Eerste land- en tuin bouwschool in Zeeland PLAN VOOR GROOT SPORTPARK IN GOES Z.L.M.: vergunning nu spoedig te verwachten Eerste bandrecorders aan Zeeuwse blinden uitgereikt Bakker heeft in zijn oven staalkaart van problemen Troubadour Rob van der Bas zong voor muzikale jongeren Vijf wachthuisjes voor de buspassagiers in Kortgene Zeeuwsch Dagblad Beleid 1 Beleid DE„ gemeentelijke herindeling van Walcheren Iaat op zich wachten. Al tal van jaren wordt er over ge sproken. Wij erkennen de problema tiek rond grenswijziging en her indeling. Er zijn zowel argumenten tegen als voor opheffing van Oost- en West-Souburg, maar dat wil toch niet zeggen dat er daarom geen beslissing van de kant van de minister kan komen. Het uitblijven van een uit spraak schaadt het beleid. Beleid III BINNEN AFZIENBARE TIJD BOUW VAN Beleid IV FRAAI COMPLEX GAAT VERRIJZEN TE ZIERIKZEE Meer belangstelling Oude school Ruim en modern Johannes de Heer Nieuw leerplan Veel ivaardering voor zuster Fuykschot Chr. bakkerspatroons bijeen Wielrijder door auto gegrepen en gedood Meer veilingdagen in Kapelle Instrument kan een stuk levensvulling betekenen Weer smokkelauto aangehouden Zwaluwen- Welpenactie voor poliofonds Wrak van vaartuig Uk-33 geborgen Drenkelingen „Martin Lutje" te Vlissingen aan land VOORSTELLEN AAN DE RAAD Chr. damesblad zal weldra verschijnen Produktschap meent ZIFRIKZFE GEEN LOSPLAATS VOOR MOSSELEN Eerste Zeeuwse kievitsei voor commissaris Vrijdag 17 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Ch ristelij k A IEERMALEN hebben wij betoogd dat een krachtig beleid in onze provincie onmisbaar is. Dat geldt voor de landsregering, het provinciaal be stuur en de plaatselijke overheid. In vele gevallen is het regeringsbeleid in eerste instantie bepalend. Velen hebben van de huidige rege ring een krachtig beleid verwacht en in het verleden hebben de liberalen, toen zij geen deel uitmaakten van de regering, de anderen dikwijls beslui teloosheid en het zoeken naar een compromis verweten. In Zeeland mer ken wij nu echter weinig van de be sluitvaardigheid en de daadkracht van de liberale ministers. Daarom moet minister Toxopeus een beslissing nemen. TN Goes is nog steeds een burge meester buiten functie en een waarnemend burgemeester in functie. Een abnormale situatie. Is de bewinds man bang om een beslissing te nemen? Hij was niet bang om een verkeer de beslissing te nemen inzake de bur gemeester van Middelburg. Burge meester de Widt woonde nog maar kort in de Zeeuwse hoofdstad evenals de gemeente-secretaris, er zijn een paar nieuwe wethouders en binnen kort zal weer een nieuwe wethouder moeten worden gekozen. Het team is nauwelijks op elkaar ingewerkt, maai de minister heeft het wenselijk geacht de leider van de groep weg te halen. Een dergelijk beleid spot met de plaat selijke belangen. In feite is dat geen beleid. Deze scherpe kritiek raakt zeker niet de burgemeester van Mid delburg, die we de promotie van harte gunnen, maar wel en uitsluitend de verantwoordelijke minister. rrHORBECKE, de grote voorganger van excellentie Toxopeus, had ook, voor hij tot regeren werd geroe pen, kritiek. Daarna bewees hij echter, dat hij tot regeren in staat was. De huidige minister van Binnenlandse zaken is een der bekwaamste libera len, maar ook in Zeeland zou men daar graag de bewijzen van willen zien. Vandaag spreekt prof. Oud, de leider van de V.V.D., in de Zeeuwse hoofdstad. Het wil ons gewenst voor komen, dat de liberalen uit Zeeland deze gelegenheid aangrijpen om hun voorman te vertellen, wat zij verstaan onder een krachtig beleid. ZIERIKZEE Mogelijk zal nog dit jaar de bouw van een eerste land- en tuinbouwschool in Zeeland kunnen ivorden aanbesteed. Het voorlopig schetsplan van de nieuwe lagere land- en tuinbouwschool van de Z.L M. te Zierikzee is thans goedgekeurd. Gewacht wordt op toestemming om de definitieve werktekeningen te vervaardigen. En de Z.L.M. heeft goede hoop dat vergunning, van het Ministerie van Landbouw, spoedig zal worden gegeven omdat de bouw van deze school als nummer één op de urgentielijst staat aangegeven. praktikum, één van de nieuwste snuf jes in onze moderne scholen. Dit is een lokaliteit met een speciale inrich ting ten behoeve van het natuurkunde onderwijs. In de verdieping van het hoofdgebouw komt een leslokaal, over blijflokaal en een garderobe. In de zijvleugel aan de Mulockstraat zal het handvaardigheidslokaal met diver se secundaire vertrekken zoals toilet ten en bergplaatsen worden geves tigd. De plannen van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij om in Zierikzee een nieuwe land- en tuinbouwschool te bouwen dateren reeds van 1958. Begin 1959 begon het plan concrete vorm aan te nemen. De redenen om op Schouwen-Duiveland een eerste Zeeuwse land- en tuinbouwschool te plaatsen zijn vele. In de eerste plaats voldoet de tuinbouwschool in Haam stede, waar nog steeds les wordt ge- gegeven, bepaald niet meer aan de eisen des tijcis. Deze tuinbouwleer- gang, die al ressorteert onder de be staande lagere landbouwschool te Zierikzee, zal dan ook zodra de nieuw bouw is verwezenlijkt, in Zierikzee komen. Het hangt van de toevloed van nieu we leerlingen uit de Westhoek af of de tuinbouwschool in Haamstede, óók voor dat de nieuwe school er is, nog een lange levensduur is beschoren. In de tweede plaats kan wellicht als één van de motieven tot de bouw wor den aangewezen de sterk toenemende belangstelling voor de tuinbouw op Schouwen-Duiveland, Vooral Midden- schouwen toont een grote interesse voor het tuinbouwonderwijs. Wanneer de nieuwe school er is zal er waarschijn lijk voorlopig voldoende ruimte zijn. De school in Zierikzee zal namelijk worden uitgebreid tot een dusdanige capaciteit dat aan maximum honderd leerlingen les kan worden gegeven. Het huidige gebouw van de landbouw school, aan de Caustraat in Zierikzee, zal blijven staan en een funktie krijgen als bijgebouw van de te verrijzen nieuwe school. Door middel van een overdekte ruimte zal dit gebouw met het nieuwe complex worden verbonden. De lokali teiten zullen echter wel een andere be stemming krijgen. Het tegenwoordige overblijflokaal wordt het toekomstige melklokaal van de nieuwe school. Het werklokaal wordt gehandhaafd, evenals de huidige directeurskamer. Het nieuw te bouwen complex zal be staan uit een hoofdgebouw met één verdieping waaraan een zijvleugel is gebouwd grenzende aan de Mulock straat. In het hoofdgebouw komt gelijk vloers een lerarenkamer, garderobe, de hoofdingang met hal en twee leslokalen. Eén van deze leslokalen wordt het De garderobe In de bestaande school zal eveneens worden gehandhaafd, zo dat totaal 120 leerlingen hun kleding een plaats kunnen geven. Toilet- en wasruimte is in voldoende mate aan wezig. Achter de gebouwen komt een 120 m2 grote schooltuin. Hoewel het In de ouderdom van 94 jaar is donder dagmiddag te Driebergen overleden de bekende evangelist de heer Johannes de Heer. Het heengaan van deze bekende evangelist zal in brede kring met ontroe ring worden vernomen, want niemand heeft zoals hij zovele jaren gesproken tot brede scharen van christelijk Nederland. Johannes de Heer, die een Rotterdam mer was van geboorte, is 64 jaar geleden begonnen met zijn evangelisatiearbeid. Hij had geen liefhebberij in het bedrijf van zijn vader, een smederij, maar voel de heel veel voor de muziek. Zo kwam hij in de muziekhandel en stichtte de be kende Rotterdamse firma Johannes de Heer, die thans gedreven wordt door zijn zonen. In 1896 nam hij daadwerkelijk de evangelisatiearbeid ter hand. Oorspron kelijk sloot hij zich aan bij de Zevende dag adventisten, maar later keerde hij toch weer terug tot zijn vroegere Jeruël- kring. Johannes de Heer heeft een groot aantal jaren een eigen weekblad geredi geerd, Het Zoeklicht, dat reeds spoedig na zijn verschijnen in 1919 een oplage tel de van 30.000 exemplaren. Ook heeft de overledene deel uitgemaakt van het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Radio Vereniging. Hij heeft bij herhaling evan gelisatietoespraken gehouden voor de micrifoon en ook daardoor brede bekend heid verkregen. Door zijn gramofoonpla- ten kwamen zijn stem en voordracht eveneens in tal van gezinnen. Zijn liede- renuurtjes voor de radio van de N.C.R.V. hebben zich in buitengewone populariteit mogen verheugen. Van zijn bekende lie derenbundel verschenen niet minder dan veertien drukken en de oplage van dit boek steeg tot ruim 140.000 exemplaren; ■het tekstboekje haalde het halve miljoen. Thans is deze evangeliepropagandist op hoge leeftijd heengegaan, maar velen behouden aan hem een goede herinne ring. Scheps/23.40 nieuwe gebouw een frisse en moderne aanbl'ik gaat bieden is er bij het ont werp rekening mee gehouden dat het naast de bestaande school komt te staan; een estetisch verantwoorde vormgeving. De te verwachten ontwikkeling noopt de Z.L.M.reeds met ingang van het schooljaar 1961-1962, volledige leerlin- gengroepen voor de land- of tuinbouw- cursus te vormen. Zoals bekend is het nieuwe leerplan er op gericht dat de leerlingen na twee jaar basis-onderwijs de land- of tuinibouwrirhtirag moeten kiezen. Het komende leerjaar zal er toe worden overgegaan deze beide leer gangen open te stellen. De Z.L.M. overweegt evenwel ook de mogelijkheid tot het vol gen van beide cursussen niet uit te sluiten. De jongens zullen dan na de basisopleiding land- èn tuin bouw kunnen studeren. De cursus zal in dit geval overigens één dag in de week langer duren. GOES. In het maartnum mer van het Contactorgaan van de Provinciale Zeeuwse vereni ging Het Groene Kruis" wordt met grote waardering gewaagd van het werk dat zr. J. Fuyk schot, die op 31 maart a.s. liet Groene Kruis zal verlaten, tal van jaren heeft verricht als dis trictsverpleegster voor de kin- derhygiëne in Zeeland. Van 1936 tot 1946 was zuster Fuykschot wijkverpleegster bij het Groene Kruis in Vlissingen en van 1946 tot op heden bekleedde zij de junctie van districtsverpleegster voor de kinderhygiëne in Zee land. Zij heeft haar werk met grote trouut en toewijding ver richt, aldus de schrijver van het artikel in het Contactblad. Zij kon uitstekend les geven (moe dercursussen) en haar admi nistratie kan nog altijd ten voorbeeld aan anderen worden gesteld. In haar plaats is benoemd zr. C. Dirkse, die zes jaar als districtsverpleegster voor de kinderhygiëne in de N.O.-polder is werkzaam geweest. Zij is reeds met haar werk op de Bevelanden en in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren begonnen. In het contactblad wordt voorts medegedeeld dat er op het ogen blik 55 ivijkgebouwen van het Groene Kruis in Zeeland zijn, terwijl er nog drie in aanbouw zijn. VLISSINGEN. De Middeleeuwen ren op zijn toehoorders los, zoals het herleefden gisteravond in de Zeeuwse ..Viruslied over twee verkouden da- muziekschool in de persoon van de ..Chanson triste over een ver troubadour Rob van der Bas uit Bla- ile? student'„Baron Hupsasa", en ricnm De aidelina Walrherev vnv het vele coupletten tellende lied „Ebbe ricum. ue ajaeiing watcneren van en vloed.. Gedwongen door een storm- Jeugd en Muziek organiseerde deze acbtig applaus van de jongeren gat Rob avond, die doov de dvrectew van de van der "Bas met de slagzin ,,après nous muziekschool, de heer Henk Stam, le centrifuge" een toegift met zijn werd ingeleid. „Hij pretendeert geen draailier. zanger te zijn, maar troubadour", ty peerde de heer Stam de 67-jarige min streel. Rolf Soesman heette de heer Van der Bas namens Jeugd en Mu ziek welkom. Rob van der Bas gaf zelf een geesti ge toelichting van zijn liederen, die ge tuigde van humor en vaart. ,,Ik sta met één been in de Middeleeuwen en met het andere in het atoomtijdperk", vond hij van zichzelf. In het idioom van de hedendaagse tijd droeg hij ballades voor over „Heer Diederik van Loenersloot", en „Het hou ten been". De Blaricumse minstreel vertelde wat over de geschiedenis van de draailier en liet de muzikale jonge ren het enige bespeelbare van dit soort instrumenten in Nederland zien. Na de pauze liet Rolf van der Bas een stroom van luimige en door een voortreffelijke tekst uitblinkende liede- GOES. Tijdens de vergade ring van de Bond van christelijke bakkerspatroons in Nederland, ge west Zeeland, belichtte de heer D. Zuidhof uit Bilthoven de proble matiek rond de arbeidstijdverkor ting en alles wat daaruit voort vloeit voor de bakker, en de voor delen van gezamenlijke reclame en andere vormen van samenwerking als noodzakelijke aanpassing. De heer Zuidhof wilde zo spoedig mo- Tien meter meegesleurd BERGEN OP ZOOM. Een zeven- enzeventigjarige wielrijder, de heer A. Kooistra uit Bergen op Zoom is gister middag door een vrachtauto met aan hangwagen gegrepen, en om het le ven gekomen. De vrachtauto werd bestuurd door C. v. D. uitTerneuzen in dienst van de firma De Hoop uit Terneuzen. Het on geval is vermoedelijk ontstaan doordat het slachtoffer op het rijwielpad van de rotonde aarzelde om de Stations straat in te rijden en de vrachtauto heeft laten passeren, doch te laat be merkte, dat er een aanhangwagen ach teraan was gekoppeld. Hij is waarschijn lijk door een achterwiel gegrepen. Toen de chauffeur ongeveer 25 meter de Ar- noldus Asseberg was ingereden deed hij pas, na door een voorbijganger te zijn gewaarschuwd, de afschuwelijke ont dekking dat de wielrijder ongeveer een tiental meters door de wageii was mee gesleurd. Hij werd met spoed naar het Alg. Burg. Gasthuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De heer Kooistra was gehuwd. 'Hij was oud- verpleger van Vrederust. KAFELLE. Met ingang van de volgende week zal het aantal veilingda gen voor groenten hij de veiling in Ka- pelle-Biezelinge worden uitgebreid tot drie per week. Op het ogenblik wordt één keer per week groente geveild, en wel steeds op woensdagmiddag. Met ingang van vol gende weeik zal dat worden: maandag, woensdag en vrijdag, om kwart voor één. MIDDELBURG. In een van de zalen van het griffiegebouw zijn gistermiddag de eerste tien band recorders uitgereikt aan blinde Zeeuwen. De commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, die de apparaten over droeg, stipuleerde nog eens dat de ze recorders voor vele blinden een stuk levensvulling kunnen beteke nen. De bedoeling is n.l. dat er een gesproken krant en wellicht ook gesproken boeken onder blinden zullen roeleren, waardoor deze mensen ook cultureel het nodige kunnen genieten. De commissaris memoreerde in zijn toespraak dat het oorspronkelijke initia tief is uitgegaan van het provinciaal bestuur van de Federatie voor vrouwe lijke vrijwillige hulpverlening en in zijn dankwoord betrok hij niet alleen dit bestuur en alle medewerksters die hier in begrepen zijn, maar ook de directie van de P.Z.C.. die het saldo van de in december gegeven kindervoorstellingen niet alleen beschikbaar stelde, maar dit bedrag zodanig completeerde, dat drie extra bandrecorders in bruikleen kon den worden afgestaan. Voor de andere apparaten kwam een bedrag van 6.000 gulden uit de op brengst van de in 1960 gehouden Zeeuw se collecte, terwijl nog eens 5.000 gulden op tafel kwam ut het legaat van een Zeeuwse dame uit Den Haag, die dit geld oorsoronkelijk bestemd had voor Zeeuwse blinden. De bedoeling is zo zei de commis saris dat op den duur alle in Zeeland woonachtige blinden een bandrecorder zullen krijgen, met den verstande na tuurlijk dat ze er blijkens een onderzoek voor in aanmerking moeten komen. Met de wens uit te spreken dat de blinden nog tal van jaren van hun ap paraten zullen kunnen genieten, droeg de commissaris de instrumenten over. De heer H. B. Lokerse, sprak een kort dankwoord namens de aanwezige blinden. Velen zo zei de heer Lokerse ziin door hun handicap eenvoudig van de meeste elementaire vormen van lectuur verstoken. De bandrecorders kunnen hierin een aanzienlijke verbete ring brengen. Hoezeer dit wordt ge waardeerd kan moeilijk in een paar woorden tot uitdrukking worden ge bracht. aldus de heer Lokerse. De heer K. A. Zwier, lid van de commissie die urgentiegevallen onder zocht „af ccn korte toelichting op de --on deze eomm-'ssie. W-- hebben eerst een onderzoek ingesteld naar het aantal blinden dat men in Zeeland aantreft, zo zei de heer Zwier. Vervolgens hebben al deze mensen een bezoek gehad, waarbij aan de hand van rapporten de meest urgente gevallen konden worden ge selecteerd. In een kort onderhoud dat wij later met de heer F. G. Tingen, directeur van de vereniging „Het Nederlandse Blin denwezen". en voorzitter van de Neder landse Blindenbond, hoorden we iets naders over het gebruik van de recor ders. Het is zo, vertelde de heer Tingen. dat de blinden zich in Nederland op twee gesproken weekbladen kunnen aboneren. Deze bladen hebben door gaans een populair wetenschappelijk karakter. Daarnaast hebben verschillen de bibliotheken een afdeling voor ge sproken boeken. De apparaten kunnen trouwens ook gebruikt worden voor studiedoeleinden. In elk geval betekent het in het leven van een blinde een belangrijk instru ment waarmee men praktisch ongelimi teerd kan putten uit de bronnen van de cultuur, en dit laatste kan weer voor vele blinden inderdaad een stuk levensvulling worden. Na de overdracht van de band recorders volgde gistermiddag een ongedwongen samenzijn, waarvan de heer Tingen gebruik maakte om de werking van de apparaten uit te leggen. Bij de foto v.l.n.r. de heer F. G. Tingen en de heer A. Oost hoek uit 's-Heerenhoek. Boter in beslag genomen TERNEUZEN De douane te Lokeren is er gistermorgen in alle vroegte in ge slaagd een zwaar gepantserde auto in de nabijheid van de gemeente Exwaarde tot stoppen te dwingen. De wagen bleek 2400 kg Nederlandse roomboter te bergen en was voorzien van valse Nederlandse nummerborden. De smokkelaars wisten te ontkomen. Voor de radiateur en langs twee opzij aangebrachte benzinetanks waren stalen platen van 4 mm dikte aan gebracht. Ook de banden waren van een speciale constructie. De auto en de boter, die een waarde van 10.000 gulden ver tegenwoordigde, zijn in beslag genomen. •Middelburg. De heer j. j. den Boer te Middelburg, provinciaal verte genwoordiger voor Zeeland van het co mité „Zwaluwen-Welpenaktie-PoEo" heeft zich met een schrijven gewend tot de besturen van de voetbalvereni gingen aangesloten bij de KNVB-afde- ling Zeeland. Het comité heeft zich tot taak gesteld gelden bijeen te brengen door middel van het organiseren van welpentoernooi- en met het doel de opbrengst daarvan ten goede te doen komen aan het Prin ses Beatrix Poliofonds. Aangezien echter im Zeeland slechts een klein aantal verenigingen de be schikking heeft over een welpenafdeling en daardoor de organisatie in verschil lende districten niet mogelijk is. wil men trachten door middel van andere acties het gestelde doel te bereiken. Als één van die acties noemt de heer Den Boer het houden van een collecte bij de sportwedstrijden en hij doet der halve een beroep op de aangesloten verenigingen om vóór 1 mei a.s. bij één van de thuiswedstrijden van het eerste elftal, een collecte te willen hou den. VLISSINGEN. Het bergingsbedrijf Van der Tak heeft twaalf mijl buiten Westkapelle het wrak van de op 9 dec. van het vorig jaar door de Zweedse ertstahker „Mataregnie" op de Noord zee overvaren Uk-33 boven -water ge bracht. Het wrak rust nu in de takels van de drijvende bok Arend" en wordt door drie bergingsvaartuigen, namelijk de Tonijn, de Buffel en de Argus naar het Sloe gesleept, daar wordt het aan de grond gezet en zal worden getracht de lekkages te herstellen. De aanvaring kostte toen 'het leven aan de gebroeders Willem en Fokke Hoekstra, waarvan het lichaam van een van de twee een week geleden aanspoelde. De rijkspoli. tie zal, zodra de Uk-33 in het Sloe is aangekomen, een onderzoek instellen naar mogelijk zich in het wrak bevin dende lichamen. VLISSINGEN. De acht opvaren den van de Duitse kustvaarder „Mar tin Lutje", die, zoals wij gisteren be richtten, nabij Zoutelande door het Ne derlandse vrachtschip „Scheldelloyd" werd overvaren, en kapseisde, zijn te Vlissingen aan land gebracht. Gistermorgen werden zij door het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" van Van der Taik's Bergingsbedrijf overgenomen van de „Scheldelloyd" in de Vlissingse haven igedebarkeerd en naar een hotel overgebracht waar zij de nodige ver zorging ontvingen. De „Scheldelloyd", heeft na nog ge ruime tijd voor aniker te hebben gele gen, zijn reis naar Hamburg vervolgd. Met behulp van bergingsvaartuigen, met aan boord duikers, wordt momen teel een onderzoek naar de positie en de bergingsmogelijkheden van het 499 ton metende kustvaartuig ingesteld, doordat dit buiten het vaarwater ligt, vormt het geen belemmering voor het scheepvaarverkeer. KORTGENE. Voor de buspassa giers zullen in de gemeente Kortgene vijf wachthuisjes (zgn. abri's) gebouwd worden, twee in Kortgene, twee in Co- lijnsplaat in één in Kats. B. en W. stel len de raad, die maandag a.s. des mid dags om twee uur in openbare verga dering bijeenkomt, voor 5.000 gulden te voteren voor dit doel. B. en W. stellen de raad verder voor geen bezwaren te maken tegen het voor nemen van Ged. Staten om per 1 ja nuari 1961 de jaarwedden van de wet houders te verhogen. De Coöperatieve Landbouwvereniging „Noord-Beveland" G.A. is voornemens over te gaan tot het uitbreiden van haar bedrijfsgebouwen. De coöperatie moet hiertoe de beschikking hebben over grond, die in erfpacht is bij de gemeente Kortgene. Het betreft terrein van de haven. B. en W. stellen daarorn voor aan de coöperatieve landbouwver eniging over te dragen het erfpachts- recht van ongeveer 2260 vierkante me ter haventerrein voor de prijs van 6,50 per vierkante meter en ongeveer 1700 vierkante meter van dit terrein voor twee gulden per meter. Een ander voorstel heeft betrekking op het verlenen van een subsidie van 250 gulden van een concert, te geven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest te Kamperland. Een comité, bestaande uit de burgemeesters van beide gemeenten, vertegenwoordigers van de Z.L.M. de Z.V.U. en het de partement Noord-Beveland van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, wil dit concert organiseren. B. en W. willen graag een subsidie ver strekken, waarbij de aantekening, dat wethouder Breure geacht wil worden tegen het voorstel te zijn. In een schrijven van B. en W. aan de raad wordt voorts meegedeeld, dat de gemeentelijke vrachtauto afgeschaft zal worden. B. en W. kannen nog niet voor stellen te besluiten tot de aankoop van een nieuwe auto. Dit houdt in, dat het aantal grafliften op twee gebracht z&l moeten worden, waarmee 1400 gulden is gemoeid. Voorgesteld wordt voorts een bedrag van 1000 gulden te voteren voor premies woningverbetering. Tekenexpositie van de Vlissingse schooljeugd VLISSINGEN. Volgende week woensdag 22 maart zal een tekenexpo sitie worden gehouden met inzendingen van de Vlissingse schooljeugd. Dat be sloot het comité Jeugdnatuurwacht tij dens de maandagavond gehouden verga dering. De tentoonstelling zal worden ingericht in de voormalige Nutskleuter- school aan de Hobeinstraat. De jury bestaat uit de heren L. Heymans en H. Kooger. Van iedere school zullen tien tekeningen worden tentoongesteld. 's Middags om kwart over twee maakt burgemeester mr. B. Kolff de prijzen bekend. Om kwart voor drie wordt de expositie opengesteld voor verdere be langstellenden. MIDDELBURG. Tijdens de maan delijkse bijeenkomst van de afdeling Walcheren van de Christelijke Platte landsvrouwen en meisjesbond die in de Bogaardzaal is gehouden deelde de pre sidente mevrouw J. Davidse mee dat het christelijke damesweekblad nu spoe dig zal verschijnen. Alle bondsleden zul len hierover een aankondiging ontvan gen. Besloten werd een reisje naar Roo sendaal te maken. Mevrouw E. Strubbe- van Veen uit Middelburg, sprak over het onderwerp „Waakzaamheid van de christenvrouw in verband met het we reldgebeuren". De te Wemeldinge gehouden collec te ten bate van het fonds voor de Rheuma bestrijding, heeft een bedrag van 255,82 opgebracht. Bij de E.N.M.S.-examens te Breda slaagden voor costumCère de dames Trudie Gaakeer en Jo Duizer, beiden te Sint-Annaland. Ze genoten hun oplei ding bij mevrouw M. van der Jagt-De Groen, hoofdlerares en directrice van de modevakschool te Scherpenisse. gelijk enige vorm van wijk-sane- ring tot stand zien komen, omdat de bezorg-lasten, vooral van de plattelandbakker, soms absurd hoog zijn. Verder zag hij als oplos sing de verhoging van de banket- prijzen en het tot stand komen van bedrijfsvergelijkingsclubs en in koopverenigingen. Nu er aan alle kanten gepraat wordt over arbeidsverkorting en loonsverhogin gen, moeten -er beslist op zeer korte ter mijn maatregelen genomen worden om tot een economischer bedrijfsvoering te komen, anders is het voor vele kleine bakkers onmogelijk het hoofd boven wa ter te houden. Er zijn plannen om tot een wijziging van de oude c.a.o. te ko men, waarbij voorlopig een. 47-jarige werkweek wondt aangehouden. Als dit niet gaat moet er ten compensatie zes dagen vakantie tegenover <staan, en als dit ook niet gaat toch minateens een loonsverhoging. De nieuwe c.a.o. geeft een loonsverhoging van 10 procent te zien, en een betere regeling voor vrou welijk personeel. Een en ander brengt voor de bakker een kostenverhoging van ongeveer 17 procent. Waar moeten die extra kosten zo gauw van betaald wor den? Het is duidelijk dat de eisen van het personeel billijk zijn, maar mogelijk heden voor deze kostehverruiming zijn er nfet, omdat de broodprijs zo krap is. Samenwerking Daarom moet er absoluut ap alle fronten samengewerkt worden, in recla mecampagnes, in samenwerking met de grote fabrikanten, gezamenlijke in kopen, en wjjksanering. Bovendien kun nen de banketprijzen wel verhoogd wor den. Dit is ook alleen mogelijk bij een hechte samenwerking, want wanneer alle banketbakkers elkaar wantrouwend aan kijken op een cent meer of minder, zit ten allen met de kwalijk© gevolgen. De oplossing kan eveneens gezocht worden, in het op grote schaal toepas sen van diepvries. Uit een verslag van de heer F. Dominicus uit Westkapelle, die reeds enige jaren het diepvries systeem met succes toepast, bleek dat hier vele mogelijkheden liggen, vooral voor de badplaatsen, waar de omzet zo nauw samenhangt met de weersom standigheden. Als er een dag niet veel verkocht wordt is het overschot nietverloren en kan men een voorraad aanleggen voor drukke tijden. Vooral in verband met de vrije zaterdag zal in de toeristencentra de kooplust in het weekend toenemen. Hier om vooral vond de heer Dominicus de vrije zaterdag niet gewenst. Het diep vriessysteem biedt echter mogelijkheden voor meer vrije tijd in de week, zodat er een compensatie hogelijk is. Vooral voor de banketbakkers biedt dit systeem veel voordeel. Op deze vergadering werd afscheid genomen van de bondsvoorzit ter, de heer P. de Koning. In april zal op de algemene vergadering in Zeist een nieuwe voorzitter worden gekozen. Ook de gewestelijke voorzitter, de heer A. v. d. Broeke, nam afscheid, wegens gezondheidsredenen. Uit het verslag van de penningmeester, de heer G. M. Fey, bleek dat er een batig saldo van 110,01 gulden was en de secretaris, de heer F. Ovaa, kon in zgn jaarverslag mededelen, dat ook de afdeling Zuid-Beveland weer activiteiten begint te vertonen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Het Produktschap voor vis en visprodukten heeft in de gisteren gehouden vergadering niet kunnen besluiten Zierikzee aan te wij zen als losplaats voor mosselen. Een verzoek daartoe was ingediend door een conservenbedrijf te Zierikzee, dat tot nu toe de mosselen heeft moeten betrekken via Yerseke. Zoals bekend was Zierikzee vroeger wel de losplaats voor mosselen, maar door de geringe belangstelling van de handel is de losplaats opgeheven. Thans kwamen in het Produktschap nogal wat bezwaren naar voren om Zie rikzee wederom als losplaats aan te wij zen. Het grootste bezwaar werd wel ge acht het controle-element. Een van de leden voerde aan dat er nog dagelijks illegaal wordt bijgelost. Er is wel con trole op de wal en er is ook een con trolevaartuig, maar effectief is die con trole niet. Hij voerde aan dat wanneer het aantal losplaatsen werd uitgebreid het controleren met het controle-vaar tuig ook uitgebreider en minder effectief zou worden. „Hetgeen dus betekent dat wij het bijlossen op de verwaterplaatsen in de hand gaan werken", zo zèi hij. Omdat het aanwijzen van Zierikzee als losplaats niet urgent is nu het mos selenseizoen is afgelopen, besloot het Pro duktschap de vraag nog eens voor te leggen aan de sectie mosselkwekerijen van de visconser venfabrikanten. Het Produktschap besloot eveneens op ver zoek van enkele leden nader te bezien of de samenstelling van de Mosselsad viescommissie wijziging behoeft. MIDDELBURG. Het eerste Zeeuwse kievitsei is ontdekt. Gisteren werd het officieel aan de commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, te zijnen huize aangeboden. De schenker die het ook gevonden had, was de heer 1. G. J. Kake- beke, Patijnweg 28, Goes. Hij had zojuist de landbouwschool in Groningen afgelopen. De heer Kakebeke was vergezeld van zijn vader. GOES. Het gemeentebestuur van Goes heeft een plan in studie voor een zeer belangrijke uitbreiding van het aantal sportvelden. Een schets is ontworpen voor een groot sportpark dat aan de Westhavendijk is geprojec teerd en aansluit aan de daar reeds gelegen sportvelden. Volgens het schets plan zou de uitbreiding ongeveer drievijfde keer zo groot zijn als de huidige oppervlakte aan sportterreinen. Gedacht is aan de aanleg van voetbalvelden, oefenvelden voor verschillende takken van sport en een gepast terrein voor het beoefenen van sport in schoolverband. De kosten van het project worden geraamd op ongeveer zeven ton. Het plan is de gemeenteraad nog niet aan geboden. 4

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3