Smoor ITAMSE N.V. 1961 Raadselachtige brand in Nieuw- en St. Joosland Ernstige autobotsing Kleuters in Nieuwdorp in nieuwe school Verpleegprijs „Nieuw Zorgvliet" te Wolfaartsdijk wordt hoger chr. kleuterschool |goes A. BLANKENBURGH SHooa Uitslagen solistenconcours harmonie en fanfare Maandag 13 maart 1961 Geen subsidie voor concert VOORSTELLEN AAN DE RAAD Vij fdaagse werkweek Autobestuurder in Goes afgeranseld Het loodgieterswlrk verrassend comfort ZIJN PRIJS MEER DAN WAARD Bewoners Veerstraat hoorden knallen Van de dader geen Schieting te Wolphaartsdijk GEMEENTE-AVOND spoor J. MODDERKREEKE De ELECTRISCHE INSTALLATIE Fa. v. d. WEELE ZONEN Familie-avond Sportactiviteiten van rij kspolitie Jeugdverenigingen hielden feest Mattheüs-passion in Hulst Contributie-verhoging Groene Kruis Kapelle Bijeenkomst Herv. Mannenvereniging Vergadering Weegbrug ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 4 NIEUWDORP. Spontaan klonk ters in Nieuwdorp", aldus de burge een driewerf hoera uit de mond van meester tot slot. de kleuters, onmiddellijk nadat burge meester D. M. Vermet zaterdagmid dag met het ontsluiten van de toe gangsdeur de christelijke kleuterscho „De Ranken" officieel had geopend. Rien de Vos had even tevoren de sleutel aangeboden. Ten aanhore t>an vele inwoners zon gen de kleutersmet grote feestmut- sen op en uitgerust met papieren roodwitblauwe vlaggetjes het laatste couplet van het feestelijke openings lied en toen mochten zij als eersten hun eigen domein binnentreden. Het was zaterdagmiddag een vreug devol gebeuren voor de Nieuwdorpse gemeenschap. Een nieuwe, uiterst moderne eenklassige christelijke kleu terschool was tot stand gekomen. Na jaren van moeizame pogingen staat er nu dan een juweeltje van een school, een heerlijk oord voor de kleu ters. Geen wonder, dat de belangstelling voor dit feestelijke gebeuren groot was. De muziekvereniging „Onda" liet zelfs vrolijke klanken horen. Nauwelijks waren de luidruchtige kleuters op hun nieuwe stoeltjes geze ten en het uitgebreide gezelschap van genodigden had reeds vol bewondering de eerste blikken geworpen in het ge bouw of ds. B. Zoodsma, ned. herv. predikant en voorzitter van de vereni ging voor christelijk kleuteronderwijs nam het woord om aan de kleuters de naam van de school duidelijk te maken. „Aan de ranken komen bloemen", zo vertelde ds. Zoodsma op eenvoudige wijze, „De Here Jezus, de Grote Kin dervriend, heeft ook over ranken ge sproken in een gelijkenis. Zullen jullie steeds aan de ranken van de Here Je zus denken?" Voor de officiële opening was het ge zelschap met de muziek en de kleuters voorop vanuit de oude kleuterschool naar het nieuwe gebouw getogen. En na de bezichtiging weer terug in de oude kleuterschool hebben nog tal van sprekers gelukwensen uitgesproken. Historie Burgemeester D. M. Vermet was de eerste. In zijn toespraak riep hij de ge schiedenis in herinnering „Het heeft heel veel moeite gekost voor de school tot stand kwam. De voorbereidingen hebben vijf jaar geduurd. En, aldus de bur gemeester, het was de schoolarts dr. I. D. Franse v. d. Putte, die de lont in het kruitvat stak. In 1956 had hij in een brief geschreven, dat er niets meer deugde in de school, alleen de kapstok ken Enige tijd later werden met het schoolbestuur de mogelijkheden onder het oog gezien. Aanvankelijk rijpte het plan tot verbouwing, waarmee 14.000 gulden gemoeid was. Het bleek echter geen afdoende oplossing. In 1958 kwamen de plannen tot nieuwbouw op tafel. Mei 1959 werd de urgentieverklaring van het depar tement afgegeven, en een jaar later volgde de aanbesteding. De gemeente nam de bouw over en onder de kun dige leiding van de gemeente-archi tect, de heer Wijga, die voor een keu rig ontwerp had gezorgd en waar voor hij grote dank ontving van bur gemeester Vermet en ds. Zoodsma kwam er een prachtige school tot stand. Ook de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. A. G. M. van Waesberghe werd dank gebracht voor haar vele bemoeiingen. „Namens het gemeentebestuur Sprekers Verder voerden het woord de heer J. Dommisse, namens de kerkeraad der hervormde gemeente, de heer M. Blan- cenbergh, namens de kerkeraad van de geref. kerk, C. Goedegebuure namens de oudercommissie van de o.l. school, G. Moerdijk, namens het bestuur van de chr. school, A. Blankenbergh, aan nemer, een vertegenwoordiger van een meubelfabriek en de heer A. W. Bak ker, hoofd van de o.l. school. In zijn dankwoord tot de sprekers betrok ds. Zoodsma ook de diaconie van de ned. herv. kerk, die het oude gebouw had heeft willen afstaan voor het kleuter onderwijs. In optocht trekken de kleuters, met de muzikanten van „Onda" voorop, van het oude gebouw, naar de nieuwe school. Voorstel waterschap KORTGENE. In afwijking van het oorspronkelijke voorstel stelt het dage lijks bestuur van het waterschap Noord- Beveland de algemene vergadering voor afwijzend te beschikken op het verzoek om subsidie van 250 gulden in de kos ten van een door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest te geven concert. Bij nader inzien is het dagelijks be stuur van mening, dat het verlenen van een zodanige subsidie niet op de weg van het waterschap ligt. Ook is er een voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek van het bestuur van de kring Noord-Beveland der Z.L.M. om toekenning van een financiële bijdrage in de kosten van het organiseren van de landbouwtentoonstelling te Kamperland. Ook wat deze aanvrage betreft is het dagelijks bestuur van mening, dat het niet op de weg ligt van het waterschap. De algemene vergadering van het wa terschap wordt woensdagmiddag a. s. gehouden in ,,De Stadswijnkelder" te Kortgene. Advertentie Ernstige verwondingen GOES Drie jongens, die een flinke portie alcohol naar binnen hadden ge werkt, hebben zaterdagavond de auto bestuurder M. C. de ït. uit Kamperland afgeranseld. Dit gebeurde op het Kerk plein. Ook een andere automobilist werd lastig gevallen,maar deze wist zich de aangeschoten knapen van het lijf te houden. De R. werd vrij ernstig gewond. Dokter Van der Feen uit Goes moest eraan te pas komen en de oogarts dr. Kroonenberg werd er zelfs bij gehaald omdat de Kamperlandse chauffeur ern stige verwondingen aan een van de ogen had opgelopen. Na verbonden te zijn kon het slachtoffer naar huis gebracht worden. Op advies van de oogarts werd hij echter -zondagmorgen weer naar het ziekenhuis Oostwal gebracht, voor ver dere behandeling. Twee knapen kon de Goese politie za terdagavond inrekenen, injaar de derde had na de vechtpartij het hazenpad ge kozen. Gisteren kreeg de politie hem echter te pakken. Inmiddels zijn de jongens na verhoor weer op vrije voeten gesteld. WOLFAARTSDIJK. B. en W. stel len de raad, die op woensdag 22 maart des middags om half drie wordt gehou den, voor, de vijfdaagse werkweek voor het gemeentepersoneel in te voeren. Volgens de richtlijnen van de minister mag niet voor 1 mei 1961 met de vijf daagse werkweek een begin worden ge maakt. Het voorstel luidt om met in gang van die datum de volledige vijf daagse werkweek in te voeren voor de Gods gemeentewerklieden en het secretarie- Zegen toegewenst tot heil van de kleu- personeel. Wel zal de secretarie op za- Advertentiën van de te NIEUWDORP werd uitgevoerd door VOORSTAD 41 TEL. 01100—5440 terdagmorgen een half uur geopend zijn. Een ander voorstel behelst geen in voering van de werkclassificatie met prestatiebeloning, omdat de bezwaren van dien aard zijn, dat invoering on mogelijk lijkt. De geldlening ten behoeve van de stichting ..Nieuw Zorgvliet" moet om hoog met ƒ20.000. In die geest heeft de raad een voorstel bereikt. De ver hoging van de gemeentelijke geldle ning betekent ook, dat de verpleeg- prijs met 1,30 per week per persoon verhoogd zal moeten worden. Het is gebleken, dat de totale stichtings- en inrichtingskosten van het bejaarden centrum thans vrij zeker geraamd kun nen worden op 275.000 (oorspronke lijk 235.000). Het Rampenfonds is bereid 20.000 beschikbaar te stellen (de totale bijdrage van het Rampen fonds wordt dan 85.000), mits de an dere helft plaatselijk wordt opge bracht. De burgemeester, de heer B. H. G. ter Haar Romeny, stelt voorts voor de wethoudersbezoldiging te verhogen van 990 tot 1260 per jaar, zulks over eenkomstig de wens van Ged. Staten. De raad zal verder een nieuwe alge mene politieverordening moeten vast stellen. Een ander voorstel luidt de straatverlichting des nachts te .laten branden tussen Kerstmis en Nieuwjaars dag. Op een verzoek van het initiatief comité ,,De Bevelanden" om subsidie wordt voorgesteld afwijzend te beschik ken. „Wolfaartsdijk heeft weinig belang bij de voortgezette werkzaamheden van het comité, daar onze gemeente in de toekomst speciaal het oog op de recrea tie als bestaansbron dient te vestigen", aldus de toelichting van het college van B. en W. En tenslotte is er een voor stel tot het verlenen van een bijdrage inzake het geven van godsdienstonder wijs op de beide openbare lagere scho len. De Chr. Kleuterschool te Nieuwdorp werd gebouwd door AANNEMINGSBEDRIJF Coudorpsedijk 2 NIEUWDORP - Tel. 01196—221 Bij gebrek aan. belangstelling is het groot kinderkoor „De Zangvogeltjes" te Sint-Annaland opgeheven. Voor de trouwe kern wel een teleurstelling! Werkelijk royale ruimte met 5 geriefelijke zitplaatsen (sponsrubber kussens);geruisvrij interieur met verwarming en airconditioning; voor bank verplaatsbaar en met 2 afzonderlijke, geheel verstelbare rug leuningen (slaapbanken); vele prettige accessoires; enz. Een volmaakt comfort voor een bijzonder aantrekkelijke prijs: f 5495,(geheel compleet), H. ENGLEBERT N.V. - Verkoop en werkplaats: Theresiastraaf 145 Den Haag - Tel. 070-723903* Magazijn: Dobbeweg 2 - Voorschoten - Tel. 01717-2010* DEALERS: Garage I. J. ADRIAANSEN, Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Garage IJ. T. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 WOLPHAARTSD1JK. De handboog sociëteit „Doel naar Hoger" te Wol phaartsdijk heeft een concours op de liggende wip gehouden in café Osse- waarde, waaraan werd deelgenomen door 30 schutters. De'uitslag was: hoofdvogel: Jan de Rijke (Edele Handboog); le zijvogel: P. Vermue (Ja- coba van Beieren); 2e zijvogel; J. Re- mijnse (Edele Handboog)le kal: J. v. d. Poel (Edele Handboog); 2e kal: A. Westveer (Edele Handboog); le kleine kal; J. Remijnse (Edele Handboog)2e kleine kal: H. Driedijk (Soranus); le klep: Jan de Rijke (Edele Handboog); 2e klep: A. Clarijs (Jac. van Beieren); 3e klep: J. Rijk (A.D.L.M.). Uitvoering Soli Deo Gloria BORSSELE. De chr. zangvereni ging „Soli Deo Gloria" gaf .onder lei ding van de heer J. van Westen de jaarlijkse uitvoering. De zangnummers werden onder de inspirerende leiding van de dirigent fris en vlot uitgevoerd. Vooral de solozang en het duet vielen zeer in de smaak. Burgemeester P. J. Dominicus vertolkte de dank namens de aanwezigen voor het .gebodene. ZOUTELANDE. Onder leiding van ds. J. van Dullemen kwamen de leden van de Herv. gemeente bijeen. Zij wer den via prachtige kleurendia's op de hoogte gebracht van het werk der zen ding in de Baliemvallei op Nieuw-Gui- nea. Een „gesproken" band lichtte dit werk toe. Het programma werd aange boden in verband met het 50-jarig be staan van de zendingsraad. Een van de oprichters, de heer J. Stroo, vertelde iets over de geschiedenis van de Zoute- landse zendingsraad. Na de pauze be antwoordde ds. Van Dullemen vragen over het wel en wee van het kerkelijk leven in de badplaats. „Halleluja" zong GRIJPSKERKE. De Chr. zangver eniging Halleluja gaf onder leiding van haar directeur J. Hekhuis Wzn. haar jaarlijkse uitvoering in de Gereformeer de kerk. De heer J. Wattel uit Vrou wenpolder zorgde voor de orgelbegelei ding. Na opening door de voorzitter, de heer T. Dronkers zong voor de pauze het gemengd koor, afgewisseld door so lozang en dubbel kwartet. Na de pauze zong eerst het kinderkoor een zestal lied jes, daarna het grote koor vier liede ren. Ook was er nog orgelspel van de heer Wattel te beluisteren. In aanmer king genomen dat het koor niet groot is was de uitvoering toch heel goed. Ds. P. L. J. Wapenaar sloot de avond. NIEUW- EN ST. JOOSLAND In de vroege morgen van zater dag is in Nieuw- en St. Joosland op raadselachtige wijze brand J uitgebroken in een zo goed als afgebouwd nieuw pand aan de Veerstraat. Omstreeks kwart over drie schrokken de bewoners van deze straat, die vrijwel in het centrum van het dorp ligt, wakker van een paar harde knal len. Verscheidene mensen spron gen uit bed, onder wie de heer D., die het nieuwe pand naast zijn smederij voor zijn zoon laat bouwen, alsook zijn zoon zelf, die zodra het huis kan worden opge leverd in het huwelijk zal treden. Spoedig ontdekten vader en zoon en enkele omwonenden, dat de bovenverdieping van het pand in lichterlaaie stond. De zoon was het eerst op de onheils- plek. Achter de deur van de beneden verdieping ontdekte hij een brandende benzinebus, die hij met een forse trap naar buiten schopte. Inmiddels was ook de brandweer gewaarschuwd, die spoe dig ter plaatse verscheen, maar niet meer van de brandspuit gebruik hoefde te maken, omdat de vlammen reeds met emmers water waren gedoofd. Vader en zoon D„ die naar boven wa ren gesneld, zagen dat het pasgeverfde plafond en het houtwerk zwart was ge blakerd door het vuur, dat snel om zich heen had gegrepen. Met eigen middelen maakten zij de brandende stukken on- Jaarvergadering mannenver. van St. Annaland SINT-ANNALAND. De Hervormde mannenvereniging „De Heere is mijn Banier" hield haar algemene jaarver gadering in het Hervormd verenigings gebouw der Nederlands Hervormde Kerk. De voorzitter, de heer P. Quist, opende deze goedbezochte jaarverga dering op de gebruikelijke wijze. Uit de jaarverslagen bleek, dat de man nenvereniging 23 leden telt. Uit het jaarverslag van de penningmeester G. Goedegebuure bleek, dat er een batig saldo van 147,61 in kas was. De Bij belinleiding werd deze avond gehouden door de heer H. Jopse over Openbaring 12 7 tot en met 18 en Openbaring 13. (De strijd van Michaël met den draak en Het beest uit de zee.) Ouderling C. J. Breds Pzn. sprak een kort slotwoord en sloot deze goedge slaagde jaarvergadering met dankzeg ging en gebed. De secretaris Adr. Vroeg- op kon vanwege ziekte niet aanwezig zijn. Het schilderwerk aan de Chr. Kleuterschool te Nieuwdorp werd verzorgd door SCHILDERSBEDRIJF Havenweg 23 NIEUWDORP Tel. 01196—478 van de Chr. Kleuterschool werd verzorgd door Dorpsplein 7—9 NIEUWDORP Tel. 01196—30^ „Achter het ijzeren gordijn" ANNA JACOBAPOLDER. Onder leiding van haar presidente, mep Van Strien, hield de plaatselijke afdeling van ae Ned. Christ. Vrouwenbond de maandelijkse vergadering in „Ons Dorpshuis". De heer M. Allewijn uit Goes sprak over het onderwerp; „Achter het IJze- ren Gordijn". Hij bepaalde zijn gehoor bij het leven in Oost-Duitsland en zeiae dat het er moeilijk is om Christen te zijn. Aan het eind van de avond brachten de secretaresse en penningmeesteresse opgewekte verslagen uit over het afge lopen jaar. Voor de penningmeesteresse was dit de laatste keer, in haar plaats werd gekozen mevr. Quist-v. Dijke. Tot slot was er nog een verloting. Op 11 april zal voor de afdeling^spre ken mevr. De Jong-Bikker uit Middel- MIDDELBURG De afdeling Middel- burg van de Z.L.M. belegde in hotel Wöhler een druk bezochte familie avond. In zijn openingswoord verklaar de voorzitter J. Davidse dat een der gelijke familieavond vorig jaar voor het eerst werd gelorganiseerd. Het succes was zo groot dat in het vervolg ieder jaar een familieavond zal worden ge houden. Mr. J. F. G. Schlingemann vertelde over zijn reis naar Frankrijk. Hij wees erop dat in dat land nog veel deelpacht bestaat; iets wat in ons land bij de wet is verboden maar wat hier en daar toch nog wel voorkomt o.m. in Tholen. Op het platteland heeft men ook in Frank rijk evenals hier te kampen met ont volking. Het verdere deel van deze avond werd verzorgd door de leden van de Z.P.M. ue jone-D.KKer »h en L.J.G. De zusjes Kode zorgden op burg over: Eenzaamheid het lot van voortreffelijke wijze voor de muzikale de moderne mens". omlijsting. GOES. De rijkspolitiesportvereni- ging „Luctor", waarbij aangesloten z\jn de leden van -de districten Leiden, Den Haag, Dordrecht en Middelburg, heeft ledenvergadering gehouden. In deze ver gadering werden de activiteiten van het afgelopen jaar be-sproken en kwam het programma voor dit jaar aan de orde. Zo ligt het in de bedoeling om z*> spoe dig mogelijk een tafeltennistornooi in Middelburg te organiseren. Ook voetbal, volleybal en zwemmen staan op de „lijst". Als een 'belangrijk punt voor de sportmensen van de rijkspolitie kan aangemerkt warden, dat besloten werd ■tot verhoging van de contributie. De vergadering was matig bezocht, de mist was hieraan debet. schadelijk. Door de luchtdruk waren voorts de ramen van de bovenverdie ping opengevlogen en de ruiten gespron gen. Opzet OOSTBURG. In het hervormd ver enigingsgebouw te Oostburg organiseer den de jongens- en meisjesverenigingen op gereformeerde grondslag een bijzon der geslaagde feestelijke jaarvergade ring. In zijn welkomstwoord verheugde de heer A. Leenhouts zich erover, dat er zoveel belangstelling van ouderen was. Het jeugdwerk kan volgens hem niet slagen als het niet gesteund en gedragen wordt door ouderen. In het bijzonder verwelkomde de heer Leen houts de plaatselijke predikant ds. J. van Meggelen, burgemeester J. L. van Leeuwen, de afgevaardigde van Her vormde Jeugdraad, de heer H. Karre- man, en wika R. Wasterval van ,,He- denesse". Uit de jaarverslagen van se cretaris en penningmeester bleek, dat de beide verenigingen een verheugende aktiviteit ontplooien. Het fonds voor het nieuw te stichten jeugdgebouw is reeds een bedrag rijk van 1208.29. De jongerenvereniging tot 15 jaar voerde daarna een deelamatorium uit, bestaande uit zang, declamatie en mu ziek en vervolgens zong zij op helaas niet altijd even goede wijze het gedicht „Een nieuw lied voor God" van Michel van der Plas. Na de pauze volgde een klank- en lichtspel, gevolgd door de opvoering van het familiestuk „De Hagedoorns" onder regie van M. den Arends. Dit werd op verdienstelijke wijze ten tonele ge bracht. MIDDELBURG. In de Concert- en Ge hoorzaal werd zaterdag het tweede gedeelte van het solistenconcours afgewerkt. De pres taties waren over het algemeen weer goed. In de hoogste ere-afdeling solisten behaal- den Jopie Louwerse van Excelsior met bugel, en J Meliefste uit Nieuw- en St Joosland het hoogste aantal punten, nl 72 met lof. A Wiele- maker van Middelburg met bes bas, en J W Vogel uit Serooskerke met sopr sax behaal den beiden een eerste prijs met 68 punten. Bij de ere-afdeling solisten behaalde L Bak ker het hoogste aantal punten, nl 67, daarna Dirk Goedhart met sopr sax uit Arnemuiden met 64, eerste prijs en P Wielemaker bes bas, uit Koudekerke met 59 en A Melis, tu ba, uit Koudekerke 62, hetgeen beiden een tweede prijs opleverde. In de afdeling uitmuntendheid duetten kre gen Jopie Louwerse, bugel en J Poerstamper bariton uit Middelburg, een eerste prijs met 67 punten. Afdeling uitmuntendheid solisten eerste prijs met lof: P v d Welle, Westkapelle met sou- saphoon, W J v Boven van Souburg met hoorn, beiden 72 pt, eerste prijs; J W Lijn- se, Sax alt (Serooskerke), 66 pt, P C Ver- poorten, van Souburg, bugel, 69 pt; C P Róo- se bes klarinet, Vlissingen, 64 pt; M Goed hart alt sax, Arnemuiden, 70 pt; tweede prijs: H Gijsel van Vlissingen tuba, 62 pt; J J v Overbeeke uit Vlissingen es bas 56 pt, A Melis van Middelburg, piston, 58 pt. Afdeling kwartetten, Sjaak Laroes, piston, 61 pt, tweede prijs. Eerste afdeling duetten, drie eerste prijzen voor resp D Goedhart en M Goedhart van Arnemuiden met sopr en alt sax, 67 pt, L Rosse en C Rosse, twee klarinetten, uit Vlis singen, 66 pt en A Melis en K Jobse twee pistons, uit Koudekerke 65 pt. Eerste afd solisten: Sjaak Laroes uit Mid delburg, trompet, 66 pt, eerste prijs, tweede prijs, J Poerstamper bariton 58 pt, S Chris- tiaansen, uit Koudekerke, fluit, 56 pt. C Job- se piston, uit Koudekerke, 60 pt. Tweede afd solisten: Eerste prijs, A N v Overbeeke, uit Middelburg, sopr sax, 64 pt, M Knuyt uit Arnemuiden, tuba, 64 pt, A de Nooijer uit Arnemuiden es bas, 64 pt, A Rot te uit Oostkapelle, 65 pt tweede prijs: J A Maas, uit Domburg, tuba, 60 pt, L v Eenen- naam uit Nieuw- en St Joosland, bugel, 63 pt, Arie Schout uit Ritthem, bugel, 59 pt, P J Baan uit Middelburg, tuba, 60 pt, M Janse uit Nieuw- en St Joosland, bugel 60 pt.P Willeboordse uit Oostkapelle trombone 58 pt, C Ventevogel uit Arnemuiden sax tenor 57 pt, Simon Wisse uit Oostkapelle bugel 63 pt, en H M Roeting uil Veere, bugel 57 pt. Verschillende solisten die eigenlijk al voor 4 maart op de lijst stonden, toonden nu hun kunnen. Bij hen was de uitslag; eerste prijs: A D Fortuin uit Colijnsplaat, fluit, 64 pt, W Bosselaar uit Wissenkerke, tuba, 64 pt, twee de prijs: C Wisse uit Kapelle, bugel, 58 pt, S P Geldof uit Wissenkeiike, bes klarinet, 56 en derde prijs; Frans Meulenberg uit Wis senkerke bes klarinet, 52 pt en A Hoogelan den piston, uit Wissenkerke derde prijs. Een eerste prijs had nog Hans Adriaanse uit Vlissingen met 65 pt. Deze solisten kwamen allen uit de derde afdeling solisten. De politie acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat personeel van de aan nemer of de schilders de benzine heb ben achtergelaten. Veeleer helt zij ech ter over naar de mening, dat hier kwaadwilligheid of opzet in het spel Is. De bewoners van het café ,,De rode leeuw", eveneens door de knallen uit de slaap gehaald, zagen omstreeks het tijdstip van het uitbreken van de brand een verdacht individu om hun woning scharrelen. Zij verloren hem uit het oog, toen hij het Kaaidijkje, bij de plank over de watergang, die de verbinding vormt met hun tuintjes, bereikte. De politie is dezelfde morgen omstreeks vier uur met een speurhond in touw geweest om de voetafdrukken en ande re mogelijke sporen te volgen. Zij kwam eveneens bij de plank over het slootje, maar hier raakte de hond het spoor bijster. Van de eventuele dader ontbreekt tot dusver elke aanwijzing. Het geteis terde pand had zaterdag en zondag veel bekijks van de dorpelingen. Van onze muziekmedewerker HULST. De traditionele uitvoering van Baehs Mattheus-passion in de machtige basiliek van Hulst door het Philharmonisch koor toonkunst en het Rotterdams Philharmonisch Orkest is ook ditmaal een indrukwekkende gebeur tenis geworden. Het feit, dat dit jaar niet Eduard Flipse. maar de leider van het koor, Kees Stolwijk, als dirigent optrad, was voor Zeeland een bijzon derheid. Stolwijks direktie hoewel we niet die haast vlekkeloze uitvoering van voorgaande jaren te horen kregen kon de toets der kritiek glansrijk door staan. Kees Stolwijk li; 31e t-' g»hee met vaardige hand en spoorde zijn koristen aan tot zeer doorleefde en goed genu anceerde zangen, terwijl ook het orkest geen vreemd gezelschap voor hen bleek te zijn. Zo werd deze uitvoering geken merkt door een bijzonder goed even wicht tussen koor en orkest. Evenwel dient te worden opgemerkt dat het gro te koor, dat zich nergens hoefde te for ceren, voor de overigens goed zingende jongenskoren Sint Willebrord uit Rot terdam en zingende jeugd te machtig was. Dat men waarschijnlijk ter wille van de tijd de nodige coupures had aange bracht, waardoor vele schitterende aria's achterwege bleven, valt in aller lei opzicht te betreuren. Door een dezer weglatingen dreigde men in het tweede deel zelfs even volkomen te ontsporen. Een der solisten wist blijkbaar niet waar men verder zou gaan. zodat ook de clavicinist een ogenblik aarzelde. Gelukkig deed dit kleine incident nau welijks afbreuk aan het geheel der uit voering, die op velen weer een diepe indruk heeft gemaakt. Deze confrontatie met het lijden en sterven van Jezus, welke gebeurtenis door dit meesterwerk zo recht op de luisteraar afkomt, maakt een dergelij ke belevenis nu eenmaal veel belang rijker en schoner dan welke andere muziekuitvoering ook. Aan deze pure evangelieverkondiging droegen ook de vocale en instrumentale solisten veel goeds bij. Van de laatsten moet allereerst woren genoemd de vio list Willem Noske en de fluitisten Wim Clemens en Henk van der Velde. De vocalisten voldeden allen. Naan Pöld was weer een levendige evangelist en zong vooral in de hogere registers uit stekend. evenals de tenor Willy van Ne- ze, die excelleerde in het recitatief „Mein Jesu schweigt zu falischen lügen Stille". De Christus-partij werd vertolkt door Pierre Mollet, terwijl verder mee werkte Elly Amelink, sopraan, Annie Hermes. alt, en Cornells Sehell, bas. Het orgel werd bespeeld door Piet van de Kerkhoff en het clavecimbel door Marinus Flipse Er was voor deze uitvoering aanzien lijk minder belangstelling dan vorig jaar. De B. KAPELLE. Met algemene stemmen is tijdens de algemene vergadering van de Vereniging voor wijkverpleging te Kapelle. Biezelinge en Everdijk besloten tot verhoging van de contributie van vijf op zeven gulden per jaar. Dit was noodzakelijk in verband met de steeds stijgende kosten die het Groene-Kruis- werk krijgt te dragen. In zijn openingswoord zei de voorzit ter, de heer C. Traas, dat het ledental in 1960 weer was toegenomen. Thans zijn er ruim 850 leden. Hij vertelde voorts dat het deze zomer 45 jaar ge leden zal zijn dat de wijkverpleging in Kapelle-Biezelinge met haar werk be gon. In deze vergadering is tevens afscheid genomen van het bestuurslid, de heer H. J. le Clercq, die gedurende vele jaren op zeer trouwe wijze de belangen van de wijkverpleging heeft behartigd, maar thans de tijd gekomen achtte zijn taak aan een jongere kracht over te dragen. In zijn plaats werd met algemene stem men gekozen de heer J. P. Herselmann Ringavond en kampvuur GOES. In de Melksalon De Opril hield de Ring Goes en omstreken van de C.J.V. een ringbestuursvergadering. De ringvoorzitter, de heer Eversdijk opende de vergadering. De provinciale propaganda commissie werd aangevuld met mevr. Amesz uit Heinkenszand en ds. Baars uit 's Heer Arendskerke. Een poging van voorzitter Eversdijk om het ringbestuur uit te breiden met een tweetal heren leed schipbreuk omdat geen der aanwezigen zich tot deze functie geroepen voelde Besloten werd op 13 april a.s. te 's Heer Hendrikskinderen een laatste ringavond in dit seizoen te beleggen Voor deze avond zal de bekende voor drachtskunstenaar de heer Oostervelder uit Amsterdam worden uitgenodigd ter wijl de avond verder zal worden gevuld met muziek en toneel. u r ncrwlnara Gepoogd wordt de kampvuuravond,1 Het bestuurslid mej. H. Berman werd LEWEDORP Op de kruising van de rijksweg en de oude rijks weg enkele kilometers ten oosten van Lewedorp, heeft zich zater dagavond omstreeks zes uur een ernstig auto-ongeluk voorgedaan. Een personenauto, komende uit de richting Goes, en bestuurd door J. T. V. uit Middelburg, wilde linksaf de oude rijksweg oprijden. Op hetzelfde moment kwam uit de richting Middelburg een bestel auto, met als bestuurder J. de H. uit Slip "-echt. Waarschijnlijk is V. verblir geraakt door de laag staande ,on. In elk geval liet hij de bestelauto niet passeren. Met het gevolg dat beide wagens stevig botsten. De schoonmoeder van V., mevrouw D. A. B. V., die bij hem in de auto zat, liep vermoedelijk een sehedelbasis- en een knie fractuur op. V. werd gewond en De H. licht gewond. De naast de Sliedrechtse chauffeur zittende P. B. kwam met de schrik vrij. De drie gewonden zijn naar een zie kenhuis in Goes vervoerd. die vorig jaar wegens de slechte weersl omstandigheden geen doorgang kon vin den.aan het begin van de zomer te or ganiseren te 's-Gravenpolder. Na dit zakelijke gedeelte van deze vergadering ,ga£,d?..',eer Eversdijk het woord aan de landelijke verbondsbestuurder de heer Verhaart, die een interessante lezing hield over het onderwerp ..De Bijbel op de club". TERNEUZEN. Bij het oversteken van de voorrangsweg, vanaf de split sing Oudelandseweg naar het aan de overkant liggende rijwielpad, is de 68- jarige wielrijder M. S. aangereden door een uit de richting Terneuzen komende personenauto, bestuurd door M. C. A. van D. uit Zeist. De heer S., die op de weg werd ge smeten, klaagde over pijn in zijn lin kerschouder. Nadat dokter Hoving de eerste hulp had verleend liet hij S. naar zijn woning aan de Catspoiderdijk ver voeren. De auto en het rijwiel werden beschadigd. Het ongeluk is te wijten aan de dichte mist. MIDDELBURG. De kortgeleden heropgerichte Hervormde mannenvere niging kwam in het kerkcentrum bijeen. Ds, Hoffman uit Kruiningen sprak, naar aanleiding van het thema voor de aan staande toogdag in Amsterdam, over het onderwerp „Hoe wordt onze kerkdienst een feestelijk gebeuren?". Spreker stond stil bij de volgende punten, die hij ver volgens uitvoerig besprak: het behoort een Centrum te zijn rondom Gods eeu wig onfeilbare woord en getuigenis. Uit gaande van Hem, nodigende tot het feest, woord, doop, belijdenis en avond maal. Peren naar Frankrijk GOES. De Franse autoriteiten heb ben een contingent vastgesteld voor de invoer van peren uit de landen van de convertibiliteitsgroep waartoe ook Ne derland behoort. Op het ogenblik kun nen de Franse importeurs reeds aanvra gen voor invoervergunningen indienen en deze zullen dan in volgorde van bin nenkomst worden behandeld. De af te geven vergunningen zullen geldig zijn tot en met 31 mei a.s. Uitvoering van C.J.V. Ring O. Z.-Vlaanderen HOEK. De Ring Oost Zeeuwsch- Vlaanderen van de C.J.V. gaf een uit voering onder leiding van de heer W. Oosterling in de Gemeentelijke Gehoor zaal. De voordrachtskunstenaar J. Oost- welder trad op met „Goeie Ome Wil lem". Onder leiding van de heer Oos terling trad het gemengde koor op, waarbij mevrouw A. Franken-Meeuwsen optrad als solo-zangeres. De heer L. de Blaay gaf ten slotte een trompetsolo. De belangstelling voor deze uitvoering was niet zo groot. 'S-GRAVENPOLDER In de verga dering van aandeelhouders van de weeg brug „De Neelendijk" te 's-Gravenpoi- der kon de voorzitter, de heer C. Boo gaard, meedelen, dat in het afgelopen jaar 1960 in totaal 5.751.523 kg. aan producten werd gewogen. De rekening van de penningmeester gaf een totaal aan inkomsten van 10.153,46 en aan uitgaven 9.363,74, zodat het jaar 1960 met een goed sal do van 789,72 kon worden afgesloten. De heer J. D. Korstanje Lz. te Vs-Heer Al 'kerke werd als bestuurslid herkozen. herkozen. Uit het, jaarverslag van de penning, meesteresse bleek dat de rekening over 1960 sloot met een tekort van 538.50. Ook de exploitatie van het badhuis geeft jaarlijks grotere tekorten tengevolge van het feit dat er in steeds meer wo ningen een douche komt. Over 1960 be droeg het nadelig saldo van het bad huis 479,14, terwijl het voor 1961 werd geraamd op 1263,94. Daar het voor de hand ligt dat dit tekort steeds meer zal toenemen, zal de gemeente Kapelle het tekort van het badhuis voor haar reke ning nemen. Stampvol jeugdgebouw KRUININGEN. De Gejos en de jongens- en meisjesclub hielden hun ge combineerde jaarvergadering onder leiding van ds. J. Koolstra. Deze goed voorbereide en zeer geslaagde avond trok veel belangstelling. Het jeugdge bouw bood voor alle bezoekers nauwe lijks voldoende plaats. Het programma werd vlot afgewerkt. Weer geld voor buurthuis MIDDELBURG Tijdens de feest avond van de buurtvereniging „Nieuw- Middelburg" is door de toneelclub een bedrag van 280 overgedragen aan de bouwcommissie voor het nieuwe buurt huis. Met het bedrag van de oud-papier- aktie ruim 290 is er nu in totaal een bedrag van 1210 bij elkaar gebracht. De totale kosten voor de bouw van het buurthuis worden geraamd op vijfdui zend gulden. Deze feestavond die geheel door eigen krachten werd verzorgd werd geopend door de voorzitter de heer D. Kootstra. Achtereenvolgens traden de mondorgel club, het buurtorkest en de balletgroe pen voor het voetlicht.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4