Ir. Kapsenberg verlaat „De Schelde" als directeur Brabantse vierde-klassers contra Altenase clubs Twee reparatiedokken en haven in Sloegebied Zeeuwsch Dagblad naar nieuw kantoor in Middelburg Zeeuwse figaro's hielden een kapconcours Nieuw orgel voor St.-Jacobskerk? Profdr. J. Waterink neemt op 25 mei afscheidvan de VV. Auto over de kop VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES Coupe fantasie Dinsdag 7 maart 1961 ZLEUWSCH DAGBLAD f»ag. 3 Zeeuwsch Dagblad Biddag Jaarvergadering van Chr. besturenbond Ontwerp raadhuis aanbestedingsklaar Bromfietser gewond Stichting Streek- centrum Axel zeer actief SLOEPLANNEN Woningen voor de industrie Zeeuwse voetbal kreeg steun „Tam-tam" veroordeeld Belangrijke vondsten in Aardenburg Receptie zonder toespraken Aanzienlijke schade bij aanvaring Nieuw plan voor de waterbeheersing in West-Z.-Vlaanderen Op tijd terug Reservoir Zendingscommissie van Zoutelande jubileert Chr. ïniddenstaiiidsbondi stelt federatie voor Jeugd plant heesters Protestants-Christelijk DE biddag voor gewas en ar beid erkent de mens, die alle da gen van zijn leven zich afhankelijk weet van God althans hoort te we ten dat het dagelijks brood geen aangelegenheid is van oorzaak en ge volg, maar een genadegift van de he melse Vader. Het gebed op de bid dag heeft niet alleen betrekking op wat er groeit, op wasdom, regen en zonneschijn, maar op alles in ons le ven, in de eerste plaats op alles wat dient voor de instandhouding van ons lichaam: Ons dagelijks brood. Wij voelen ons tegenwoordig min der afhankelijk. De techniek en de wetenschap hebben grote vorderingen gemaakt en ziekten in de gewassen en bij het vee weten wij dikwijls „afdoende" te bestrijden. Bovendien menen wij economisch tot grote din gen in staat te zijn. De overheid re gelt in belangrijke mate het leven en zij beschikt over de middelen om ar moede tegen te gaan, de export te stimuleren en de werkloosheid te be strijden en op internationaal gebied komt er steeds groter samenwerking. De mens wordt minder afhanke lijk Bidden is niet het vragen van een garantie om zorgeloos door het leven te mogen gaan. Wij bidden of God gewas en arbeid wil zegenen, maar dat betekent niet, dat wij dan geen plannen meer maken en niet pogen in ons werk een bepaald beleid tot uitdrukking te brengen. Dit geldt vooral voor mensen, die een leiding gevende functie hebben en wie dat niet heeft, die zal toch ondanks zijn gebed, verwachten dat zijn superieu ren of de overheid een goed beleid zullen voeren. Daarom staan het gebed en het beleid niet als twee zaken naast el kaar, maar het gebed overkoepelt het beleid en op de biddag voor gewas en arbeid komt de mens tot God en erkent, dat hij op de arbeid van zijn handen én van zijn hoofd de zegen uit de hemel nodig heeft. Wij bidden om ons dagelijks brood en om zegen op ons werk maar wij zullen voorzichtig zijn met ons vra gen want dikwijls zal winst voor de een ernstig verlies voor de ander kunnen betekenen en daarom zal ons gebed een overgave in het volste ver trouwen aan Gods bestuur moeten zijn. GOES De chr. besturenbond Goes en omstreken heeft gisteravond in de Prins van Oranje de feestelijke jaar vergadering gehouden. Deze vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer M. Meyboom. De heer J. de Pous, hoofdbestuurder van. de bond, hield een korte toespraak, waarin hij het werk van het C.N.V. be sprak. De spreker noemde het een be droevend verschijnsel dat de opkomst op de vergaderingen zo slecht is. Het zou een teken kunnen zijn dat de christelijke vakorganisatie de leden weinig zegt. In dit verband citeerde hij een rapport dat uitgebracht werd op een kadervergade ring, en waarin de volgende woorden voorkwamen: „Wij zijn lid van het C.N.V. uit overtuiging, maar er zijn geen dingen meer in die ons bezielen. Wij kunnen in deze tijd het doel van onze vakbewe. ging niet meer duidelijk omschrijven." De heer De Pous achtte het echter een taak van de organisatie dat het commu nisme wordt bestreden omdat dit lang zaam maar zeker opdringt. Door infil tratie op scholen en universiteiten poogt men de invloed te vergroten. Ook elders ligt voor onze vakorganisatie trouwens nog een grote taak die de volle inzet van de persoonlijkheid meer dan waard is. Na de pauze werd het toneelstuk „Verbroken banden" opgevoerd, dat door de talrijke aanwezigen met grote inte resse werd gevolgd, VLISSINGEN. Ir. C. Kapsenberg, directielid van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" heeft gisteren op de vergaderingen van aandeel houders der N.V. Kon. Mij „De Schelde" en van de N.V. Nationaal Bezit eervol ontslag gekregen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Hij zal vanwege de uitvoering van de Sloeplannen nog als adviseur aan de onderneming verbonden blijven. Als zijn opvolger werd benoemd ir. J. H. Mulock Houwer, thans onder directeur van de Kon. Mij „De Schelde". Zijn benoeming gaat in op 1 april a.s. VLISSINGEN. De voorbereidende werkzaamheden voor, de bouw van het nieuwe raadhuis op de Nieuwe Markt zijn nagenoeg afgesloten. Aangezien binnenkort de rijksgoedkeuring voor de houw kan worden verwacht werden ook reeds bestekken en werktekeningen op gemaakt en vervaardigd zodat bij het afkomen van de toestemming onver wijld met de bouw van de broodnodige gemeentelijke behuizing kan worden begonnen. De totale bouw zal een bedrag van rond vijf miljoen gulden vergen. Daar het ontwerp reeds uit de laat ste oorlog stamt, moest het gehele plan opnieuw worden bezien en aangepast aan de sindsdien nieuwe bouwtechnie ken en wensen van gemeentezijde. Mr. J. Kroese, die de vergadering van aandeelhouders presideerde, richtte zich in hartelijke bewoordingen tot de scheidende directeur. De heer Kroese verklaarde niet te willen opsommen wat ir. Kapsenberg in 40 jaar bij ,,De Schel de" heeft verricht. Ook al zou dat een imposante oplossing zijn. Spreker noem de ir. Kapsenberg een géboren construc teur en als hoogtepunten wees hij op de constructie van de machines van de „Willem Ruys" en de opzet van de tand- wielkastfabriek. „Het is aangenaam te weten", aldus ir. Kroese, „dat er nog een geestelijke en stoffelijke band zal bestaan, omdat ir. Kapsenberg als ad viseur aanblijft." Mr Kroese heette de nieuwe direc teur, ir. J. H. Mulock Houwer, hartelijk welkom. Hij had reeds de leiding hij de her-oriëntatie in de machinefabriek en wenste hem alle succes toe in zijn nieu we functie. Ir. H. C. Wesseiing kreeg op zijn ver zoek eervol ontslag als commissaris van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" en als lid van de raad van beheer van de N.V. Nationaal Bezit. Hem werd dank gezegd voor de vele belangrijke diensten, gedu rende een lange reeks van jaren bewe zen aan beide maatschappijen. ,,U heeft met uw levende geest en met uw kri tiek veel bijgedragen tot de hesiuitvqr- ming in het college van commissaris- sen. Nimmer aflatend verdedigde u de belangen van De Schelde", aldus mr. Kroese. De jaarstukken van 1960 wer den ongewijzigd en met algemene stem men goedgekeurd. En conform het voorstel van de di- VLISSINGEN. Het huidige orgel in de St-Jacobskerk voldoet niet meer. Het monumentale instrument, dat da teert van 1915 heeft door oorlog en wa tersnood dermate geleden dat vervan ging noodzakelijk is geworden. Een dergelijk kerkorgel vergt echter een zo hoog bedrag rond 100.000 gul den dat een actie in brede kring no dig zal zijn om dit kapitaal bijeen te brengen. Binnenkort kan de vorming van een speciaal comité te dien einde worden verwacht. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN. Op de rijksweg onder 's-Heer Hendrikskin deren is bij de kruising van de weg naar Wolphaartsdijk zaterdagmiddag een brom fietser, die uit de richting Goes kwam aangereden door een personenauto. De bromfietsberijder, de monteur L. de J. uit Goes, raakte daarbij ernstig gewond. J. reed op het fietspad van een voor- rangsweg en had dus duidelijk voorrang. Op advies van dr. A. J. Zonnevylle die eerste hulp verleende werd het slacht offer naar het ziekenhuis vervoerd. AXEL. In de deze week gehouden bestuursvergadering van de Stichting Streekcentrum kwam duidelijk naar vo ren dat deze instelling alles in het werk stelt om Axel .steeds in het brandpunt van de belangstelling te hou den en zowel voor de bezoekers van buiten af als voor de eigen bewoners zo. veel mogelijk te bieden. O.a. werd besloten om ook dit jaar ter gelegenheid van Koninginnedag in overleg met de Oranjevereniging de Axelse schooljeugd op een versnapering te trakteren. De Wielerclub kreeg een bijdrage voor haar met Pasen en Pink steren te organiseren wedstrijden. Me dewerking wordt verleend aan het door de Oranjeruiters te organiseren Con cours Hippique op tweede Pinksterdag, de pinkstervermakelijkheden voor de jeugd zullen weer op dezelfde wijze als vorig jaar -worden gehouden, terwijl ten slotte aan het comité Auto-rit Ouden van Dagen een bijdrage werd verleend om het mogelijk te maken haar werk op de vanouds bekende wijze voort te zetten. Verder werd in tegenwoordigheid van burgemeester Van Dij'ke nog uitvoerig gesproken over de eventuele organisa tie van grootscheepse evenementen in de maanden augustus en september. Wanneer deze plannen gerealiseerd kunnen worden belooft het komende sei zoen heel wat voor Axel. MIDDELBURG. Met ingang van morgen (8 maart) zullen de kan toren van de directie, de redactie en de administratie van Zeeuwsch Dagblad in Middelburg in een centraal gelegen pand worden gevestigd, namelijk Plein 1940 no. 6 tot 8. De groei van het bedrijf en de uitbrei ding der werkzaamheden maakte het noodzakelijk te streven naar meer kantoorruimte. Mede dank zij de medewerking van het gemeentebe stuur der Zeeuwse hoofdstad zijn wij er thans in geslaagd het tekort op te lossen en tevens onze kantoren in het centrum van Middelburg te vestigen. De beschikbare kantoorruimte in Middelburg lost tevens een pro bleem, waarmede het kantoor van Zeeuwsch Dagblad in Goes had te worstelen op, namelijk de niet voldoende efficiënte indeling van het Goese kantoor. Met ingang van morgen kunnen wij een doeltreffender werkverdeling tussen onze kantoren te Goes en te Middelburg tot stand brengen, waardoor de nieuwsvoorziening en de abonnementen- en advertentie-administratie beter kan worden uitgevoerd. Het gevolg hier van is dat naast het bestaande telefoonnummer in Middelburg (01180- 2009) een tweede aansluiting morgen in gebruik wordt genomen onder nummer 01180-4469. Het telefoonnummer van het kantoor Goes blijft 01100-6901. Telefoonnummer 5366 in Goes vervalt. De ingebruikneming van de nieuwe kantoren te Middelburg betekent dat het aan de Korte Delft gevestigde kantoor met ingang van morgen wordt gesloten. Voor redactionele aangelegenheden is voortaan onze redactie te Middelburg behalve overdag op werkdagen uitgezonderd zaterdags ook 's-avonds telefonisch bereikbaar van acht tot twaalf rectie en de commissarissen werd het dividend bepaald op 12 pet. van de Kon. Mij „De Schelde" en op 12.5 pet. van de N.V. Nationaal Bezit. Ir. J. C. L. Smits, die aan de beurt van aftreden was, als commissaris van „De Schelde" en als lid van de Raad van Beheer van de N.V. Nationaal Be zit, werd herkozen. Als inleiding tot de rondvraag hield de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de Schelde-directie een korte voordracht over het plan tot stichting van een re paratiewerf in het Zuid-Sloe. Aan de hand van drie kaarten zette hij uiteen waarom „De Schelde" het nieuwe ter rein in het Zuid-Sloe nodig heeft en den. Een gunstige samenwerking met Waterstaat bleek voor het Zuid-Sloe mo gelijk. Er komt nu in het Sloe-gebied een ha veningang tussen twee oevervastleggin gen en daarachter wordt het havenbek ken gegraven. Het terrein is zodanig gekozen, dat er zowel een reparatie- als een nieuwbouwfoedrijf gevestigd kan wor den. Ook zal er nog plaats zijn voor an dere bedrijven. In de eerste fase, die in 1963 gereed moet zijn zuilen door „De Schelde" twee grote reparatiedokken, alsmede een haven in gebruik worden genomen. Op een vraag van een der aandeel houders deelde de heer Hupkes mede, dat hij voor de voorziening met nieuw personeel nog wel mogelijkheden zag. Bij een optimistische schatting zou men voor de werf in het Zuid-Sloe 5 a 600 man nieuw personeel nodig hebben, bij een pessimistische schatting zou men kunnen stellen dat er geen nieuw perso neel beschikbaar is en dat men met het te Vlissingen aanwezige personeel de nieuwe werf gaande houdt bijv. door be perking van de nieuwbouw. Wat de werkvoorziening betreft, merkte de heer Hupkes nog op, dat „De Schelde" thans slechts ongeveer 20 pet. van de reipara- tiewerken kan uitvoeren, waarvoor de maatschappij aanvragen krijgt. Bij de rondvraag werd nog geïnfor meerd naar de revaluatie van de gulden en de betekenis hiervan voor „De Schel de". De heer Hupkes meende, dat de revaluatie van de gulden voor „De Schelde" als exportbedrijf eerder een handicap dan een voordeel zal opieve- waarom de uitbreiding niet in de stad j ren. Dl elk geval moet Nederland nu Vlissingen tot stand gebracht kon wor-l erg voorzichtig worden. Vereniging voor bedrijfsoverleg vergaderde GOES. De groep leiders van be drijven op het gebied van handel, nij verheid en dienstverlening, die enkele malen bijeen is geweest en oriënteren de besprekingen heeft gevoerd, waarbij men overeen kwam van tijd tot tijd van gedachten te wisselen over gemeen schappelijke belangen, heeft een be stuur gekozen en een secretaris be noemd. Teneinde te voorkomen dat geregeld mutaties ontstaan bij de waarneming van het secretariaat heeft men besloten een secretaris te benoemen, die geen lid van de vereniging is, namelijk de heer M. Loeve, deurwaarder te Goes. In de gistermiddag gehouden be stuursvergadering is besloten de groep de naam „Vereniging voor bedrijfsover- leg" te geven. De. vereniging wil een gesprekcentrum zijn en men hoopt door onderling con tact en overleg tot collectieve oplossing voor diverse problemen te raken, zoals wij verleden week reeds schreven. Het is niet de bedoeling dat middenstan ders die zijn aangesloten bij een mid denstandsvereniging lid worden van de vereniging voor bedrijfsoverleg. De vereniging heeft van het gemeen tebestuur van Goes bericht ontvangen dat van het thans in aanbouw zijnde contingent, 25 woningen zullen worden gereserveerd voor werknemers in in dustriële bedrijven. Ook zal de gemeente bevorderen dat een aantal premiewoningen aan werk nemers in de industriële sector wordt toegewezen. Het dagelijks bestuur zal een keer per maand vergaderen. Het bestaat uit de heren P. J. Geysen, „De Zon", voorz.H. Meeuwsen, „Sanbella", penn.; K. van Berghem, „Wattez"; S. G. Nooteboom, veiling: J. M. Schip per, A. M. Z. en Joh. Dekker, „Habo- mij". MIDDELBURG. In Sprang-Capelle hebben vertegenwoordigers van de zater dagclubs Sprang, SSC '55, Good Luck, Zwaluwse Boys, The Gunners en WK zich volgens De Sportkroniek bezizgge- houden met de protesten van de clubs nit het Land van Ileusden en Altena tegen de nieuwe indeling bij het distrikt zuid. De Langstraatse clubafgevaardig den spraken daarbij hun afkeuring uit over de met veel „tam-tam" gevoerde protestaktie van de verenigingen Kozak- kken Boys, Roda Boys, Aalburg, Altena, Sleeuwijk, Woudrichem en Wijk, een ac tie die enige tijd op weinig kiese manier met rouwbanden werd omfloerst. Sympathiek en blijk gevend van een brede visie noemde men de woorden van de heer R. Molemaker van de VZC, in de op 4 februari in Rotterdam gehouden buitengewone vergadering. De heer Mo lemaker zei toen, gaat De Sportkroniek verder, dat het sektiebestuur van het zaterdagvoetbal streeft naar een organi satorische afronding en dat men thans gekomen is aan de laatste fase van die afronding: District zuid. Hij attendeerde er toen op, dat het dringend nodig was, dat Zeeuwse clubs uit hun isolement werden verlost. Daarom werd in 1958 een vierde klasse ingesteld. Het was een unaniem besluit van het sektiebestuur, evenals het bestuur nu unaniem gehoor heeft gegeven aan het verzoek van de zuidelijke clubs te zorgen voor uitbrei ding en promotiekansen. „En die kan sen", zei de heer Molemaker, „komen In Terneuzen wordt momenteel ge werkt aan de bouto van een nieuwe hervormde lagere school die in alle opzichten van het gebruikelijke type Zal afwijken, hetgeen ouerigens nog een exotische aanblik zal bieden. De niet zal betekenen, dat de buitenkant school die in totaal tien leslokalen krijgt, heeft niet het gewone gangen stelsel meer, zodat dé toekomstige leerlimgetjes nooit meer de vernieti gende woorden „ga op de gang staan", zullen horen. He tgebouw is nu reeds op de groei ingericht. Men heeft in het bestek tenminste met de mogelijkheid reke ning gehouden dat in de toekomst niet alleen een vleugel aangebouwd zal kunnen worden, maar dat er zelfs een verdieping opgezet kan worden. Voorlopig zal het echter een gebouw met twee verdiepingen zijn. Gelijk vloers komt een grote zaal die als een soort aula is te beschouwen. Deze zaal wordt twintig meter lang en ruim zeven meter breed. De zolder van de zaal is met „ijzeren hangstaven" be vestigd aan de zolder van de tweede verdieping. Teneinde een zekere ge wichtsbesparing te verkrijgen heeft men in de zolderingen kartonnen ko kers ingemetseld, die tevens de func tie hebben van geluiddempers. Als een bijzonderheid kan ook wor den aangemerkt dat de verdiepingen niet een lijn vormen, doch in zekere zin een verloop hebben. Omdat er geen gangen zijn, zal men de beschikking hebben over een twee tal trappenhuizen. In feite gaan de leerlingen dus direct van de trap het lokaal binnen. Er wordt op gewerkt dat de school met september, dus aan het begin van de nieuwe cursus, ge opend kan worden. Gisteren is troutoens juist de ver gunning binnengekomen voor de bouw van een gymnastieklokaal. In deze vergunning was overigens de clausule opgenomen dat dit gymna stieklokaal te zijner tijd ook verhuurd dient te worden. AARDENBURG. De rondvraag aan het eind van de raadsvergadering die gisteravond werd gehouden stond geheel in het teken van de opgravingen. Het raadslid de heer J. J. Rosseel deelde mee, dat in nauwe samenwerking met het Instituut voor oudheidkundig onder zoek te Amersfoort momenteel zeer be langwekkende vondsten worden gedaan. Een bronzen kop werd onder meer aan de vergetelheid van de eeuwen ontrukt en deze kop, die waarschijnlijk als ver siering van een of ander gebruiksvoor werp heeft dienst gedaan is volstrekt enig in z'n soort. Deze vondst is naar Amersfoort verzonden en zal na een nauwgezet onderzoek terugkomen om een plaats te krijgen in het Aardenburgs museum. Voorts werden sporen aange troffen van bebouwingen uit de Ro meinse tijd. Men stuitte o.m. op paal gaten van slavenwoningen. Deze wo ningen werden in die tijd uit leem op getrokken. Al deze vondsten zijn der mate belangrijk genoemd, dat men van plan is de opgravingstijd te verlengen tot in totaal zes maanden. Daartoe zal een aanvullende subsidie worden ver strekt. Op het ogenblik verricht men op gravingen in de tuin van de gemeente secretaris. Op deze plaats zijn talloze scherven opgegraven. Wanneer in de toe komst de stroom van overblijfselen uit de oudheid zal voortduren zal het mu seum van Aardenburg worden uitge breid. AMSTERDAM. Prof. dr. 3. Wate rink, die onlangs de zeventigjarige leef tijd heeft bereikt, zal aan het eind van deze cursus zijn ambt van hoogleraar aan de Vrije Universiteit neerleggen. In de 35 jaar van zijn hoogleraarschap heeft prof. Waterink een groot aandeel gehad in de ontwikkeling van pedago giek en psychologie in Nederland. In woord en geschrift heeft de hoogle raar intens meegeleefd en meege werkt in allerlei vraagstukken op het gebied van het universitaire onder richt, van geheel de onderwijswereld, van de opvoeding, van het bedrijfsle ven. Aan zeer velen is hij daarnaast bekend door zijn publicaties. Geen wonder dat men een groots afscheid verwacht. Een comité, onder voorzitterschap van prof. dr. G. Wielenga en waarin o.m. de hoogleraren mr. M. H. K. van der Graaf en dr. H. R. Wijngaarden en het Eerste-Kamerlid J. W. van Hulst zit ting hebben, bereidt deze huldiging voor. Op donderdag 25 mei geeft de scheiden de hoogleraar 's morgens om kwart over tien zijn afscheidscollege in de grote zaal van het Woesduincentrum te Amsterdam. Na dit college volgen toespraken van een aantal vertegen woordigers van academische en an dere instanties, waarbij een geschenk zal worden aangeboden. 's Middags van half vier tot zes uur zal prof. Waterink recipiëren, waarbij HANSWEERT. Bij het invaren van de Oostsluis heeft zich gisteren een aanvaring voorgedaan, waarbij vrij aanzienlijke schade ontstond aan het sleepschip „Avontuur 6". Dit vaartuig, dat met 3000 ton steen kool op weg was van Ruhrort naar Gent werd gesleept door de sleepboot „Tromp". Juist toen het grote schip de sluis in wilde varen raakte het met het voorschip een, gemeerd liggend vaar tuig. De Avontuur 6 werd daarop naar bakboord geslagen en kwam met een flinke gang in aanvaring met een zeer weinig meegevende sluismuur. De schade was dan ook vrij aanzienlijk. Niettemin bleek na eert inspectie dat het schip de reis naar Gent kon ver volgen. RILLAND Op de rijksweg nabij wachtpost 19 heetf zich gisteravond een ongeval voorgedaan waarbij een auto door tot nu toe onopgehelderde oorzaak over de kop is geslagen. De wagen werd bestuurd door de heer J. A. M. K. uit Hulst, die bovendien nog een tweetal passagiers bij zich had. De drie inzitten den werden licht gewond. In de vergadering van de N.C.V.B. te Oostkapellc heeft zuster Baan van Terneuzen een inleiding gehouden onder de titel „Verplegen, het mooiste vrouwe lijke beroep". Tijdens de vergadering werden voorts twee nieuwe bestuursle den gekozen, nl.- de dames P. Wonder- gem-Wagenaar en Wisse-Maljers. Zij kregen respectievelijk de functie 'van eerste en tweede penningmeesteresse. De drie jeugdclubs van het C.J.V. te Zoutelande hielden in „Middendorp" een geslaagde volksdansavond. geen tijd is voor officiële toespraken. Vrijdag 26 mei vindt er een weten schappelijke samenkomst plaats met oud-leerlingen en studenten. De daar te houden referaten zullen samen met het afscheidscollege, een bibliografie en een levensschets in een bundel wor den uitgegeven. OOSTBURG. Op de vergadering van de afdeling West Zeeuwsch Vlaan deren van de Zeeuwse C.B.T.B., die te Oostburg werd gehouden, heeft de voor zitter, de heer J. P. Quaak, in zijn ope ningswoord aandacht besteed aan de structurele veranderingen in Zeeland, waarbij hij speciaal wees op West Zeeuwsch Vlaanderen, dat steeds meer betekenis krijgt als recreatiegebied. Spreker was de hoofdingenieur van het waterschap „Het Vrije van Sluis", de heer Hildriks, die een causerie hield over „De problemen rond de waterhuis houding in West Zeeuwsch Vlaanderen". Na de droge zomer van 1959 en de zeer natte van 1960 een actuele zaak, die ook in verband staat met de Delta werken. De afvoercapaeiteit van het overtolli ge hemelwater is beslist te klein. Daar, om is reeds door een werkgroep een nieuw ,plan opgesteld. De nieuwe sluis te Cadzand is reeds op Delta-sterkte ge, bracht en heeft de mogelijkheid tot op, bouw van een gemaal, hetgeen thans urgent is geworden. Er zou dan een vol doende capaciteit zijn om een gebied van 14000 ha. te lozen. Het gebied rond Groede, groot 4400 ha. zal door zijn lage ligging eveneens door een nieuw te bou wen gemaal geloosd worden. De zee sluis te Nummer Een zal eveneens ver, nieuwd en vergroot worden waardoor nogeens 3700 ha. zullen kunnen spuien. Rest dan nog het oostelijk deel van het waterschap, dat 7000 ha. groot is. De omgeving van Biervliet zou een onderbe maling krijgen en het gehele gebied een nieuwe zeesluis te Hoofdplaat. Door t deze manier de ontwatering te regelen zullen de lozing,spunten van acht tot vier worden teruggebracht, hetgeen ook van belang is met het oog op de uitvoering van de Deltawerken. De dijkgraaf, de heer J. Becu zei dat ondanks de hoge kosten die aan dit plan zijn verbonden, er toch geen onevenre dige stijging van de poiderlasten het gevolg van zullen zijn. Bij zei dit evenwel onder een voorbe houd, nl. dat voldoende subsidie uit de Rijkskas zal worden verkregen. Advertentie Met één Van Nelle's .Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie! —.„tnlllllllllllll] er, nu de clubs uit het Land van Heus- den en Altena met ingan gvan het vol gend seizoen naar zuid gaan". De vergadering reageerde scherp op de argumenten van het Land van Heusden en Altena. Over de verre reizen naar Zeeland zeiden de afgevaardigden van Good Luck en de andere Langstraat- clubs: „Een argument van niets, want wij hebben gepresteerd, om des avonds om negen uur uit Zeeland terug te zijn als er 's middag om drie uur gevoetbald moest worden." En wat de toestand van de vélden in het zuiden en met name Zeeland betreft, waarover de Altenase clubs zeiden dat deze zeer te wensen over laat, merkte de vergadering op, dat de veldensituatie in het zuiden over het geheel genomen reden tot tevre denheid geeft. Verenigingen die nog niet over een goed veld beschikken krijgen (Sprang en Good Luck bijvoorbeeld) spoedig een nieuw terrein. Daaraan kan worden toegevoegd dat de terrei nen in Zeeland werkelijk eerste klas zijn. Dat het nooit zal komen tot een verdere uitbouw van district zuid en dat er nooit een tweede klas zal komen, daarover is men het met de clubs in het Land van Heusden en Altena eens, althans indien alles blijft zoals het nu is. Maar dit laatste mag volgens de Lang- straats clubs onder geen voorwaade. Het Land van Heusden en Altena hoort bij Brabant en niet bij Holland. Er zijn mogelijkheden tot uitbreiding genoeg. Daarom dienen ook de verenigingen uit deze beide „landen" uit de afdeling Dordrecht overgebevzld te worden naar de afdeling Brabant. En bovendien is Zeeland sterk in het zaterdagvoetbal vertegenwoordigd. Als nu gezegd wordt, dat Kozakken Boys en Roda Boys in de promotie mogelijkheden worden geremd, „dan", aldus de vergadering, „vragen wij ons met de Zeeuwse clubs af, waarom het nu eigenlijk gaat: Om het belang van die twee verenigingen of om het belang van alle clubs in het zuiden". De clubs uit de Brabantse Westhoek enn de Langstraat hebben intussen een brief gezonden naar Den Haag, waarin zij zeggen er ten volle op te vertrouwen dat de KNVB niet meer op zijn besluit ten aanzien van district zuid zal terug komen. ZOUTELANDE. De plaatselijke zendingscommissie zal op 15 maart vijftig jaar bestaan. Deze raad werd opgericht op initiatief van wijlen d®. Aalbers, toen predikant te Westkapelle en consulent van Zoutelande. Later werd de plaatselijke predikant voorzit ter en dat is zo gebleven tot nu toe. Do eerste leden, warenwijlen B. Til. Jon ker, toen, godsdienstonderwijzer in Zou» telande, verder W. van Sighem die naast zijn, smidsbe<teijf het ambt van burgemeester waarnam, M. v. Sluis Szn. J. Kleinepier en J. Stroo. Deze laatste is de enige nog in leven zijnde van de oprichters. De heer Stroo is jarenlang secretaris geweest. Het doel van de zendingsraad was het zendingsbewustzijn in de gemeente te versterken, waaruit grotere offer vaardigheid voortsproot. Zij organi seerde met Pinksteren zendingsfeesten. Tevens draagt ze zorg voor de lectuur- verspreiding. Bij de invoering van de nieuwe kerkorde moesten in alle ge meenten zendingscommissies worden ingesteld, uitgaande van de kerkeraad. Op de gemeenteavond die op Bididag wordt gehouden, zal de zending in het middelpunt van de belangstelling staan. Met medewerking van Oegstgeest wor den dia's vertoond van de Baliemval- lei. Op 12 maart wordt een speciale zendingsdienst gehouden, waarin vie. P. Bons uit Oegstgeest zal voorgaan. VLISSINGEN. De Zeeuwse kappers probeerden gisteravond in het Concertgebouw elkaar de loef af te steken in een concours dat als eerste ronde voor de landseompetitie telde. Circa elf heren en vijftien dameskappers wrochten onder de ogen van een kritisch publiek de fraaiste kap sels. De Nederlandse bond van technische clubs voor het kap- persbedrijf organiseerde de wed strijd, die 's avonds door een ge zellige bijeenkomst werd gevolgd. De Amsterdamse band „The merry Rowdies" verleende hier aan medewerking. Voor de heren-kappers stonden twee dingen op het .spel. De „bazen" deden zoals vermeld aan de landseompetitie mee en d'e bedienden streden behalve om het provinciale kampioenschap ook om de titel „de beste kappersbediende 1961". Zij kregen de taak huin modellen in 35 minuten te knippen en werden een kwartier toegerfieten voor de „opmaak". De opdracht voor de dameskappers wa,s in zoverre beperkt dat de patroons een watergolf tot een avondka.psel moes ten uitkappen. Het model was vrij en werd in het kapper,sjargon „Coupe fan tasie" genoemd. Toegestane tijd: Veer tig minuten. De bedienden kregen een iets gemakkelijker opdracht: het uitkap pen van een watergolf tot een modern dagkapsel, waarvoor zij dertig minuten de tijd kregen. De jury gaf een aparte beoordeling voor het knippen en het opmaken. De figaro, die in beide onderdelen de meeste punten wist te behalen werd winnaar. GOES De afdeling Goes van de chr. middenstandsbond heeft gisteravond een gecombineerde vergadering gehouden met de afd. Noord- en Zuid-Beveland. Als belangrijkste agendapunt kwam het vraagstuk aan de orde hoe men tot een goede samenwerking met de zusterorga nisatie kan komen. Voorgesteld werd een soort federatie te stichten met de neutrale, de christelijke en de katholieke bonden als participerende organen. De samenwerking zou dan vooral ge richt kunnen zijn op de organisatie van winkelweken, het contact met het ge meentebestuur, kortom het gezamenlijk organiseren van evenementen. De chris telijke bond zo bleek ter vergadering geeft er dus duidelijk de voorkeur aan het eigen orgaan te handhaven en niet tot een volledige samensmelting over te gaan omdat in kwesties als bijv. het toepassen van wetsartikelen veelal levens beschouwelijke vraagstukken een princi piële en overwegende rol spelen. De structuur van de voorgestelde samenwerking stelt men zich nu zo voor dat men voor zover men de wens te kennen geeft lid te worden van de fede ratie, de verplichting heeft lid te zijn van een van de drie bonden. Nog deze maand zal over het onder havige voorstel een samenspreking plaatd. vinden met zusterorganisaties. TERNEUZEN. Evenals het vorig jaar is ook nu de jeugdnatuurwacht in geschakeld voor het planten van heesters Een groep jongens en meisjes van d'e hervormde school is begonnen met het planten van heesters rondom de speel tuin aan de Mauritsstraat. Deze werk zaamheden, die natuurlijk onder toe zicht van de plantsoenendienst uitge voerd worden, zullen ook de komende dagen nog voortgezet worden. Speciaal betreffende de speeltuin hoopt men nu dat de jeugd in het ver volg officieel van de ingang gebruik zal maken. Voorheen kroop de jeugd het liefst over de heg, maar nu ze de hees ters zelf hebben geplant, verwacht men dat daar een einde aan zal komen. BIJBELRECEPTIE SAS VAN GENT. Op donderdag 9 maart zal in de consistorie van de Ned te Sas van Gent de maan delijkse z.g. Bijbelreceptie worden ge houden. De inleiding wordt ditmaal ver zorgd door dr. A. van Breda-Vriesman te Terneuzen en handelt over Jeremia De bijbelrecepties te Sas van Gent worden door leden van diverse kerken bezocht, ook Rooms Katholieken beho ren tot de bezoekers, de vorige inleiding werd door een R.K. geestelijke ver zorgd, en hebben ten doel om gezame- lijk naar de Bijbel te luisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3