Laat niet u de wapens ontnemen" VECHTPARTIJ TUSSEN AGENT EN CHAUFFEUR Celstraf geëist tegen boefjes Congolese revolutie houdt op bij oerwoud 99 CONGOLEZEN ONTWAPENEN TUNESISCHE MILITAIREN „EUROPA" DRAAIT OM HAAR AS Festij ijn voor huisvrouw in de nieuwe RAI LANDARBEIDER TRACHTTE VROUW UIT RIJDENDE TREIN TE GOOIEN OPDRACHT VAN BUREAU UNO IN CONGO HOEDER WORDEN... 1 Wrak van Sabre gevonden Horecabeurs komt in de Ahoyhal fransenIn oran zoeken wraak Verenigde Naties op zwart zaad Schot in cel arrestant dood Baiamur hij: Paraat Hel brak los Onfortuinlijke Fortune zinkend in haven Apothekersassistente verduistert 10.000 Tegen beide partijen 25 boete geëist R. Laan nam afscheid van Rotterdams raad Namen jodenvervolgers bekend gemaakt ,LADIESGANG" VERVIEL TOT VELE MISDRAGINGEN Prins naar St. Anton Slechts sporen Kwellend Sneeuwbal Door eeuwen RENAISSANCE Eén jaar gevangenisstraf geëist Middeleeuwse hog ge aangespoeld Hoger spaaroverschot bij Rijkspostspaarbank Vrijdag 3 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. Advertentie in Leopoldstad daarbij het leven heb ben verloren. Meer dan duizend ne gers riepen later de bescherming van de Uno in. Congolese troepen herstel den samen met Ghanese eenheden van het politieleger de orde. (Aduertentiën) LEOPOLDSTAD (Reuter, AP). Het bureau van de Uno in Congo heeft het politieleger van de volkerenorganisatie op dracht gegeven zo nodig geweld te gebruiken ter verdediging van de eigen wapens. Het politieleger ontving deze order nadat drie Tunesische mili tairen zich hadden laten ontwapenen door soldaten van het Congo lese leger. Dergelijke ontwapeningen van soldaten van het politie leger zijn al twee keer eerder voorgekomen. Het bureau van de Uno wees er op dat men in deze order geen „of fensieve maatregel" mag zien. De Tunesische militairen, een of ficier en twee soldaten, lieten zich eergisteravond ontwapenen toen zij op wacht stenden voor de univer siteit Lovamanum, buiten Leopold stad. De meeste officieren en soldaten van het politieleger waren gisteren in Leopoldstad weer bewapend. Dat was het gevolg van de wederafkondiging van de staat van paraatheid. De civiele employé's van de Uno hadden toen al de raad gekregen naar de binnenstad te verhuizen. De Uno kan voor hun veiligheid niet langer instaan indien zij in de buitenwijken blijven wonen. Tn de negerwijk van Loeloeaburg blijkt het eergisteren tot ernstige on geregeldheden te zijn gekomen. De moeilijkheden begonnen dinsdagmor gen. Opgewonden negers eisten na het vertrek van het invasielegertje van het bewind van Stanleystad, van de Uno de vrijlating van een majoor van de gendarmerie, die door zijn eigen manschappen was opgesloten. De majoor werd vrijgelaten, en de menigte begon toen een aanval op een groepje soldaten van het Congo- lése leger. Drie soldaten werden ge dood. Daarop brak de hel los. De kame raden van de gedode soldaten lever den slag in de negerwijk van Loeloea burg. Vier en veertig bewoners van de negerwijk zouden volgens mede delingen van het bureau van de Uno Heeft U het in de gaten: de echte sigaren- liefhebbers hebben Karei I's vernieuwde ELEGANT ontdekt! Gun U zelf dat genot ook. Een 27 cents bolknak van klasse. Dit is de titel van het nieuwe boek va» Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 paginal: in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE M Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Half onder water door gesleept heeft de zwaar beschadig de Canadese tanker Andros Fortune de baai van Corcubion aan de Spaanse noordkust gehaald. Gistermorgen heeft de sleepboot Oostzee het schip daar aan de grond gezet. De boot van Leen Smit was daartoe beter geschikt dan de Duitse sleepboot Atlantic, die de tanker tot dichtbij deze plek had gesleept. In de nacht van woensdag op donder dag zonk het achterschip nog verder in zee weg, zodat het tenslotte drie meter water boven zijn dek had. Onder die omstandigheden was het ook met verantwoord voor de kapitein, zijn negen achtergebleven bemannings leden en twee man van de Oostzee, nog langer aan boord te blijven. Zij werden overgenomen door de sleepboot Oostzee. Een Grieks lid van de bemanning had tijdens het bergingswerk ernstige ver wondingen aan de rug opgelopen. Het staat vrijwel vast, dat vijf opva renden van de Andros Fortune het leven hebben verloren. Twee lijken werden aan boord gevonden. Een gewonde over leed gisteren. Twee man worden nog ver mist. Nieuue sleepboot voor Piet Smit Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM De nieuwe sleep boot Europa van de sleepdienst Piet Smit te Rotterdam heeft verrassende eigenschappen. Het kloeke schip blijft op vol vermogen achteruit varende volledig bestuurbaar. Het is zelfs nog wendbaar bij een snelheid van onge veer achttien kilometer. De Europa kan vrijwel om haar as draaien. Ook zijwaarts varen is geen probleem. Het is dé bedoeling dat de. nieuwe sleepboot zeer grote zeeschepen in Euro poort gaat assisteren. Daaraan worden bijzondere eisen gesteld. Het vastmaken van de tros moet snel en gemakkelijk gebeuren en de sleepboot moet direct in de vereiste positie komen. Twee Voith-Schneider propellers ver vangen normale schroeven en roer. De propellers, aangedreven door twee hoofd motoren van het type Stork-Ricardo met een gezamenlijk vermogen van 1250 pk, zijn onder het voorschip gemonteerd. „Opvangen" Omdat voortstuwing en besturing in het voorschip geschieden, kon de sleep- haak op het achterschip worden beves tigd Het gevaar voor kenteren is daar door zeer klein geworden. De sleephaak is verbonden aan een buffer, die door middel van oliedruk in en uit kan bewegen. Eventuele plotse linge schokken worden op deze manier soepel „opgevangen". Binnenkort zal de scheepswerf Bode wes te Millingen de Azië als zusterschip van de Europa aan Plet Smit opleveren. Dat is dan de dertigste sleepboot die deze werf na de oorlog voor de rederij heeft gebouwd. Van onze correspondent LEEUWARDEN In het Harinxma- kanaal bij Ritzumazijl zijn de brokstuk ken gevonden van de Sabre straaljager, die vorige week boven Leeuwarden in botsing kwam met een Hunter. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Mensen, die hun brood verdienen in hotels, café's of res taurants, kunnen van 10 tot 17 maart in de Alioyhai te Rotterdam zien, hoe ze dat gemakkelijker en attractiever kunnen doen. In die week is er een vak beurs van de Horeca, waar 53 bedrijven hun artikelen voor horecabedrijven to nen, van gestroomlijnde muziekautoma ten tot tomatensap toe. De tentoonstelling beslaat zesduizend vierkante meter. Er staan maar twee stands voor gedestilleerd. De organi sator, de heer J. L. Dingier uit Arnhem, heeft dat zo geregeld, omdat die stand houders vaak dermate gul zijn met monsters, dat de bezoekers te vrolijk worden om nog serieus te handelen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ongeveer tienduizend gulden heeft een 59-jarige Haagse apothe kersassistente de laatste vijf jaar verduis terd. Zij deed dat door van verkochte artikelen steeds te lage bedragen op het kasregister aan te slaan. Het verschil met het werkelijke bedrag verdween in haar zak. De apotheker, die de laatste tijd' verschillen constateerde, betrapte haar op heterdaad. Zij is aangehouden. ORAN (Reuter). Een op wraak be luste groep Europeanen volgde gisteren de begrafenisstoet van de twee Europese vrouwen, die dinsdag op afschuwelijke wijze door betogende Moslims zijn om gebracht. De Mohammedanen langs de route vluchtten in paniek, toen de groep Europeanen hen begon te achtervolgen onder het schreeuwen van de leus: „Al gerije is Frans". Een passerende fietser werd afgetuigd en verscheidene auto's werden in brand gestoken. De Europeanen hadden tijdens de duur van de begrafenis een staking uitgeroepen, die in de Europese wijk vrijwel algemeen was. De winkels van de Mohammedanen waren weer open na een staking van twee dagen. Eerder op de dag waren in Oran vier bommen tot ontploffing gebracht, die wel schade aanrichtten, doch niemand verwondden. Tijdens de relletjes van gisteren zijn acht mensen gewond, van wie een ernstig. Er zijn 25 personen ge arresteerd. NEW YORK (Reuter) De secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft gisteren in New York onthuld dat hij geld heeft moeten lenen om de rekeningen van de Verenigde Naties te kunnen betalen. Al voor Kerstmis had Hammarskjoeld de leden van de Algemene vergadering gewaarschuwd dat de organisatie tegen einde februari zonder geld zou komen te zitten, tenzij in gebreke blijvende deelnemende landen hun achterstallige betalingen zouden voldoen. Hammarskjoeld heeft verder bekend gemaakt dat hij ongeveer 135 miljoen dollar nodig heeft om de actie van de Verenigde Naties in Congo voort te kunnen zetten. Het fonds voor vrijwil lige bijdragen van honderd miljoen dollar, dat is ingesteld om het econo mische leven in Congo weer op gang te helpen, is niet in de raming be grepen. Onze begroting gaat er van uit, aldus Hammarskjoeld, dat het leger van de Verenigde Naties in Congo zo snel mo gelijk op een sterkte van 25.000 man wordt gebracht. Het besluit van de Veiligheidsraad om de Verenigde Naties te machtigen desnoods geweld te gebruiken om een burgeroorlog in Congo te voorkomen, heeft overigens de begroting al op losse schroeven gesteld. Lof voor'fractievoorzitter P.v.d.A. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De heer R. Laan Jr., fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft gisteren af scheid genomen als lid van de Rot terdamse gemeenteraad. Burgemeester Van Walsum herinner de aan de korte tijd, dat de heer Laan, die pas in september 1958 zijn intrede deed, zitting in de raad heeft gehad. Dat zijn vertrek toch een duidelijk ver lies betekent, noemde de burgemeester het mooiste compliment dat hem kan worden gemaakt. De heer Laan heeft zich vooral onderscheiden als haven deskundige en won door zijn oprecht heid en zekere ingetogenheid het res peet en de waardering ook van zijn po litieke tegenstanders, aldus mr. Van Walsum. De heer Laan wordt met ingang van 1 april directeur regionale zaken van de Internationale Transportarbeidersfe deratie in Londen. De heer H. W. Jet- tinghoff volgt hem op als fractievoor zitter. Mevrouw M. Blom-Mourits neemt de vrijgekomen zetel in. DEN HAAG De aangekondigde ver beteringen in de Algemene wedH\yen-.pp. wezenVoorziening zullen nog voor augus tus bij de Tweede Kamer 'Worden in gediend. Staatssecretaris Roolvink zei gisteren in de Tweede Kamer dat de Sociale Verzekeringsraad voortvarend bezig is aan een advies over deze zaken aan de regering. Van onze correspondent BONN Een lijst met de namen van 47 medewerkers van Eichmann. die be trokken zijn geweest bij de jodenvervol ging in achttien landen, is door Israël aan het openbaar ministerie te Frankfort a.d. Main gezonó'en. Alle namen zijn bij de Duitse justitie bekend. Een klein deel van de betrokkenen is gestorven of op grond van geallieerde vonnissen terecht- gesteld; "enkele- andere zijrtreeds aan gehouden. Naar de overigen woro't gezocht. De Dutch Swing College Band is gisteren van Schiphol vertrokken voor een tiendaagse toernee door Zwitser land. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank is gistermiddag enkele uren bezig geweest met het ontrafelen van een vechtpartij, die in juli van het vorig jaar in Amsterdam grote opschudding heeft teweegge- ^Eeri verkeersagent, Van der M., en een vrachtwagenchauffeur, B. vlogen elkaar op een druk kruispunt danig in de haren. De vrachtwagenchauffeur klemde zijn duim tussen portier en cabine, de agent werd vervolgens tegen de grond geslagen. Zo op het oog een onbetekenende vechtpartij, maar het ongeluk wilde dat het incident zich voordeed kort nadat er deining was ontstaan rondonp een journalist, die meende dat dezelf de agent hem niet correct had be handeld, toen hij in een conflict was geraakt met enkele figuren van de walletjes. De televisie maakte zich meester van het eerste geval en ook de tweede rel kwam op de beeldbuis. De agent, die in die tijd dienst deed aan het bureau Warmoesstraat, werd overgeplaatst naar de afdeling hotel controle. Aanvankelijk dacht de justitie, dat de politierechter het geval wel zou kunnen afdoen, maar toen bleek dat de verdediging van beide zijden meer dan tien getuigen had later dagvaar den (o.m. een vroegere adjudant van politie), ging het er anders uitzien. De politierechter vond het geen een voudige zaak in de zin der wet meer en belastte de meervoudige kamer ermee. Die heeft dan gistermiddag al le voors en tegens moeten aanhoren. De officier van justitie, die het maar een opgeblazen affaire vond, sloot zijn aandeel af met een eis van 25 gulden boete voor beide partijen. In het kort komen de gebeurtenis sen hierop neer: de chauffeur B kwam op 21 juli 1960 om vijf uur (spitsuur) het kruispunt Haarlemmerstraat-Sin gel oprijden, waar agent Van der M. dienst deed, na aanwijzingen van een andere agent. Van der M., die het druk had met het ingewikkelde ver keer en die zag dat de vrachtwagen van B. een autobus zou blokkeren, zinde dit niet. Hij wist niet dat een collega van hem min of meer verant woordelijk was voor de ingewikkelde situatie. Hij sommeerde de chauffeur om de Haarlemmerstraat in te rijden en daar te wachten op een verbaal. De chauffeur was het er op zijn beurt Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. „Wij hebben hier te doen met een ernstige uitbarsting van jeugdcriminaliteit", zei gisteren de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. P. C, J. Schipper. Voor hem stonden ongeveer twintig jongens van tussen de zestien en de twintig jaar. Zij behoorden allen tot de „La- diesgang", zo genoemd naar de lange haardos van de jongens. De „gang" werd kort geleden opgerold. Mr. Schipper sprak voor het begin van de behandeling ernstige waarschuwen de woorden. Hij wilde de bende niet be schouwen als een teken des tijds en de verdachten niet zien als de representan ten van de Rotterdamse jeugd. ..Maar dat neemt niet weg, dat deze wellicht thuis, een zich onvoldoende geborgen weten in het gezin tot diefstal, roof en sexuele misdragingen vervallen, om daarmee de grote leegte in hun bestaan te vullen". Mr. Schipper richtte zijn waarschuwing voornamelijk tot de vele ouders die vanaf de publieke tribune de behandeling volgden. Tot de verdachten behoorden scholie ren, kantoorbedienden, een gemeente ambtenaar, een bloembinder. een leer ling-tekenaar, een assistent-tapper, een verkoper en een aantal jongens die in militaire dienst zijn. Er waren er, die bekenden in drie maanden tijds 26, acht tien, zestien en twaalf strafbare feiten te hebben gepleegd. Een van de jongens, die eens wat an ders wilde, had in een park in Dortmund een overval met beroving geënsceneerd en twee mannen aangewezen, van wie hij met 99 procent zekerheid kon zeg- dient, maar ook .die van de ouders, de opvoeders en de Werkers op het gebied van de jeugdzorg en de opleiding. Wij zien tegenwoordig, dat jongeren uit veelal behoorlijke milieus door tal van factoren gebrek aan zinrijke vrije tijdsbesteding, onvoldoende toezicht Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM De eerste huis houdbeurs in het nieuwe R.A.I.- gebouw van 16 tot en met 26 maart belooft een groots festijn te worden. Niet alleen is de beurs aan het Europaplein veel omvang rijker dan ze in de voorafgaande jaren ooit is geweest, de verhuizing heeft ook allerlei vernieuwingen met zich gebracht. Zo zullen op deze zestiende internationale huishoud beurs drie aspecten van de moderne huishouding speciaal worden belicht: de woninginrichting, koeltechniek en wasbehandeling. In aansluiting oo de „Tiendaagse voor de Woninginrichting" zal de verdiepte zaal van het nieuwe R.A.I.-gebouw ge heel aan het moderne interieur zijn ge wijd. Er wordt een flat van twee ver- - diepingen ingericht en vier belangrijke I groepen van jongeren zullen er laten zien hoe zij voor duizend gulden een kamer aankleden. Die jongeren zullen ook zitting hebben in een jeugdforum, dat tijdens de beurs over de woningin richting gaat praten. Voor de eerste huishoudbeurs in het nieuwe R.A.I.-gebouw is het aantal bui tenlandse inzendingen groter dan ooit, evenals het aantal noviteiten waarmee Eigen nieuwsdienst INNSBRUCK Prins Bernhard is gis teren van Zwitserland naar Oostenrijk gevlogen. Hij landde in Innsbruck. Per trein reisde hij naar Sankt Anton, waar prinses Irene vertoeft. de bezoekers kunnen kennismaken. Ontspanning zal men kunnen zoeken tijdens de traditionele mode- en cam pingshows. De Kennemerlandse kwekers zullen de bezoekers van de zestiende huishoud beurs in Amsterdam bovendien een lenteshow aanbieden. Tienduizenden bolgewassen worden voor die show nu reeds overal in de kassen in bloei ge trokken. Van onze correspondent BONN. In het paleis van jus titie te München is gistermiddag eei. 27-jarige arrestant, Peter Graf, door een schot om het leven geko men. Het staat nog niet vast of hij de hand aan zichzelf heeft geslagen of dat hij door een medegevangene is gedood. Graf had zich met drie andere be klaagden te verantwoorden voor een overval op een filiaal van een spaar bank. Na het requisitoir werden de vier beklaagden naar de cel terugge bracht. Kort nadat de deur was geslo ten klopte Graf en vroeg aan de be waarder of hij even weg mocht. Onmid dellijk nadat de deur was geopend stortte Graf zich op de man en ont rukte hem zijn revolver. De bewaar der duwde Graf in zijn cel terug en sloot de deur. Wat er daarna in de cel is gebeurd is nog niet opgehelderd. Het staat vast dat er een schot is ge lost en dat Graf even later dood werd gevonden. niet mee eens en zette zijn wagen mid den op het kruispunt op de handrem. Hij stapte uit om de verkeersagent de zaak uit te leggen. Van der M. had daarvoor geen tijd, duwde B. achter uit en manoeuvreerde hem weer in zijn wagen. Dat ging volgens enkele getuigen gepaard met een wat hard handig optreden, o.m. met het geven van „knietjes". De chauffeur was nog maar half in de auto, of de agent smeet het portier dicht. Daardoor knelde B zijn duim. Blind van de pijn stormde hij naar buiten en ging hij Van der M. te lijf. Van der M. ver weerde zich en het kwam tot een vechtpartij. „De zaak werd", zo merk te de president droogjes op, „aldus op oud-testamentische wijze afgedaan. Oog om oog, tand om tand". Bij deze afdoening bleef het echter niet. De chauffeur diende~een klacht in wegens mishandeling en de agent retourneerde dat gebaar. De officier van justitie en de verdedigers brach ten gisteren even het aandeel, dat de pers in deze zaak heeft gehad, ter sprake. De raadsman van de chauffeur: „De publieke opinie is door dit geval ge schokt. Het feit dat zoveel getuigen zich vrijwillig hebben gemeld wijst er op dat de vox populi (stem des volks) zich wilde ontlasten". De raadsman van de agent: „De stem des volks hoort niet in de recht zaal thuis. De chauffeur heeft de aan klacht tegen de agent ingediend, na dat er journalisten bij hem waren ge weest. Ik vraag mij af of verslagge vers geen andere taak hebben". Officier van justitie: „Er is wel sprake geweest van een stem, maar niet van een stem des volks. Dit is een niet-onbelangrijke zaak, maar ook niet-onbelangrijke zaken kunnen wor den opgeblazen; en ik heb de indruk dat hier achter de schermen is gebla zen." De raadsman van de chauffeur vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat zijn cliënt zich te buiten zou zijn gegaan aan noodweer-exces. De advocaat van de agent vroeg vrijspraak, omdat de opzet tot mis handelen volgens hem niet kon wor den bewezen. aat neemt mev weg, aar oeze weincnx gelli dat zij de daders waren. „Een diep ■incidentele uitbarsting niet alleen de treurige zaak", vond de Dresident. volle aandacht van de rechtbank ver- Van een onzer redacteuren TAE wereld is er al weer aan ge- wend geraakt. Een jaar ge leden was Congo voor velen nog een onbekende vlek op de kaart van Afrika. Nu weet iedereen, dat het een land is vol chaos, een land waarin politici worden vermoord en kinderen hongeren, een land dat slachtoffer is geworden van een afschuwelijke kortsluiting. Congo is echter groot en alleen de tragiek en verwording komen in de publiciteit. Vijftig procent van de Congolezen leeft nog ongestoord het leven van een jaar geleden. Misschien hebben ze wat over de revolutie ge hoord, maar dit heeft op hen niet meer indruk gemaakt dan een Sici- liaanse roverij op een Amsterdamse trampassagier. Ongeveer de helft van de Congolezen leeft in de rimboe, waar zelfs het zestigjarig bestuur van de Belgen onopgemerkt voorbij is ge gaan. De minst-ontwikkelde gebieden in Congo genieten op dit breekpunt van Congo's geschiedenis de meeste rust. Waar de westerse cultuur haar vlag heeft geplant, begint de onrust, op lopend tot een razend kookpunt in de „centra der beschaving". Waar de „beschaving" geleidelijk overgaat in de rimboe vindt men slechts sporen van de omwenteling. In een oerwouddorpje, dat nog maar kort aan de ijzeren wet van de na tuur is onttrokken, staat een vrouw breed glimlachend bij een hagelwitte ijskast: „Nu eten wij ook het voed sel van de blanken", glundert ze, en opent de frigidaire om er een scho tel rottende vis uit te halen. Sinds de ijskast uit het huis van een ge vluchte Belg werd geroofd, heeft de motor niet meer gedraaid, maar het rimboedorpje is zover van de grote stad verwijderd, dat de trotse vrouw nooit heeft beseft waarvoor een ijs kast feitelijk diende. Dit is typerend voor de toestand in de grensgebieden. In een ander dorp bewaren de bewoners zorgvul- dig een grote stapel grammofoon platen. Een pick-up hebben ze niet en ze zouden de muziek van de pla ten wellicht uiterst matig vinden. Ze hebben echter iets wat van de blan ken is geweest. De blanken zijn blij geweest met een ijskast en een ver zameling grammofoonplaten. Dus moet het een begerenswaardig bezit zijn. De buren van de rimboe zijn tevre den met deze buit. Zij wiilen niet meer en leven voor de rest kalm voort. Zij halen de schamele oogst van hun akkertje, verzorgen hun vee en gaan ter visvangst. De ijskast geeft hun een maatschappelijk aanzien, waarop zij nooit hadden durven hopen. houden, is het salaris niet overdre ven hoog. Hoe duidelijker de sporen der blanken worden, des te ernstiger worden de tekenen van de chaos. Waar de Belgen ondernemingen had den gesticht, is het economische le ven totaal ontwricht, want de meeste Belgen zijn gevlucht en de onder nemingen werden gesloten. Er is dus geen wekelijkse betaal dag meer, er kan geen voedsel meer worden gekocht en de honger dreigt. Daarom trekken de bewoners van deze nederzettingen naar de grote stad om daar bij hun familie een be roep op gastvrijheid te doen. Hier mede is de chaos als een sneeuwbal gaan rollen. In de grote steden is de verwording compleet. De revolutie vertoont daar naast politieke ook sociale en economische gevolgen. Misschien heeft bij de halfontwik- kelde Congolees, die dagelijks con tact met de Belgen had, altijd een verborgen gevoel van haat geslui merd Misschien heeft hij het altijd erg naar zijn zin gehad. Sinds juli is hem echter duidelijk gemaakt, dat hij jaren wreed onderdrukt was en dat de vrijheid als eerste vrucht ver nedering van de vroegere machtheb ber inhoudt, Dat recht laat niemand zich ont nemen. Zelfs in de beste restaurants van Leopoldstad spreken de kelners de gasten met „jij" aan. De blanke, die het minste mishagen kenbaar maakt, kan op een ogenblikkelijk pak slaag rekenen. Voor de kleine groep Congolezen in de grote stad, die niet werkloos is geworden, heeft de zelfstandigheid inderdaad een sociale en economische verbetering gebracht. De Congolees verdient meer dan voor juli 1960 en kan met dat geld meer doen dan met zijn vroegere salaris. Ongeschoolde werkers ontvangen ongeveer tweehonderd gulden per maand en kunnen daarvan behoorlijk wonen en voldoende inlands voedsel kopen. Een geschoolde ontvangt het dubbele en meer: hij is in staat een royaal leven te leiden en kan zelfs denken aan het kopen van een eigen huisje. Ook kan hij als toppunt van zelfstandigheid gaan eten in een van de restaurants, die een jaar geleden nog slechts blanke bezoekers hadden. Aan de top van de maatschappelijke ladder staat een minister, die bijna vierduizend gulden in de maand ont vangt en bij gratie van het politieke getij in een dure auto kan rijden. Hij loopt natuurlijk dagelijks het risico, dat hij in de cel terecht komt of „op de vlucht wordt neergeschoten" en met deze ongemakken rekening ge- Naast deze kleine groep bevoor rechten wordt het beeld van de grote steden in Congo echter bepaald door eindeloze groepen werklozen, die ge deeltelijk uit de gesloten onderne mingen in het binnenland, gedeelte lijk van de bedrijven uit de steden afkomstig zijn. Vooral voor de werkloze stedeling is de toestand kwellend. Hij was er aan gewend zich als een westerling te kleden en hij deed dat met veel smaak en stiptheid. Langzaam ziet hij deze verworven status afbrokke len en dit verbittert hem. Daarom is hij een gemakkelijke prooi voor politieke agitatie. Als men de Belgen van iets niet de schuld kan geven dan is er wel een vijandelijke stam in de buurt, die als zondebok kan worden be schouwd. Vechtpartijen, die niet zel den ontaarden in moordpartijen zijn in een dergelijke omgeving verwe ven in het levenspatroon. De toestand is voor deze grote groep te meer schrijnend, omdat er meestal voldoende inlandse levens middelen voorradig zijn, die zij door hun werkloosheid niet kunnen kopen Behalve in Kasai, waar bloedige stammenoorlogen en grauwe hongers nood heersen, is er in Congo slechts schaarste aan importprodukten, zoals brood, melk, boter en ingeblikt voed sel, Maniokmeel, vis, fruit en vlees, de produkten, die het dagelijkse maal van de Congolees vormen, zijn door gaans voldoende verkrijgbaar. In deze wonderlijke warreling loopt uiterlijk onberoerd de Congolese vrouw. Toen de Congolees capituleer de voor de westerse mode, bleef zij trouw aan haar lange, fel gekleurde gewaad, dat zij enkele malen om het lichaam heeft gewonden, In de plooien van dit gewaad draagt zij haar kind en op haar hoofd balan ceert zij haar boodschappen, die zelfs als ze in een relletje verzeild raakt wat niet zelden gebeurt boven op haar hoofd blijven liggen. Vijftig procent van de Congolezen heeft nog nooit van de revolutie ge hoord of heeft er niet de minste be langstelling voor. Van de andere helft is een deel tevreden met een niet- werkende ijskast of een stapel gram mofoonplaten. Een steeds kleiner wor. dend deel stelt steeds groter worden de eisen, die uitmonden in waan zinnige haat. Deze groepen met el kaar verenigen en er één staat van maken, is de taak die in Congo ver wezenlijkt moet worden. Maar het land wordt nu nog door eeuwen verdeeld. Ouders wisten niets De officier van justitie eiste tegen hem een jaar en zeven maanden jeugdgevan genis. De andere eisen varieerden van een jaar en vier maanden met aftrek tot zeven maanden met aftrek. „Dit wange drag is erg geweest", zei de officier. „Maar erger is het, dat het kon gebeuren omdat de ouders het niet hebben gewe ten". Keld erf eesten In de middagzitting werden de zaken van de acht minderjarige leden van de Ladiesgang met gesloten deuren behan deld. Drie zaken werden terugverwezen naar de rechter van instructie. In de an dere zaken liepen de eisen uiteen van zes maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk tot vijftien gulden boete of een week tuchtschool en drie maan den voorwaardelijk. Bij de verhoren zijn de veelbesproken bed- en kelderfeesten slechts terloops genoemd. Er was voor de verdachten uitsluitend diefstal en heling te last ge legd. De meisjes die met de verdachten optrokken, zijn volgens de officier niet vervolgd, omdat hetgeen zij gedaan heb ben zich op de grens van het strafrechte lijke beweegt. TSJECHOSLOWAKIJE. Voor de Dag /an de postzegel is een postze gel van 60 h. (blauw) verschenen. Op de zegel ziet men het portret van de schilder Alfons Mucha (1860—1939), ontwsrper van de eerste Tsjechoslo- waakse postzegels (afbeelding het Hradsjin te Praag). HAÏTI. Ten bate van UNICEF, het internationale noodfonds voor kin deren zijn de in november 1960 uit gegeven postzegels voor het vijftien jarig bestaan van de Verenigde Na ties overdrukt met UNICEF 25 cents. MALTA. Ter herinnering aan de uitgifte van de eerste postzegels van Malta, honderd jaar geleden, zijn drie zegels uitgekomen: 1% d„ 3 d, en 6 d. Alle zegels geven een ver kleinde reproduktie van de eerste Maltezer postzegel (uitgifte 1860 mgt het portret van koningin Victoria), en het portret van koningin Elizabeth NOORD-BORNEO. De sedert 1950 koerserende serie frankeerzegels is vervangen door een nieuwe serie: 1 c. paardhert, 4 c. honingbeer, 5 c. neveipanter, 6 c. vrouw van de Du- sun-stam met gong, 10 c. kaart van Borneo, 12 c. banteng, 20 c. vlinder orchis, 25 c. Sumatraanse neushoorn, 30 c. man van de Murut-stam met blaaspijp, 35 c. Mount Kinabulu, 50 c. man de Dusun-stam met buffel, 75 c. Bajau-ruiter, 1 dollar orang- oetan, 2 dollar neushoornvogel, 5 dol lar roelroel (soort patrijs), 10 dollar wapen van Noord-Borneo. ARGENTINIË, Voor de interna tionale verkennersjamboree een ze gel van 1 peso (rood en zwart) met het embleem van de Argentijnse ver kenners. COMMUNISTISCH CHINA. In China is voor het eerst een 10.000 ton metend zeevrachtschip gemaakt. Naar aanleiding hiervan kwam een zegel van 8 fen in circulatie met af beelding van dit schip. Advertentie BELLAMYPARK 46—48 - VLISSINGEN Van onze correspondent GRONINGEN De 29-jarige landarbeider Luppo H. uit Nieuwe- sehans, die meermalen heeft getracht zijn vrouw uit een op topsnelheid rijdende trein te gooien, hoorde gis teren voor de Groningse rechtbank één jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd tegen zich eisen. De jonge landarbeider, die herhaal delijk meningsverschil met zijn vrouw had, stond terecht wegens poging tot doodslag subsidiair zware mishande ling en het plegen van enkele eenvou dige mishandelingen. Op 22 oktober brachten H. en zijn vrouw de avond door bij een schoon zuster van H. in Winschoten. Met de laatste trein keerde het echtpaar terug naar Nieuweschans. H. had die avond veel sterke drank gebruikt. In de trein ontstond een hevige twist. Tijdens een worsteling op een balkon trachtte H, herhaalde malen zijn vrouw de trein uit te werken. De eerste keer mis lukte dat, doordat een passagier, die uit een toilet kwam juist op tijd de deuren van het balkon dicht schoof. Dat kwam hem duur te staan, want H. koelde toen zijn woede op hem. Kort daarop leek de landarbeider in zijn opzet te slagen. De vrouw hing al buiten de voortdenderende trein. Met één hand kon zij zich nog vasthouden aan de stang op het balkon, waarna het haar met inspanning van haar laatste krachten gelukte weer de trein in te komen. De officier van justitie kwalificeer de de daad van H. als een hoogst ernstig misdrijf. Hij kwam tot zijn milde eis, omdat naar zijn mening de vrouw voor een groot deel schuldig was aan de ruzie. Van onze correspondent BONN, Als gevolg van de jongste stormen zijn aan de westzijde van het eiland Sylt wrakstukken van een mid deleeuwse kogge aangespoeld. Volgens een deskundige van het landsarchief van Sleeswijk Holstein heeft men te doen met de resten van een bijzonder zwaar gebouwd schip. In de archieven is de stranding van deze kogge niet vermeld. AMSTERDAM. -Bij de Rijkspost spaarbank is in februari 32 miljoen gespaard tegen 26,3 miljoen in januari en 29,9 miljoen in februari vorig jaar. A en terugbetaling bedroegen i-esp. 84,8 en 52,8 miljoen, de eerste twee maanden van dit jaar is bij de bank 58,3 (v.j. I 50.8) miljoen gespaard. Het tegoed aan spaar ders bedroeg eind februari J 2.7041a»- miljoen,

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 9