Aankoop van gronden in de Pluimpot Gemeente overweegt aanschaf verplaatsbare muziektent Gereformeerde jeugd over „Rome en wij" Jeugd van Schouwen naar korfbalkampen Uienseizoen loopt teneinde O.K.K. toonde zijn kunnen in goede uitvoering kraó door "Zeeland ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 Wachthuisjes voor buspassagiers L. Lavooij 25 jaar organist geref. kerk F ilm voorstelling Herv. Jeugdraad Betere samenwerking op cultureel gebied dringende noodzaak Geslaagde ouderavond van de chr. school Raad Zierikzee bijeen Nrd.-Bevelandse NCLB hield jaarvergadering B.B. voorgelicht over atoomgevaar Voorjaarsconferentie N.Z.V. Walcheren Volleyball op Schouwen Jubilarissen gehuldigd Youth for Christ-rally in Vlissingen Muzikale show in Hansweert VOORSTELLEN AAN DE RAAD Zeeuwse fruitpachtens kozen nieuwe voorzitter Schoolvoetbal Vlissingen Bevredigende gang van zaken bij de Scheldebank Jaarboekje Geref. kerk Landelijke Youth for Christ-conferentie in Domburg Sportontmoeting tussen Landbouwscholen Goes en Schoondijke Chr. onderwijzers vergaderden Wethouders krijgen meer in Oud-Vossemeer Intrede kand. de Craene in geref. kerk, Baarland School met de Bij bel Ouderavond van de Jonge typografen kregen diploma Dinsdag 21 maart 1961 KORTGENE. In de gistermiddag gehouden raadsvergadering hebben B. en W. van de raad de machtiging ge kregen met de muziekverenigingen van Coiijnspiaat overleg te plegen over de eventuele aanschaf van een verplaats bare muziektent. Ter vergadering werd een ontwerptekening van alle kanten bekeken. Het geheel zal in deze vorm een bedrag van 2500 gulden gaan ver gen. Duidelijk is het overigens zo werd opgemerkt dat de bestaande tent een lelijke „sta in de weg" is. In erfpacht werden overgedragen aan de coöperatieve landbouwvereniging Noord-Beveland. twee percelen grond van respectievelijk 2280 vierkante meter en 1710 vierkante meter, tegen een pachtprijs van 6.50, respectievelijk twee gulden per meter. Enige discussie ontlokte het voor stel subsidie te verlenen aan het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Bij een stemming werd het voorstel ten slotte met negen tegen twee stem men aanvaard. Tegen stemden wet houder Joh. Breure (s.g.p.) en de heer F. A. Klaassen (c.h.u.). Ook een voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake de verdeling van kosten van de Zeeuwse Muziekschool ontlokte een uitvoerige discussie. De heer Contant (a.r.) vond het een groot bezwaar dat de kosten iedier jaar hoger worden. Met de stem van de heer Joh. Breure tegen, werd het voorstel ten slotte aanvaard. Een subsidie van tien gulden werd verleend voor een te houden mulo-con ferentie te Goes. Een voorstel om de jaarwedden van de wethouders en de presentiegelden van de raadsleden te verhogen werd goedgekeurd. Bij de stemming waren overigens de V.V.D.-raadsleden tegen. De raad voteerde achtereenvolgens 1400 gulden voor aanschaf van twee be- graaftoestellen, 1000 gulden als premie voor woningverbetering en 5000 gulden voor bouw van een vijftal wachthuisjes voor buspassagiers. Een voorstel tot het instellen van eenrichtingsverkeer te Kortgene vond ge nade in de ogen van de raad. Het een VLISSINGEN. De Bond van Gere formeerde Jeugdverenigingen in Zee land organiseerde in de jeugdherberg „De Scheldestroom" een besturenweek end. Reeds eerder was een dergelijk weekend gehouden, de belangstelling was echter zo groot dat men besloot een tweede weekend te organiseren. Dit bleek uit het openingswoord van de heer J. P. Balkenende uit Kapelle. Ds. G. L. D. Brederveld uit Souburg hield een inleiding over het onderwerp „Rome en wij". Wij moeten Rome niet alleen zien in haar afdwaling maar ook als een macht, zo betoogde de gerefor meerd predikant. Hij wees de jeugd er op dat in Nederland het gevaar van een langzame verroomsing dreigt. Spreker maakte onderscheid tussen Katholiek en Rooms. Katholiek is algemeen en geeft een bepaalde verbondenheid met het Protestantisme. Rooms daarentegen is hiervan niet los te maken en schetst ons de alleen zalig makende kerk die het te zeggen heeft. Als voorbeeld van Katholiek, dus algemeen, noemde hij de overgang van dr. H. van der Linde naar de Roomse kerk. Ds. Hegger, die van Rooms Protestant werd, tekent de an dere zijde. Wij moeten echter steeds in gesprek blijven met Rome. Ten slotte bond ds. Brederveld de gereformeerde jeugd op het hart als kinderen van de reformatie te leven uit het Evangelie. Na de broodmaaltijd werd dit onder werp aan de hand van enkele vragen in discussiegroepen besproken. Hierna volgde een algemene discussie. De eer ste dag van dit weekend werd afgeslo ten met een dagsluiting. Zondagmorgen werd een kerkdienst bijgewoond, waarin ds. P. Homburg voorging. In de middaguren behandelde mejuffrouw J. de Jager uit Middelburg de methodiek onder het motto: „Wer ken met het materiaal". „Het materiaal werkt" was de andere zijde van dit on derwerp. Dit weekend waarin naast de verschillende onderwerpen ook de nodige ontspanning niet ontbrak, werd geslo ten door mejuffrouw F. A. Groot-Nib- belink uit Vlissingen, presidente van de meisjesbond in Zeeland. KRUININGEN. In de gemeente vergadering van de Gereformeerde kerk werden enkele financiële zaken bespro ken naar aanleiding van de jaarreke ning over 1960, welke sloot met een batig saldo. De organist, de heer L. Lavooij, werd hartelijk toegesproken door ds. J. Kool stra, in verband met het 25-jarig jubi leum van de heer Lavooij als organist van de kerk in Kruiningen. ,,U hebt ons als gemeente leren zingen. De gemeen, tezang in Kruiningen staat goed bekend. Predikanten van elders, die hier een preekbeurt vervullen, plegen dit te be vestigen," aldus spreker. De heer La vooij heeft dit werk al die jaren ge trouw gedaan en hij ontving daarvoor jaarlijks slechts een geringe tegemoet koming in de kosten. De kerkeraad heeft daarom gemeend hem bij deze gelegenheid een cadeau te moeten aan bieden en wel in de vorm van een fraaie pick-up met enkele platen. De heer Lavooij, voor wie dit een volko men verrassing was. dankte hartelijk voor het fraaie geschenk en de waar derende woorden. Na de pauze vertoonde de heer J. C. de Ridder mooie dia's die hij had ge maakt tijdens een vakantiereis in En geland. Raad Tholen bijeen THOLEN. Op vrijdag 24 maart komt de raad in openbare vergadering] bijeen. Punten van behandeling zijn, j o.a. plaatsing loods haventerrein: be noeming gemeente-geneesheer; kleding-' toelage gemeente-werklieden: vaststel ling nieuw reglement van orde voor de vergaderingen van de gemeenteraad; enz. GOES. In het Schuttershof genoten de jongens en meisjes van de Hervorm de Jeugdraad zaterdagmiddag van de leuke Arthur Rank-film „Achter de ge sloten deur". Na een aardig voorpro gramma kwam de spannende hoofdfilm, die liet zien hoe Kim, Freddie, Pat en Ali met zijn vieren, een stel gevaarlij ke boeven ontmaskeren, die een profes sor ontvoerd hebben. De voorstelling stond onder leiding van wika Hiensch. en ander was in overleg met rijks- en gemeentepolitie voorbereid. Vergunning werd aan de C.B.T.B. verleend om in verband met de jaarvergadering die op 31 mei zal worden gehouden een tent te plaatsen op de Kaaivaart. Bij de aanvang van de vergadering had de voorzitter medegedeeld, dat nu alle benodigde vergunningen binnen zijn voor de aanleg van de jachthaven en het bungalowpark. Omdat de plaats waar het een en ander zal moeten ver rijzen nn nog buitengaats ligt, zal men in 1962 met de verwezenlijking begin nen. Getracht zal overigens worden reeds deze zomer de ligplaats voor 35 jachten gereed te hebben. Succesvolle uitvoering van het kinderkoor BURGH. Voor de uitvoeringen van het kinderkoor Westelijk Schouwen op vrijdagavond en zaterdagmiddag (de laatste voor de bejaarden uit de gehele gemeente Westerschouwen) in de grote zaal van hotel Het wapen van Burgh, bestond zeer grote belangstelling. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer H. P. Verton, o.a. welkom buri gemeester Röell en oud-burgemeester v. Citters. De kwaliteit van de uitvoering was uitstekend en stak ver boven eerste avond in Haamstede uit. Ook jaar zorgde het kinderkoor weer voor een buitengewone opvoering, speciaal bedoeld als een soort ouderavond, doch tevens een aangenaam verpozen van gehele burgerij. de ZIERIKZEE. Op de najaarsverga dering van de S.D.K.B. heeft de pen ningmeester van deze Schouwse Korf- balbond, de heer L. van Popering uit Nieuwerkerk, een uitvoerige uiteenzet ting gegeven omtrent de mogelijkheden om in de zomer jeugdige korfballers te laten deelnemen aan de bekende korf balkampen te Ommen. De vergadering gaf toen aan het be. stuur opdracht om de mogelijkheden te onderzoeken teneinde na te gaan om via bepaalde subsidies nu ook in deze zomer een aantal jongeren van Schou wen naar Ommen te zenden. De S.D.K.B. heeft van de K.N.K.B. bericht ontvangen dat men het billijk vindt, dat de deelnemers zelf een be drag van 35,- zullen bijdragen. Hier voor krijgt men 8 dagen vacantie en zonder enige subsidie zouden de totaal- kosten per deelnemer ongeveer 45,- bedragen. Nu zowel de KNKB als de SDKB zich bereid verklaard hebben om voor een bedrag van ca. 10,- in de kosten te gemoet te komen zal er ongetwijfeld ook GOES. Het wordt nu belangrijk minder druk bij de Zeeuwse uienhande- laren. Vele maanden achtereen is er hard gewerkt om de miljoenen kilo's uien exportklaar te maken en te ver zenden naar verschillende landen en ook nu gaan er elke week nog wel flinke partijen de grenzen over vanuit onze provincie maar het wordt toch steeds duidelijker dat het uienseizoen voor het grootste deel tot het verleden behoort. In de eerste week van maart was de Nederlandse uienexport nog vrij om vangrijk want toen werd 3,2 miljoen kg. uitgevoerd. Geruime tijd heeft Engeland op de eerste plaats gestaan als afnemer maar in die week werd de eerste plaats ingenomen door Duitsland, dat 1058 ton in ons land kocht tegen Engeland 1047 ton in dezelfde periode. Naar Afrika ging 386 ton en naar België-Luxemburg 346 ton. Kleinere zendingen gingen naar Frankrijk, Zweden, Zwitserland, Italië, Oostenrijk en West-Indië. De prijzen hebben de laatste weken zeer sterke schommelingen te zien ge geven. Verschillen van tien cent per kg. waren geen uitzondering. Op het ogen blik ligt de prijs van de goede uien tus sen 25 en 28 cent per kg., Op de buitenlandse rrfarfctërT 'Vedelt thans de concurrentie van uien uit Egypte weer groter. Voor de prijs heeft dit echter nog geen grote nadelige ge volgen gehad want ook de Egyptische uien zijn duur en bovendien schijnt het aanbod van dit land tegen te vallen on danks het feit dat het areaal belangrijk groter is dan het vorig jaar. De weers omstandigheden zijn echter in dit land niet best geweest voor een goede oogst. GOES, Steeds meer wordt er -te genwoordig in Zeeland op aangedrongen om meer cultureel verantwoorde to neel-, en filmvoorstellingen, lezingen etc. te geven, doch de stichtingen en verenigingen die zic-h met deze taak willen belas-ten struikelen steeds weer op de subsidieproblemen. Want zonder financiële steun is vrijwel niets te be. reiken. Ook op de vergadering die de maatschappij tot Nut van 't Algemeen zaterdag onder presidentschap van bur gemeester A. A. Schuit van Kortgene in Hotel Centraal hield kwam deze kwes tie uitgebreid ter sprake. Ook hier bleek weer dat een goede samenwerking tussen de verschillende instanties die zich op dit terrein bewegen onontbeer lijk is, wil er iets vruchtbaars gepres teerd worden. Deze samenwerking moet vooral gezocht worden in de Stichting Cultuurspreiding Zeeland, die binnen kort in werking zal treden. Voorgesteld werd de verschillende departementen hun wensen voor het komende seizoen kenbaar te laten maken aan het hoofd bestuur van de stichting, waarna deze de mogelijkheden voor subsidiëring zal bestuderen. Via de stichting Cultuur spreiding Zeeland zullen ook enkele Nutsdepartementen gezamenlijk een culturele avond op de Bevelanden orga niseren. Ook zal het groepsgewijze be zoeken van schouwburgen en concerten zoveel mogelijk gestimuleerd worden. Met name uit Antwerpen kwam hiertoe een aantrekkelijk voorstel. De heer A. Baggelaar, -afgevaardigde van het hoofd bestuur, stelde tenslotte een statutenwij ziging voor waardoor ook de gehuwde vrouw lid kan zijn van -de maatschap pij, daar dit tot nu toe nog niet het geval was. NIEUWDORP. In het oude school gebouw werd onder leiding van de viee- voorzitter van het schoolbestuur, de heer S. de Feijter een drukbezochte ouderavond van de chr. school gehou den. Het optreden van de kinderen uit verschillende klassen met voordracht en zang viel zeer in de smaak. Het oud- hoofd van de school de heer Chr. Melse sprak over het onderwerp: „Grepen uit het verleden". Hij vroeg aandacht voor de strijd van het chr. onderwijs, 100 a 150 jaar geleden begonnen en herinner de aan de arbeid van mannen als Groen van Prinsterer, Kuijper en De Savornin Lohman. Na de pauze deed het hoofd der school, de heer A. Willemse enkele mededelingen en vertoonde ook enkele plaatjes o.a. over schoolreisjes. In de pauze werd het werk der leerlingen be zichtigd. ZIERIKZEE. Als de raadsleden op dinsdag 28 maart in openbare vergade ring bijeenkomen krijgen zij een uitge breide agenda af te werken. Niet min der dan 25 punten staan op de „lijst". Er zijn o.m. voorstellen tot aankoop van gronden aan de Beatrixschool voor uitbreiding van het schoolgebouw en aan de Z.L.M. voor uitbreiding en nieuw bouw van de lagere landbouwschool. op Schouwen bij de aangesloten korfbal verenigingen wel animo bestaan om hun adspiranten leden aan het korfbalkamp te Ommen te laten deelnemen. Maximaal 30 deelnemers van Schou- wen-Duiveland kunnen naar Ommen worden uitgezonden. Wanneer men weet dat de SDKB 15 aangesloten verenigingen telt, kunnen dus per vereniging 2 jongens of meisjes worden uitgezonden. Het korfbalechtpaar van Popering Slootemaker uit Nieuwerkerk zal als leider en leidster optreden, zowel tijdens de reis naar Ommen als tijdens het kamp zelf. GEERSDIJK. In het Drentehuis hield het district Noord-Beveland van de Ned. Chr. Landarbeidersbond de laat ste vergadering in dit seizoen. Het was tevens de jaarvergadering, waarin de jaarverslagen werden behandeld. De voorzitter, de heer J. M. Filius, werd met algemene stemmen herkozen. De heer M. D. den Hollander, hoofdbestuur der, besprak enige actuele vraagstukken WEMELDINGE. De Bescherming Bevolking hield een bijeenkomst 'in het Ned. Herv. jeugdgebouw. De heer C. N. F. van Sas, burgemeester, sprak een openingswoord en gaf daarna het woord aan het Kringhoofd van de Bescherming Bevolking, de heer Pilaar uit Goes, die een inleiding gaf over de film „Zelf bescherming atoomgevaar", waarna een film werd vertoond. Vervolgens reikte de burgemeester aan enkele personen een onderscheiding uit. Na de pauze werd door de toneelgroep „Kunst naar Kracht" uit Heinken-szand het toneelstuk „Het huis van licht en schaduw" opge voerd. Jaarfeest vrouwenver. „Nooit Gedacht" BURGH. De vrouwenvereniging „Nooit Gedacht", klein in ledental, hield het jaarfeest in de gezellige kan tine van het werkkamp te Burghsluis. Een groot aantal leden van zustervere nigingen uit Burgh en Haamstede, als mede.^.-plaatselijke,.:. predikanten uit Haamstede en Burgh, woonden de ver gadering bij. De jaarverslagen van de dames Van Dienst-De Jonge en Van yis- ser-Bom, getuigden van een goed vere- n-igingsjaar. Het gevarieerde program ma vermeldde 21 punten. De leiding van het jaarfeest berustte bij mevr. de presidente, mevr. Overbeke-v. d. Kolf. MIDDELBURG. Het district Wal cheren van de Nederlandsche Zondags school Vereeniging hield zaterdagmiddag in de Bogardzaal een voorjaarsconferen tie. De heer P. Gelok uit Middelburg verrichtte de opening, waarna de heer Ch. Schipper, voorzitter van het dis trict, een korte inleiding verzorgde. De heer A. Kroese, directeur van de N.Z.V. in Amsterdam, behandelde het thema van deze middag: „Gun het kind de Zondagsschool". Een koor van kleine zondagsschoolgangers luisterde de con ferentie op met het zingen van enkele liederen. NIEUWERKERK. In Nieuwerkerk werden wedstrijden gespeeld in het Da mes Volleybaltoernooi dat op ons eiland aan de gang is. MEVO uit Zierikzee toonde zich ook nu weer de sterkste door alle gespeelde wedstrijden te winnen, iets wat nu reeds voor de derde achter eenvolgende keer werd gepresteerd. Maar ook Nieuwerkerk weerde zich dap per door vier punten in de wacht te slepen. De Plattelandsvrouwen slaagden er in Bruinisse te verslaan, wat twee punten opleverde. De uitslagen waren: NieuwerkerkPlatte landsvrouwen 1511 1511 120): Platte* landsvrouwenBruinisse 15—11 159 120); MevoNieuwerkerk 1315 1511 17—15 (2 0): Bruinisse—Mevo 11—15 15—7 3—15 (0—2); Nieuwerkerk—Bruinisse 615 1512 154 (2 0); Mevo—Plattelandsvrouwen 152 1416 15—12 (20). De eindstand is nu: Mevo 18 punten, Nieuwerkerk 10 punten. Plattelands vrouwen 6 punten en Bruinisse 2 punten. Ouderavond chr. school THOLEN. In de Chr. school aan de Doelweg werd de ouderavond gehou den. Na inleiding door de voorzitter van het schoolbestuur de heer H. Schot werd door het hoofd der school de heer J. L. Geluk een referaat gehouden over het beantwoorden der ouders en onder wijzers aan de roeping bij opvoeding der kinderen. Spreker memoreerde, dat 35 jaar geleden door hem voor de eerste maal aan een ouderavond werd meege werkt. Door onderwijzer C. Burger werd ge sproken over de ontwikkeling van het kind, uw kind, ons ki-nd, enz. Voor de aanvang van de ouderavond en tijdens de pauze was er gelegenheid om het werk der kinderen te bezichti gen. Inzonderheid op het gebied van handwerken stond men versteld over het bereikte resultaat. PRESTATIEBELONING THOLEN. Mej. K. Berger te Tho- len ontving van de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een schrijven van gelukwens met het in 1960 behaalde middenstandsdiploma. Bij gesloten ontving zij een boek ,,Het witte hart van Nieuw-Guinea" als blijvend aandenken met het behaalde succes. Ds. P. Westland beroepen ST. ANNALAND. Ds. P. Westland, Nederlands Hervormd predikant te Sint- Annaland ontving een beroep naar de Nederlands Hervormde Gemeente van Groot-Ammers. Wanneer men na 31 maart des za terdags in het badhuis te Tholen wil ba den zal men vroeger moeten komen. Het sluitingsuur van het badhuis zal n.l. vroeger worden gesteld, 's Morgens kan men terecht van 8.30 tot 12.30 uur en 's middags van 1417 uur. Plattelandsvrouwen van Kapelle vergaderden KAPELLE. Onder leiding van mej. C. A. v. d. Graaff hield de afdeling Kapelle-Biezelinge van de Ned. Bond van plattelandsvrouwen haar algemene jaarvergadering. Door de presidente werd meegedeeld dat de provinciale afdeling dit najaar haar 30-jarig bestaan hoopt te vieren Het verslag van de penningmeesteresse mevr. Van Liere-de Hamer moest mel ding maken van een tekort over 1960. Besloten werd dit tekort weg te werken door een toeslag per lid te heffen. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. Bayens-Pickardt herkozen terwijl in de vacature mevr. Wirtz werd gekozen mevr. A. van Wei-Schipper. Tot afgevaardigde naar de provinciale voorjaarsvergadering in Utrecht mevr, Meyaard-van Doorn. Schietwedstrijden politie HOEK. De rijkspolitie groep Sas van Gent hield een schietwedstrijd onder leiding van opperwachtmeester Beuzenberg uit Hoek. Naast de vele mooie prijzen was er voor het hoogste aantal punten een beker uitgeloofd. De uitslagen, waren als volgt: Hevolverbaan. i. Kruisen, Sas van Gent; 2. Boonman, Terneuzen; 3. Boogaerd, Sas van Gent; 4. W. P. de Visser, Sas van Gent; 5. C. Dieleman, Hoek; 6. J. Stoffels, Hoek; 7. Hemelaar, Sas van Gent. Karabijmbaan. 1. Boogaerd, Sas van Gent; 2. Boderij, Hoek; 3. Boonman, Terneuzen; 4. Beuzenberg, Hoek; 5. C. Dieleman, Hoek; 6. Aibrahamse, Philippine; 1. Avermate, West- dorpe. Luchtbuksbaan. 1. Beuzenberg, Hoek; 2. Avermate, Westdorpe; 3. Stoffels, Hoek; 4. C. Dieleman, Hoek; 5. R. Visser, Biervliet; 6. Kruisen, Sas van Gent. Geluksbaan. 1. Boogaerd, Terneuzen; 2. M. de Pooter, Hoek; 3. W. P. de Visser, Sas van Gent; 4. J. Dieleman, Hoek; 3, Avermate, Westdorpe; 6. C. van Drongelen, Hoek. Burgemeester Hanssens reikte de prij zen uit. ARNEMUIDEN Tijdens de jaarver gadering van de C.M.B. te Arnemuiden zijn vier jubilarissen gehuldigd. De heren H. Bliek en J. Jeras mochten beiden uit handen van het bondsbestuurslid de heer B. J. Nieuwland wegens vijfentwintig jaar lidmaatschap een gouden insigne ontvangen en de heren A. A, Clement en J. Meulmeester wegens veertigjarig lid maatschap een Delftsblauw wandbord. De echtgenoten van de jubilarissen werden in de bloemetjes gezet. In deze vergadering sprak de heer Nieuwland een feestrede uit met als onderwerp „60 jaar C.M.B.". Aan de avond werd voorts luister bijgezet door de christelijke zangvereniging „Nieuw- lands koor" o.l.v. de heer J. Hekhuis. Het ledental was in 1960 met twee vermeerderd. De vergadering stond onder leiding van de heer B. Ventevogel. VLISSINGEN. „Er is kracht in het bloed van het Lam", dit was het thema van de Youth for Christ-rally die zaterdagavond in de Johanneskerk werd gehouden. De zingende zusjes Faasse uit Vlaardingen getuigden daar van in hun liederen. Jaap Zijlstra hield naar aanleiding van een gedeelte uit Marcus 14 een toespraak. De samen zang stond onder leiding van Henman Kloppenburg, terwijl Frans van der Reijden het orgel bespeelde. Vooraf trad de Y.F.C. zang en gitaarclub Wal cheren op. Deze rally was maar matig bezocht. De volgende rally zal op zater dag 29 april in Souburg worden gehou den. HANSWEERT. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Har monie „Scheldegalm" zal in de maand juli van dit jaar, met als streefdatum 15 juli, een muzikale middag worden verzorgd met als sluitstuk des avonds een muzikale show. Aan deze show zul len diverse gezelschappen hun mede werking verlenen. Ned. Blindenbond COLIJNSPLAAT. In hotel ,,De Patrijs" werd een propaganda-avond verzorgd door de Nederlandse Blinden bond, tijdens welke de nieuwe film ,,De stoute schoenen" werd vertoond. De heer Joh. v. d. Berg, propagandist, gaf een toelichting op het streven van de Ned. Blindenbond. Het hervormde kerk koor „Harpe Davidis" onder leiding van de heer J. J. Kooman verleende mede werking. GOES. Watervlug en lenig bewogen de jongens en meisjes van de christelijke sportvereniging O.K.K. zich over het toneel van de Prins van Oranje op de grote gymnastiekuitvoering die zater dagavond werd gehouden onder leiding van de heer K. Kooy. Er was lang en flink geoefend voor deze avond, maar toch wel een beetje zenuwachtig en schuchter volvoerden de eerste hun oefenin gen, want optreden voor een volle zaal is toch wel iets anders dan in het gymnastieklokaal. Gesterkt door het applaus ging alles echter van een leien dakje, en onder de tonen van vrolijke muziek, werd het pro gramma afgewerkt. Oefeningen, wedstrij den en showstukjes wisselden elkaar in vlot tempo af. Vooral 't nummer kastsprin- gen van de jongens, onder leiding van de heer J. Reinhoudt, kreeg een enthou siast applaus. De meisjes tussen haakjes, in nieuwe jurkjes, werden geleid door mej. A. Cremer. Na de pauze kwamen ook de dames en heren senioren aan bod onder leiding van resp. mej. J, Loeve en de heer K. Kooy. Zij toonden hun kunnen op evenwichtsbalk, onge lijke-, gelijke brug, en ringen, afgewis seld door sierlijke knots- en baloefenin gen. Naast de vele ouders waren ook afgevaardigden van kerkeraden, de Jeugdraad en verscheidene zustervereni gingen aanwezig. De zaal was tot de laatste plaats bezet. SINT MAARTENSDIJK. Voor de aankoop van de nodige gronden in de Pluimpot voor aanleg van het sportter reincomplex en de uitbreidingsmogelijk heid voor het industrieterrein, alsmede voor het aanleggen van de weg vanaf de oude haven naar het bestaande indus trieterrein is thans met de eigenaren overeenstemming bereikt op een wijze waarmee de herverkaveling volledig in stemt. B. en W. stellen de raad voor tot aankoop over te gaan. De gemeen teraad komt woensdag des morgens om tien uur, in openbare vergadering bij een. Een ander voorstel behelst de aanleg van een straat in plan-West. Ter uit voering van de bouw van 20 woningwet woningen moet nog een verbindingS' straat worden gelegd tussen de M. A de Ruijterstraat en de Jacoba van Beie- renstraat. Met de aanleg van de riole' ring komt dit plan op ruim 19,000 gul den. B. en W. stellen de raad voor dit werk onderhands aan te besteden aan de Gebr. v. d. Werf. Het bestuur van de vereniging „De School met de Bijbei" heeft een ver zoek ingediend door het maken van twee telefoonaansluitingen, een in het nieuwe schoolgebouw en een 'in de wo ning van het hoofd der school. B. en W. zijn van oordeel, dat een telefoon aansluiting voor een school met on geveer 90 leerlingen niet noodzakelijk is en stellen daarom voor afwijzend te beschikken op het verzoek. Plan-West moet nu verder van straat verlichting worden voorzien. Vijf lan taarns moeten nog bijgeplaatst worden; waarvan de kosten ruim 2100 gulden zullen bedragen. B. en W. stellen voor een krediet van 2100 gulden voor dit doel te verlenen. De gehele verlichting van het plan zal hiermee een feit wor den. Ten slotte vermeldt de agenda een voorstel tot verhoging van de wethou derssalarissen van 990 tot 1260 gulden per jaar, zulks overeenkomstig de wens van Ged. Staten. w Door de meisjes van de School met den Bijbel te Sint-Amialand werd een collecte gehouden ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" waarvan de opbrengst ten goede komt aan de sanatoria Sonnevanck en Zonne gloren. De opbrengst was 214,75. Bij de postcommandant der rijks- politie te Sint-Annaland zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevon den voorwerpen: een snoer kralen, een kinderhandisc'hoen, een damespolshorloge en een heren regenjas. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het le deel van het doc toraal examen Nederlands recht, de heer J. A. Blok te Kruiningen. O De Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afd. Westkapelle vergaderde in het Verenigingsgebouw Westkapelle Her rijst" onder leiding van mevrouw Min- derhoud-Minderhoud. Een vertegenwoor diger van weverij „De Ploeg" hield een ?ztn? i°v.er, de verwerking van grond stof tot eindproduct. -Een 24-tal bejaarden hebben op de we- 55? keJaa.rdensoos in 's-Gravenpolder ïï- ff la,v,ertonmg genoten. De wachtmees- rsteJdasse van de rijkspolitie M. Ba- vemiverk£? M aaiUal pIaatjes over kachel van de weduwe J. in de Raadhuisstraat in 's-Gravenpolder trok slecht. rï!r\na gaan of de schoorsteen hiervan 4Was wei!d met een aantal bran dende kranten en via het zich in de buiten- de trek beProefd. De IfsItSert in brand en kon door het smaord schoorsteengaten worden ge- r, ^reformeerde vrouwenvereniging h'FfJ +d j e? beleven" in Zaamslag vierde haar tienjarig bestaan onder leiding van vice-prestdente mevrouw Scheele-Dees. Het ™=t\Lan^ina J?est0,?d uit koorzang en decla- ™BHjdschap°en Weld een l8zing over Vooral veel jeugd heeft in Kapelle genoten van het Goese jeugdcircus „Hogerop dat een voorstelling gaf in „De Zwaan". Ruim dertig jongens en meisjes werkten mee aan deze voorstel ling en brachten een programma van spanning en plezier, omvattende veertig nummers. De collectes voor Sonnevanck en 7°,n.1e;?J0ren heef' >n Retranchement 147,25 opgebracht. De adspirantenclub van de Turn vereniging „Hygiea" gaf in het vereni gingsgebouw in Westkapelle een uitvoe ring, die door voorzitter J. Theune werd geopend. De leerlingen van de lagere scho len in Bruinisse werd een verkeers- examen afgenomen. Allen slaagden, waarbij vier leerlingen zonder een en kele fout. Twaalf leerlingen van de in Bruinis se gehouden cursus voor het binnen- vaartdiploma slaagden voor het in Yer- seke gehouden examen. Het waren A. H. Hoogerheide, C. Z. Hoogerheide, H. Hoogerheide, H. Kik, H. Muller, Jac. Jumelet, D. de Ronde, W. Okkerse, A. van Gilst en Joh. Padmos uit Bruinis se en C. Schot Jz. en B. Schot Chrz. uit Zierikzee. De zendingscollecte in de Neder lands-Hervormde Kerk in Bruinisse bracht ongeveer vijfhonderd gulden op. De N.C.V.B. in Bruinisse hield een vergadering, die door de presidente, me vrouw Petter werd geopend. Mej. M. R. van Haselen, officier der rijkspoli tie sprak over de behandeling van jeugd zaken. KAPELLE. Tijdens de zaterdag middag in hotel „De Zwaan" in Kapelle gehouden algemene jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van fruitpachters, is de heer C. Evers- dijk uit Kapelle wegens drukke werk zaamheden afgetreden als voorzitter. In zijn plaats werd gekozen de heer C. Baarends uit Goes. Deze zal ook de plaats van de heer Eversdij-k innemen in het hoofdbestuur van de Landelijke Bond van Fruitpachters. In zijn openingswoord zei voorzitter C. Eversdijk dat 1960 geen gemakke lijk jaar is geweest voor de Zeeuwse fruitpachters. Aanvankelijk stelden de prijzen van vele fruitrassen teleur en bij het bewaarfruit is er weliswaar sprake van een verbetering van de prij zen maar nu is het weer de kwaliteit van het produkt die ernstig teleurstelt. Dit alles maakt dat de Zeeuwse fruit pachters moeten spreken van een slecht jaar. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren C. Eversdijk te Ka pelle, M. Verbeem, Ovezande en C. Baarends te Goes. In de vacature ont staan door het overlijden van de heer W. Harinck te Goes werd voorzien door verkiezing van de heer F. Jacobs te Goes. In deze vergadering waren ook aan wezig de heren Th. de Vos en J. P. v. d. Lichte, resp. voorzitter en secretaris van de Landelijke bond van fruitpach ters. Met hen werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over tal van vraag stukken betreffende het pachten van fruit in deze tijd. Ook de accommodatie van de bedrij ven der pachters had hierbij de volle aandacht. VLISSINGEN Voor de schoolvoetbal- wedstrijden te Vlissingen die op 4 en 5 april zullen worden gehouden is de vol gende poule-indeling vastgesteld: Afdeling A: poule a: Vr Naerebout- school, Jan Ligthartschool en Jul van Stolbergschool, poule b: St Petrusschool Vine van Goghschool, Prins Willem- school; poule c: Kon Wilh school; St Jozefschool en J H van Daleschool, pou le d: Oranjeschool. Pieter Louwerse- school en Bouwen Ewoutschool, poule e Bonedijkeschool, Pieter Louwerseschool 2, Herv school (Koudekerke) en Ju- lianaschool (Souburg). Afdeling B: Poule a: St Paulus ULO 2, RHBS 2, LTS 10; poule b: St Pau lus ULO 3, RHBS 4, LTS 8; poule c: RHBS 5, Chr ULO 3. LTS 9; poule d: VGLO 1. RHBS 6, LTS 13. poule e: Openb. ULO 4. RHBS 7 en LTS 11: poule f: Chr ULO 2, Openb. ULO 3 en LTS 12. Afdeling C: poule a: St. Paulus ULO 1, LTS 4 en LTS 5; poule b: RHBS 2, LTS 6; poule c: Openb. ULO 2 en LTS 7. Afdeling D: poule a: RHBS 1, Openb. ULO 1 en LTS 1; poule b: UTS 1 en LTS 2: poule c: Chr ULO 1, LTS 3 en Zeevaartschool 1. Op 5 april speelt de kampioen Vlissingen A tegen kampioen Middelburg A. (te Vlissingen). Op 6; april spelen de B. C en D -kampioenen van Vlissingen tegen die van Middel- burg. (te Vlissingen). Op 23 mei volgen de kampioenswedstrijden te Goes. ZIERIKZEE In het jaarverslag van de directie van de N. V. Scheldebank wordt gezegd da-t de gang van zaken bij de vennootschap in I960, afgezien van de eindafrekening verbouwing en ver nieuwing, alleszins bevredigend is ge weest. De rentevergoeding op jaardepo sito's, die allerwege werd verhoogd, bleef op 4% 's jaars gehandhaafd, ter wijl ook de spaarbankrente geen wijzi ging onderging. Blijkens de jaarstukken bedraagt de in 1960 behaalde winst 109.422,94 gulden waarvan 7.394,25 voor de rekening van de spaarbank en toe te voegen aan de reserve van de spaarbank. Gedurende 1960 waren de rentetarieven van de bank als volgt: Deposito's met opzegging: 1 maand op zegging 3 1 maand vast 234 3 maanden opzegging 3Vz 3 maanden vast 3y4 6 maanden opzegging 3% 6 maanden vast 3j/2 12 maanden opzegging 4 12 maan den vast 33,4 Spaarbank: Gewone spaarrekening 3%, Jeugd-speerregeling 3'/4 Ambtenaren- spaarregeling 3\'4 ongeacht de van Rijks wege te verstrekken premie. BERGEN ÓP ZOOM. De kerke raad van de Geref. kerk heeft een jaar boekje voor 1961 uitgegeven, dat keurig is uitgevoerd en een groot aantal gege vens bevat betreffende de plaatselijke kerk. Men kan er de wijtóndeling van de ambtsdragers in vinden, maar ook al le adressen van gezinshoofden, met daarachter de nummers der wijken, die weer corresponderen met de eerder vermelde wijkindeling. De predikant, ds. A. G. van der Stoel heeft een over zicht van het kerkelijk leven in 1960 gegeven. De Geref. kerk te Bergen op Zoom heeft ongeveer 1100 leden. De be tekenis van het boekje is nog gestegen door de opneming van een lijst van adressen van christelijke verenigingen en organisaties. MIDDELBURG. Gedurende de paasdagen zal de Youth for Christ in de jeugdherberg te Domburg een confe rentie houden waaraan wordt deelgeno men door jongeren uit alle delen van ons land. De vroegere landelijk voorzit ter van de YFC Leo Pajsnjan heef): rij» leiding; de verdere organisatie is iiï handen van het comité Walcheren. SCHOONDIJKE. Op het keurige sportveld van de gemeente Schoondijke vond de traditionele jaarlijkse sportont moeting plaats tussen de leerlingen der Middelbare Landbouwscholen uit Goes en Schoondijke. Begunstigd door stra lend weer is het een gezellige en spor tieve dag geworden. De morgen werd besteed aan hardlopen, estafette, veld loop, verspringen en hoogspringen; 's-middags was er voetballen, touwtrek ken en handballen. Voor de belangstel lenden, onder wie ook burgemeester Hoftijzer van Schoondijke en diverse Ie raren van beide scholen, was er van goede sport te genieten en er werden mooie individuele prestaties geleverd. Was het vorig jaar de school uit Goes, die de als hoofdprijs beschikbaar ge stelde wisselbeker won, ditmaal bleken de Z.-Vlamingen de sterksten en kwam de begeerde trofee in hun bezit. Beide scholen hebben nu deze beker twee keer gewonnen, waardoor het ook vol gend jaar weer een spannende strijd belooft te worden. Aan het einde van de sportdag werd de wisselbeker, enige jaren geleden be schikbaar gesteld door het Hoofdbestuur der Z.L.M., uitgereikt door de kring- voorzitter van die organisatie, de heer I. de Bruijne te Cadzand. Met enige weigekozen woorden wees hij op de waarde van dergelijke sportontmoetin- §en„°® heer ir. Versteeg, direkteur van de xt.M.L.S. te Goes reikte vervolgens de pi ijzen uit aan de individuele win- Hf,3?. H« bedankte tenslotte de school uit Schoondijke voor de ontvangst en de organisatie, waarbij hij «en bijzonder woord van waardering sprak tot de gymnastiekleraar der Schoondijksl school, de heer Willeboordse. De uitslagen waren: punten®2UitnSlMEi Scboondi.ike 409 Ifm m 1, 5! S' Goes 314 punten, diike R n:vi ,P' Provoost-Schoon- aijKe, 2. R. Calonid., 3. J. Provoost—id. r HS0gSprincge.n'I-, van Langeraad—Goes, S. C. Roose—Schoondijke, 3. J. de Putter—id vaIerSSlf: i' 2' Cal°nSchoondijke, 2. Schoomi^jke? Goes, 3. P. Provoost- J- BecuSchoondijke, 2. P. rïïl 3' c Roose—id„ 4. Hage— Schoondijke." 06 H°6k-id 6' Iz Estafette: 1. Schoondijke, 2. Goes. Touwtrekken: 1. Goes, 2. Schoondijke. Voetballen: SchoondijkeGoes 11. Handballen: SchoondijkeGoes 28. GOES. In de Christelijke ULO- school kwam de Prot. Chr. Onderwii- zersvereniging afd. Zuid-Beveland in ver. gadering bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Jonkheer uit Yerseke. De heer G. J. Wenting sprak op deze vergadering over verschillende proble men die zich voor de onderwijzers voordoen op het sociale vlak. Hij be handelde o.m. de franjeverdeling van de laatste salarisverhoging, de salaris- en pensioenkwestie voor de kleuterleidsters en de marges tussen de salarissen van onderwijzers en hoofdonderwijzers Ook het de heer Wenting zich op zeer voorzichtige wijze uit over een eventu ele vijfdaagse schoolweek. Hij achtte het wei waarschijnlijk dat deze er in de toekomst door zou komen, doch wil de hierover nog geen definitieve uitspra ken doen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat het aantal leden 131 was, terwijl op de vergaderingen gemid- deld achttien personen aanwezig waren. Bij de bestuursverkiezing werden geko zen mej. Cornelissen. de heer Van Soe- len en de heer J. Meindersma. OUD-VOSSEMEER. De gemeente raad kwam in voltallige vergadering bijeen. Aan het voorstel van Ged. Sta ten de wethouderssalarissen te verho gen, knoopte de heer Droogers een voorstel tot verhoging van de presen tiegelden der raadsvergaderingen vast. Deze suggestie zal nader worden beke ken. Tegen de nieuwe wethouderssala rissen bestonden geen bezwaren. Voor kennisgevingen werd aangeno men de goedkeuring van de Gemeente begroting 1961 en de mededeling van het Min. v. O., K. en W. dat naar sub sidie in de restauratie v. h. smidsklok je met 500 op 2500 wordt gebracht. De totale restauratiekosten bedroegen 6295,05. De drie plaatselijke bibliotheken zui len over 1960 het gebruikelijke subsidie van 5 et. per boek ontvangen. In het geraamde tekort ad ƒ991,18 van Oud- Vossemeer's muziekver. besloot men over 1961 een bijdrage te verlenen van 600. Het uitgetrokken krediet voor slootdemping en riolering te Onder de Molen werd aan de hand van een be groting van de Ned. Heide Mij. ver hoogd met 7700. In afwachting van een eventuele gemeenschappelijke reini gingsdienst voor het gehele eiland Tho len, verpachtte men de ophaaldienst- huisvuil aan C. A. Lindthout voor de tijd van een jaar ad 2500. Tenslotte besloot de raad 1440 vier kante meter bouwgrond aan de Molen weg in erfpacht uit te geven voor 50 per jaar ten behoeve van de vestiging van een slachterij voor diepvrieskui kens door de Fa. Quist en Den Haan te Oud-Vossemeer. BAARLAND Kand. M. V. J. de Craene hoopt op zondag 23 april a.s. zijn intrede te doen in de geref. kerk van Baarland. In de morgendienst wordt hij bevestigd door zijn schoonvader, ds. A. van Egmond te Oosterbeek. Dezer dagen heeft kand. de Craene peremp toir examen gedaan voor de classis Goes en werd hij toegelaten tot de bediening van het Woord en de Sacramenten. OUDELANDE. In het dorpshuis werd de jaarlijkse ouderavond gehou den van de School met de Bijbel. De yoorzitteiy^de, heer L. Bosselaar sprak Woorden van welkom toe burgemeester W. M. van Liere, wethouder P. J. Meer- tens en tót de herv. predikant, ds D. R. Jonker. De heer C. de Meester, onder wijzer aan de school vertelde over zijn reis naar Rome aan de hand van door hem gemaakte dia's. Na de pauze sprak het hoofd der school, de heer C. P. Bosselaar over het wel en wee in het afgelopen jaar. Ook burgemeester van Liere sprak enkele woorden. In de pau ze werd het werk der leerlingen bezich tigd. Dammen in 's-Gravenpolder 's-GRAVENPOLDER. Een jeugd- zestal van de damvereniging speelde een wedstrijd tegen leerlingen van de Van Dusseldorpschool uit Goes. Als in zet fungeerde een bekertje. De uitslag was overtuigend in het voordeel van 's-Gravenpolder, namelijk 93. De uit slag was: S. DubbelmanJ. de Koster 11, J. van LiereW. Dekker 20, Nic. Tramper—C. van den Bos 1—1, W. Min naarS. van der Zwaak 11, H. Tram- per—H. Huizer 2—0, Nic. Hulshof—Adr. Kaaisteker 20. De volgende strijd is zaterdagmiddag in „Ons Dorpsleven", Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 19-3 Lib. Northport, 20-3 Gri. Rio Doro. Gepas seerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 19-3 Vedette, Kinderdyk, Metropole, Prins Frederik Willem, Weltevreden, Eljo, Appingedam, Hendrik Holwerda. 20-3 Kreon, Enid, Odille-R, gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 19-3 Albatros, Da Costa, Nelly, Pacific, Overijssel, Ca. land, Schiedyk, Nestor, 20-3 Progress. GOES. Tijdens een bijeenkomst in ,,De Landbouw" zijn zaterdagmiddag de diploma's uitgereikt van de districtsop leidingscommissie voor het boekdruk- kers- en rasterdiepdrukbedrijf, district Zeeland. De voorzitter van de commis sie, de heer J. M. C. v. d. Peijl te Krui ningen, mocht deze taak vervullen. De geslaagden zijn: J. J. Koeman, Krab- bendijke; H. Aspeslagh, Vlissingen; H. Capello, Goes; C. Sinke, Middelburg; H Boer, M'iddelburg; J. Philipse, Yerseke; J. Gorsse te Goes en J. van Eikeren te Goes en J. Prent te Goes. De heer J. Steen, controleur van de vakopleiding hield een toespraak over de behaalde resultaten in het land en beantwoordde enige vragenstellers. Voorts bracht hij dank aan allen, die betrokken waren bij de opleiding van de geslaagden en noemde vooral het be langeloze werk van de dis trietsoplei- dmgscommissie in Zeeland. GOES, 20 maart. Groenten: Per stuk: Bloemkool AI 58—64, All 39—53, BI 37—50, Bn 27—40. Cl 16—35, Dl 6—12, afw. 10—47. kropsla I 15—17. II 13—15. Per bos: Radijs I 19—26, II 20—24. Per kg: Witlof AI 50—55. A.II 49, BI 41, Bil 40, afw. 20—40, Rode kool II 78. Boerekool 11, Peen 35, Uien 6, Prei I 22—26, Spinazie I 55—67, Rabarber 51. BERGEN OP ZOOM, 20 mrt. GROEN- TE- EN FRUITVEILING. Andijvie 76—84. spruiten 2871, witlof 946, rabarber 4546. prei 11—20, raapstelen 6—8. rode kool 8—16, witte kool 67, boerenkool 15—30, savoye kool 1235, sla 818. spinazie 4263, radijs 'il—23, saint remy III 12—17, jonathan III 1337, golden delicious III 848. MIDDELBURG, 20 mrt. Appelen: Win ston 65-75 41—45, 55-65 30—32, goudreinetten III grof 21—31, jonathan 65-70 45—46, III grof 35—39. Groenten: sla I 816, sla c 69, spi nazie 56—75, rabarber 36—56, radijs 2433, rode kool 7—11, savoye kool 1735, boeren kool 4—7, prei 36—47. bloemkool 4 per kist 71—78, bloemkool 6 per kist 6074, bloem kool 8 per kist 33—58, bloemkool 10 per kist 30—41, witlof 54—70. VISMIJN VEERE. Export garnalen S23 kg 3.53—3.83, schar 36 kg, bot 274 kg, wij ting 11 kg, tong 47 kg, rog 9 kg, kabelkauw .4 kg, ongesorteerde vis 13 kg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4