in papierverpak king mee naar huis, dat als dessert wordt gebruikt, maar ook wel als ontbijt! Straatverkoop van ijs kent men er niet en de verkoop in drug stores (oorspronkelijk drogisterijen, waar men thans van alles en 'nog wat kan kopen) is van ondergeschik te betekenis in verhouding tot wat thuis aan ijs wordt genoten. Wat de auto voor het Amerikaanse transport is geworden, is de koude- ket.ting voor de levensmiddelenvoor ziening. Zaterdag 25 maart kwart voor twee zal in „Schuttershof" te Goes de jaar lijkse vergadering door de provinciale vereniging Zeeland van de S.G.P. wor den gehouden, Ds. C. Smits te Sliedrecht zal een referaat houden. Volleybal op Zd.-Beveland GOES. De uitslagen van de op za terdag gespeelde wedstrijden van de Nevobo, afdeling Zuid-Beveland luiden- Dames: EGVC—ASTRA 0—3 (ASTRA kampioen). Heren: EGVC—ASTRA I BAZO—ASTRA II 2—2. Dames: EGVC ASTRA. De ASTRA-dames lie ten er geen twijfel aan bestaan dat zij kampioensaspiraties hadden. De eerste set wonnen zij overtuigend met 15—0 Doordat zij ook de 2e en 3e set op hun naam brachten, sleepten zij niet alleen de overwinning maar ook de kampioens titel in de wacht. Proficiat ASTRA-da- Heren: EGVC—ASTRA I. Het ASTRA-te am begon deze ontmoeting overrompelend en won de le set met 15—3. Klaarblijkelijk hierdoor wakker geschud begon EGVC terug te slaan en zegevierde in de 2e en 3e set. De laatste set was uitermate spannend en dit keer waren de ASTRA-mannen be ter op dreef en wonnen met 157 waarmede zij. een gelijk spel afdwonl gen. Een lelijke streep door de reke ning van EGVC. GAZO—ASTRA II. Dit was geen hoogstaande wedstrijd, slor- dig spel aan beide zijden. Het gelijke spel geeft de verhouding goed weer. Voor het districtstournooi te Kapelle- Biezelinge op 25 maart a.s. zijn voor de afdeling Zuid-Beveland de volgende spelers geselecteerd: Dames: G. Eve- raert (Terhole), N. Laport, A. Duvekot, W. de Koning (allen ASTRA), I. Broer, R. v. d. Hell, N. DE Jong en -J. Mijnsbergen (allen EGVC). W. Doekes P -Sleutel (allen EGVC) J Koene (ASTRA), M. Speel- !Fan KVC), J. Everaeert, G. Kouw- ïjzer (allen Terhole) en voorts nog een tweetal nader aan te wijzen spelers van I erhole. DREISCHOR. Door de Rijkswater staat te Middelburg werd aanbesteed "i1.£r°ererl yan onderhoudswerken aan rijkszeeweringen en het directiege- Oude-Hoeve en in de pol der Westeren Ban van Schouwen Ver der het onderhoudswerk aan de afsluit- °°r -ïet voo"nalige Dijkwater tus sen Dreischor en Sirjansland. Van de 7 ï^chrijvers was het aannemingsbedriif Fa Van Dongen en De Voogd met een m265'~ de laa®ste ia-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7