DOMBURG MAG IN STROOK LANGS KUST NIET BOUWEN Nog meer bandrecorders voor Zeeuwse blinden Uitbreidingsplan voorziet eventueel in compensatie Gemeente steunt Zoutelands jeugdbrandweerkorps Spaarbank prot. Nederland in Vlissingen opgericht Zeeuwscli Dagblad Rijkswaterstaat trok stippellijn Kunstenaars zien Deltawerken Van der WERFF t HUISRECHT Negen muzikanten kregen insignes Qverbenknl o Vier maanden cel voor uitlokken van meineed Platteland Grote interesse voor regionale werkplaats Jachtenbouw in voormalige vliegloods T entoonstelling in ,,'t Trefpunt" DE KERK VLUCHT Welkome aanbieding voor gemeente Yzendijke Bestaan speeltuinver. van Burgh bedreigd abiiëlsc Sreekdag van V.V.H. in Breskens DANSK STIL BANKSTEL Zaterdag 4 maart 1961 ZFEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk JN de afgelopen maanden is in onze provincie veel gesproken over de toekomst van het platteland. Velen zien die toekomst donker in. De dor pen ontvolken en men constateert dat de gemiddelde leeftijd van de dorps bewoners hoger komt te liggen. Er is te weinig jeugd op het platteland, want de jongeren trekken naar de steden, waar meer werkgelegenheid is en waar de secundaire arbeidsvoor waarden in de regel gunstiger zijn dan op het platteland. In een conferentie, die de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond voor een belangrijk deel aan de ont wikkeling van Zeeland heeft gewijd, is het plattelandsprobleem eveneens aan de orde gekomen. Velen bleken van mening te zijn dat op de duur zal moeten worden gestreefd naar de stimulering van een aantal plattelands kernen. Men zal geen politiek kunnen voeren, die is gericht op groei van alle plattelandsdorpen. Dit is niet te bereiken, want de economische en sociale omstandigheden maken het noodzakelijk dat grotere kernen ont staan, met name in verband met de „leefbaarheid". Men zal daarom bewust de groei van een aantal dorpen in Zeeland moeten stimuleren. Naar onze mening moeten dit dorpen zijn, die in de on middellijke omgeving liggen van de gebieden, die in de nabije toekomst blijkens de gegronde verwachtingen gekenmerkt zullen worden door in dustriële bedrijvigheid. De bewoners van deze dorpen kunnen namelijk in de nabijheid gaan werken in de in dustrie. Daar dient met name de woningbouwpolitiek in ons gewest op gericht te zijn. Het voeren van een dergelijke poli tiek wil naar het ons voorkomt nog allerminst zeggen dat dan de andere dorpen blijvend gekenmerkt zullen worden door een kwijnend bestaan. Het zal een kwestie van jaren zijn en dan zullen ook de dorpen, waarvoor nu nog weinig perspectief wordt ge zien, uitgebreid worden. Bond de in dustriecentra zullen namelijk steeds grotere cirkels worden getrokken, waarbinnen de werkkrachten voor de industrie wonen. Wij zouden het zo willen zien, dat eerst rond de indus triecentra een cirkel wordt getrokken, waarbinnen de woongebieden liggen voor de werkkrachten, die in eerste instantie nodig zijn voor deze bedrij ven. Rond deze cirkel ontstaat dan een gebied, waarin een toeneming van de welvaart kan plaats vinden door bijv. vestiging van tuinbouwbedrijven en uitbreiding van de melkveehou derij. Ontwikkelt de industrie zich gunstig, dan zullen op de duur ook arbeidskrachten nodig zijn uit wijdere omgeving en zal in de nu nog wat veraf gelegen dorpen de bevolking toenemen. Maar dit laatste is wellicht een kwestie van enkele tientallen jaren. 's-GRAWENHAGE. Het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen heeft in de jaren 1959 en 1960 op- dracht gegeven aan acht grafische kun stenaars en zeven kunstschilders tot vervaardiging van kunstwerken in het gebied der Deltawerken. Deze opdrach ten zijn verleend in nauwe samenwer king met de Dienst der Deltawerken van de Rijkswaterstaat. In 1959 werden uitgenodigd de kunstschilders R. J. Draijer te 's-Gravenhage, Abe Kuipers te Groningen en Jacob Kuijper te Am sterdam en de grafici Henk Huig te Amsterdam, Harry van Kruiningen te Amsterdam, Herman Berserik te Rijs wijk en Cor Basart te Amsterdam, In 1960 werden gevraagd de kunstschilders J. Gregoor te Eindhoven, Friso ten Holt te Amsterdam, Lex Hom te Amster dam en D. Kouwenaar te Bergen (NH) en de grafici Willy den Ouden te Am sterdam, Ap Sok te Amsterdam, Toon Wegner te 's-Gravenhage en Ed van Zanden te Rotterdam. De resultaten van de in 1959 verleende opdrachten en en kele werken, vervaardigd naar aanlei ding van de in 1960 gegeven opdrach ten zijn thans gereed gekomen. Een tentoonstelling daarvan is samengesteld die in het Gemeentemuseum van 's-Gra venhage, Stadhouderslaan 4)1, op maan dag 13 maart a.s. te 17 uur zal worden geopend. Ter gelegenheid van deze ope ning zal de film „Dam the Delta' produktie John Fernhout, een Halas Batchelor tekenfilm met tekeningen van Herman Berserik, worden vertoond. De ze film werd vervaardigd op initiatief en met medewerking van het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat. De di recteur-generaal van de Rijkswater staat, ir. A. G. Maris, zal een inleidend woord spreken. Ook zal een toelichting worden gegeven op de tentoon gestelde kunstwerken. De tentoonstelling is voor het publiék geopend van 14 tot en met 26 maart a.s. Vergadering Aquariumver. „Trichogaster" GOES. De aquariumvereniging „Trichogaster" heeft een bijeenkomst gehouden in Slot Oostende te Goes. De heer dr. J. M. Lodewijks uit Den Haag sprak op deze avond over: „Wat er al lemaal in de zee zwemt behalve de bad gasten". Op een zeer duidelijke en leerzame wijze hield hij zijn lezing, die door al len met grote aandacht gevolgd werd. Hij mocht dan ook een warm applaus in ontvangst nemen. Gedurende de pau ze volgde de traditionele verloting ter versteviging van de verenigingskas en na de pauze vertoonde Dr. Lodewijks de door hem zelf opgenomen kleuren film „Zeedieren". In deze film nam hij de aanwezigen mee naar verre kusten en toonde het wondere leven, in fantastische kleuren onder de waterspiegel, waarbij men van de kleinste wezens tot de grootste toe, de schepping kon bewonderen. .Trichogaster" kan op een zeer ge slaagde avond terugzien. DOMBURG. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat een aantal hotels in Domburg, met name die het dichtst bij het strand staan, binnen afzienbare tijd zullen moe ten worden afgebroken. Op het ontwerp uitbreidingsplan in on derdelen heeft het Rijk namelijk een stippellijn doen aanbrengen, die aangeeft dat er. geen nieuwe bebouwing meer mag plaatsvinden op de gronden ten noorden van die lijn. Rijkswaterstaat en ook de Polder Walcheren maken tegen een dergelijke bebouwing bezwaar, omdat tezijnertijd de zeewering ter hoogte van Domburg mogelijk verzwaard moet worden. Er zal niet alleen geen nieuwe bebou wing mogen komen, ook de be staande panden, waaronder een aantal grote en minder grote ho tels, zullen door de maatregel van het Rijk het veld moeten ruim-~ Dit alles staat echter nog lang niet vast en het is best mogelijk, dat er nog ettelijke decennia voorbij zul len glijden voordat tot verzwaring van de zeedijk wordt overgegaan. Niettemin heeft de gemeente Dom burg bij het opstellen van haar plannen met deze waarschijnlijke toekomstige situatie rekening ge houden. INTERESSE Om Domburg dan ook over een aan tal jaren niet hotelarm te maken is m het plan een vijftal horecabedrijven ge projecteerd dat voor compensatie zal moeten zorgen. Dat wil overigens zeg gen dat indien de zeedijkverzwaring nog tientallen jaren duurt of helemaal niet zal gebeuren, de geprojecteerde horecabedrijven naar alle waarschijn lijkheid toch wel gebouwd zullen wor den omdat er nu reeds bijzondere in teresse voor bestaat. In het uitbrei dingsplan zijn de hotels gedacht aan de Jan Tooropstraat, de Schelpweg, Van Voorthuijsenstraat, Badweg en Noord- weg. Het zouden ook restaurants kun nen worden; in elk geval panden die vallen in de horecasector. In het plan is dus rekening gehou den met een strook langs de kust, waar binnen niet gebouwd mag worden krachtens de door het Rijk gegeven voorschriften. Voor de woonbebouwing die aanvankelijk in deze strook was voorzien, is naar het ontwerp aangeeft vervanging gevonden in het plan- Duinenburg in het zuidoostelijk deel van de gemeente. Dit laatste plan is al voor een deel gerealiseerd. TENNISBANEN Het plan ten zuiden van de Singel is in zoverre gewijzigd dat de open be bouwing is komen te vervallen. Hier voor vond men compensatie in de plan nen-Driehoek en -Duinenburg, waar de ze bebouwing beter op haar plaats is dan in het Poldertje, dat eerstens be stemd is voor volkswoningbouw. Ver der moest hier een deel van het oos telijk bouwblok worden gereed gehou- Advertentie Opgericht 1899 Beursbericht no 276 is verschenen R. S. STOKVIS .RILLAND. Burgemeester J. C. W. Jobse heeft tijdens de jaarlijkse uitvoe ring van de muziekvereniging „Rillan- dia" in een stampvolle zaal van het dorpshuis aan negen muzikanten insig nes uitgereikt. Deze muzikanten waren onafgebroken 25, 30, 35 en 45 jaar lid van de vereniging. Burgemeester Jobse sprak hen hartelijk toe en overhandigde de jubilarissen tevens de oorkonde van de insigne. De ere-voorzitter, de heer Mol sprak eveneens hartelijke woorden. Na het concert van „Rillandia" bracht het Gezellentoneel uit Bergen op Zoom het blijspel „Het hoedje van Marius op de planken. ZOUTELANDE. Wanneer het Igenomen, is inmiddels door drukke werk- brandweerkorps uitrukt voor een zaamheden afgetreden oefening heeft het niet te klagen over fat" hT^glote" '„kleine" korps soms K n Inirt 7 ïT? fl 71/7.77. Cl. P 7CV)CL@. VCLTL Cl. P. It yf/ll jeugd. Dit kracht de toemalige com mandant, de heer C. W. Leijnseertoe ongeveer een jaar geleden een jeugd brandweerkorps in het leven te roepen. Tien jongens van vijftien tot achttien jaar oefenen nu om de veertien dagen onder leiding van de ondercomman dant de heer P. Boogaard. Hij vertelde ons dat de jongens enthousiast zijn en het ligt dan ook in de bedoeling later deel te nemen aan jeugdwedstrijden. Het voordeel van een jeugdkorps is, dat de jongens als ze achttien jaar zijn direkt als geoefende brandweerlieden terecht kunnen bij het „grote" korps. De heer Leijnse die het initiatief om te komen tot een dergelijk korps heeft lieden beschikken ook over uniformen. Dit zijn oude uniformen van het grote korps die niet meer worden gebruikt. De heer Boogaard geeft de jongens zeli een opleiding, terwijl ze later als ze bij de grote brandweei; zijn een cursus kun nen volgen. Het initiatief van de heer Leijnse heeft ertoe geleid dat dit naast een leerzame ook een nuttige vrijetijdsbesteding voor de jeugd is. Burgemeester J. de Bree is ook enthousiast over de jeugdbrandweer in zijn dorp; hij meent wie de jeugd heeft heeft de toekomst. Dit is dan ook de reden dat in de eerstvolgende raads vergadering een voorstel zal worden be handeld om dit jeugdkorps een gemeen telijke bijdrage te geven. TERiNEUZEN. Niet alleen van de zij de van de ongeschoolden en van hen die voor herscholing in aanmerking wil len komen bestaat er steeds grote be langstelling voor de regionale werk plaats voor vakopleiding voor volwas senen, maar ook van de zijde van het bedrijfsleven. Als sluitstuk van de propaganda-aetie, die in Zeeuws-Vlaanderen is gehouden, hielden de directeur van het geweste- lijk arbeidsbureau te Terneuzen, de heer J. van der Gijp, en de heer Marinus directeur van de rijkswerkplaats, een lezing voor belangstellenden. Vorig jaar werd begonnen met 30 cursisten en nu is het aantal tot 50 gestegen, daar deze mensen regelmatig de cursus verlaten is er steeds opnieuw plaats voor nieu we gegadigden. In zijn uiteenzetting gaf de heer Van der Gijp een overzicht van de mogelijk heden, die een om- of herscholing bie den. Met sprekende cijfers toonde de heer Van der Gijp aan, dat deze werk plaatsen voldoen aan de gestelde ver wachtingen. Sinds april 1946 hebben cir ca 55.000 cursisten de opleiding ge volgd, vanwie er 80 proc. slaagden. Een groot bedrijf uit Dordrecht bood alle cursisten een gratis bezoek naar de fa briek aan en deed een toezegging dat bijna alle cursisten daar in dienst zou den kunnen worden genomen. Hieruit blijkt, dat de industrieën graag de in de rijkswerkplaatsen geschoolde mensen in dienst nemen. Kans Veer se middenstand VEERE De grote publieke belang stelling van de zijde van de Veerse middenstanders bewees de belangrijkheid van de beslissing, die de gemeenteraad gisteravond had te nemen inzake een voorstel van B. en W. tot aankoop van de voormalige vliegloods met grond en tot wederverkoop hiervan aan de heer G. van Jolingen uit Breukeien. Een raads besluit, genomen op 3 februari tot ver koop in principe van de loods, zou aldus moeten worden bekrachtigd. De raad besliste echter ten gunste van de middenstanders. Met vier tegen drie stemmen werd het voorstel tot verkoop aan de heer Van Jobingen verworpen, nadat met algemene stemmen de aankoop accoord was bevonden. Daarvoor had de raad op voorstel van voorzitter jhr. I. F. den Beer Poortugaal een uur besloten vergaderd om tot hun voor de middenstanders belangrijke be slissing te komen. Tijdens de rondvraag maakte de heer J. A. A. Mol de opmerking dat het zaak was een oproep te richten tot gegadigden een industrie voor het bouwen van jachten in de aldus vrijgekomen loods te vestigen. den voor bijzondere bebouwing (scholen en woningen voor bejaarden). De open bare en christelijke lagere scholen zijn al in aanbouw, maar de gymnastiek zaal laat voorlopig nog op zich wach ten. In het plan-Poldertje moet nog ge realiseerd worden het gebied, begrensd door Singel, Brouwerijstraat, Dr. Vaandragerstraat en Kanonweistraat, dat op het ogenblik nog uit tuinderijen bestaat. Behalve horecabedrijven en woningen vallen binnen de door het Rijk „ver boden strook" ook nog tennisbanen en -parken. Het ligt voor de hand dat in dien de hotels zullen moeten verdwij nen, de tennisbanen evenmin gehand haafd kunnen worden. De gemeente Domburg heeft dan ook gezocht naar terreinen, waarop nieuwe tennisbanen kunnen worden aangelegd. Zij besefte dat dit niet kon gebeuren buiten de kom van het dorp, omdat de banen voor de badgasten daardoor te excen trisch zouden komen te liggen. Boven dien liggen ten zuiden van de Dr. Vaandragerstraat nog tal van tuinde rijen, die zo men daar de banen wil de hebben onteigend zouden moeten worden. CHARMES De oplossing werd gevonden ten noorden van de Singel waar een ter rein is gereserveerd voor sportbeoefe ning geen sportterein in de zin van voetbalveld ter uitbreiding en even tuele vervanging van de bestaande ten nisbanen, waaraan zo laat zich begrij pen in de badplaats Domburg grote be hoefte bestaat, waarbij slechts herin nerd behoeft te worden aan het tra ditionele badgastentennistornooi. Alles bij elkaar genomen kan men zeggen dat er in het plan is gestreefd te voldoen aan de be hoefte van de badplaats met hand having van het dorpskarakter en de begroeide open ruimten binnen de bouwblokken, die van welke kant men het dorp ook bekijkt een van de grote charmes van Dom burg vormen. Een schetsontwerp van het uitbrei dingsplan in onderdelen van de ge meente Domburg. Boven is de Noordzee, daaronder het strand met de duinen en de strook grond, die het rijk verder onbebouwd wil laten (zie stippellijn). Compensatie hier voor is gevonden in het plan Dui nenburg (rechts benedien). Midden onderaan de foto het plan Poldertje, bestemd voor volkswoningbouw. MIDDELBURG De Stichting Soci aal Cultureel Opbouwwerk gaat in het club- en buurthuis ,,'t Trefpunt" een tentoonstelling houden waar ouders, opvoeders en kinderen ideeën zullen kunnen opdoen voor het maken van paasversieringen en het knutselen met voor de huishouding „waardeloos" ma teriaal. Van 23 tot en met 28 maart zullen collecties „Rondom het Paasfeest" en „Knutselen met waardeloos materiaal' van het Landelijk Voorlichtingscentrum voor Ouders en Opvoeders geëxposeerd worden. Tevens is er de gelegenheid „een kijkje te nemen in de keuken van ons eigen werk". Wat de Paasversie ringen betreft, zijn er gekleurde en ver sierde eieren, eierstandaardjes, eier- warmers, kuikens, haasjes, tafelversie ringen, etc. zien. Met het Paasfeest komt ook de paas vakantie, waarin de kinderen zich ook dikwijls binnenshuis zullen moeten ver maken. Op de tentoonstelling is te zien hoe kinderen van waardeloos materi aal zoals lucifersdoosjes, closetrollen, lapjes, stukjes gekleurd papier, eikels en denappels van alles kunnen ma ken. Wat zij op de tentoonstelling zien zal de kinderen er wellicht toe brengen zelf hun krachten eens te beproeven op vliegtuigjes van wasknijpers, op een ket ting van papieren kralen, op een markt opgebouwd van lucifersdoosjes, oude lapies en nog veel meer. De ouders zullen allerlei ideeën kunnen opdoen waarmee zij de kinderen aan de gang kunnen helpen om tot goede be zigheid te komen. Voorts liggen er handenarbeidboeken ter inzage en kunnen er patronen wor den gekocht. Wij hopen dat deze tentoonstelling een aanmoediging zal zijn voor groot en klein om aan de slag te gaan. En dat de tentoonstelling „Rondom het Paasfeest" een bijdrage zal zijn tot een vrolijk en gezellig Paasfeest. HOOFD CHR. SCHOOL THOLEN Met ingang van 1 juni a.s is benoemd tot hoofd van de Christe lijk Nationale School te Tholen de heer J A. Kooman te Rilland-Bath. DAMCOMPET1TIE THOLEN Uitslag van de onderlin ge competitie van de Thoolse damclub: J. de RijkeC. Moeliker 1—1; P. C. van de VeldeC. Gebraad 2—0; D. de VosC. J. de Korte 11; C. Gebraad C. Moeliker 20. Voor uw advertentiepdrachten en tekstverzorging kunt u ook overleg plegen met onze verte genwoordigers: J. Huisman, Nach tegaallaan 106, Goes, telefoon 011006176, en W. J. de Hoop, Westerscheldestraat 15, Middel burg, ttefoon 01180—4676. Toen lieten al de discipelen Hem alleen en vluchtten. Mattheüs 26 vers 56. Judas heeft woord gehouden. Hij heeft de Meester tegen een Judasloon verkocht aan de overpriesters en hoofdlieden. Nu moet hij Hem overleveren. Een enorme spanning heeft hem aangegrepen, maar er is geen weg terug. Nu moet je voor Ju das! Onze Heiland heeft Zijn ibange worste ling doorstreden in Gethsémané. Bloeddrup pels hebben de aarde bevochtigd. Het oog van Christus blijft gericht op de Vader éu op de Kerk. Hij wil en zal de prijs van liet bloed geven tot verlossing van allen, die Hem aanvaarden in het geloof. Gods liefde zal triumferen over duivel en zonde. Kom Judas, de Meester is klaar! Kom Judas, met de bende, gewapend met zwaarden en stokken. Jezus' handen wor den geboeid en als een misdadiger wordt Hij weggeleid. Waar is nu Uw heerlijkheid, Jezus van Nazareth? In de duisternis van de naclit flikkert toch nog een zwak licht, want Jezus is niet alleen. Zijn Kerk is in Gethsémané aanwezig. De discipelen zijn er toch. Laat Uw menselijke ziel, Jezus, zich gesterkt weten, want Uw getrouwen zijn om U heen. Om Jezus staan als een onoverwinbaar cordon, dat is toch de heilige roeping van de Kerk? De Kerk is hier, en de kerk is geen vereniging, maar de verpersoonlijking van het verbond. De oude kerk, Israël, moest onvoorwaardelijk trouw blijven aan de God van Abraham. De nieuwe Kerk is tot onwankelbare trouw verplicht aan de Heer der Kerk, Jezus Christus. Nu is de Heer in nood, nu kan trouw blijken» Toch lieten ai de discipelen Hem alleen en vluchtten. De toestand is kritiek voor de Heer; wie kan Hem dan verlaten? Alle discipelen vluchtten. Allen! Zij laten Jezus in de steek, O, Gethsé mané. Neen, o Kerk! De -mens op de vlucht. Dat heeft Adam ook eens gedaan. Hij heeft in het paradijs God verraden. Hij heeft lijf en ziel aan de duivel overgegeven. Adams zonde werkt door. In Gethsémané. In onze Kerfc. In ons hart. Ik sla op de vlucht als het er 'op aankomt. Ik laat Jezus in de steek, bij iedere zonde. Ik zie mijn beeld getekend in Mattheüs 26 vers 56, scherp en klaar. De lijdensweken confronteren ons met on ze zonde. Keer tot uzelf in en belijd Uw zonde voor God. De kerk op de vlucht, in plaats van trouw te zijn tot in de dood. Waar is hier uitkomst? Zie nog even naar Gethsémané. Uw Heiland wordt geboeid weggeleid, maar Hij is niet gebonden. Hij is de Hei land, die overwint. Hij rust niet, eer Hij het overwinnend uitroept: Het is volbracht! Zijn trouw is onwankelbaar. Hij heeft de Kerk lief tot in de dood toe. Hij vergeeft, Hij geneest. Wij hebben Hem in de steek gelaten en doen het nog dagelijks. Maar Zijn Geest maakt ons tot belijders, die zich voor Hem niet schamen. De Man van smarten overwint in ons leven. Door Zijn _TT_ _TT genade kunnen wij toch volharden. Nu zul- BURGH. De vergadering van de hen wjj met Hem overwinnen. Geloofd zij speeltuinvereniging Burgh was zo slecht T nwutn* bezocht dat er geen bestuursverkiezing n t> kon worden gehouden. Buiten het be- Vlissingen. Ds P. Homburg stuur waren slechts drie leden aanwe- zig. Er moesten drie nieuwe feestuurs- YZENDIJKE. Het gemeentebe stuur heeft een aanbieding gekregen van de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten tot het aangaan van een geldlening van 50.000 gulden. In een spoedeisende vergadering heeft de raad geen ogen blik geaarzeld dit aanbod te aanvaar den. Het is een welkome gelegenheid om de enkele grote werken, die thans onderhanden zijn of straks in uitvoering komen, te kunnen financieren. LIQUIDATIE N.V. MIDDELBURGSE SCHOUWBURG MIDDELBURG. Met algemene stemmen hebben de aandeelhouders van de N.V. Middelburgse Schouwburg in hun vergadering besloten tot liquidatie van deze naamloze vennootschap over te gaan. T.z.t. zal zij in de nieuw in het leven -geroepen stichting worden in gebracht. Het is nog niet bekend, wan neer met de verbouw van de schouw burg kan worden begonnen, omdat de officiële goedkeuring nog niet is ver kregen. Zendingscommissie bijeen BIGGEKERKiE. In de kantine van het arbeiderskamp vertoonde de her vormde zendingscommissie de kleuren film „Een continent, twee werelden". Deze rolprent belichtte het rassen, vraagstuk. Voor deze bijeenkomst be stond een goede belangstelling. Vooraf werden de huishoudelijke za ken afgehandeld. De heer J. van Mal- degem werd tot bestuurslid herkozen. De heren A. de Ridder en J. Caljée zullen de kerkeraad vertegenwoordigen in de -commissie. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat in 1960 ruim 700 gulden voor de zending bij elka-ar is gebracht. Te weinig animo leden worden gekozen om -het bestuur weer op een' aantal van vijf te brengen. Besloten werd binnenkort alsnog een vergadering te beleggen om in de eer ste plaats te proberen een bestuur te krij-gen. Lukt dit niet dan zal de speel tuinvereniging worden opgeheven. (Advertentie) OOSTBURG. De presidente toe komen, komen voor deze kampweken i -bi j i- in aanmerking. De plaatselijke comité's van de provinciale Federatie voor - - - Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening, mevr. S. C. de Casembroot- baronesse Van der Feltz heeft op de gisteren gehouden streekdag in Oostburg meegedeeld, dat er nog meer bandrecorders voor de Zeeuwse blinden moeten komen. Dank zij de Zeeuwse Collecte kon den er reeds 23 aangeschaft wor den, die op 16 maart door de com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot uitgereikt zullen worden aan de blnnden. „Maar met die 23 zijn wij er nog niet. Nog 50 bandrecorders zijn nodig om iedere blinde, die daar voor in aanmerking komt, te kun nen helpen". Mevr. de Casembroot deelde mee, dat in het komende najaar een actie zal wor den gevoerd in de Zeeuwse bedrijven met als doel: Nog 27 bandrecorders be schikbaar te stellen. Een ander punt vormde het feit, dat de vakantieweken voor de huisvrouw op „Hedenesse" een dermate succes zijn, dat men er mee doorgaat. Juist de meest zwaar belaste huisvrou wen, die zelf niet aan rust en ontspanning Schoolhoofd vrijgesproken MIDDELBURG. De meervoudige kamer voor strafzaken van de Middel burgse rechtbank deed gistermorgen uit spraak in enkele zaken. De Goese schrijfmachinehandelaar S. B. werd conform de eis tot vier maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf met aftrek veroordeeld wegens het door giften en beloften en door het verschaffen van in lichtingen opzettelijk uitlokken van val se verklaringen onder ede. Op de vo rige zitting werd direkt uitspraak ge daan tegen een door B. tot het plegen van meineed overgehaalde getuige. De andere betrokkene, J. C. M„ werd we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Eveneens vrijspraak verkreeg een schoolhoofd uit Bruinisse, B. F. J. B. De rechtbank achtte het verduisteren van geld, waarvoor hij terechtstond, niet bewezen. Veroorzakers van aanrij dingen, waarbij zwaar lichamelijk let sel was te betreuren, werden vrijgespro ken van de verweten roekeloosheid. A.A.S, die was betrokken bij een dode lijk ongeval bij Bruinisse en A.L.O., die schuld had aan een aanrijding in Haam stede, werden slechts voor overtredin gen gestraft, respektievelijk 250.- boe te of vijftig dagen hechtenis en 150.- of dertig dagen. belasten zich tijdens de afwezigheid van de moeders met de zorg voor de huis houding en de kinderen. sprak over het bejaardenwerk in Zee- Mej. W. J. H. Westera uit Middelburg land. Zij stelde, dat het V.V.H.-werk voor de bejaarden zich meer op het maat schappelijke vlak beweegt. Zij pleitte voor het opnemen van de bejaarden zelf in de comité's en de sociëteiten. „Bedis selen van bovenaf is uit den boze, de bejaarden moeten helemaal bij het werk worden betrokken". De individuele zelf bescherming werd besproken door mej. B. J. C. Vroom, eveneens uit Middelburg. In de middagvergadering sprak mevr. E. v. d. Bosch-de Jongh uit Scheveningen ovër de vrouwen van Chrysoupoulus, een uiterst arm en tijdens de oorlogsja ren zwaar gehavend dorpje in Grieken land. In dit dorp heeft de NOVIB een nijverheidsschool gesticht. Een kindercrèche ontbreekt nog. Hier voor is 10.000 gulden nodig. De leerlin gen van de nijverheidsschool zullen het complex bouwen. De statistieken hebben uitgewezen, dat er in deze streek 25 ba- bies van de 100 sterven. Dit komt vooral, omdat de vrouwen hun babies meene men naar het land en geen voldoende verzorging kunnen geven. Daarom zou een kindercrèche een uitkomst beteke nen. Mevr. v. d. Bosch deed een dringend beroep op de aanwezigen deze actie te steunen. Deze streekdag werd o.m. bijgewoond door besturen van vrouwenorganisaties en door burgemeester J. L, van Leeuwen van Oostburg, lmeakh spk Het uit onze etalage biedt u Deense gratie tegen een Nederlandse prijs middelburg-goes gratis advies van onz» binnenhuisarchitecten franco levering door heel nederland Ruiteravond Walcherse Rijvereniging NIEUWLAND. De Landelijke Rij vereniging „Walcheren" hield een Rui teravond in zaal Pluijmers ter herden king van haar vijftienjarig bestaan. Na dat voorzitter dr. C. F. Frumau de aan wezigen had welkom geheten bracht de ze verslag uit van de verrichtingen van het afgelopen jaar. De toneelvereniging „Nieuw Middelburg" voerde daarna een toneelspel op in drie bedrijven „La ten we het mooi houden". De handeling speelde zich af in de huiskamer van Flapper, het le bedrijf: „een ochtend in oktober"; het 2e bedrijf; „de avond van dezelfde dag", en het 3de bedrijf: „de volgende zaterdagavond". Het vertoonde viel bij de vele aanwe zigen zeer in de smaak. VLISSINGEN. In het wij'kgebouw 't Anker werd gisteravond een corres pondentschap van de Spaarbank voor Prot. Nederland opgericht. Het initiatief hiertoe was gen-omen door de Christelijke Besturenbond, die ook de voorbereidende werkzaamheden heeft verricht. De voor zitter van de C.B.B.. de heer A. H. le Feber, sprak een openingswoord. Hierna gaf de directeur van de S.P.N., de heer G. Lenderink, een korte uiteenzetting van het ontstaan van de spaarbank. In april van het vorig jaar besloot het C.N.V. een 9paarbank op te richten, in september jl. werd gestart. Op het ogenblik zijn er reeds 75 correspondentschappen. De be doeling van deze spaarbank is naast het verstrekken van leningen voor kerk- en scholenbouw het stimuleren van eigen woningbezit. De spaarbank is een voor loper van het inmiddels door het convent van christelijke sociale organisaties op gerichte beleggingsfonds, dat zijn werk zaamheden op 13 maart aanvangt. De heer Lenderink deelde mee dat voor dit fonds reeds 1700 participanten zich heb ben aangemeld. Na de pauze werden aan de heren Le Feber en A. Boucherie de eerste boekjes uitgereikt. Als correspondenten treden in Vlissin-gen op mevrouw R. Hey-Doetjes en de heren F. v. Sabben en J. v. Sorgen. Iedere maandagavond van 13 maart af wordt zitting gehouden van 19.30— 20.30 uur in de bestuurskamer van de Oranjeschool aan de Bliemenlaan. Het ligt in de bedoeling om binnenkort ook in Middelburg te komen tot opricht- ting van een dergelijke spaarbank. Deputatie Westerschouwen naar Den Haag HAAMSTEDE Ter gelegenheid van het 12% jarig regeringsjubileum van koningm Juliana zal ook een deputatie uit de gemeente Westerschouwen de feestelijkheden in Den Haag bijwonen De afvaardiging zal bestaan uit zuster Van Beveren, wijkverpleegster van het Groene Kruis te Renesse Noordwelle en Serooskerke, Centina Maria Kloet uit Haamstede, die 12% geleden werd gebo ren en de heer W. G. Jonker, penning meester van de Oranjevereniging.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3