Fransen: In Evian-les-Bains Algerijnen: Liever Lausanne Onderhandelingen gaan lang duren Dreigbrief SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN OMROEPBESTEL KREEG VOLLE LAAG VAN VVD Zestig maal alleen over de oceaan Beveiliging van Proteus onvoldoende Bfonchileften EIS TOT VRIJLATING VAN BEN BELLA VERWACHT PROF. OUD TREEDT IN 1963 AF Mariaveen mogelijk oefenterrein AL IN MEI VIJF DAGEN WERKEN WAARSCHUWING VAN RUSK AAN GR0MYK0 „Geen verschil van mening bij A.R." Heidense sekte in Congo steekt kop weer op Vermist jachtje voer binnendoor Maandag 20 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 DUIZEND MAN LASTIG VOORWAARDEN JEUGDIGE SCHIPPER OVERBOORD GESLAGEN Onlusten in Zuid-Rhodesia Agent in nauw: publiek passief Niet cultureel noch democratisch of representatief MAX CONRADDICHTER AAN STUURKNUPPEL „MALLE MIKE" KRAST NAAM IN MOEDERSCHIP MOEIZAAM ZWOEGEN OVER STANDPUNT BENELUX Van onze correspondent PARIJS. Hoewel de officiële bevestiging nog ontbreekt, wijst alles erop dat de onderhandelingen tussen Frankrijk en de voorlopige Algerijnse regering zullen worden gehouden te Evian-les-Bains aan het Meer van Genève, 45 km ten westen van Genève. De onderhandelingen zullen ongetwijfeld enkele maanden duren. Dat Evian-les-Bains is uitverkoren, kan men gemakkelijk concluderen uit het drukke komen en gaan van hoge ambtenaren, de aanwezigheid van een groep ingenieurs van P.T.T., de massale annulering van gereser veerde hotelruimte (Pasen nadert!) en een spoedvergadering van de ge meenteraad van Evian. De belangrijkste aanwijzing is echter wel het verzoek van de regering aan de gemeenteraad om ruimte te maken voor meer dan duizend man poli tie troepen. De stad heeft zich reeds be reid verklaard om voor de officiële voorlichtingsdiensten en voor de pers vierhonderd bedden wat natuurlijk veel te weinig is te reserveren. Het congrespaleis" van deze oude gere nommeerde badplaats, die de laatste tijd trouwens wat in verval is, zal wor den ingericht als centrum voor de pers. De Franse delegatie zal in haar ge heel worden ondergebracht in le Ver- miaz, een gehucht dat vrijwel alleen bestaat uit een hotel met vele dépen dances. Het ligt op twee kilometer van Evian. De P.T.T. zal al vandaag be ginnen met aanleggen van extra tele foon- en telexlijnen. De plenaire zittingen van de onder handelingen zullen warden gehouden in de grote conferentiezaal van Hotel du Pare, een van de grootste hotels van Evian. De bijeenkomsten van de commissies zouden te le Vermiaz ge houden kunnen worden, waar dezelfde faciliteiten aanwezig zijn als in Hotel du Pare. Waar de Algerijnse delegatie zal lo geren is nog niet bekend. Het schijnt, dat Frankrijk haar een hele vleugel van Hotel du Pare heeft aangeboden. De Algerijnen zelf zouden er echter meer voor voelen om in een hotel te Lausanne, op Zwitsers grondgebied dus te gaan zitten. De Zwitserse politie heeft van haar kant laten weten dat, indien de Alge rijnen in Lausanne willen komen, zij er de voorkeur aan geeft, dat zij een aantal villa's huren. De bewaking in een hotel is namelijk uitermate lastig. De Algerijnse delegatie zou elke avond na afloop van de besprekingen per boot over het meer naar Lausanne te rugkeren onder bewaking van Franse en Zwitserse politieboten. Zolang de conferentie duurt zal de grensbewaking verscherpt zijn. Dat schijnt reeds van daag in te gaan. Men verwacht nu te Evian de komst van de Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, die het sein zal geven als alles gereed is. De conferentie zal op haar vroegs-t op 27 of 28 maart beginnen. De onderhandelingen die in het be gin van deze week zullen worden ge houden tussen de Leus se, ambtenaar van het kabinet van minister Joxe, en Boumendjel, zullen de conferentie voorbereiden. Algemeen wordt verwacht, dat de Algerijnen in deze voorbesprekingen de vrijlating van Ben Bella en dtiens vrienden, Aït Ahmed, Boudiaf, Khider en Bitat zullen vragen. De Algerijnen zouden het voor de Fransen gevraagde bestand aan deze vrijlating willen ver binden. De Franse regering, die deze vrijla ting in twee étappen had willen ver richten, heelt daar van algezien sedert het tot Parijs is doorgedrongen dat men Ben Bella wilde ophemen in de onderhandelingsdelegatie. Op het ogen blik schijnt het Franse aanbod zo ge formuleerd te zijn: staakt het vuren in Algerije en stopt de terroristische acties en wij zullen Ben Bella en de zijnen hun volledige vrijheid hergeven. Van de andere kant hebben de Alge rijnen bij herhaling verklaard, dat zij in Algerije de strijd niet zullen staken, eer zij met de Fransen een overeen komst hebben bereikt over bepaalde politieke voorwaarden. Daarna zullen de Algerijnen van hun kant voorstellen om de „vice-voorzitter van de Algerijnse nationalistische re- ring, Ben Bella" over te brengen naar een stad in de buurt van de plaats van de onderhandelingen, waar de andere Algerijnse ministers dan met hem con tact kunnen opnemen. Strauss, de Westduitse minister van defensie, is zaterdag tot voorzitter ge kozen van de Ohristelijke Sociale Unie, de zusterpartij in Beieren van de CDU. Hij is de opvolger van Seidel, die om gezondheidsredenen aftrad. Strauss kreeg 546 van de 576 stemmen. ALGIERS (Reuter). De burgemeester van Evian, Ca- mille Blanc, heeft gisteren een brief ontvangen, waarin hij met de dood werd bedreigd. De brief was ondertekend: „Frans Algerije", de leuze van de ul tra's in Algerije. URK (ANP) Door een plotselinge wending van het roer is zaterdag de zeventienjarige schipper van het puin- schip De Volharding Jan Bakker uit Urk overboord geslagen en verdronken. Het ongeluk gebeurde op een reis van Lekkerkerk naar Zeeland. In Eindhoven is zaterdag de zevenja rige M. van der Waard tijdens het spe len in het water van het Beatrixkanaal gevallen. Toen personeel van de vliegba. sis Eindhoven hem op het droge haal de, was het jongetje al dood. Eigen nieuwsdienst VENLO. Het staatsdomein Maria veen, een woest gebied van acht honderd hectare, dat zich over de gemeenten Horst en Sevenum uitstrekt, zal mogelijk voor een deel worden ingericht als militair oefenterrein. In ieder geval wordt die mogelijkheid besproken, wanneer de verschillende belangen met betrekking tot de aanleg van oefenterreinen in de Peel tegen elkaar worden afgewogen. Zaterdag hebben de ministers Visser, Van Rooy en Marijnen, alsmede hoog- geplaatsten. een oriëntatiebezoek aan de Peel gebracht. Aanleiding daartoe waren de bezwaren die waren gerezen tegen plannen om de woeste Heydse en Dorper Peel als militair terrein in te richten. SALISBURY (Reuter). Drie Afri- kaanse politie-agenten en twee Afri kaanse burgers werden gewond, toen gisteren na afloop van een vergadering van de Nationale demokratische partij relletjes uitbraken. De vergadering, die gehouden werd in Boelawayo in Zuid- Rhodesia, werd door dertigduizend Afri kanen bijgewoond. De menigte begon stenen te werpen naar de voertuigen van de politie, die daarop van traangasbommen gebruik begon te maken. Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DE RIJN. In het afgelopen weekeinde hebben veel schepen op de Noordzee vergeefs uit gekeken naar het „vermiste" botter- jacht „Arke". dat met drie Terschel. lingers aan boord de oversteek van IJmuiden uit naar Engeland zou ma ken. Men nam aan dat het jachtje op de Noordzee in nood verkeerde. Vrijdag was het blauwgeschilderde scheepje, met derde stuurman H. Kuiper (26) en twee leerlingen van de zeevaartschool op Terschelling J. Hofland (22) en F. Pais (20) uit Har- lingen vertrokken om volgens plan via IJmuiden naar New Haven in Enge land te varen. Daar wachtte de nieu we eigenaar van de „Arke". In IJmuiden besloten de opvaren den via de binnenwateren naar Alphen aan de Rijn te varen om een klein defect aan de machine te laten ver helpen. Bovendien waren de weerbe richten niet erg aanlokkelijk. Daar de „Arke" geen radio aan boord heeft was de bemanning zich niet bewust van de consternatie, die het uitblijven van berichten over hun scheepje had veroorzaakt. Van Alphen varen zij door naar Oostende, vanwaar zij de oversteek naar New Haven maken. Hier is de volgen de aflevering van hef Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eer der gespeeld heb ben geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eerst een tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissin gen te vinden Mocht U er niel helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. Van een onzer verslaggevers TILBURG. Voor de ogen van zeker honderd passief toekijkende mensen heeft een agent zaterdag avond in Tilburg een half uur lang met een dronken fietser moeten vechten voordat hij hulp kreeg en hem kon opbrengen. Niemand reageerde op de herhaal de verzoeken van de agent om ver sterking te halen, totdat het een mi litair eindelijk te bar werd. Hij waar schuwde het hoofdbureau, waarna het pleit gauw was beslecht. De agent had toen al een bloedneus en andere verwondingen opgelopen. De vechtpartij was op het Rosmo lenplein ontstaan toen de agent de fietser, een 24-jarige terrazzowerker uit Tilburg, aanhield omdat hij over de weg slingerde. De agent wilde hem de fiets afnemen om te voorkomen dat de terrazzowerker, die overvloe dig bier had gedronken, weer zou op stappen. Deze werd daar boos om en sloeg de agent in. hef gezicht. Van onze parlementaire redacteur ROTTERDAM Van de „verscheidenheid van beginselen en rijkdom onzer cultuur", een van de grondslagen van de regeling van het omroepbestel van 1947, is niets terechtgekomen. Dit was zaterdag een van de conclusies van het liberale Eerste-Kamerlid mevrouw dra. J. F. Schouwe- naar-Franssen in haar inleiding over het omroepbestel voor de algemene vergadering van de V.V.D. te Rotterdam. De omroeporganisaties zijn niet cultureel, niet democratisch en niet representatief voor het gehele volk. Zij verlenen volgens mevrouw Schouwenaar te weinig „public ser- Het heeft er veel van dat de or ganisaties er niet zijn voor de luiste raars, maar dat zij dienen om de omroep in stand te houden. Een behoorlijk onderzoek om te weten te komen welke de wensen en bezwaren van luisteraars zijn, is nog B. en W. van Amsterdam: Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. B. en W. van Am sterdam hebben de gemeenteraad voor gesteld op 1 mei voor het gemeenteper- soneel de vijfdaagse werkweek in te voeren, voorzover dat praktisch uit voerbaar is. De werktijd voor ambtenaren op weeksalaris en de met hen samenwer kende ambtenaren op maandsalaris zou gemiddeld 45 uur per week moeten gaan bedragen, die van de andere amb tenaren op maandsalaris 41% uur per week. Voor ambtenaren van twintig jaar en jonger zou in Amsterdam de werk tijd, voorzover uitvoerbaar, per dag moet enworden beperkt tot 8% uur. Van een onzer verslaggevers UTRECHT. „Wolken, niets dan -wolken, tussen IJsland en Labrador, De ijskorst op de vleugels werd zwaarder en zwaarder. De antennes knapten af. Mijn eenmotorige Piper Pacer zakte tot driehonderd meter. Ik haalde nog geen tachtig kilome ter, met vol gas". De oceaanvlieger Max Conrad ver telt het kalm, bijna dromerig. „Ik dacht: Nu is het uit met me, voorgoed uit. Toen vloog ik opeens in heldere zon en alle ijs smolt weg. Ik was een ander mens geworden, vrij van wrevel en haat Max Conrad (58) is bruin en mager, met jongensachtige blauwe ogen en bijna gemillimeterd grijs borstelhaar Hij kon een boer zijn uit het hart van Amerika. Hij komt uit Winona, Minne sota, een provinciestadje aan de Missis sippi. Zaterdag sprak hij in Utrecht voor de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart. VLIEGFEEST Een vliegfeest in Detroit, in 1928, be tekende het eind van zijn werk als leider van een orkestje. Hij werd vlieg- instructeur, maar een klap van een propeller ontnam hem voor jaren zijn spraakvermogen en geheugen. Hij bleef vlieglessen geven, met handgebaren, en bouwde een grote eigen luchtvaart- school op. Tot alles afbrandde, ook de hangars met de 45 lestoestellen. De „slechtste zakenman ter wereld" was niet verzekerd. Hij glimlacht. „Ik sliep daarna stukken beter: Ik had niets meer om me zorgen over te maken Hij ging weer liedjes schrijven, maakte grammofoonplaten. Hij stouw de zijn eenmotorige Piper Pacer vol platen en schilderde de namen van zijn songs op romp en vleugels. Van een militair vliegveld in Labrador wilde hij helemaal alleen de sprong over de oceaan wagen: in Europa wilde hij naam maken als componist. REDDER GERED Het plan was met alle luchtvaart reglementen in strijd, maar de com mandant van d« basis zag er een mooie oefening invoor zijn reddings dienst. Hij liet Conrad starten en gaf hem een viermotorig reddingsvliegtuig mee als geleide. „Dan kunnen ze je oppik ken, zodra je neerstort Vijfhon derd rnjjl uit de kust kreeg het reu- zenvliegtuig brandstofgebrek en radio storing, en Conrad in zijn bromvlieg moest de „redder" uit de nood redden. Zelf belandde hij heelhuids in Parijs. Zijn grammofoonplaten deelde 's we relds slechtste zakenman op een dwaas feest zo maar uit aan allerlei onbekem den. Conrad werd piloot bij de Fiper- fabrieken, om vliegtuigjes af te leveren aan kopers. Zestig keer is hij nu in zijn eentje over de oceaan gevlogen. Hij is net terug van een reis om de wereld: 46.000 kilometer in negen dagen. Van daar die diepbruine gelaatskleur: „Ik zat links in de cabine", zegt hij, „de zonkant". Betty Conrad en de tien kinderen, in Winona, Minnesota, zien vader niet dikwijls thuis. „Ik ben de laatste tien jaar nooit ergens langer dan een week geweest, ook thuis niet". WERELDRECORDS Max Conrad heeft meer wereldre cords dan hij zelf kan onthouden. O ja, hij heeft ook nog een wereldrecord hoogspringen op zijn naam gebracht maar dat zonder vliegtuig. Op de lange solovluchten kort hij zich de tijd met liedjes schrijven. Veertien ervan zijn pas uitgekomen op zijn eerste lang speelplaat. „Oceaanvliegen", zegt hij, „is makke lijker dan vliegen boven land. De zee verzacht de felle verschillen in het weer. Als je met jezelf alleen bent, daarboven, dan wordt een man ver schrikkelijk eerlijk''. In de eenzaamheid van zijn cockpit heeft Max Conrad een gedicht geschre ven. De laatste regels luiden: „Heldere sterren worden mijn vliegers-bidsnoer Hoe kon ik ooit betwijfelen het wonder van het leven. De piloot Max Conrad strikt de clubdas, die hij cadeau heeft gekregen van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart. WASHINGTON (Reuter) Voor het eerst sedert de mislukte topcon ferentie in Parijs van het vorige jaar hebben de ministers van buitenland se zaken van de Sowjetunie en de Verenigde Staten weer persoonlijk contact gehad over de grote vraag stukken waarover oost en west hun koude oorlog voeren. Het ministeriële overleg in de Ame rikaanse hoofdstad betrof de kwesties Laos, Congo, Berlijn en de ontwapening en duurde onverwacht lang: vijf uur, waarvan drie uur aan Laos gewijd wa ren. De Amerikaanse minister Dean Rusk gaf zijn Russische collega Andrei Gro- myko opnieuw de waarschuwing dat president Kennedy de communistische ?athet Lao-strijdkrachten niet zou toe staan de overhand in Laos te krijgen. Voortgezette Russische militaire hulp aan de rebellen van de Pathet Lao zou de Verenigde Staten dwingen de recht se Laotische regering van prins Boen Oem verder te steunen, aldus de waarschuwing van Husk. Een en ander werd echter niet met zoveel woorden in het slotcommuniqué vermeld; dit gewaagde slechts van „een vrijmoedige discussie over een aantal onderwerpen van gemeenschap pelijk belang Duidelijk blijkt echter uit het niets zeggende slotcommuniqué dat de be sprekingen de partijen niet nader tot elkaar gebracht hebben, hetgeen overi gens ook niet was verwacht. De bespregingen werden ook bijge woond door de vaste Amerikaanse ver tegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Adlai Stevenson. Deze legde er de na druk op dat de verhouding tussen Ameri ka en Rusland in de nabije toekomst goeddeels afhankelijk zal zijn van de ontwikkeling in Laos. nooit opgezet door deze organisaties, die zich steeds tegen iedere doorbraak hebben verzet. Zij zouden zoveel moge lijk moeten streven naar uitbreiding van het algemeen programma en ge zamenlijk een omroepgids kunnen uit geven. Ook in andere politieke par tijen hoort men „yrijere geluiden", zei mevrouw Schouwenaar. Ook was zij van oordeel dat de jeugd niet meer „gezuild" wil luisteren. Zij achtte het begrijpelijk dat dit alles weerstanden wekt bij de omroeporga nisaties, maar de toestanden zullen wel veranderen, hoewel het langzaam zal gaan. Over een jaar of dertig zijn we ■wel verder, dacht zij, in de hoop dat het rapport van de commissie-Seholten met overgangsmaatregelen zal komen. In de vergadering bestond weinig be langstelling voor het voorstel om weer over te gaan tot oprichting van een vereniging van liberale luisteraars. Dit zou de klok terugdraaien zijn, meende het Tweede-Kamerlid mevrouw G. V. van Someren-Downer. Het omroep bestel vond zij niet meer passen in deze tijd, die veel meer open is dan vroeger en juist tegen opsplitsing is gericht. De televisie, het meest indringende communicatiemiddel, had volgens me vrouw Van Someren van de meest creatieve groep niet de belangstelling gekregen die zij nodig had. Zij kwam in handen van groepen die georgani seerd waren volgens politieke en reli gieuze indicaties. Zo ontstond een vicieuze cirkel, die alleen kan worden doorbroken door een andere uitzendende instantie, die andere uitgangspunten heeft. Het tweede televisienet mag daarom niet aan de omroeporganisaties worden ge geven, meende mevrouw Van Some ren. Het kan niet worden bekostigd uit de kijkgelden. Als die meer gaan opbrengen, dient de N.T.S. betere pro gramma's te maken. Zonder grond Het tweede net zal uit de reclame kunnen worden betaald. De opzet van de reclame-televisie is zodanig dat adverteerders geen invloed hebben op de programma's. De verdachtmaking dat er een commerciecultuur door het bier- en bankkapitaal zal worden uit gezonden is volgens mevrouw Van Someren zonder grond. Zij verwees daarbij naar de „zeer goede commer ciële televisie op de E 55, met pro gramma's van hoog gehalte die door het bedrijfsleven waren gekocht. Van uit Hilversum worden de voorstanders echter als cultuurbedervers gedood verfd". Verstandig De nota over de - reclametelevisie noemde mevrouw Van Someren een verstandig en nuchter stuk. In het door de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp voorgestelde systeem past de Otem volgens haar het beste, maar de nota is zo ruim dat er voor andere concessionarissen ook wel gaat jes te vinden zijn. Men mag daarom niet concluderen dat de Otem er al zou zijn. Het ver lenen van een concessie ligt in handen van de staatssecretaris. De Tweede Ka mer krijgt er niet over te beslissen. Uit het debat over de beide inlei dingen kwam geen uitspraak van de vergadering voort. HOLY LOCH (Reuter) De Schotse sleepbootkapitein Michael Henderson („Malle Mike") beweert dat hjj ver onder de waterlijn zijn naam heeft gekrast in de romp van de Proteus, het Amerikaanse moe derschip voor onderzeeboten dat op het ogenblik in Holy Loch ligt. Henderson zegt dat hij dat heeft ge daan om eens te kijken of de beveili ging van het Amerikaanse oorlogsschip wel in orde was. Kapitein Richard B. Laning, de com mandant van de Proteus, vindt dat Henderson maar een gevaarlijk spel letje heeft gespeeld. „Er varen twaalf boten met draaiende schroeven af en aan. Een kikvorsman maakt een goede kans daardoor- te worden gedood. Overigens hebben we wel gemerkt dat er een kikvorsman onder de Proteus zwom, ma-ar we hebben niets gedaan omdat we in bevriende wateren geen onvriendelijke daden verwachten". PROF. MR. P. J. OUD ROTTERDAM. Prof. mr. P. J. Oud is zaterdag voor de laatste maal tot voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie gekozen. Dit gebeurde tijdens de algemene vergade ring van deze partij te Rotterdam. Prof. Oud. die 74 jaar is en sinds 1949 partijvoorzitter en politiek leider van de liberalen, maakte na zijn ver kiezing bekend dat hij zich met het oog op zijn leeftijd in 1963 niet meer herkiesbaar zal stellen om aldui zijn plaats voor een jongere in te runnen. Mr. F. Portheine 'te Leiden en ir. H. Vis te Doetinchem werden in het hoofdbestuur gekozen. - De V.V.D. zal haar algemene ver gadering volgend jaar in Leeuwarden houden. Advertentie Hoes+drank in tabletvorm.95ct Gesprek over plan-de Gaulle BRUSSEL. De ministers van buitenlandse zaken van de drie lan den van Benelux: Luns, Wigny en Schaus, hebben zaterdag openhartig zo drukte minister Wigny het uit van gedachten gewisseld over het plan-de Gaulle. Om te pogen als nog tot een gemeenschappelijk stand punt van Benelux te komen, hebben zij besloten de hoge ambtenaren die hen vertegenwoordigen in de in Pa rijs werkzame commissie van de Zes, dinsdag afzonderlijk te laten verga deren. Deze commissie kreeg van de eerste topconferentie van de Zes opdracht con crete voorstellen uit te werken met het oog op de tweede topconferentie, .die op 19 mei in Bonn wordt gehouden. Zij heeft donderdag een eerste maal in Pa rijs vergaderd en toen moeten consta teren dat de tegenstellingen tussen het Nederlandse standpunt en dat van de vijf partners nog even scherp zijn als tijdens de eerste topconferentie. Donderdag komt de commissie van de Zes in Parijs opnieuw bijeen. Over de mogelijkheid om dinsdag enige toena dering tussen de standpunten van de drie regeringen van Benelux te bereiken, liet geen van de drie ministers zich za terdagmiddag optimistisch uit. Dat ligt voor de hand. Brussel en Lu- UTRECHT. „Opnieuw Cs gebleken, dat er tussen de bewindslieden, de Twee de-Kamerfractie en de leiding van de Anti-Revolutionaire Partij geen prin cipiële of persoonlijke meningsverschil len bestaan". Dat is zaterdag meege deeld in een communiqué, uitgegeven na een in Utrecht gehouden besloten partijconvent. Verder werd gezegd, dat met vertrou wen het beleid van het kabinet-De Quay in de laatste twee jaar van zijn rege ringsperiode tegemoet wordt gezien. Uitdrukkelijk werd ook in het commu niqué het vertrouwen uitgesproken in de anti-revolutionaire Tweede-Kamer fractie. „De partij zet eensgezind haar arbeid voort". Eigen nieuwsdienst LEOPOLDSTAD. De alarme- rende verhalen van dertig onlangs vrijgelaten zendelingen en missiona rissen uit de Congolese provincie Kivoe blijken op waarheid te be rusten: in het gebied van Kasongo heeft een oude fanatieke sekte de kop weer opgestoken en de dood aan alle blanken gezworen. Voor het eerst in 'de Congblese ge schiedenis hebben Loemoemba-gezinde troepen en soldaten van de Verenigde Naties de handen ineengeslagen om deze op de Mau-Mau geënte sekte die vroeger fel door de Belgen is bestre den tot de orde te roepen. Een gemengde strijdmacht van twee honderd man is zondag uit Kindoe voor een tocht van honderden kilometers het oerwoud ingetrokken. Hoewel er nog geen berichten over slachtoffers zijn binnengekomen, maakt men zich zorgen over een groep van dertig blanken die de blanke bevolking van het door de wildernis omgeven stadje Kasongo uit maken. Luipaardvel De heidense sekte, de Kiloewa of Karteheten genaamd, wordt gevormd door religieuze fanatici die een band van luipaardvel om het hoofd dragen Waarschijnlijk zijn zij verbonden met net geheime Afrikaanse genootschap van „luipaardmannen" die moorden met behulp van stalen klauwen. De sterkte van de groep wordt ge schat op enkele honderden met pijl en boog bewapende terroristen. Het kan enkele dagen duren voor de Congolees- Malakkaanse strijdmacht Kasongo be reikt zal hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5