Een boeiend avontuur in de Aardenburgse grond Zwitsers schip overvoer kleiner vaartuig voor Café open maar niet voor gasten, politie In Duitsland begint de gemeente te spreken E In Romeinse tijd sprake van een militaire nederzetting? Gezagvoerder was schuldig Pag. IN DE TUIN VAN DE GEMEENTESECRETARIS Ouderavond van Diaconieschool PLATGESLAGEN EEUWEN Juniorenvoetbal Provinciale Varkens- fokdag te Goes Raad Sint Annaland Mist legde 's avonds veerdiensten lam aar op de boerderij Kerk iii gevaar KANTONGERECHT MIDDELBURG Jaarvergadering van N.C.L.B.'ers bijeen DSS I en Burgh II werden kampioen Kantongerecht Terneuzen Bonte avond voor schipperskinderen Donderdag 9 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD AARDENBURG. De tuin van de gemeentesecretaris van Aardenburg, de heer J. M. Paridaen, staat op het ogenblik in het teken van de scherven, maar of deze geluk brengen zal nog afgewacht moeten worden. Twee archaeologen van de Rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek, de heren J. A. Trimpe Burger en A. van Pernis doen in deze tuin niets anders dan de hele dag potscherven opdelven. Af en toe buigen ze zich voorover en grijpen een onooglijk brokje steen uit de modder. „Een deel van een Romeinse pot", zeiden we wijs, maar de heer Trimpe schudde het hoofd. „We zitten- op het ogenblik in de middeleeuwen", verklaarde hij. „We volgen de gewone weg", zei hij, „we moeten via de middeleeuwen doorstoten naar de oudheid, maar die zit nog een meter dieper". Ir. Trimpe Burger van het Rijksinsti tuut voor oudheidkundig bodemonder zoek in Amersfoort hanteert hier de schop in een Aardenburgse put. In het oude Zeeuwse stadje is men namelijk bezig op verschillende plaatsen de bo dem te onderzoeken in de hoop resten te vinden van vermeende Romeinse vestingwerken. van het daglicht verwijderd raakt, naar mate men dieper in de donkere aarde doorstoot, worden de vondsten duister der en moeilijker te reconstrueren. Het is een vreemd, maar toch aan lokkelijk avontuur, dat diep in de Aar denburgse grond wordt beleefd- Het is een wandeling door een nooit ge ziene wereld. Een kruistocht door een tijd die ons even vreemd en even ver is alsof hij op een andere planeet werd beleefd. Toch hebben hier duizenden mensen geleefd. Ze hebben hun vreugden en hun verdriet gehad, en soms zijn ze door sterke rampen verdreven en misschien wel vernietigd. De aarde dampt in de - vroege lentezon, en laat brokstukken van de waarheid los. Verbrijzelde vazen vertellen iets van een woonkamer in een lemen hut. Maar ze vertellen slechts een fragment. In Aardenburg worden die fragmenten opgedolven met het doel ze samen te voegen tot een sluitende geschiedenis. Het is moeizaam werk, het vergt onein dig veel geduld, maar het is een boeiend avontuur dat soms ver rassende vergezichten opent. AAGTEKERKE. In de Diaconie school in de Dorpsstraat werd de jaar lijkse ouderavond gehouden. De voorzit ter van het schoolbestuur, ds. L. H. W. Theunissen, opende de samenkomst, waarna het hoofd der school, dhr. C. Klap, verslag uitbracht over het afge lopen cursusjaar. Hij wees de ouders op hun verantwoordelijkheid in de op voeding. Na de pauze, waarin gelegenheid be stond het werk der leerlingen te bezich tigen, las de onderwijzeres mevrouw C. Satter-v. d. Linde een verhaal voor uit het kinderleven. Voor deze avond bestond grote belang stelling. In de tuin van de gemeentesecretaris wordt de oudheid opgedolven. De toe schouwer die niet ter zake kundig is, zal op het eerste gezicht de indruk krijgen dat men een geweldig graf aan het gra ven is. Een graf van zulke afmetingen dat men er het standbeeld van een dic tator in zou kunnen verdonkeremanen. Maar dichterbij gekomen merkt men al spoedig dat hier iets zeer bijzonders aan de hand is. Voorzichtig met een spade manoeuvrerend worden hier de platgeslagen eeuwen afgetast. De veertiende eeuw is maar een paar centimeter dik. Het is bijna onvoorstel baar dat men uit deze luttele centime ters een hele wereld wil reconstrueren. En toch gebeurt dat. Zwijnentandjes Terwijl we stonden te kijken kwam er juist een fragment van een varkens- kaak naar boven, de tanden nog ver wonderlijk gaaf. Maar deze zwijnen tandjes bleken de moeite van het bewa ren niet waard te zijn. Ze werden achte loos op een berg rommel gesmeten. Varkenskaken zijn blijkbaar door alle eeuwen heen dezelfde geweest en in de Aardenburgse bodem zitten er bovendien te veel. De beide archaeologen staan dus met hun voeten in de veertiende eeuw, maar dat is slechts een tussenstation. Die middeleeuwen nemen we en pas sant mee, zo zei de heer Trimpe, Het is ons begonnen om de Romeinse oud heid. Hoofddoel van het onderzoek is n.l. uit te maken of de Romeinse ne derzetting een burgerlijk of een militair karakter had. Gezien de resultaten die tot nu toe ge boekt zijn in Aardenburg. is het wel bij na zeker dat men met een militaire ne derzetting te doen heeft. Argumenten Er zijn verschillende vondsten die daar op wijzen. In de eefste plaats zijn er resten gevonden van soldatenschoe nen. Het stoffelijk overschot van deze leren „voetbeschermers" is trouwens in het museum te zien. Duidelijk ziet men de vorm van een voet (die overigens vrij klein is) en als we niet beter wis ten dan zouden we bijna de spijker gaten in de zool nog kunnen aanwijzen. Maar we zullen voorshands aannemen dat de Romeinse schoenenindustrie nog niet van spijkers gebruik maakte. Er is een tweede vondst die op het militaire karakter van de nederzetting zou kunnen wijzen. Men vond n.l. dak pannen (sommigen zelfs nog verwonder lijk gaaf) waar een militair stempel op voorkwam. De laatste aanwijzing zou de grote hoeveelheid natuursteen zijn die gevon den wordt. Deze stenen moesten aange voerd worden en het lijkt onwaarschijn lijk dat men dit voor een burgerlijke nederzetting zou doen. Intussen zijn de genoemde argumenten ontleend aan opgravingen die al eerder in Aardenburg zijn gedaan. Zoals ge zegd, de put in de tuin van de secreta ris reikt nog niet verder dan tot de veertiende eeuw. Maar dat is op zichzelf reeds meer dan de moeite van het bekijken waard. De wanden van deze kuil vertonen dui delijk verschillende lagen. Sommige la gen zijn inktzwart, en bevatten veel houtskool. Het vermoeden dat de toe schouwer hier alras bekruipt, blijkt juist te zijn. Rouwband In enkele centimeters samengedrukt, en verworden tot onooglijke rommel, hebben de eeuwen hier een rouwband achtergelaten. Deze rouwband getuigt van brandstichting en moord. Verwon derlijk is dit niet als men bedenkt dat Aardenburg sinds de Karolingische tijd, dus ongeveer sinds de negende eeuw, maar liefst twee en twintig keer verwoest is geweest. Men kan hier niet zeggen dat de ste nen spreken. De aarde vertelt hier een verhaal, een bizar en ongeloofwaardig verhaal. Een geschiedenis van roof, van brandstichting en van moord. Maar ook een verhaal van het rustige en onge stoorde leven. L'Hlstoire -se répète, zegt het spreek woord, de geschiedenis herhaalt zich. Het bewijs dat deze woorden op waar heid berusten ligt hier voor ons. Laag voor laag gaat men dieper de aarde in, eeuw na eeuw wordt blootgelegd, en naarmate de bodem van de kuil verder Groep A I Arnemuiden A I—'Vllsstagen A I 3—1; Zeeland Sport A IOostburg A I 5— 3; R.C.S. A r—Middelburg A I 3—8; Groep A II Serooskerke A IVlissingen A II 33; Middelburg A III—Vlissingen A m 1—1; Mid delburg A IIZeelandia A I 01; Groep A III Terneuzen A IRia W I 40; Hulst A IITerneuzen A II 1—2; Groep A IV Pa trijzen A IWolfaartsdijk A I 23; Goes A I Kapelle A I 0—1; Robur A I—Zierikzee A I 17; Groep A V Wemetdlnge A IYerseke A I 1—1; Groep B I R.C.S. B I—Serooskerke B I 9—1: Veere B IMeeuwen B I 71; Mid delburg B I—Domburg B I 8—0; Walcheren B I—Zeelandia B I 3—1; Oostkapelle B I—Vlis singen B I 1—12: Groep B II Vlissingen B II—R.C.S, B II 7—2; Walcheren B II—Mid delburg B II 2—1; Vlissingen B III—Vlissin gen B IV 0—4; Zeeland Sport B II—V.C.K. B I 0—9: Groep B III Vlissingen B vn—Mid delburg B V 3—1; Vlissingen B VU—Walche ren B III 10—0; Vlissingen B V—Vlissingen B VI 13—3; Middelburg B VIII—R.C.S. B III 13—0; Groep B IV Patrijzen B I—Nieuwland B I 1—1; Goes B I—LuxtorB 1 6—0; Borsele B INieuwdorp B I afg Lewed. Boys B I— Arnemuiden B I afg; Groep B VI Kloetinge B I—Rillandia B I 2—2; Yerseke B I—Krab- bendij'ke B I afg; Hansw. Boys B I—Kruinin- gen B I 7—2: Groep B VI Beren B I—Hein- kensz. BI 1—3; Goes B II—Kapelle B I 1—2; SVD B I—Wolf dijk B I 2—0. Groep B VIII W.I.K. B I—Zeemeeuwen B I afg; Burgh B 1—Mevo B I 07; Brouwershaven B IZie rikzee B I 0—6; Groep B IX Mevo B II— Zierikzee B II 0—13: Sinoto B I—Zierikzee B II 111—0: Groep B X Corn Boys B I—Zaam slag B I 7—1; Terneuzen B I—Sluiskil B I 4—3: Groep B XI Spui B I—Corn Boys B III 3-=-l: Terneuzen B III—Corn Boys B IV 4—0 Groep B XII Vogelwaarde B I—Axel B I 0— 3; Clinge B I—Koewacht B I 2—3; Steen B I Graauw B I afg; A.Z.V.V. B IHulst B I uitg;Groep B XIII Hontenlsse B IHulst B TV 1—1; Axel B II—Hulst B III 5—2; Groep B XIV Aardenburg B I—Biervliet B I 1— 2- Breskens B I—Groede B I 6—0; Oostburg B IIJzendijke B I 8—3; Sehoortdljke B I— Retranchement B I 30; Hoofdplaat B I Oostburg B II 8—1. Koninklijk brons voor 40 jaar trouwe dienst BAARLAND. Ten huize van zijn werkgever, de heer F. Meeuwse, werd in intieme kring het jubileum gevierd van de heer B. P. Tramper, 40 jaren werkzaam op het bedrijf van de heer F. Meeuwse en diens voorgangers. Groot was de verrassing voor de jubilaris toen burgemeester Van Liere de jubilaris mededeelde dat het H.M. de Koningin had behaagd de jubilaris te onderschei den met de Ere-medaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau, enerzijds i.v.m. dit jubileum, anderzijds i.v.m. het werk van de heer Tramper op maatschappelijk ge bied. De heer Tramper is nl. diaken van de Ned. Herv. Gemeente, lid van de bi bliotheekcommissie, penningmeester van de Vereniging „Varkensverzekering Onderling Hulpbetoon" en commissaris van de Brandstoffenvereniging „Ons Maatschappelijk Belang". Bejaarden bij elkaar op bezoek DREISCHOR. Vorige week bezoch ten de ouden van dagen uit de dorpen Brouwershaven, Noordgouwe en Zonne- maire de bejaardensociëteit te Drei- schor. Men was gekomen met 2 auto bussen en een aantal auto's, zodat er die middag in het Dorpshuis ongeveer 160 personen bijeenwaren. Zuster De Vlieger uit Middelburg vertelde over haar reis naar Canada, welke werd toe gelicht met mooie dia's. De voorzitster, mevrouw J. Duyvendak-Wigéri van Ede- ma, dankte de spreekster. Ouderavond chr. school DREISCHOR. De oudercommissie van de openbare lagere school hield haar jaarlijkse ouderavond o.l.v. de voorzit ter, de heer J. A. Dorst. De penning- meesteresse mevrouw L. van Schelven- van Iwaarden gaf een financieel ver slag, waarna het hoofd der school, de heer M. van Immerzeel, zijn jaarover zicht gaf. Spreker deelde mede dat de school dit jaar is teruggevallen op 2 leerkrachten, waarbij noodgedwongen afscheid moest worden genomen van de onderwijzeres, mejuffrouw E. P. Kloet. De onderwijzer, de heer A. van Oeve- ren, kon dit jaar zijn 40-jarig ambts jubileum herdenken, doch moest direct daarna wegens ziekte zijn arbeid sta ken. In verband hiermede is thans werk zaam de onderwijzer de heer Gerretsen van Noordgouwe. In verband met het a.s. vertrek uit deze gemeente van de secretaris, de heer L. A. van Bloois en het periodiek aftreden van mevrouw M. Braber-Vos, als lid van het bestuur werd laatst genoemde herkozen en de heer G. Roo- zemond in de vacature Van Bloois. Wethouder L. M. Moermond deelde nog mede dat hij er in is geslaagd voor het handwerkonderwijs een leerkracht te vinden nl. mevrouw A. Kuiper-Delst te Zonnemaire. Verder werden er door de heren Van den Berge en Boot uit Haamstede kleu rendia's vertoond over Schouwen-Duive- lands Westhoek. GOES. Op de dinsdagmiddag gehou den algemene vergadering van het Var kensstamboek voor Zeeland werd be kend gemaakt dat de Provinciale Var- kensfokdag dinsdag 29 augustus a.s. te Goes zal worden gehouden. Vorig jaar werd deze dag gehouden op 30 augus tus, eveneens te Goes. A.R. en gemeentebeleid GAPINGE. De A.R.-kiesvereniging vergaderde in het verenigingsgebouw on der leiding van de voorzitter, de heer W. Louwerse. De huishoudelijke zaken werden afgehandeld, waarna wethouder De Visser het gemeentebeleid behandel de. SINT ANNALAND. De gemeente raad van Sint Annaland besloot in zijn vergadering van dinsdag een geldlening van 150.000 aan te gaan met de Bank voor Ned. gemeenten voor consolidatie van de vlottende schuld. Verder ging de raad accoord de woning van wijlen P. Snoep, welke woning ligt in het uit breidingsplan, aan te kopen voor 7500, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten. Ook stelde de raad een krediet van 4000 beschikbaar in de hogere kosten voor riolering en bestrating van de Julianastraat. De riolering komt ach ter de huizen van het bestaande pad. A.R.-kiesvereniging WISSENKEfRKE. In de gerefor meerde kerk hield de A.R.-kiesvereni ging een ledenvergadering. Ds. J. H. Zelle te Leeuwarden sprak over het on derwerp: „Vermolmde palen". Deze vergadering, die ook toegankelijk was voor niet-leden, was druk bezocht. MIDDELBURG. Een groot deel van Nederland en met name Zeeland is gis teren opnieuw in de ban geraakt van de mist. Vooral In de avonduren was er op sommige plaatsen nauwelijks een hand voor de ogen te zien. Het Verkeer ondervond veel hinder maar nergens de den zich ongelukken van enige beteke nis voor. De veerdiensten over de Wes- terschelde hebben de strijd tegen de mist niet vol kunnen houden. Het eerste veer dat uitviel was dat tussen Kruinin- gen en Perkpolder. Om tien voor vier vertrok gisteren uit Perkpolder de laatste boot. De veer dienst Hoedekenskerke-Terneuzen kon evenmin gisteravond onderhouden wor den. Om vijf voor zeven kon uit Terneu zen niet meer worden uitgevaren. De dienst tussen Vlissingen en Breskens werd nog voor half acht gestaakt. Om tien over zeven vertrok de l'aatste boot uit Vlissingen. Bij alle vertrekhavens stonden, toen de laatste overtocht werd gemaakt, nog wachtende auto's met passagiers. Zij waren gedwongen de avond en wel licht ook de nacht elders door te bren gen dan waar zij van plan waren ge weest. Scheepvaart Vlissingen Vlissingen aangekomen 7 maart: geen; ver trokken 7 maart: Eng. Golden Cornet. Gepasseerd naar Antwerpen (Ned. schepen) 7 maart: Ludo (Gent); Wubbiena, Fiducia; 8 maart: Aardeniburg, Rien. Gepasseerd naar zee (Ned. schepen) 7 mrt: Aagtedijtk, Carpe Diem, Pacific; 8 mrt: Ve nus. BRUINISSE. Op zaterdag 11 maart zal het 50 jaar gele den zijn, dat de heer Dingeman Bal in dienst hwam op de hof stede „Zorgvlied" te Bruinisse. De heer Bal kwam in 1911 bij de grootvader van de tegen woordige bewoner de heer M. K. Krepel, en diende gedurende de ze halve eeuw achtereenvolgens de heer P. L. Krepel en nu diens zoon die eveneens weer M. K. Krepel heet. In zover in het landarbeidersbedrijf sprake is van rangen kan gezegd wor den. dat de heer Bal van jonge knecht die van school af kwam, zich opwerkte tot een all round landbouwersknecht, die thuis is in alles wat voorkomt in het ak kerbouw zowel als het vee houderij bedrijf, want in de eer ste 25 jaar van deze eeuw was het op „Zorgvlied" de gewoon te een flinke veestapel aan te houden. Ook de overschakeling van de handenarbeid naar de mechanisatie moest natuurlijk volledig worden doorgemaakt. In het Kerkelijk leven is de heer Bal als koster der Her vormde Kerk wekelijks twee keer per zondag eveneens steeds op zijn post! MIDDELBURG. Ernstige schuld aan een aanvaring had de schipper van een Zwitsers motorschip, A. de G. uit Ameide, die op 12 november in de We- meldingse haven plaatsvond. Een klei ner schip werd overvaren en zonk bin nen zeer korte tijd. De schipper van het kleine schip wist zich met vrouw en kind op het nippertje te redden. Een als getuige gedagvaarde wacht meester van de rijkspolitie te water beschreef voor het kantongerecht de aanvaring als volgt: Het kleinere schip voer de haven uit de Oosterschelde uit. Daarachter koerste in precies dezelfde baan het Zwitserse schip, dat echter een veel grotere snelheid had en de kleine boot inhaalde. „De schipper van de Zwitser had door de dode hoek, die het schip maakte, geen uitzicht. Een uit kijk op de voorsteven lette niet op, deed andere bezigheden en waarschuw de zodoende zijn gezagvoerder niet voor het andere schip", zei de wacht meester. De grotere boot voer met gro te kracht op de achtersteven van de ander en drukte deze onverbiddelijk on der de waterspiegel. De bemanning wist zich net op tijd te redden. Cement Het met cement-geladen bootje zonk en ligt nu op dertig meter diepte op de bodem van de Oosterschelde. Het zal niet worden gelicht. De officier van justitie, mr. T. Lebret, vond dat de schuld volkomen bij do gezagvoerder van het Zwitserse vaartuig lag en eiste twee hoge geldboetes: 150 of dertig dagen en 50 of tien dagen. Het von nis was conform. Ook conform vonniste de kantonrech ter, mr. J. Moolenburgh, in de zaak te gen de niet verschenen J. H. van M., grossier uit Leerdam: 75 of vijftien dagen. Van M. had op 5 november op de rijksweg in Rilland-Bath een gevaar lijke inhaalmanoeuvre uitgehaald, waar door een botsing en schade ontstond. Op het moment dat een andere wagen zijn vrachtauto wilde inhalen, zwenkte hij naar links en wilde op zijn beurt een voor hem rijdende auto passeren De achterste wagen moest uitwijken, reed een bermpaal omver en kwam, na NOAD Dreischor naar het paastornooi DREISCHOR. Voor het traditione le Padstournooi van „Alliance" te Roo sendaal, dat dit jaar in het teken van de weldadigheid staat, blijkt op Schou- wen-Duiveland bij de aangesloten S.D. K.B.-verenigingen weer een grote be langstelling te bestaan. Naar wij ver nemen zal dit jaar voor het eerst ook het Dreischorse „N.O.A.D." met een twaalftal van de partij zijn. Men zal de reis naar Roosendaal per bus ma ken en wel gezamenlijk met de Ver enigingen D.S.S uit Nieuwerkerk en Unitas uit Zierikzee. Jaarvergadering S.G.P. BRUINISSE. Te Bruinisse hield de afdeling van de Staatkundig Gerefor meerde Partij de jaarvergadering, die. goed was bezocht in de Consistorie van de Kerk der Geref. Gemeente. De vergadering stond onder leiding van de neer W. van Gilst die zijn ope ningswoord ontleende aan Amos 8 en een parallel trok tussen de dagen van Amos en onze tijd. Een apart woord wijdde spreker aan het overlijden van de voorzitter van de Partij, Ds. P. Zandt, die 35 jaar lang ook in het Parlement zijn waarschu wende stem deed horen. De heer C. J. W. Wolfensberger bracht verslag uit van zijn bezoek aan de Algemene Vergadering te Utrecht, de penningmeester de heer Joh. van Oeveren kon zijn rekening afsluiten met een batig saldo. Het ledental kon door toetreding van een aantal jongere leden worden opge voerd tot 56 personen. De heer Van Gilst die als wethou der voor de SGP zitting heeft in de gemeenteraad bracht daarna een uit voerig verslag uit over de werkzaam heden van de Gemeenteraad in het af gelopen jaar. Feestavond A.N.A.B. TERNEUZEN. In het Concertge bouw hield de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond haar feest avond. Spreker was de hoofdbestuurder de heer J. Hubregtse. Voor de pauze wisselden korte schetsjes elkaar af, de hoofdschotel bestond uit „De Jonkershoe ve" door de Friese schrijver R. Brols- ma. Leden uit geheel Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen hebben genoten van het gebodene. De avond werd ver zorgd door het tourneegezelschap Tet- man en Jarich. De afdeling Terneuzen van de N.C.V.B. vergaderde onder leiding van zuster Baan. Mevrouw v. d. Bold-Mooss- dorff uit Steenwijk sprak over „Minder haast, meer tijd". even met de vrachtwagen van Van M. in aanraking te zijn geweest, tot stilstand. Vier biertjes De Goese fruitkweker B. P. de S. reed op 2 oktober in Kats met een wa gen, waarin nog drie jeugdige mensen. Hij veroorzaakte op een kruising een botsing en reed achterop op een stil houdende wagen. „Had u wat gedron ken?" vroeg mr. Moolenburgh, de ver dachte onderzoekend aankijkend. Deze aarzelde, ontkende eerst maar gaf toen toe: „Vier biertjes". De kantonrechter had dan ook geen medelijden met hem en vonniste conform de eis: 40 of acht dagen. 's-H. ARENDSKERKE. De plaatse- lijke afdeling van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond hield in samenwerking met de afdeling van de Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond een familie-avond, die zich in een goede opkomst kon ver heugen. De leiding van de vergadering berust te bij de heer J. van Sabben, voorzitter van de N.C.L.B. Ter vergadering was ook aanwezig de heer Zuidema, hoofd bestuurder van de N.C.B., die een op wekkend woord sprak. Vier leden van de afdeling speldde hij het gouden bonds- insigne op voor een 25»jarig lidmaat schap. Door leden van beide afdelingen werd op verdienstelijke wijze het toneelstuk „De zoon van Berkenhof" opgevoerd. Ds. D. J. Baars, plaatselijk predikant, sprak een slotwoord. EN GROEP gemeenteleden uit W ürttemberg aanleiding heeft in de kerkelijke noodsituatie een open brief doen uitgaan aan de leiding van de Evangelische Landeskirche in Württemberg en aan de Evangelisch-theolo- gische faculteit van de univer siteit van Tiibingen. In deze brief, die ondertekend is door een groot aantal personen uit leidende beroepen. spreekt men zijn verontrusting uit over de toenemende vrijzinnigheid, waardoor de kerk ontvolkt wordt en steeds minder jonge ren theologie gaan studeren. De schrijvers zijn van mening dat de gemeente niet langer zwijgen mag wanneer een groot gedeelte van de hedendaagse theologie en het geloof van de gemeente niet meer bij elkaar aansluiten en zich tussen deze beiden een steeds breder wordende kloof be vindt, waarbij in hoge mate veront rustend is te bemerken, dat vele theo logen dit niet eens sqjrijnen te beseffen. Hier staat het bestaan en de opdracht van do gemeente op het spel. De ge meente is immers niet een te ver waarlozen of in het gunstigste ge val te behandelen voorwerp, maar zij is van God door de Heilige Geest tot handelen geroepen als de eigenlijke en verantwoordelijke draagster van het Evangelie. Op grond hiervan moet daarom de gemeente de theologie ter verantwoor ding roepen en naar haar opdracht vragen- De vraag wordt gesteld of de theologie de diepe kloof die tussen haar werk en de gemeente ontstaan is niet ziet, een kloof, die de gehele Evangelische Kirche sterk bedreigt. Men is van mening dat de kritische Micro-korfbal op Schouwen NIEUWERKERK. In de grote gym nastiekzaal werden de laatsts micro- korfbalwedstrijden in S.D.K-B.-verband gespeeld. Zoals trouwens wel verwacht mocht worden werd het Nieuwerkerkse D.S.S. glansrijk kampioen. De Nieuwer- kerkers wonnen alle gespeelde wedstrij den in Afdeling A. In de B-afdeling wa ren het de reserves van Burgh, die eveneens ongeslagen de titel behaalden. De eindstanden zijn als volgt: Afdeling A. D.S.S5 6 0 0 40—17 10 Burgh 5 3 1 1 30—25 7 Unitas 5 3 0 2 32—23 6 N.O.A.D5 2 0 3 22—22 3 W.I.K5 113 14—27 3 Zeemeeuwen 8 0 0 5 1539 0 Afdeling B. Burgh II 5 5 0 0 41—18 10 Stormvogels I 5 3 1 1 2828 7 Unitas II 5 3 0 2 23—20 6 W.I.K. II 5 113 15—23 3 Velocitas I 5 1 0 4 17—24 2 D.S.S. II 5 1 0 4 15—26 2 TERNEUZEN. Vele verkeersover- treders moesten zich op de zitting van het kantongerecht van dinsdag voor hun (wan)daden verantwoorden. De niet verschenen café- en hotelhouder A. J. uit Hulst had op 19 januari zijn toegangsdeur op slot gedaan en de po litie geen toegang tot zijn zaak gege- HET GROENE KRUIS DREISCHOR. De ledenvergadering van de Vereniging ,,Het Groene Kruis" vond plaats in het café De Drie Scha pen. Uit het verslag over I960 bleek dat de vereniging op 31 december 1960 322 leden telde. Uit het financiële verslag van de penningmeester, de heer J. J. Verjaal, bleek dat er een batig saldo was op de gewone dienst en een reserve op de kapitaaldienst. Het bad huis sloot over het «jaar 1960 met een nadelig saldo van 813,39. De aftreden de bestuursleden de heren J. van de Vel de en J. J. Verjaal werden herkozen. Junioren op Tholen BERGEN OP ZOOM. De Zeeuwse clubs bereikten in de junioreneompeti- tie zaterdag de volgende resultaten: Afd. A, klasse II: Vosmeer 4—Halste ren 5 1'4, Tholense Boys 2Lepelstraat 3 1—0. Afd. B, klasse I; Smerdiek 3 Halsteren 7 7—1, Afd. A, klasse II: Tho lense Boys 2Halsteren 5 afgelast, Vos meer 4—Steenbergen 4 0—5. Afd. B, klasse I: Smerdiek 3NVS 3 'afgelast. Voor a.s. zaterdag ziet het program ma er als volgt uit: afd. A. klasse II: Tholense Boys 2Halsteren 5; Steenber gen 4Vosmeer 4; afd. B, klasse I: Smerdiek 3—NSV 3. TERNEUZEN. De kinderen van het internaat voor schipperskinderen „Ju liana" geven vandaag in het Hervorm de Verenigingsgebouw „De Schakel" een feestavond waar ieder welkom is. Zes endertig jongens en meisjes zullen to neelstukjes opvoeren, waarvoor zij de costuums zelf hebben vervaardigd. In de pauze wordt een verloting gehouden om de kosten van aanschaf voor een projeetieapparaat te dekken. Tot slot wordt een Zweedse kinderfilm vertoond. „Vlucht naar de evenaar" SEROOSKERKE (W). Voor de tweede keer in dit seizoen heeft de re- citeerclub in het Verenigingsgebouw op voortreffelijke wijze een toneelstuk voor het voetlicht gebracht. Dit keer konden de bezoekers genieten van „Vlucht naar de evenaar". De regie berustte bij de heer M. de Pagter, het decor was ont worpen door de heer J. Passenier. Onder leiding van burgemeester Th. de Meester vergaderden in het gemeen tehuis van Weslkapelle afgevaardigden van nagenoeg alle verenigingen ter vast stelling van de evenementen voor aan staande zomer. ven, terwijl er nog een bezoeker, na sluitingstijd, in het café was. De wachtmeester le klasse van de Rijkspolitie W. G. H. verklaarde dat op hun herhaaldelijk kloppen de lich ten werden gedoofd. Toen deze later weer aangingen zagen zij door een kier in een gordijn, iemand zitten met een glas bier voor zich. Eindelijk werd er open gedaan, maar de bezoeker was toen verdwenen. Wel stond het bier glas er nog. Volgens J. stond dat er reeds enkele uren, maar hij was het vergeten op te ruimen. Van een late gast was hem niets bekend. De politie hoorde voetstappen, zij probeerde de man die in een auto stapte, nog aan te houden, doch deze gaf vol gas en verdween. Mr. Van Schenkenburg van Mierop noemde dit vreemde grapjes en eiste tweemaal 10 gulden of twee maal 2 dagen. Mr. Van der Belt acht te de overtreding bewezen en vonniste conform de eis. In het Achterom te Terneuzen kwa men op 11 januari een vrachtauto en een personenauto met elkaar in bot sing. De chauffeur J. J. W. uit Ter neuzen reed achteruit en hoewel hij in zijn beide spiegels had gekeken had hij niet gezien dat de personen auto van W. L. uit Axel, vlak achter hem stond. De officier gaf W. de raad voortaan nog beter uit te kijken maar daar de aangerichte schade nog al meeviel, viel er een lichte boete: tien gulden of twee dagen. Bij een overzichtelijke bocht aan de Nieuwstraat te Koewacht had de elec- tricien L. A. P. zijn auto geparkeerd. Hierdoor had hij het zicht belemmerd voor een naderende auto, die toen de landbouwer A. P. M. van D. naderde en niet voldoende rechts hield met de ze in botsing kwam. Van D. trachtte zijn te veel links rijden aannemelijk te maken door te verklaren dat hij voetgangers moest ontwijken. Omdat er m het verbaal geen sprake van voetgangers was, zullen beide verdach ten nogmaals terecht staan op 18 april a.s., waar dan ook de verbalisant zal worden gehoord. Hoewel de controleur van de N.A.C., te Lamswaarde, bij de aanrijding die hij op 24 november veroorzaakte, zelf een schade van 700 gulden had opge lopen en moest betalen, kreeg hij nog een boete van 25 gulden of 5 dagen. G. T. M. S. reed met zijn auto over De Dreef te Hontenisse en toen hij links van richting wilde veranderen hinder de hij hierbij een achter hem komen de bestelauto waardoor er een botsing volgde. Verdachte Was van oordeel dat de andere auto maar eerder had moe ten stoppen, wat de officier een sterk staaltje vond. Strafrechtelijk vond mr Schenkenburg van Mierop dit een zeer grote fout: zelf deze fout maken en dan een ander de schuld geven. De eis was veertig gulden of acht dagen. Twee boetes werden opgelegd aan de vrachtrijder O. E. v. L. uit IJzen dijke. Een knecht van hem had op 13 december over de Provinciale weg gereden met een vrachtauto zonder hiervoor een geld!g rijbewijs te heb ben, ook had hij geen werkboekje bi arbeid van de theologie allereerst te gen de theologie zelf gericht zal moe ten worden bij het zoeken naar het antwoord op de vraag waarom er van haar arbeid zo weinig opbouwende, ja zelfs een schadelijke uitwerking uit gaat. Vervolgens stelt men de vraag naar de grondslag van de theologische we tenschap, waarbij er op gewezen wordt, dat het kritisch denken de grondslag van het geloof, de Heilige Schrift, aan tast en zonder enige reden herleidt tol een verzameling mythen en symbolen, sprookjes, verdichtsels en zinnebeelden Uitgesproken wordt, dat een dergelijke theologische arbeid leidt tot verwereld lijking van de boodschap, tot verdrin ging van de goddelijke inhoud met als gevolg de bekende verwoestende uit werkingen. Daarom vragen de opstellers van dit schrijven aan de hoogleraren in de theologie, die meer phiiosoof, philoloog of historicus zijn, ernstig te overwegen hun leerstoelen op te geven, omdat de Bjjbel ondubbelzinnig het verstand plaatst onder de geloofsgehoorzaam heid. Zonder de Heilige Geest kan geen vruchtbare theologie bedreven worden, indien men dit wel doet dan schept dit slechts misverstand en dwaling, dan wordt de Heiligmaking tot een verve lende moraal en farizese eigengerech tigheid, de ernst van het gericht wordt door goedkope genade verdoezeld, daar door wordt heilszekerheid ingeruild voor eigengerechtigheid, wordt beke ring als dweperij beschouwd, de tucht van de Heilige Geest voor „wettisch heid" uitgekreten, wordt naar de toe komst niet meer gevraagd en laat men de secten vrij spel', terwijl men niets meer weet van de werkelijkheid der wedergeboorte. Zich tot de kerk wendend vragen schrijvers, wat gedaan wordt voor de zielszorg van de studenten in de theo logie hier kunnen de studentenpredi- kanten het niet meer alleen af en of bij de kerkelijke examina wel onder zocht wordt of de innerlijke roeping tot de dienst van Christus en de wil om aan de Schrift te gehoorzamen wel aanwezig zijn. Ook stelt men de vraag hoe het toch komt dat leertuchtgeval- len steeds betrekking hebben op predi kanten, van wie het denken in de richting van andere kerken gaat en dat niet zij, die het geloofsleven van hun eigen gemeente verwoesten tot verantwoording geroepen worden. Men acht het een andraaglijke tegenspraak, dat in de gemeente gebeden wordt om gevolmachtigde getuigen van het Evan gelie, terwijl de opleiding tot predikant geschiedt op plaatsen waar het funda ment van het geloof stelselmatig ver woest wordt. De open brief eindigt als volgt: De nood is zeer groot, niet slechts voor de gelovige gemeente, maar in het bijzonder met het oog op ons ge hele volk, dat zo hopeloos verdwaalt en waarin de zoutende kracht van het christendom zo zeer ontbreekt. Waar is nu hulp? Jezus Christus en zijn apostelen roepen ons toe: Doet boete. Bekeert u. Wordt hervormd in uw gemoed! Wie de Zoon loo chent heeft ook de Vader niet (1 Joh. 2, 23)! Van het menselijk den ken kan de redding niet komen, zo lang dit niet in geloofsgehoorzaam heid en daarom onder het geopen baard bijbelwoord staat. Echt ge loof is te allen tijde daar ontstaan, waar het geweten getroffen werd en men tot Jezus Christus, de Heiland van zondaren zijn toevlucht nam. Echte boete voert uit de zonde van geloofstwijfel en overtreding van Gods gebod terug naar het ware ge loof. Wij verzoeken de leiding van de kerk en van de faculteit om een ant woord, dat duidelijke en bevredigen de wegen wijst om deze brandende nood te beëindigen, daar het hier om het bestaan en om het jongere ge slacht van onze kerk gaat. Onder de ondertekenaars van dit schrijven bevonden zich de bekende Nieuwtestamentieus Frits Rienecker, de kunstschilder Karl Kühnle, verder doctoren, burgemeester, predikanten, ingineurs, advocaten, zakenmensen en anderen. KRABBENDIJKE, 7 maart. Winston 1 75/80 46, 1 70/75 47—52, 1 65—70 50, 1 60/65 33—40, 1 55/60 16—23, 11 75/80 44, 11 70/75 42—48, 11 65/70 35—45, 11 60/65 23—34, 11 55/60 15—19, 11 75/85 43. 11 65/75 39—41, il 55/65 22—24. 111 grof 13—18, 111 fijn 8—13, kroet 9—20. golden delicious 11 85/90 64—70. tl 80/85 6473, 11 75/80 62—76. 11 70/75 62—76, 11 65/70 49—62, 11 60/65 34—38, 11 db 16—22, 111 grof 31—53, 111 fijn 13—28, kroet 13—22, stek 8—17, lombart calville, 11 90/100 38, 11 80/90 39—41, 11 70/80 44—46, 11 60/70 32—38, 111 grof 16—33, 111 fijn li—16. kroet 9—15, jonathan 11 75/80 30, 11 70/75 33—75, 11 65/70 36—39, 11 60/65 21— 25, 111 grof 21—30, lil fijn 10—23, rode jonathan 1 60 65 41. 1 60/70 41, 11 d 16, 111 grof 27, goudreinetten 11 75/85 26, 11 65/75 26, li 65/75 28. baxton 111 grof 18. 111 fijn 813, st. remy 1 65/ op 20.10 Winston 175/80 52, 1 70/75 58. 1 65/70 53, rode jonathan 175'80 61, 1 60/65 63, golden delicious 11 80/85 74, 11 75/80 77, 11 70/75 76, 11 65/70 69, 11 60/65 56. TERNEUZEN, 8 maart. Per 100 stuks in centen, glassla 1 17.20—22.70, C 2 16.20— 17. Per stuk in centen: knolselderij A 2 15 20, C 2 6, per bos in centen; selderij 2543, radijs 11 26. aardappelen per 100 kg: bintje 1 9.20, gronten per kg: andijvie 1.20, rode kool 7—10, boerenkool 9—13. savoye kool 2538 witte kool 9—10, bospeen 17—22, prei A 2 29—35, B 12—23, spruiten A 2 51—71, B 2 40, uien 12—20, witlof A 2 4247, B 2 3148, afwijkend 1029, breekpeen 2—5, veldsla 11 61—65, golden delicious klasse 11 maart 85 68—74, 80 69—73, 75 73—76. 70 73—78 65 80 69—73, 75 73 —76, 70 73—78 65 50—63, III grof 50—58, II fijn 25—29, kroet 2230 jonathan klasse II 8040, 4044, 70 39—42. 65 36-41, 60—63, III grof 2533, III fijn 815, goudrei netten klasse II 75 27 65 20, III grof 17—25, II fijn 1114, kroet 8, lombard calville klas se II maat 70 52, 60 35, II d 10, II grof 24. U fijn 812, kroet 16. wlnston klasse n maat 7d 41, 65 37—41, 55 20—26, II d 8—10. II grof 2124, III fijn 916, kroet 1012, win- terbananen, III grof 18—21, remy III grof 18. BEiRGEN OP ZOOM, 8 maart. Andijvie 77—81, waspeen 7—25, prei 10—20, kroten 6: spinazie 75—96. sla 15—30, rode kool 7—10. prei 10—20, witte kool 5ji—6, savoye kool 7 —24, raapstelen 4—7, radijs 28—33, spruiten 20—1.07, witlof 6—42, boerenkool 6—13. Saint Remy III 6—32, Lombarts calville IIT 831, Jonathan III 8—32, Golden delicious III geen notering; Goudreinetten III 8—'19, Winston III 8—30. EIERVEIL1NG BERGEN OP ZOOM Eiernoteringen van de Coöp. Wouwse melk inrichting Bergen op Zoom, Ingaande donder dag 9 maart 1961. Prijsklasse O 17 cent, id. 1 16 cent, Idem 2 15 cent, idem 3 14 cent, id. 4 13 cent. Idem 5 12 cent. zich. „De gemeente heeft mij een poets gebakken", zei Van L. Zijn knecht was van Belgische nationali teit en daarom had hij gedacht dat een dergelijk rijbewijs voor hem niet noodzakelijk was. De knecht was ech ter op de gemeente ingeschreven. Voor de eerste overtreding moest hij 15 gulden of 3 dagen betalen en voor het ontbreken van het werkboekje werd de boete van 5 gulden of 1 dag verminderd tot een gulden of een

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 4