Zeeuwse bodem overgeplant Ontstemming in Schoondijke over verbruik adoptiegeld Belg verbouwt bieten op Nederlandse klei ETI pleit voor invoering provinciale jaarrekening Sappig Vlaams Meer aandacht voor jongeren in moderne tijd een eis Verenigingen zitten in grote moeilijkheden Slecht beheer NEDERLANDS EILAND - GROND TE VRUCHTBAAR Dampende hand Mr. W. K. van der Sluis sprak voor A.R. Kiesver. Dondervlagen „Schunne bietjes" Katholiek Damcompetitie Coca-colabeker Inrichting van chr. kleuterschool Goes Jaarvergadering van KNMB St. Philipsland Beter inzicht in economisch leven van gewest daardoor mogelijk Zelfbedieningswinkel geopend in Haamstede Hervormd jeugdzorgwerk Vlissingen Afgeladen GROENE KRUIS COLIJNSPLAAT Goede uitvoering van E.M.M. Openbaring Geen vergaderruimte Voorlichtingsavond landarbeiders Al te goed O.B.K. heeft ernstige moeilijkheden ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 De vrouw van Philibert houdt veel van dieren. Op het erf loopt zelfs een paauw rond. „Hij is een beetje eenzaam", zegt de boerin, „want vong jaar is z'n vrouw ge storven". Maar de overgebleven mannetjespaauw maakt het nog best en slokt gulzig de stukjes brood naar binnen. SAS VAN GENT. „Allé, ge ziet dat de slik nog op de kasseien ligt". Deze woorden kwamen uit de mond van Philibert Mattheeuws, een Belgisch Boertje dat zijn landerijen vlak bij de Nederlandse grens heeft liggen, onder de rook van Sas van Gent. Glijdend en wankelend waren we zijn vette en glibberige hofstede opgeschuifeld, omdat we wisten dat Mattheeuws voor de eerste maal een oogst had gehaald van Zeeuwse grond. Op het eerste gezicht is de situatie vrij onbegrijpelijk. Want als we bij Philibert op de akker staan weten we zeker dat we mid den in de onvervalste Zeeuwse klei staan terwijl we toch positief vast gesteld hebben dat we de Neder landse grens zijn gepasseerd. Allé, dat is toch gans eenvoudig, zegt Mattheeuws met een grappige intonatie, we hebben die Zeeuwse klei gekocht op de suikerfabriek te Sas van Gent en met vrachtwagens en bulldozers op deze akkers ge bracht. Ge ziet dat de slik nog op de kasseien ligt, voegt hij er aan toe, terwijl hij met zijn dikke eeltige vingers naar het smalle bultige weggetje wijst dat langs zijn hof stede loopt. Mattheeuws heeft een boezeroen aan die in zijn goede jaren eenmaal blauw is geweest, maar die langzamerhand de kleur van de aarde heeft gekregen. Ga maar mee, zegt hijen even later zitten we in een klein keukentje ■waarin een doordringende stank van paardemest hangt. Een ouderwets for nuis maakt de kleine ruimte tot een broeikas en de sfeer wordt pas typisch boertig als de vrouw binnenkomt en ons een vochtige, dampende hand toe- steekt. Ik ben aan de was, verklaart ze. En'dan begint een gesprek waar wel OOSTKAPELLE. De secretaris van de Anti-Revolutionaire Partij, mr. W. K. van der Sluis, sprak voor de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" over het onderwerp „Om Christelijke politiek", waarbij hij in het bijzonder de kabinetscrisis behandelde. Met na druk stelde de spreker vast dat alle grond moet worden ontnomen aan de mening dat persoonlijke spanningen in de A.R.P. hiervan de oorzaak waren. „Spanningen op sociaal gebied heb ben belangrijk tot deze crisis bijgedra gen", aldus mr* Van der Sluis. Hij be treurde het dat niet tijdig door de frak- tie schorsing der beraadslagingen was gevraagd. „Onze partij is geschrokken en heeft ernotione'el gereageerd." Op zichzelf noemde de spreker dit verheu gend, want „de moed is niet verloren en de schade zeer beperkt. Het was een incident, geen structurele aangelegen heid." Mr. Van der Sluys behandelde voorts „De strijd tegen de zuilen". Hij besloot zijn imponerende rede met een be schouwing over het buitenland. „Onze taak is allereerst te streven naar een samenleven der volkeren op rechtsorde gegrondvest." Een bespreking volgde op de interessante rede. aanvankelijk geen touw aan vast kunnen knopen. Dat sappige plattelandsvlaams is om de drommel niet eenvoudig. Maar de situatie is duidelijk. Mat theeuws woont op het ogenblik op een Zeeuws eiland. Hij heeft zijn grond met een laag Zeeuwse 'klei laten bedekken, en die klei heeft 'hij gekocht van de Cen trale Suikermaatschappij in Sas van Gent. Twaalf ha Zeeuwse grond in Bel gië het is een merkwaardige gedachte. En 'hoe bevalt 'het nou, willen we weten. Goed, zegt Philibert, goed. We hebben 25 mei nog voederbieten ingezaaid, en dat is veel te laat, maar de oogst is toch nog redelijk. Uit het relaas dat dan yolgt kunnen we opmaken dat zijn nieuwe (Zeeuwse) akkers eigenlijk té goed zijn. Voorlopig althans. Hij heeft veel last gehad van overma tige regenval, terwijl de klei die hy ge kocht heeft toch al bijzonder vettige slik was. Deze grond is n.l. 'het bezinksel van het spoelwater waarmee op de sui kerfabriek de bieten worden „geschoond". Het zal niet makkelijk zijn om er een oegst (oogst) van te halen, zegt de boe rin. De grond is nog te slap, te poreus ook. Het gewas valt om, zegt ze, vooral1 met „dondervlagen". Ja, zegt Philibert, het beste zou zyn er eerst een paar jaar bieten op te ver bouwen, maar allé, voegt hy eraan toe, ik kan mijnen hof toch niet vol peeën zetten?! Inmiddels zijn er een paar kinderen het keukentje binnengekomen, waarvan de jongste nog geen twee jaar is. Het lag ook m de verwachting dat er kinde ren zouden zijn want ons aantekenboekje zat met enkele jam- en stroopresten ste vig aan het tafelkleed vastgekleefd. De eerste oogst van de Zeeuwse grond (in België) is binnen. Het waren peeën die wat grootte en kwaliteit betreft lang niet tegengevallen zijn. En dat terwijl ze veel te laat waren ingezaaid. Nee, het waren „schunne bietjes" (schone bietjes) zegt de boerin. Ze moeten ook niet te lang in deze grond zitten, want; anders worden het grote sappige „kadeeën", die al heel gauw zouden rotten. Spoedig daarna hebben we afscheid genomen van Philibert Mattheeuws en de zijnen. Vriendelijke, goedlachse men sen. die het leven nemen zoals het valt. Het hele bedrijf zit op het ogenblik nog dik onder de slik, maar wat geeft dat eigenlijk. In de zwarte brei op het erf lopen talloze kippen te wroeten en hier en daar kunnen we een droog plekje vinden om onze voeten op neer te zetten. In de tuin staat een verveloos Maria- beeldje, geheel omrankt door een dicht begroeide haag. Ja, zegt Philibert, we zijn hier nog allemaal Katholiek, ziet U, en als we het woord-je „nog" met opgetrokken wenkbrauwen herhalen, voegt hij er aan toe: „Nou ja, -dat zul len we blijven ook". Philibert Mattheeuws woont op een stuk getransplanteerde Zeeuw se bodem. Een stuk dat twaalf ha groot is. Een Zeeuws eiland in België, dat de mensen die er op wonen niet verhinderen zal echt Bels te blijven. Maar goed ook. Philibert Mattheeuws is tevreden over zijn Zeeuwse klei. Met een glimlach, kijkt hij naar een weiland dat het vorig jaar ingezaaid werd, en dat zich tot volle tevredenheid heeft ontwikkeld. Bij het opbrengen van de klei moes ten alle bomen van zijn land wor den gerooid. Slechts een wilde hij laten staan, op advies van iemand die gezegd had dat die boom van belang was voor de schoonheid van het landschap. „Dat is toch schoon eh!" Filmavond Ijsver. Domburg DOMBURG. De IJsvereniging „Domburg" hield een filmavond in ca fé „Tramzicht", waarvoor ongeveer 150 leden van de vereniging belangstelling hadden. De films yielen bij het publiek, dat merendeels uit kinderen bestond, zeer in de smaak, vooral de hoofdfilm „Mijn dochter heet Peter". Chr. Verpleegstersschool in Bennekom BENNEKOM. Het steeds urgenter wordende probleem om in ziekenhuizen over een voldoend aantal kundige ver pleegsters te beschikken, heeft er toe geleid, dat door de Stichting Protestants Christelijk Streekziekenhuis te Benne kom het initiatief is genomen tot de oprichting van een Verpleegstersschool. Met de opleiding die voor alle meisies in ons land ooenstaat, mits zij tenmin ste Mulo of daarmede gelijkstaand on derwijs hebben genoten, zal reeds op 1 september van dit jaar worden begon nen. Scheepvaart Vlissingen Viis-sineen aaneekomen 9-3 Ned. Marjan, Ned. Volente, Ned. Arnoudspolder. 10-3 Ned. Nederwaal. Vlisringen vertrokken 9-3 Ned. Paris, Ned. Helvetia. 10-3 Ned. Voiente. Genasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 9.3 Minerva S. Grootekerk, Maria-W. Cornelia B 3. 10-3 Baarn. Albatros. Ommenkerk. Ta- ra. Alioth. Rempang, Batu. Donau, Heiloo. Gepasseerd naar Zee (Ned. Schepen) 9-3 Si- rius. Flducia, Jagersfontein. Metrocele, Ida- D. 10-3 Lyra, Albert Willem, Intrepide, Heemskerk. MIDDELBURG. De uitslagen van de 4e ronde van de afvalwedstrijd om de zilveren coca-colawisseloeker zijn: J. BlomVroegop 20, J. N. de Vroom—J. Louwerse 02, G. BlomM. F. de Jonge 0—2, A. J. v. d. Broeke R. Rijkse 02, J. SinkeA. Walraven 11, C. v. d. SlikkeF. Blaas 0—2, Joh. LereA. v. d. Schraaf 11. Wegens het bereiken van 4 verliespun- ten zijn na deze ronde uitgeschakeld de spelers Vroegop, De Vroom, v. d. Broe ke. R. Rijkse heeft zich uit de wedstrijd teruggetrokken. GOES. Het bestuur van de vereni ging voor Christelijk Fröbelonderwijs heeft een verzoek ingediend ter verkrij ging van medewerking voor de eerste in richting van de in aanbouw zijnde christelijke kleuterschool aan de Heer- nisseweg en voor de aankoop van zon wering ten behoeve van dit gebouw. B. en W. stellen de raad voor dit ver zoek in te willegen. Zoals wij reeds hebben bericht zal de christelijke kleu terschool aan de Heernisseweg op 3 mei a.s. worden geopend. ST. BHILIPSLAiND. In de boven zaal van hotel „De Druiventros" te St. Philipsland hield de afdeling St. Phi lipsland hield de afdeling St. Philips- land-Anna Jacobapolder van de Kon. Ned. Middenstansbond haar jaarverga dering onder leiding van de heer C. M. Stouten. Mr. Menger gaf een uiteenzet ting over het vestigingsbesluit levens- midelenbedrijf, waarin hij o.m. zeide dat het oude besluit niet meer dan drie groepen in de kruideniersbranche kon den worden verenigd. Er werd onder meer armslag gevraagd wat dan ook in dit besluit is vastgelegd. Vervolgens zet te spreker de mogelijkheden voor ver schillende branches uiteen. De gedachte die bij veel middenstanders heerst dat het grootbedrijf hier het meeste voor deel bij heeft is onjuist. Juist door de detailhandel is hierom gevraagd. De be sluiten op de vestigingswet kleinbedrijf zijn een hinderpaal voor het grootbedrijf en ze beschermen het kleinbedrijf. Uit het financieel verslag bleek dag er een batig saldo is van 253,71. Voor het af tredend lid van de 'kascontrolecommis sie, de heer W. Roelse, werd de heer J. Everaers gekozen. In zijn jaarver slag noemde de sekretaris de heer H. Bosman, het jaar I960 een jaar van ho ge hoogconjunctuur. De productiviteit stijgt jaarlijks met 3 pet., terwijl loon en kosten met 1 pet. zijn gestegen. De- ize welvaart is te danken aan het be drijfsleven, vooral de middenstand werkt hieraan mee. Een gezonde middenstand is van het uiterste belang. De materi ele welvaart was goed. De 5-daagse werkweek heeft de aandacht van het be stuur in 1961. Ook is het goed even stil te staan bij het 5-jarig bestaan der ver eniging. Droefheid is de vereniging niet bespaard gebleven. Toch mag met vol doening worden teruggezien op de be reikte resultaten zoals vakantie, winkel sluitingswet en winkelweek. Dit zijn pa rels van een bruisend verenigingsleven. Met vertrouwen zien we de toekomst tegemoet. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren P. de Kok en J. de Visser met meerderheid van stemmen herkozen. In de rondvraag werd gede batteerd over de winkelweek. Aangeno men werd hiervoor een aparte com missie te benoemen op de eerstvolgen de ledenvergadering. MIDDELBURG. In* Zeeland ont- breekt tot dusver een provinciale reke ning, 'die het mogelijk maakt het in zicht in het economisch leven van het gewest sterk te verdiepen en een fun dering aan het beleid te geven. Deze mededeling doen dr. C. de Galan en drs. M. C. Verburg, beiden verbonden aan het ETI voor Zeeland, in een ar tikel in het jongste nummer van Eco nomisch-Statistische Berichten. Wel is op bescheiden schaal al eens van de inzet-afzetanalyse gebruik gemaakt bij het berekenen van de o.m. in deze pro vincie geleden rampschade in 1953. Éen algemeen punt, aldus de schrij vers, waarbij de betekenis van de jaar rekeningen naar voren komt is de om vang van het provinciaal produkt. Maar hoewel er omtrent de regionale verde ling van het nationaal inkomen wel schattingen zijn gemaakt, vormt het provinciaal produkt nog een onbekende grootheid. Nog belangrijker echter dan dit totaal is de samenstelling van het produkt. Kooploerisme Niet alleen in de industriële sektor, ook in die van de recreatie bestaat be hoefte aan nauwkeurig economisch on derzoek. Het is slechts na moeizame studie mogelijk de betekenis van het toerisme voor de provinciale economie te benaderen. Binnenkort verschijnt een nieuwe publikatie van het ETI voor Zeeland, betrekking hebbend op de ja ren 19581960. In Zeeland verblijven, wordt in het artikel verder gezegd, vele buitenland se toeristen. De deviezenopbrengst is op ongeveer 39 miljoen gulden per jaar becijferd, welk bedrag geleidelijk toe neemt. Het zou eveneens interessant zijn na te gaan in hoeverre bet' bui tenlandse recreatiebezoek in feite „kooptoerisme" is. De jaarrekeningen zuilen niet zonder meer een oplossing bieden voor ére hier gestelde problemen, maar wel zullen zij de analyse verge makkelijken. Nog sterker is dit het geval met de toelevering aan de horeca-bedrijfs- tak, dus van de doorstroming der uit gaven toeristen naar middenstand en andere sektoren als tuinbouw en bouw nijverheid. Voor Zeeland waar de be- HAAMSTEDE. Om ,gnee" te kun nen in het goede voornemen, de zomer gasten en de eigen bevolking zo goed mogelijk en op een snelle manier te kunnen bedienen, nam mevrouw Wed Boot-Jonker vorig najaar het besluit om de bestaande winkel practiseh te doen slopen en op dezelfde plaats een hyper moderne semi- zelfbedieningswinkel te laten bouwen. Deze fraaie zaak is in het bijzijn van talrijke genodigden, w.o. bur gemeester Jtor Röell, collega's midden standers en vertegenwoordigers van de Kroon levensmiddelen door de heer J. J. Smallegange Kroon grossier, officieel geopend. In zijn toespraak zei- de de heer Smallegange niet te hebben verwacht dat het zo'n prachtzaak zou worden, een zaak die mede door het fraaie uiterlijk onmiddellijk opvalt bij de toeristen die het dorp binnenrijden. Hij wenste de eigenaresse en haar zoon veel succes in de toekomst. Door het verwijderen van papier voor de in- en uitgang en het ophalen der zonnescher men, verklaarde hij de zaak voor ge opend. Namens het gemeente-bestuur wenste de eerste burger de familie Boot geluk met deze fraaie aanwinst. Na het ouder wetse winkeltje, vraagt deze zaak die zowel in exterieur als interieur bijzon der smaakvol is uitgevoerd, de volle be wondering. „Met voldoening constateer ik, dat de midenstand-outillage zich steeds meer aanpast aan het toenemen de vreemdelingen-verkeer", zei de bur gervader. Mevrouw Boot-Jonker sprak hierop een kort dankwoord, waarop direct de verkoop van levensmiddelen en huis houdelijke artikelen een aanvang nam. De uitvoerdei's waren voor het met sel- en timmerwerk de fa A. Gilijamse, electra Technisch Bureau Soeters en schilderwerk fa. v. Dalsen. allen te Haamstede. In een van de bijlokalen van de ge reformeerde kerk te Rilland-Bath is een gemeente-avond belegd. Ds. Stof fels sprak een openingswoord waarna een forum, bestaande uit mevrouw Sin- ke-de Lange en de heren Terpstra en Vogelaar een vraaggesprek hield over de I zondagsviering. Een interessante discus sie volgde. VLISSINGEN. A-hetr de eer biedwaardige oude gevel van het „Jan van Bovenhuis"waar de be zoeker bedompte naar oude trant ingerichte kamertjes verwacht aan te treffen, wordt hij geconfron teerd met een ultra-moderne, in lichte tinten geschilderde zaal. De schuldhiervan draagt de sinds vorig jaar permanente jeugdzorgleider voor Vlissingen, de heer Cees Schot. Kort na zijn aanstelling toog hij, met zijn medewerkers, op drastische wijze aan het werk en schiep in korte tijd een ruimte waar de moderne jeugd zich thuis voelt. De grote toeloop sindsdienwaardoor het Jan van Bovenhuis inmiddels al weer te klein is geworden, bewijst dat het een schot in de roos was. Ook het werk zelf is op moderne leest geschoeid. „De plaats van de leider is eerder naast dan boven dé hem toever trouwde jongeren en dient van een pe dagogische naar een sociale sfeer te wor den getrokken" verklaarde ons de heer Schot. De Vlissingse bevolking, en dus haar jeugd, heeft vele gezichten door de vele geloofsrichtingen en vooral door de to taal verschillend geaarde groepen. Re kent men hierbij de in Zeeland nogal ont wikkelde persoonlijke gereserveerdheid dan zijn de moeilijkheden om tot een open contact tussen de jongeren onder ling te komen, evident. „Wij leggen geen accent op geloofs belevenis daar de jeugdzorg in zich reeds een evangelisatie van onschat bare waarde is". De vroomheid van vo rige generaties wordt door de jonge mens van onze jaren maar al te spoedig als schijnvroomheid gebrandmerkt waardoor bij een volhouden van de oude gedragslijnen eerder een ave rechtse uitwerking zou worden verkre gen. volking der plattelandsgemeenten gelijk blijft of zelfs afneemt, is dit van be tekenis, omdat het toerisme het vesti gingsklimaat van genoemde bedrijfstak ken kan verbeteren. Wat de kwestie van de schaal- en schelpdierencultures in verband met het Deltaplan betreft, zeggen de schrijvers, dat de berekeningen van de betekenis van deze cultures en van hun indirecte effect op de plaatselijke samenleving nauwkeuriger en aanzienlijk eenvoudi ger waren geweest, indien zij op basis van provinciale jaarrekeningen hadden kunnen worden verricht. De heren De Galan en Verburg delen in hun artikel verder nog mee, dat het ETI voor Zeeland binnenkort een rap port zal uitbrengen aangaande de ana lyse van de economische situatie in het wegvervoer. Het weekprogramma van het „Jeugd zorgwerk der Nederlandse Hervormde Kerk te Vlissingen", zoals de officiële be naming is, is elke keer weer afgeladen. Kindergroepen, leiderstraining en de jongerengroepen van zestien jaar en ouder maken het leeuwendeel uit. Een opmerkelijk punt op de lijst van akti- tiviteiten vormt de „forum-avond". Op een dergelijke avond schaart een tweetal groepen, waarvan een uit ouders en de andere uit de „zestienjarigen" bestaat, zich rond de tafel, waarbij de ene groep vragen van de andere dient te beanri woorden. Een betere methode om tot een toe nadering te komen van de oude en nieu we gedachten, met de mogelijkheid het generatie-conflict enigermate te neutra liseren, is welhaast niet denkbaar. De klassieke jeugdkampen ontbreken natuurlijk niet. Zo gaat de Vlissingse jeugdzorg dit jaar met zo'n 180 kinderen haar tenten ergens in Nederland op slaan! Een zorg voor de heer Schot is het aantal vrijwillige leiders dat volgend jaar verdubbeld zal moeten zijn. Het „Kom, ik zal maar eens een paar uur in de\week van mijn vrije .tijd be schikbaar stellen en die jeugdzorg wat helpen" is een verkeerde opvatt-ing. Dergelijke mensen kunnen we mis sen als kiespijn", zegt leider Schot be slist. De toekomstige leider moet zich als een eer zien raadsman en voor man van de jeugd te zijn en zich daar om ook voortdurend verder in het lei derschap oefenen en ontwikkelen. Verheugend is het zonder meer dat, terwijl vermaaksmiddelen als film, tele visie, dancings enzovoort een enorme zuigkracht uitoefenen, het „Jan van Bovenhuis" te klein is. Een beter com pliment voor het jeugdzorgwerk in Vlis singen is dan ook moeilijk denkbaar. COLIJNSPLAAT. De vereniging „Het Groene Kruis" van Colijnsplaat ver gaderde onder leiding van-de voorzitter dr. L. P. Maas. Na de behandeling van de jaarverslagen en enkele huishoudelij ke zaken werden de bestuursleden dr. L. P. Maas, N. Houtermau en J. A. Schuit herkozen. Jaarvergadering muziek vereniging Colijnsplaat COLIJNSPLAAT. De christelijke muziekvereniging Soli Deo Gloria heeft haar jaarlijkse ledenvergadering gehou den onder leiding van de voorzitter, de heer J. J. van Gilst. Bij de bestuurs verkiezing werd de heer van Gilst her kozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer W. van Gilst. Uit de verslagen bleek dat de vereniging op een goed jaar kan terug zien. TERNEUZEN. De Christelijke Gymnastiekvereniging „E.M.M." te Terneuzen gaf in het concertgebouw de eerste uitvoering na de heroprichting. In zijn openingswoord zei de voorzit ter de heer D. Priester dat de vereni ging gebrek heeft aan leiding en zaal- ruimte. Vooral de junioren hebben nog enkele leiders Csters) nodig. De vereni ging heeft thans vierhonderd leden. De afdeling kleuters, meisjes van 5 jaar en ouder, telt 80 leden, die allen gelijktij dig in één. zaal moeten oefenen. De jon gens beginnen op zevenjarige leeftijd. Verder zijn er nog een dames- en he- rengroep en een dames seniorengroep, met een groot aantal leden. Twee lei ders, drie leidsters en enkele assisten ten geven aan de vierhonderd leden les, maar gezien dit grote aantal is het wenselijk dat er nog vier leiders of leidsters bij komen. Het programma van vrije oefeningen, banken, paardspringen, radslag, laag- en hoogbrug, grondgymnastiek, spring- kast, rekstok, bokspringen, brug met on gelijke leggers en evenwichtsbalk werd op uitnemende wijze gebracht. Door de dames-senioren werd een Japanse lan- tarendans gedaan, die veel waardering oogstte. SCHOONDIJKE. Een groot deel van de Schoondijkse be volking is verbitterd over het beleid, dat het gemeentebestuur in het verleden heeft gevoerd. Er zjjn sinds kort feiten aan de dag gekomen, die velen in deze Zeeuwsch-Vlaamse gemeente de handen van ver bazing in elkaar hebben doen slaan en men heeft verbijsterd uitge roepen: Wie had verwacht dat onze gemeenteraad 34.000 gulden zou verkwanselen? Het zijn krasse woorden: verkwanselen van geld, maar een ander woord kon men er niet voor vinden in de algemene vergadering van de muziekvereniging „Oefening baart kunst", waarin deze aangelegenheid aan de orde kwam. Enige tijd geleden, het wa.s nog voor de huidige burgemeester, de heer Hoft- ijzer, werd benoemd, ontdekte men in Schoondijke dat het gemeentebestuur de beschikking had over een „pot" met vijftienduizend gulden. Ongeveer zes tien jaar geleden was, nadat Schoon dijke in de oorlog zwaar was getrof fen, door de adopterende gemeenten Enkhuizen, Midwoud, Oostwoud, Biltho- ven, De Bilt en Hulst een bedrag van in totaal 34.000 gulden ter beschikking van de Schoondijkse bevolking gesteld. Dit geld heeft het toenmalige gemeen tebestuur op een bank gezet en men trok er jaarlijks rente van. De adop terende gemeenten hadden echter het geld niet beschikbaar gesteld om op een spaarbankboekje te zetten en dat realiseerde het gemeentebestuur zich ook wel. Kwam daarom af en toe een plaatselijke vereniging, die in geldzor gen zat, het gemeentebestuur vragen om financiële hulp, dan kreeg men een paar tientjes soms iets meer toe geschoven. Zo kreeg de plaatselijke mu ziekvereniging O.B.K. plastic regenjas sen van het gemeentebestuur. Het geld hiervoor kwam uit de adoptiepot. Enige tijd geleden heeft het gemeen tebestuur geopenbaard zo beschouwt men het inderdaad in Schoondijke dat er nog 15.000 gulden beschikbaar was, die aangewend konden worden ten algemenen nutte van de bevolking. Men vond dat het geld na zestien jaar nu maar verdeeld moest wor den. De meeste plaatselijke verenigin gen hebben een paar briefjes van hon derd gulden gekregen. Toen kwam ech ter tevens aan het licht, dat er in to taal meer dan 34 mille is geweest en dat ruim 19.000 gulden aan kleine be dragen is uitgegeven. Er zijn mensen in Schoondijke, die daar kwaad over zijn. „Het geld is verkwanseld", zeg gen zij. In andere gemeenten is van het adoptiegeld een sportveld aangelegd of is een gymnastiekzaal of verenigings gebouw gebouwd, maar in Schoondijke lteeft men het op de bank gezet en aan kleine bedragjes uitgegeven. Nu heeft praktisch niemand er iets aan. Het is versnipperd. De verbittering is vooral nu groot, omdat er in Schoondijke groot gebrek bestaat aan vergaderlokaliteiten. Er is een caféhouder, die een zaal exploi teert, die geschikt is voor uitvoeringen. Deze zaal is echter meestal bezet.. Een andere hotelhouder heeft zijn zaal ge sloten, omdat hij zich toelegt op het toerisme. Enige tijd hebben de vereni gingen hun vergaderingen en repetities kunnen houden in een noodgebouw (de oude r.k. kerk) dat echter wegens bouwvalligheid is afgebroken. Op het ogenblik kan men nog slechts terecht in een lokaal van de openbare lagere school, dat men echter liever niet dan wel beschikbaar stelt om begrijpelijke en te respecteren redenen. Dit gebrek aan vergaderruimte valt samen met het ontdekken van de half leeggehaalde adoptiepot en nu slaat men van verbazing de handen in elkaar: was die 34.000 gulden niet een prachtig begin geweest voor net stichten van een verenigingsgebouw? Daar komt nog iets bij. Enkele jaren geleden heeft de gemeenteraad de ker- keraad van de Geref. kerk gedwongen het in goede conditie verkerende kerk gebouw te verlaten, omdat dit gebouw de uitvoering van het wederopbouwplan in de weg zou staan. Met een kleine 's-HEER ARENDSKERKE. In het gebouw van de lagere landbouwschool te 's-Heer Arendskerke hield de Land- bouwvoorlichtingsdienst een voorlich tingsavond voor de leden van de plaat selijke Ned. Chr. Landarbeidersbond. De heer Vroon hield eerst een korte inleiding over het ontstaan van deze voorlichting, waarna de heer Van Bergeijk een uitvoerig betoog hield over goed gebruik van het handgereedschap. Spr. lichtte zijn inleiding toe met het vertonen van dia's. De heer Oosthoek verzorgde een tweetal films, waarvan de eerste het nut van de lessen op de lagere landbouwscholen behandelde. Vooral kwam tot uitfng hoe het vak handenarbeid een bedrijf ten goede komt. De tweede film had de mossel teelt als onderwerp. wijziging in het plan had de kerk kun nen blijven staan, doch de gemeente raad heeft doorgezet en de leden van de Geref. kerk moesten ziöh grote of fers getroosten om een nieuw kerkge bouw te stichten. Het bestaande ge bouw is afgebroken. De bevolking van Schoondijke heeft in de vrije tijd, daarbij geholpen door aannemers, die van deze hulp finan cieel niet beter maar slechter werden, een sportgebouw gesticht. Vooral de aannemers voelen zich, nadat de adop tiepot is ontdekt, bij de neus genomen. „Wij hebben gratis gewerkt voor de gemeenschap, terwijl er geld was". De toneelvereniging repeteert nu bij de leden aan huis, de muziekvereni ging, die in de vaandelafdeling speelt, staat op straat, de zangvereniging huist tegen wil en dank in een schoollokaal en de andere organisaties proberen zo veel mogelijk bij de leden thuis te ver gaderen of komen niet bijeen. En men is spinnijdig op de gemeenteraad. SCHOONDIJKE. In cafetaria Steijaert is de jaarvergadering van de muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" gehouden. Aan de heer J. v. d. Walle die de vereniging als bestuurs lid heeft verlaten werd dank gebracht voor het vele door hem in het belang van de vereniging gedaan. Als waar dering werd hem het erelidmaatschap aangeboden. In zijn plaats werd be noemd de heer A. Luteijn. Financieel staat O.K.K. er niet ongunstig voor. De bestuursleden A. Goethals en C. J. Mus- son werden bij akklamatie herkozen. De voorzitter deelde mede dat gezien de terugloop van het aantal werkende le den O.K.K. dit jaar niet kan meedoen aan het Federatief concours te Zaam- slag. O.K.K. kampt momenteel met diver se moeilijkheden. De vereniging heeft niet meer de beschikking over een re petitielokaal en ook de naast het ge meentehuis gebouwde muziektent vol doet niet. THOLEN. Door de Ned. Heide Mij te St.-Maartensdijk is gegund het aan brengen van een deklaagconstructie incl. dichtingslaag op diverse wegen op het eiland Tholen aan de fa. Rasenberg te Breda voor 262.800.,-. Voor het oog van ouders vrienden en belangstellenden hebben de jongste groepen van de plaatselijke gymnastiek vereniging „De Arend" te 's-Heer Arendskerke hun jaarlijkse uitvoering gegeven. s Onder leiding van de heer A. Verbeek en mejuffrouw A. van Strien gaven de jongens en meisjes hun diverse presta ties op paard, kast, evenwichtsbalk en in de vrije oefeningen ten beste. De gesprekskringen van de Hervormde gemeenten van Schore en Vlake hebben een bijeenkomst gehad waar o.a. is ge sproken over de opleiding en studie van predikanten, en na de pauze over het Bijbelgebruik in de gezinnen en de uit verkiezing. Het was de laatste bijeen komst van het winterseizoen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5