Eerste paal in de grond voor chr. streekziekenhuis Goes ff |/4fi f 15 fi f 16 I 17 Bouwtijd vraagt drie jaar KUNSTENAARS ZIEN DELTAWERKEN Bestuursfunctie op zware post in moeilijke jaren WEG OVER DAM VEERSEGAT OP NOVEMBER IN 1 OPEN 20 r GEBRUIKSGOEDEREN 13-18 MAART" INDUSTRIE EN SCHEEPSBOUW 13-22 MAART Schouwse geit naar Israël Dinsdag 14 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 18 De op hef Jaarbeurs-ferrein Croeselaan ondergebrachte groepen Elektrische huishoudelijke apparaten - Verlichting - Verwarmings- en kookapparaten Sanitair Gereedschappenexposeren tjm 22 maart. Zeenwsch Dagblad Baarland EIND VAN DEZE WEEK VOORBEREIDING HEIEN Zaamslag zoekt het niet in adhesie De heer F. A. Kolijn overleden Minister Klompé bezoekt Zeeland Smokkelaars nog steeds actief Bromfietser botste tegen personenauto Middelburgers kropen ongedeerd naar buiten Ring na twintig jaar terug Expositie in Haags gemeentemuseum TOT WETHOUDER GEBOMBARDEERD Afscheid van de heer Kögeler Kaderdag voor Kompaswerk Aantal vaarten op veer Zijpe meer dan verdubbeld Wim Vaarzon Morel Jr. maakt schilderij voor Comm. der Koningin Sluiting Veerse Gat in vroege ochtend Advertentie xw/êêtë dinsdag BTwBwoensdag êêt'wêdonderdag BKmm%K vrijdag Br^\ maart. w M W MAART f__ï MAART fiW MAART zaterdag maart maandag maart ,g din$dag WOENSDAG ÊÊÊÊÊÊÊÊÊm,vè. - «.'Atf Protestants-Christelijk T\E moeilijkheden in de gemeente Baarland, waarover wij verleden week schreven, blijken gelukkig niet van ernstige aard te zijn. De Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland heeft, vergezeld van enkele ambtenaren van de Provinciale Grif fie, zaterdag een bezoek gebracht aan Baarland en een onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, heeft de Commis saris ons medegedeeld, dat er van on juistheden in de administratie der gemeente geen sprake was. Integen deel, het bleek 'dat de administratie in deze gemeente voortreffelijk in orde was, maar dat de verhouding tussen een der ambtenaren en de met het beleid belaste personen niet soepel ge noeg was. Deze ambtenaar streeft er naar zijn administratie zo perfect mo gelijk te hebben en hij klaagde er over uit de beleidssector niet steeds bijtijds alle informaties te krijgen, die hij voor het voeren van een goede ad ministratie meent nodig te hebben. Het gesprek, dat de Commissaris der Koningin op de Baarlandse secretarie heeft gevoerd, heeft er zeer waar schijnlijk toe bijgedragen dat het we derzijds begrip voor eikaars functie en eikaars aandeel in de uitvoering der werkzaamheden is toegenomen. In een kleine dorpsgemeenschap kunnen kleine strubbelingen dikwijls aanleiding geven tot verwikkelingen, die nadat deze en gene erover heeft gesproken de schijn krijgen van ernstiger aard te zijn dan in werke lijkheid het geval is. Zo moet men, ge loven wij, ook de recente „moeilijkhe den" in de gemeente Baarland zien. Het is jammer dat de raad achter ge sloten deuren over het klaagschrift van een der ambtenaren heeft gespro ken. Openbare behandeling zou heb ben voorkomen dat er geruchten zouden zijn ontstaan en dan was wel licht deze affaire zonder veel gerucht afgehandeld. Het nadeel van het houden van de besloten raadsvergadering was voorts dat hetgeen daar besproken zou wor den, reeds vóór de bespreking plaats vond, geen geheim was en ook niet hoefde te zijn. Buiten de betrokken ambtenaar en buiten de burgemeester om was dan ook al een en ander over de moeilijkheden bekend geworden. Toen op de agenda voor de raadsver gadering werd vermeld, dat een klaag schrift van een ambtenaar ter secre tarie zou worden behandeld, wist men dat de raad aan deze brief aandacht zou besteden. Nogmaals, het is jammer dat de raad deze aangelegenheid in besloten vergadering behandelde, want daardoor werd het ontstaan van ge ruchten in de hand gewerkt. Boven dien ontstond daardoor het gevaar dat het onderling vertrouwen tussen de raadsleden, het college van B. en W. en de ambtenaren schade zou onder vinden, want men kan gemakkelijk een zaak opblazen en, concluderend vanuit een verkeerde gedachtengang, beweren dat uit een besloten raads vergadering mededelingen zijn gedaan en daar elkaar of de betrokken amb tenaar op aanzien. Men veronderstelt dan echter kwade wil en het wil ons beslist voorkomen, dat men in Baar land reden heeft om aan eikaars goede wil niet te twijfelen. Zowel in de amb telijke sfeer als in de raad en in het college van B. en W. spant men zich in om de belangen van de gemeente naar beste weten en kunnen te dienen. Laat men daar van overtuigd zijn in Baarland. Het is namelijk wel ge bleken dat zowel de sector van het beleid als die der administratie waar dering verdienen. GOES. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om eind van deze week de eerste paal in de grond te slaan voor de bouw van het nieuwe christelijke streek ziekenhuis in Goes. Dit zal gebeu ren zonder officieel vertoon. De preciese datum kan nog niet defi nitief vastgesteld worden, omdat nog enkele onzekere factoren een rol spelen. Niettemin zal over en kele dagen met de daadwerkelijke bouw van het gigantische complex op het grote terrein in het Valcke- slot, waar voorheen de appel- en perebomen hun aangename bloe semgeuren verspreidden, een be gin worden gemaakt. Het heien van de eerste paal zal on getwijfeld met grote voldoening tege moet gezien worden, want het is met de totstandkoming van het christelijke streekziekenhuis een lange lijdensweg geweest. Na vele jaren van voorbereiding kon in juli 1959 de aanbesteding worden ge houden. De rijksgoedkeuring liet echter lang op zich wachten. Pas in januari 1961 kon met de eerste werkzaamheden voor de bouw worden begonnen. Korte- wegs Bouwbedrijf te Breda heeft de bouw aangenomen voor de som van 3. 156.000-, Voor de bouw Is twee en een half jaar tot aaruitgetro.nr kke edji een half jaar tot drie jaar uitgetrokken. Het zal dan ook zeker 1964 zijn voor de bouw van streekziekenhuis zal zijn voltooid. varieert van zes tot acht meter. Voor het bebouwde deel van het ziekenhuis beslaat de oppervlakte 150 maal 120 meter. Inmiddels is het grondwerk voor het behandelhuis gereed gekomen en thans wordt het grondwerk voor het bedden huis onder handen genomen. De ont graving van de ruimte voor de kelder is ook vrijwel voltooid. De eerste werk zaamheden vorderen dus al goed. Voor het heien zal eerst het behandel huis aangepakt worden. Het heien van de totale oppervlakte zal ongeveer zeven weken in beslag nemen. De hei- arbeid is zo ingesteld, dat er circa tien palen per dag de grond ingaan. Het is vrijwel onmogelijk om alle onderdelen van het uitgebreide com plex tegelijk te bouwen. Daarom zal eerst het hoofdgebouw (het behandel - en beddenhuis) worden opgetrokken, dat wil zeggen tot dit gebouw glas In totaal zullen 534 palen in de geslagen worden met een lengte [rond die Vaste oeververbinding ZAAMSLAG. B. en W. van Zaam slag stellen de raad voor aan de ge meenteraad van Axel mee te delen, dat ook het gemeentebestuur van Zaam slag overtuigd is van de grote waarde van een vaste oeververbinding tussen Zeeuws-VIaanderen en overig Nederland. Zij achten echter het systeem van ad hesiebetuigingen niet het huiste middel om aan de bevordering van deze aan gelegenheid kracht bij te zetten. Zoals bekend heeft de gemeenteraad van Axel zich over deze materie tot de Nederlandse regering en de Staten-Ge- neraal gewend met het dringende ver zoek een dergelijke oeververbinding te bevorderen. Aan de raad van Zaamslag werd gevraagd adhesie te betuigen. Maandag 20 maart des middags om half drie zullen de Zaamslagse vroede vaderen het Axelse schrijven bespreken. De agenda vermeldt verder o.m. nog de volgende punten: voorstel vaststel ling voorschotten op de gemeentelijk vergoeding 1961 ingevolge de l.o. wet 1920 voor de bijzondere scholen: voor stel vaststelling voorschotten 1961 en vergoedingen 1960 ingevolge de kleuter onderwijswet; voorstel inzake overname overdracht in eigendom, beheer en on derhoud wegen. OOSTBURG In de leeftijd van veertig jaar is zondag overleden de heer Frans A. Kolijn, in leven com mies a bij het Waterschap 't Vrije van Sluis in Oostburg. De heer Koljn was voor een operatie in een Vlissings zie kenhuis opgenomen. De heer Kolijn trad in 1945 na enige tijd werkzaam te zijn geweest op de provinciale griffie in Middelburg in dienst van het Waterschap 't Vrije van Sluis, bij welk lichaam hij steeds is ge bleven. Zijn bekendheid genoot de thans overledene echter meer door zijn akti- viteiten op sportief gebied en door zijn aandeel in de vrije-verenaktie. Jarenlang is Frans Kolijn voorzitter geweest van het dstrlkt Zeeland van de KNAU. Ook was hij enige tijd voor zitter van de atletiekafdeling van de Vlissingse Sportvereniging „Marathon". In de Tweede Wereldoorlog was Frans Kolijn een befaamd Zeeuws atleet. Zo werd hij enige keren Zeeuws kampioen op diverse afstanden. Lange tijd bleef hij recordhouder op de 100 en 200 me ter. Pas vorig jaar werd hem zijn laat ste overgebleven record afgenomen, namelijk dat op de 200 meter horden. Voorts werd de heer Kolijn secreta ris van het gewest Zeeland van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrijders- bond. Destijds was hij de promotor om tot oprichting van een Zeeuws gewest te geraken. Ook was hij lid van het hoofd bestuur van de KNSB, in welke bond hij zeer gezien was om zijn organisatie- tlaent en grote kundigheid. Hj was een dynamisch man, wiens heengaan een groot verlies voor de Zeeuwse sportwe reld kan worden genoemd. MIDDELBURG De Minister van Maatschappelijk Werk, dr. M. A. M. Klompé hoopt op 2 en 3 mei a.s. een bezoek te brengen aan de provincie Zee land. Het ligt in het voornemen van de minister op 2 mei kennis te maken met verschillende facetten van het maat schappelijk werk in Zeeland, en op mei een provinciale dag over het maat schappelijk werk bij te wonen, die in Middelburg zal worden gehouden onder auspiciën van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. TERNEUZEN. Nederlandse room boter blijft nog steeds een geliefd smokkel artikel. Wederom hebben de belgische douanebeambten mooie suc cessen behaald. De gemotoriseerde douane uit Lokeren wisten onder de ge meenten Stekene een smokkelauto tot stoppen te dwingen waarin 800 kg. bo ter werd vervoerd. Auto en boter wer den in beslag genomen. Door de doua ne uit Kieldrecht werd in de gemeente Vrasene een auto met 815 kg. boter ge vangen. Van beide smokkelauto's wis ten de chauffeurs te ontkomen. TERNEUZEN. De jeugdige brom fietser A. M. R. uit Axel kwam in bot sing met een personenauto, bestuurd door de heer B. v. d. M. A. M. R. stak de Axelsestraat over en verleende geen voorrang aan de personenauto. De bestuurder van de auto probeerde door krachtig remmen het onheil nog te voorkoen doch een botsing was onvermijdelijk. De brom mer werd zwaar beschadigd en de licht. en waterdicht is. En daarna komen de andere gebouwen aan de beurt, zoals het voorgebouw, waarin de ad ministratie gehuisvest zal worden, de polikliniek, het zusterhuis en de ka pel. Het streven is er op gericht om de bouw van het hoofdgebouw vol gend jaar januari klaar te hebben. Voor de andere onderdelen van het programma zijn geen vastomlijnde data vastgesteld, omdat in een verdere toe komst nu nog onvoorziene factoren een grote rol kunnen gaan spelen. Het langverwachte begin is nu aanwezig. Naar een ontwerp van architect K. L. Sijmons uit Am sterdam zal daar in het Valckeslot te Goes over enkele jaren een uiterst modern en goed geoutil leerd ziekenhuis beschikbaar zijn voor Noord- en Zuid-Beveland .De onvermoeide pogingen van het be stuur tot stichting van een pro testants-christelijk streekzieken huis te Goes zullen weldra hun bekroning vinden. Citroen maakte salto MIDDELBURG. Om ongeveer tien minuten voor twaalf zondagavond zijn twee Middelburgers op wonderlijke wij ze aan ernstige verwondingen of erger ontsnapt. Het waren de inzittenden van een Citroen, de heren G. G. C. en C. H. A. B. die na met de personenauto over de kop te zijn geslagen op de Vlis- singse Singel er ongedeerd uitkropen. De auto reed van de Nieuwe Vlissing- se weg de Vlissingse Singel op, toen de bestuurder halverwege de macht over over het stuur kwijt raakte. De wagen begon te slippen, en kwam na een salto tegen het trottoir tot stilstand. De oor zaak is waarschijnlijk de hoge snelheid geweest. TERNEUZEN. Twintig jaar geleden toen ze nog aan de Terneuzensestraat woon de verloor mevrouw Lensen een ring. Bij werkzaamheden in de tuin vond de tegen woordige bewoner van het huis het kleinood en kon me vrouw Lensen haar eigendom weer terugbezorgen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Kunstenaars zien de Deltawerken, is de titel van de tentoonstelling, die mo menteel wordt gehouden in het Haagse gemeentemuseum. De tentoonstelling is ingericht van kunstwerken over de Deltawer ken, vervaardigd door een aantal kunstschilders en grafische kun stenaars, die hiertoe in 1959 en 1960 opdracht kregen van het ministerie van O. K. en W. Deze opdrachten werden verleend in nauwe samenwerking met de dienst Deltawerken van de rijks waterstaat. Ir. A. G. Maris, di recteur-generaal van de rijkswa terstaat heeft de tentoonstelling gistermiddag geopend. Vooraf had een bijeenkomst van ge nodigden plaats, waaronder de voorzit ter van de Eerste Kamer, ror. Jonkamn, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. J. Klaasesz, enkele Haagse wethouders en de kunstenaars en hun echtgenoten. Op deze bijeen' komst werd een twaalf minuten durend filmpje vertoond, een tekenfilmpje over de strijd, die Nederland altijd heeft ge voerd en nog voert tegen het water. Het is een bijzonder aardig filmpje ge worden, waarvan de in Westkapelle op gegroeide John Fernhout de produktie had. Deze film zal in het buitenland vooraf gaan aan Nederlandse documen taires over waterbouwkundige werken Nationaal en internationaal trekken de ze zoveel belangstelling, dat het bijna een gewoonte geworden is er een docu mentaire van te maken. In het buiten land is het publiek echter veelal te weinig op de hoogte van de typische situaties van ons land. Daarom is het een gelukkige gedachte geweest het filmpje te vervaardigen, dat alle wa terstaatkundige werken in ons land op de voet volgt. De film wordt binnenkort van een Nederlandse tekst voorzien. De tentoonstelling Kunstenaars zien de Deltawerken, die in totaal veertig kunst werken omvat, is te bezichtigen tot 26 maart. Het Chr. Gemengd Koor De Lofstem te Lewedorp heeft een zangavond ge houden in de gereformeerde kerk. Aan deze uitvoering werkten nog mede de koren van Ovezande-Driewegen en Bors- sele. Naast koorzang viel er ook samen zang te beluisteren. Zaterdag vierde het echtpaar J. M. Scherpenisse en N. Scherpenisse-Rijn- berg, wonende in de Tierihoven te St. Annaland hun 40-jarige echtvereniging. Het heeft het jubilerend echtpaar niet aan belangstelling ontbroken. Een van de geëxposeerde doeken: Veerse Gat van Herman Berserik. HAAMSTEDE De Nederlandse ploeg voor de Israëlische vierdaagse u per D.C.-7 charter-vliegtuig van de K.L.M. naar Tel Aviv vertrokken. De deelneming bestaat uit 25 enthousiaste wandelaars en wandelaarsters, waarvan een deel ook vorig jaar in Israël heeft meegelopen. Onder hen is ook een be- Haamstede, de heer W. v. d. Poel, die dit jaar voor de tweede keer in Israël mee doet en reeds negenmaal de eind streep van de Nederlandse vierdaagse haalde. Aan de trip die georganiseerd wordt door de Kon. Nederlandse Bond voor Lichamelijke opvoedng zijn nog een aantal dagexcursies verboden, zo dat men uit en thuis zestien dagen on derweg is. Namens de Nederlandse ploeg zal de Haamsteedse deelnemer een be vriende kibboets (dit is een soort werk gemeenschap) een geboren geitlam aan bieden genaamd „Hollandia 10 van Schouwen". Dit is een product uit de in „van Schouwen" (fokbedrtjf „Haamste de", eigenaar de heer R. C. W. de Haan). Het lam reist met spontane me dewerking van alle autoriteiten mee in ongeveer 6 uur tijd overvliegt van Am sterdam naar Tel Aviv. Zaterdagmiddag brachten we een be zoek aan het fokbedrijf van de heer De Haan waar de laatste toebereidselen werden getroffen voor de grote reis van het 7 weken oude geitje. Een speciaal kratje stond reeds gereed. Hollanda 10 van Schouwen krtjgt een speciaal band je om de nek voorzien van twee rozet jes, één in de nederlandse kleuren en één in de blauw-witte kleur van Israël. Een rood-lederen riempje completeert de uitrusting en in dit „buitenmodel". De heer v. d. Poel, die op het fokbe drijf werkzaam is, is een echte dieren vriend en heeft het tussen de vele die ren en pluimveerassen goed naar zjn z).n. Vorige winter redde hij een groot aantal vogels van de stookolie-door door ze te reinigen en te verzorgen. MIDDELBURG. „Op grond van mijn leeftijd meen ik plaats te moeten maken voor een jongere generatie. Bovendien ga ik zo langzamerhand wel verlangen naar een beetje rustiger bestaan." Deze woorden sprak wethouder J. W. Kögeler, toen we in verband met zijn aanstaande afscheid een kort gesprek met hem hadden. „Natuurlijk had ik m'n officiële termijn tot 1962 kunnen „uitzit ten", maar ik geloof dat het mooi is geweest", voegde hij er aan toe. Als wethouder Kögeler op 27 maart a.s. afscheid neemt zal dat waarschijn lijk in een rustiger sfeer verlopen dan zijn benoeming op de beruchte datum 17 mei 1940. Het begin van zijn carrière als wethouder werd gemarkeerd door een beestachtig bombardement dat als een bizarre mijlpaal in zijn leven is blijven staan. Het einde van die loopbaan wordt ook CADZAND. De streekjeugdcentrale voor West Zeeuwsch Vlaanderen orga niseerde zaterdag op het vormingscen trum „Hedenesse" een kaderdag voor het kompaswerk. De voorzitter van de centrale, ds. J. Brezet sprak een ope ningswoord. De landelijke trainers, mej. E. Weenink en de heer P. P. de Bruin hadden de leiding van een programma van handenarbeid en binnenspel. Zater dagavond volgde een bespreking over de kompas methodiek. Deze kaderdag werd ook bezocht door een aantal jeugdleiders van C.J.V. groe pen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. MIDDELBURG - De Commissaris der Koningin heeft aan de Zeeuwse kunstschilder Wim Vaarzon Moei jr. te Veere opdracht gegeven een schilderij te maken van de aankomst van H. M. Koningin Wilhelmina te Eede in 1944, na de bevrijding van een gedeelte van Zeeland. Koningin Wilhelmina betrad toen, na haar gedwongen verblijf in En geland, in Eede voor het eerst na 1940 Nederlands grondgebied. De Commissaris der Koningin heeft besloten dit schilderij te doen vervaar digen van het geld, dat hij van de Zeeuwse bevolking ontving bij zijn ambtsjubileum. BRUINISSE. Was de Antwerpse havenstaking niet tussenbeiden gekomen dan was het aantal schepen dat in de vluchthaven van Zijpe meerde aanzien lijk hoger geweest dan in 1959. Nu bleef het jaar 1960 bij zijn voorganger ten achter, hetgeen mag blijken uit de vol- GENDE CIJFERS: zeilschepen 1960: 23 706 ton; 1959 250, 1003 ton; sleepsche- pen 1960 2940, 3.052.167 ton; 1959: 3017, 3.092.457 ton; stoom- en motorschepen 1960: 14971, 6.927.375 ton; 1959: 15338, 6.741.944 ton; schepen met zijschroef 1960: 8, 1746 ton; passagiersschepen 1960: 6, 2733 ton. Totaal 1960: 18159 schepen, met een tonnage van 9.984.727 tegen 1959 18605 schepen met een ton nage van 9.835.404. Het aantal schepen was dus minder, maar de tonnage meer. Voor kustvaartuigen waren de cijfers 51 met 20124 br. ton n 1960 tegen 66 met 28608 br. ton n 1959; voor rtjks- vaartuigen 1091 in 1960 tegen 1083 in 1959 en voor stoom- en motorsleepboten 1989 in 1960 tegen 2376 in 1959. De vluchthaven was in 1960 viermaal vol. De intensiteit van het veer-Zijpe laat zich het best aflezen, wanneer men de statistiek van de in- en uitgaande vaar tuigen in de bede tramweghavéns te Zjpe en Anna Jacobapolder met elkaar vergeljkt. In 1960 was het aantal RTM- vaartu'.gen in de tramweghaven te Zij pe 25949 met een gezamenlijke tonnen- maat van 5.087.456 en in de tramweg- haven van Anna Jacobapolder 24987 vaartuigen en 4.934.498 ton. In 1959 wa ren deze cijfers 12329 schepen en 2.415.518 ton voor Zijpe en 11.708 met een inhoud van 2.410.768 'ton voor Anna Jacobapolder. Hieruit blijkt, dat het aantal vaarten op het veer ZijpeAnna Jacobapolder meer dan verdubbelde, een gevolg van het inleggen van een tweede pont en het aantal overvaarten in de bietencam pagne. Maar het bewijst ook, dat het verkeer naar en van het eiland Schou- wen-Duiveland meer en meer toeneemt. Voor het diploma „Consumptiejjsbe- drijf" slaagde de heer C. H. van Taten- faove te Zaamslag. Het examen werd te Amsterdam -gehouden, MIDDELBURG Het is nog niet bekend of H. M. de Koningin aanwezig zal zijn bij de sluiting van het Veerse Gat. In totaal zul len zeven caissons in het sluitgaï worden gebracht. De eerste cais son zal op 11 april worden ge plaatst en men zal daarna onge veer tien dagen wachten om te zien hoe de gevolgen van deze plaatsing zullen zijn. Is het resul taat gunstig dan zullen de zes res terende caissons in de daaropvol gende zes dagen dus één per dag worden geplaatst, hetgeen zou betekenen dat op 25 of 26 april de laatste caisson in het sluitgat zou worden gebracht. Op 27 april zouden dan de luiken in dit laatste caisson gesloten kun nen worden. Doen zich onvoorzie ne omstandigheden voor, waar door het niet mogelijk is op 27 april de luiken te sluiten in het laatste caisson, dan zal dit moe ten geschieden op 10 mei 's och tends om zeven uur. Brug Oosterschelde Deze mededelingen zijn gedaan op een persconferentie, die de Commissa ris der Koningin maandagochtend heeft gehouden. De Commissaris deelde nog mede dat het Provinciaal Bestuur nog geen reacties van rijkswege heeft ontvan gen over het plan voor het bouwen van een brug over de Oosterschelde. Rijks waterstaat is nog bezig met het onder zoek. Het is wel gewenst dat binnen kort beric'ht wordt ontvangen of het rijk medewerking verleent aan de uit voering van dit project, dat voor Zee land van grote betekenis is. Er zullen namelijk maatregelen moeten worden lenomen m.b.t. de vervoersgelegenheid n midden-Zeeland. Kan het plan voor de bouw van een brug over de Oosterschelde niet worden uitgevoerd, dan zal het Provinciaal Bestuur van Zeeland twee boten moe ten kopen voor het onderhouden van een uurd-ienst tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Wacht de re gering te lang met het nemen van een beslissing t.a.v. de brug dan zullen moeilijkheden kunnen ontstaan bij het vervoer, omdat niet tijdig nieuwe bo ten besteld konden worden. gemarkeerd: Door de verjaardag van zijn vrouw. Het zijn twee dagen die niet te ver gelijken zijn. Die eerste dag, de 17e mei 1940, noemt de heer Kögeler een woeste dag. „Ik ben letterlijk en figuur lijk tot wethouder gebombardeerd". Fi guurlijk omdat ik plotseling de plaats moest innemen van de heer Boasson, die louter ou grond van zijn Joodse afkomst de vlucht moest nemen, en letterlijk om dat de Arische inchtridders onze verga derzaal in puin smeten. Mijn eerste daad als wethouder had dan ook weinig met het gemeentebeleid te maken. Ik heb op die „woeste dag" een ambtenaar verbon den die een bomscherf in zijn been bad gekregen. Even spieken „Goed", zegt de heer Kögeler, terwijl hij peinzend naar de lambrizering staart, „maar U bent natuurlijk geko men om nog andere data te horen. Dan moet U me niet kwalijk nemen als ik even ga spieken". En na enig zoeken komt een papiertje uit zijn portefeuille te voorschijn waarop zijn hele politie ke loopbaan staat uitgestippeld in de vorm van kleine cijfertjes en enkele DE HEER J. W. KÖGELER woorden. Helemaal bovenaan staat 25 juli 1934; Raadslid. Vanaf die datum, toen in het naburige Duitsland de laar zen van het Derde Rijk reeds dreunden, heeft de heer Kögeler onafgebroken deel uitgemaakt van het gemeentebe stuur. Volledigheidshalve voegt hij er aan toe dat de bezettingstijd natuurlijk buiten beschouwing moet blijven. Maar dat is vanzelfsprekend. We weten maar al te goed dat de man nen die toen in het zadel bleven de marionetten waren, die op elke wille keurige gril van de drieste bezetters gehoorzaam in het stof bogen. En dat waren bepaald niet de mensen die di rect in '45 uitgenodigd werden om de touwtjes in handen te nemen. Ver re van dat! Tijdens het bombardement van Mid delburg werd de heer Kögeler tot tijde lijk wethouder benoemd. Een definitie ve „aanstelling" volgde op 7 juni 1940 (het papiertje liegt er niet om) en het einde van deze termijn viel op 30 juni 1941. De heer Kögeler was toen procu ratiehouder van de Zeeuwse hypotheek bank en de directie van deze bank acht te het ongewenst dat hij zijn werk als wethouder voort zou zetten. Maar hij bleef wel raadslid, hoewel dit laatste een korte vreugde zou zijn, want op 20 augustus 1941 werd de situatie al zo on houdbaar dat de raad ontbonden werd. 'De Gereformeerde jeugdvereniging De Vaste Grond" te Nieuwdorp heeft haar jaarvergadering gehouden. De fa milie Blaokenburgh zorgde voor zang en muziek. Het hierna opgevoerde to neelstuk „Tot uw dienst meneer" werd op uitnemende wij-ze vertolkt. Mejuffrouw van Hazelen, officier der Rijkspolitie, toegevoegd voor Jeugdzaken te Middelburg zal op donderdag 16 maart voor de leden en belangstellenden voor de afdeling Bruinisse van de Chr. Ned. Vrouwenbond een lezing houden. Nieuw begin Op 1 augustus 1945 heeft Middelburg weer een „bestuurlijk apparaat". Op die datum wordt een noodgemeenteraad geïnstalleerd en de heer Kögeler krijgt als wethouder de portefeuille van finan ciën en onderwijs. Het mag nauwelijks verwondering wekken dat zijn werk zaamheden als financier van de ge meente niet zelden bewondering af dwongen. De ervaringen op de Zeeuw se hypotheekbank zullen daar wel niet vreemd aan zijn. Maar dat laatste ver namen we uiteraard niet uit de mond van de heer Kögeler zelf. De man die tegenover ons zit blijft objectief. Hij geeft de data, en de markante punten. Hij vertelt de feiten. Zo krijgen we te horen dat hij in de na-oorlogse jaren drie maal waarnemend burgemeester is geweest. Maar over het recente verle den kunnen we gevoeglijk kort zijn. Het ligt nog te vers in het geheugen. Vast staat het besluit dat de heer Kö geler op 27 maart (de verjaardag dus van zijn echtgenote) afscheid zal ne men. „Ik ben me bewust dat ik veel zal moeten loslaten." Meer zegt deze wet houder niet, maar wij weten dat de dag van het afscheid een enigszins parado xaal karakter zal hebben, dat het beste omschreven zal knnnen worden als een „moeilijk hoogtepunt". De heer Kögeler neemt op 75-jarige leeftijd afscheid. Niemand zon het hem kwalijk hebben genomen als hij reeds gedurende tien jaar „rustend" was ge weest. Dat hij deze extra jaren aan de hoofdstad van de provincie heeft gege ven met een opmerkelijke vitaliteit en met grote bekwaamheid, zal op 27 maart uitvoerig worden gememoreerd. GOES. Naar wij vernemen is het streven er op gericht om met ingang van 1 november a.s. de weg over de dam in het Veerse Gat voor het verkeer open te stellen. Zoals bekend ligt het in de bedoeling omstreeks eind april de dam in het Veerse Gat te sluiten met zeven caissons. Onmiddellijk na de sluiting zal dan een begin worden ge maakt met het aanleggen van de weg over de dam. Dit werk zal on geveer zes maanden in beslag nemen. Overigens kunnen er zich nog allerlei omstandigheden voordoen (het weer bijv.) die vertragend kunnen werken op de aanleg van de weg. He tstaat wel vast, dat de toegangswegen tot de dam, aan beide kanten, nog niet op 1 november a.s. voltooid zullen zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3