OPLEVING stap over op Oranjeboom ZINGEND ECHTPAAR OP BEZOEK BIJ .AKKOORDEN' Abbas buigt programma's Draaidoos met ander toerental Teddy Johnson en Pearl Carr Meneer en mevrouw Muziek WILLY SCHOBBE OP DEENSE TV ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 7 Vergelijking Medewerking Beruchte naam Zwakke plek GLAD ALS EEN AAL Vervolg van pag. 1 VASTE WIL KLEUR BEKEND IN HET KORT Vrijdag 3 maart 1961 ÏN 1947 begon het officiële zoeken naar oorlogsmisdadigers af te lopen. Het feit dat Adolf Eichmann en de meeste leden van zijn staf van specialisten in massamoord op grote schaal nog op vrije voeten waren kon aan het tanen van de belangstelling niets afdoen. Namen als Eichmann en Burger, die voor mij voor goed ver bonden waren aan de hel van de vernietigingskampen die hun werk waren, zeiden het grote publiek niets, al waren zij in de Neurenbergse processen keer op keer genoemd. In mijn documentatie, die ik bijeen gebracht had als civiel employé van de sectie oorlogsmisdaden van O.S.S., waren die namen, hoewel de belangrijkste, slechts twee uit zeer vele. Ge leidelijk was mijn eigen lijst van nog voortvluchtige oorlogsmis dadigers langer en langer geworden. Het materiaal dat ik verzameld had was ten slotte zo uitgebreid geworden dat één man het niet langer verwer ken kon. Daarom besloot ik tot op richting van een documenta'tie-insti- 'tuut. Het kreeg de naam Jüdische His torische Dokumentation. Het was ge vestigd in Linz, in de Goethestrasse op nummer 63, in de kantoren van het Jüdische KZ-Verband, de vereni ging van joden die de concentratie kampen hadden overleefd. Van die ver eniging, door mij opgericht, was ik de voorzitter. Zij telde ongeveer vierdui zend leden, onder wie ik zeer vele persoonlijke vrienden had. TtE STAF van het doeumentatie- centrum was ongeveer dertig man sterk. Allen verrichtten hun werk be langeloos. De leden van de vereniging die werkzaam waren in de vele kam pen voor ontheemden en gevangenen, traden op als vertegenwoordigers van het documentatiecentrum. Wij begonnen met het aanleggen van een kaartsysteem van getuigen verklaringen over alle ons bekende oorlogsmisdadigers. Zeer vele van die verklaringen verkregen onze mede werkers in de ontheemdenkampen. Die verzameling gegevens werd aan gevuld met een afschrift van twee Amerikaanse lijsten: een met de na men van nog voortvluchtige oorlogs misdadigers en een met de namen van al gearresteerde oorlogsmisdadi gers. Wij begonnen met een zorgvuldige vergelijking van onze gegevens met de Amerikaanse. Binnen twee maanden hadden wij als resultaat van dat ver- gelijkingswerk een lange lijst samen gesteld van mensen die konden optre den als getuigen tegen nog niet be rechte oorlogsmisdadigers. Die lijst stelden wij ter beschikking van de Oostenrijkse justitie. Het documentatiecentrum stuurde nogal eens verzoeken om inlichtingen naar joodse organisaties in Tsjeeho- slowakije, Hongarije, Griekenland, en verscheidene andere landen. Hieruit groeide een intensieve internationale samenwerking, waarbij al spoedig ook het Centre de Documentation Juive Contemporaine in Parijs en soortgelij ke centra in andere landen werden betrokken. HET documentatiecentrum begon een internationale faam te krij gen. Na weinige maanden al kregen wij uit tal van Europese hoofdsteden verzoek op verzoek om bezwarende gegevens over oorlogsmisdadigers die terecht moesten staan. Het was in die hoofdsteden al gauw bekend ge worden dat wie snel inlichtingen wens te over oorlogsmisdadigers beter niet de langzame en ingewikkelde of ficiële weg langs vele overheidsbu reaus moest volgen maar zich direct tot ons documentatiecentrum kon rich ten. Mede dank zij onze medewerking konden overal in Europa honderden oorlogsmisdadigers worden gearres teerd en berecht. Het documentatie centrum nam ook actief deel aan het opsporingswerk. Zo liet het foto's en persoonsbeschrijvingen van gezochte oorlogsmisdadigers aanplakken in de eetzalen en administratiekantoren van ontheemdenkampen. Het verspreidde brochures over de vernietiging van centra van joods cultureel leven in Europa en deed in het algemeen al het mogelijke om te voorkomen dat het probleem van de berechting van de oorlogsmisdadigers naar de ach tergrond zou worden geschoven. Na ongeveer een jaar hadden wij de beschikking over een kaartsysteem van meer dan duizend plaatsen waar joden en masse de dood in waren ge dreven. Per plaats stonden op elke kaart de namen van de oorlogsmisda digers en de namen van de overle venden die tegen hen konden getui gen. AL DAT WERK werd in het docu mentatiecentrum pro deo verricht. In het eerste jaar bestreden wij de kosten voor een deel met de enige fi nanciële bijdrage van een buiten staander die wij ontvingen: vijftig dollar per maand. Dat bedrag ontvin gen wij door bemiddeling van dr. Sil- berschein uit Genève. Op zekere dag viel mijn oog, toen ik in het documentatiecentrum bezig was de lijst met namen van de leden van de staf van Eichmann samen te stellen, op de naam Burger. S.S.-Hauptsturmführer Anton Bur ger, een beruchte jodenvervolger. De man die gearresteerd was in Fi- scherndorf toen huiszoeking moest worden gedaan op -nummer 8, waar mevrouw Eichmann woonde, maar in plaats daarvan huiszoeking was ge daan op nummer 38. HET Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie heeft ons des gevraagd medegedeeld dat het nimmer enig contact heeft ge had met het documentatiecentrum van Simon Wiesenthal, de Jüdische Historische Dokumentation. Het Instituut heeft dergelijke kwesties altijd alleen op regeringsniveau afgehandeld, vernamen wtj verder; Wiesenthal zou dan ook, mocht h{J omgekeerd het Instituut inlichtin gen hebben gevraagd, die zeker nooit hebben gekregen. IN ten minste één opzicht is de zaak-Eichmarfn zeer nuttig geweest: er is weer opleving gekomen bij het opsporen van nog voortvluchtige zware oorlogsmisdadigers. Zo greep men pas deze week in Essen de vroegere S.S.- Obersturmbannführer Alfred Rapp in de kraag. Rapp, die tijdens de tweede wereldoorlog in Polen eigen handig moet hebben meegedaan aan het ombrengen van dui zenden joodse vrouwen en kinderen en zigeuners, blijkt vol gens een mededeling van de Duitse politie sedert 1953 onder de schuilnaam Alfred Ruppert in een hotel in Essen gewoond te hebben. Hij werkte daar bij een uitgeverij. Na de oorlog zou men zijn spoor zijn kwijtgeraakt. Men zou hebben verondersteld dat hij in de laatste oorlogsdagen was gesneuveld. Burger, die commandant was ge weest van het ghetto Theresiënstadt; die wij rekenden tot de beslist zware oorlogsmisdadigers. Volgens onze ge gevens moest hij in het gevangenen kamp Narcus W. Orr, het vroegere kamp Glasenbach, bij Salzburg, zijn. Ik reed er heen met een jonge luite nant van het Amerikaanse leger, een zekere Steinberg, ook een jood en Duitser van geboorte. Burger was doodsbang toen wij hem ondervroegen. Ik vroeg hem wanneer hij Eichmann voor het laatst had ge zien. Hij opende zijn mond, alsof hij wilde antwoorden, maar bedacht zich en zei niets. ,,Kom, Burger", zei ik, „wij weten dat je samen met Eichmann in Oos tenrijk bent aangekomen. Wij zijn hier niet gekomen om je positie moei lijker te maken. Alles wat wij willen weten is dit: de datum van jullie aan komst in Oostenrijk." BURGER WAS helemaal van streek. Hij bleef maar volhouden dat hij niet samen met Eichmann naar Oos tenrijk was gegaan. „Je bent toch naar Altaussee ge gaan? Je bent daar toch gearres teerd, nietwaar? Dan moet je ons ook kunnen vertellen waar Eichmann heen is gegaan." Burger kon zich opeens niet meer beheersen. Driftig riep hij: „Willen jullie ons dan allemaal laten op draaien voor wat Eichmann gedaan heeft?" „Nee, zeker niet", zei Steinberg, „wanneer je wilt meewerken kun je misschien een deel van je schuld op hem afschuiven. Hij was immers jouw chef. Op welke dag in mei heb je Eichmann in Altaussee voor het laatst gezien?" „Op 4 mei", zei Burger, „een dag of twee voordat de Amerikanen er aan kwamen." „Wat vertelde hij je? Wat waren zijn plannen?" „Daarover liet hij niets los." Opeens vroeg Burger waarom wij met al die vragen bij hem kwamen. Wij konden toch beter Eichmann al les zelf vragen? Ik had mijn antwoord al klaar, maar luitenant Steinberg was mij voor. Hij wilde voorkomen dat Bur ger er achter kwam wat onze zwak ke plek" was: onze onbekendheid met de verblijfplaats van Eichmann. Wij moesten Burger in de waan laten, vond hij, dat Eichmann in een van de vele gevangenkampen zat. Daar om maakte hij abrupt een einde aan de ondervraging. ONGEVEER drie maanden later gin gen wij opnieuw naar het kamp om Burger te verhoren. Hij was er niet meer. Hij was ontsnapt, met hulp van een illegale organisatie van nazi's. Pas jaren later zou ons pad het zijne weer kruisen. Een nieuwe grote tegenslag, dus. Terugrijdend naar Linz kon ik mijn terneergeslagenheid niet van mij af zetten. Had ik van het begin af maar meer aandacht aan hem ge schonken, verweet ik mijzelf. Ik had hem al in Altaussee aan de tand moe ten voelen. Dat ik hem drie maan den de gelegenheid had gegeven zijn vlucht uit het gevangenkamp waar wij hem later terugvonden voor te be reiden zou ik mezelf nooit kunnen vergeven. Had ik toen maar geweten dat Eichmann in die tijd, overeenkomstig de vermoedens van Burger, gevangen zat in een kamp van het Amerikaan se leger, te Kemanten bij Rosenheim. Wij zouden Eichmann dan jaren eer der in handen gekregen hebben. VOLGENDE KEER -*■ Gevangen SS-bewakers van het kamp Belsen moesten na de overgave dwangarbeid verrichten. (FOTO UIT „DER GELBE STERN") Een tweede punt dat opvalt, is de gebezigde uitdrukking „over een vol ledige dekolonisatie" in plaats van „over de onafhankelijkheid". De Alge rijnen zijn ook voor deze uitdrukking verantwoordelijk, omdat die hen de nodige slagen om de arm geeft over het doel van de onderhandelingen. Zo geven zij uitdrukking aan hun vaste wil, niet uitsluitend over Algerije en zijn onafhankelijkheid te praten. Zij denken bijv. zeer sterk aan de Sahara voor zover deze niet onder het Alge rijnse grondgebied valt. Het derde punt is waarschijnlijk het belangrijkste. Het heeft betrekking op de eensgezindheid over de middelen om de onafhankelijkheid te verwezenlijken. Welke deze middelen zijn is geen raad sel meer, sedert de Gaulle en Bourguiba het erover eens zijn geworden, dat men niet van de ene dag op de andere Alge rije onafhankelijk kan verklaren. Het voorbeeld van de Belgische Congo is er om de juistheid hiervan te bewijzen. Bourguiba is er dus in geslaagd Ferhat Abbas ervan te overtuigen, dat er een overgangsperiode moet komen, evenals een referendum, zoals de Gaulle dit georganiseerd wenst te zien, hand having van het Franse leger in Algerije, enz. Dat dit in het communiqué is opge nomen betekent een grote overwinning van het drietal de Gaulle-Bourguiba- Hassan II op Ferhat Abbas. Tenslotte de hervatting van de op bouw van de Grote Maghreb. Op dit punt hebben Bourguiba en Hassan Ferhat Abbas gedwongen kleur te be kennen. Zij hebben hem gesommeerd met hen mee te werken aan de op bouw van deze Noordafrikaanse poli tieke macht, als hij tenminste op hun medewerking wilde kunnen blijven re kenen. Maar het ergst voor Ferhat Abbas was, dat Bourguiba en Hassan deze Grote Maghreb uitgebreid hebben tot alle inwoners van Marokko, Algerije en Tunesië, dus ook tot de Europeanen, die zoveel hebben bijgedragen tot de ontwikkeling van deze landen. Zij heb ben dit gedaan door het woord „Ara bisch" uit de oorspronkelijke naam weg te laten. Pijnlijk is dit alles voor Ferhat Abbas in twee opzichten. In de eerste plaats wordt daardoor de positie van de in Algerije aanwezige Europeanen wel haast zonder onderhandelingen vastge legd; in de tweede plaats is daarmee een wig gedreven tussen de communis tische staten en Algerije. Ferhat Abbas zal nu gedwongen worden Bourguiba en Hassan in het Westelijke kamp te volgen, terwijl hij toch in hoge mate rekende op de hulp en de steun van Rusland en China. Bovendien zal het voor hem buiten gewoon moeilijk worden om, terugge keerd in Tunesië, zijn linkse ministers ervan te overtuigen, dat hem geen andere keuze overbleef. Jhr. mr. W. E. van Panhuys, chef van het kabinet en directeur van het protocol van het departement van bui tenlandse zaken, zal binnenkort tot am bassadeur te Madrid worden benoemd. RADIOPROGRAMMA VOOR ZATERDAG 4-3 I RADIO De heer en mevr. Muziek zingend door het leven kende Engelse dansorkesten. Cyril Sta- pleton was een van haar „bazen". Vijf jaar lang zong Pearl Carr met de van radio en platen vermaarde vocale groep The Keynotes. Het Londense Palladium zag en hoorde Mr. en Mrs. Music in 1955 voor het eerst samen optreden. Waarom zouden we niet aan de top beginnen? vonden ze. Het werd een doorslaand succes. De huwelijksband tussen meneer en mevrouw Muziek dateert van juni van datzelfde jaar. Varen... De muzikale loopbaan van Teddy Johnson begon als drummer op een schip. Dat hield hij nogal lang vol, want Teddy heeft uitgerekend dat hij al slagwerkend zeven maal rond de aardbol voer. De echte Teddy Johnson leerden zijn fans pas kennen toen hij ging zingen. Beloved be faithful bracht hem aan de top. Zijn werk als disc jockey voor Radio Luxemburg zorgde er voor dat zijn populariteit zeker niet minder werd. Het aantal uitzendingen van Mr. en Mrs. Music voor radio en televisie in binnen- en buitenland, hun optreden in music-halls en shows alom in Engeland en ver daarbuiten, ze zijn er de tel van kwijt geraakt. Eigen nieuwsdienst BUSSUM. Simon van Col- lem heeft zijn Oude Draaidoos voor morgenavond op stel en sprong moeten wijzigen.op verzoek van kijkers. Vele ouders hebben de VPRO verzocht het programma te wijzigen, omdat het niet geschikt was voor jeug dige kijkers, die zaterdagsavonds langer op mogen blijven dan door de week. De VPRO heeft al die verzoe ken ingewilligd en Van Collem die ook protesten heeft gekre gen gevraagd zijn programma te wijzigen. De leeftijdsgrens was aan de Oude Draaidoos gesteld in verband met de vertoning van fragmenten uit de film Dr. JekylI and mr. Hyde. Commentaar van Simon van Collem: „Och, het is een teken dat er naar mijn programma wordt gekeken. Wat er voor in de plaats komt, kan ik nog niet zeggen". Kaartsysteem des doods (Advertentie) Rauwelijks twee jaren na de tweede wereldoorlog begon de belangstelling voor de opsporing van oorlogsmisdadigers overal in de wereld te tanen. De mensheid wilde opnieuw beginnen, wilde niets meer over die nare oorlog lezen, horen of zien. De Neurenbergse processen waren geëindigd, er waren reeksen doodvonnissen voltrokken, er was genoeg gestraft en berecht - vond men. In een zich snel van de oorlogswonden herstellend Europa kreeg de hang naar de goede dingen des levens de overhand. In dat Europa, dat wilde vergeten - en desnoods heel veel. gruwelijks met de mantel der liefde wilde bedekken - scheen voor Simon Wiesenthal en het kleine groepje toegewijde speurders dat hij ge vormd had geen plaats meer te zijn. Hun werk was onpopulair geworden. De opsporing van nog voortvluchtige oorlogsmisdadigers was uit de mode. Steeds meer mensen stappen over op Oranjeboom! Huisvrouwen die tracteren willen, mannen die genieten willen: alle mensen! En waarom? Omdat zij niet zómaar bier willen drinken, maar écht bier... Oranjeboom bier... bier dat reeds 3 maal met goud werd bekroond! Eigen nieuwsdienst T ONDEN De stroom Britse voca- listen naar de Nederlandse tele visie houdt aan. Na Alma Cogan, Frankie Vaughan, Malcolm Mitchell zijn het nu Mr. en Mrs. Music, meneer en mevrouw Muziek: Teddy Johnson en Pearl Carr die de reis naar Nederland gaan ondernemen. Zaterdag 11 maart zijn ze de gasten van hoe kan het anders het populaire echtpaar Teddy en Henk Scholten in het Kro-programma Zaterdagavondakkoorden. Teddy en Pearl zijn goede bekenden van Nederland en van Teddy Scholten. Toen de Nederlandse Teddy in 1959 de eerste prijs veroverde van het Euro visie songfestival met Een beetje, volgde het echtpaar Johnson-Carr haar op de voet met Sing little birdie, dat een tweede prijs behaalde en zeer populair werd. Gelukkig Mr. en Mrs. Music zijn in Engeland graag gezien en gehoord. Op gezette tijden verschijnen er grammofoonpla ten van hen op de markt hun nieuw ste, How wonderful to know, is een Engelse bewerking van het Italiaanse Anema e core. Ze hoorden dit roman tische liedje voor het eerst op een wintersportvakantie in Davos. Het orkestje in hun hotel speelde het on telbare keren voor Teddy en Pearl, 's avonds bij het dansen na het diner. De heer en mevrouw Muziek waren toen op wat ze noemen „onze tweede huwelijksreis". Gelukkig in het huwelijk, gelukkig in hun werk zijn Teddy Johnson en Pearl Carr. Binnenkort beginnen ze een nieuwe reeks uitzendingen voor de commerciële televisie in hun land. Kort daarop volgt een drukke week vol radiouitzendingen en optreden voor de tv in een aantal Westeuropese landen. Dansend begin Pearl Carr begon haar loopbaan op de planken als danseres. Het zingen lag haar meer, ze schakelde daarom al spoedig over en werkte bij tal van be- Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.23 Gram; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 Voor U en Uw gezin, praatje; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 Gram; <9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Samen uit, lezing; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar progr; 12.00 Orgelspel en zang; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Nieuwe gram; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Va- ria; 13.20 Sportuitz; 13.45 Lichte muz; 14.05 V d jeugd; 14.40 Promenade-ork, omr koor en sol; (15.3515.55 Boekbespr); 16.45 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw; 17.00 Jazzmuz; 17.30 Weekjourn; 18.00 Nws en comm; 18.20 Jazzmuz; 18.35 Zigeunermuz; 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout bij gaslicht, lezing; 19.40 Leven en dood in de Bijbel, lezing; 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr; 21.15 Soc comm; 21.30 Lichte muz; 22.05 De vreemde wereld, radiospel; 22.30 Nws; 22.40 Licht progr; 23.05 Oude gram; 23.25 Lichte muz; 23.5524.00 Nws. Hilversum II 298 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram; 12.00 Mid dagklok - noodklok; 12.04 Promenade ork, koor en sol; (Om 12.30—12.33 Land- en tuinb meded); 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Lichte muz; 13.50 V d jeugd; 14.00 Fanfare-ork; 14.25 Lichte muz; 14.50 Amus muz; 15.10 Franse les; 15.30 Piano recital; 16.00 Gregoriaanse zang; 16.30 Sportcomm; 17.00 V d jeugd; 18.00 Kunst- kron; 18.30 Gram; 18.45 En nu.. wij en zij, lezing; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.25 Me mo jandum; 19.30 Amateursprogr; 19.50 Lichtbaken, lezing; 20.00 Omr ork; 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing; 21.10 Gevar progr; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nws; 22.40 Wij luiden de zondag in; 23.00 Mees terwerken v d religieuze muz, muzik le zing; 23.55—24.00 Nws. I TELEVISIE NEDERLAND VPRO: 17.00 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weeroverz. VPRO: 20.20 Filmdocumen taire; 20.30 Ballet; 21.00 Oude films; 21.30 Cabaret. DUITSLAND 15.00 Progr over het voetballen. 16.00 Licht progr; 16.30 Bijspel; 17.25 Rep; 17.55 18.30 Kathol Vesperdienst. (Regionaal progr: NDR: 18.35 Progr overz; 18.45 Die Nordschau; 19.25 Ook een dief kan dro men. WDR: 14.00 Die Woche - Hier und Heute; 18.45 Hier und Heute; 19.25 Vader is de beste); 20.00 Journ en weeroverz; 20.20 Wedstr tussen steden; 22.20 Laatste nws; 22.35 Het woord voor de zondag; 22.45 We- reldkampioensch ijshockey. BELGIE VLAAMS 15.00 V d jeugd; 16.55—18.45 Wereldkamp ijshockey; 19.00 Documentaire; 19.30 Week journ; 20.00 Nws en weeroverz; 20.30 Quiz; 21.00 Gevar progr; 21.45 Wereldkampioen- sch ijshockey; 22.30 Quiz; 23.00 TV-feuill; 23.25 Nws. BELGIE FRANS 15.00 De amateursclub; 16.00 De la pou- dre et des balles; 17.00 V d rijpere jeugd; 19.30 Feuill; 20.00 Journ; 20.30 Tekenfilm; 20.45 Quiz voor verloofden; 21.30 Un vedet te; 22.45 Journ. WILLY SCHOBBE De trompettist Willy Schobbe maakt op 18 maart in het program ma Discparade zijn televisie-debuut in Denemarken. Schobbe is geen onbekende voor de Denen. Sinds 1952 treedt hij re gelmatig voor de radio op. Discparade is een programma zoals bij ons Pas Geperst. „Maar voor een vraaggesprek in het Deens ben ik niet bang", zegt Wiily Schobbe. „Ik heb de laatste jaren zoveel Deens geleerd dat ik het zonder tolk wel af kan". De Denen houden van Sehobbe's ball- room-muziek. Schobbe houdt van De nemarken. Zijn vrouw is een Deense Daags na zijn televisiedebuut is hij gast op het jaarlijkse populaire con cert van het orkest van Peter Rasmus- sen in Kopenhagen

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7