16.35 UURGORKUMS BRUG GING OPEN Sombere geluiden scheepsbouw voor Larcher: Ik nam het initiatief tot ontvoering DE NATUUR Sowjet-agent reisde door Nederland SIMCA OP- EN NEERGAANDE LIJNEN IN WERELDSCHEEPSBOUW onderdag 16 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 KONINGIN JULIANA GING PER LAATSTE VEERBOOT DE MERWEDE OVER EN KWAM OVER DE BRUG TERUG in en om uw huis Canadezen eisen overvlieggeld Zeven en Finland zijn het eens over associatie REVALUATIE GULDEN Extra zuigkracht op bouwvakkers voorkomen Eerste aardbeien: 4,90 per doosje SPIONAGEPROCES VOOR OLD-BAILEY Nederlands vee voor gevluchte boeren JAARVERSLAG LLOYD'S REGISTER NIEUWE MODE IN RODELEGER Mr. W. G. J. Veenhoven overleden OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN 1 Dl IC LI belangrijk meer vermogen bij aanzienlijk minder ver- rcUOn bruik - olie verversen om de 4.000 km MOTOR Simca - van f 6295.- af bij uw Simca dealer ONDERZOEK ZAAK-PEUGE0T GEMAKKELIJK Zonder werk Nieuwe problemen Gemeente Utrecht krijgt heiles In Rotterdam Gemeentepersoneel vijf dagen werken 4 Van een onzer verslaggevers GORINCHEM. „Ik weet niet precies waar op de brug straks de muziek staat opgesteld", be gon gistermiddag kort voor de openstelling van de Merwede- brug bij Gorinchem een waar schuwing van de directeur-gene raal van rijkswaterstaat, ir. G. A. Maris, „maar wilt u alstu blieft niet in de maat lopen?" De vierhonderd genodigden lie pen uit de maat en de brug was onbeschadigd toen een dankbaar verkeer er gebruik van maakte, direct nadat koningin Juliana met een symbolische druk op de knop mèt de brug een vernieuwd deel van rijksweg 27 had open gesteld. Dat was gistermiddag om vijf minuten na halfvüt, ongeveer drie kwartier la ter dan de opstellers van het program ma hadden voorzien. De tijd werd even later ingehaald: In het brughuisje was het mozaïek, dat minister Korthals zou worden aangeboden, (nog) niet gearri veerd. Zonder toespraken kon de terug weg van de Merwedebrug naar Gorin chem worden aanvaard. GRENS DOORBROKEN Toespraken werden wèl gehouden in de Nieuwe Doelen in Gorinchem, waar het genode gezelschap na de tocht per pont van Gorinchem naar Sleeuwijk en over de brug van Sleeuwijk naar Go rinchem te hebben volbracht naar minister Korthals luisterde. De be windsman begroette o.a. de Belgische ambassadeur, F. X. baron van der Straten-Waillet, en de onderstaatssecre taris van het Belgische ministerie van verkeerswezen Albert de Grijze en sprak de hoop uit dat nog meer wegen letterlijke en figuurlijke België en Nederland tot elkaar zouden brengen. De commissaris der Koningin in Noord brabant, dr. C. N. M. Kortmann, sprak er zijn blijdschap over uit dat één van de grenzen waarbinnen zijn provincie zich zo opgesloten voelt, enigszins is doorbroken en zijn Zuidhollandse ambt genoot mr. J. Klaasesz (Gorkums bur gemeester moet de toespraken van de heer Klaasesz zo langzamerhand wel met angst en vreze tegemoet zien) kon niet nalaten de beruchte „brugruzie" nog eens ter sprake te brengen. „BLIKVANGER" Hij noemde hel merkwaardig dat plan nen om een brug te bouwen eens wer den verijdeld omdat een ruzie was beslecht Karei de Stoute wilde een brug bij Gorinchem bouwen toen hij daar tijdelijk woonde tijdens een ruzie met zijn vader, maar gaf de plannen op toen de vrede weer was getekend en dat nu het tot stand komen van de brug juist aanleiding tot een ruzie was geworden. „Die ruzie'», aldus de commissaris, „ging erover wie het meest verheugd mocht zijn met de brug: Breda of Gorinchem. Sommigen zeiden: Breda, omdat Gorin chem voortaan buiten de verkeers stroom zou komen te liggen. Gorinchem laat zich echter niet voorbij rijden; daarvoor heeft het te veel blikvangers al vangen die alleen maar blik en geen goudDit keer noemde mr. Klaasesz de torenflat eens niet met name. VREUGDEGEHUIL De brug was geopend onder een door merg en been dringend vreugdegehuil van enkele duizenden blauwbekkende schoolkinderen en onder een plotseling en onverwacht doorbrekend zonnetje, dat de laatste nevelen om de brug ver joeg. Muziekkorpsen bliezen ferme marsen, er werd nogaJ ongediscipli neerd gevendelzwaaid en twee korpsen van de studentenweerbaarheid bleven onverstoorbaar stram in de houding staan. De Koningin en haar gevolg hadden de brug van de Noordbrabantse zijde be treden. De veerboot Gorinchem TV had haar daar gebracht. Het was de laatste tocht van Gorinchem naar Sleeuwijk van de veerboot en haar kapitein Cees Sprenger. De pont zal worden verkocht. Chaenomelis japonica is een mooie en rijk bloeiende sierheester die al vroeg in het voorjaar bloeit; er zijn diverse kleuren; rood is heel mooi, doch de zalmtinten verdienen ook aanbeveling. Deze heester kan men nu nog poten en hij moet wel een beschutte standplaats hebben; open bloemen zouden anders wel eens kunnen bevriezen. Er zal ook wel gesnoeid moeten worden, doch de eerste jaren is dat nog niet nodig. De brug is open! Koningin Juliana was de eerste die zij het te voet van de nieuwe oeververbinding gebruik maakte, met minister Korthals aan haar zijde. MONTREAL. (A.P.). Het Canade se Departement van justitie overweegt gerechtelijke stappen te doen om tien Amerikaanse en Europese luchtvaart maatschappijen te dwingen tot betaling van een bedrag van rond vijf miljoeh gulden. Het betreft zg. overvlieggelden, die sinds begin vorig jaar niet zijn vol daan. Canada verlangt 245 gulden voor elke vlucht, die boven zijn territoriaal ge bied wordt uitgevoerd. Dit bedrag dient ter dekking van de kosten van elektronische navigatiemiddelen, weer stations en vliegvelden. Deze kosten komen op het al langer bestaande ta rief voor radiocontact. (Ook de K.L.M. behoort tot de maatschappijen, die de overvlieggel den niet betalen. Het standpunt van de tien luchtvaartmaatschappijen kan worden verklaard uit de om standigheid, dat Canada vrijwel het enige land is, dat zulk een bepaling oplegt. Op enkele kleine landen na, waar het verschaffen van faciliteiten aan de luchtvaart naar verhouding een kostbare zaak is, beschouwen de economisch ontwikkelde landen deze dienstverlening niet alleen als een normale taak maar ook als een plicht voor de overheid. Red.) GENèVE (Reuter, AP) De zeven landen van de Kleine vrijhandelszone en Finland zijn het eens geworden over de vorm waarin Finland zich met de Zeven zal associëren. Tot besluit van de onderhandelingen die de afgelopen twee weken in Genève zijn gehouden is gisteren een „overeen komst van associatie" tussen Finland en de vrijhandelszone opgesteld. Zij moet nog door de nationale parlementen wor den geratificeerd. De overeenkomst zou inhouden, dat tussen de Zeven en Finland een vrij handelszone tot stand wordt gebracht, waarbij Finland dezelfde rechten en ver plichtingen zal hebben als die, welke gelden tussen de zeven landen van de vrijhandelszone onderling. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Een belangrijk ge volg van de revaluatie van de gul den is, dat nu door West-Duitsland geen extra zuigkracht op de bouw vakarbeiders zal worden uitgeoefend, zo vindt men in het Nederlandse bouwbedrijf. Wanneer ons land het Westduitse voorbeeld niet zou hebben gevolgd, zou dat wel het geval zijn geweest. Verder meent men, dat de import van bouwmaterialen uit andere landen dan West-Duitsland bijvoorbeeld van hout uit Scandinavië en glas uit België iets goedkoper zal kunnen worden en daar door, als de importeurs de prijsverla gingen doorgeven aan de aannemers, het bouwen zelf. Het derde punt van belang bij de re valuatie ziet de bouwwereld in wat mi nister Zijlstra een „afkoeling" van de conjunctuur heeft genoemd. Deze afkoe ling is voor de bouwerij in zoverre wel kom dat enige ontspanning de opwaart se druk op de bouwprijzen zal doen af nemen. Van 17 maart tot 4 april wordt in het Stedelijk Museum een tentoonstelling ge houden van schilderijen van bloemen en bomen, die Lena de Groot (1890-1960) ge maakt heeft om zieke vrienden vreugde te schenken. Van onze correspondenten VENLO Op de coöperatieve vei ling in Venlo zijn gisterochtend de eerste aardbeien verhandeld. Het wa ren twee doosjes, elk van één ons. De aardbeien werden gekocht door de groentehandelaar P. Snijders uit Meyei die 4,90 gulden per doosje betaalde. De aardbeien waren gekweekt door de Proeftuin Noord-Limburg in Venlo. Er waren vier doosjes geplukt; twee gingen naar de veiling, de andere twee werden aangeboden aan de burgemeester van Venlo, mr. dr. L. de Gou. Het aanhoudend zachte voorjaarsweer heeft op verscheidene plaatsen in Lim burg de pruimebomen al in volle bloei gezet. Van de andere vruchtbomen staan de knoppen op barsten. Vele bolgewassen zijn al uitgebloeid. De fruittelers letten inmiddels scherp op de weerberichten, want een plotseling optredende nachtvorst zou de voordelen van een vroeg voorjaar helemaal teniet doen. Van onze correspondent LONDEN. Twee Canadese pas poorten behoren tot de voorwerpen die men gevonden heeft in de wo ning van het echtpaar Kroger, dat thans voor de Old Baiiey in Lon den terechtstaat wegens spionage. De ontdekking van de paspoorten die overigens niet op naam van de Krogers stonden, werd gisteren meegedeeld door een der getuigen. Deze vertelde dat hij in opdracht van een advocatenkantoor de persoon lijke bezittingen van de heer en me vrouw Kroger moest uitzoeken, na dat zij waren gearesteerd. In de voering van een leren acte- tas in de Iade van een toilettafel vond hij bij zijn onderzoek de twee paspoorten. Hij hoorde bij het open maken van de tas een vreemd kra kend geluid. Toen hij de voering los sneed rolden de passen eruit. Een der paspoorten stond op naam van de winkelier James Thomas Wil son en het was geldig voor alle lan den. Als woonplaats was opgegeven Toronto, Canada. In het paspoort van Wilson lag een papiertje waar o.a. op stond: 7 juli 1956: naar Nederland gekomen uit Ca nada per vliegtuig, 15 juli 1956: Neder land per trein verlaten, naar België. 4000 dollar Hierna, zo blijkt uit het papiertje, is de eigenaar van het paspoort blijk baar weer naar Nederland 'terugge reisd en is hij op 22 juli van Neder land uit per vliegtuig naar Canada teruggekeerd. Soortgelijke aantekenin gen komen voor op een papiertje dat in het andere paspoort lag dat op naam stond van een vrouw. Alleen de data verschillen. De getuige vond verder nog een be drag van 4000 Amerikaanse dollars dat in boeken verbórgen was in het huis van het echtpaar Kroger. Een politiegetuige verklaarde ver der nog dat hij in de woning in Ruis- lip twee Nieuwzeelandse paspoorten vond die op naam van de bewoners waren uitgeschreven. Van onze correspondent LEEUWARDEN. Uit Leeuwarden vertrekt vanavond een transport van tien drachtige koeien en twee stieren naar Vigla. een klein dorp in Grieken land, waar 263 Russische en Roemeen se vluchtelingen terecht zijn gekomen. Deze vluchtelingen zijn voor het me rendeel boeren, die op de vlakte bij Vig la geen nieuw bestaan kunnen vinden. De grond daar is moeilijk te bewerken. Onder auspiciën van de Wereldraad van kerken heeft de Nederlandse rege ring al een landbouwtechnicus uitgezon den, die de boeren helpt de grond in cultuur te brengen. De stichting Oecu menische hulp aan kerken en vluchte lingen heeft het initiatief genomen tot het zenden van het Nederlands vee. Van onze scheepvaartredacteur •e MOSKOU (AP). Het militaiile dagblad. Rode Ster heeft meegedeeld dat de 'zomeruniformen van het Rode Leger drastisch zullen worden veran derd. De tegenwoordige zomerunifor men bestaan uit vormloze overhem den en broeken, die in zware laarzen gestoken worden. De nieuwe uniformen zullen bestaan uit overhemden met open kragen en korte mouwen, lange broeken, die om de enkels sluiten en hoofddeksels in de vorm van tropenhelmen, die naar gelang de rang van de drager uit ka toen of vilt bestaan. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Op zestigjari ge leeftijd is te Amsterdam over leden mr. W. G. J. Veenhoven, se cretaris van de Vereniging „De Ne derlandse Dagbladpers". Mr. Veen hoven was enige weken geleden in het ziekenhuis opgenomen om een longoperatie te ondergaan. De cre matie is gisteren in alle stilte ge schied. Mr. Veenhoven doorliep het gymna sium in Haarlem en studeerde ver volgens rechten in Amsterdam, waar hij op 23-jarige leeftijd de meesters titel behaalde. Daarop vestigde hij zich in Haarlem als advocaat en pro cureur. In september 1929 werd de heer Veenhoven benoemd tot secretaris van de Vereniging „De Nederlandse Dag bladpers". Kort na de viering van zijn zilveren jubileum werden zijn verdien sten erkend door zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. De grote toeneming van het werk aan zijn functie verbonden, noodzaak te hem steeds minder aandacht te be steden aan zijn praktijk als advocaat. Met het oog daarop legde hij in 1959 het procureurschap neer; wel bleef hij als advocaat mgeschreven. Mr. Veenhoven was geruime tijd kantoorechter-plaatsvervanger in Haarlem en commissaris van enkele ondernemingen. Een lening van 25 miljoen dollar zal door de Amerikaanse export-importbank aan Israël worden "verstrekt. De lening zal woqden gebruikt voor het aanschaf fen van Amerikaanse landbouwmachi nes, elektrische krachtinstallaties en materieel voor het uitbreiden van de Is raëlische zeehavens. Advertentie badhanddoek OF NAAR KEUZE ALS er geen opleving' komt in de scheepsbestelling, zal de scheepsbouwcapaciteit in de wereld drastisch moeten wor den gesnoeid. Dit is de mening van Lloyd's Register of Shipping in zijn jaarverslag over 1960. Het voorziet daarbij een felle con currentie voordat vraag en aanbod in economisch evenwicht zul len zijn. Drie jaar geleden kondigde zich de vermindering aan in het aantal seheepsbouworders. Het effect op de seheepsbouwproduktie is sindsdien evenwel kleiner geweest dan velen verwachtten. De verlaging van deze produktie zal nu echter spoedig snel ler gaan wegens de kleiner geworden omvang van de tonnage, die nog in bestelling is. Jf* A Uit deze grafiek blijkt hoe sterk de seheepsbouwproduktie in de we reld steeg tussen 1955 en 1958. Daarna trad een daling in, die nog niet scherp was door de goedgevulde orderportefeuilles. Indrukwekkender nog was het aantal scheepsbouwopdrachten in 1956, maar de daling na 1957 was ook sprekender dan de hoeveelheid op geleverde tonnage. Advertentie ARIANE EN ARONDE MODELLEN SIMCA AXEL - Automobielbedrijf Garage Cito - 01155-651 SIMCA BIERVLIET - Garage Vervaet - 01152-400 SIMCA RENESSE - Firma W. Gilyamse - 01116-370 SIMCA VLISSINGEN Garage Paul Kruger -01184-2008 PARIJS De instructie tegen Larcher en Rolland in de affaire- Peugeot heeft gisteren weinig nieuwe feiten opgeleverd. »e opmerkelijkste bekentenis die rechter-commissaris Renard in handen kreeg was die van Larcher, die toegaf, dat hij de initiatiefnemer van het complot was geweest en dat hij Rolland in dit avontuur had meegesleept. Deze bekentenis komt weliswaar overeen met het getuigenis van Rol land -tijdens het eerste verhoor, maar bij dezelfde gelegenheid had Larcher Rolland ervan beschuldigd de initia tiefnemer te zijn geweest. Bij de con frontatie waren deze vrienden op dit punt verbitterde vijanden geworden Het is de grote verdienste geweest van mr. Floriot, die nu beiden zal ver dedigen, dat hij Larcher zover heeft kunnen krijgen dat hij zijn juiste aan deel in deze affaire bekende. Mr. Flo riot vertelde namelijk dat indien Lar cher geweigerd had de schuld op zich te nemen, hij de verdediging van Lar cher zou hebben laten vallen, daar dan de verdediging van twee elkaar be schuldigende verdachten onmogelijk zou zijn geworden. Door deze verandering van klimaat viel het Renard, de rechter-commis saris, niet moeilijk ieders aandeel in de ontvoering vast te stéllen, wat de opstelling van de akte van beschuldi ging zeer zal vergemakkelijken. Larcher vertelde het plan tot het ple gen van een niet van deze ontvoe ring te hebben gekregen, toen hij erin geslaagd was de heer Laigneau op de simpele bedreiging zijn kind te zullen ontvoeren en te mishandelen, bijna één miljoen francs af te troggelen. Om een ideaal plan tot een ontvoe ring te creëren had hij naar gegevens gezocht. Toen was hij op het boek van Lionel White „De ontvoering" gesto ten. Daarmee is het sprookje uit de wereld, dat hij op het idee van de ont voering was gekomen bij het zien van het genoemde boek. Dat is een zeer belangrijke ontdekking met het oog op het vaststellen van de graad van voorbedachten rade. Als men buiten beschouwing laat de opdrachten, die voor onbepaalde tijd zijn opgeschort, is er op het ogen blik nog ongeveer elf miljoen ton be stelde scheepsruimte om op stapel te worden gezet. De opleveringsdata strekken zich uit over vijf tot zes jaar. De ongelijkmatige verdeling over landen en werven van deze orders brengt onvermijdelijk mee, dat in de zeer naaste toekomst een aantal wer ven zonder werk komt. Lloyd's Re gister of Shipping acht daarbij van grote betekenis hoe de nationale struc tuur van de na-oorlogse uitbreiding van de scheepsbouwbedrijven is ge weest. Het wijst er op, dat er in de we reld een capaciteit is van tien mil joen ton scheepsruimte per jaar en dat er vijf of zes miljoen ton nodig is voor de normale groei en vervan ging van de wereldkoopvaardijvloot. Het voortbestaan van de scheeps- bouwindustrie in een land zal in de eerste plaats afhangen van de hou ding van de reders in dat land. Er zijn al voorbeelden van landen, waar de scheepvaartmaatschappijen die steun hebben toegezegd door in het eigen land hun schepen te laten bou wen. Niettemin is Lloyd's Register of Shipping van oordeel, dat zulke maat regelen niet kunnen leiden tot een gezonde scheepsbouwnijverheid in de wereld. Het zegt, dat liaar efficiency alleen op bevredigende wijze op de proef kan worden gesteld op de con currerende internationale markt. In 1960 werd in de wereld 8 1/3 mil joen ton scheepsruimte gebouwd. Hier van bestond 3 1/3 miljoen ton uit ex port. De tonnage, die nu in aanbouw en bestelling is, vertoont dezelfde ver houding. Lloyd's Register of Shipping eindigt zijn beschouwing met de mening, dat het ontstaan van nieuwe scheeps- bouwcentra het probleem van de buitensporige capaciteit in de we reld nog ingewikkelder maakt. De in vloed ervan op het toekomstpatroon van de orderboeken kan waarschijn lijk niet uitblijven. UTRECHT (ANP). De Bouw en Woningdienst van de gemeente Utrecht zal moeten wachten met het heiwerk voor het gemeentelijk bejaardencentrum aan het Tol steegplantsoen in Utrecht totdat ir. W. C. van Mierlo, deskundige van het laboratorium voor grondmecha nica in Delft, heeft uitgemaakt hoe overlast aan het naastgelegen flat gebouw kan worden voorkomen. Mr. J. Plugge. president van de Utrechtse rechtbank, heeft dit giste ren beslist in het kort geding, dat Lismans bouwbedrijf tegen de ge meente Utrecht had aangespannen. Ir. Van Mierlo was van mening, dat de overlast aanzienlijk kan wor den verminderd door bijvoorbeeld de heipalen verder uit elkaar te plaatsen en voorts door de heipalen hoger in de grond aan te brengen dan nu het geval is. Ook zag hij wel iets in de zgn. spuittechniek, waardoor het hei en met minder kracht kan worden verricht. Gevaar Ir. Van Mierlo was door de presi dent van de rechtbank als deskundige aangewezen, nadat het bouwbedrijf in de eerste behandeling van het kort ged'ing stopzetten van het heien had geëist op straffe van een dwangsom van honderdduizend gulden vogr iede re overtreding. Het bouwbedrijf had geconstateerd, dat door het heien scheuren in zijn fiatgebouw optraden. Het gevaar voor verder scheuren is inderdaad aanwezig, zei ir. Van Mier lo. In hoeverre het heiwerk daaraan schuldig is wist hij niet, omdat vol gens hem door zetttngsverschillen in het flatgebouw ook scheurtjes optra den. De architect van Llsmans bouw bedrijf, ir. Leeuwenbergh, erkende dat. Maar men moet deze haar scheurtjes met een loep zoeken, zei hij. Door het heien van de gemeente worden de scheurtjes volgens hem geactiveerd. De raadsman van de gemeente liet weten, dat de Bouw- en Woningdienst bereid is het advies van ir. Van Mier lo op te volgen. Ir. Van Mierlo zal nu aan de hand van nieuwe sonde ringen de gemeente vertellen hoe met de geringst mogelijke overlast moet worden geheid. ROTTERDAM. In het gebied van de Nieuwe Waterweg geldt reeds voor zovelen de vijfdaagse werkweek dat de gemeente Rotterdam als werkgeefster in een uitzonderingspositie zou komen wan neer die vijfdaagse werkweek niet op korte termijn voor het gehele gemeen tepersoneel zou worden ingevoerd. Bij bepaalde diensten en bedrijven zal de tijd van voorbereiding misschien wat langer duren, maar in principe heeft het college van B. en W. besloten de raad voor te stellen op 1 mei de verkorte werkweek te doen ingaan. Onder het achttienduizend man tel lende gemeentepersoneel zijn 8.500 werklieden voor wie de werktijdverkor, ting zou betekenen dat zij inplaats van 48 uur voortaan 45 uur per week wer ken. Over het voorstel van B. en W. zijn nog besprekingen gaande; vermoedelijk zal de raad er op 30 maart over kun nen beslissen. ROTTERDAM. Furness' Scheep vaart en Agentuur Maatschappij zal over 1960 een dividend voorstellen van 30 pet. Over 1959 werd 25 pet. uitge keerd. Er is al een interimdividend vaa 5 pet. betaalbaar gesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7