LUCHTBRUG NAAR ONRUSTIG ANGOLA Algerijnse delegatie in een salonboot Spoedig bespreking in Ver. Naties Hammarskjoeld vraagt aan Dajal in Congo te blijven Brits spion bedreigd met moord CIRCUSVRIEND: CITAAT IS EEN BELEDIGING Zo'n heerlijke reep cadeau KWATTA I voor 10 Kwatta-soldaatjes Christen-democraten behalen flinke winst PLANNEN VOOR DRASTISCHE WIJZIGING FRANSE GRONDWET EENZAAM IN ZIJN ZELDZAAMHEID P ostzegelbeurs in Kerkrade CHEFAROX Vakbond achter eisen van radio- en t.v.-personeel Verdwenen Rubens teruggevonden Monding Brielse Maas komt boven water Belofte Laaiende vuurzee in rubberfabriek Ondanks protesten van Kasavoeboe 8 MIL.TOËN" MENSEN UIT LANDBOUW Proces over dressuur J AAAlÜLnFUVRF fi IN DUITSE VERKIEZINGEN GRUWELDAAD VAN CHMIELEWSKI Baby mocht niet naar Nederland Brokopondo heeft straatverlichting SCHIPPER EN KNECHT REDDEN ZICH Engelse militair poogt vrouw te wurgen Maagklachten? Dinsdag 21 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 6 ISSABON (Reuter). De Portugese regering heeft besloten nog meer troepen naar de kolonie Angola in Zuidwest-Afrika te zenden vanwege de onrust die daar heerst. De eerste contingenten zijn al per vliegtuig in Luanda, de hoofdstad van Angola, aangekomen. Er zal een geregelde vlieg- dienst worden onderhouden, uitsluitend ten behoeve van de aanvoer van militairen. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Vandaag worden de besprekingen tussen de drie vak organisaties NVV, KAB en CNV met de directies van de omroepverenigin gen over de herziening van de ar beidsvoorwaarden bij radio en tele visie voortgezet. Gisteravond zijn de vertegenwoor digers van het voltallige omroep- en televisiepersoneel in een 3 Vi uur du rende bespreking te Hilversum volledig akkoord gegaan met de voorstellen tot herziening va de arbeidsvoorwaar den die de samenwerkende vakorgani saties na de bijeenkomst van vorige week nader hadden uitgewerkt en die vandaag met de directie zullen worden besproken. De drie vakbonden staan nu geheel achter de e'sen van de radio- en televisiemensen. Opvallend is, dat ook de radiomede werkers zich bij de actie van hun televisiecollega's hebben aangesloten, zodat nu één aaneengesloten blok is gevormd. Eerste steen voor museum van drukkunst MAINZ (A.P.). De Internatio nale Gutenbergvereniging heeft za terdag in Mainz de eerste steen ge legd voor een wereldmuseum van de drukkunst. Het museum zal huisvesting bieden aan een permanente tentoonstelling van prestaties op het gebied van de typo grafie sedert de drukkunst in 1436 te Mamz (of is het toch 1423 door Laurens Jansz. Coster te Haarlem?) werd uit gevonden. De kosten van bouwen en inrichten ten bedrage van vijf miljoen mark worden gedragen door de Westduitse regering en het bedrijfsleven. Het museum zal het volgende jaar, ter ge legenheid van het tweeduizendjarig bestaan van de stad Mainz, worden geopend. Van onze correspondent PARIJS De hertogin van Mont morency heeft een aantal kunst experts uitgenodigd om te komen kijken naar een schilderij van Ru bens, dat is teruggevonden in het Franse stadje Auxerre. Het doek is gerestaureerd in het Rubensmuseum te Antwerpen en draagt tot titel „De dood van Adonis". Dit schilderij, dat door verschillende schrijvers beschreven is, was verdwe nen na achtereenvolgens deel te heb ben uitgemaakt van de collecties van koningin Cristina van Zweden en de Franse regent Philippe van Orléans. In 1721 werd het van Parijs naar Rome overgebracht, waar het een plaats vond in het koninklijk paleis in dezelfde zaal, waar het pendant hing, dat zich nu in het Louvre-museum te Parijs bevindt. Daar is men het uit het oog verloren, totdat het in het kasteel van Auxerre werd teruggevonden. Het schilderij zal binnenkort voor het publiek worden tentoongesteld. OOSTVOORNE Het strand van Oostvoorne groeit met een ongelooflijk tempo vast aan het natuurreservaat De Beer op Rozenburg. Voor de afsluitdam van de Brielse Maas rijst de grond namelijk met 35 cen timeter per jaar. In de afgelopen jaren is de grond er vermoedelijk meer dan een meter hoger geworden. Op diverse plaatsen steekt land boven water uit op plaatsen waar zich voor heen de bedding van de Brielse Maas bevond. Oostvoorne krijgt er waarschijnlijk een fraai strand bij, dat tot de Westplaat (ten zuiden van De Beer) zal reiken. Dat snelle groeien van het land is ge woon een kwestie van aanslibben. Toen de dam er nog niet was spoelde de Brielse Maas het slib weg. Nu staat het water bijna stil in de inham tussen Rozenburg en Voome, zodat het slibrijke water er bergen zand achterlaat. In de kolonie zelf, waar paniek heerst in de nederzettingen in het binnenland, zal een soort burgerwacht in het leven wor den geroepen, die tot taak krijgt de troepen van het leger bij te staan in hun strijd tegen de „buitenlandse terroristen". Er zijn de laatste dagen meer dan zeventig Portugezen afgeslacht door benden, die volgens de regering uit het buitenland komen, doch steun ontvangen van een deel van de inheemse bevolking. Het goevernement-generaal van de kolonie heeft de blanke bevolking beloofd dat niets zal worden nagela ten om de „barbaarse invallers" op te sporen en te straffen. Er zullen zoveel troepen uit het moederland naar Angola worden gezonden als nodig zijn om de orde en rust te verzekeren. Volgens berichten in Portugese kran ten zijn de benden die enkele neder zettingen geheel hebben uitgemoord, afkomstig uit Congo. Zij zijn waarge nomen op 170 km van de grens, dus vrij diep in het land. Volgens een officieel communiqué echter zouden zij zijn verdreven „naar het land van waar zij waren gekomen." De moeilijkheden in Angola zullen ongetwijfeld zeer spoedig onderwerp van besprekingen uitmaken in de Ver enigde Naties. Ghana en Liberia zul len, met steun van verscheidene dele gaties uit Afrika en Azië een verzoek indienen bij de Algemene vergadering om de „kwestie-Angola" in bespreking te nemen Portugal verzet zich heftig tegen een dergelijk debat omdat de „kwestie- Angola", zo die al bestaat, in elk geval een binnenlandse aangelegenheid van Portugal is. Angola en de andere Por tugese koloniën worden namelijk be schouwd als „overzeese provincies". Eigen nieuwsdienst VLAARDINGEN. In een dikke, vet te rook heeft de Vlaardingse brandweer gisterochtend een moeilijke strijd gestre den tegen een hoog oplaaiende vuurzee in een grote partij ruwe rubber op een terrein van de Internationale Rubberfa brieken n.v. in Vlaardingen. Tien stralen richtte de met groot ma terieel uitgerukte brandweer op de loei ende vlammen. Binnen een uur had men het vuur onder controle. De brand is vermoedelijk ontstaan door een tijdens het lassen weggesprongen vonk. Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD De hoop van de Congolezen op een blijvende verbete ring in de betrekkingen met de Ver enigde Naties als gevolg van de terugtrekking van Hammarskjoelds vertegenwoordiger Dajal, is de bodem ingeslagen. Uit New York kwam het bericht dat de secretaris-generaal de Indiër Dajal, die in New York vertoeft om het debat in de Assemblée over Congo mee te maken, heeft verzocht voor onbepaalde tijd op zijn hoge post in Congo aan te blijven. Dajal is voor nemens binnen twee weken naar Leopoldstad terug te reizen. De Congolese president Kasavoeboe had de volkerenorganisatie reeds twee maal vergeefs verzocht Dajal terug te roepen en door een ander te vervangen omdat Dajal in hoge mate partijdig zou zijn ten gunste van het pro-communis tische bewind in Stanleystad. De New York Herald Tribune stelde in een artikel uit Leopoldstad: „In het gebied van Leopoldstad doet de enige werkelijke spanning zich voor tussen de Uno en de Congolese overheid, want de Verenigde Naties wier voorlichtings dienst abominabel is hebben te lang de indruk laten bestaan dat zij van plan waren het Congolese leger zo nodig met geweld te ontwapenen. En inderdaad, de eigengereidheid, de arrogantie, de minachting zelfs waarmee de leider der Verenigde Naties, Dajal, het regime-Kasavoeboe heeft behandeld, zou elke regering reden tot boosheid te over geven",aldus het blad, dat zich afvraagt of Hammarskjoeld bang is om Dajals superieur, premier Nehroe van Indië, te beledigen. Twintig duizend De internationale strijdmacht in Congo, beangstigend gedund door de terugtrek king van de troepen uit Marokko, Guinee en Egypte, groeit in een voor de Congo lezen onrustbarend tempo weer aan. Op een persconferentie zei generaal Moboetoe dat hij zich vooral zorgen maakte over het grote en dus invloed rijke contingent Indische troepen (4700 man) dat nu in Amerikaanse vliegtuigen wordt overgevlogen Met de toezeggingen van Malakïca (800 man), Tunesië (600), Liberia (230) en sinds gisteren ook Ceylon (850). zal het 14.530 man tellende leger van de Uno weer tot boven de 20.000 man groeien. Het Indonesische contingent (1151 man) blijft voorlopig nog in Congo „tot er gelegenheid is de mannen terug te trekken" Russisch drijven Inmiddels heropende de Algemene ver gadering van de Uno gistermiddag in New York het debat over Congo, in weer- wil van het feit dat vele delegaties eigenlijk weinig genegen waren de toe stand te bespreken nu die nog zo onzeker is. Maar het heropenen van het debat is het gevolg van Ruslands aandringen, en kennelijk bedoeld om het optreden van de Uno en de Belgische politiek in Congo te ondermijnen. Ook in de Beheerschaps- commissie stond België gistermorgen onder Russisch vuur wegens zijn beleid in Roeanda-Oeroendi. De Belgische alge vaardigde herhaalde slechts België's wens om met de Uno te blijven samenwerken teneinde het beheerschapsgebied van autonomie naar volledige vrijheid te leiden. BEKENTENIS TIJDENS PROCES Van onze correspondent LONDEN Heel timide gaf de 55-jarige Harry Houghton, een der verdachten in het grote spionage- proces dat in Londen aan de gang is, gisteren toe dat hij schuldig is aan hetgeen hem te last wordt gelegd. Nogmaals verhaalde hij van de druk waar hij drie jaar lang onder leefde en van de bedreigingen die Poolse en Tsjechische spionnen tegen hem uitten. Tegen die druk, zo verklaarde hij, was hij niet bestand, vooral niet omdat hij bang was dat zijn verloofde, Ethel Gee, of zijn vroegere vrouw wat zou overkomen als hij niet deed wat hem werd bevolen. Houghton was bang, dat men hem zou vermoorden, dat hij zou worden afge ranseld, dat hij een pakje met een ontplofbare lading zou ontvangen, als hij zijn opdrachtgevers niet de ge vraagde inlichtingen in handen speelde over de Britse marine. WAARDELOOS Houghton vertelde gisteren tijdens het verhoor in de Old Bailey, dat hij sleeds had geprofoeerd waardeloze ge gevens door te geven aan zijn mees ters. Zo had hij 160 foto's van geheime stukken gemaakt die in Portland thuis hoorden bij de marine-inrichting waar hij werkte. Hij zorgde er evenwel steeds voor, verklaarde hij gisteren, dat zijn toestel niet scherp was ingesteld. De foto's waren dan ook waardeloos. Foto's die hij van tekeningen over En- gelands eerste onderzeeër met reactor motor, de Dreadnought, nam, waren zo door elkaar gemanoeuvreerd, dat geen mens er wijs uit kon worden. Harry Houghton gaf toe, dat hij Lonsdale, die eveneens terechtstaat voor de Old Bailey, het spionagemate- riaal had verstrekt. Hij vond niet, dat zijn gegevens waarde hadden voor een mogelijke vijand van Engeland. Naar de politie gaan durfde Hough ton niet, zo vertelde hij de jury gis teren. Hij kon niet geloven, dat een onbelangrijk man als hij bescherming zou krijgen. Bovendien werd hij door buitenlandse agenten gechanteerd. PARIJS CA.N.P.) In de komende vijftien jaar zullen in de E.E.G. zeker acht miljoen werkers in de landbouw naar andere bedrijfstakken moeten overgaan. Dit zei gisteren dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese com missie, tijdens een Europese studie conferentie van het internationale persinstituut in Parijs. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het oude strijdpunt onder dierenvrienden de vraag of er in circussen dierenmishandelingen worden gepleegd om een goede dressuur te verkrijgen is gisteren voor de Haagse rechtbank weer eens ter sprake gekomen. Dit bij de behandeling van een proces dat de heer H. J. Leijsen uit Overveen, amateur-circusartiest, publicist en bestuurslid van de vereniging van circusvrienden, aanhangig had gemaakt tegen het Ne derlandse Jack Londonverbond. Het proces ging over een citaat uit een van zijn boeken, dat door het verbond op beledigende wijze zou zijn gepubli ceerd in het zomernummer van het orgaan van het verbond. Het citaat was genomen uit een pas sage, die handelde over het dresseren van roofdieren. In dat verband had de auteur erop gewezen, dat roofdieren zachtheid niet waarderen daar zij dit aanzien voor zwakheid. Alleen deze zin was in het orgaan van het verbond overgenomen. Eronder waren boven dien twee foto's geplaatst van een temmer, die met opgeheven stok tegen over een achter touwen gehouden poe ma stond. Het geheel achtte de heer Leijsen een ernstige belediging. Mishandelin Advertentie Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 et) Van onze correspondent BONN De christen-democraten (CDU) hebben bij de gemeenteraads verkiezingen die zondag in de West duitse deelstaten Noordrijn-Westfalen en Nedersaksen zijn gehouden, verge leken met vier jaar geleden een flinke winst behaald. In Noordrijn-Westfalen •kregen zij 45 procent van de stemmen (1957 38,2 pet.) waarmee zij de sociaal democraten, wier aandeel achteruit jging van 44,2 op 40,7 pet., over vleugelen. In Nedersaksen kon de CDU tegenover 1957 een winst van bijna vijftig procent boeken; zij ging namelijk vooruit van Van onze correspondent PARIJS De grootste politieke partij van Frankrijk, de U.N.R. (de gaullistische partij) heeft een plan in studie voor een wijziging van de grondwet. De wijziging zou betrekking hebben op de volgende punten: 1. Verkiezing van de president van de republiek door algemene, directe verkiezingen waaraan het gehele volk kan deelnemen. Op het ogenblik wordt de president gekozen door getrapte verkiezingen, waaraan deelnemen par lementsleden, leden van de departe mentale staten en gemeenteraadsleden; 2. afschaffing van de economische raad en uitbreiding van de Senaat met vertegenwoordigers van de econo mische organisaties en van vakvereni gingen; 3. het scheppen van de mogelijk heid voor de president om te verschij nen in de gezamenlijke vergadering van de beide Kamers en die toe te spreken 4. uitbreiding van het gebruik van het referendum om de wu van het Franse volk in zeer belangrijke vraag stukken te peilen. Dit is gebleken uit twee belangrijke redevoeringen, die tijdens het congres van de gaullistische partij te Straats burg gehouden zijn. De voorzitter van de Kamer van afgevaardigden, de heer Chaban-Delmas, preciseerde zelfs dat een dergelijk plan het spectaculaire gevolg kon hebben, dat de Gaulle zal aftreden, zodra een wetsontwerp in deze geest aangenomen zou zijn. Hij zou zich evenwel onmiddellijk kandi daat stellen voor een nieuwe periode van zeven jaar. Daar de Gaulle in december 1958 gekozen werd, loopt zijn mandaat in 1965 af. Zouden de nieuwe verkiezingen in begin 1962 gehouden kunnen worden en zou hij worden gekozen, dan zou hij tot begin 1969 president blijven. Het is echter opgevallen dat premier Debré, die de slotrede van dit congres hield, zich zeer fel tegen dit plan keer de en zich uitsprak voor het behoud van het huidige regiem. Daaruit mag geconcludeerd worden dat, hoewel het plan in ernstige studie is, het nog geen deel uitmaakt van de Gaulles eigen plannen voor de naaste toekomst. Nauwelijks is het 21 maart geworden of een oude vertrouwde lentebode is van zijn winterverblijf in Zuid- Afrika naar Europa teruggekeerd. Met een wantrouwige blik op de na bije televisie-antenne streek de ooie vaar neer op een hoge schoorsteen in Westfalen, juist even ten oosten van de Nederlandse grens. Elk jaar wordt het aantal ooievaars in ons land kleiner: een broedend paar is zelfs al een echte zeldzaamheid. Voelt de wijze vogel misschien dat hü als ongediplomeerde kraamhulp in ons moderne land allengs heeft afgedaan Kruis op borst gespijkerd Van onze correspondent BONN. Tijdens het proces te Ans- bach tegen de SS-kapitein Chmielewski, gewezen commandant van de concentra tiekampen Gusen en Vught, heeft giste ren de oud-gevangene Hans Heide uit Dortmund verslag gedaan van een af- schuwelijke misdaad. Chmielewski heeft, zo vertelde hij, eens staan kijken naar vier uit Polen afkoms tige priesters, die in de kampsmidse aan het werk waren. Bij één van hen ontdekte hij een crucifix aan een ketting. Toen de priester op de vraag of hij het cruci fix wilde behouden ja zei, antwoordde Chmielewski: ,,Goed, maar de ketting! moet u afgeven". Een SS-man van de staf van Chmie lewski spijkerde vervolgens de priester het crucifix op de borst vast. Geen grenspapieren Eigen nieuwsdienst SYDNEY. De zes maanden oude Robert van Veen, wiens moeder vorige week bij een ongeluk in Melbourne om het leven kwam, mocht vandaag niet naar Nederland. Het jongetje zou met een toestel van de K.L.M. van Sydney naar zijn grootouders in Nederland vlie gen, maar de grenspolitie was onver biddelijk. Het jongetje had geen paspoort en stond evenmin in de pas van een van de passagiers van het vliegtuig. De lucht, vaartmaatschappij Qantas zegde toe hem naar Melbourne te zullen vliegen, waar de stewardess Eve van Eyesen hem naar vrienden van zijn vader zal bren gen. De kleine Robert trok zich inmid dels van de hele zaak niets aan, hij sliep als een roos. Het gezin Van Veen was vorig jaar uit Nederland vertrokken om te proberen zich in de Australische staat Victoria een nieuw bestaan te verwerven. Het wilde niet lukken en er bleef slechts één mogelijkheid over de weg terug. Vader Van Veen nam met de twee oudste kinderen de boot, moeder zou met Robert per vliegtuig gaan. Het noodlot, dat al een jaar lang het gezin had geteisterd, sloeg opnieuw toe. De moeder verongelukte en de pogingen van kennissen om Robert in ieder geval naar Nederland te brengen, stuitten op de keiharde wetten. tVilly Brandt gen komen in een goed circus niet voor, zij maken wilde dieren bang en onge schikt voor dressuur en schaden hun conditie. Uiteindelijk berokkenen zij zo schade aan de temmer, wiens bedrijfs kapitaal zij vormen, aldus de heer Leijsen. Verkeerd beeld Overigens voerde mr. J. A. P. C. ten Bokkel uit Haarlem, die optrad na mens de heer Leijsen, ook aan, dat de foto's een verkeerd beeld van de si tuatie gaven doordat het uiteinde van de stok niet is te zien. „En hierop zit een brok vlees, juist een beloning voor het dier". Mr. J. H. Willems uit Den Haag be pleitte dat het verbond niet de opzet heeft gehad de heer Leijsen te beledi gen. Men heeft zich alleen gericht te gen het circus, omdat dit „uit de tijd geraakt en onbeschaafd" amusement is. Er wordt alleen gespeculeerd op de sensatielust van het publiek en daar voor moet het dier lijden. Mishandeling „Als de temmer in gevaar komt of zijn gezag dreigt te verliezen, zo schrijft de heer Leijsen zelf, moet hij slaan. Dat is dan toch mishandeling. De temmer heeft het aan zichzelf te wijten als hij in gevaar komt, daar kan men het dier niet hard over vallen". De publikatie oordeelde mr. Willems geenszins beledigend. De foto's behoor den niet bij het citaat, maar bij een stuk over een temmer, dat eronder stond. Zelfs als dit wel het geval was geweest, dan hadden zij alleen geïllus treerd wat de heer Leijsen zelf be schrijft in zijn boek. De door de heer Leijsen bij de verkoop van zijn boeken geleden schade, getaxeerd op vijfdui zend gulden, achtte de pleiter niet aan wezig Hij vroeg in alle opzichten afwijzing van de eis. Eigen nieuwsdienst richtte daarmee daad in Suriname. werk af te steken en om de Nederland se bezoeker een zanghulde te brengen Bij Brokopondo wordt in de Surina- merivier een stuwdam gebouwd. DEN HAAG Voor rüim drie miljoen gulden worden in nieuwe wijken in Den Haag dertien kleuterscholen in systeem bouw gebouwd. Het worden vier open bare, drie rooms-katholieke, drie her vormde, twee gereformeerde en een christelijk-nationale school. 20,5 op 28,2 procent. De SPD (socialis tisch) heeft zich hier kunnen handhaven; zij behaalden 38,8 pet, tegen 38,6 pet. in 1957. In Nedersaksen' zijn de sociaal democraten altijd sterk geweest. De liberalen hebben in Noordrijn- Westfalen niets (van 9,6 op 10,2 pet.), in Nedersaksen iets verloren (van 7,2 op 6,9 pet.). De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat de aanhang van de socialisten, on danks de propa ganda die men met de Berlijnse burge meester, Brandt, heeft gemaakt, niet noemenswaard is gestegen. In politieke krin gen te Bonn voor spelt men dat bij de grote verkiezin gen voor de Bonds dag, die in septem ber worden ge houden, de Christen-democratische Unie van bondskanselier Adenauer de sterkste partij zal blijven. Men acht het althans onmogelijk dat de socialisten nu in sep tember vijf miljoen stemmen meer zullen behalen dan vier jaar geleden. Men zou zich ook moeten afvragen waarom de meerderheid van de Westduitsers een ander zou kiezen nu het onder Adenauer zo goed gaat. Behalve de CDU beweert ook de SPD tevreden te zijn, omdat zij zich, verge leken met de jongste bondsdagverkiezin gen, hebben kunnen handhaven en de christen-democraten het resultaat van de bondsdagverkiezingen niet hebben kun nen herhalen. Hier trekt de SPD een scheve vergelijking. Bij bondsdagverkie zingen gelden natuurlij, andere factoren dan bij gemeenteraadsverkiezingen De belangstelling van de kiezers alleen 'al is Geheel volgens de tot nu toe gevolg- groter en de sociaal-democraten weten de tactiek hebben de Algerijnse natio toch ook wel dat een grote opkomst voor- nalistlsche leiders gisteren opnieuw deug is voor de christen-democraten. De voor een verrassing gezorgd door naar opkomst was zondag ongeveer 78 pet.; bij een bijeenkomst van Afrikaanse lei- ln 1907 Was Z1J 'ers te Kairo, die op 24 maart begint, echter tegen de 90 pet. Qe heer Boumendjel af te vaardigen. Dit heeft automatisch tot gevolg dat Goede basis de ..discrete" besprekingen, die de o officiële onderhandelingen moeten Brandt, juist teruggekeerd van een voorbereiden, van Algerijnse zijde bezoek aan de Verenigde Staten, heeft niet door hem gevoerd worden, zoals gistermiddag op een persconferentie ver- wel het geval was met de geheime be- klaard dat hij het resultaat van de ver- ^prekingen. Hij zal vervangen worden ki^zmgen tVa^ een goede basis loor Bouiharouf, vertegenwoordiger ?tCi4MV0nlt ^°Ti°iofe Sr°te verkiezings- .-an de Algerijnse nationalisten te Ro- ir. te ze8gen me, die met Boumendjel de geheime had. Het was een teleurstelling voor vele onderhandelingen met de Fransen journalisten, die wel wat meer van de Bompidou en de Leusse voerde socialistische kandidaat voor het bonds- kanselierschap hadden verwacht. Uit Tunis wordt vernomen dat deze KERKRADE. Ruim zevenhon derd binnen- en buitenlandse filate listen hebben zondag de internatio nale postzegelruilbeurs „Interphil" te Kerkrade bezocht. De opzet van deze beurs, namelijk te komen tot transacties met gesloten beurs, is nagenoeg volkomen geslaagd. In catalogi werden de prijzen van de aangeboden zegels nageslagen en deze werden dan betaald met een of meer zegels tot dezelfde catalo- guswaarde. Er waren voor de liefhebbers enke le interessante aanbiedingen. Zo bood een verzamelaar uit Verviers een Belgische zegel van een centime an no 1876 aan. Deze had nu een waar de van ruim vierhonderd frank. Er bleek voorts een hausse te bestaan in de Europazegels. De serie vhichtelingenzegels van de Dominicaanse republiek werd te gen een waarde van 75 gulden ver handeld. De Duitse filatelisten boden enkele zeldzame stukken met een waarde van meer dan tweeduizend gulden aan. Daaronder bevond zich o.a. een zeer oude Nederlandse negen- centszegel zonder waardeaanduiding. Een van de Britse bezoekers speur de de gehele dag naar aanbiedingen van zegels van Nederland en de over zeese gebiedsdelen. De Engelsman was tot het verzamelen van deze ze gels gekomen door zijn kennismaking met Nederlanders tijdens zijn krijgs gevangenschap op Java gedurende de laatste wereldoorlog. Zandschuit in zwaar weer Van een onzer verslaggevers BORSSELE. De twee opvarenden van het 330 ton metende, met zand geladen motorschip Eva hebben gister middag op de Westerschelde benauwd® ogenblikken meegemaakt, toen zij op hun reis van Vlissingen naar Terneu- zen in slecht weer verzeilden. Toen hun schip dreigde te zinken, konden zij zich met moeite in de roeiboot redden. De storm rukte de dekkleden van de luiken, zodat de golven binnenboord sloegen. Nadat de ramen van de roef waren ingeslagen en de motor was uit gevallen door het overkomende water, besloten schipper C. J. H. Hoogenboom uit Middelburg en zijn 64-jarige knecht L. Stoffels uit Terneuzen, die alleen deze reis zou meemaken, het zinkende schip te verlaten. Na een uur dolen werd de Eva bij Borssele op een dam aan de grond gezet. In de roeiboot zijn zij daarop naar de dijk geroeid. Matroos Stoffels stapte met een pijnlijke borstkas aan wal, want hij was op een van de boorden van de roei boot gevallen. De bergingsbedrijven Van den Tak en Mulder hebben gisteren nog het zand- schip geborgen. Met pompen kon de Eva drijvende worden gehouden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een twintigjarige En gelse militair uit het kamp te Hoek van Holland heeft zondagavond in Den Haag getracht een prostitiuée door wur ging van het leven te beroven. De man bezocht met twee kameraden een verdacht huis in de Katerstraat, waar hij met een vrouw ruzie kreeg. Plotseling greep hij haar bij de keel maar zij verzette zich zo hevig, dat hij haar moest loslaten. Daarna sloeg dé man haar op het hoofd. Na verhoor door de Haagse politie is hij overgegeven aan de Engelse mili taire politie in Hoek van Holland. AMSTERDAM. Het Amster dams Ballet heeft door de ophef fing van het Nederlands Dansthea ter per 1 september a.s. een drei gende debacle kunnen keren. De grote gaten in de solistengroep door het vertrek van vijftien solisten worden gevuld door tien leden van het Nederlands Danstheater. De voorlopige tableau de la troupe met zes leden van het eigen gezel schap worden nog besprekingen ge voerd ziet er nu in alfabetische volg orde als volgt uit: Mabel Alter, Willy de la Bije, Olga PARAMAnmn v. Dzialmger, Han Ebbelaar, Jaap Flier, het ulaatste '?woger? van Pepita Goedemans, Artinette Janmaat feesten vior i m s"n"ame j Ad Kleine, Martin Molema, Alexandra strfatverMnhtinv Al?TJe' Radius' Maria Sylvaine. Martin Sche- landse «tatoSW&SFJkof?dr.WJ?E Sf VerSteg6n Ma"anne WeS" rinh?teaydn=^nedez^ h£®tee' ojLilf' Zoals beke"d, is Han. van Manen zijn eerste officiële met de artistieke leiding belast, het- De gebeurtenis wa<5 mAr geen niet. betekent dat hij als danser nis was voor de daar aan- verlogen is Tpnminstp am tmaa wezige arbeiders aanleiding om vuur- - enminste aan twee gro te balletten zal hij zijn medewerking verlenen. Advertentie voor ahjvende verhetcrinn Yormt een genezende laag op de maagwand Van onze correspondent PARIJS De Franse ambassadeur in Zwitserland heeft de Zwitserse mff f 0ff,lcie?1 °P de hoogte gesteld van de komende onderhandelingen tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse nationalistische regering. „discrete besprekingen te Genéve gehouden zullen worden en dat zij slechts zullen gaan over de datum, de plaats, het protocol en de samen stelling van de delegaties voor de of ficiële onderhandelingen. In dit verband verluidt in de krin gen van Algerijnse nationalisten, dat de onderhandelingen vermoedelijk be gin april beginnen (vermoedelijk om de Paasdagen te ontwijken) en dat de plaats Evian hun instemming heeft. De Algerijnse delegatie zou te Genéve of te Lausanne kunnen logeren. De Zwitsers zijn van plan om de Algerijnse delega tie een salonboot ter beschikking te stellen. Voor Hotel du Pare te Evian zal een speciale aanlegsteiger gebouwd worden...

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6