Economische belangen wogen zwaar bij verdeling woningwetwoningen Zeeuwse zaalhandbal competitie door Zeeland Kapelle aan de top met de particuliere woningbouw APPELS UIT DE GASCELLEN Arnemuiden bij Smerdiek nog lang niet zeker van de zege Raad Goes sprak uitvoerig over het parkeervraagstuk SPEELTUIN IN BURGH BLIJFT Ongeluk te wijten aan slechte verkeerssituatie Samenvoeging a.r. kiesverenigingen Middelburg Onderwi j szaken in Goese raad Geen sprake van spreiding over alle gemeenten Ged. Staten ivezen bouivvolume toe Botersmokkèlaars weer actief Zuidzande maakt terrein vrij voor vijftig woningen Duitse trawlers naar sloper in Terneuzen Overgangscompetitie ZKB begint zaterdag N.C.L.B. bijeen Publieke verkoping C.H.-kiesvereniging vergaderde Onderhoud aanbesteed van rijkszeeweringen Aanbesteding Voetbalprogramma voor zaterdag Spannend duel ver- ivacht in Nieuwdorp Eerste pruimen bloeien weer Mr. Blaisse spreekt te Terneuzen Uitvoering van Olympia Tholen Nieuwe muziektent in Kapelle MARKTBERICHTEN 12 02 ■Zrlr,t%?%n<iobi?tieS 7.„60-5.50. bonken 12,02, drielingen 2,99, furore 2e soort 4, voer 1,61. aanvoer 60 ton. 22l? maart. Tarwe zz-32, gerst 24-28, haver 23-24, kleine erwten Vrijdag 17 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 MIDDELBURG. Gedeputeer de staten hebben het voor Zeeland beschikbare woningbouwvolume voor 1961 toegewezen. Het betreft alleen woningwetwoningen; de premiewoningen worden niet door gedeputeerde staten maar door de minister voor volkshuisvesting en bouwnijverheid toegewezen (aan de hand van de ingekomen premie- aanvragen). In totaal waren ter verdeling voor Zeeland beschikbaar 525 wo ningwetwoningen. Een aantal van tenminste 200 zal moeten worden gebruikt ter ver vanging van noodwoningen. Bij de verdeling hiervan is gelet op de kwaliteit en het aantal noodwo ningen in de onderscheidene ge meenten. Het resterende aantal van 325 woningen is uiteraard te gering om te voldoen aan de gemeente lijke behoefte. Dit in aanmerking nemende hebben gedeputeerde staten gemeend bij de verdeling hiervan in het bijzonder aan de economische belangen aandacht te moeten schenken, terwijl mede is gelet op de directe lokale behoef- TERNEUZEN. In het grensgebied van Zeeuws ch-Vl a and eren is er in de laatste dagen grote drukte op het smok- kelfront. Onder de gemeente Malde- chem werd een ayto tot stoppen ge dwongen, die bij onderzoek honderd kg roomboter bleek te vervoeren. De inzit tenden, de 20-jarige W. P. uit Cadzand en de 21-jarige inwoner uit Oostburg J. V., werden in arrest gesteld. Auto en lading werden in beslag genomen. Vijfhonderd kg. Nederlandse roombo ter werd op twee verschillende plaat sen ontdekt toen in de omgeving van Maldechem huiszoekingen werden ge daan. De chauffeur van de smokkelau to, die bij Clinge werd aangehouden, wist te ontkomen. De wagen met vier honderd kg. roomboter is in beslag ge nomen. Onder de gemeente Vrasener is een uit Nederland komende auto, na een he vige schietpartij, tot stoppen gedwongen. Ook deze wagen en achthonderd kg. bo ter werden verbeurd verklaard. De chauffeur ontsnapte. BURGH Onder voorzitterschap van de heer Jac. Steur vergaderde de speel tuinvereniging „Burgh". De vergadering was matig bezocht. „Gezien de geringe belangstelling is de burgerij niet door drongen van het goede van een speel tuin", zo zei de voorzitter in zijn ope ningswoord. Na een uitgebreide discus sie werd besloten de speeltuin voorlopig te handhaven. De opheffing van de ver eniging kwam aan de orde, nadat het niet mogelijk bleek een voltallig be stuur te formeren. Als enig redmiddel werd gezien een gesprek van het vol tallige bestuur van de speeltuinvereni ging met het gemeentebestuur. Tot bestuursleden werden gekozen de heren Joh. Boom, Jac. Rademaker en Joh. Speelman. De laatste twee namen hun benoeming echter niet aan. Later werd ds. Don nog gekozen. Geprobeerd zal worden een vijfde bestuurslid aan te trekken. ZUIDZANDE. Tijdens de raadsver gadering, die onder voorzitterschap van burgemeester H. P. Everwijn werd ge houden, werd besloten twee ha grond aan te kopen ten behoeve van het ge wijzigde uitbreidingsplan. Dit is in een paar jaar gerijpt omdat men reeds vroegtijdig inzag dat de bouwgrond op zou raken, vooral nu Zuidzande in de belangstelling komt te staan als woon gebied bij renteniers, en mensen die een bedrijf willen vestigen. Ook is de ligging gunstig, dicht bij de kust en in de na bijheid van het winkelcentrum Oostburg. Het gewijzigde uitbreidingsplan voorziet in een gesloten, half open en open be bouwing, al naar gelang de financiële middelen van de betrokken personen. In totaal kunnen vijftig huizen in dit plan worden ondergebracht. De uitgifteprijs van de grond zal on geveer tien gulden per vierkante meter zijn, een bedrag dat gunstig afsteekt bij verschillende andere gemeenten. De voorzitter deelde mede dat hij in princi pe reeds een aantal toezeggingen had ontvangen van bouwlustigen. Voorts werd de regeling inzake de subsidiëring van de Zeeuwse muziekschool gewijzigd en bovendien verleende de raad een sub sidie voor maatschappelijk werk. TERNEUZEN Eind maart worden twee Duitse trawlers, de „Lützo" en de ..Schwerdfisch" ieder 500 ton metende in Terneuzen verwacht. Zij zullen bij de sloperij N.V. „Scheldeveem" hun einde vinden. ten. Van spreiding over alle ge meenten kon uiteraard geen spra ke zijn. Toegewezen woningwetwoningen, te bestemmen voor het vervangen van zeer slechte noodwoningen. Woningverdeling 12, Oostburg 14, Schoondijke 12, Sluis Breskens 28, Aardenburg 16, Biervtliet 12, Oosburg 14. Schoondijke 12, Sluis 9, Vlissingen 48, Westkapelle 7, Yerseke 23, Westerschouwen 3, Bruinisse 28. Totaal 200. Overige toewijzing woningwetwoningen. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Axel 12, Clinge 4, Hulst 8, St.-Jan- steen 4, Sas van Gent 8, Vogelwaarde 6, Hontenisse 4, Terneuzen 56. Totaal 102. West Zeeuwsch-Vlaaanderen Biervliet 2, Breskens 6, Oostburg 6, Schoondijke 2, Sluis 4, Zuidzande 2. Totaal 22. Walcheren. Arnemuiden 4, Domburg 2, Grijps- kerke 2, Middelburg 30, Vlissingen 36, Koudekerke 2, Vrouwenpolder 2, Oost- kapelle 2 Totaal 80. Bevelanden Borssele 4, Heinkenszand 4, Kapelle 10, Goes 30, Krabbendijke 8, Kruiningen MIDDELBURG Nu de Nederland se zaalhandbalkampioenschappen achter de rug en de meeste kampioenen in de Zeeuwse zaalhandbalcompetitie reeds bekend zijn, staan er geen belangrijke wedstrijden meer op het programma. De zaalhandbalcompetitie duurt nog maar twee weken en alle wedstrijden zullen niet meer gespeeld kunnen wor den. In de heren tweede klas heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan, dat Olympus uit Vlissingen zonder de competitie uit te spelen kampioen is geworden. Dit zevental gaat nu automa tisch over naar de heren eerste klas. In de heren derde klasse heeft Fortu- na 1 uit Bergen op Zoom, na een nek aan nek race met het tweede team van Fortuna de titel in zijn voordeel beslist. Nu het veilinggebouw te Goes zaterdags bezet is, wordt het wedstrijdprogram ma voortgezet op de Westwal bij goe de weersomstandigheden. Het program ma voor zaterdag ziet er als volgt uit: GOES Jongens adspiranten 1415 jaar Tonddp I Tonido 2; Jongens adspiranten 1415 jaar Hellas—Marathon; Meisjes adspiranten 12— 13 jaar Tonido 1—Walcheren 3; Heren ju nioren tweede klas Hellas 2Tonido 2; Meis. jes adspiranten 1415 jaar Tonido 1Walche ren. MIDELBURG Meisjes adspiranten 1213 jaar Walche ren 2—Olympus 2; Meisjes adspiranten 14— 15 jaar Marathon 1—Zeelandsport 1: Jon- gens adspiranten 1213 jaar WalcherenHel las-, Jongens adspiranten 1415 jaar E.M M. —Hellas; Dames junioren tweede klas Wal cheren 2EMM 1; Jongens adsp. 14-15 jr Wal- WaleherenS.I.O.S., Dames derde klas Walcheren 2—Sporto; Heren derde klas O- lympus 3—Tonido 3: Dames tweede klas Marathon 2—Volharding; Heren derde klas E.M.M.3O.D.I.; Dames derde klas Zeeland- sport 2—Hellas 2; Heren derde klas Olym pus 2—Hellas 3; Heren tweede klas E.M.M. 2Hellas 2. 0 Bij de E.N.M.S.-examens te Breda slaagden voor costusmière Trudie Gaa- keer en Jo Duizer, beiden te Sint-Anna land. Deze dames genoten hun opleiding bij mevrouw M. van der Jagt-De Groen, hoofdlerares en directrice van de mode vakschool in Scherpenisse. 0 De N.C.V.B. afd. Heinkenszand hield haar maandelijkse vergadering onder leiding van mevrouw Amesz- Francken. De heer I. v. Noppen sprak over „Het bioscoopvraagstuk". De vol gende vergadering is op 11 april. De heer Bouwmeester spreekt dan over „Morgenlandzending". De centrale van A.R.-kiesvereni gingen in de kieskring Goes houdt op 25 maart een algemene vergadering, die om twee uur begint in de Koren beurs. Als spreker treedt op de heer J. A. van Bennekom, lid van de Twee de Kamer, met als onderwerp „Na het partij-convent". Mejuffrouw E. A. van Hoeve te Zaamslag- slaagde voor lerares land- bouwhuishouden. De Ned. Herv. Zondagsschool te Borssele hield haar jaarvergadering. Een onderwijzeres nam ontslag wegens huwelijk. Aanrijdingen te Terneuzen TERNEUZEN. In Terneuzen von den twee aanrijdingen plaats, die beide goed afliepen. Om kwart over negen gis termorgen keek de heer B. uit Terneu zen, in zijn auto over de Kerkhoflaan rij dend waardoor hij op een lichtmast reed. De auto werd beschadigd. Om half drie gistermiddag reed de heer M. uit Ter neuzen met zijn personenauto in de Bur gemeester Geillstraat tegen een ladder op, die de schilder F. K. op een kar ver voerde. K. viel maar liep geen letsel op. Begin van brand geblust AAGTEKERKE In de woonkamer van P. L. aan het Kaifhoeksepad vat te wasgoed, dat aan een rek boven de kachel te drogen hing, vlam. Door het kordate optreden van de vrouw des hui zes werd de schade tot een minimum beperkt. De Domburgse brandweer, die ter plaatse verscheen, hoefde niet in te grijpen. GOES. De korfbalsters en korfbal lers van de Z.K.B. gaan zaterdag een begin maken aan de overgangscompeti tie, die de tijd tot het begin van de nieuwe wintercompetitie in september moe' overbruggen. Bij de senioren be tekent dit een halve competitie en bij de adspiranten, die zijn ingedeeld in kleinere afdelingen, een normale com petitie. Aan deze overgangscompetitie nemen i totaal 86 twaalftallen deel. In de reeds gepubliceerde indeling van de diverse afdelingen is inmiddels nog een wijziging gekomen. In klasse 3b heeft Olympia 2 haar inschrijving te ruggenomen. In plaats van dit twaalf tal is nu Togo 3 opgenomen. Het programma voor a.s. zaterdag, met onze verwachtingen uitgedrukt in cijfers, ziet er als volgt uit: le kl.: Animo 1—Top (1), Togo 1—Vios 1 (1) Tjoba 1Elto 1 (1). Zuidwesters 1— Swift 2 (1). 2e. kl.' a: Vedo 1—Ondo 1 (2). Swift 3 Animo 2 (2). 2e kl. b: De Poel—Blauw wit (1), Volhar ding—Tjoba 2 (2). 3e kl. a: Stormvogels 1—Stormvogels 2 (1); Vedo 2—Zuidwesters 2 (2), Zuidzande—Atlas (21- J Programma adspiranten: A- Animo a—Ondo a. Swift a—Swift b: B: Animo b—Atlas, Noad—Zuidwesters a. C: Swift vlug—Vedo; D: KVLSwift lenig; E: Togo a—Elto a; F: VopoDe Poel; G: Olym pia—WKV; H: Elto b—Luctor en Tjoba b— Zeelandia. Programma pupillen: TogoTjoba en Swift—Animo. Voorjaarsgroente weer in aantocht KAPELLE Hoewel op de veiling in Kapelle-Biezelinge de aanvoer van groente nooit van grote betekenis is, gaat nu toch ook de voorjaarsgroente er weer komen. Woensdag werd door ver schillende telers reeds spinazie uit de ka.ssen aangevoerd en ock radijs 'was er reeds heel wat te koop, terwijl ver der an de koude grond de eerste win terbloemkool werd aangevoerd. Ver wacht wordt dat het aanbod van de ze produkten spoedig verder zal toene men tengevolge van de hoge temperatu ren van de laatste tijd. 7, Wemeldinge 4, Yerseke 4, Wissenkerke 2, 's-Gravenpolder 2, Overzande 2. To taal 77. Tholen en St.-Philipsland. St.-Annaland 4, St.-Maartensdijk 4, Scherpenisse 2, Thoen 4. Totaal 14. Schouwen-Duiveland. Zierkzee 28, Westerschouwen 1. Totaal 29. In de toewijzng voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen zijn 18 woningen begrepen, die reeds in 1960 als voorschot op het contingent 1961 werden toegewezen. In de toewijzing voor Zierikzee zijn 18 woningen begrepen ter compensatie van het in 1960 teruggenomen contingent. NOAD: meer contributie en entree sportveld DREISOHOR. In hotel „De Drie Schapen" kwam de korfbalvereniging „N.O.A.'D." in voorjaarsvergadering bijeen. In zijn openingswoord kon de vice- voorzitter, de heer C. P. Pols Jr., een groot aantal leden verwelkomen en ge waagde zelfs van het feit dat de verga deringen beter bezocht worden dan voorheen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de K.y. „Alli ance" uit Roosendaal, waarin „N.O.A.iD." werd uitgenodigd voor deel name aan het grote Paastournooi op tweede Paasdag te Roosendaal. De wedstrijdsecretaris, de heer C. P. Pols Jr., deelde mede, dat reeds door het be stuur was besloten om dit jaar naar Roosendaal te gaan. Er zal worden in geschreven met één twaalftal in de tweede klasse. De begroting bleek een nadelig saldo van ca. 150 aan te wijzen. Besloten werd deze post gedeeltelijk op te hef fen door alle leden boven hun normale contributie nu in het vervolg ook de bonds contributie ad. 2,25 per jaar te laten betalen. De adspiranten betalen in deze 1 per jaar. Tevens werd besloten de entreegel den op het sportterrein te verhogen tot 40 cent. Kinderen blijven normaal 20 cent per wedstrijd betalen. Op voorstel van de voorzitter werd de twaalftalcommissie uitgebreid met 1 man. Deze zal nu voortaan bestaan uit A. J. Dorst, C. P. Pols Jr., en C. de Waaij. De heer De Waaij werd# met grote meerderheid tot deze functie ge kozen. KAPELLE. In de consistorie van de Geref. Kerk hield de plaatselijke af deling van de N.C.L.B. de maandelijkse vergadering. De leiding berustte bij de heer Jac. Kloosterman. Na afwerking van de huishoudelijke zaken werd door de heer M. D. den Hollander gesproken over de nieuwe C.A.O. voor land- en tuinbouw. In het bijzonder stond hij stil bij de werktijdsverkorting. Ook deelde hij me de dat het aantal vakantiedagen van 13 tot 15 zal worden verhoogd. KAPELLE. In hotel „De Zwaan" te Kapelle vond woensdagmiddag ten overstaan van notaris J. C. Kram de publieke verkoop plaats van twee wo ningen. Ten verzoeke van de heer Jac. van Dalen werd verkocht zijn woning aan de Oude Bosstraat 36 in Kapelle. Hiervoor was hoogste inschrijver de heer Abr. de Waard te Biezelinge met 12.000.— welke voor dit bedrag ook koper werd. Ten verzoeke van de heer J. N. Bak ker werd verkocht de woning aan de Nieuwe Kerkstraat 5 te Biezelinge. Hiervoor was de hoogste inschrijver de heer A. Hollestelle te Yerseke met 2275.Koper werd de heer A. Lam- per te Yerseke voor f 3525. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM. Voor de kan tonrechter te Bergen op Zoom heeft gis teren een automobilist terechtgestaan, J. J. uit Breda, die op 11 december in aanrijding was gekomen met een votks- waigenbusje met Zeeuiwse gymnasten, van wie er een verbrandde en anderen ernstige brandwonden opliepen. Het on geluk was te wijten geweest, zo bleek duidelijk op de zitting, aan de bijzonder slehhte verkeerssituatie op de plaats van het ongeluk, de Rondweg te Roosendaal. J. was op een binnenweg naar de Rondweg door verscheidene dingen in de war gebracht: Het verkeersbord dat moest waarschuwen voor de kruising met een voorrangsweg was omgevallen en de verlichting ervan brandde niet. Uitzicht was onmogelijk door hoge ber gen zand voor de verkeersweg in aan leg, de Rondweg, evenwijdig aan de Wouwsestraatweg. Die straatweg was met behoorlijke lantaarns verlicht, in tegenstelling tot de Rondweg. Daarom had J. de Wouwsestraatweg voor de hoofdweg aangezien. Het gevolg was geweest dat hij zonder meer de Rondweg was opgereden, waarbij hij het volkswagenibusje in de flank had aangereden. De officier van justitie had in deze omstandigheden geen vervolging wegens dood door schuld willen instellen: hij had zich bepaald tot het ten laste leggen van de overtreding: het niet verlenen van voorrang. Daarvoor eiste hij der tig gulden boete. De verdediger vond dat verdachte geen straf moest worden opgelegd, want de aannemer van het werk aan de weg was tien dagen voor het ongeluk op de gevaarlijke situatie gewezen. Als hij daar tijdig verandering in had gebracht was het ongeluk niet gebeurd en daar om draagt de aannemer schuld aan het ongeluk, zo zei de verdediger. De kantonrechter legde verdachte vijf tien gulden boete op. Hij was van oor deel dat verdachte wel strafbaar was, maar In lichte mate. KAPELLE. Het nieuwe uitbrei dingsplan in onderdelen en de woning bouw was het onderwerp waarover wet houder B. de Jager een inleiding heeft gehouden op de algemene jaarvergade ring van de C.H.-kiesvereniging in Ka pelle. Met grote dankbaarheid kon wethou der de Jager constateren dat Kapelle een van de weinige Zeeuwse platte lands gemeenten is waarin nog altijd een sterke groei zit. Het inwonertal neemt van jaar tot jaar toe en in 1960 zelfs vrij sterk. Burgemeester H. G. van Suylekom deelde naar aanleiding van deze in leiding mede dat er op het ogenblik weer al 21 nieuwe aanvragen zijn van particulieren, die een eigen woning willen bouwen. Er is volgens hem geen enkele Zeeuwse gemeente waar naar verhouding zoveel particuliere bouw is in de laatste 'jaren als in Ka pelle. De leiding op deze jaarvergadering berustte bij de heer L. van Wel die in zijn openingswoord een algemeen over zicht gaf van de situatie in de binnen- en buitenlandse politiek. Het verslag van penningmeester Joh. Burger vertoonde geen opwekkend beeld want er was nog een kleine schuld en slechts 0.82 in kas. Er zijn op het ogenblik 32 leden, dat is 2 minder dan een jaar geleden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren B. de Jager en Joh. Burger her kozen. In zijn inleiding, die met behulp van een kaart van het uitbreidingsplan werd gehouden zei wethouder de Ja ger o.m. dat er sinds 1947 152 wo ningwetwoningen in Kapelle zijn ge bouwd en in dezelfde periode zijn er zelfs nog iets meer woningen door particulieren gebouwd. Hierdoor steeg het woningbezit van KAPELLE. In het koelhuis van de veiling wordt 100 ton appels van het ras Bramley Seedling bewaard in een zgn gascel, een hermetisch afgesloten cel in het koelhuis, waarin een bepaal de verhouding bestaat van koolzuur gas en zuurstof. De op deze manier bewaarde appels blijven zeer lang goed, want bij de Bramley Seedling b.v. is de normaal bewaarde appel reeds lang versleten, maar de appels uit de gascellen zien er nog precies eender uit als toen ze er begin okto ber in gingen. Met de verkoop van deze appels zal volgende week woensdag in Kapelle MIDDELBURG Bij Rijkswaterstaat werd gistermorgen het uitvoeren van onderhoudswerken aan rijkszeeweringen en het directiegebouw nabij de Oude Hoeve enz. gedurende 1961 aanbesteed. De uitslag was: 1. Fa. Van Dongen en De Voogd, Haamstede met 93.265, 2. M. de Oude, Zierikzee met 93.650, 3. D. Rentier, Noordgouwe met f 93.949; 4. Aannemingsbedrijf H. Stouten, Brou wershaven met 94.200; 5. Fa. P. en T. K. de Jonge, Renesse met 94.700, 6. A. J. Herwig, Willemstad mét 95.200, 7. J. M. Dekker,- Brouwershaven met 95.800. SAS VAN GENT. Door de centrale dienst van bouw- en woningtoezicht in O. Zeeuwsch-Vlaanderen is in het gemeente huis de aanbesteding gehouden van de grond- en rioleringswerken van het exploi tatieplan „West", derde gedeelte in Sas van Gent. Ingeschreven werd als volgt, de be dragen respectievelijk inclusief en exclusief Firma Gebr. de Bokx, Terneuzen 135.900 en 99.900; Combier, Breskens 141.250 en 104.900; aannemersbedrijf dr. E. L. K. N.V. Schoondijke 137.900 en 101.100; aannemers bedrijf N.V. M. P. Hol 135.900" en 99.200; gebr. Lucasse 135.300 en 99.999; P. Molet Hoofdplaat 140.100 en 104.100; firma Noor- denne Sas van Gent 136.800 en 100.800; J. en K. R. de Oude, Biervliet 139.575 en 102.875; I. J. de Ruysscher, Biervliet 134.614 en 98.614; firma Toussaint, Cadzand 138.200 en 102.000; aannemersbedrijf N.V. Zeeland Middelburg 140.750 en 113.000. De begroting werd niet bekend gemaakt, de gunning i aangehouden. Watersportvereniging Officieel opgericht WOLPHAARTSDIJK. In het Dorps huis is opgericht de watersportvereni ging „Wolphaartsdijk", waarvoor zich tijdens de oprichtingsvergadering reeds 33 leden en 5 jeugdleden opgaven. Vast gesteld werden statuten, huishoudelijk reglement en jachthavenreglement. Op de statuten zal Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. In het bestuur werden gekozen de heren G. de Jager te Wolphaartsdijk (voorzitter), J. P. J. Ruisaard te Wolphaartsdijk (secretaris penningmeesterlP. Kik te Wolphaarts dijk, G. P. van Eerten te Goes en H, J. Colijn te Kloetinge (commissarissen). Tenslotte werd besloten tot aansluiting bij de „Stichting Ons Dorpshuis" en bi; de Koninklijke Verbonden Ned. Water sportverenigingen. Lading in bocht verloren GOES. Bij het indraaien van de Voorstad vanuit de Vogelzangsweg heeft een vrachtwagen van de heer A. de B. uit Noordeloos vijftig pakken stro ver loren. De lading verbrijzelde een spiegelruit van de rijwielhandel J.V. MIDDELBURG. Koploper Arne muiden zal het zaterdag in Sint Maar tensdijk niet gemakkelijk krijgen tegen het soms verrassend voor de dag ko mende Smerdiek. Uitkijken is de bood schap voor de leiders, die verder graag zouden zien dat de wedstrijd SprangGood Luck in een overwinning eindigde voor de thuisclub. De moge lijkheid is niet uitgesloten. Dinteloord moet geacht worden The Gunners te verslaan en hetzelfde kan worden ge zegd van AZVV ten opzichte van Zwa- luwse Boys. Rillandia zal in Nieuw dorp alle zeilen moeten bijzetten om een zege te bereiken. Of de Nieuwdor- pers het zover zullen laten komen staat wel zeer te bezien, omdat zij zelf even min op rozen zitten. Krabbendijke ten slotte gaat ons inziens tegen SSC '55 een nederlaag tegemoet. In de perste klasse heeft Terneuzense Boys in Kapelle de punten ook op pa pier nog allerminst binnen. Kapelle is in staat sterkere clubs te overvleuge len. Wemeldinge zal naar alle waar schijnlijkheid de boys uit Colijnsplaat weinig kansen geven, maar Veere heeft in de wedstrijd tegen Wolfaartsdijk meer perspektieven. MevoHoek zal vermoedelijk een overwinning voor de thuisclub worden. PROGRAMMA 4e klasse zuid; NieuwdorpRillandia, Din teloord—The Gunners, Sprang—Good Luck, Zwaluwse BoysAZVV, SmerdiekArnemui den, KrabbendijkeSSC '55. le klasse Zeeland: WemeldingeColijns- plaatse Boys, MevoHoek, KapelleTerneu zense Boys, WolfaartsdijkVeere. 2e klasse a: Arnemuiden IINieuwland I, Bevelanders I—Kats I, Kloetinge I—RCS III, Serooskerke IZeeland Sport VI, VCK I Meeuwen I. 2e klasse b: Terneuzense Boys II—Rillandia II, Zaamslag I—Kloetinge II, Yerseke III—1 tranchement B 1. Beren I, AZVV INieuwdorp I. ,2e klasse c: WIK I—Burgh III. 3e klasse a: Zeeland Sport VIISeroosker ke II. Middelburg VIWissenkerke I. 3e klasse c: BerenllWemeldinge II, Kleo- tinge IIIWolfaartsdijk II, SVD IKruinin gen II, Rillandia IIWaarde I. 3e klasse d: Brugh IVDuiveland I, Sino- to IBruse Boys II. 3e klasse e: Hoek IIAZVV III, Driewegen II—Spui II. Groep A I: Zeeland Sport A IMiddelburg A I, Oostburg A I—R.C.S. A I, Arnemuiden A IVlissingen I. Groep II: Vlissingen A IIIMiddelburg A II, Middelburg A IIIVlissingen. A II, Se- rooskerkde A IZeelandia A I. Groep A III: Ria W A —Terneuzen A II, Hulst A ICorn Boys A I. Groep A IV: Patrijzen A IGoes A I, Wol faartsdijk A IRobur A I, Kapelle A ILuc tor A I. Groep BI: Serooskerke B IZeeland Sport B I, Meeuwen B IVeere B I, R.C.S. B I Vlissingen B I, Oostkapelle B IWalcheren B I, Zeelandia B IMiddelburg B I. Groep B II: Vlissingen B III—V.C.K. B I, Middelburg B II—R.C.S. B II, Middelburg B II—Zeeland Sport B I, Middelburg B V— Zeelandia B II, Walcheren B IIVlissingen B II. Groep Bill: Walcheren B IIIVlissingen B VIII, Middelburg B VII—Middelburg B VI, Middelburg B VVlissingen B V, Vlissin gen B VIVlissingen B VI. Groep B IV: Nieuwdorp B ILuctor B I, Patrijzen B IGoes B I. Groep B V: Robur B IGoes B II, Beren B IS.V.D. B I, Kapelle B IWolfaartsdijk B I. Groep B VI: Yerseke B IHansw Boys B I; Kruiningen B IKrabbendijke B I; Rillandia B IKloetinge B I. Groep BVIII: Mevo B IZeemeeuwen B I; W.I.K. B I Brouwershaven B I. Groep B IX: Bruse Boys B IZierikzee B II; Dreischor B 1— Zierikzee B III; Mevo B II—Sinoto B I. Groep B X: Ria W B ISluiskil B I; Zaamslag B ITerneuzen B I; Corcn Boys B II—Philippine B I. Groep B XI: Corcn Boys B IVHoek B I; Terneuzen B II Spui B I; Groep B XII: Axel B IClinge B I; Hulst B IGraauw B I; Hontenisse B IA.Z.V.V. B I; Koewacht B ISteen B I. Groep B XIII: Hulst B II—Steen B II; Hulst B III'Hontenisse B II; Hulst B IV Axel B II. Groep B XIV: Schoondijke B I— Oostburg B I; Oostburg B IIAardenburg B II; Groede B I—Biervliet B I; Breskens B IIJzendijke B I; Aardenburg B IRe- een begin worden gemaakt. Dat is be sloten tijdens de gehouden vergade ring van de belanghebbende telers in de kantine van de veiling. De leiding berustte bij de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge. De afzet zal plaats vinden door middel van poolvorming. Hiertoe zal er wekelijks een bepaald kwantum worden aangeboden en als alles verkocht is krijgt de teler de ge middelde prijs uitbetaald. Er werd een commissie uit de telers gevormd, die deze afzet verder zal regelen. Het appelras Bramley Seedling is een speciale keukenappel en in het voor jaar altijd zeer gevraagd voor Belgi sche rekening. De laatste jaren werd steeds 'het gehele aanbod uit de gas cellen voor dit land gekocht. Nu er geen heffing meer betaald moet wor den bij de uitvoer van Nederlandse appels naar België wordt verwacht dat dit land er weer wel grote be langstelling voor zal hebben. Een ander appelras dat zich goed leent voor gasbewaring is de Golden Deli cious. Deze week is in het koelhuis van de veiling in Kapelle de laatste gascel met deze appels geopend, zo dat de telers deze ook kunnen verko pen. Vooral Frankrijk vraagt op het ogenblik deze mooi geel gekleurde appel. KAPELLE. De aanblik van de Zeeuw-se boomgaarden maakt thans wel duidelijk dat de lente voor de deur staat. De bessen, frambozen en bramen worden reeds groen en de knoppen van peren, pruimen en appels gaan flink zwellen. Ondanks het feit dat het wat kouder was hebben in het begin van deze week toch de eerste fruitbomen in Zeeland hun feestkleed van lentebloesems aan getrokken. Overal verspreid in de Zeeuwse fr-uitcentra vinden we name lijk op het ogenblik de bloeiende vroe ge pruimen, de zgn „krozen". Dikwijls betreft dat slechts enkele overal ver spreid staande bomen, soms ook een groep bij elkaar. De krozen worden plaatselijk ook nog wel gebruikt voor windscherm rond de appel- of pere- aanplant. Vroeger werden er in Zeeland heel veel van deze krozen geteeld. De laatste jaren zijn er veel gerooid en aanplant vindt niet meer plaats want de kwaliteit van de vruchten is niet best en door het vroege bloeien is het bovendien -een zeer riskante teelt. De bloei van deze eerste bomen valt over het algemeen ongeveer veertien dagen vroeger dan in „normale" jaren. Alleen in 1957 stonden ze ook omstreeks deze tijd in bloei. Kapelle-Biezelinge van ongeveer 800 tot ruim 1100 en nog is er geen eind aan deze ontwikkeling want er is nog een grote lijst met namen van mensen die reeds vele jaren in Ka pelle hun werk hebben en elders wo nen. Daarom moet er nog steeds naar ge streefd worden om meer woningen te krijgen en in dit verband spraken zo wel hij als burgemeester van Suyle kom er hun teleurstelling over uit dat het zo moeilijk gaat met de woning bouw. De heer de Jager ging ook uitvoerig in op het uitbreidingsplan dat uiteraard heel wat kostbare cultuurgrond vraagt en dat hierdoor moeilijk te realiseren valt. MIDDELBURG. De heer J. van den Bos, burgemeester van Sint-Annaland, hield gisteravond tijdens de jaarverga dering van de a.r. kiesvereniging Mid delburg-noord een causerie over de ontwikkeling van Zeeland. Hij behandel de achtereenvolgens de economische, maatschappelijke en staatkundige aspec ten van zijn onderwerp, waarna hij de vergadering na de pauze in de gelegen heid stelde in discussie te treden. Voorzitter G. M. Kerkhof verrichtte een openingswoord. Uit het jaarverslag van secretaris A. Meulibreuik bleek, dat de kiesvereniging in ledenaantal was achteruit gegaan en de meeste leden aan de zuidelijke kiesvereniging was kwijt geraakt. „Niet een werkelijk verlies dus", was de conclusie. De heer J. W. Kogeler maakte de opmerking, dat het langzamerhand tijd was geworden, de beide -kiesverenigingen samen te voegen, gezien de geringe opkomst van de leden op de vergaderingen. De voorzitter re pliceerde, dat de suggestie nader zou worden bekeken. Penningmeester Van den Berg deelde de vergadering -mee, dat de vereniging over 1960 een batig saldo van 495,64 had. De voorzitter nam daa-rna afscheid van de heer Van den Berg, die op 24 maart de vereniging gaat verlaten. TERNEUZEN. De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del, departement Zeeland, organiseert vrijdag 7 april a.s., een avondibijeen- komst in Grand Hotel Rotterdam te Terneuzen. Op deze vergadering zal spreken de heer mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer en vice-voorzit- ter van het Europese Parlement over „Europese perspectieven". De agenda voor deze vergadering is als volgt: 1. korte inleiding door de voorzitter over het wezen en doel van de Maatschappij 2. inleiding door mr. Blaisse; 3. dis cussie naar aanleiding van deze inlei ding; 4. behandeling van de inleiding van de voorzitter. 9 Voor de Ned. Vereniging van Huis vrouwen, afdeling westelijk Schouwen gaf in het hotel „Het Wapen van Burgh" te Burgh de firma Koevoets uit Zierik zee een geslaagde show van sportkle- ding, badpakken en katoenen japonne- Uitgebreide agenda GOES. De voorstellen van B. en W. met betrekking tot het onderwijs plegen vrijwel altijd door de gemeenteraad zonder discussie aanvaard te worden. Zo gebeurde het ook woensdagavond. Afgezien van enkele kleine opmerkingen verleende de raad medewerking voor de eerste inrichting en de aankoop van zonwering ten behoeve van de christe lijke kleuterschool aan de Heernisseweg, voor de aankoop van zonwering in de christelijke kleuterschool aan de J. P. Coenstraat, en voor het aanbrengen van verbeteringen in de chr. kleuterschool aan de Heernisseweg. Voor de bouw van een gymnastieklo kaal bij de burgemeester Van Dussel- dorpschool verstrekte de raad zonder aarzeling een krediet van ruim 200.000 gulden. De heer M. Loeve (a.r.) had de tekeningen van het gymnastieklokaal nauwkeurig bekeken en vond het een pracht plan. Wel achtte hij het raad zaam, dat er een volledige sanitaire voorziening komt en hoopte, dat dit sa nitair dan ook gebruikt wordt. De meer derheid der raad onderschreef het betoog van de heer Loeve. Na het antwoord van de wethouder van onderwijs, mevr. C. A. Griep-Duinker, dat aanvankelijk weinig bevrediging schonk, zegde burge meester dr. J. W. Noteboom, toe, dat alle mogelijkheden nog eens onder de loep worden genomen. Overigens ont nam de burgemeester de raad de illu sie, dat nog dit jaar met de bouw kan worden begonnen. „Dat zal niet luk ken." Bij deze school komen ook nog zes nieuwe lokalen. De gemeenschappelijke regeling inza ke de verdeling van de kosten van de Zeeuwsche Muziekschool werd gewij zigd. Aan de fa. Jobse en Co, werd grond verkocht voor zes gulden per ca. aan de Westhavendijk voor uitbreiding van het bedrijf. In dit verband vroegen enkele raadsleden wanneer het overzicht van het grondbedrijf komt. De burge meester; „zo gauw mogelijk, maar wan neer precies kan ik niet zeggen". Een geldlening van 1.500.000 werd aange gaan ter financiering van de aankoop van gronden in het plan-Zuid en het ge deeltelijk bouwrijp maken van dit bouw plan. Het E.T.I. kreeg een extra subsi die van 2000 voor het vele en belang rijke werk, dat dit instituut voor de ge meente in 1960 heeft gedaan. Grond werd verkocht aan de N.V. P.Z.E.M. ten behoeve van de bouw van een trans formatorhuisje in plan Zuid-west. De neer J. H. Roose (k.v.p.) stemde tegen, omdat er al beslag wordt gelegd op een groenstrook, die nog niet aanwezig is. Wethoudersbezoldiging Op voorstel van de burgemeester wer den voorts de wethoudersbezoldigin gen verhoogd tot 5520. In een schrij ven aan het college van Ged. Staten zal de wens van de raad worden ken baar gemaakt, dat de bedragen voor een gemeente als Goes beslist wel ho ger mogen zijn. Het college van B. en W. is in een kerngemeente veel zwaarder belast dan in een gemeente, die niet tot kern is aangewezen, zo oordeelde de heer D. van Loon (soc.). De heer Ph. Haverhoek (soc.) stelde zelfs voor een verhoging te vragen tot 7500 gulden. Dit voorstel kreeg onder steuning, maar de burgemeester raad de aanneming van dit voorstel af, om dat het geen schijn van kans zou heb ben bij Ged. Staten. De gemeente-begroting 1961 zal ten slotte behandeld worden, zoals B. en W. zich dat hadden voorgesteld: op 17 april de afdelingsvergaderingen en 10 mei de openbare behandeling. Twee afdelingen zullen zich met het begrotmgsonderzoek belasten. De heer J. H. Roosse wüde het bijwonen van twee leden van het college van B. en W. van de afdelings vergaderingen facultatief stellen, maar de burgemeester voelde daar niets voor. THOLEN. De gymnastiekvereni ging „Olympia" te Tholen gaf in Hof van Holland de jaarlijkse winter-uitvoe- ring. De voorzitter deelde mede, dat dit jaar de vereniging 60 jaar bestaat en dat het bestuur plannen heeft gemaakt om dit feit te vieren. Getracht zal wor den deze zomer het keurkorps heren en dames van het K.N.G.V. te laten ko men. Nadat de drumband een paar marsen had gemaakt, werd het programma on der leiding van de heer J. Piessens af gewerkt. Na de pauze had uitreiking plaats aan 37 leden van het diploma vaardigheidsproeven. De voorzitter wees er op, dat door inspanning veel tot stand kan worden gebracht, zoals ook hier blijkt. Op voorstel van het be stuur werd de heer C. B. Bijl, oud-di- reeteur tot erelid benoemd en hem als aandenken een doos sigaren overhan digd. Ook werden nog diploma's uitge reikt, die zijn behaald op wedstrijden in Krabbendijke. Door de heer J. van Els- acker werden overhandigd de groeps- prijs en ereprijs, die zijn behaald op de wandeltochten in Halsteren. KAPELLE. Op zeer korte termijn zal een begin worden gemaakt met de bouw van een overdekt muziekpodium in de gemeente Kapelle. Dit zal komen aan de Vijverstraat op de hoek van der Biltlaan bij de daar liggende vijver. Het werk zal worden uitgevoerd door de aannemer de heer C. v. d. Velde uit Biezelinge. De nieuwe „muziektent" voor Kapelle is een ontwerp van de architect ir. Wesselo, de man welke ook het uit breidingsplan voor de gemeente Kapelle heeft ontworpen. Het zal een fraai ge heel worden. Het krijgt de vorm van een soort schelp en zal worden gebouwd in de hoek van een daar te bouwen muur. Reeds meer dan een jaar is het gele den dat de oude muziektent op het Kerkplein werd afgebroken en van die tijd af konden er dus geen concerten meer worden gegeven door de plaatse lijke muziekvereniging, iets wat door velen ten zeerste werd betreurd. Het is thans vrijwel zeker dat er voor het komende concertseizoen een bijzon der fraaie gelegenheid hiervoor zal ont staan op een van de mooiste punten van de gemeente Kapelle. GOES. Vele voorstellen van B. en W. waren voor de raadsle- leden, woensdagavond in openbare vergadering bijeen, aanleiding om ruimschoots van gedachten te wis selen over verschillende punten, Naast het ziekenvervoer en een be grotingswijziging in verband met verhoging van de post representa tie, waarover wij gisteren schre ven, werd uitvoerig gesproken over het schrijven van B. en W, aan de raad over de leveranties ten behoeve van de gemeente en over het parkeervraagstuk. Het was dan ook tegen twaalven, dat burgemeester dr. J. W. Noteboom voor de laatste maal de hamer kon laten vallen. De raadsvergadering was nog maar nauwelijks begonnen of er ontspon zCch een discussie over het schrijven van B. en W. omtrent de leveranties aan de gemeente. De heer J. H. Roose (K.V.P.) had zich met name gestoten aan de pas sage over de schilderspatroons. „Zolang de beschuldigingen, die in de corres pondentie zijn verwerkt, niet door de feiten zijn bewaarheid kan ik me niet met dit schrijven verenigen". De heer Ph. Haverhoek (soc.) toon de zich helemaal niet tevreden over de inhoud van het schrijven. „Ik kan me f1?4 a,ar? d£ 'ndruk onttrekken dat de inhoud bezijden de waarheid is De Goese schilders komen nog steeds niet aan bod. Het schilderwerk voor 39 wo ningen, die thans in aanbouw zijn, is ook al uitgegeven. En nu zouden enkele Goese schilders nog een kans krijgen". De burgemeester vertelde, dat alles is gedaan wat redelijkerwijs mogelijk was. De schilders hebben om een na der onderhoud gevraagd. En de burge meester bleek bereid dit gesprek te VS?ren' J° ble,ek uit z'3n antwoord. lar dan ook graag de fabrikanten van betonwaren er bij, want ook in de ze groep is er ongenoegen", merkte de heer Roose nog op. pDe burgemeester zegde di't toe. Pre- U®? z° Stag het met de wens van de heer Haverhoek om ook de directeur te beëSken n in de gesprekken De kwestie van het parkeren bracht weging®6" V3n V6le raadsleden in 6e- Met name het voor en tegen om'trent eventuele demping van de Westvest Kwam m de discussie naar voren. De heer Haverhoek meende, dat eerst de parkeerterreinen aan de De Ruyter- aan, die daar kant en klaar liggen goed bezet moeten worden voor een gedeelte van de Westvest wordt gedempt Mn- J- ,G- Y- d- Burgt legde de na druk op het feit, dat straks na de in- fbfU,k,na,'?e van llet inndbouwcentrum Zeeland (dat wordt nu definitief de naam van het eonsulentenhuis) zich veel meer auto's rond dit bouwwerk zullen groeperen dan thans het geval is. Daar om moeten in de omgeving ruime nar- keermogelijkheden aanwezig zi n „vro?.g v,?ort,s..de aandacht voor de verkeerssituatie bij de Heernisseweg Oostsingel, waar het voor het verkeer niet zo gemakkelijk is. Mevr. J. C. van Willegen-E verse (C.H.U.) lanceerde de gedachte om de Frans den Hollanderlaan als parkeer terrein te bestemmen. „De trottoirs zouden dan achter de bomen gelegd kunnen worden" zo meende zij. Een ge dachte, d'ie de burgemeester niet zon der meer verwierp. De heer D. M. P. Leupen (soc.) meen de, dat het uiteindelijk toch tot dem ping van de Westvest moet komen. De burgemeester was blij met al de ze opmerkingen, want, zo zei hij, nu hebben wij de voorlopige meningen kun nen peilen over de eventuele demping van de Westvest. Bij deze demping is bovendien gedacht aan de doortrekking van de Zuidvlietstraat. Dr. Noteboom beloofde deze zaak nader te zullen be kijken. De raad kon zich daar mee verenigen en besloot ten slotte een wachtverbod in te stellen voor het ge deelte van de Oostsingel tussen Heernis seweg en Korte Nieuwstraat. In de rondvraag vroeg de heer M. Loeve (a.r.) naar de werkzaamheden van de nieuwe „sportcommissie". De burgemeester kon daarover geen con crete mededelingen doen. Intussen staat deze commissie niet onder leiding van wethouder J. S. Visscher maar onder die van de heer Janssen. Mr. J. G. v. d. Burgt vroeg aandacht voor de situatie op het Stationsplein. Het zware verkeer wordt daar veel intensiever. „De situa tie is bepaald onhoudbaar, vooral als de treinen binnenlopen". Sprekend over het bedrijf van de Fa. C. Westdorp aan de Roggeveenstraat had mr. v. d. Burgt de indruk, dat ge handeld is in strijd met toezeggingen die het vroegere college van B. en W. heeft gedaan. De burgemeester zal dit laten onderzoeken. Kindermiddag in St. Annaland ST. ANNALAND. Ter gelegenheid van het regeringsjubileum van H.M. de Koningin bood de Dorpsgemeenschap te bmt-Annaland een kindermiddag aan 'In het Dorpshuis te Sint-Annaland. De aanwezige kinderen konden genieten van een poppenkast, van buikspreken en van goochelen. Des avonds was er voor de volwassenen een prachtige kleuren film, getiteld: „Sissi, Keizerin en Moe der Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 15/3 Ned. Dinkel- stroom, 16/3 Ned. Caltex Eind-hoven. Cos Ric Porlyany, Amk. Thetis. Vlissingen. ver-' Njd' Rijnborg, Ned. Ooster- diep. Gepasseerd naar Antwerpen (Ne-d schepen) 15/3 Eenhoorn, Nore, Andijk, Alcor' Sinus, Vanda, Zevenbergen, Sont GJasïï W3 .Steenbergen, Velox. Alge. Neder-' n?Broere, Delta. Albatros. Cateli, Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) AlblJfv0' Archimedes,. Scheiielloyd. Senang. Ti'ïn» Té/O ",e' Scb'e- culumus, Gruno, Tjoba, 16/3 Hado. ST.-MAARTKNSDI.rK, 16 maart TJipn drieW^V^/5"70 -23'01' bonken 23.12. drielingen 27 gulden, picklers 30, aanvoer W^uwmaanraaTe^f' brUi"e b0tlen 40"50' fclr?* ^kg^^oXld^aid^'vi08!^ kk|'

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5