Sensationele ontknoping zaak-Peugeot Drukkers zetten de Hoge Raad onder druk Detectiveroman inspireerde tot sinistere dramatiek Macmillan werpt olie op golven Superfantast speelde dubieuze dubbelrol Heftige schommelingen op valutamarkt Zevenduizend blanken voor politieleger OMDAT de zon u liever is dan alle rijk dom van de wereld, omdat de zon u blij en gelukkig maakt en omdat die goede zon u niet mag verblinden of vermoeien - daarom CD SUNGLASSES WAAR BEGINT DE VRIJHEID Voor textiel valt revaluatie mee Officier nog te weinig getraind Woensdag 8 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD' Pag. 7 ORILLARD - MEW YORK I»- per 20 „Onbesmet" geld Winkels in wachtkamers moeten op tijd dicht Koelbloedig VIER MAANDEN WEGENS OPLICHTING Andere kandidaten ZILVEREN BROODMAND VOOR DR. HIRSCHFELD Nieuwe wisselkoersen J In het kort grieperig! Advertentie Pierre Larcher Marie Guy Jean Rothraann Nicole Miemizik Raymond Rolland Van onze correspondent PARIJS De ontvoerders van de kleine Eric Peugeot hebben bekend. Dat kwam aan het einde van een verhoor van precies 48 uur. Nadat de weinig ervaren Ray mond Rolland, alias Roland de Beaufort, centimeter voor centimeter terrein had moeten prijsgeven aan de politie terwijl de volleerde bandiet Pierre Larcher nog stand hield, volgde net op tijd de ontknoping. Dat was tijdens de dramatische confrontatie tussen twee misdadigers. Commissaris Denis, die het gehele onderzoek had geleid met assistentie van de inspecteurs Mominout en Le- boul, alsmede Roger Perrault, de bankbiljettendeskundige van de na tionale veiligheidsdienst, speelde met deze confrontatie zijn laatste maar hoogste troef uit. Hij had namelijk niet veel tijd meer. Slechts 48 uur mocht hij zijn arrestan ten vast houden en van die termijn restten hem nog slechts drie uur. De Duitse student Jean Rothmann had reeds toegegeven, dat hij weliswaar al les had geweten, doch pas nadat de he le zaak achter de rug was. Niettemin had hij voor Larcher een kamer op zijn eigen naam gehuurd en had meegehol pen het losgeld op te maken.«Hetzelfde gold voor Lise Bodin, de Deense schoonheid, die zich op het ogenblik van de ontvoering te Kopenhagen be vond. Zo was het ook met Nicole Mie mizik, de vriendin van Larcher, die on der de naam Yolande Grossé model was geweest bij de Parijse kapper Antoine, mannequin bij verschillende Parijse modehuizen, en later stripteasedanse- res in een nachtclub. Zij waren slechts kruimeldieven en hyena's geweest, die meegeholpen hadden de buit van 50 miljoen francs waarvan er tenslotte nog slechts zeven miljoen over waren te verslinden. Commissaris Denis had hen terugge stuurd naar hun cellen in het politie bureau van Annecy en de Euraziatische danseres Mitsouko, een allemansvrien- dinnetje, dat toevallig tegen dit stel was opgelopen, had hij weggezonden. Zo bleven Raymond Rolland en Pierre Larcher alleen achter. Bij de confron tatie stonden zij vermoeid, met over spannen zenuwen en met rode, bloed doorlopen ogen tegenover elkaar. Com missaris Denis dwong Rolland toe te geven, dat op zijn schrijfmachine de brieven voor het losgeld waren ge schreven, dat hij het was geweest, die het losgeld in ontvangst had genomen en dat ook Larcher bij het geval be trokken was. Tenslotte beschuldigde de commissaris Larcher ervan, dat hij de ontvoerder van Eric Peugeot was ge weest. Larcher zwoer bij hoog en bij laag niets met de zaak te maken te hebben gehad. Alleen had hij het losgeld moe ten wisselen voor „onbesmet" geld. Toen echter de commissaris hem toe beet dat hij daags na de ontvoering daarmee reeds begonnen was, door een zeer duur cadeau voor zijn vriendin te kopen, dat niet Rolland, maar hij de nieuwe auto's had gekocht, dat hij zijn vriendin ter beschikking had gesteld om Eric Peugeot te bewaken en dat dit alles reeds bekend was door Rol land, wist Larcher dat hij verloren was. Na een zenuwcrisis volgde zijn be kentenis. Ja, hij was de oorzaak van alles ge weest. Na een mislukte zakelijke trans actie was hij aan de grond geraakt. Hij bezat geen centime meer. Wandelend over de Boulevard Sébastopol had hij in een boekwinkel de detectiveroman „De Van onze correspondent DEN HAAG. Zestig exploitanten van winkels in wachtlokalen van tram- en busstations zullen zich voortaan aan de normale winkelslui tingsuren moeten houden, hoewel zij vroeger een uitzonderingspositie heb ben bekleed. Deze uitzonderingspositie hebben zij verloren bij een wetswij ziging van februari 1959, zoals de Hoge Raad nu heeft bevestigd. In 1958 had de Hoge Raad beslist dat winkels in wachtlokalen van het open bare vervoer moesten worden beschouwd als winkels in „stationsgebouwen" en dus volgens de Winkelsluitingswet open mochten blijven na de officiële sluitings uren. Daarna is de wet gewijzigd. Bij de behandeling in het parlement is met geen woord gerept over deze kant van de zaak. Pas toen de exploitant van een winkel in het Wassenaarse wachtlokaal van de H.T.M. werd bekeurd, schrok men wakker. Er werden terstond pogingen in het werk gesteld de gedupeerde exploitanten tegemoet te komen maar vooralsnog zonder succes. Nu in hoogste instantie de sluiting noodzakelijk is ge oordeeld. staat deze exploitanten dus niets anders te doen dan zich voorlopig bij de situatie neer te leggen. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft de 46-jarige timmerman D. E. L. gearresteerd, omdat hij geld zou hebben losgeklopt met trouwbeloften. „Ik ben broeder bij de geneeskundige dienst", had de man telkens verteld. Heel wat weduwen en gescheiden vrou wen hadden de man vertrouwd en hem geld geleend. Eén vrouw is naar de politie gegaan. Zij had de timmerman vijfhonderd gul den gegeven, nadat hij had beloofd met haar te zullen trouwen. Verdacht van medeplichtigheid aan de ontvoering van Eric Peugeot ontkomt ook miss-Denemarken-1960, Lise Bodin, niet aan een streng verhoor door de politie. Op de foto een bedrukt kijkende Lise voor het hoofdbureau te Annecy. ontvoering" van Lionnel White zien lig gen. Hij had het boek weggenomen en gelezen. Daarin had hij de inspiratie ge vonden om aan geld te komen. Hij zocht zijn vriend Raymond Rolland op en vroeg hem mee te doen. Na lange onderhandelingen waren zij het er over eens geworden, een van de zoontjes van de familie Peugeot te ont voeren. Gedurende enkele maanden, waarin Larcher „voorschot opnam" bij Rolland, werden de gangen en de gebrui ken van de kinderen van Peugeot nage gaan. Op zekeren dag, twee dagen voor de uitvoering van het plan, werd, geheel volgens de aanwijzingen van de roman, een generale repetitie gehouden. Aan zijn vrouw, die reeds een echtscheidings procedure tegen hem aanhangig had ge maakt. vroeg Rolland de schrijfmachine te leen en Larcher schreef daarop de brief over het losgeld en de brief met de instructies. Daarna stal Larcher een auto, een Peugeot-403. Op de dag van de ontvoering bleef Larcher achter het stuur zitten, terwijl Rolland, gekleed in een pullover, die hij later weggooide, Eric Peugeot oppakte en in de wagen gooide. Daarna reden zij samen Parijs uit, naar de villa die zij in het departement Seine et Oise, dichtbij Pontoise, hadden gehuurd. Terwijl Rol land bij Eric bleef, keerde Larcher naar Parijs terug en belde de heer Peugeot uit een café op. Op de dag waarop het losgeld moest worden uitgetaald, hadden de mannen het jongetje opgesloten, dat twee uur alleen bleef. Rolland had zich in de donkere hal, die toegang geeft tot hotel Doisy, verborgen, nam op het afgespro ken teken de tas met geld in ontvangst en vluchtte door een steeg naar de wagen. Snel maakten zij zich daarna uit de voeten. Dezelfde avond keerden de twee ont voerders terug naar Parijs met Eric, die zij in een verlaten straat lieten uit stappen met de woorden„Ga maar weer naar huis terug". Zelf keerden zij terug naar hun villa bij Pontoise. Met welk een koelbloedigheid de ontvoerders een jaar na de ontvoering te werk gingen, bleek, toen op 18 fe bruari het zestal in een restaurant te Megève een tafeltje had gehuurd. Zij kwamen tot de ontdekking dat aan het tafeltje naast het hunne de heer en mevrouw Peugeot zaten. Zij bleven en hadden een vrolijke avond. Al die tijd werden vriendelijkheden van tafel tot tafel uitgewisseld. Er werd zelfs ge klonken. Van de gehele bende, die nu ge arresteerd is, bleek alleen Larcher een echte bandiet te zijn, die reeds in 1959 gedreigd had een kind te ontvoeren, nadat hij zijn vader, die hem geld ge weigerd had, aan martelingen had on derworpen. De vader was gezwicht voor dit argument en overhandigde zijn zoon enig geld. Daarna moest hij naar het ziekenhuis worden vervoerd, waar bleek dat hij vijf ribben had ge broken. Hét onderzoek in deze zaak heeft 329 dagen geduurd en de politie heeft meer dan tienduizend aanwijzingen onderzocht. Meer dan vijftienhonderd mensen zijn ondervraagd. Waar de tip vandaan kwam, die ten slotte leidde tot de arrestatie van de bende, heeft de politie niet willen mee- KAAPSTAD (Reuter) De Zuid- afrikaanse regering heeft een nieuwe maatregel genomen om haar rassenpoli tiek te kunnen handhaven. Dit blijkt uit een mededeling van de Zuidafrikaanse minister van justitie, Erasmus, dat er een reserve-politiemacht zal worden in gesteld. Het corps zal volledig uit vrij willigers bestaan. Alleen blanken kunnen toetreden. Er hebben zich reeds zeven duizend vrijwilligers gemeld, dat is twee duizend meer dan de door minister Eras mus voorgestelde sterkte. De minister deelde in een toelichting mee, dat de veranderde omsta'ndighedèn het absoluut noodzakelijk maakten, dat de politie onder alle omstandigheden de binnenlandse veiligheid zou kunnen ver zekeren. De politie zal, evenals het leger, met de modernste wapens moeten wor den uitgerust. Zuid-Afrika en Gemenebest Van onze correspondent LONDEN. Voor de tiende keer sinds de tweede wereldoorlog wordt in Londen een conferentie van regeringsleiders van het Britse Ge menebest gehouden. Zij begint van daag. Aan de vooravond daarvan had premier Macmillan een gesprek onder vier ogen mat de man, die tijdens de besprekingen ongetwij feld het doelwit zs.1 zijn van de meest geconcentreerde kritiek, die ooit op een conferentie van het Britse gemenebest is geuit: de Zuidafrikaanse premier dr. H. Ver woerd. De afgelopen dagen hebben al vele deelnemers onomwonden gezegd, dat zij niets moeten hebben van Zuid-Afrika's apartheidspoli tiek. Ondanks alle bittere gevoelens ten op zichte van Zuid-Afrika meent men toch niet, dat het land, dat weldra een republiek zal worden, uit de clusb van het Gemenebest zal worden verwijderd. Premier Macmillan heeft de afgelopen dagen zijn uiterste best gedaan te be werkstelligen, dat zijn collega's het niet tot deze maatregel laten komen. Merkwaardig Zoals men weet is het Britse Gemenebest een merkwaardig verbond tussen Groot-Britannië en een aantal van zijn vroegere koloniën, die na het verkrijgen van de zelfstandigheid vrijwillig een band met Londen behielden onder er kenning van de drager van de Britse kroon als hoofd van de Commonwealth. Enkele leden zijn republieken. Het woord conferentie is eigenlijk fout gekozen wanneer men het overleg van het Gemenebest in Londen bedoelt. Er is alleen sprake van een ruime gedach- tenwisseling op voet van volkomen gelijkheid. Een vastomlijnde agenda is er niet. Bepaalde beslissingen, anders dan voor constitutionele vraagstukken, verbonden aan het Gemenebest, worden er niet genomen. Zo zal er beslist moe ten worden over het lid blijven van Zuid-Afrika als republiek en over het verzoek van het zelfstandig geworden Cyprus om tot het Gemenebest te mo gen toetreden, en van Sierra Leone, dat binnenkort de onafhankelijkheid ver krijgt. Indonesië De deelnemers aan de conferentie zul len intensief van gedachten wisselen over de vraagstukken, die de wereld op het ogenblik vooral bezighouden: de Kongo, het ontwapeningsvraagstuk, de crisis rond de Verenigde Naties, de toelating van communistisch China tot de volkerenorganisatie, enz. Zo zal de premier van Malakka. Abdoel Rachman, die onlangs een bemidde- lingsnoging waagde in het geschil over westelijk Nieuw-Guinea tussen Neder land en Indonesië, deze kwestie ter tafel brengen. Van onze correspondent FjEN HAAG. De sneeuwbal die is gaan rollen met het befaamde boekverkopersarrest van de Hoge raad, is nog lang niet aan het einde van zijn helling gekomen. Als eer ste laag om de kern kwam kort ge leden het leesbibliotheekarrest, waarin de Hore Raad bepaalde dat ook deze vorm van verspreiding niet aan vergunning mocht worden ge bonden. Nu is de Hoge raad de vraag voorgelegd of het vestigingsbesluit grafische bedrijven 1952 eigenlijk wel verbindend moet worden geoor deeld. Deze vraag is van eminent belang voor de gehele Nederlandse drukkerswereld, bestaande uit 2500 bedrijven. Direct na het boekverkopersarrest werd het plan opgevat het grafische vestigingsbesluit te laten toetsen. De eerste zaak die zich aandiende op dit terrein tegen de firma Hoekstra en Zonen- te Balk (gem. Gaasterland) werd aangegrepen. Deze firma wordt gedreven door twee broers, die de zaak onlangs van hun vader hebben over genomen en die geen vestigingsvergun ning bezitten. Het bedrijf drukt De Peperbus, een nieuws- en advertentie blad, voor een uitgever en het drukt en verspreidt zelf de Balkse Courant. Principieel Conform de eis van de officier van justitie veroordeelde de economische politierechter de firma tot tien gulden boete voor het drukken van De Peper bus. Voor het drukken van de Balkse Courant werd geen vestigingsvergun ning nodig geoordeeld, omdat dit werk met het uitgeven van het blad samen hing. De officier tekende wegens het principiële belang van de zaak cassatie aan, stellende dat de drukpersvrijheid art. 7 van de grondwet door dit vonnis was geschonden. Op verzoek van het georganiseerde drukkersbedrijf stemde de firma erin toe, dat voor de Hoge Raad dit stand punt van de officier zou worden weer sproken. Het drukkersbedrijl wil niets liever dan het besluit gehandhaafd zien, want er staan grote belangen op het spel. Mr. Ph. van der Ven uit Den Haag had de moeilijke taak waar van hij zich voortreffelijk kweet dit standpunt te verdedigen. Hij begon met uiteen te zetten welke belangen nu in feite met dit besluit zijn Van onze correspondent DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft de 35-jarige lakspuiter J. A. H. uit Den Haag wegens oplichting van een gescheiden vrouw veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de regering. H. had de vrouw verteld dat hij officier AMSTERDAM De valutakoersen hebben op de eerste dag na de bekend making van de revaluatie hun niveaus nog niet gevonden. Het was op de va lutamarkt nog een aftasten waarbij vooral in de ochtend hevige schomme lingen in de noteringen werden ge registreerd. De koersen gingen in op waartse richting. De dollar steeg tot 3.6414. Dit is 214 Eigen nieuwsdienst ARNHEM De zeer belangrijke ex port naar West-Duitsland van de Neder landse katoenindustrie wordt door de revaluatie niet getroffen. Haar concur rentiepositie op de markten elders zal zij door extra inspanningen ongetwijfeld handhaven, ondanks de ongunstiger ruil voet. Bovendien wordt door de revaluatie de onlangs ingetreden aanzienlijke prijsstij ging voor ruwe katoen gedeeltelijk ge compenseerd. Dit zijn de eerste indrukken* van het .Centraal bureau vöor de katoen-, rayon- delen. Men vermoedt daarom dat deze |en linnenindustrie ter zake van de her- afkomstig is uit de onderwereld. waardering van de gulden. punt boven de officiële pariteit van 3,62. Vergeleken bij het peil van voor de reva luatie toen de dollarkoers nauwelijks de officiële pariteit van 3,80 had bereikt, moest een prijs van 3,6414 wel zeer hoog worden geacht. De reactie bleef dan ook niet uit en een daling volgde tot ongeveer 3,63 Tijdens de notering steeg de dollar tot 3,63-B en daarna zelfs weer tot 3,64. De schommelingen van het pond ster ling waren nog groter als gevolg van de sterke fluctuaties van de dollarkoers ten opzichte van het pond, die zich bewoog tussen 2.7920 en 2,7940. De koersen in Nederland voor het pond sterling lagen tussen 10,14% en 10,17%, hetgeen wel een ruime marge mag worden genoemd. De officiële note ring was 10,15% en steeg later weer tot 10,16. De Duitse mark schommelde mee met de dollar, zodat hij ver boven de koers van voor de revaluatie kwam te liggen. De notering was 91,34. Zeer hoog waren de koersen van Zwit serse franken en Italiaanse lires, waar van men vindt dat zij ondanks tegenspraken voor revaluatie in aan merking komen. Bij de Zwitserse franken kwam dit nog eens extra naar voren in de koersen op termijn, die een belangrijk agio vertoonden. De omzetten bleven nog gering. De handel in binnen- en buitenland moet nog aan de nieuwe koersen wennen. bij de Zuidafrikaanse marine was, belast met geheime opdrachten. Na het verla ten van de dienst wilde hij met de vrouw op een van zijn boerderijen in Zuid- Afrika gaan wonen, maar inmiddels zat hij in moeilijkheden omdat de marine zijn salaris blokkeerde, op een onbete kenend zakgeld na, zo vertelde hij. De vrouw geloofde de man volkomen. Zij nam hem vier jaar lang in huis, hoe wel de verhalen steeds wonderlijker wer den. Zo vertelde H. een stiefbroer te heb ben, die sprekend op hem leek, maar goed Nederlands sprak en een netter voorkomen had. (H. zelf sprak alleen Zuidafrikaans en zo echt dat hij zelfs bij geboren Zuidafrikaners geen argwaan wekte). Na enige jaren kwam ineens de „stiefbroer" (uiteraard H. zelf) bij de vrouw met de mededeling dat H. was ge storven door een ongeluk. Zijn laatste wens was geweest, dat zijn stiefbroer voor de vrouw, haar vier kinderen en de twee kinderen die zij van H. had, zou zorgen. „Regiefout" De vrouw nam de „stiefbroer" ook in huis en nog jaren had de zaak voor H goed kunnen gaan als hij niet bij een andere Haagse familie dezelfde verhalen had gedaan en daar een kleine „regie fout" bij had gemaakt. Als zijn eigen stiefbroer pakte hij namelijk eens een doosje lucifers van een verborgen plaats die hem in die kwaliteit niet bekend kon zijn. Dat werd hem noodlottig. Reeds twee maal eerder heeft H. met de zelfde verhalen oplichtingen ge pleegd, zij het dat hij toen niet de tijd heeft gehad zulke opmerkelijke details te kunnen verzinnen. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De Nederlandse Ver eniging van Meelfabrikanten heeft be sloten de Zilveren Broodmand 1960 uit te reiken aan dr. H. M. Hirschfeld we gens zijn bijzondere verdiensten voor de voedselvoorziening van ons volk in oorlogstijd. Dr, Hirschfeld, die de staatsdienst in 1951 heeft verlaten, zal de Zilveren Broodmand op 6 april in Den Haag ln ontvangst nemen. gemoeid. Twee^ nationale belangen noemde hij. In de eerste plaats ge schiedt de opleiding van grafische werknemers in de grafische bedrijven zelf, zodat niet vakkundige werkge vers een groot gevaar betekenen. Bo vendien exporteert het Nederlandse drukkersbedrijf voor meer dan hon derd miljoen gulden per jaar. Dat is alleen mogelijk bij gerenommeerd kwa liteitswerk. „Hoe groot de belangen ook zijn, natuurlijk vormt dat geen direct ar gument voor een wel of niet verbin dend zijn van een regeling", zo ver volgde mr. Van der Ven. „Maar ook daarvoor zijn argumenten aan te voe ren. Waar trekt men bij de drukpers vrijheid de grens? Bij de drukker, om dat het recht nu eenmaal „drukpers vrijheid" heet? Neen, bij de uitgever" zo meende hij. „Als die vrijheid van handelen heeft, is drukpersvrijheid voldoende verzekerd. Als men de druk ker ook onder het grondrecht brengt, is er geen eind. Dan komen ook de boekbinder, de lettergieter, de leve rancier van papier, drukinkt, machi nes, enz. aan de beurt. Waarom wel de drukker en niet de anderen? Verder dan de drukker zal men toch in geen geval willen gaan". Onschadelijk Mr. Van der Veil was van mening dat met repressieve controle de drukpers vrijheid voldoende gewaarborgd is. „Laat men handelen in dezelfde trant als met de verspreiding van drukwer ken geschiedt. De gemeenten kunnen deze verspreiding in het belang van de openbare orde aan banden leggen. Als zij daarmee te ver gaan, worden hun maatregelen onverbindend ver klaard, maar in beginsel mogen zij worden getroffen. Wat is het verschil tussen de openbare orde en de eco nomische ordening?," zo vroeg mr. Van der Ven zich af. „Wanneer de over heid te ingrijpende beperkingen op legt aan de drukkers veel verder gaande dan in dit besluit dan is het tijd genoeg om in te grijpen. Nu wordt door een vestigingsvergunning nie mand geschaad, maar worden wel grote belangen goed behartigd." De leden van de Hoge Raad en- de procureur-generaal stelden, wat uiterst zelden geschiedt, diverse vragen aan de pleiter voordat de datum voor de conclusie op 21 maart werd bepaald. Al direct bleek daaruit hoeveel belang ook de Hoge Raad aan deze zaak hecht. OSLO (Reuter). Twee verplegers in een inrichting voor geesteszieken in het noorden van Noorwegen zagen een man rennen, alleen gekleed in onder broek Zij kwamen onmiddellijk in ac tie. Met een auto zetten zij de achter volging in. Het gelukte hun de mart te achterhalen en te overmeesteren. Deze protesteerde heftig in de Engelse taal, hetgeen bij de verplegers, die wel het een en ander gewend waren, geen ef fect sorteerde. Hij werd in het zieken huis opgesloten. Pas na onderzoek door een psychia ter bleek, dat de man een Engelse of ficier van de Navo was, die tijdens zijn dagelijkse training per abuis op het ter rein van het gesticht was gekomen. AMSTERDAM. Aan de hand van de oorspronkelijke prijzen van de Bank of England zijn in Nederland door de wisselarbitrage de volgende vrijblijvende aan- en verkoop E.M.O.(Europese Mo netaire Overeenkomst)-valuta's ten op zichte van de door de Nederlandsche Bank vastgestelde guldenkoers tegen over de dollar van 3.59',4—3.64%, vast gesteld: New York 3.5914 3.64:!i Frankfort 89.143 91.876 Londen 9.9871 —10.28595 Brussel 7.1315 7.3501 'programnria^ RADIO HILVERSUM 1 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleu ters. 11.00 V.d. vrouw. 11.15 Gram. 11.45 De opvoeding van het geweten. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.30 Lichte muz. 14.00 Pianore cital. 14.30 V.d. vrouw. 15.05 Zangrecital. 15.35 Voordr. 15.55 Accordeonmuz. 16.25 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 V.d. jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V.d. kleuters. 19.05 Gevar.pro- gr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.15 Concert- geb.ork. (21.10-21.35: Pocketboek en jeugd, gedachténwisseling). 22.15 Zang en piano. 22.30 Nws., beursber. v. New York. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.55 -24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V..d. huisvr. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Idem. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 1IRO: 11.00 V.d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Piano spel. 12.25 V.d. boeren. 12.35 Land- en tuin- b. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Metropole ork, NCRV: 14.00 Bondsdag Chr. Plattelandsvrouwen en -meisjes. 14.45 Gram. 16.00 Bijbeloverden king. 16.20 Pianorecital. 16.50 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Meisjeskoor. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol.lezing. 20.00 Gevar.progr. 21.30 Gram. 21.50 Perio diekenparade. 22.00 Kerkorgelconc. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 23.00 Gram. 23.25 Volksmuz. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Filmbespr. 20.50 Gevar.progr. 21.15 Politie, blijspel. 22.20 Dagsluiting. DUITSLAND 17.00 V.d. kind. 17.15-18.00 V.d. kind. (Re gionaal progr.: NDR: 18.25 Progr. overz. 18.30 Die Nordschau. 19.25 Kopenhagen - WDR: 18.45 Hier und Heute, journ. 19.25 Schoolblijven voor volwassenen). 20.00 Jour naal en weeroverz. 20.20 Gesprek. 20.40 To neelspel. 22.25 Laatste nws. 22.40 Wereld- kampioensch. ijshockey. Advertentie televisie vandaag WOENSDAG -— De avond begint met Televizier (20.20), gevolgd door het Sportpanorama, onder redactie van Aad van Leeuwen (20.30). Daar na de derde van de serie televisie films ,,Het is zover" van Francis Durbridge. Besloten wordt met een bezoek aan De Kring, waar kunste naars van gedachten wisselen over het boek en zijn lezers (21.30). België Vlaams presenteert in uit gesteld relais van de Nederlandse tv Reiziger zonder bagage", een tv- spel van Jean Anouilh met in de hoofdrollen Han Benz van den Berg, Eric van Ingen, Andrea Domburg en Loudi Nijhoff (20.30). Na afloop kunt u op telerecording zien hoe de voet balwedstrijd Westduitsland—België in Frankfurt werd gespeeld. 21.45). In Taptoe" kunt u luisteren en kijken naar fragmenten uit Figaro's Hoch- zeit" van Mozart (22.00). België Frans: ,,La piste au étoiles" is een van de Franse tv overgeno men circusprogramma, waarin u ve lerlei staaltjes van dressuur en hu mor worden geboden (20.30). Duitsland: Voor degenen die de eerste vier afleveringen van ,,Zu vie- le Köche" hebben gezien: vanavond het laatste deel. (20.20). Na een do cumentaire over Ierland (21.00) volgt een herhaling op film van de 's mid dags gespeelde voetbalwedstrijd West duitslandBelgië (21.45)'. 'si ~r. radio vandaag 51.63 Kopenhagen Lissabon Oslo 49.895 Parijs 72.225 Milaan 57.069 Stockholm 68.921 Wenen 13.711 Zttrich 80.73 53.19 12.379 12.807 51.445 74.438 58.783 71.032 14.1375 84.924 WOENSDAG Veel te weinig krijgen wij muziek te horen van An ton Bruckner, tenminste in uerhou- ding tot Mahler, die de laatste ja ren nogal in de belangstelling staat. Onder de scheppingen van Bruck ner, de Oostenrijkse boer die later professor in Wenen werd en bij zijn leven alleen reputatie genoot als orgelvirtuoos, neemt de vijfde symfonie een aparte plaats in. Niet alleen door de lengte het werk duurt bijna anderhalf uur maar ook omdat deze symfonie geldt als Bruckners contrapuntisch meesterwerk. Nu lijkt anderhalf uur voor ons, moderne mensen, wel erg lang, maar de ervaring leert dat, wanneer men zich ertoe zet om rustig naar deze grootse mu ziek te luisteren, het slotakkoord al tijd nog onvenoacht- komt. Eugen Jochum, die binnenkort het Concertgebouworkest gaat leiden, di rigeert het Beiers Radio orkest in Bruckners uijfcle symfonie over Hil versum 2 om twintig voor twee. Opnamen van de jazzgitarist Djan- go Reinhardt zijn te horen via Hil versum 1, om vijf uur. Om zeven uur: Paulus. Advertentie POLARO

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7