Eerste paal geslagen van de motorenfabriek Smit en Bolnes In toekomst: Bedrijf vier maal zo groot Grootste groenvoerdrogerij van ons land komt in Zeeuws-Vlaamse kanaalzone Zeeland beleeft over twee maanden historische ogenblikken Groot rioleringsplan staat op stapel in Kapelle Ned. Hervormde kerk heeft grote interesse voor Zandkreekgebied Zeeuwsch Dagblad Belastingstation Kruiningen opgeheven Bekroning van Zierikzees streven naar industrialisatie Jgl Nieuwe politiechef in Vlissingen C.F.A. Middelburg bestaat 15 jaar Rioolbelasting moet omhoog De burgemeester en de paal Ridder in orde van Oranje-Nassau Nieuwerkerker werkt in Kinderdijk tot fabriek gereed is Voorbeeld Uitbreiding y -'{.J 1P ■■i Bewondering Gymnastieklokaal open voor publiek Cursus individuele zelfbescherming Intrede van ds. R. Dijckmeijer NA AMPELE BESPREKINGEN Zilveren P.Z.E.M.- jubilarissen Dichting Veer se Gat en eerste- spadesteek in het Zuid-Sloe Aanbesteding Bijeenkomst Ned. Bij belgenootsehap Opvoering van „De huisbewaarder gaat niet door Vrijdag 3 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk JTEN AANTAL hoge officieren heeft de Commissaris der Koningin in deze provincie een album met foto's aangeboden van het bezoek dat jhr. De Casembroot verleden jaar heeft gebracht aan de in La Courtine in Frankrijk oefenende militairen. Gene- raal-majoor D. C. de Vries heeft in een toespraak verklaard dat de Com missaris der Koningin groot enthou siasme had voor de taak van de mili tairen. Het verheugt ons dat er tussen legerleiding en de hoogste gezags drager in onze provincie een harte lijke verhouding bestaat en dat er wederzijdse waardering voor eikaars werk is. De belangstelling van de Commis saris der Koningin in Zeeland voor het militaire leven juichen wij buiten gewoon toe. Wij zijn namelijk van mening dat de commissaris hiermede aan de bevolking van onze provincie een uitstekend voorbeeld geeft. De legerleiding zal het niet wensen en wij zullen het niet verlangen dat grote drommen Zeeuwen legeroefeningen gaan bijwonen, maar een intense be langstelling voor het leven van de militairen beschouwen wij als een be langrijk winstpunt. Vooral in ons ge west, waar slechts weinig militairen gelegerd zijn, kan er een te grote af stand ontstaan tussen leger en de bevolking. Dan begrijpt en waardeert men elkaar niet meer. Bovendien is het van het grootste belang dat de bevolking de noodzaak inziet van een goed uitgerust leger. Wij leven in een wereld, die vol is van grote spanningen en er wordt achter de schermen een verbeten politieke en economische strijd om de vrijheid geleverd. Zonder de aanwe zigheid van een modern leger hier en in de andere Westeuropese landen zou het strijdtoneel er beslist heel anders uitzien. Willen wij onze geeste lijke vrijheid behouden, dan dienen wij In deze wereld, waarin de invloed van de zonde openbaar wordt, in staat te zijn desnoods de vrijheid met de wapenen te beschermen. Wij hebben een leger nodig en dienen een weer baar volk te zijn. De overheid oefent haar taak uit, het volk ten goede en het zwaard, dat zjj door middel van leger, vloot en luchtmacht hanteert, dient ter be scherming van de onderdanen en moet dus eveneens het volk ten goede zijn. Daarom is het van betekenis, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland belangstelling toont voor het leger en een bezoek aan La Courtine brengt en het is tevens van belang, dat van het feit, dat de commissaris een album met foto's is aangeboden mededeling wordt gedaan. Een goed voorbeeld heeft dikwijls meer gevolgen dan een propagandistische toespraak. KRUININGEN Bij beschikking van de staatssecretaris van financiën is be paald, dat het stationnement Kruinin gen der directe belastingen met ingang van 16 maart a.s. wordt opgeheven. De vacature van de vorig jaar overleden assistent der belastingen A. Weststrate te Kruiningen zal dus niet meer wor den vervuld. Het rayon Kruiningen is gevoegd bij post Yerseke. De post Yer- seke zal hiertoe worden versterkt met de assistenten J. de Schipper en J. C. Hamelink die met ingang van 16 maart a.s. zijn verplaatst resp. van Bruinis- se en Amsterdam naar Yerseke. V» ZIERIKZEE. De eerste paal Voor de fundering van de moto renfabriek Smit en Bolnes zit in de grond. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester heeft gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf met de symbolische handeling van het slaan van een eerste paal het stre ven van het gemeentebestuur om industrie in Zierikzee te krijgen op afdoende wijze bekroond. Een groot gezelschap genodigden keek toe hoe burgemeester Dijckmees ter met een witte helm op het hoofd en in een grijze cape gehuld onversaagd de paal de bodem in dreef. Allen applaudiseerden toen de direc teuren der beide bedrijven, die N.V. Smit en Bolnes in het leven riepen, na deze kleine ceremonie de heer Dijck meester de hand drukten. Het gezel schap, waaronder zich bevonden raad en wethouders van Zierikzee, de leden der directies van L. Smit en zn. en ma chine fabriek Bolnes de heren D. L. H. Smit en J. H. van Cappellen en de toe komstige bedrijfsleider van de motoren- fabriek de heer G. van Weelden, begaf zich vervolgens naar hotel Mondragon. Hier zette de heer D. L. H. Smit uit een wat de motieven waren die hen er toe hadden gebracht juist in Zierikzee te gaan vestigen. Dit was in het bijzon der de schaarste aan arbeidskrachten in Kinderdijk en omgeving. Ten slotte bleek Zierikzee vergeleken met andere ontwikkelingskernen door haar ligging een gunstige plaats te zijn. Mogelijkheden tot toekomstige uitbreiding waren aanwezig. De heer Smit zei dat wanneer alles zich vol gens plan ontwikkelt, de fabriek dan ook tot het viervoudige uitgebreid zal worden van wat nu het plan is. De verantwoordelijke autoriteiten hebben reeds medewerking toegezegd. De fa briek zal twee soorten 2-takt diesel motoren gaan produceren t.w. Bolnes- en De Smit en Bolnes-motor. Een tot in de details afgewerkt produkt zal afgeleverd kunnen worden. Spreker benadrukte dat de leiding van het bedrijf er geheel van. doordron gen is wat een industrie van een der gelijke omvang voor Zierikzee gaat be tekenen. De verantwoordelijkheid ook jegens de bevolking en de mensen die in het bedrijf komen werken wordt ten volle beseft. „We weten dat als het bedrijf in volle gang is de bevolking van Zie rikzee ons zal gaan zien als een aspect van het verschijnsel industrie". De heer De Smit dankte de autoriteiten voor de medewerking, waardoor alles in een uit zonderlijk snel tempo kon worden be handeld. Het is nu vrijwel zeker dat de fabriek in november gereed zal ko men. „Het is niet mogelijk alle namen te noemen maar bijzondere dank zijn we verschuldigd aan het E.T.I. te Mid delburg en het gemeentebestuur, in de persoon van burgemeester Dijckmees ter". Na deze woorden overhandigde hij de burgemeester de witte helm die de magistraat tijdens het slaan van de eerste paal had beschermd. De burge meester vertelde dat het slaan van de eerste paal een groot gebeuren is voor Zierikzee. „Op straat werd ik dezer dagen nog- ii i -- WMH ■0> 'Sx/'- JllliÉl f k k; - al eens aangesproken met: Hopenlijk is het goed weer als u de paal gaat slaan De paal heeft een belangrijke rol ge speeld. Als er een moeilijkheid was te overwinnen kan altijd nog gedreigd worden met: „de paal zit er nog niet in". Maar nu zit hij er inderdaad in en hij kan niet meer terug. Spreker besloot met te zeggen dat hij grote bewondering had voor de leiding van Smit en Bolnes die het had aan gedurfd zich in Zierikzee te vestigen, „We zijn hier erg gelukkig mee. Het werd tijd dat er meer werkgelegen heid kwam". Burgemeester Dijckmeester bood de heren Smit en Van Cappellen een dundoek aan: De vlag van Zierikzee. De heer Van Cappellen meende dat een goed begin het halve werk is en dat de heer Dijckmeester dit halve werk had gedaan met de voorbeeldige wijze waarop hij de paal in de grond sloeg. Namens het E.T.I. voerde het woord de heer drs. M. C. Verburg. Deze wees er op dat het bijzonder gelukkig is geweest dat Zierikzee als industrie kern werd aangewezen. Ook met het oog op de structurele veranderingen die het gehele eiland na de ramp onderging. „Wat de toe komst betreft: Wij zullen ons uiterste best doen, zodat u met tevredenheid op de dag terug zult kunnen zien, dat u besloot naar Schouwen-Duiveland te komen." De heer Verburg sprak nog de hoop uit dat de brug over de Oos- TERNEUZEN. Wanneer er geen kink in de kabel komt zal in 1962 in de kanaalzone het grootste bedrijf van Nederland op het ge bied van het drogen van groenvoer in gebruik worden genomen. Het bedrijf zal een grotere capaciteit bezitten dan welke van de veertig andere in Nederland ook, en door zijn gunstige ligging in het cen trum van Zeeuwsch Vlaanderen en aan een druk bevaren kanaal een groot gebied kunnen bestrij ken. Het zal werkgelegenheid ver schaffen aan ongeveer vijfentwin tig personen. De realisering van dit project zal de kroon op het werk zijn van de commissie van onderzoek bestaande uit een drie tal vertegenwoordigers van de standsorganisaties in Zeeuwsch Vlaanderen. Daar er in de gehele streek geen enkel dergelijk be drijf bestaat, zou de totstandko ming van dit werk een unieke prestatie zijn. Reeds lang werd de behoefte gevoeld aan een bedrijf voor het drogen van groenvoer. In een vergadering die op 24 mei 1960 werd gehouden legde de heer J. A. A. Haenen, rijkslandbouwcon- sulent voor Zeeuwsch Vlaanderen dit vraagstuk aan de organisaties voor. Naar aanleiding van die bespreking werd een commissie van onderzoek be noemd, bestaande uit de heren J. W. Scheele uit Boschkapelle van de Z.L.M., de heer A. J. Buysse uit Aardenburg van de N.C.B. en de heer J. Kaak te St. Kruis van de C.B.T.B. De heren Haenen en Scheele hebben rapporten over hun bevindingen uitge bracht, waarvan een kort uittreksel aan alle leden van de organisaties in toe- dam aanwezig was, bleek dat de stich ting van een dergelijk bedrijf in een grote behoefte zal voorzien. Ongeveer tweehonderd van de aanwe zigen zegden (zij het vrijblijvend) reeds hun deelneming toe met een aan tal aandelen van ruim zeshonderd. Daar lang niet alle geïnteresseerde leden aanwezig waren, zal dit aantal waar schijnlijk nog wel groter worden, ter wijl in eerste instantie slechts werd ge rekend op een deelname van ongeveer zeventig leden die driehonderd aan delen zouden nemen. Nu bij deze vergaderingen als ruim zeshonderd aan delen weg zijn kan de opzet veel gro ter worden. Bij de bouw zal direct al rekening worden gehouden met een eventuele uitbreiding. Het bedrijf dat tot nu toe de groot ste capaciteit heeft van de veertig reeds gevestigde bedrijven, is dat van de co- operatie te Scherpenisse die een vermo gen heeft van vierduizend ton droogpro- dukt, terwijl er nu al sprake is van een omzet van zesduizend ton. Het droogsei- zoen loopt van ongeveer half april tot half november. Het grootste gedeelte van de produk- ten zal zijn bestemd voor export. VLISSINGEN Met ingang van 16 maart a.s. is tot commissaris van politie in de gemeente Vlissingen benoemd de heer J. van Marion, thans nog hoofd inspecteur en adjunct-directeur van het Studiecentrum voor Hogere Politieamb tenaren in Heelsum. De heer Marion, die 39 jaar is, gehuwd (twee kinderen) en lidmaat van de Ned'. Hervormde Kerk, heeft evenais zijn voorganger, de heer C. v. d. Mark, tropenervaring. Ook hij verbleef enige tijd als recher cheur op Curasao en Aruba De leerlingen van de school met den Bijbel te Sint-Annaland hebben een be drag van: 14.50 bijeen gebracht voor gestuurd. Uit het grote aantal belang- de Stichting HetVierde Prinsenkind' terschelde spoedig werkelijkheid zou worden, evenals de brugverbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen zodat „we in de toekomst om van Stockholm in Parijs te komen over Zierikzee moeten reizen". SCHOONDIJKE. De bevolking van Schoondijke heeft de wens geuit om het onlangs geopende gymnastieklokaal te bezichtigen. Burgemeester en wethou ders hebben gemeend aan deze wens te moeten voldoen en hebben derhalve bepaald dat op woensdag 8 maart des avonds van 8.309 uur belangstellen den deze nieuwe aanwinst kunnen be kijken. MIDDELBURG. Sinds de oprich ting in februari 1946 geeft de Christe lijke Filmactie Middelburg en omstre ken maandelijks voor leden en begun stigers een filmprogramma. Het is een niet geringe prestatie gedurende vijf tien jaar iedere maand een film te presenteren, waarvoor doorgaans bij een groot deel der leden belangstelling bestaat. Het ledental bleef vrijwel con stant en handhaafde zich op rond 250. Het ligt voor de hand dat het be stuur bij het einde van het derde lus trum hieraan enige aandacht wil schen ken en wel de eerstvolgende filmavond in het City-theater op donderdag 9 maart. De volhardende trouw bij de leden kern is ook in de bestuurskring aan wezig. Vier leden hiervan fungeren reeds vanaf de oprichting, onder wie voorzitter Chr. de Bruin en secretaris J. Huser. THOLEN. In het Thoolse ge meentehuis werd een propaganda-avond over de individuele zelfbescherming ge houden voor de leden van de plaatse lijke federatie voor WH in Tholen. Er bestond voor deze avond een verheu gend grote belangstelling. In haar welkomstwoord wees de voor zitster, mevrouw H. W. v. d. Hoeven- Kappers die ook de cursus voor „inleidster" heeft gevolgd op het grote nut van deze voorlichting voor wat betreft de bescherming van het gezin in normale tijden en in tijd van rampen en oorlogen. Vervolgens zette mej. B. C. J. Vroom uit Middelburg uiteen welke onderwer pen er op de cursus voor individuele zelfbescherming behandeld worden. Nog tijdens deze vergadering gaven zich 45 dames op om de cursus voor „inleid ster" zij, die het geleerde in kleine (huiselijke) kring doorgeven te vol gen. Dit aantal zal ongetwijfeld nog hoger worden, daar verschillende da mes van mening waren, dat haar doch ters meer voor de opleiding in aanmer king kwamen. Tijdens de rondvraag werd ge vraagd of deze cursus ook aan de man nelijke leden van het gezin gegeven zou kunnen worden. Mej. Vroom zeg de een cursus toe, indien daarvoor vol doende belangstelling bestaat. Tijdens de pauze werd meermalen opgemerkt, waarom het onderwijzend personeel geen IB-opleiding ontvangt, zodat de kin deren op school reeds vertrouwd raken met de noodzakelijke kennis van de in dividuele zelfbescherming. De voor vrijdagavond 3 maart vast gestelde jaarvergadering van de vrou wenver. „Nooit gedacht" te Burgh- sluis, is wegens onvoorziene omstandig heden verplaatst naar vrijdag 17 maan a.s. Op de foto: Lachend kijkt de heer Dijckmeester naar de lange beton pad! die hij zo dadelijk, ook met be hulp van zijn lichaamskracht, in de grond moet zien te krijgen. Het is de eerste van de 168 palen die nodig zullen zijn om het fabrieksgebouw een goede fundering te geven. Het aannemingsbedrijf dat de fabriek gaat bouwen is de firma F. Verstoep uit Den Haag. Het hoofdgebouw krijgt een lengte van 65 meter en een breedte van 22 meter. COLIJNSPLAAT. Ds. R. Dijck meijer te Giessen-Ouderkerk die het be roep naar de Nederlandse Hervormde Kerk te Colijnsplaat aannam zal op zondag 19 maart a.s. zijn intrede doen na bevestiging door de consulent ds. W. Koole te Wissenkerk. KAPELLE. Een oplossing van de moeilijkheden rond de rio lering in de gemeente Kapelle ligt in het verschiet. De gemeenteraad heeft gistermiddag na ampele be spreking, het verstrekkende be sluit genomen tot uitvoering van een gedeelte van het riolerings plan. Met de realisering van dit project is een bedrag gemoeid van 164.000 gulden. Unaniem zag de raad de noodzaak van een verbe tering van de riolering in, na de misère van de afgelopen maanden. Maar de raad aanvaardde, ook unaniem, de consequenties, die uit de verwezenlijking van dit plan voortvloeien. De rioolbelasting moet n.l. omhoog. Deze belasting zal, ingaande 1 januari 1962, van 18 op 25 gulden gebracht worden Hijgend en transpirerend Het burgemeester Dijckmeester gister morgen de touwen vieren toen de paal ten slotte in de grond bleek te zitten. „Dit nooit weer", verzuchtte hij In zijn toespraak tot de heer D. L. H. Smit vertelde de burge meester dat hij een dergelijk gevoel slechts vergelijken kon met iets wat hij ook in militaire dienst had meegemaakt. „Ik moest toen een mitrailleur sjouwen en ik dacht ten slotte laat ik maar op de grond blijven liggen, dan maar sneuvelen". „Dit heb ik vanmorgen weer meegemaakt, echter met dit ver schil dat mijn lichamelijke condi tie toen beter was dan nu: Wij met onze kantoorbuiken MIDDELBURG. Deze week vier den twee P.Z.E.M.-ambtenaren hun zil veren dienstjubileum. Het waren de he ren C. K. Franse, hoofdklerk en J. Bel- laart, boekhouder tweede klasse. De heer Franse werd in huiselijke kring door de direkteur ir. T. Michielsen ge lukgewenst. De heer Bellaart werd in de koffiekamer van het hoofdgebouw door de administrateur, drs. M. de Bruijne, toegesproken. De Kring Middelburg van de Coöp. landbouwvereniging „Eiland Walche ren" houdt dinsdag 7 maart in de „Een dracht" een praatavond over „De ont wikkeling in de coöperatie en het silo plan". Aanvang acht uur. MIDDELBURG. Zeeland be leeft over enkele maanden histo rische momenten. Ogenblikken die zoals wij in ons industrie nummer duidelijk lieten uitkomen een keerpunt betekenen in de geschiedenis van ons gewest. Twee gebeurtenissen vragen dan speciaal de aandacht: de dichting van het Veerse Gat en de eerste- spadesteek in het Sloegehied. Met veroorloofd chauvinisme zou men kunnen zeggen: april 1961, van Walcheren begint de vic torie. De sluiting van het Veerse Gat zal een bijzonder spectaculair gebeuren worden. Zeven kolossale sluitcaissons liggen nu nog te wachten in de Oosternieuwland- polder om straks eind april te worden gesleept naar de dijk in aanbouw. Minder in het oog vallend zal in het Zuid-Sloe begin mei het wegwerpen Poes van de heer Kok deed vreemde vangst BORSSELE. Toen de poes van de heer W. de Kok donderdagmorgen op zoek ging naar een hartig hapje voor de maaltijd, deed ze een verrassende ontdekking. De muis die ze voor haar ontbijt had uitgekozen had namelijk niet het traditionele grijze kleurtje, maar was geheel wit. Daar voorzover bekend, niemand in Borssele witte muizen houdt, is het dus hoogstwaarschijnlijk een wil de. Dergelijke albino's komen echter slechts zeer zelden in het wild voor, alleen in heel strenge winters. Poeslief vond het diertje waarschijn lijk te mooi om op te eten want ze heeft na rijp beraad toch maar iets anders voor haar ontbijt gekozen. van de eerste spade slik zijn. Maar deze handeling zou men meer nog de totstand koming van een vaste-oeververbinding tussen Walcheren en Noord-Beveland kunnen zien ais het symbolische begin van een nieuwe ontwikkeling, als het leggen van een eerste steen voor een reusachtig gebouw. Wat vorig jaar in de begroting van verkeer en waterstaat in het vooruitzicht werd gesteld, staat binnenkort dus te ge beuren: de aanpak van het Sloeprojekt, dat in Zeeland voor meer werkgelegen heid moet zorgen en waarop de gehele economische gemeenschap van dit op het gebied van industrie zo stiefmoederlijk bedeelde gewest haar met verwachting gevulde blikken heeft geworpen. Vier en half miljoen gulden trok minister Kort hals uit voor de eerste fase. Woensdag 12 april volgt de tweede grote stap: de aanbesteding door Rijks waterstaat. Zoals reeds eerder gemeld zal het hier gaan om de aanleg van een af sluitdijk tussen de Bjjleveldpolder op Walcheren en de Zuld-Kraayertpolder op Zuid-Beveland. Deze dijk krijgt een lengte van ongeveer twee kilometer. Voorts zal worden aanbesteed de ver zwaring van de een halve kilometer langere bestaande zeewering van de Bjjleveldpolder en de polder Nieuw- en St. Joosland. Wanneer dè dijk gereed zal zijn zal be gonnen worden met de aanleg van een provinciale weg met een breedte van bijna zeven meter. Die weg komt dan op de berm aan de buitenzijde van dijk en zeewering en biedt ook nog plaats voor een spoorlijn, maar op deze laatste ver binding zal nog wel een tijdje moeten worden gewacht, omdat men zich hier over nog niet officieel heeft uitgespro ken. Rijkswaterstaat meent twee en een half jaar nodig te hebben om het gehele karwei te volbrengen. voor elke aansluiting. Dit besluit houdt weer ten nauwste verband met de financiering van dit object. Voorlopig zal geput worden uit de kasmiddelen, maar toch is een ver hoging van de algemene uitkering van het gemeentefonds nodig, waartoe een verzoek werd inge diend. Wil dit verzoek een kans maken dan zal ook de gemeenschap een offer moeten brengen. Burgemeester H. G. van Suylekom, die een uitvoerige toelichting op de (plannen gaf, zei het zo: „Als de verhoging van de rioolbelastinig er niet komt, moet u_ er beslist op rekenen, dat de verbetering van de riolering niet doorgaat." Het plan valt in drie afzonderlijke delen uiteen. Het eerste gedeelte betreft de Dijkwelse- straat tussen Vijverstraat en Oude Bosch straat, het tweede de Dijkwelsestraat naar Stationsstraat tot aan de doorbraak hij de spoorlijn, als derde de doorbraak zelf, het vierde punt behelst de riolering Dreef-Weststraat-Goessestraatweg en ten slotte in Biezelinge de Nieuwe Kerkstraat naar de Noordstraat. In totaal is dit pro ject begroot op 164.000,—. De burge meester uitte zijn erkentelijkheid aan het adres van gemeente-opzichter Potter, die deze plannen heeft uitgewerkt. De heer J. de Jager (a.r.) informeerde naar de mogelijkheid tot uitvoering in etappen, maar dit bleek niet mogelijk volgens de burgemeester. Het deed de fleer De Jager voorts onprettig aan, dat de verhoging van de riooiibelasting in feite van hoger hand wordt opgelegd. De heer F; van Hoorn (v.v.d.) was bang, dat de uitvoe ring in de zomermaanden zal vallen en de heer J. Slabbekoorn (s.g.p.) vond het niet pleizierig dat dit plan nu pas op tafel komt. „Het was destijds beter ge weest als eerst dit plan was uitgevoerd voor de aanleg van de sportterreinen." Aan het begin van de vergadering deelde de burgemeester mede, dat de verbetering van het kruispunt Wemel- dingsestraat-Ooststraat nu definitief is goedgekeurd. Dit werk zal uitgevoerd worden door Prov. Waterstaat. Op een verzoek van het gemeentebe stuur van Goes tot deelname in de Volks credietbank werd afwijzend be schikt. Voorts deelde de burgemeester mede, dat in de volgende gemeenteraads vergadering voorstellen aan de orde zul len komen tot verkoop van woningwet woningen aan de huurders. Een viertal verzoëken hiertoe zijn reeds ontvangen. In hoofdzaak zal deze verkoop betrekking hebben op woningen, gebouwd in de jaren 1945 tot 1950. Een kleine discussie ontspon zich over het voorstel om de nieuwe straat tussen Vijverstraat en Oude Boschstraat naar Ceres, de godin van de landbouw te noemen. De heer SlalWbekoorn was van mening, dat Ceres een afgod van de heidenen is. Voor wie werkelijk gelooft in het opperwezen past deze naam niet en ik kan dan ook mijn stem aan dit voorstel niet geven. De burgemeester antwoordde, dat Ceres meer gezien moet worden als een symbool van de land bouw. De overige raadsleden (de heren De Koeijer en Goud waren niet aan wezig) hadden geen bedenkingen tegen dit voorstel. Wel bleken de heren A. de Schipper (vrije lijst) en J. de Jager voorkeur te hebben voor namen, die nauw verwezen zijn met de historie van Kapelle. Vier aanvragen om premie voor wo ningverbetering werden ingewilligd. Het daarvoor bestemde „potje" is nu vrijwel op. Elf woningwetwoningen werden ver huurd. In dit verband deelde de burge meester mee, dat de lijst van woningzoe kenden nog 86 namen telt. De aanvragen voor bouw in de particuliere sector ko men nog steeds binnen. Voor dit jaar zijn er al 20. De begroting 1961 werd gewijzigd, om dat het krediet voor de bouw van de chr. kleuterschool van 120.000 tot 145.000 gebracht moest worden. Dit bedrag komt overigens in de vorm van jaarlijkse annuïteiten terug in de ge meentekas. De opening van de school zal vermoedelijk plaats vinden op 24 of 25 maart. Middelburg. De provinciale Kerkvergadering van de Ned. Herv. Kerk heeft vergaderd en van gedachten gewisseld over de toekomst van het Zandkreekgebied. Mededelingen werden gedaan over een vergadering, waarin prof. Berkhof heeft gesproken over het Zandkreekrapport van de Provinciale Kerkvergadering. Met alle kerkeraden in dit gebied is er in het voorjaar van 1960 een bespreking geweest. Rekening zal moeten worden gehouden met de veranderende omstandigheden. De pre dikanten in het Zandkreekgebied zullen op geregelde tijden bijeen komen om in onderling contact de ontwikkeling te volgen. In deze eerste vergadering van de Provinciale Kerkvergadering in 1961 is voorts van gedachten gewisseld over de diaconie, het maatschappelijk werk en over recreatie-activiteiten, die zijn uit gegaan of kunnen uitgaan van Hervorm de gemeenten. Enkele personen zullen worden gevraagd om deze zaken nader te bezien. Voorts is medegedeeld dat de Her vormde Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid op een geheel nieuwe VLISSINGEN. Bij KB is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas sau de heer A. Slabber te Vlissingen, waterstaatkundig hoofdambtenaar le klasse bij de rijkswaterstaat. leest geschoeid zal moeten worden en zal moeten werken naar een bu reau voor levens- en gezinsmoeilijkhe den. Als praeses van de Prov. Kerkver gadering is herkozen ds. F. Kloosterman te Vlissingen en als assessor ouderling P. van Kleuenen te Goes. Voor het scri- baat werd bij stemming aangewezen ds. H. G. Beneder, die de benoeming in beraad heeft gehouden. SCHOONDIJKE. In het Gerefor meerde jeugdgebouw Laus Deo vond een samenkomst plaats van het Neder lands Bijbelgenootschap afdeling Schoondijke. De avond werd geopend door ds. P. A. L. Brinkman. Hij sprak zijn vreug de over de wel zeer grote belangstel ling uit. Speciaal heette hij welkom de bezoe kers uit Hoofdplaat, en de Geref. pre dikant. ds. Grale, uit Breskens met en kele van zijn catechisanten. De film „Waar eens de hemel zong" werd vertoond. Een prachtige kleurenfilm over Palestina, die een zeer duidelijk beeld geeft van de plaats waar Jezus Christus geleefd en gewerkt heeft. Na mens het Bijbelgenootschap sprak de heer Schuling. Hij gaf een beknopte uiteenzetting over het werk van het Bijbelgenootschap, zowel hier als in an dere delen der wereld. Personeel Smit en Bolnes ZIERIKZEE. Langzaam maar zeker beginnen de voorbereidingen voor de personeelsvoorzieningen van N.V. Smit en Bolnes op gang te komen. Er zijn thans 30 arbei ders in opleiding bij de centrale werkplaats te Bergen op Zoom om omgeschoold te worden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen zij in dienst treden van de machinefa briek. In Kinderdijk werkt al een lasser die zijn opleiding voltooid heeft. Het is de 25-jarige Bram v. d. Cingel uit Nieuwerkerk. Hij staat thans in dienst van L. Smit en Zoon te Kinderdijk, maar zal in no vember naar Zierikzee komen om bij Smit en Bolnes te gaan werken. Naar wij vernemen zijn de superieuren van de heer v. d. Cingel nogal ingenomen met de resultaten van het werk van deze Schouwen-Duivelander. Wanneer men in aanmerking neemt dat Smit en Bolnes zich vooral in Zierikzee gaat vestigen om arbeiders aan te kunnen trekken dan is dit een heugelijk feit. Aanstaande zaterdag komt ook een gedeelte van de staf van Smit en Bolnes die ir. Zierikzee nog gehuisvest moet worden de stad be zoeken. De mannen zijn vergezeld van hun echtgenoten die eens poolshoogte komen nemen. Het gezelschap omvat in totaal 18 personen. GOES. Wegens plotselinge ernstige ziekte van Maxim Hamel kan de Z.V.U. voorstelling door de toneelgroep „Ensemble" van het stuk „De huisbewaarder" heden avond en morgenavond te Goes en Middelburg niet doorgaan. De ver vangende data waarop Ensemble „De huisbewaarder" zal spelen, zullen zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3