Verenigde Staten willen militaire kracht over gehele linie versterken MAAR ÉÉN DING STAAT VAST EICHMANN LEEFDE TOEN DE OORLOG AFGELOPEN WAS ASPIRIN Rotterdam zuigt steeds meer aan Directeur dankzij vuig spionnen magnetoioon Verdachten in Lotto-affaire kregen boete Pag. 7 f^rk^ir^ir^irirk^irk^irlrkirk &4rft4rA-? door Simon Wiesenthal Verhoor Onderzoek KAARTSYSTEEM DES DOODS Canadese tanker in moeilijkheden Schepen worden duurder elk gezin „gezien"! In leven Als jood? Doelmatigheid van centrifuges „EEN VONK EN.... BOEM!" Berlijn. bolwerk der vrijheid in Den Haag Belangrijke vindingen van Oostduitsers MEVROUW CHURCHILL NAAR ZIEKENHUIS Sneeuw in Duitsland Donderdag 2 maart 1961 Ziii>£iU w sGi DAGBLAD P"|PH OEN IK het kamp Mauthau- -* sen verliet geloofde ik dat ik alleen op de wereld stond. Mijn vrouw en alle anderen die mij lief waren moesten in ghetto's of concentratiekampen omgekomen zijn. Daarom ging ik na mijn bevrijding ook niet naar Polen terug. In 1943 was ik er met de hulp van de Poolse ondergrondse beweging in geslaagd mijn vrouw uit het concentratiekamp van Lwow te krijgen. Zij had toen valse pa pieren gekregen en was als „arische" in Warschau gaan wonen. Later ontsnapte ik ook uit het kamp. Ik viel echter weer in handen van de Gestapo. Mijn vrienden dachten toen dat ik doodgeschoten was en gaven het bericht van mijn „dood" door aan mijn vrouw in Warschau. Na de opstand in het ghetto van War schau vertelden Warschause joden mij in het concentratiekamp Gorssosen dat mijn vrouw tijdens de opstand was omgekomen. De mannen die mij dat vertelden zeiden dat zij bij haar in de straat hadden ge woond. Die doodstijding werd mij na de oorlog door het Internationale Kode Kruis en het Poolse Rode Kruis bevestigd. TN DEZE AFLEVERING van het verhaal van Wiesenthal komt een van de grote oorlogsmisdadigers uit de Tweede Wereldoorlog voor S.S-Obergruppenführer Kaltenbrun- ner, die op 16 oktober 1946 werd opgehangen. Kaltenbrunner was de man die tijdens het grote Neurenbergse proces hals starrig volhield dat hij nooit had geweten dat zeker vier of vijf miljoen joden in de concentratiekampen waren omge bracht. Kaltenbrunner was ook de man die aan het einde van de oor log, in april 1945, een plan opstel de voor de vernietiging van alle moordkampen voor het uitwis sen van elk spoor dus van de gru welijkste massamisdaad van de moderne geschiedenis. Kaltenbrun ner had voor die plannen zelfs fraaie codenamen bedacht. Dat ze niet ten uitvoer konden worden gebracht was niet zijn schuld. Meer over Kaltenbrunner vindt u, indien u meer wilt weten over de mannen die het Eich- mann mogelijk hebben gemaakt zijn verschrikke lijke werk te doen, in het Amerikaanse pocketboek The Case Against Adolf Eichmann, van Henry A. Zeiger. Het is verschenen in de Signetserie. Bij zijn nasporingen kwam Wiesenthal in contact met joden die - in het Derde Rijk van Adolf Hitler - de oorlog waren doorgekomen met valse papieren, en al die jaren hadden geleefd als „ariërs" onder het Herren volk. Tot zijn overstelpende vreugde bereikte hem enige maanden na zijn bevrijding het bericht dat zijn vrouw aan de massale vernietiging van de joden was ontsnapt, ook al dank zij valse papieren die haar in staat hadden gesteld voor een „arische" door te gaan. Wiesenthal dacht toen: Als joden de dodendans heb ben kunnen ontspringen met valse papieren, waarom zou Eichmann - die toch Hebreeuws en Jiddisj spreekt - dan niet omgekeerd hebben kunnen proberen als jood vermomd te ontkomen? KALTENBRUNNER nicht gewusst kan zich voorstellen hoe mijn vreugde was toen ik Niemand groot na vele weken bericht ontving dat mijn vrouw de oorlog had overleefd. Zij schreef mij dat zij na de opstand van Warschau als „Ostarbeiterin" naar het Ruhrgebied was gestuurd en dat zij in Solingen als slavenarbeidster had gewerkt. In Solingen was zij in april 1945 door de Engelsen bevrijd. Mijn vrouw ging toen naar Polen terug. Zij wilde zeker weten of ik dood was of niet. De eerste de beste bekende die zij in Warschau sprak vertelde haar dat hij pas een brief van mij had gekregen. Pas weken la ter ontving ik een eerste levensteken van haar, een brief, en daarna duur de het nog geruime tijd voordat zij in Linz aankwam. Die eerste avond zal ik nooit ver geten. Wij maakten samen de doden- balans op, van haar familie en van de mijne. Wij hadden elkaar, maar verder ook .niemand in de wereld meer. Op onze twee dodenlijsten stonden in totaal negen en tachtig na men. Het mocht een godswonder heten dat wij elkaar teruggevonden hadden. Het kostte mij weinig moeite mijn vrouw duidelijk te maken waarom het voor naamste doel in mijn verdere leven zou zijn: Adolf Eichmann vinden. Ik wist al dat mevrouw Eichmann onder valse naam met haar drie kin deren in de omgeving van Bad Aussee had gewoond, en ik moest en zou er achter komen wanneer Eichmann daar was geweest. Dat hij er was geweest stond voor mij vast. Het zou echter uiterst moeilijk zijn het bewijs te le veren, dat wist ik maar al te goed. HET was logisch dat Eichmann naar die streek was gegaan. Het Alpen gebied in de omgeving van Salzburg was door de kopstukken van het Der de Rijk als „Alpenfestung" gekozen, als laatste toevluchtsoord. Daar ook moesten de resten van het Duitse le ger, onder bevel van de beruchte Kal tenbrunner, tot het bittere einde stand houden. In die „Alpenfestung" moesten ook grote voorraden goud en andere kost baarheden worden verborgen, de schat die de nazi-kopstukken nodig hadden voor de financiering van hun beraam de vlucht. In de herfst van 1945 besloot ik zelf naar die streek te gaan. Ik wist toen al dat mevrouw Eichmann er in die laatste dagen voor de ineenstorting van Hitiers barbarenrijk drukke om gang met de Kaltenbrunners had ge had Ik wist ook dat Kaltenbrunner persoonlijk bevriend was met Eich mann. Zou het dan mogelijk zijn geweest dat Eichmann niet in de om geving van de Aussee was geweest? Dat leek mij uitgesloten. Ik had het rapport over de huiszoe king bij en het verhoor van mevrouw Eichmann door de Amerikaanse con traspionagedienst goed gelezen, en wist dus dat zij eerst in het Seehotel had gelogeerd en daarna in het Park hotel was gaan wonen. Zij stond daar ingeschreven onder haar meisjesnaam, Veronika Liebl. Zij mocht dan stijf en strak hebben volgehouden dat zij zich in Praag twee maanden voor haar aankomst in Oostenrijk van Eichmann had la ten scheiden, ik weigerde dat aan te nemen. DE directie van het Seehotel wei gerde mij inlichtingen te geven. Bij de eigenares van het Parkhotel, Frau Maria Pucher had ik meer suc ces Zij bevestigde dat Eichmann in derdaad aan de Aussee had gewoond. Omstreeks 1 mei 1945 was hij in het Parkhotel aangekomen. Kort na zijn aankomst had hij. zo vertelde zij. een kast opengebroken en daaruit een cos- tuum van haar overleden man gesto len. Eichmann had toen zijn uniform uitgetrokken en had zich in het gesto len costuum gestoken. Toen ik Frau Pucher vroeg of zij zeker wist dat het Eichmann was ge weest begon zij te aarzelen. Ik kon toen niet veel meer uit haar krijgen. Zij werd bang. Er waren toen in de omtrek nog vele nazi's die zijn er trouwens nog wel en zij was daar om kennelijk bang voor wraak. Frau Pucher werd daarop gearres teerd. Een verhoor volgde. Zij beves tigde de tegenover mij afgelegde ver klaring. Bij die ontdekking bleef het niet. Ik kwam er ook achter dat Eichmann met Kaltenbrunner gesproken had in Altaussee. De verschijning van Eich mann had Kaltenbrunner, die het in zijn hoofd had gehaald een „Oosten rijkse regering" te vormen, tot razer nij gebracht. Hij had Eichmann ge last dadelijk te vertrekken. Eichmann had zich niet aan Kaltenbrunner ge stoord, en was gebleven. Weer nam de Amerikaanse contra spionagedienst mevrouw Eichmann een streng verhoor af. Hardnekkig volhardde zij in haar verklaringen dat zij Eichmann niet aan de Aussee ge zien had. Zij bleef ook volhouden dat zij zich in maart 1945 van hem had laten scheiden. Waarom zij zich dan van hem had laten scheiden? Op die vraag, en op vragen over de aanlei ding tot de scheiding bleef zij het ant woord schuldig. Het zou hem niet moeilijk vallen, zo redeneerde men, voor een jood door te gaan. Hij sprak immers Hebreeuws en Jiddisj? Die gedachte vond ik nog zo vreemd niet. Was mijn vrouw niet lange tijd voor een „arische" doorgegaan! In het concentratiekamp had een kame raad, toen ik mij angstig had afge vraagd of zij niet ontdekt zou wor den, al gezegd: Wacht maar, de tijd komt nog dat de rollen omgekeerd zul len worden en de nazi's met valse papieren als joden zullen onderduiken. Ik herinnerde mij, toen ik hierover in Wenen nadacht, dat in een kamp van joodse ontheemden bij Bremen een Gestapo-man uit Wilna was ont dekt. Hij sprak vloeiend Jiddisj. Mis schien zou nie mand hem ooit ontmaskerd heb ben als niet twee joden uit Wilna in het kamp wa ren gekomen om familieleden te zoeken. Die twee herkenden de ondergedoken ploert. In andere kampen ging men toen onder de duizenden joodse vluchtelingen zoeken naar onderge doken nazi's. Er kwamen er zo ver scheidene voor de dag. Een van de ondergedokenen, een S.S.-er, bleek zelfs met een jodin te zijn getrouwd. leek onbegonnen werk; het zoeken naar een naald in een hooiberg. Er waren in totaal ongeveer tweehonderd kampen. Daarin woonden tussen 80.000 en 100.000 mensen. Op mijn dringend verzoek, waarbij ik mij verzekerde van de steun van het Joodse centrale comité voor Oos tenrijk, werd een nauwgezet onder zoek in de kampen ingesteld. In alle doorzochte kampen in Oostenrijk kwa men twee ondergedoken niet-jodetj voor de dag. Eichmann was er niet bij. Het waren twee slimmeriken die er achter waren gekomen dat de voeding in de kampen beter was dan er bui ten en die zich daarom voor joden hadden uitgegeven en in een kamp waren gaan wonen. Pas in december 1946 kwam ik tot het besef dat al die nasporingen in de ontheemdenkampen zinloos waren geweest; zinloos omdat Eichmann zich niet in een kamp voor jood had kunnen uitgeven. Eichmann, zo bleek mij toen pas, sprak namelijk hele maal geen Hebreeuws en ook geen Jiddisj. Weer was een vermeend spoor een dwaalspoor gebleken. ZOEKEN naar Eichmann in de ve le kampen, onder de duizenden en nog eens duizenden vluchtelingen VOLGENDE KEER: Zijf bemanningsleden opgesloten Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Voor de helft met het dek onder water wordt de Cana dese tanker Andros Fortune door de Duitse zeesleper Atlantic naar de baai van Corcubion aan de Spaanse noord kust gesleept. De sleepboot Oostzee van L. Smit en Co. verleent assisten tie. De Andros Fortune was geladen met 28.000 ton ruwe olie, toen het in de Golf van Biscaje in aanvaring kwaim met de Liberiaanse tanker Point Lacre. Het Ca nadese schip werd geraakt ter hoogte van de pompkamer en maakte water. De moeilijkheden verergerden nog toen het schot brak tussen machinekamer en pompkamer. Het achterschip zonk meer dan een meter onder de zeespiegel. Vijf bemanningsleden zouden opgeslo ten zitten in het achterschip. Een Spaan se torpedobootjager heeft 22 opvarenden, onder wie enkele gewonden, aan boord genomen. Met negen man is de kapitein op zijn schip gebleven. Voorzorgen Uit voorzorg hebben de opvarenden tweeduizend ton olie laten weglopen. Zo hoopt men het schip te kunnen behouden. De Atlantic, die een sleepverbinding tot stand heeft gebracht, kon het niet alleen bolwerken. Daarom werd de hulp van de Nederlandse sleper Oostzee ingeroepen. Twee bemanningsleden van de Oostzee zijn op de gehavende Canadese tanker overgestapt. Tevens werden twee pompen, een radiozender en reddingvlotten over gezet. Gedurende enige tijd zijn de pom pen in werking geweest. Hiermee werd gestopt uit vrees dat het schip zou breken. De Oostzee vaart dicht bij de Andros Fortune om zo nodig direct de opvaren den aan boord te kunnen nemen. Van onze scheepvaartredacteur ROTTERDAM. De Scheepswerf van P. Smit jr. te Rotterdam heeft een serie van vier gestroomlijnde achttien duizend tons motortankers voor Shell Tankers voltooid. Gisteren heeft de di recteur van de rederij, de heer E. H. Larive, de Acteon als laatste van de vier schepen overgenomen. Hij zei daarbij: „Dit is het achtste schip, dat deze werf voor Shell Tankers heeft gebouwd. Het eerste schip had een grootte van 11.500 ton en het kostte toen, dertig jaar geleden, twee miljoen gulden. De Acteon, die ongeveer ander half maal zo groot is, kost bijna acht maal zoveel. Ik vraag mij af en ik realiseer mij daarbij dat de werven trachten de prijzen zoveel mogelijk in de hand te houden waar dit naar toe moet". Het nieuwe, 170 meter lange schin zal met een dienstsnelheid varen van 14% mijl. Daartoe wordt het in staat gesteld door een hoofdmotor van Smit- Burmeister en Wain met een vermogen van 8750 apk. WASHINGTON (Reuter, A.P.). De Amerikaanse regering overweegt een vergroting van de numerieke sterkte van de Amerikaanse strijd krachten en zou graag zien dat de bondgenoten van de Verenigde Sta ten, niet slechts die in Europa, maar ook die elders in de wereld, tot een soortgelijke versterking zouden be sluiten. President Kennedy, die dit gisteren bekend maakte in zijn wekelijkse pers conferentie, zei dat de Amerikaanse re gering geen wijziging had gebracht in haar militaire kernwapenpolitiek. Advertentie Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De hoeveelheid in 1960 in de Rotterdamse haven behan delde goederen blijkt aanzienlijk groter te zijn dan omstreeks de jaarwisseling werd verwacht. In totaal werd bijna 83'/2 miljoen ton overgeslagen. Dit is achttien procent meer dan in het voor afgaande jaar, toen 70,7 miljoen ton werd behandeld. Het per binnenschip verzorgde grens overschrijdende goederenvervoer in de haven van Rotterdam steeg met een nog groter percentage. De totale hoe veelheid steeg met rond zeven miljoen ton tot bijna 37,9 miljoen ton, een ver meerdering van 23 pet. Het internationale goederenverkeer per vrachtauto en per spoor steeg met respectievelijk zestien en twaalf pro cent tot 1,3 en 1.1 miljoen ton. In de voorstellen van de minister van defensie, McNamara, over een vergro ting van de numerieke sterkte van de strijdkrachten moest men volgens Ken nedy beslist geen teken zien van een omzwaai in het militaire beleid van Amerika. Wel zou men mogen spreken van een streven naar versterking van de militaire kracht van Amerika over de gehele linie. Rusk Kennedy zei dat dit laatste tevens de algemene strekking weergaf van het memorandum van de minister van bui tenlandse zaken, Rusk, en van Rusks verklaringen van dinsdag tegenover de senaatscommissie voor buitenlandse za ken. De aan Rusk toegeschreven uitlatin gen over een beweerde wijziging in de Amerikaanse kernwapenpolitiek waren enige dagen geleden oorzaak van op schudding in de Amerikaanse hoofd stad. Kennedy sprak de hoop uit dat Ame rika en Engeland met de Sowjetunie tot overeenstemming kunnen komen in het kernwapenoverleg dat in de loop van deze maand in Genève zal worden hervat. Over de kansen op een hervat ting van het ontwapeningsoverleg wilde hij zich nog niet uitspreken. De tijd was daarvoor volgens hem nog niet rijp. Het zou nog wel enige tijd duren eer de Amerikaanse regering haar standpunt had bepaald. Veel zal daar bij volgens Kennedy afhangen van de bereidheid van de Sowjetunie tot aan vaarding van een realistisch stelsel van toezicht. Onderzoek Kennedy sprak ook in het algemeen over de verhouding 'tussen de Verenig de Staten en de Sowjetunie. Hij uitte de hoop dat er een verhouding zal ont staan die het Amerika mogelijk zal ma ken in vrede te leven en zowel de eigen veiligheid als die van de bondgenoten te handhaven. De Amerikaanse regering is volgens Kennedy bezig na te gaan of het mo gelijk is overeenkomsten met de Sow jetunie te sluiten die een vermindering van de internationale spanningen in de wereld in de hand kunnen werken. Vredeskorps Kennedy maakte verder bekend: 1. de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, zal op 12 en 13 april in Washington overleg met hem plegen; 2. er is besloten tot oprichting van een „vredeskorps" dat zal moeten be staan uit vijfhonderd jonge onbezol digde vrijwilligers en in de ontwik kelingslanden zal moeten gaan wer ken; 3. voor het eerst sedert juli van het vorige jaar is de afvloeiing van goud naar het buitenland tot staan geko men. TK voelde dat ik vast begon te lo pen en dat ik daarom langs een andere weg achter de waarheid moest zien te komen. Ais Eichmann van Praag naar de Aussee was getogen, zo dacht ik, moest hij, in het vooruitzicht van een lang verblijf daar, toch flink in de contanten hebben gezeten. Er was zo veel goud naar die streek gebracht door de kopstukken van de nazipartij dat wie weet hij misschien dat voorbeeld had gevolgd. Bijna iedereen in de streek had het over goud en kostbaarheden die ergens verborgen moesten zijn. Misschien kon dat goud mij een nieuw spoor ver schaffen. Weer had ik geluk. Ja, men herin nerde zich dat Eichmann samen met berijders van zijspanmotorei was aan gekomen. Ook herinnerde men zich dat in elk zijspan een margarinekist je had gelegen en dat die „margari nekistjes" in een loods waren opge borgen. Enige weken later meldde men mij dat Eichmann kort na zijn aankomst met verscheidene S.S.-ers in de rich ting van de Bla-alm was gegaan en dat de S.S.-ers zware kistjes mee hadden gezeuld. Dat nieuws was voor mij toen het allerbelangrijkste. Kennelijk was Eichmann aan het einde van de oor log nog in leven geweest. Alies wees er op. zo redeneerde ik. dat hij nog in leven was. Al verscheidene malen had ik het vermoeden gekregen dat Eichmann zich veel moeite had getroost om de indruk te wekken dat hij dood was. In de loop der jaren stapelden de aanwijzingen, dat Eichmann elk spoor wilde laten doodlopen, zich op. Eichmann hoopte en bleef hopen dat het speuren wel gestaakt zou worden indien ten slotte een ieder er van overtuigd was dat hij dood was. p MGE maanden na mijn speur- *- tocht in de omgeving van de Aus see hoorde ik in Wenen dat onder de joden daar het verhaal rondging dat Eichmann was ondergedoken in een van de vele kampen voor ontheemden, een behandeling voor zijn kwaal. Consumenten Contact Orgaan: Eigen Nieuwsdienst DEN HAAG. Het Consumenten Contact Orgaan heeft gisteren een tweede rapport gepubliceerd in de se rie vergelijkende warenonderzoeken, die dit orgaan zich voorstelt te ver richten. Een eerste rapport van het nu drie jaar oude CCO, waarin de Centrale der Nederlandse Verbruiks coöperaties „Co-op Nederland" en de Nederlandse Consumentenbond, de drie grote vakbonden zitting hebben, verscheen ongeveer twee jaar gele den. Voor dat eerste vergelijkend waren onderzoek op het gebied van de duur zame gebruiksvoorwerpen koos men de stofzuiger. De huishoudkundigen waarmee het CCO regelmatig contac ten onderhoudt sinds kort heeft men een raad van advies, waarin tien be langrijke vrouwenorganisaties zijn ver tegenwoordigd wezen voor het twee de onderzoek de centrifuge aan. Matrassen en lampen Zeventien centrifuges werden door een deskundige, neutrale instantie op hun doelmatigheid voor huishoudelijk gebruik onderzocht. De resultaten van dat onderzoek werden vastgelegd in een brochure. Belangrijk is vooral het twee de deel van dat boekje, waarin de doel matigheidsfactoren per onderzochte machine worden besproken, en de over zichtstabel. Met de vergelijkende warenonderzoe ken op het gebied van matrassen met binnenvering en gloeilampen hoopt het CCO binnenkort eveneens klaar te ko men. Dat die onderzoeken van alge meen belang zijn, wordt nu ook door de overheid erkend. Op de begroting van het ministerie van economische za ken is dit jaar voor het eerst een post van 50.000 ten behoeve van de door het CCO te verrichten warenonderzoe ken uitgetrokken. Metropoliet Makarius, hoofd van de Poolse orthodoxe kerk, is op 78-jarige leeftijd na een langdurige ziekte in Odessa overleden. Hij onderging daar Van onze correspondent PARIJS. De zorg voor zijn nieuwe vinding en zijn grote op lettendheid zijn er oorzaak van ge weest dat een directeur van een fa briek van verwarmingsinstallaties te Straatsburg nu niet voor de puin hopen van deze fabriek staat. Hij kan nu zijn nieuwe oliestookradiator op de komende huishoudtentoonstel- ling te Parijs tonen in plaats van hem over enkele jaren op een bui tenlandse expositie terug te vinden. Drie uur voordat twee economische spionnen, die alle documenten van deze nieuwe vinding hadden gekopieerd en gefotografeerd, alsmede de fabrieks- instaliatie, de hele fabriek wilden op- Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Berlijnse senator voor economische zaken, dr. Paul Herz, heeft gisteren de tentoonstelling „Ber lijn, bolwerk der vrijheid" geopend, die van 1 tot 14 maart in de grafelijke za len van Het Binnenhof wordt gehouden. De expositie, die al in Zwitserland en Frankrijk is gehouden, en die van 15 tot 24 maart ook in Rotterdam te zien zal zijn, heeft tot doel de stad WeSt- Berlijn te tonen als vooruitgeschoven, westelijke post in het communistische deel van Europa. Volgens senator Herz is West-Berlijn, ondanks zijn isolatie, een bloeiende stad, die op het ogenblik nog slechts voor tien procent van haar behoeften is aan gewezen op hulp van buiten af. Met foto's, folders, maquettes en films worden op de tentoonstelling de verscheidene aspecten van de stad ge toond. blazen en in brand steken, weiden zij door de politie gearresteerd. Het waren een zekere Loos, oud-officier van de vroegere Duitse luchtmacht, en zijn vriend Lindelaub, die reeds enkele jaren in dienst was van de fabriek en er een vertrouwenspositie genoot. HET BEWIJS De directeur, die sedert enige tijd vermoedde dat er sabotage in zijn fabriek werd gepleegd en ook af en toe belangrijke documenten miste, weiger de de politie in de zaak te mengen en verborg in zijn bureau een magneto- foon, die hij in werking stelde zodra hij de fabriek verliet. Eergisteren draaide hij het bandje af en hoorde het volgende gesprek; „Daar leggen wij een gaspijp van 60 mm. De thermostaat staat in een ander vertrek." „Heb je hem afgesteld?" „Ja. Over drie uur gaat het gebeuren; een vonk enboem! De gehele zaak gaat de lucht in en wat op de grond terugkeert vliegt in brand!" „Schitterend! Wij zijn dan een paar miljoen rijker!" ALIBI De directeur had geen moeite de stemmen te identificeren en liep met de band naar de politie. Een uur later zaten de beide spionnen die die avond naar de bioscoop waren gegaan hun alibi in de cel. Bij een huiszoeking vond men tekeningen en foto's, die zij van het nieuwe apparaat hadden ge maakt. „Onder verschillende voorwendsels bleven wij 's avonds in de fabriek", be kenden zij, „om de documenten en installaties te fotograferen en te kopië ren. Wij hebben ook getracht te voor komen, dat het nieuwe apparaat de Parijse tentoonstelling zou bereiken." Zij wilden echter niet vertellen in wiens opdracht zij werkten, maar Loos maakte vrij veel reizen naar Duitsland. 4é De spanning is gebroken. Na een felle verkiezingsstrijd voor de zetel van Hollandia in de Nieuw-Guinearaad zo fel dat de politie en brandweer gereed stonden om in geval van conflicten in te grijpen is een Nederlander, mr. 3 O. de Rijke, als overwinnaar naar voren getreden. Onder degenen die mr. De Rijke wiens sterkste tegenstander een papoese dominee was geweest kwamen feliciteren, bevonden zich ook vele papoea's. Voor de verkiezingen bad de bekende papoese leider Nicolaas Jouwe gezegd: Laat ons voor de zetel van Hollandia een Nederlander kiezen als teken van goede wil. Van onze correspondent BONN. Volgens prof. Von Ardenne, een vooraanstaand Oostduits kernfysi cus, zijn er in Oost-Duitsland de jongste tijd resultaten op natuurwetenschappe- lijk-technisch gebied behaald, die op zeer hoog peil staan. Onder de leiding van Von Ardenne, die voor 1945 reeds een elektronen microscoop had gebouwd, is aan de technische hogeschool te Dresden een aantal geneeskundige instrumenten ont wikkeld, onder meer een maag- en darmsonde met een 1,2 volts accu en hartnaalden, die in het organisme kun nen worden gestoken zonder het func tioneren van het hart te onderbreken. Van onze correspondent LONDEN. Lady Churchill, de 75- jarige echtgenote van Sir Winston is in een Londens ziekenhuis opgenomen voor wat genoemd wordt een rustkuur en een volledig medisch onderzoek. Er is geen enkele reden voor ongerustheid, aldus een bekendmaking van Hyde Park Gate, de woning van de oud-premier. Naar verwacht wordt zal mevrouw Churchill een dag of tien in het zieken huis blijven. De recente ziekte van haar man schijnt haar zeer te hebben aangegrepen. Van onze correspondent BONN. In de bergen in de Bonds republiek is op verscheidene plaatsen weer sneeuw gevallen. In de Frankische Jura en in het Fichtelgebergte ligt vijf, respectievelijk tien centimeter verse sneeuw. In het Zwarte Woud is op een hoogte boven achthonderd meter weer wintersport mogelijk. Eigen nieuwsdienst ZEVENBERGEN De kantonrechter in Zevenbergen heeft de twee Neder landse vertegenwoordigers van de Bel gische Lotto, A. de Z. uit Breskens en f. V. uit Sluis, beiden veroordeeld tot elf gulden boete. Toen zij veertien da gen geleden terecht stonden De Z. wegens uitlokking van een overtreding van de loterijwet en V. wegens overtre ding van de loterijwet was elf gulden boete de eis geweest. Bij de Lotto moet worden geraden naar de populairste voetballer, wielren ner of filmster. Iedereen kan er gratis aan meedoen en mag dan één kolom in vullen. Voor elke volgende kolom moet vijftig cent worden betaald, waarvoor men dan bovendien een koopbon krijgt die m de magazijnen van Lotto kan wor den besteed. In de motivering van het vonnis stelt de kantonrechter dat de Lotto een ge heel andere loterij is dan wordt toege laten bij de wet. De deelnemers moeten door invullen en inzenden voldoen aan verscheidene voorwaarden. Zij kunnen geen invloed oefenen op de uitslag. De kantonrechter neemt ook aan, dat er deelnemers aan de Lotto zouden zijn die onvoldoende kennis van het spel heb ben. Van het vonnis zullen beide deelden in hoger beroep gaan. veroor- De twaalfjarige Johan Vredenburg uit Krommenie is gistermiddag om het leven gekomen bij een val uit een boom. De jongen probeerde met een vriendje via een brug van takken van de ene naar de andere boom te klimmen. De brug hield niet.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 7