Zeeuwse middenstand bereidt zich voor op de toekomst Middelburgse silo op papier Ambtenaar op secretarie doet zijn beklag bij B. en W. van Baarland Verheugende de Goese groei bij leeszaal Modernisering van winkels Laatste Veer se visser Yerseke gemeenschap helpt r.k.-parochie Vierkant mis met het fruit' A.R. Goes bespreekt het gemeentebeleid Jelle Troelstra over: en zien Wethouders krij< meer wedde en Verhoging salaris van wethouders Geen animo voor samenwerking met a.r. kiesverenigingen Internaten voor schippers jeugd zijn bijzonder waardevol Aanbestedingen op Schouwen Ontwikkeling Coöp. Eiland Walcheren in stijgende lijn CJV-aktie voor vluchtelingen kinderen Consulenitenhuis wordt toch landbouwcentrum Examenresultaten Donderdag 9 maart 1961 ZFEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 MIDDELBURG. In tal van plaatsen in ons gewest gaat de winkeldrijvende middenstand zich instellen op de toekomstige ontwikkeling van Zeeland. Men heeft goede verwachtingen van de toekomst, waarin niet alleen het inwonertal van diverse steden en dorpen, maar ook het toerisme in belangrijke mate zal toenemen, met name op Noord-Beveland en in de kuststreek van Zeeuwsch- Vlaanderen. In deze gebieden gaan de middenstanders zich vooral bezinnen op hun taak onder veranderende omstandigheden. Stem uit Schouwen: ,T>*> Ongeveer een jaar geleden hebben de winkeliers uit Wissenkerke besloten, in samenwerking met de rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje, een deskundig onderzoek te doen instellen naar de wenselijkheid van verbetering der winkels. Zowel van het exterieur als van het interieur der diverse winkels zijn foto's gemaakt en van elk bedrijf is een beschrijving ge- maakt, waarbij suggesties zijn gedaan voor verbetering. Enkele zakenmensen hebben besloten onmiddellijk het advies op te volgen. Het toerisme op Noord- Beveland neemt belangrijk toe en men wil zich aanpassen aan de verlangens en koopgewoonten der tijdelijke klanten. Naar wij vernemen overweegt men in Renesse op Schouwen-Duiveland het Wissekerkse voorbeeld te volgen. Kust Zeeuwsch-Vlaanderen In de kuststreek van Zeeuwsch-Vlaan- deren bestaat optimisme met betrek king tot de toekomstige ontwikkeling van de recreatie. Tal van winkeliers zijn van mening dat het gewenst is hun bedrijven aan te passen aan de ge wijzigde omstandigheden. Een commis sie van drie personen is gevormd, die in samenwerking met een midden- stadseconoom, een rapport zal sa menstellen over de perspectieven in dit gebied. In deze commissie hebben zitting mevr. M. C. Tienstra-van der Peijl te Nieuwvliet en de heren T. van Laarhove te Breskens en A. C. Korstan je, rijksmiddenstandsconsulent voor Zee land. Het rapport zal betrekking hebben op de gemeenten Breskens, Groede, Nieuwvliet, Gadzand en Retranche- ment. De rijksmiddenstandsconsulent voor Zeeland heeft tijdens een woensdagmid dag gehouden persconferentie medege deeld dat wordt overwogen een boek- houdbureau voor de Zeeuwse midden stand op te richten. Op het ogenblik hebben diverse middenstandsgroepen bakkers, slagers etc. via hun vakorganisaties een landelijk boek- houdbureau, doch de afstand van Zeeland naar deze in Den Haag of Utrecht gevestigde bureaus is te groot. Verschillende middenstandsgroepen voe len er voor gezamenlijk in Zeeland een bureau te stichten, dat een aanvulling zou kunnen zijn op de reeds bestaande goede particuliere boekhoudbureaus. Hotels Het initiatiefcomité ,,De Bevelanden" zal met een aantal hotelhouders in Goes contact opnemen teneinde te overwegen door het voeren van propaganda het bezoek aan de hotels tijdens de week ends te vergroten, bijv. door, in samen werking met de V.V.V. en de vervoers maatschappijen dagtochten te organise ren. Het initiatiefcomité heeft het stichten van een jeugdherberg op de Bevelanden nog in studie. Antwerpen Voor de Zeeland-week, die van 2 tot en met 7 juni in Antwerpen zal worden gehouden, bestaat veel belangstelling. Men overweegt in Antwerpen op een van deze dagen een groot aantal Zeeuw se autoriteiten uit te nodigen voor een bezoek aan Antwerpen teneinde daar kennis te maken met Belgische auto riteiten. Voorts ligt het in de bedoeling tegen aantrekkelijke prijzen tochten van Zee land naar Antwerpen te organiseren. Slaagt de in Antwerpen te houden Zeeuwse week, dan zal worden overwo gen een soortgelijke manifestatie in 1962 in Gent te houden. Boord in Middelburg Een uit zes personen (bakkers) be staande commissie onderzoekt de moge lijkheid van een betere regeling voor de broodlevering in de Zeeuwse hoofd stad. De Middelburgse bakkers hebben zich steeds i het standpunt gesteld dat alle gezinnen voor 12 uur vers brood moeten hebben, doch in verband met de uitbreiding van de stad en het te kort aan personeel is het heel moeilijk dit vol te houden. Er zijn 26 bakkers in Middelburg en men overweegt nu te komen tot een regeling, waarbij bak ker en klant gebaat zijn. Het zal nog wel enige tijd duren voor de plannen zijn uitgewerkt. Men denkt o.a. aan de mogelijkheid van klantenruil. GOES. In de vergadering van de A.R. kiesvereniging .Nederland en Oranje" te Goes op donderdag 16 maart, des avonds om acht uur in de Prins van Oranje zal het gemeentebeleid ter spra ke komen. De beide raadsleden van de gemeente Goes voor de A.R. mr. J. G. v. d. Burgt en M. Loeve zullen dit be leid aan een nadere beschouwing onder werpen. Het bestuur van de A.R. kiesvereni ging heeft de heer H. Griffioen benoemd tot secretaris. De heer Griffioen, die op de jaarvergadering tot bestuurslid werd benoemd volgt in deze functie op de heer D. J. Rouw. HAAMSTEDE, Voor de jaarverga dering van de Vereniging tot Bevorde ring van tuinbouwonderwijs, die onder voorzitterschap van de heer Jac. Steur werd gehouden bestond matige belang stelling. In zijn openingswoord wees hij op de uitbreiding van de tuinbouw en fruitteelt, die vooral op fruitteeltgebied wel eens fataal kon zijn. „Het komt vierkant mis te zitten met de toenemen de duizenden tonnen appels en peren" aldus de voorzitter. De heer J. Jonker bracht verslag uit van het proefbedrijf. De aftredende be stuursleden de heren W. Capelle en P. Adam werden herkozen. Met ingang van 1 januari is de heer L. Hack, hoofd van de tuinbouwschool in dienst getreden van de Z.L.M. Hij kreeg daartoe eer vol ontslag van de vereniging. Meege deeld werd nog, dat de chemische proe ven met onkruidbestrijding voortgezet zullen worden. scJ Raad Zoutelande ZOUTELANDE. De raad heeft in «jn gisteren gehouden vergadering be sloten de wethoudersbezoldigingen met een bedrag van 1080 gulden per jaar te verhogen. Wel vroegen verschillende leden of het geen tijd wordt dat ook de presentiegelden van de raad worden verhoogd. De heer P. Kleinepier was van mening dat een vergoeding van tien gulden geen luxe is. De heer K. Wou ters kon zich verenigen met de voorge stelde verhoging voor de wethouders alhoewel hij liever had gezien dat geen vrijstelling zou worden verleend voor de A.O.W.-premle. De heer K. de Wolf betoogde dat er financieel iets scheef zit tussen de wethouders en de raads leden. De voorzitter, de heer J. de Pree, zegde toe dat dit door B. en W. zal worden bekeken. Wanneer het col lege meent dat er verandering moet komen kan de raad in een volgende vergadering een voorstel tegemoet zien. De jeugdbrandweer krijgt in het ver volg een vergoeding van 1.10 per uur per lid. Het aanleggen van waterleiding op-het strand werd opgedragen aan de firma C. W. Leijnse. Het pand Noordstraat 10 zal worden verhuurd aan de heer K. Hoogerheijde te Middelburg. Aan de heer A. Boogaard werd grond verkocht voor het -bouwen van een garage. Met de Bank voor Nederlandse gemeenten werd een geldlening aangegaan van 100.000. In de rondvraag informeerde de heer Kleinepier hoe het staat met het nieu we sportveld en of er al iets bekend is over een kleedgelegenheid. Hierop deel de de burgemeester mee dat tot nu toe alle pogingen om hiervoor subsidie te krijgen zijn mislukt. Nu worden er be sprekingen gevoerd met het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen over het verlenen van een bijdra ge. Als dit niet lukt zal de gemeente zelf eventueel met medewerking van de sportmensen iets moeten doen, aldus de burgemeester. Of de nieuwe zuiverings installatie nog voor het seizoen in ge bruik kan worden genomen is niet ze ker. Tenslotte toonde de burgemeester de raad een ontwerp van de nieuwe muziektent die op het Raadhuisplein zal komen. Gemeente Ovezande OVEZANDE. In vlot tempo heeft de gemeenteraad gistermiddag een groot aantal punten afgewerkt. Vrijwel zonder discussie kon de raad akkoord gaan met de wens van het college van Ged. Staten tot verhoging van de wet- houderssalaTissen. Voor Ovezande be draagt de wedde thans per wethouder 840 gulden per jaar en volgens de ont- werpherziening wordl; dit per 1 januari a.s. 1080 gulden per jaar. De woning Bloemenstraat 16 werd verhuurd aan de heer P. Koens voor 8.70 per week. Als bijdrage in de kos ten voor elektrificatie van het pand Noldijk 11 verleende de raad 356 gul den. Dit bedrag komt nagenoeg over een met de bedragen, die over het al gemeen voor dergelijke aansluitingen beschikbaar worden gesteld. Met de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten werd een geldlening aangegaan van 60.000 gulden. Op een desbetreffende vraag deelde burgemeester Th. J. An- driessen in de rondvraag mede, dat met de riolering van de Groenendijk wellicht in de zomer een aanvang wordt gemaakt. Op een andere vraag ver klaarde de burgemeester, dat de goed keuring op het raadsbesluit tot aankoop van bouwgrond nog niet binnen is. MIDDELBURG. In de Concert- en gehoorzaal gaf de bekende kunstschilder en radio-commentator Jelle Troelstra een lezing getiteld „Schilderijen zien". De heer Troelstra zette op de levendige en boeiende wijze hem eigen, uiteen dat de stijl of school van een schilder bij de beoordeling van zijn schilderijen niet belangrijk is. Wezenlijke waarde heeft slechts de wijze waarop hij zijn eigen beleving in zijn schilderijen tot uiting brengt. Hij haalde bij zijn causerie ver schillende voorvallen aan die hij in zijn lange loopbaan als kunstcriticus en rondleider op tentoonstellingen mee maakte. Ter illustratie liet hij dia's zien, van schilderijen van verschillende meesters, die betrekking hebben op hetzelfde onderwerp, doch toch steeds geheel verschillend geïnterpreteerd zijn, al naargelang de aard van de schulden. Een. boeiende lezing die zeker een gro ter gehoor verdiende dan in de concert zaal aanwezig was, Kringturnkampioenschap- pen in Middelburg MIDDELBURG. De gymnastiek- vereniging „Medioburgum" houdt za terdag 11 maart in de Sportzaal aan de Bachtensteene de Kringkeurturn- kampioenschappen 1961. De wedstrijd vangt om vier uur 's middags aan. De leider is de heer L. Soeting. BÏGGEKERKE. Tijdens de jaarver gadering van de C.H.U.-kiesvereniging zijn door het bestuur mededelingen ge daan over de gehouden bespreking met de kiesverenigingen uit Koudekerke en Zoutelande over de herindeling en de kandidaatstelling voor de raad van ge meenten. Daaruit bleek dat Koudeker ke en Zoutelande niets voelden voor sa menwerking met de A.R.-partij. Wel achten de besturen van de drie kiesver enigingen het gewenst in eigen kring samen te werken. Besloten werd de kandidatenlijst men te stellen aan de hand van het aantal stemmen van elke gemeente. Koudekerke, dat het grootste aantal stemmen heeft levert dus de lijsttrekker, dan volgt Zoutelande als nummer twee en tenslotte Biggekerke. Mocht het zo zijn dat bij de raadsverkiezingen de C.H.U. vier zetels behaalt dan is de vierde zetel voor Koudekerke. Hiermee waren de leden in Biggekerke het niet eens. Het bestuur zal nu op een volgen de gezamenlijke bestuursvergadering de ze zaak nogmaals ter sprake brengen. In de nieuwe gemeente Valkenisse zal elke kiesvereniging zelfstandig blijven wel komt er een overkoepeling. Uit he jaarverslag van de secretaris, de heer M. Caljé, bleek dat het afgelopen jaar een kleine ledenwinst is geboekt. De pen ningmeester maakte melding van een batig saldo. De aftredende bestuursle den de heren P. Schout en M. Caljé wer den herkozen. De contributie bleef ge lijk. Mevrouw E. T. Schilders-Platteeuw uit Terneuzen slaagde voor het diploma Schoonheidsverzorging. Dit examen werd afgenomen te Den Haag door de stich ting Vakexamens Schoonheidsverzor ging. De vissersvloot van Veere gaat in verband met de afsluiting van het Veerse Gat het oude stadje verlaten en Bert Haanstra maakt een film van dit vertrek. Doch één visser blijft in Veere wonen en hij zal 's avonds, als vanouds aan de kade meren. Het is de 65-jarige Leen Verlinde, Markt 204. Hij vist niet op garnalen, maar is de enige palingvisser en heeft er daarom geen hinder van dat straks het water in het Veerse Meer verzoet. Leen Ver linde is blij in Veere te kunnen blij ven en zijn vrouw niet minder. Zij zijn bijzonder gehecht welke Veer se visser overigens niet aan de ka rakteristieke stad met het prachtige stadhuis. De leerlingen van de school met de Bijbel te Sint Annaland hebben een be drag van 14,50 bijeengebracht voor de stichting „Het vierde Prinsenkind". Door de Christelijke Meisjesclub Mar tha te Zoutelande is in februari voor de N.O.V.I.B. bijeengebracht 15,45. YERSEKE „Actia Oecume- nica". Met deze twee woorden geeft de pastoor van de rooms-ka- tholieke parochie in Yerseke zijn gevoelens weer als hij spreekt over de actie voor het herstel van zijn kerkje, waaraan vrijwel de gehele gemenschap in Yerseke spontaan heeft meegeholpen. In Yerseke is een voorbeeldig staaltje van eens gezindheid getoond. De r.k. kerk verkeert in desolate toestand. Voor een grondige restauratie is echter veel geld nodig. Daarom ontketende de pastoor enkele ac ties. En wat de pastoor nooit ver wacht had: vle inwoners van de hervormde, gereformeerde en vrij evangelische gezindte stelden zich achter de acties om zodoende een bijdrage te kunnen leveren voor herstel van de r.k. kerk. De resul taten zijn verblijdend. Enkele dui zenden guldens zijn al binnen. De pastoor verwacht, dat hij voor de restauratie van zijn kerk en pas torie ongeveer 20.000 gulden op tafel moet leggen. De rooms-katholieken in Yerseke kunnen dit bedrag niet opbrengen, want hun aantal is maar klein. De pastoor organiseerde niet temin enkele acties. Zo zette hij een loterij op touw, die een flinke som opbracht. Enkele mossel- en oesterkwekers die geen lid zijn van de r.k. kerk, deden de pastoor de suggestie aan de hand om met een intekenlijst alle oester- en mosselkwekers langs te gaan, ongeacht hun godsdienst. De pastoor was hiervoor wel te vinden, al was hij wel een beetje bang, dat de opbrengst niet groot zou zijn. Maar nadat de eerste kwekers met enkele fikse bedragen hadden ingetekend hadden de ietwat pessimistische ge dachten plaats gemaakt voor optimis tische geluiden. Het resultaat was verbluffend. De pastoor had na zijn bezoek aan 20 ingezetenen van Yerseke meer dan duizend gulden binnen. Die ingezetenen waren allen niet-katholiek. Ook andere inwoners uit de gemeente Yerseke schonken een geldelijke bijdrage. Kortom: de actie van de pastoor werd een groot succes. Een actie, waaraan nagenoeg alle godsdienstige groepen in Yerseke hebben meege werkt. „Actia Oecumenica", zoals de pastoor terecht opmerkt. BAARLAND. Naar wij ver nemen heeft de eerste ambtenaar op de gemeentesecretarie te Baar land een klaagschrift ingediend bij het college van B. en W. In dit klaagschrift zouden bezwaren met name gaan tegen het feit, dat er bestellingen en leveranties worden gedaan buiten het raam van de be groting. De gemeenteraad heeft in de dinsdagavond gehouden ver gadering achter gesloten deuren het schrijven van de ambtenaar behandeld. Burgemeester W. N. van Liere, die niet uitvoerig op deze klacht wilde in gaan, vertelde ons, dat er intern wel eens wrijvingen waren, maar dat er van financiële hiaten beslist .geen sprake is. Ook de betrokken ambtenaar wilde liever niet ingaan op de inhoud van zijn beklag. Intussen is ons wel gebleken, dat men op de gemeente-secretarie soms voor verrassingen komt te staan wat betreft de nota's, die ingediend worden. De laatste tijd is het namelijk voor gekomen, dat er enkele opdrachten zijn verstrekt, waarvoor gelden nodig wa ren, die niet binnen het raam van de begroting vielen. Daardoor wordt de controle op de binnenkomende nota's uitermate bemoeilijkt. Deze handels wijze kan ook inhouden, dat er uitga ven worden gedaan, waarvoor geen be grotingsposten aanwezig zijn. Het gaat weliswaar niet om honderden of duizen den guldens, maar toch schept deze gang van zaken blijkbaar een gevoel van onbehagen. Als het om kleine be dragen gaat, kan dit in de regel wel opgevangen worden door middel van een begrotingswijziging. Kennelijk heeft bij deze ambtenaar de gedachte voorgezeten om vroegtijdig op deze onbevredigende gang van za ken te moeten wijzen gezien ook de rea liteit van de ontwikkeling in de gemeen te Goes en het daardoor verscherpt toe zicht van het college van Ged. Staten. GOES. De Goese Lees- en uitleen- biblictheek heeft in de leeszaal haar jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden. In tegenstelling tot vorige vergaderingen kon de voorzitter van de vereniging dr. ir. Ubbink een flink aan tal leden verwelkomen. Spreker memo reerde de belangrijke groei die het uit leenwezen in het afgelopen jaar te zien gaf. Hij wekte de aanwezigen op de aan de gang zijnde ledenwerfactie te stimu leren. De directrice van de Leeszaal mej. H. J. Meurs kon de groei van de leeszaal met enkele cijfers nog duide lijker accentueren. Voor het eerst over schreed het ledenaantal de duizend (1009). Het aantal jeugdleden bedraagt 740. Voor dit laatste aantal is bijzon der toegenomen hetgeen mej. van Meurs toeschreef aan de fleurige omgeving waarin de jeugdbibliotheek nu gevestigd is. De jeugd leende in 1960 in totaal 14000 boeken en de volwassenen 40000. De penningmeester van de vereniging de heer L. Anderson, noemde financi ële positie van de vereniging gunstig. De voorzitter tekende hierbij aan, dat de Leeszaal bestaat bij de gratie der Ge meentelijke en Provinciale subsidie's. DE HEER J. BROEZE IN TERNEUZEN: TERNEUZEN. Voor de eerste keer sinds de oprichting in oktober 1959 hield het internaat voor schipperskinderen Ju liana te Terneuzen een feestavond. Dit gebeurde in het hervormd verenigings gebouw De Schakel, dat geheel met ouders en belangstellenden was bezet. In zijn openingswoord richtte de heer J. Broeze directeur van het school fonds voor schipperskinderen vanwege de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam, een speciaal welkom tot burgemeester mr. H. Rijpstra, het bestuur van Schut- tevaer en de heer J. Kouwen van de rederij Ph. van Ommeren. De heer Broeze zei dat het de bedoe ling is elk jaar in Terneuzen net als bij de vijf andere internaten een feestavond te houden met als doel de ouders een inzicht te geven in het werk van het internaat. Na enkele toneelstukjes van de kinderen vervolgde de heer Broeze dat velen de internaten op een lijn stellen met inrichtingen, of gestichten. Dit is een verkeerde zienswijze. De in ternaten moet men zien en zij zijn dit ook als tehuizen voor de schip perskinderen. Ofschoon, aldus de heer Broeze, een goed pleeggezin beter is, hebben de zes Nederlandse internaten toch ook hun voordelen. Hier leren de kinderen DREISCHOR. Namens het Advies bureau der Ver. van Nederlandse Ge meenten te Amersfoort werd namens het Gemeentebestuur van Brouwersha ven aanbesteed het vernieuwen van een gedeelte van de havenbeschoeiing te Brouwershaven. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver, het aann. bedrijf H. Stouten te Brouwershaven voor een bedrag van 99.300. Door het Architectenbureau Giljam- Ellemeet werd aanbesteed namens de N.V. „Verzicht" te Leidschendam het bouwen van een bungalow in Noordwel- le aan het aannemingsbedrijf R. T. Lou- werse te Scharendijke voor 29.970 en namens dezelfde opdrachtgever het bou wen van 2 bungalows in Noordwelle aan L. W. Boogert te Oosterland voor 59.650. Voor rekening van de heer F. J. de Groot te Rotterdam zal een landbouw- schuur in Ellemeet worden verbouwd tot pension. Het werk zal worden uit gevoerd door J. Padmos te Eikerzee voor een bedrag van 26.266. Jonge Kerk op Schouwen gaat schilderijen bekijken ZIERIKZEE. De Jonge Kerk, afde ling Schouwen-Duiveland gaat wat nieuws organiseren. Men heeft het plan opgevat om op 18 maart a.s. in de C.J.V.-zaal aan het Visstraatje te Zie- rikzee naar de moderne Zierikzeese kunstschilder Jan Jongschaap te gaan luisteren. De heer Jongschaap, die een talent vol kunstenaar is zal niet alleen la ten zien wat hij schildert, doch de Jon- ge-Kerkers proberen uit te leggen hoe hij het zelf beleeft. Na de uiteenzetting van de heer Jongschaap zal Vicaris Kelling uit Drei- schor het een en ander vertellen over de kunst in zijn onderwerp „Kunst en Evangelie". KAMERVERHUURDER GEARRESTEERD VLISSINGEN. De recherche te Vlis singen heeft de 52-jarige kamerverhuur der L. gearresteerd wegens het geven van rendez-vous. Hij is in verzekerde bewaring gesteld en zal worden voorge leid voor de officier van justitie te Mid delburg. onder deskundige leiding gemeen schapszin. Voor de schippers vormt de jeugd, die de leerplichtleeftijd be reikt, een groot probleem, vooral om dat het afstaan van de kinderen diep ingrijpt in het gezinsleven. Het is dan voor de ouders een grote geruststel ling te weten dat de kinderen goed verzorgd worden. Het intemaatswerk kan echter pas goed tot zijn recht komen indien hulp van de ouders ver zekerd is. Zeer belangrijk noemde spreker de schippersjeugd op deze in ternaten voor te bereiden. De heer Broeze maakte een vergelij king tussen het zgn. ligplaatsonderwijs en het continu-onderwijs, de laatste soort waarbij de kinderen in vier jaar volledig lager onderwijs ontvangen. In Terneuzen is een schippersschool, die eigendom is van de gemeente en hoe wel de samenwerking tussen school en internaat uitstekend is, moeten beide in stellingen toch als twee lichamen wor den gezien. Nadat er nog een toneelopvoerinkje had plaatsgevonden overhandigde de heer A. Vermeulen als penningmeester van Schuttevaer aan de directrice van het internaat, mej. Kielman, een bedrag van tweehonderd gulden. De heer W. B. van Leeuwen, leerkracht aan de school voor schipperskinderen, gewaagde nog van de groei van de school, die thans veertig leerlingen telt. De heer Kouwen vertoonde ten slotte de film „Kalle in gevaar". die viervijfde deel van de inkomsten uitmaken. In de rondvraag werd de wens geuit om de leeszaal gedurende de vakantie's niet of zo kort mogelijk te sluiten. Men zal pogen aan deze wens gevolg te geven indien de perso neelsbezetting dit zal toelaten. Na dit huishoudelijke gedeelte nodigde de voor zitter de aanwezigen, onder wie de Goese waarnemende burgemeester dr. J. W. Nooteboom, uit voor een lezing van de bekende schrijver de heer K. C. van Spronsen (pseudoniem Rudolf van Reest). Voor hij deze schrijver het woord gaf deelde de heer Ubbink nog mede, dat in dit jaar op een terrein achter de leeszaal ook de Centrale Plat telandsbibliotheek voor Zeeland zal wor den gevestigd. De heer van Spronsen bepaalde daarna de aanwezigen bij het onderwerp „Uit de wereld van het boek en Uit het boek der wereld". Een la wine van boeken stort zich momenteel over ons uit, aldus spreker. Niemand kan deze lawine bijhouden. Men heeft in het verleden wel eens gedacht, dat het boek eerst door de radio en meer recent door de t.v. zou worden verdron gen. Doch niets is minder waard ge bleken. Er zijn boeken te kust en te keur. Uivoerïg stond spreker stil bij de stijgende, physiek ongezonde, stapel sexuele romans. Hij noemde dit ver schijnsel een gevaar voor onze jeugd dat nog wordt aangewakkerd door de overdreven aandacht, die diverse publi citeitsmedia, zoals film en t.v., aan dit pathalogische onderwerp wijden. De heer van Spronsen betoogde, dat het boek grote invloed op ons leven en den ken, zowel ten goede als ten kwade, uitoefent. Na nog diverse facetten van het boek in het algemeen en van zijn auteurs te hebben belicht mocht de heer van Spronsen een hartelijk dankwoord van de voorzitter in ontvangst nemen. Voor de aanwezigen bestond daarna nog gelegenheid de inrichting van de lees zaal te bezichtigen. Advertentie Doe mee aan onze gezeifige Punten-prijsvraag. Formulier bij uw winkelier verkrijgbaar. MIDDELBURG. In een vergadering van de Kring Middelburg en omgeving van de Coöperatieve landbouwvereni- ging „Eiland Walcheren" hield de di recteur, de heer H. J. Bckink, een inlei ding over „De ontwikkeling in de coöpe ratie". Daarin deelde hij enige cijfers mee over de vooruitgang, die de ver eniging in enkele afdelingen had ge boekt. Wat het voer betreft was een verho ging van 23 procent te constateren. Er was een hogere omzet in het kracht voer geweest en, zoals de heer Ikkink verklaarde, een, volgens hem, onnodige prijsverhoging door een dringende vraag. „Grondstoffen waren er toch ge noeg aanwezig." Omdat een groot gedeelte van de win tertarwe niet is ingezaaid, ontstond ook een grote vraag naar zomertarwe. De vooruitgang in omzet wat de fijne za den -betrof kon bevredigend worden ge noemd. Ondanks de moeilijkheden die er waren inzake het pootgoed was er toch een omzetstijging van negen procent. De meststoffen vertoonden een stijging van 31 procent. De prijzen van stikstof en kali waren verlaagd. Zowel de vaste als de vloeibare brandstoffen vertoon den een opwaartse lijn. De landbouw werktuigen hebben een belangrijke plaats ingenomen. De omzet van de werkplaats hiervoor steeg zelfs met zes tien procent. Zo zal de door de Coöperatieve Landbouwvereniging „Eiland Walche ren" op het Middelburgse industrieter rein te bouwen landbouwsilo er uit zien. De silo, die tot het laagbouwtype behoort, heeft 24 cellen van elk hon derd ton. Aan weerszijden zijn stort- putten geprojecteerd, waarin de los aangevoerde granen en peulvruchten worden gestort. Jacobsladders zorgen voor verder vervoer. In de zestien me ter hoge werktoren staan de machines, die nodig zijn voor de bewerking en droging van de produkten. Ieder jaar organiseert het Christelijk Jongeren Verbond (CJV) een actie om kinderen uit de vluchtelingen kampen uit West-Duitsland een vakantie van zes weken te bezorgen in Nederlandse pleeggezinnen. Reeds vijf keer komen ook een aan tal van deze kinderen naar Zeeland. Ook dit jaar wil het CJV weer trach ten een aantal Zeeuwse pleeggezinnen te zoeken dat een kind wil opnemen. Het betreft kinderen van 10 tot 15 jaar die in vluchtelingenkampen leven en die nodig enige tijd moeten worden on dergebracht in een normaal gezin. De kinderen komen van 8 juli tot 19 augustus. Het CJV hoopt vele pleegge zinnen te vinden want de (morele) nood is vaak heel groot. De heer H. Evers- dijk, hoofd van een school in Heinkens- zand, zal zich, evenals de voorgaande jaren, weer belasten met de organisatie voor de Zeeuwse kinderen. Een ieder die overweegt zijn of haar gezin voor een vluchteling open te stellen kan bij hem nadere inlichtingen verkrijgen, ook kan men zich bij hem opgeven. Men kan kiezen tussen een jongen of een meisje en ook de leeftijd kan men opgeven. Met dit laatste zal zoveel mogelijk reke ning gehouden worden. Als men ziet hoeveel „stille" ellende onder de vluchtelingen in West-Duitsland wordt geleden en als men weet dat de kinderen daar in de eerste plaats de dupe van worden, dan moet men bewo gen zijn met deze mensen. Giften kunnen worden gestort op giro nummer no. 341533 van de heer H. Eversdijk te Heinkenszand. GOES. De gemeenteraad besloot In de januarivergadering het consulen tenhuis de naam van „land en tuinbouw centrum Zeeland" te geven. B. en W. hadden toen voorgesteld de naam „Landbouwcentrum Zeeland". Naar aanleiding van een brief van het colle- 'ge van consulenten stellen B. en W. de raad voor de naam Landbouwcentrum te handhaven. De raad vergadert woens dag 15 maart des avonds om acht uur. Dit seizoen geen wandelpad over de duinen VALKENISSE. De aanleg van een wandelpad over de duinen van Zoute lande tot bijna Klein-Valkenisse zal niet voor het komende toeristenseizoen kunnen worden gerealiseerd. Eerst zal de Polder Walcheren een aantal bun kers in dit gebied moeten opruimen. Deze werkzaamheden zullen vermoede lijk in november van dit jaar gereed komen, waarna met de aanleg van het pad kan worden begonnen. Dit deelt het gemeentebestuur van Biggekerke Gedeputeerde Staten mee. TERNEUZEN. Voor het diploma machineschrijven aan de erkende Pont- school slaagden de dames M. E. de Blaey, H. J. Dieleman, M. J. Diele- man, M. de Jonge, E. J. van Liere, M. Ribbens en de heren T. Rusch, J. P. Uytdewilligen en J. D. Willemsen. Reeds eerder slaagden de dames J. F. M. Au- denaert M. de Bruyn, J. L. E. Duu- rinck, G. G. Gijsel, J. Herrebout, N. C. Oostdijk, P. Padrpos, J. G. H. Remery, M. J. van de Vrede en de heer L. Kempe. Voor het unie-praktijkdiploma machineschrijven slaagde de heer J. Uytdewilligen uit Sas van Gent en mej. M. J. Dieleman uit Sluiskil. „Jeugd en perspektief" OOSTBURG. De afdeling West- Zeeuws-Vlaanderen van de CJBTB kwam in De Eenhoorn bijeen in werk vergadering. De voorzitter, de heer J. de Koeyer, verwelkomde een groot aan tal leden. De heer A. van Hoeve hield etn inleiding over „Jeugd en perspec tief". Hij beperkte zich in zijn causerie tot de landbouw-economische kant. Een geanimeerde discussie volgde, waarin onder meer 'de verhouding stad-platte- land. Er heerst, werd meegedeeld, on der veel landbouwjongeren nog de mis plaatste opvatting zich te schamen voor het beroep dat men gekozen heeft. Het plan werd geopperd om bijeenkomsten te houden met niet-agrariërs, bijvoor beeld op de volkshogeschool. De twee vakante bestuursfunktie wer den als volgt verdeeld: vice-oorzitter J. Scheele en algemeen adjunct D. Dekker. Causerie over Biesbosch GOES. Op uitnodiging van de Kon Natuurhistorische Vereniging, afdeling Goes, sprak in DE OPRIL de bekende natuurkenner, de heer B. J, J. Walrecht uit Kapelle over de natuur in en om de Biesbosch. Dit onderwerp werd door de spreker zeer deskundig behandeld en zeer fraai toegelicht aan de hand van een prachtige serie dia's.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3