Nieuw jaar van hausse verwacht DUITSE INVLOED OP ZONDAGSE BINNENHOF Vadertje Vorst vervangt in Rusland de kerstman M SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN REACTIES Exploitatiesaldo in 1960 met ruim 55% gestegen Unitas in 1960 slechts kleine wijzigingen in portefeuille 1 1 Ss I 'M ALLES IS ER BETER MAAR DE BOMEN ZIJN VAN PLASTIC Krachtige stijging van de nettowinst Buitenlandse vraag naar aandelen kan iets afnemen Pond sterling op de wip BONBONS VAN ADENAUER Pag. 6 Overspanning Overschotten Stabiele prijzen Kleding Smits 9 pet. Holland-Amerïka Lijn 9% dividend GEWIJZIG ING Maandag 6 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD BONN GING VOOROP: MARK GEREVALUEERD Van onze correspondent BONN De Duitse mark is evenals de gulder duurder gewor den. Met ingang van vandaag is de koers van de mark met 4^75 procent verhoogd. Dit betekent, dat de Duitse produkten in liet buitenland, met uitzondering van Nederland, met een gelijk per centage in prijs omhoog zullen gaan en dat buitenlandse produk ten in de Bondsrepubliek rela tief goedkoper worden. Met andere woorden: de Duitse en nu dus ook de Nederlandse uit voer wordt duurder, de Duitse en Nederlandse invoer gaan in prijs omlaag. De toeristen zullen, met het vakantieseizoen voor de deur, al direct de invloed van de „opwaar dering" van de mark en de gulden ondervinden. Zij zullen meer bui tenlands geld voor hun marken en guldens krijgen dan tot dusver en voor de buitenlandse toeristen worden Duitsland en Nederland ongeveer vijf procent duurder. Ook het verblijf van de buiten landse legers in West-Duitsland zal duurder worden. Naar schat ting zullen de jaarlijkse kosten van de Verenigde Staten voor hun troepen in West-Duitsland met dertig miljoen dollar toenemen en voor Engeland met drie miljoen pond sterling. De Westduitse minister van financiën Etzel, zijn collega van economische za ken Erhard en de president van de Duitse centrale bank Blessing hebben ter toe lichting op het besluit tot revaluatie van de mark meegedeeld dat dit op grond van verscheidene overwegingen is ge nomen. Een daarvan is de aanhoudende hoog conjunctuur. De ontwikkeling is van dien aard dat de overspanning waaraan de Duitse economie lijdt, eerder heviger wordt dan afzwakt. Dit zou zonder maat regelen van de regering leiden tot ver dere aantrekking van de prijzen De vraag zou nog meer toenemen, mede door het grote tekort aan werkkrachten en als gevolg daarvan hogere lonen. Door de verhoging van de waarde van de Duitse mark zal de Duitse uitvoer iets moeilijker worden. Er zal, naar wordt verwacht, scherpere concurrentie in Duitsland komen, iets wat het prijspeil ongetwijfeld zal drukken. Een groot probleem zijn de aanzienlijke Duitse deviezenvoorraden, gevormd door de grote uitvoeroverschotten en vooral ook door aanzienlijke buitenlandse be leggingen in West-Duitsland. De specu latie heeft daarbij ook een woordje mee gesproken, want al geruime tijd werd een opwaardering van de mark verwacht. West-Duitsland was genoopt de eerste stap alleen te doen. President Kennedy heeft duidelijk verklaard dat de koers van de dollar tegenover het goud niet zal worden gewijzigd. Engeland heeft zelf moeilijkheden met zijn betalingsbalans. Frankrijk heeft weliswaar een groot overschot gekweekt, maar het heeft dit gebruikt voor aflossing van schulden. Italië gebruikt zijn overschot voor uit breiding van zijn industriële capaciteit. België heeft het na het verlies van Congo niet gemakkelijk. Alleen Nederland, aldus de president van de Bundesbank, verkeert wat het overschot op de betalingsbalans betreft, in ongeveer dezelfde positie als West- Duitsland. De Nederlandse regering is dus van hetzelfde gevoelen gebleken en heeft het voorbeeld van Bonn gevolgd. Minister Erhard heeft bevestigd, dat al vorig jaar herfst is gedacht aan een waardeverhoging van de mark met zes a zeven procent. Men is het toen echter over de noodzaak daarvan niet eens ge worden. Erhard had gehoopt dat de economische spanningen zouden afnemen maar het tegendeel is gebeurd. De ont wikkeling van dit jaar duidt op een nieuwe hausseperiode. De verhoging van de waarde van de mark heeft als hoofddoel de stabiliteit van het Duitse prijspeil. Men blijf*' stre ven naar het behoud van de volledige werkgelegenheid en naar een evenwicht in de betalingsbalans. ALMELO. De Kledingindustrie H. Smits Co. zal aan de eind april te houden jaarvergadering over 1960 een dividend voorstellen van 9 (v.j. 7) pro cent. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Elf grote zwarte li mousines stonden gisteravond in de donkere hoek van het Binnenhof voor het departement van verkeer en waterstaat, keurig op een rij. Het waren de ministerssleeën, die op een door-de-weekse dag geen enkel opzien verwekken, maar op de avond van deze rustdag een zeld zaam verschijnsel vormden. Hun bazen zaten binnen, op de eerste verdieping in de stemmige Trèves- zaal, bijna het gehele kabinet, alle maal wegens de Duitse Mark. Het Binnenhof was er allerminst op berekend. De parkeerplaatsen waren nog afgepaald met de bekende rood wit geschilderde planken en minis ter Toxopeus moest bij afwezigheid van politie hoewel die onder hem ressorteert met eigen handen op deze dag nog aan het werk om plaats voor zijn auto te maken. Hij pakte kordaat en sportief zo'n plank en legde de belemmering opzij. Ver volgens stapte hij weer in zijn auto en reed die op haar plaats. Ook minister Van Kooij was erbij. Keurig als altijd stapte hij uit zijn auto en wandelde het gebouw bin nen, de trap op, achter zich de chauffeur die zijn tas droeg. Even later kwam de chauffeur terug, zon der tas. Een kabinetsraad was het echter niet, hoewel alleen de ministers Luns en Cals ontbraken. Bijeen was de zg. raad voor economische aangelegen heden (R.E.A.), een afzonderlijk ge zelschap dat is samengesteld uit de ministers van financiën, economi sche zaken, sociale zaken, land bouw, verkeer en waterstaat en volkshuisvesting en dat onder lei ding staat van de minister-presi dent. Deze raad is ook toegankelijk voor de andere leden van het kabinet en die waren vanwege het belang van het onderwerp, namelijk de vraag wat de regering met de gulden zal moeten gaan doen, ook aanwezig. Zo was er ook minister mejuffrouw dr. Klompé, die wellicht aan haar spijtoptanten docht. Ir. Visser heeft mogelijkerwijs overwogen dat, als de gulden wat duurder zou wor den, hij wat minder voor zijn Starfighters nodig zal hebben. Om acht uur was het gezelschap bij eengekomen en toen begon een avond van afwisselende beraadsla gingen. Het gezelschap is niet de gehele avond bijeen geweest. Af en toe zonderden de het nauwst bij het probleem betrokken ministers, prof. Zijlstra en drs. De Pous, zich af met hun deskundigen om het hoofd te buigen over meer technische onder delen. Deze deskundigen waren de besten uit het land en zij zijn er altijd bij als de R.E.A. vergadert. Maar zij zijn er weer niet bij als het kabinet vergadert, zodat gister avond nogal wat heen en weer ge trokken werd tussen de ene zaal en de andere. Op het Binnenhof was het stil, zoals het er stil kan zijn op een zondag avond in de verlaten binnenstad van Den Haag. Een hoogst enkele voorbijganger, die wellicht wat verwonderd opkeek naar de ver lichte ramen van het departement, kon geen 'flauw vermoeden hebben van wat zich daar afspeelde. Tegen elf uur reed er nog een auto voor, zo'n zelfde als er al verschei dene uren stonden, maar ditmaal stapte er een dame uit. Het was de echtgenote van minister Korthals, die haar man kwam halen. Zij kreeg te horen dat het nog wel een poosje kon duren eer hij meeging naar Lei den en daarom zocht zij zich een rustig plekje in een -afzonderlijke kamer, gewapend met een boek. Zij zat er wel rustig maar droog, want op dit ongemakkelijke uur was het departement niet in staat om koffie te verzorgen. Alle drank en ieder hapje moest van buiten komen. Dat kwam dan ook, aangevoerd in kartonnen dozen en kratten. Deze vergadering heeft vijf tig flesjes bier en zestien sinaas appelsap gevergd. BONN. Overal buiten Duitsland is de maatregel tot hogere waarde ring van de mark met gejuich ont vangen. In de Bondsrepubliek ver hieven zich stemmen ertegen, Fritz Berg, de voorzitter van de Duitse federatie van industrieën, heeft krachtig tegen de revaluatie gepro testeerd. Hij achtte de aankondiging op een onjuist tijdstip gedaan omdat juist nu de buitenlandse industrieën zich inspannen om hun export te vergroten. Ook de mijnbouw in het Ruhrgebied is over de revaluatie niet te spreken. De prjjzen van ingevoerde kolen en stookolie zullen nog lager worden. De Amerikaanse regering heeft laten weten dat de herwaardering van de mark, hoe bescheiden deze ook is, welkom was. West-Duitsland zal echter direct daarop met andere maatregelen moeten komen, in het bijzonder met een groot programma voor hulpverlening aan onderont wikkelde landen. ROTTERDAM. Het exploitatiesaldo over 1960 van de Holland-Amerika Lijn is gestegen met ruim 55 procent tot 31,98 miljoen tegen 20,54 miljoen in 1959. Het lijnvxachtbedrijf heeft zich gun stiger ontwikkeld dan zich oorspronke lijk liet aanzien. Verhoging van de vrachten in het begin van 1960 heeft hier toe het hare bijgedragen. Anderzijds is de concurrentie van outsiders in enkele diensten van de H.A.L. minder groot ge worden. Voor bulkgoederen bleven de vrach ten het grootste deel van het jaar zeer laag als gevolg van de concurrentie van tankschepen en bulkcarriers. Tegen het eind van het jaar trad ook hier een kleine verbetering in. Gevaarlijke tendens Over de vooruitzichten zegt de directie dat er enige grond is te verwachten dat de verbetering van de vrachtenmarkt kan aanhouden. Daar staat tegenover dat de tendens om de nationale vlag te beseher men steeds sterker wordt. Als de leus dat Amerikaanse goederen met Ameri kaanse schepen moeten worden vervoerd, werkelijkheid wordt en elk land ter we reld dit principe gaat toepassen, gaat de Nederlandse koopvaardij zeer moeilijke tijden tegemoet. De directie wijst voorts op de grote uitbreiding van de capaciteit bij de lucht vaartmaatschappijen door het in dienst stellen van straalvliegtuigen. Het aandeel van de H.A.L. in het trans atlantische passagiersverkeer is verder gestegen, mede omdat de Rotterdam in de transatlantische dienst tien rondrei zen heeft gemaakt tegen slechts drie in het najaar van 1959. Vloot In oktober 1960 werd de Gaasterdyk aan de vloot toegevoegd. Opdracht werd gegeven voor de bouw van drie schepen. De Eemdyk en de Aalsdyk werden naar het buitenland verkocht. Hierop werd een boekwinst behaald van 3.085.515. De vloot bestond eind 1960 uit 28 vracht schepen en zeven passagiersschepen. De gemiddelde leeftijd per deadweight ton was 13,2 (v.j. 12,8) jaar en per bruto re- gisterton 12,3 (v.j. 11,8) jaar. De vloot staat per 31 december 1960 op de balans met 101,99 miljoen. Brutowinst 60 pet. hoger De brutowinst voor afschrijvingen en reserveringen, doch na mutaties in de balastingreserve, bedroeg 37,61 (v.j. GEEN NIEUWE MIDDELEN TER BELEGGING ROTTERDAM. De Beleggingsmaat schappij Unitas heeft in 1960 in tegen stelling tot 1959 geen nieuwe middelen ter belegging aangetrokken. Er zijn geen grote aan- en verkopen verricht. De mutaties zijn voornamelijk beperkt ge bleven tot diverse omruilingen en het inschrijven op nieuwe emissies. Het bezit werd vergroot in Amstel Brouwerij, August Thyssen Hütte, Dort mund Hörder Hüttenunion, Farbwerke Hoechst. Hoogovens, Koninklijke Zout, Meelfabrieken Phoenix Rheinrohr, Rhein.-Westfalische Elektrizitatswerk, Rommenhöller, Siemens Halske, Spaarnestad, Thomassen Drijver en Ver Glasfabrieken. De middelen hiervoor werden hoofd- Advertentie M 3 'V, VV ;V'T X* •y ï',i V' -v 'V de voordelige beautyllacon zakelijk verkregen uit verkoop van een aantal relatief minder aantrekkelijk ge achte Nederlandse fondsen, alsmede door verdere reductie van het verhoüding- gewijs te grote belang bij Mannes- mann. De 6 pet. cum. pret aandelen Phi. lips werden omgeruild in gewone aan delen De Zuidafrikaanse belangen werden bijna geheel geruimd, waartegenover o.a. I.C I., Unigat en Woolworth Ltd werden bijgekocht. Ook bij de Amerikaans-Cana- dese portefeuille kwamen enkele ruilin gen tot stand. Onveranderd dividend Het vermogen bedroeg eind 1960 460,23 (v.j. ƒ458,12) miljoen. De nettowinst beliep ƒ13,13 (v.j. 12,66) miljoen. Voor gesteld wordt een onveranderd dividend van 14 per aandeel van 50 nominaal plus 5 pet. in aandelen ten laste van de agioreserve. Deze reserve was sinds 1960 ƒ28,09 miljoen groot. De resultaten van de dochtermaat schappij Gewerkschaft Sophia-Jacoba waren weer gunstig. De dochteronder neming Nemos bezat eind 1960 buiten het gehele kapitaal van Sophia-Jacoba aan kas- en banksaldi 9 (v.j. 15,5) miljoen en aan vorderingen en beleggin gen net'o circa (35 (v.j (23) miljoen. 23,48) miljoen. Op de vloot werd 8,57 miljoen afgeschreven. Aan de reserve af schrijvingen werd verder extra 19,05 miljoen toegevoegd. Na o.m. afschrijving van 3,25 miljoen op deelnemingen sloot 1960 met een nettowinst van 6.462.850 (v.j. 4.153.668), waaruit een dividend wordt voorgesteld van 9 (v.j. 6) procent. De N.V. Mailschip Rotterdam behaalde na afschrijving van 4% een winst van 1.558.935. Dit bedrag werd in mindering gebracht op het verlies over de periode 1 september tot 31 december 1959 van 1.790.004. De resultaten van de Oranje Lijn (Maatschappij Zeetransport) waren onbevredigend. De resultaten van de V.N.S'. zullen waarschijnlijk ongeveer ge lijk aan of iets beter zijn dan die over 1959. Directiewijziging In de komende jaarvergadering zal de president-directeur, de heer W. N. H. van der Vorm, zijn functie neerleggen. Voorgesteld zal worden de heer Van der Vorm te benoemen tot commissaris, waar na hij als voorzitter van het college van commissarissen ?al optreden. De herwaardering van de gulden be tekent voor de Amsterdamse ef fectenbeurs dat het koerspeil auto matisch is gestegen ten opzichte van het buitenland met uitzondering van West-Duitsland. De buitenlandse belangstelling voor onze aandelen kan daardoor wel iets af nemen. Of dit werkelijk zo zal zijn dient te worden afgewacht. De grote belangen van de Nederlandse industrie in West-Duitsland zijn, doordat de mark ook is gerevalueerd, in waarde gelijk tijdig mee omhoog gegaan. Wij denken in dit verband maar aan de aanzienlijke belangen van Unilever in West-Duitsland, die daar vorig jaar nog belangrijk zijn gegroeid. Voorts aan de grote organisatie van Philips, aan de aanzienlijke belangen van de A.K.U. bij de Vereinigte Glanzstoff Fabriken en van de Hoogovens bij de Dortmund- Hörder Hüttenunion. Teken van kracht Onze exportpositie ten opzichte van het buitenland is wat moeilijker geworden. Onze aandelen zijn relatief iets geste gen in waarde ten opzichte van de bij voorbeeld Amerikaanse en Zwitserse vraag. Maar het moet juist voor dat buitenland, een teken van grote kracht zijn, dat wij in staat zijn geweest het voorbeeld van de haast spreekwoorde lijke goudgerande mark te volgen. Als buitenlandse beleggers zich door deze overwegingen zullen laten leiden kan onze beurs nog wat beleven. AMSTERDAM Op de Neder landse valutamarkt werden zater dag geen zaken in Duitse marken gedaan. Al vroeg kwam uit Duits land het bericht, dat er geen officiële notering van de mark zou worden opgemaakt. Opvallend was de schommeling in de koers van het pond sterling. Blijkbaar was er een groot aanbod waar geen vraag tegenover stond. Na een opening op circa 10,62 daalde de notering meer dan tien punten tot 10,51%. Dat betekende voor de Amerikaanse dollar een koers van 3,77 of zelfs lager. Een lagere koers dan 3,77 kwam echter niet tot stand, omdat de Neder- landsche Bank de interventiepunten voor de dollar handhaafde. Geruggesteund door deze houding bood men zo sterk op de dollar, dat hij weer bijna zijn oude peil bereikte en op 3.79A werd geno teerd. Het pond werd meegetrok ken tot circa 10,59. Tegen het sluiten van de markt waren de noteringen weer lager. Blijkbaar vreesde men dat Neder land tijdens het weekeinde een soortgelijke maatregel als Duitsland zou nemen. Van onze correspondent •OSKOU. In uitbundige stemming officieel althans is de Sowjetunie het nieuwe jaar ingegaan. Alle wensen en plannen van 1960 zijn in vervulling gegaan, zo heet het, en aangezien de tijd voor het communisme werkt hoeft niemand bevreesd te zijn voor de toekomst. In een zelfde gemoedstoestand is het feest van licht en vernieu wing, zoals ieder jaar in de eerste dagen van januari, gevierd. Dit jolka-feest met zijn kerstboom en kerstman, Vadertje Vorst, heeft natuurlijk niets met gelijksoortige christelijke of voorchristelijke gewoonten uit te staan, maar is geheel en al een Russische schepping. belangstelling, en verkocht voor meer dan een half miljoen roebel per dag aan uitzetten, ringen, keukengerei, e.d. Niet minder dan 3000 huwelijken werden in de laatste dagen van het vorig -aar te Moskou geregistreerd. Jonge paren vermijden zo dubbele feestelijkheden en besparen zichzelf en anderen moeite en uitgaven. Eenzelfde zin voor zuinigheid spreidt de bevolking ten toon door kerstbomen van polyethyleen te kopen, die een veei langere levensduur heb ben dan de echte. Daarbij komt dat door gebrek aan organisatie plan ning, met een groot woord vele echte kerstbomen eerst lang na de nieuwjaarsviering in de hoofdstad aan komen. Dit leidt tot illegaal kappen in de bossen om Moskou en tot zwarte prij- zen zelfs voor de meest armetierige boompjes. Tot onbezoldigde veldwach ters gebombardeerde studenten en le den van de Komsomol (de commu nistische jeugdbeweging) moeten der gelijke uitwassen zien te voorkomen. Wel wordt toegegeven dat Vadertje Vorst of zoals hij hier heet Djed Moroz door Czaar Peter uit Duits land is ingevoerd, maar inmiddels is hij geheel in dienst van de Russische autoriteiten gekomen. Zijn bloedverwant in westerse lan den is een beklagenswaardige figuur, slachtoffer var een door klassestrijd uiteengereten maatschappij en voort durend in de grootste verlegenheid, wanneer hij geen geschenken heeft voor nonderduizenden kinderen van werkloze ouders. In West-Duitsland speelt Adenauer de rol van kerstman en geeft de jeugd bonbons (en hun ouders raketten) in Canada wacht hen slechts een koude winter en in de Verenigde Staten niet meer dan een stuk droog brood. Djed Moroz daarentegen kan de Russische burgers prijzen voor hun successen en heeft de ongelimiteerde hulpbronnen van de staat ter beschik king. Men is geneigd zich bij deze voor stelling van zaken neer te leggen, tot dat bet duidelijk wordt dat ondanks alle scepsis, door jarenlange blootstel ling aan propagandagewauwel heen levend gehouden, zelfs ontwikkelde Russen louter uit gebrek aan tegen beeld geloven dat hun vaak erbar melijk dagelijks leven nog heilig is vergeleken bij dat in westerse lan den. Tien dagen miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii Maar hoe dan ook, met overgave aanvaarden de Russische burgers het tijdelijk regiem van Vadertje Vorst en laten hem op hun eigen manier gedurende de eerste tien dagen van het iaar over hun uitgestrekte rijk heersen. Dit jaar moest hij zijn tra ditionele intocht in Moskou per arre stee achterwege laten, omdat er voor het eerst sinds mensenheugenis te weinig sneeuw gevallen was. Zijn aanwezigheid in de Russische hoofdstad deed de Moskovieten toch al van een onverzadigbare kooplust be zeten warenhuizen, markten, bloe menwinkels en levensmiddelenbedrij- ven overstromen. De omzetten berei ken recordhoogten en het grote waren huis Goum alleen al verkocht binnen 3 dagen alle 350.000 voorverpakte kin dergeschenken. Trouivlustig iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Ook het pasgeopende Huis voor jong gehuwden heeft niet te klagen over Hier is de volgen de aflevering van het Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eer der gespeeld heb- oen geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eerst een tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissin gen te vinden. Mocht U er niel helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan in de krant van mor gen. Daarin zullen wij de oplossing oubliceren. Veel feesten jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Vadertje Vorst heeft, net als zijn collega's in andere landen, een uiterst drukke tijd en alleen al in Moskou moet nij meer dan 200 kinderfeesten Jolka's genaamd dagelijks bij wonen. Kinderen staan in het mid delpunt van de aandacht en voor ve- len aunner is een Jolka het hoogte punt van het jaar. Allerlei organisaties en verenigin gen geven zich maandenlang moeite een dergelijk kinderfestijn voor te bereiden en het is bepaald verade mend jets dergelijks mee te maken. Zij zijn vaak veel massaler van op zet dan in Nederland, maar doortrok ken van een menselijkheid die bij openbare gelegenheden hier maar al te veel afwezig is. Zelfs het feit dat ook deze Jolka's ingeschakeld worden in het systeem, en de zelfverheerlijking van de Sow jetunie bevorderen, doet weinig af aan mm aantrekkelijkheid, al treft het de buitenstaander als lichtelijk excentriek dat kinderen van drie of vier jaar de grootheid van een poli tiek stelsel en zijn leiders voor wordt gehouden. Op de maan .fiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Begrijpelijker is het dat voor een van de aardigste programma's als thema is gekozen „Jolka op de maan". In de Zuilenzaal dezelfde waar enige maanden geleden de Amerikaanse piloot Powers in de U-2- affaire terecht stond beoordeelde nu Djed Moroz welke kinderen wel en welke niet mee naar de maan mochten. Hij werd daarbij geassis teerd door een beeldschone sneeuw- prinses en een aantal indrukwekkende astronauten. Alleen zij die flink en moedig wa ren, of „iets" presteerden, zoals zin gen vn dansen, kwamen in aanmer king. Een langslaper met ongekamde harm die zich aanmeldde met deken en al werd natuurlijk afgewezen en moest onder hoongeblaf van de ruim tehondjes Bjelka en Strjelka het to neel ruimen. Als tenslotte het gezelschap gereed is begint de grote reis naar de maan, waar de eerste en voorlopig nog eni ge bewoner van dit hemellichaam, de rode Russische vlag, de reizigers op- opgewekt begroet. Teruggekeerd toont Vadertje Vorst een prachtig glinste rende maansteen die geheime krach ten heeft en de aardmensen gelukkig zal maken. Het tweede deel van het program ma is een soort variété om de 10 me ter noge kerstboom heen, die prach tig versierd en met rode ster in top de gewezen adellijke sociëteit nieu we glans en glorie verleent. In het paleis .IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIII Een soortgelijke partij wordt drie maal daags aan enige duizenden kin deren gegeven in het grote Kremlin- paleis, waar in de schitterend ver lichte en aangeklede Georgievski-zaal Vadertje Vorst audiëntie houdt. In dezelfde omgeving waar meer dan 100 jaar geleden de Tsaar en Tsa rina brood en zout ontvingen van hun onderdanen, die ter inwijding van het paleis van heinde en ver gekomen waren, deelt nu de goedheiligman zuurtjes en toffies uit. Onderwijl schuiven robotmannen be hoedzaam over het parket en dansen in het 'icht van de zes enorme bron zen luchters, kleine flonkerende dan seresjes, gracieus als hun oudere col lega's van he* Bolshoi-Theater. Ge heel ir het zwarte geklede vertegen woordigers van het kwaad worden rap overwonnen door rode helden en tot slot lansen matrozen met baltikamut- sen een vredesmars. Raketten iiniMiinimiiiiu Ook hier ontbreekt de spoetnik niet en het hoogtepunt van de voorstelling althans in de ogen van de orga nisatoren was het lanceren van twee raketten die op hun zenith ge komen enorme rode vlaggen neerlie ten. De kinderen zeil maken de indruk meer van de tussentijdse clowns en potsenmakers te genieten dan van wie oi wat ook, maar waarom zou den zij ook van andere kinderen ver schillen? Vadertje Vorst die wi; tussen zijn talloze beslommeringen een ogenblik alleen troffen gaf zijn beste wensen aan le leugdige aanhangers van Sin terklaas voor een „brede, ware, Rus sische vrede' een onvertaalbaar be grip dat alle politiek echter te boven gaat. Daarmee rees hij ver uit boven de figurant in die andere vrede waartoe zijn tekstschrijvers hem telkens wil len reduceren, en wie weet wat er zou gebeuren als hij zijn heerschappij ook na le tiende iannar' zon handhaven

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 6