Tachtigjarige vocht al tien jaar voor meer pensioen VAN DER PUTTEN DOET AANGIFTE ^Akelig ventje" praatte ruim 119.000 gulden los Spanje: ontwikkelingsplan voor zestien jaar MEERDERHEID KAMERCOMMISSIE: MINISTER LUNS, BETALEN! Valsheid in Schrijver Helman naar Washington geschrifte Duits schip zonk in IJsselmeer Dinsdag 21 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 Straks is er feest... Pasen '61. Vier dat feest en luister! Want Christus Is opgestaan. Want Christus leeft. De Man van Nazareth beklom de steilste berg ter wereld. Dat is de heuvel Golgotha... En toch. En toch overwint Hij. Hij leeft. Hij blijft de Waarheid, ook als de Waarheid gekruisigd wordt. Hij is sterker dan de dood. En Zijn Woord gaat de wereld door. Hij leeft. En Hij is bij ons. Wat zullen wij nog vrezen en buigen voor ééndagsgoden? Christus is opgestaan. Hij is overwinnaar. Hij leeft. Voor alle mensen. Straks is er feest... Pasen '6L Vier dat feest. En luister. Luister naar de verkondiging van het Evangelie. NIEUWE HEIMETHODE GEEN OPLOSSING Heuvel Montferland is oud bouwwerk RECHTERS WAREN GEEN NAZI'S ANDERHALF JAAR EIST OFFICIER K.L.M. staakt dienst Curacao-Mexico Ik zal roe tegen de regen dekken. BIVER BUITENBIJTS Op al mijn hekken. Italiaanse socialisten meer naar rechts FELLE EN VRIJMOEDIGE DISCUSSIE „Mijn kinderen" iParlement" Advertentie Wij bidden U voor onze kinderen. Gij alleen weet wat ben wacht. Geef alle ouders de genade dat zij bun kinderen vroeg wijzen op üw arm, die niet verkort is om te helpen. Wees Gij ons een vaste burcht, ons verweer en ons wapen. De kerk werkt, de kerk helpt. Ook van- daag terwijl u deze woorden leest. De vraag aan u is recht-ult en heel een voudig: Help dit grote werk. Help door een gift van als het u mo gelijk is één-duizendste deel van uw jaarinkomen. De Hervormde Kerk zal u dank- 1000 baar zijn. Het werk.kan worden voort gezet en uitgebreid. Geef uw feestelijke bijdrage in de kerk, of per postwissel, of per GIRO 50292 Nederlandse Hervormde Kerk Den Haag. Schrijf op het strookje: Pasen '41. De kerk werkt help dat werk. Werk onder de jeugd.ft hulpverlening In geestelijke of materiële nood ft maat schappelijk en kerkelijk opbouwwerk ft bejaardenzorg ft slekenzorg ft pasto raal en sociaal werk in de havens ft on der studenten ft onder Nederlanders in het buitenland ft ontwikkelingswerk In nieuwe gebieden ft vormingswerk ft evangelisatie. DE NEC-RLANDSE HERVORMDE KERK NODIGT U UIT TE KOMEN LUISTEREN NAAR DE VERKONDIGING jf VAN HET EVANGELIE VAN CHRISTUS Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Nog steeds blijkt de afwikkeling van vroegere Indische salarissen en pensioenen het rechtsgevoel van velen niet te bevredigen. Betreft dit veelal groepen, ook in particuliere ge vallen neemt de regering een houding aan, die de betrokkene als onrechtmatig voorkomt. De thans tachtigjarige heer B. Roep, die voor de oorlog twintig jaar ud van de Indische Volksraad is geweest, waar van vijftien jaar als gedelegeerde, zoekt zijn recht al tien jaar. Hij meent in aanmerking te komen voor een toe slag op zijn pensioen over de tijd die hij in Japanse krijgsgevangenschap heeft doorgebracht. Voor deze toeslag op de zogenaamde back-pay pensioenen kwamen zij in aanmerking, die na de oorlog in Ne derland woonden. De regering gaf de toeslag, omdat de verhouding van de roepia tot de gulden sterk in het nadeel van de roepia was gewijzigd. ADVISEUR De heer Hoep vestigde zich na de oorlog in Nederland en wel te Schagen. Wegens zijn grote ervaring deed de toenmalige president van de even toen malige staat Oost-Indonesië, de neer Soekawati, een beroep op hem om als adviseur van de nieuwe staat te helpen bij het opstellen van de grondwet. De heer Roep vertrok in 1947 naar Oost-ïndonesië, doch kennelijk niet met de bedoeling zich daar te vestigen: President ging zelf kijken Van onze correspondent UTRECHT De Utrechtse bou wer die een kort geding is begon nen tegen de gemeente omdat die door naar manier van heien voor een bejaardercentrum scheuren in de flats van de bouwer zou hebben veroorzaakt, is met de tussentijdse uitspraak nog niet tevreden. Op zijn verzoek is de zaak gisteren op nieuw behandeld. De president van de Utrechtse rechtbank, mr. J. J. Plugge, had vo rige week bepaald dat een deskundi ge ir W. C. van Mierlo, moest uit maken hoe de gemeente verder kon laten heien zonder nog meer scheu ren te veroorzaken. Op die nieuwe manier is vrijdag het heien weer be gonnen maar niet zonder dat de scheuren in de flats groter werden en er nieuwe scheuren bijkwamen. Mr. Piugge is er gisterochtend zelf naar v/ezen kijken en heeft toen ook de klachten van de bewoners van het flatgebouw aangehoord. Gistermiddag hebben de advocaten van de gemeente en de bouwer hun standpunt opnieuw toegelicht, waarna de president de uit spraak op vanmiddag bepaalde. zijn woning in Schagen hield hij aan, hij liet zich niet overschrijven naar het andere land. Anderhalf jaar later was hij weer van Indonesië op weg naar Nederland na zijn werk in Makassar te hebben beëindigd. Op doorreis in Bandoeng werd hem toen in roepias zijn back-pay pensioen uitbetaald. Terug in Nederland verzocht de heer Roep in aanmerking te komen voor de toeslag, omdat hij naar zijn mening steeds in Nederland was blijven wonen. De regering heeft hem die toeslag steeds geweigerd met het motief dat hij dit pensioen in Indonesië heeft ontvangen. Deze kwestie is lang slepende ge weest, tot de heer Roep zich met een uitvoerig verzoekschrift wendde tot de Tweede Kamer. In 1958 sprak de Ka mer als haar oordeel uit( dat de rege ring alsnog aan het verzoek van de heer Roep zou moeten voldoen Een uitspraak, waaraan de regering 'in de persoon van minister Luns) geen ge volg heeft gegeven. Een rechtsgeding tegen de staat heeft voor het oud-lid van de Volksraad geen succes gehad. Het gerechtshof in Den Haag verklaarde hem op 3 novem ber 1960 niet ontvankelijk. Thans heeft een Tweede-Kamercom missie van vijf leden opnieuw een nader verslag uitgebracht over het verzoek schrift van de heer Roep. Drie van de leden de meerderheid van de com missie dringen er wederom bij mi nister Luns op aan de toeslag te betalen. Deze leden achtten het kennelijk on billijk om hem, die een eervolle en voor de toen beoogde nieuwe rechts orde in Indonesië zeer belangrijke op dracht vervulde, achter te stellen bij hen die in Nederland bleven. Het staat volgens deze leden vast dat de heer Roep niet de bedoeling had zich blij vend in Indonesië te vestigen. Twee leden van de commissie schrij ven het standpunt van de regering, al dan niet met bezwaard hart. te kunnen delen. De toeslag op de back-pay pen sioenen was bedoeld voor hen „bui ten Indonesië gevestigd" en aan dit woord vestiging moet de betekenis wor den toegekend van feitelijk verblijf. Wordt het verzoek van de heer Roep ingewilligd, aldus deze Kamerleden, dan kan dit een stroom van nieuwe ver zoeken tot gevolg hebben, die evenmin kunnen worden afgewezen. De meerderheid van de commissie is hier niet voor bevreesd, omdat de heer Roep zijn back-pay pensioen wel in een zeer bijzondere situatie in ont vangst heeft genomen. Binnenkort zal over zijn zaak het laatste woord worden gesproken en wel wanneer het verzoekschrift bij de Tweede Kamer in openbare behande ling komt. Het gaat om een flink bedrag, zo'n tienduizend gulden. Maar meer nog dan het geld, zo heeft de heer Roep geschre ven, gaat het er mij om dat hier recht wordt gedaan. Van onze correspondent ARNHEM De zeventig meter hoge heuvel van het Montferland, een baken in het zachtglooiende land, dat jaarlijks duizenden toeristen lokt, is geen heuvel, maar een bouwwerk. De rijksdienst voor het oudheidkundige bodemonderzoek heeft dat ontdekt tij dens de restauratie van hotel Montfer land, dat er bovenop staat. De heuvel is een walbrug geweest in de versterking, die het Montferland in de middeleeuwen was. Rondom een tuf stenen toren, die de heren van Bergh er in de twaalfde eeuw hadden ge bouwd, verzamelden zich boeren en lijfeigenen om zich te kunnen verdedi gen tegen roofridders en rondtrekken- den benden. Er zijn ook Romeinse vondsten gedaan, maar die bewijzen nog niet dat er Ro meinen zijn geweest Het is mogelijk, dat de stenen afkomstig zijn uit het gebied van Xanten, een Romeins bol werk, dat in latere tijden puin leverde voor ophogingen en dergelijke. BONN Scherpe kritiek op de rech ters in de nationaal-socialistische tijd heeft op een juridisch congres in de Westduitse plaats Bergneustadt het af gelopen weekeinde de president van het gerechtshof te Stuttgart, Schmid, geoefend. In een rede over de politieke houding van rechters zei hij dat uit het onderzoek naar honderden doodvonnis sen van bijzondere rechtbanken tijdens het Derde Rijk is gebleken, dat het niet overtuigde nationaal-socialisten, maar vooral begaafde carrièremakers zijn ge weest, die als rechter in de nazitijd doodvonnissen of zware straffen heb ben uitgesproken. MAASTRICHT Met een bijna verbluffend groot commercieel talent had de welbespraakte Kerkraadse vertegenwoordiger L. V., 39 jaar, in vrij korte tijd Limburgse ondernemin gen, vrienden en kennissen ruim 119.000 gulden ontfutseld. Het was gis> teren de correct geklede vader van vijf kinderen voor de Maastrichtse rechtbank niet aan te zien. Hij stond terecht wegens verduistering, oplichting en valsheid in geschrift, een man. die gefascineerd was door de kin derlijk gemakkelijke manier waarop hij een serie goedgelovige lieden tienduizen den uit de zakken kon toveren. Een gros- sierderij in Heerlen maakte hij bijna veertigduizend gulden afhandig, een groothandel in Geleen legde de verte genwoordiger negentienduizend gulden in handen op loze praatjes. Een autohan delaar werd opgelicht door huurkoop overeenkomsten en gedesillusioneerde vrienden en kennissen bleven zitten met lege chequeboekjes of lege spaarpotten. De verdachte die zo lekker praten kon, had vrijwel nergens weerstand ondervon den bij zijn oplichtingen. Mr. J. Corsten, officier van justittie, noemde de oud elektricien en ex-mijnwerker, die als vertegenwoordiger in verschillende bran ches o.a. de tabaksgroothandel had ge werkt, het „goede heertje in zakformaat". Geen echt goed heertje. Daar was de handige vertegenwoordiger maar een te kleine jongen voor. Bovendien, zo vond de officier van ju stitie. was verdachte in vergelijking met het goede heertje een „akelig ventje". Het goede heertje liet zijn vrienden en kennissen tenminste royaal meefuiven, maar de Kerkrader, die kon praten als Brugman, schudde zijn vrienden tot op het hemd toe uit Niet veel helderder werd de zaak toen verdachte vertelde dat hij deze financiële transacties zelf had gezien als „een vorm van schadeloosstelling". Enkele jaren ge leden was verdachte twintigduizend gul den kwijtgeraakt. Verloren? Gestolen? Hij wist het niet. Bij de politie was geen aangifte gedaan. Om die twintig mille terug te krijgen was hij zijn commerciële talent voor de oplichterij gaan gebruiken, en met succes. „Toen u die twintigduizend gulden bij elkaar had, wist u van geen ophouden", merkte president Paulussen droog op. Hier en daar had verdachte een bedrag terugbetaald en zo getracht het ene gat met het andere te stoppen, maar het grootste deel van de honderdduizend gulden was spoorloos. Mr. Corsten eiste tegen het goede heertje in miniatuur een jaar en zes maanden. Op 1 april wordt vonnis ge wezen. AMSTERDAM De heer F. H. van der Putten, technisch hoofdambtenaar bij het ministerie van defensie, heeft bij de officier van justitie te Rotter dam aangifte gedaan van valsheid in geschrifte, gepleegd door de carrosse riebouwer J. P. J. van der B. uit Oudewater. Van der B. is de echtge noot van de vrouw, die volgens de heer Van der Putten de hoofdrol had moeten spelen in een compromit terende aanrandingsscène. De heer Van der Putten meent dat de carrosseriebouwer in 1958 heeft geknoeid met de inschrijving voor een legerorder. In strijd met de waarheid zou hij op 6 juni van dat jaar aan het ministerie van defensie hebben meegedeeld, dat bij zijn een half jaar eerder ingediende offerte voor het bouwen van laadbakken op negentien legertrucks al het schilderwerk was inbegrepen. Bij deze inschrijving is evenwel uitsluitend sprake geweest van het schilderen van de laadbakken, aldus de heer Van der Putten. TOEZEGGING Aangezien twee andere inschrijvers dit onderscheid niet hadden gemaakt (zij hadden in hun offerte het schilderen van laadbak èn chassis vermeld) stelde de heer Van der Putten een onderzoek in. Hij kreeg toen van de heer Van der B, te horen, dat enkele officieren hem voor het schilderen van het chassis een extra werkorder hadden toegezegd, wat in strijd zou zijn met de comptabiliteits- bepalingen. De heer Van der Putten en een medewerker maakten hiervan rap port op, waarna een intern onderzoek werd gelast. Advertentie Van onze luchtvaartredacteur ROTTERDAM. De K.L.M. staakt met ingang van 1 april haar driemaal wekelijkse dienst Curacao-Mexico, die via een aantal Middenamerikaanse steden werd gevlogen. Een Mexicaanse luchtvaartmaatschappij gaat nu deze verbinding onderhouden. Deze verandering is het gevolg van een bepaling in het tussen Nederland en Mexico enige jaren geleden ge sloten luchtvaartverdrag. Hierin kreeg Mexico het recht deze lijn zelf te gaan vliegen zodra het zich daartoe in staat achtte. Dit moment blijkt nu met in gang van de zomerdienstregeling te zijn aangebroken. Van de K.L.M. blijft gehandhaafd de lijn van Amsterdam via Montreal in Canada en Houston in Texas naar Mexi co. Deze dienst zal driemaal per week worden gevlogen met een straalvlieg tuig DC-8. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. In overleg met de Surinaamse regering is de heer L. A. M. Lichtveld, hoofdambtenaar ter be schikking van de minister-president van Suriname, toegevoegd aan de staf van de Nederlandse ambassadeur te Was hington. Daarom is de heer Lichtveld (die onder het pseudoniem Albert Hel man verscheidene romans heeft ge schreven) de persoonlijke titel van ge volmachtigd minister verleend. De 77-jarige mej. E, A. de Lange uit Den Haag is gistermorgen in een rust huis overleden aan de brandwonden, die zij zondagavond had opgelopen bij een brand in haar huis. Eigen nieuwsdienst Kort nadien werden drie hoofdofficie ren en een subaltern officier van het basiscommando in Den Haag, die ver antwoordelijk werden geacht voor de vermeende ontoelaatbare handelingen bij de inschrijving naar de parate troepen overgeplaatst. Nadat de overplaatsing eenmaal een feit geworden was heeft Van der B. volgens de heer Van der Put ten in een brief aan het ministerie er kend, dat hij door een groep officieren tot valsheid m geschrifte was aangezet. De brief van de carrosseriebouwer van 6 juni '58 zou ertoe hebben gediend om het rapport van de heer Van der Putten als in strijd met de waarheid voor te stellen. De officieren die Van der B. tot valsheid in geschrifte zouden hebben be wogen, zijn, aldus de heer Van der Put ten, dezelfden die betrokken zijn ge weest bij het aan hem verleende (later ongedaan gemaakte) ontslag en de ver valsing van zijn conduitestaat. MILAAN (Reuter). Op he't congres van de Italiaanse linkse socialisten, dat zes dagen geduurd heeft, heeft de par tijvoorzitter, de 70-jarige Pietro Nenni, een overwinning behaald. Het congres sprak zich uit voor voortzetting van de politiek van Nenni: geen bindingen meer met communisten en voortzetting van samenwerking met de christen-demo- kraten in de gemeenteraden. Nenni kreeg 64 procent van de stemmen. De verkiezingen voor de 81 zetels van het centrale comité leverden drie zetels winst op voor de pro-communistische vleugel van de partij, die daardoor op 29 zetels kwam. De groep van Nenni heeft 47 zetels. Derde plaats Na de Hongaarse opstand in novem ber 1956 heeft Nenni de nauwe band met de communisten losser gemaakt. In verscheidene gemeenten is daarvoor een coalitie met de christen-demokrati- sche partij in de plaats getreden. Er be staat nog samenwerking met de com munisten op het gebied van de vakbon den en in nog ongeveer tweeduizend ge meenteraden. De partij van Nenni neemt, na de christen-demokraten en de communisten, de derde plaats in. MADRID (Reuter). Afgevaar digden van werkgevers en werk nemers in Spanje, die twee miljoen werkgevers en zeven miljoen werk nemers vertegenwoordigen, hebben Generaal Franco een economisch ontwikkelingsplan voor Spanje voor gelegd. Het plan omvat een tijds duur van zestien jaar. Aan dit plan is een discussie vooraf gegaan, die dikwijls zeer fel was en een naar Spaanse begrippen vrijmoedig karakter had. Toen een van de werk gevers sprak over lage produktie, rea geerde een vrouwelijke afgevaardigde van de arbeiders heftig: „Produktie?, URK (ANP) Door een hevige wind vlaag is gistermiddag op ongeveer vier kilometer van Lemmer een Duits motor vrachtschip, de Blankenese (900 ton), ge zonken. De in de buurt varende tankboot Purfina 4 verleende terstond hulp. De Duitse schipper, zijn vrouw en de twee knechts konden spoedig uit het water worden gehaald. De Amsterdamse loods, die het schip van Amsterdam naar Lemmer zou brengen, kwam onder de roeiboot van het schip, maar na veel moeite kon ook hij worden gered. In Lemmer zijn de drenkelingen in een hotel ondergebracht en van droge kleren voorzien. Allen hadden lichte ver wondingen op gelopen. Het gezonken schip ligt in de vaargeul Enkhuizen— Lemmer. betaal uw arbeiders een menswaardig loon en er zullen geen produktiepro- blemen zijn. De remedie is gemakke lijk". Een werkgever zei daarop dat het onmogelijk is lonen naar de maatstaf van de twintigste eeuw uit te betalen aan arbeiders, die met machines uit de 19e eeuw werken. Enkele werknemersafgevaardigden drongen aan op uitbreiding van de on derwijsmogelijkheden. Een afgevaar digde merkte op: „Ik verdien 85 pese ta's per dag. Dat kan mij niets schelen, maar ik wil dat mijn kinderen het an ders zullen hebben". Hoewel sinds 1939 de economische toestand in Spanje wel verbeterd is, is de achterstand op andere Europese landen nog zeer groot. Meer dan zeven tig procent van het sipoorwegmaterieel is ten minste 25 jaar oud. Bijna de helft van de auto's en twee derde van de vrachtauto's zijn meer dan 15 jaar oud. Er is een tekort van een miljoen woningen. Het vakverbond, dat heftig door con servatieve katholieken en monarchis ten wordt tegengewerkt en waarvan de linkervleugel geïnfiltreerd wordt door communisten en communistische sym pathisanten, legt een verhoogde akti- Het Madrileense avondblad Pueblo, dat door het vak verbond wordt uitgegeven, staat wat het aantal lezers betreft op de derde plaats Men zegt dat Generaal Franco van plan is om ieder jaar werkgevers- werknemers conferenties te beleggen om aldus een soort „parlement" te creeren, waarin de Spaanse economi sche en sociale problemen besproken kunnen worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5