ESPERANTO, de taal die de vrede dient Het harde geslacht EN DAAROM KANS HEEFT OP NOBELPRIJS MR. LUNS NAAR KENNEDY Keukenhof al op 23 maart open Uit de kerken I KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS I Zaterdag 11 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Staking dreigt in Frankrijk AKU HELPT BIJ BOUW INDISCHE FABRIEK ■sSr DOOR DICNATE ROBBERTZ Delftse „Nel" klaverjast met feestneus RESA.HILVERSUM Brand zaait paniek in warenhuis Zelf aan de slag MINISTERS, parlementsleden, filosofen, historici en nog vele mannen en vrouwen, die internationaal wel wat te betekenen hebben, deden onlangs een voorstel. Dat voorstel kwam uit ongeveer twintig landen en was bestemd voor het Nobel-comitee, dat in Oslo zit. Dit stelde men voor: De Nobelprijs voor de vrede zou dit jaar toegekend moeten worden aan de Universala Esperanto Asocio. Wereldbond van Esperantisten, in eenvoudig Nederlands. „Dat is niet zo maar een voorstel, maar men gaat ervan uit, dat de Bond veel heeft bijgedragen tot het schep pen van een beter begrip en toenade ring tussen de mensen", vertelde de heer A. M. D. Korff ons gisteren. Hij is de secretaris van het centraal comitee van de Esperantobeweging in Nederland. Een mond vol, maar de afkorting luidt: NCKE en de beweging is in Den Haag gevestigd, ,,Ik geef het voorstel een goede kans van slagen." Het juiste aantal Esperantisten kon men ons gisteren niet opgeven, maar wel wist men te vertellen, dat er in '60 ongeveer dertigduizend aangeslo ten waren bij de wereldbond. „Natuurlijk zijn er aanmerkelijk meer Esperantisten", aldus de heer Korff, „maar dat zijn geen actieve leden van de Bond, die propaganda in verschillende vorm maken voor het Esperanto." „Neen, bijzonder ingewikkeld is het Esperanto niet", waren de woorden van de heer Korff. „Het is wel zo, dat hoe meer talen men kent des te gemakkelijker is het, maar het aantal woorden is ten slotte klein." Dr. Zamenhof stuurde zijn brochure de wereld in en overal vandaan kreeg hij antwoord in. Esperanto. De zaak marcheerde zo goed, dat er in 1905 een kleine zevenhonderd Esperan tisten bij elkaar kwamen. Wel, en daar is dus die huidige Bond weer uitgegroeid. De landen waar het groot ste aantal Esperantisten wonen zijn Japan, China en Brazilië. Voor het geval u ook Esperanto wilt gaan leren: Om het onder de knie te krijgen moet u rekenen, dat u tussen de drie en driehonderd dagen nodig heeft. Niet positief Ook in Nederland heeft men een groot aantal Esperantobewegingen en die tellen bij elkaar zo'n twee en een half duizend leden. „Het zijn er ook hier natuurlijk veel meer, maar die zijn 'dan niet aangesloten. We willen het nu ook op de scholen hebben", hoorden wij van Esperantisten-secreta ris Korff, „voorlopig natuurlijk al leen als keuzevak. De regering heeft nu ook uit zichzelf interesse in het Esperanto. Maar u weet net hoe het gaat: Nederland sukkelt altijd achter aan en er is nog geen sprake van positieve medewerking. In Zweden krijgt de Esperantistenbeweging sub sidie van de regering, maar wij krijgen hier nog geen honderd gulden." 3 a 300 dagen Het is allemaal uitgevonden door een man: dr. L. L. Zamenhof, die in 1859 in Polen werd geboren. Hij stelde de brochure op voor die nieuwe taal. die misschien het meest op Italiaans lijkt. PARIJS. De nieuwe salarisverho gingen van de Franse regering zijn niet voldoende geweest om de sta king van 14 maart te voorkomen. De vakverenigingen hebben besloten het stakingsparool te handhaven, doch dit wel wat te verzachten. Op grond daarvan kan men op 14 maart in Frankrijk verwachten dat de spoorwegen, de metro te Parijs en de autobussen naar de voorsteden nor maal zullen rijden en dat gas en elee- triciteit, sociale voorzieningen, banken en leerkrachten bij het onderwijs nor maal zullen werken. Daarentegen zullen in staking gaan de P.T.T., de belastingdienst, de water voorziening, de ophaaldienst van huis vuil en het personeel der ziekenhuizen, waar evenwel de noodzakelijkste werk zaamheden zullen worden verricht. Het personeel van gasfabrieken en centrales zal op 17 maart in staking gaan. Zowel stroom als gas zullen tus sen 8 en 10 uur 's morgens volledig af gesneden zijn. ARNHEM. De Algemene Kunstzij de Unie, haar dochter-mij. de Verenigte Glanzstoff-Fabriken en het Ingenieurs bureau Ing. Maurer S. A. in Bern zullen de Century Rayon in Bombay, een doch teronderneming van het concern Birla, helpen bij de bouw en de installatie van een fabriek voor rayongarens in Indië. De eerstgenoemde twee ondernemin gen zullen hun kennis, uitrusting en technische hulp voor de fabricage van het artikel ter beschikking stellen. Het ingenieursbureau neemt de technische uitvoering van 'het project voor zijn re kening. De nieuwe fabriek, d'ie op het terrein van de bestaande van Century Rayon in Kalyan ongeveer 65 km. ten noor den van Bombay zal verrijzen, komt waarschijnlijk in de tweede helft van 1982 in bedrijf. 144 Niet lang voor Claes en Arjen bij Maelstede aangekomen waren, was een staljongen, die met de knechten van Raes was uitgezonden om de jonge paarden van Waarde te halen, teruggekomen. Tegen de zotte jonker vertelde hij, dat hij teruggekomen was vóór de anderen, omdat ze wel begrepen hoe ongeduldig de jonker zou zijn. Maar het was niemands schuld dat zij niet vroeger waren. Nog maar nauwelijks buiten het dorp Waarde was het al begonnen met die koppige beesten. Vooral de vos wilde niet voor- of achteruit en begon te slaan en te bijten als ze hem lieten voelen dat hij de baas niet was. Zelfs Servaes, die toch al heel wat wilde paarden had klein gekregen, had het op zijn rug niet kunnen vol houden. Om hem tot bedaren te krij gen hadden ze hem aan een ander paard vastgebonden waarop wèl een man kon rijden en toen waren ze in een weiland gegaan. Daar hadden ze net zolang met de vos in het rond gereden tot hij niet meer kon. Veel geholpen had dat niet. Na een uurtje, toen hij weer wat uitge rust was, had hij het nog bonter ge maakt door op hol te slaan. Een hal ve dag had het wel geduurd voor Servaes het beest had kunnen van gen. Ze hadden om onderdak moe ten vragen, zo laat was het intus sen geworden. Vanochtend waren ze vroeg weer gaan rijden. Eerst ge droeg de vos zich behoorlijk, maar toen het licht werd, begon hij op nieuw met zijn kunsten. Het was een geluk geweest dat ze een gezel ontmoet hadden- De een of andere trekkende handwerksman die verstand van paarden had. Die had de vos zo tam gekregen dat hij op zijn rug kon blijven zitten. De vreemde kwam mee naar Maelstede. Servaes had het hem uitdrukkelijk ge vraagd omdat ze vreesden anders vóór de nacht niet thuis te kunnen ko men. De staljongen had zo snel als hij kon zijn verhaal verteld, want de zotte jonker had hem bij zijn oor en trok er steeds harder aan. Eindelijk liet hij los en de jongen maakte dat hij wegkwam. Hij had niet gelogen. Niet lang daar na kwam Servaes met de andere knechten. Op ieder paard zat een man. Raes telde of ze er allemaal waren. Zes mooie jonge dieren. Hij wilde ze allemaal tegelijk op de hals Kloppen. Toen hij bij de balsturige vos kwam, liet de vreemde gezel zich van de paardenrug glijden. Deze is de beste van de zes, zei hij, maar je moet er geen knech ten mee laten rijden, die hebben geen verstand om met zo'n vurig dier om te gaan. Het is een herenpaard, dat weet je zelf ook wel. Raes was verwonderd over de vrij moedige toon waarop de knecht te gen hem sprak. Met een- spottende klank in zijn stem, alsof hij heel de wereld voor de gek wilde houden. Het is een mooi dier, gaf hij toe. Ik denk ook wel dat ik er zelf op zal rijden, al ben ik geen jonge kerel meer. Servaes kwam dichterbij, maar de vreemde zei niets meer_ en ging in het dienstverblijf. Hij hinkte enigs zins. Heeft de vos je letsel bezorgd? vroeg Servaes- Bijna verontwaardigd keerde de vreemde zich om Waar om vraag je dat? Zie ik er uit of ik iets mankeer? De meesterknecht zweeg. Er was iets in de toon en het optreden van de vreemdeling wat hem niet beviel en toch voelde hij zich aangetrokken tot hem. In het dienstverblijf had Jenne voor de pap gezorgd en brood_ met spek op de tafel gebracht. Bij het opruimen, nadat de mannen gegeten hadden, bleef ze dralen. Ze zou graag verteld hebben hoe Adriaen van Lo- dycke aan de wegkant gevonden was en hoe hij in een der ongebruik te kamers lag te sterven. Maar ze durfde niets zeggen als Servaes daar voor geen toestemming gegeven had Hij was de oudste van het dienst volk en werd door de anderen als hun meester beschouwd, die bijna evenveel te zeggen had als jonker Raes zelf. Ontevreden dat hij de wil de vos niet klein had kunnen krijgen zat hij voor zich uit te kijken. De papborden waren nauwelijks leeg of de mannen gingen op de slaapbanken liggen Teleurgesteld, omdat ze haar mond moest houden, dribbelde Jenne weg. Van slapen zou er voor haar niet veel komen nu er een stervende onder het dak van Maelstede lag. Ze bleef zitten dommelen tpt Claes bij haar kwam. Aan zijn gezicht zag Jenne dat het afgelopen was met zijn vader. En ineens werd ze ang stig. De jonker had zo'n donker ge zicht en hij keek naar haar alsof ze prgens schuld aan had. Wat zoekt ge heer? fluisterde ze ontdaan. Een wagen met twee goede paarden en een knecht, antwoordde Claes. (Wordt vervolgd) Dr. L. L. ZAMENHOF Esperanto Neen, wij hebben ons nooit ge rekend tot de sterke klaverjassers, maar wanneer we het speelden hadden we toch altijd plezier. Bij de klaverjasklub „De Nel" in Delft is het ook altijd plezierig geweest, maar de leden vonden dat het alle maal nog leuker kon. Nog joliger. Daarom wordt er nu voortaan door de leden van „De Nel" ge klaverjast met feestneuzen en der gelijke grappige attributen, zoals u ze op deze foto ziet dragen door mevrouw L. Wubben en de heer Van Zanten. Wil men het nog leuker hebben, dan kan men ook nog gekostumeerd naar het klub- lokaal gaan. Persoonlijk geven wij er de voorkeur aan te kaarten in de normale kledij en we willen eventueel nog een gekleed pak aandoen, maar söaken verschillen kennelijk mok op-Tier gèblëa" van- klaverjassen. Althans bij de leden van deze Delftse klub. DEN HAAG Het staat nu vast dat minister Luns in de tweede helft van april naar New York zal gaan om daar voor korte tijd de leiding op zich te nemen van de Nederlandse dele gatie naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Het is vrijwel zeker dat hij daarna naar Washington zal gaan om bespre kingen te voeren met president Ken nedy en kennis te maken met de nieu we Amerikaanse regering. Een duide lijke uiteenzetting van de Nederland se politiek inzake Nieuw-Guinea aan de Amerikaanse president staat zeker op het programma van minister Luns. Dat is van groot belang, omdat eind april president Kennedy bezoek krijgt van president Soekarno, die ook niet zal zwijgen over Nieuw-Guinea. Tijdens het korte bezoek dat minis ter Luns maandag en dinsdag aan Lon den brengt zal hij behalve met premier Abdoel Rahman van Malakka en de Britse minister van buitenlandse za ken lord Home ook spreken met pre mier Menzies van Australië misschien met premier Nehroe van Indië en mo gelijk ook met nog enkele andere pre miers van landen van het Britse Ge menebest. Advertentie Geslaagddank zij Bekende Schriftelijke Cursus) - Tel. 45432 H.B.S. - Gymnasium - Onderwijzersakte. Middelbare Akten Frans. Duits, Engels en Nederlands M.O. Tolkvertaler, Hoofd correspondent. V.T.H.-diploma. Eigen nieuwsdienst LISSE. Minister dr. M. Klompé zal donderdag 23 maart de Keukenhof in Lisse openen. Het bestuur van de bloe mententoonstelling heeft besloten tot die vervroegde opening, omdat het zachte weer van de laatste weken de bloei van de planten heeft vervroegd. Twee weken eerder dan menhad verwacht, zal de Keukenhof in bloei staan. Nu al zijn crocussen en narcissen te zien. Tegen de tijd, dat de hof wordt geopend, zullen de tulipa's in talloze kleuren zijn ontloken. Op de dag van de opening is de tentoonstelling van half vier 's middags af voor publiek toegan kelijk. Van onze correspondent LEEUWARDEN. Een brand in de kelder van Vroom en Dreesmann te Leeuwarden heeft gisteren paniek ge zaaid in de drukke winkel. De brand joeg dikke rookwolken naar boven. Het publiek en het personeel drongen gejaagd naar de uitgang. Enkele winkelmeisjes werd de weg afgesneden door de rook. Er moesten brandladders aan te pas komen, waarlangs brandweer mannen hen naar buiten konden brengen. Hoofdbrandwacht J. Draaisma raakte bewusteloos en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. De eerste prijswinnaar van de com positieprijsvraag, die de afdeling Amster dam van „Jeugd en Muziek" had uitge schreven, is gewonnen door Nico Schuyt uit Amsterdam met zijn Sonatina per orchestra giovanile. Wouter van Haaf- ten uit Utrecht won de tweede prijs. DE NATUUR IN EN OM UW HUIS PLOCM- xa-a ï>ye$ Nier re dief IN ve a-CoND. HUIMTE LATE KJ VOOIS PE Srf+tOFFEL Goudsbloemen kan men al vroeg zaaien: nu kan men het al wel doen. Er zijn geen kassen of bakken voor no dig: er kan direct ter plaatse in de vol le grond van de tuin gezaaid worden. Ze verlangen wel een voedzame grond soort, doch in kleigronden kan men het wel zonder bemesting stellen; ze zullen anders te sterk groeien. De zaadjes stopt men niet te diep in de grond; het is al voldoende als ze net onder de op pervlakte zitten en na opkomst zal men ze wel moeten dunnen op een onderlin ge afstand van twintig centimeter. Uw lege bloembakken kunnen weer beplant worden, doch verwijder eerst alle uitgeleefde grond en doe er goede tuingrond in; die bovendien nog een beetje extra bemest moet worden; ou de stalmest kan men er voor gebrui ken. Daarna kan men de bakken be planten met grootbloemige violen; er zijn allerlei kleuren, doch één kleur of geel en blauw door elkaar heen zijn ook heel mooi. Violen moeten niet te dicht op elkaar gepoot worden; een on derlinge afstand van vijftien centime ter is zeker nodig. In de moestuin kan men al vroeg met sla beginnen; het is nog te vroeg om in de volle grond te zaaien, doch jonge planten kan men nu wel bij de tuinders kopen; die hebben er voldoende in voor raad. Sla moet wel in een zeer voed zame grondsoort gepoot worden; spit dus maar wat oude mest onder en als ze dan eenmaal goed groeien kan men ook al veel bereiken door hen een lich te overbemesting te geven met de be kende tuin- en gazonkorrelmest. Sla- plantjes moeten wel op een onderlinge afstand van vijfentwintig centimeter ge poot worden; men moet er gemakkelijk met de schoffel tussendoor kunnen. NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt; J. v. Drenth te Ooltgensplaat; te Varsseveld: J. M. de Meij te Opperdoes; te Steggerda (toez.): E. G. Boesenkool te Aarlanderveen; te Surhuisterveen; J. G. Eelderink, vica ris aldaar. Bedankt voor Waddinxveen: C. J. v. de Broek te Ridderkerk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Amsterdam-Slotervaart- Osdorp: J. C. Marseille te Groningen-N. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwaag-Westeinde: W. de Joode te 's-Gravenlhage-Z. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Rotterdam, derde pred.pl.: J. W. Hilperda te Veenwouden. Voor de Middenstandsvereniging van Haamstede sprak de heer W. de Vrieze met behulp van zijn diaserie over zijn reis naar en door Amerika. Het huishoudelijk gedeelte van de ver gadering wordt gehouden op 20 maart a.s. in notel Het wapen van Burgh. ^illllllllIIIIIIIIIIIIIIIINlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlHIMIlllllinillllllilllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllltlllllllliiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiJi 19. Treuzelend liep Kappie achter Jo nas Balein aan naar het dek. waarop de duikkogel gereed lag. Zo in het koe le ochtendlicht zag de bol er erg on gastvrij uit. Kappie, die wist dat hij er zo dadelijk mee naar zesduizend meter diepte zou duiken, draaide er zorgelijk omheen. Nu en dan wierp hij een zij delingse blik op de potvis Arie, die met trage vinslag rond de Kraak dreef. „Donder en bliksem. "pruttelde Kappie bij zichzelf. „Hoe kon ik ja zo stom zijn om te zeggen dat ik meeging! Mijn hoofd moet wel vol zware mist ge zeten hebben. Wie zegt dat Arie eigen lijk wel te vertrouwen is, al kan hij dan babbelen? Straks slikt hij die bol met ons erin als een pilletje naar binnen! Kon ik nu maar met goed fatsoen te rugkrabbelen..." Maar omdat Kappie te eerlijk was om dit te doen, vooral onder de bewon derende blikken van zijn bemanning, probeerde hij het tijdstip van de duik wat uit te stellen. „Zeg, Balein..." riep hij de viskun- dige toe. „Hoe neemt die Arie van je d'ie bol eigenlijk mee? Toch niet in zijn bek. hoop ik? Zou je niet eerst eventjes een proefduik maken?" „Niet nodig," vond Balein, die een vreemdsoortig leren tuig naderbii sleepte. ,Er kan ons weinig gebeuren! Kijk, dit hoofdstel gaat over Arie's kop, en in de ring die onderaan hangt, wordt onze kogel gehaakt...! De ingebouwde luidsprekers van de bol maken het mo gelijk met Arie contact te houden...!" 34. Het gelukte Otto, aan de hem achtervolgende Janosz en diens zigeu ners te ontkomen, door een duister woud binnen te rijden. „We zijn ze kwijt!" sprak Otto. „En nu gaan we naar de burcht van Dar eantri! Ik heb nog een appeltje te schil len met Elar! En bovendien wil ik mijn reismakker Distel ophalen!" „En wat zal er met mij gebeuren?" vroeg Zaïda onzeker. „Behalve de zi geuners ken ik niemand en naar Ja nosz wil ik niet terug!" „Hoe bent u bij die troep rondrei zende lieden terechtgekomen?" wilde Otto weten. „Ik weet het niet!" antwoordde het meisje zacht. „Mijn moeder schijnt ge storven te zijn toen ik nog klein was en van mijn vader wordt verteld, dat hij een rijk edelman is. Maar ik kan me daar niets van herinneren...Ik moet al jong bij de zigeuners zijn gekomen Maar wat nu?" „We zullen zien.." mompelde Otto. Misschien weet ik reeds een oplossing! Komaan! We gaan naar Dareantri naar Elar en Distel!" Maar Otto zou zijn kameraad niet meer op Dareantri aantreffen. Nadat Elar zo duidelijk had laten blijken dat hij Distel graag kwijt wilde, was deze laat ste op zijn paard gesprongen en de burcht uitgereden. En nu dwaalde hij door de omgeving, op zoek naar Otto. Want dat die hier in de buurt moest zijn, stond voor Distel vast. Plotseling werd zijn aandacht getrokken door een geroezemoes in de verte: gezang, de verwaaide klanken van een guitaar,' kin derstemmenHij naderde het zigeu nerkamp!

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2