Landbouwschap is dijk die de boeren beschermt Meer mechanisatie bij teelt van suikerbieten Invasie van herv. vrouwen in Kruiningen Superintendent Kurt Scharf volgt dr. Otto Dibelius op Zeeland ziet nut van Nederlandse weermacht Provinciale veeverbetering komt goed op gang Peiling over nut Zakelijk houvast is gewenst Voetzoeker te vroeg ontstoken Ir. Geuze voor kring Walcheren Z.L.M Instelling bereikte in laatste jaren meer dan men denkt Souburgse bank sticht bijkantoor te Vlissingen Uitbreiding Cadzand wordt aanbesteed Rondweg Zierikzee aanbesteed Geen zuilen Evenwicht Kring Noord-Beveland Z.L.M. bijeen Zangui t voer ing Aanvaring voor haven te Wemeldinge Varkenshond bestaat zestig jaar Als raadsvoorzitter Duitse kerkenbond Vergadering van rundveefokkers Hoge officieren boden fotoboek aan Commissaris aanvaardde souvenir dankbaar Youth for Christ houdt grote rally te Goes Z.P.M. en 'L. J.G. vergaderden Donderdag 2 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 MIDDELBURG. Bent u overtuigd van het nut van het Land bouwschap of niet? Deze vraag legde de algemeen voorzitter van de ZLM, ir. M. A. Geuze, gistermiddag voor aan de leden van de kring Walcheren van deze maatschappij, die in jaarvergadering in City bij eenkwamen. Een honderdvijftig man (van de 1120 leden) hoorde het stellen van de vraag. De peiling (zitten en opstaan) wees uit, dat op een zestal leden na de aanwezige land- en tuinbouwers na de rede van ir. Geuze vertrouwen schonken aan het Landbouwschap, het pu bliekrechtelijk orgaan dat de laatste jaren aan zoveel kritiek is bloot gesteld geweest. Ir. Geuze zei uit de peiling de indruk te hebben ge kregen dat bij de leden de mening overheerst dat het Landbouwschap een instelling is die nuttig werk doet al zijn op sommige wel verbete ringen wenselijk: Verbeteringen, aldus de ZLM-voorzitter, waarvoor wij gaarne blijven inzetten. bestuur de raad ook eens de heer Goe man, secretaris van de Gewestelijke Raad voor het Landbouwschap, te be luisteren. In zijn rede beklemtoonde de ZLM- voorzitter, dat de rest van het bedrijfs leven in Nederland en ook het buitenland de landbouw benijd omdat zij zo goed is georganiseerd. Het Landbouwschap is voortegkomen uit de standsorganisaties en is er om 300.000 georganiseerde boe ren in Nederland in stand te houden. De peiling was min of meer uitgelokt door de heer Boone uit Nieuw- en St. Joosland, die aanvankelijk wilde weten of men voor of tegen een peiling over het Landbouwschap was, maar ir. Geuze ging een stapje verder en wilde wel eens weten hoe na zdjn toespraak de kaarten lagen. Overigens gaf de heer Geuze zijn toehoorders en uiteraard het SOUBURG De Coöp. Boerenleen bank te Souburg heeft besloten in Vlis singen een bijkantoor te openen in een pand in de Paul Krugerstraat. In de jaarvergadering van de bank is besloten de winst over 1960 ad 5.202,58 toe te voegen aan het reservefonds. De balans en de verlies- en winstrekening werden goedgekeurd. De voorzitter de heer J. Besuijen te Middelburg deelde mede dat de bank een voorspoedig jaar heeft gehad. De spaargelden, de uitzettingen en de werk zaamheden zijn toegenomen. In de Ring Walcheren van Boerenleenbanken nam de bank van Souburg de derde plaats in wat betreft de stijging van de spaar gelden, namelijk 14,5 procent t.o.v. 31 december 1959. Er vonden twee verkiezingen plaats. De secretaris van het bestuur de heer S. van Soelen werd herkozen evenals de voorzitter van de raad van toezicht de heer P. Verheul, beiden te Souburg. De presentiegelden van het bestuur werden verhoogd van 450 tot 550 per jaar. In deze vergadering maakte de voor zitter de plannen bekend voor het ves tigen van een bijkantoor in Vlissingen. Een pand is hiervoor reeds aangekocht in de Paul Krugerstraat. De moeilijk heid is momenteel nog het feit, dat het pand bewoond is en de bewoonster nog geen andere woongelegenheid geboden kan worden. De werkzaamheden in Vlissingen zijn in die mate toegenomen, dat het Bestuur en de Raad van Toe zicht menen, dat er ook in Vlissingen een werkterrein ligt. CADZAND Het door het gemeente bestuur ontworpen uitbreidingsplan Cadzand-Bad, waarin o.a. voorzien is in de bouw van een winkelgalerij, een aantal bungalows, benevens enkele pen sions, is thans bijna voor uitvoering klaar. De aanbesteding van de openbare werken (straataanleg, riolering, openba re verlichting en aanleg plantsoenen) zal op 2 maart a.s. plaats hebben. Na gunning door het gemeentebestuur zal de exploitatie van de voorlopig ver kavelde percelen door een particulier geschieden met inachtneming van de door de gemeente gegeven en nog te ge ven voorschriften. Het zal duidelijk zijn, dat de bouw Van een aantal winkelpanden in het centrum van de badplaats Cadzand in een grote behoefte zal voorzien. MIDDELBURG. Gistermorgen werd bij Rijkswaterstaat het aanleggen van een rondweg bij Zierikzee aanbesteed. De volledige uitslag was: 1. Fa. S. Zijl stra en M. C. van de Dries, Gorinchem met 1.450.000.—, 2. J. en K. T. de Oude, Biervliet met 1.452.000.3. S. A. Sanders' Aannemersbedrijf N.V., Delft met 1.462.000.—4. Aannemings bedrijf Oosterwijk N.V., Rotterdam met 1.476.000.—, 5. N.V. A. J. van Haaften, Den Haag met 1.478.000.6. Aanne mingsbedrijf Zeeland" N.V., Middel burg met 1.494.000.—, 7. N.V. Aanne mingsbedrijf v.h. J. M. Strijland, Uit hoorn met 1.500.000.8. Aannemings bedrijf E. Blok, Rotterdam met ƒ1.525.000—, 9. Fa. J. D. Janse, Mid delburg met 1.542.000.—, 10. N.V. Transport- en aannemingsbedrijf v.h. K. Barendrecht, Den Haag met 1.556.000.li. Fa. Gebrs. J. en H. Geldof, Serooskerke met 1.558.000.—, 12. C. V. v.h. Fa. Jasper van 't Ver laat en Zoon, Hardinxveld-Giessend-am met 1.572.000.—, 13. Fa. A. W Wan del, Nieuwerkerk met 1.577.000.—, 14. C. V. Gebr. Van den Heuvel, Zierikzee met 1.593.000—, 15. N.V. Baggermaat- schappij Holland", Hardinxveld met 1.599.000.16. N.V. Aannemingsbe drijf v.h. Fa. T. den Breejen van den Bout, Aerdenhout met 1.613.000— 17 Aannemingsbedrijf Dirk Verstoep, Den Haag met 1.620.000.18. Aannemings bedrijf .Schouwen-Duiveland'Zierikzee met 1.627.000.19. Reef-Oldenzaal N.V.. Voorburg met 1.628.000—, 20 Fa. P. en T. K. de Jonge, Renesse met 1.640.000.21. D. Rentier, Noordgou- we met 1.655.000.22. Fa. H. de Ja ger en Co. Aannemingsbedrijf, Slie- drecht met 1.680.000. het Landbouwschap de teelt van winter bloemkool in dit gewest is mogelijk ge bleken. Uit het jaarverslag van het veelomstre den publiekrechtelijk orgaan over 1959 citeerde ir. Geuze een bloemlezing van bemoeienissen. Er gaat dus heel wat om, concludeerde hü, het is beslist dan ook geen zuilen naar Athene dragen. Al dat werk moet worden gedaan. Er zijn wel eens bezwaren gemaakt tegen de heffingen van het Landbouw schap, merkte spreker op, maar dat haalt weinig uit, omdat deze zijn gebaseerd op de wet op de bedrijfsorganisatie. Resumerend verklaarde ir. Geuze, dat indien het Landbouwschap er niet zou zjjn de georganiseerde landbouw niet zon kunnen bereiken wat nu in Den Haag wordt „versierd". De standsorgani saties zouden een veel moeizamer weg moeten bewandelen dan nu. Laten we dan ook zorgen dat de dijk in stand blijft, benadrukte ir. Geuze. De voorzitter van de Z.L.M. kreeg daarna nog een spervuur van vragen te verwerken, maar hij deed dit op de hem eigen gedegen en bekwame wijze. Iedereen kan denken over het Land bouwschap wat hij wil, aldus ir. Geuze, maar een feit is dat deze instelling net zo min gemist kan worden ais een keu ringsdienst van waren of een waterschap. Het Landbouwschap is de dijk die gelegd is rondom de Nederlandse land- en tuin bouw om die te beschermen tegen aan vallen van buitenaf. Er moet in de hui dige maatschappelijke samenleving steeds weer voor een evenwicht worden ge zorgd. Indien wij nu maar Gods water over Gods akker laten lopen wordt even wicht verstoord en komen we achteraan. Bovendien, aldus ir. Geuze, hoe kunnen dan de agrariërst die 12 pet. van de Nederlandse bevolking uitmaken zich economisch staande houden tegenover de overige 88 pet.? In 1956 gaf het Landbouwschap de be kende „ruk aan de bel", omdat het even wicht toen dreigde te wankelen. Bereikt werd dat het agrarische inkomen een flink eind hoger kwam te liggen. Ir. Geuze noemede tal van voorbeelden uit de praktijk, waaruit bleek dat het Land bouwschap allerminst stil heeft gezeten, maar op tal van terreinen in de land- en tuinbouwsector en de veehouderij posi tieve resultaten heeft geboekt. De garan tieprijs in de laatste categorie is bijvoor beeld sinds 1956 met vier pet. gestegen. Voorts is elk jaar tien miljoen gulden beschikbaar voor het Produktschap voor Vee en Vlees, terwijl In 1959 een volle dige restitutie van de monopolieheffingen werd bereikt. Zijn blik uitsluitend op Zeeland richtend, verklaarde de voorzit ter van de Z.L.M., dat door toedoen van Voorzitter Cevaal: MIDDELBURG Het machinaal rooi en van de bieten is een drama geworden, terwijl de wintertarwe niet meer kon worden gezaaid. Met deze tegenslagen zaten we in het afgelopen ongekende nat te jaar, verklaarde de heer A. W. Ce- vaal, voorzitter van de kring Walcheren van de ZLM in de gisteren in City ge houden algemene ledenvergadering. De heer Cevaal zag voorlopig meer perspek- tief in de fruitteelt dan in de akkerbouw, die naar zijn mening in een slechte hoek zit. De kringvoorzitter gewaagde voorts van een te snelle afvloeiing van ar beidskrachten uit de landbouw: de per soneelsbezetting is d'an ook een groot probleem. En dat terwijl ook in de agra rische sektor de vijfdaagse werkweek voor de deur staat. Steeds meer arbeids uren zullen van het boerengezin zelf worden gevraagd, dat langzamerhand weer groeit naar een zevendaagse werk week. De heer Cevaal leverde ook kritiek op het beleid van minister Marijnen. Wanneer de bewindsman zo doorgaat, beklemtoonde hij, gaan wij meer en meer elk zakelijk houvast missen. Het is dan ook zaak als één man achter onze voormannen in de standsorganisa ties te staan. Kritiek leveren op het Landbouwschap is gemakkelijk, maar als we zelf niet organisatorisch onze handen uit de mouwen steken is deze kritiek ongepast. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Wielemaker, bleek dat het ledental het afgelopen jaar tot 112Ö is gestegen. Een vermeerdering van twintig leden. AVTO OMGESLAGEN NIEUWLAND Ter hoogte van de Grenadier op de weg van Nieuwland naar Middelburg zijn woensdagoch tend twee vrachtauto's met elkaar in botsing gekomen, waardoor een der au to's van de weg af raakte en omsloeg. De auto, bestuurd door A. L. uit Mid delburg reed aan de achterkant tegen de wagen van J. v. d. B. uit Vlissingen aan, waardoor de auto van L. omsloeg en zwaar werd beschadigd. De heer V. d. B. liep een hersenschudding en een hoofdwonde op. Dokter Brons uit Nieuwland verleende eerste hulp. KORTGENE. De produktie, afzet en verwerking van suikerbie ten in de toekomst was het motto van het duidelijke betoog, dat ir. A. W. Luitjens uit Goes uitsprak in de gistermiddag gehouden algeme ne ledenvergadering van de kring Noord-Beveland van de Z.L.M. Hij behandelde dit vraagstuk vanuit de factor arbeid. Geen wonder, dat de personeelsschaarste steeds weer te berde kwam in zijn betoog. In de toekomst zullen steeds minder mensen op het landbouwbedrijf gaan werken. Dat staat wel vast. Als het bouwplan in de huidige vorm wordt ge handhaafd ontbreekt er nog al wat aan de mechanisatie, zo meende ir. Luitjens. De voorjaarswerkzaamheden zijn voor ST ANNALAND. De Ghristelijk Ge mengde Zangvereniging „V.Z.O.S." hield de jaarvergadering in het Her vormd Verenigingsgebouw. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat er een bloeiend verenigingsleven valt te con stateren en dat ook het zangpeil voor uit gaat. Verder werd de avond ge vuld met zang door het grote koor „V.Z.O.S." en een mannenkoor, beiden onder leiding van de dirigent, de heer J. C. Geluk uit Sint-Maartensdijk Me vrouw de Leeuw-Goes droeg een ver haal voor en voorts was er solozang van diverse leden. KRUININGEN. De gemeente Krui ningen beleefde gisteren een invasie van ruim 600 hervormde vrouwen uit Zuid en Noord-Beveland. In het dorpshuis werd nl. een vergadering gehouden van de gezamenlijke ringen van hervormde vrouwen op Zuid- en Noord-Beveland. De leiding van deze massale bijeen komst berustte bij mevr. A. de Graaf- Vermaire uit Goes. In de morgenvergadering sprak ma joor A. M. Bosschardt van het Leger des Heils uit Amsterdam op onderhou dende wijze over haar werk in donker Amsterdam. Haar causerie maakte die pe indruk op de aanwezige dames. Na de middagpauze konden de vrouwen luis- teren naar ir. G. S. Roosje uit Wilhel- minadorp, die aan de hand van fraaie kleurendia's vertelde over zijn ervarin gen in Amerika. Ir, Roosje maakte een reis naar de Verenigde Staten en be keek daar o.a. een groot aantal fruit- teeltbedrijven. De hervormde vrouwengroep uit Goes, wijk 1, voerde het toneelstuk ,,Het vrouwtje van Stavoren" op. De opvoe ring viel zeer in de smaak. Mevrouw Vrij landt uit Borssele sprak het slót woord van deze zeer goed geslaagde ringdag. Boerenleenbank vergaderde VEERE. De algemene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank werd gehouden in ,,De Campveerse to ren". Een belangrijk punt van de agenda was de vaststelling rekening en balans over het boekjaar 1960. De kassier, de heer A. de Buck, gaf een zeer duide lijke toelichting. Besloten werd de winst van dit jaar toe te voegen aan de reserve. Als bestuurslid werd herkozen de heer Joh. Baayens te Middelburg en als lid van de Raad van toezicht werd even eens herkozen de heer H. J. Volkers. de bieten nog vrij omvangrijk. Het ziet er wel naar uit, dat zowel de onkruid- bestrijding als het uitdunnen volledig mechanisch zal geschieden in de toe komst. Het rooien levert technisch niet veel problemen op, zeker niet onder nor male omstandigheden. De moeilijkhe den liggen meer op het organisatorische terrein. Ook wat betreft het rooien ver wachtte ir. Luitjens een volledige me chanisatie. Wel zei hij nog, dat het rooien en de afvoer van bieten van het land vrijwel gelijktijdig moet gebeuren. Ook het aantal „rooibare" dagen zal volledig benut moeten worden. In de afgelopen bietencampagne is gebleken dat het rooien buiten de „rooibare" da gen teveel risico's oplevert. De boer zal zich voorts moeten In stellen op het opslaan van de bieten op eigen erf. Ir. Luitjens was van oordeel, dat aan de erfverharding en het mecha nisch lossen nog te weinig aandacht wordt besteed. Een samenwerking met twee of drie bedrijven lijkt wellicht no dig in dit vlak. Ook de loonwerker kan ingeschakeld worden. Voorts meende ir. Luitjens dat de termijnlevering naar de fabriek zal blijven bestaan. De wacht tijden konden echter vermeden worden, mits de organisatie maar goed is. De moeilijkheden moeten ter plaatse opge lost worden. Met enkele voorDeelden toonde ir Luitjens ten slotte aan, dat het in het kader van de huidige kos- tenverhouding voor Noord-Beveland niet opportuun is, de bieten per as naar de fabriek te vervoeren. Vervoer per schip is thans nog aan te bevelen. Op het betoog van deze spreker volg de een geanimeerde discussie. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer G. M. F. Bom, als zijn mening te kennen gegeven dat het niet goed gaat in de landbouw. Hij noemde een aan tal ongunstige factoren op. Met name stipte hij de ongeorganiseerde afzet aan. an. De afzet gebeurt onbeteugeld en heeft een wisselvallig verloop. Een betere afzet is dan ook uiterma te gewenst. „Als wij als landbouw een sterke ketting willen vormen zal de zwakke schakel van de afzet beslist naar de smid moeten", aldus de heer Bom. Na dit openingswoord werden de huis houdelijke zaken op vlotte wijze afge handeld. WEMELDINGE. Voor de haven ontstond gisteren een aanvaring tussen het 416 ton metende met stukgoed ge laden motorschip „Animo" en de mo torsleepboot „Zweden". Vanwege de schepen, die uit de ha ven van Wemeldinge kwamen lag de „Zweden" op de Oosterschelde met de door haar gesleepte schepen „W. V. Driel 45" (1667 ton) en „Bertha" (1321 ton) te wachten tot de invaart der ha ven weer vrij zou zijn. Van de Ooster schelde naderde de „Animo" eveneens de haven van Wemeldinge en waarschjn- lijk mede ten gevolge van de wind en de vloedstroom ontstond tijdens het ma noeuvreren voor de haven een aanva ring tussen de „Animo" en de „Zwe den". De „Animo" kwam met het ach terschip voor de voorsteven van de „Zweden" en liep hierbij enige averij op. Na onderzoek konden de vaartui gen de reis voortzetten. Op de rijksweg te Nieuw- en St. Joosland vond een verkeersongeval plaats. Twee auto's kwamen in de sloot terecht. ST. ANNALAND. De vereniging „Onderlinge Hulp bij het verliezen van varkens" vierde in de zaal van de heer W. Rijnberg M.zn. op het Havenplein het 60-jarig bestaan. De voorzitter, de heer Fr. J. Stols wees er in zijn ope ningswoord op, dat ondanks het feit, dat er 60 jaar geleden meer varkens waren dan in deze tijd, de vereniging toch nog altijd volop bestaansrecht heeft. In de crisisjaren is de vereniging voor menig lid een uitkomst geweest, wanneer door varkensverlies iemand werd getroffen. Uit het jaarverslag van de heer L't. J. Breure bleek, dat het verlies zich in het afgelopen jaar slechts tot één var ken had beperkt. De penningmeester, de heer Hubr. Overbeeke gaf een finan cieel overzicht over het afgelopen jaar 1960. Er is een batig saldo van 256,46 wat met de bestaande reserve in totaal: 1936.66 aan liquide middelen oplever de. De aftredende bestuursleden Fr. J. Stols en H. Overbeeke werden herko zen. De premie bleef gehandhaafd op een kwartje per varken per week. Als bode werd herbenoemd de heer E. van der Male. In verband met het zestig jarig bestaan was er voor de leden niet alleen een gulden presentiegeld, maar werd er bovendien voor 60 aan vlees waren verloot. De C.F.A. Middelburg en omstreken vertoont voor haar leden op donderdag 9 maart de Amerikaanse kleurenfilm „Het ontembare weeuwtje" met Doris Kantonrechter Middelburg MIDDELBURG. „Flauwe grapjes, die wel eens ernstige gevolgen kunnen hebben", beoordeelde de officier van justitie, mr. T. Lebret, het gevoel voor humor van de Vlissingse sorteerder C. de W. De Vlissinger stond voor het kan tongerecht terecht, omdat hij op 24 de cember met een aantal kornuiten zich reeds in een Nieuwjaarsstemming voel de en een voetzoeker op de Markt ont- Hij had dit vuurwerk achter een ar geloos wandelend echtpaar geworpen, dat van de luide knal hevig schrok. De verdachte bracht naar voren, dat hij de voetzoeker alleen had aangestoken en dat een kornuit het ding had weg gegooid. De officier eiste 10.- boete of twee dagen hechtenis. Mr. J. Moolen- burgh, de kantonrechter, vond het feit zo ernstig, dat hij tot een voor hem zel den voorkomende beslissing overging. Hij verhoogde in zijn vonnis het geëiste be drag tot 15.- of drie dagen. Dezelfde vrolijke Vlissinger beschouwde het trot toir op 21 januari al brommende als openbare weg. De eis was 10.- of twee dagen, het vonnis 4.- of een dag. Conform de eis werd J. C. H., ver tegenwoordiger uit Tilburg, tot 40.- of acht dagen veroordeeld. Hij had op de rijksweg bij Kruiningen een onver antwoorde inhaalmaneuvre uitgehaald, waardoor een botsing met een tegenlig ger ontstond, De chauffeur A. van V. uit Ammers- tol, reed in Middelburg met zijn vracht auto op een kruising achteruit en be schadigde een bromfiets. De officier noemde het optreden van Van V. na het ongeluk „onaangenaam." Hij eiste 25.- of vijf dagen met toewijzing van een civiele vordering van 64,18. Con form werd gevonnist. Aanrijdingen hadden ook de volgende personen veroorzaakt: de Middelburgse magazijnbediende P. J. N., de Wemel- dingse monteur A. van der C., de koop man P. de L. uit Kapelle-Biezelinge en mevrouw C. N.-V. uit Koudekerke. De eis was respektievelijk 20.- of vier dagen, 25.- of vijf dagen, 25.- of vijf dagen en 25.- of vijf dagen en het vonnis 12,50 of vier dagen, tweemaal conform en 15.- of drie dagen. Nieuwe commandant voor Van der Deckengroep TERNEUZEN. De „Kapitein Van der Deckengroep" aan boord van de ex-mijnenveger H. M. „Putten" heeft een nieuw commandant gekregen. De heer J. W. Schouten, onderwijzer aan school B., heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen. Samen met twee uit de militaire dienst terugkeren de oud-padvinders, de heer J. N. Pau- lusse als stuurman en de heer C. de Haas, Terneuzens „Kroonverkenner" zal de heer Schouten de scepter zwaaien over de wat ingeslapen „Van der Decken groep". Advertentie RUSH - de formidabele Simca motor met 5-maal gelagerde krukas. Geeft belangrijk meer vermogen bij aanzienlijk minder ver bruik. (Olie verversen om de 4.000 km!) Maak proefrit met de 4-persoons Simca Aronde en de 6- persoons Simca Ariane, uitgerust met RUSH en RUSH SUPER motor bij SIMCA AXEL - Automobielbedrijf Garage Cito 01155-651 SIMCA BIERVLIET - Garage Vervaet - 01152-400 SIMCA RENESSE - Firma W. Gilyamse 01116-370 SIMCA VLISSINGEN - Garage Paul Kruger - 01184-2008 BERLIJN. De generale synode van de Evangelische kerk in Duitsland heeft tot voorzitter van zijn raad (het breedmoderamen of hoe men het noe men wil) gekozen superintendent Kurt Scharf van de Berlijns-Brandenburgse kerk. Als zodanig werkt hij nauw sa men met de bisschop van die kerk, dr. Otto Dibelius, die hij nu opvolgt op diens hoge post in de Duitse kerken bond. Superintendent Scharf werd hij ver rassing gekozen. Favorieten waren twee andere kerkelijke functionarissen, van wie bisschop Hanns Lilje van Hannover nu tweede voorzitter van de raad, is geworden. De verkiezing ging niet van een leien dak. Het is ook niet eenvoudig. Als raadsvoorzitter van de kerkenbond die beide delen van Duitsland omvat moet men zowel met de regering in Bonn als die in Pankow (Oost-Berlijn) kunnen spreken. De Oostduitse machthebbers willen alleen contact hebben met een Oostduitse kerkelijke functionaris. Iedereen weet dat dit verband houdt met het streven van Pankow om de kerkenbond langs de zonegrens te split sen. Maar dat is nog geen reden om nu eens „lekker de kop in de lucht te gooien", zoiets van: „we nemen lekker een West-Duitser". Scharf heeft boven dien het voordeel in Berlijn te wonen „op de grens van twee werelden", ter wijl de Brandenburgse kerk een „geuni- eerde" kerk is: zij omvat zowel lu- thersen als hervormden (de Duitse ker kenbond omvat zowel geheel-hervormde als geheel-lutherse en geünieerde ker ken). Zijn voornaamste tegenkandidaat, Lilje, is bisschop van Hannover in West- Duitsland en is luthers. Anti-nazi Superintendent Scharf is 58 jaar. Hij studeerde theologie te Tubingen, Jena en Halle. Als jong predikant in de Mark Brandenburg werd hij betrokken in de strijd van het Duitse protestantisme te gen de door Hitier ingestelde Rijkskerk en de Duitse christenen. Van de Bran denburgse broederraad de zgn. Belij dende kerk werd hij voorzitter. Tijdens de oorlog was hij coördinator van het kerkelijke verzet. De haat van de nationaal-socialisten tegen Scharf werd alleen overtroffen door die tegen Martin Niemöller. Sinds 1945 bekleedt hij zijn huidige functie. Men beweert, dat Scharf nu ook wel Dibelius zal opvolgen als bisschop van Berlijn-Brandenburg. Van dr. Dibelius heeft de synode af scheid genomen bij monde van bisschop Lilje. Deze noemde de aftredende raadsvoorzitter een dapper man, terwijl de synode de tachtigjarige bisschop staande hulde bracht. Niet doden De synode heeft haar afkeuring uit gesproken over het medisch tuchtcolle ge in Hamburg, dat geweigerd heeft maatregelen te gelasten tegen enkele artsen, die in concentratiekampen heb ben meegewerkt aan het uit de weg ruimen van zgn. nutteloze staatsbur gers. Volgens dit college was dat onder de toen geldende wet toegestaan, maar de synode zegt dat het „Gij zult niet do den" altijd geldt. Voorts heeft zij in verband met het op handen zijnde proces-Eichmann o.m. de hoop uitgesproken dat allen die de gruwel van de jodenvervolging heb ben beseft, zullen erkennen door ge brek aan iiefde medeschuldig te zijn geweest. TERNEUZEN. De rijksvee- teeltconsulent voor Zeeland, ir. W. L. Harmsen heeft op de gisteren in hotel „Rotterdam" gehouden ver gadering van de Vereniging tot verbetering van het rundvee in Zeeland verklaart, dat provinciale veeverbetering in georganiseerd verband goed op gang komt. De Zeeuwse rundveestapel telt thans 12.000 dieren. Wat het fokvee be- treeft weten noord- en midden- Zeeland zich op een stabiel niveau te handhaven, terwijl in Zeeuws- Vlaanderen het aantal terugloopt vanwege overschakeling op slacht vee. Melkcontrole Ook het machinaal melken neemt steeds meer toe, verklaarde ir. Harmsen. Intussen moest het de rijksveeteeltconsu- lent wel van het hart, dat de Zeeuwse Day in de hoofdrol. Aanvang acht uur. boeren nog niet voldoende gespeeiali- MIDDELBURG. Een groepje hoge officieren kwam gistermiddag de com missaris van de koningin in Zeeland jhr. mr. A. E. C. de Cosembroot, een souvenir van diens bezoek aan^ La Courtine in Frankrijk het vorige jaar, aanbieden. Het geschenk was een fraai album, waarin foto's die allen betrek king hadden op de dagen, waarop de commissaris de oefeningen zelf mee maakte en naar aanleiding daarvan tot ere-grenadier werd benoemd. Generaal-majoor D. C. de Vries, bood het fotoboek, niet alleen uit naam van het Gardebataljon Grenadiers, die kort geleden Zeeland met een bezoek vereer de, maar ook als commandant van de eerste divisie 7 december aan. De reden van de komst der officieren gistermiddag verklaarde de generaal als volgt: Hij had een jaar geleden zijn bataljonscomman danten opgedragen meer contact te zoe ken met provicies in den lande, die niet het „voorrecht" genoten door de troepen te worden overspoeld en zodoende de re latie tussen leger en burgerbevolking te verstevigen. Sluis Het gardebataljon bracht oen een be zoek aan Zeeland en wel aon Zeeuws- Vlaandcren, waarbij zelfs een innig vriendschap met de stad Sluis werd ge sloten. Daarom was ook burgemeester P. F. van Hootegem, die zich gistermorgen eveneens bij de bezoekers had aangeslo ten, tot ere-grenadier uitgeroepen. „Het is mij bijzonder opgevallen", aldus generaal De Vries, „dat wij zo buitenge meen hartelijk in Zeeland werden ont vangen. Misschien dat de oorzaak daar van moet worden gezocht in de 'nog steeds niet uitgewiste indrukken van de oorlog, die tweemaal over Zeeland is heengegaan." De generaal memoreerde aan zijn eer ste ontmoeting met de commissaris in La Courtine verleden jaar. „welke", vol gens hem, „een zeer plezierige is geweest. Ik werd gegrepen door het enthousiasme, dat hij voor onze taak had. De commissa ris stimuleerde ons. En daarom moet ik niet alleen de Zeeuwse bevolking voor haar vriende lijke houding danken, maar ook de commissaris van de Koningin." Overste M. A. Kroon, voormalig com mandant van het gardebataljon, kwam een nieuw speldje op de borst van jhr. De Casembroot spelden voor het oude, dat hij verleden jaar in Frankrijk hem had verstrekt. Ook burgemeester Van Hootegem kreeg zo'n sieraad. Overste Kroon merkte op, dat zowel de commissa ris als de Sluise burgervader de enige in levende ere-grenadiers zijn. Op alle fronten Jhr. De Casembroot zei: „Zeeland ziet het nut van de Nederlandse weermacht in. Niet voor niets zijn oorlog en over stromingsramp over onze provincie ge gaan." Hij gaf de generaal De Vries de verzekering, dat de provincie ook in de toekomst „op alle fronten" haar mede werking zou verlenen. Hij schonk de hoge officier als tegenprestatie ook een'foto boek, maar dan dat van Zeeland. Behalve de reeds genoemde officieren maakten ook de territoriaal commandant voor Zeeland, overste Y. Meeter, de hui dige commandant van het elfde Infanterie Bataljon Garde Grenadiers, overste J. C. Wellema nen kapitein K. Koopmans, commandant van de Koningcompagnie deel uit van het gezelschap, dat door de commissaris in de provinciale griffie werd ontvangen. GOES. De Youth for Christ houdt zaterdag 4 maart een grote rally te Goes in de hal van de nieuwe Ambachtsschool aan de Bergweg. Spreker is de heer J. Gravendeel uit Genk, de zang wordt verzorgd door John Buurman en Flip de Koning speel't op het Thomasorgel. Voorts is er samenzang. Zaterdagmid dag 4 uur is er een openluchtsamen komst op de Oostwal. seerd zijn in het houden van een melk vee- en fokveebedrijf. Met de melkcontrole verloopt het eveneens naar wens, de koeien op 1150 bedrijven zijn nu gecontroleerd. Met 6000 gecontroleerde dieren staat Zeeland ver boven het landelijk gemiddelde. Een adviescommissie zal in het leven worden geroepen om het gebruik van goede stie ren nader te bekijken. De vergadering had een geanimeerd verloop. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer C. J. v. d. Velde uit Ierseke werd deze gekozen tot bestuurslid van het Ned. rundveestamboek. De heer W. Minaard te 's- H. Abts- kerke werd waarnemend bestuurslid. De heer G. A. de Hond te Tholen werd gekozen als afgevaardigde naar heht Ned, rundveestamboek; zijn plaatsvervanger werd de heer L. Moermohd uit Drei- schor. Meegedeeld werd, dat op de komende Z.L.M.-tentoonstelIing op Noord-Beve land geen rundveefokdicren aanwezig zullen zijn. Daar het evenwel van be lang werd geacht dat er toch levende have op de expositie vertegenwoordigd is werd besloten de k.i. stieren, met daar naast een collectie afstammelingen van zeer goede kwaliteit, naar de tentoon stelling te zenden. De vereniging beschikt over een ruim batig saldo, zo bleek uit de rekening en verantwoording. Voor de verschillende fokveedagen die dit jaar worden gehou den, werd 50 gulden per fokveedag be schikbaar gesteld. Voor de Z.L.M, ten toonstelling werd een bijdrage verleend van 100 gulden. De contributie voor 1961 werd gehand haafd op vier gulden voor de leden ten noorden van de Westersehelde. De heer A. L. Stallaert te Hulst werd tot be stuurslid herkozen. In de plaats van de heer C. F. Vercraeije uit Aardenburg, die bedankte werd gekozen de heer J. de Rijk te Sluis. In de vacature wijlen de heer L. J. van Gastel te Schudde- beurs werd gekozen de heer W. Vijver berg te Ouwerkerk. Stamboek Na afloop van deze vergadering werd nog een districtsbijeenkomst gehouden van het Nederlands rundveestamboek onder leiding van de landelijke voorzit ter, ir. J. Leenheer te Heenvliet. Vele zaken betreffende het rundveestamboek werden besproken. Ir. Leenheer somde er enkele op en ir. K. P. tapel, hoofd inspecteur van het rundveestamboek be sprak eveneens enkele punten. Aan het slot van de vergadering sprak de heer H. P. Wolfert uit Biervliet har telijke en waarderende woorden tot de heer I. de Bruine uit Zuidzande, die 21 jaar inspecteur in Zeeland is geweest en thans zijn werkzaamheden heeft be ëindigd. De heer Wolfert sprak namens alle Zeeuwse fokkers. Kerkdag Toen de Oostduitse regering Westduit- se synodeleden de toegang tot Oostber- lijn yerbood, was daarbij het argument dat juist in deze stad de aanwezigheid van deze Navo-vertegenwoordigers ver warring zou stichten. Met als nadere motivering de kerkelijke verzorging van Westduitse militairen. Die verwarring was enkele weken eerder ook het motief geweest om geen toestemming te geven voor samenkom sten in Oost-Berlijn tijdens de Duitse evangelische kerkdag, die in juli te Berlijn zou worden gehouden. Blijkbaar gelden dié bezwaren niet voor andere plaatsen in de Duitse De mocratische Republiek. De staatssecre taris voor kerkelijke aangelegenheden Seigewasser heeft althans de synode bericht dat de kerkdag in onverschillig welke Oostduitse stad welkom is. Op dat bericht heeft de synode ge antwoord, dat zij daarmee instemt als de Oostduitse regering de noodzakelijke vrijheid voor het organiseren van de kerkdag zal waarborgen. Maar buiten Berlijn is het voor het regiem vrij gemakkelijk bijvoorbeeld op het punt van de toelating van Westduitsers strenger te zijn dan aan de Berlijnse sectorengrens. Stuurt men daar zestig dominees terug, dan klimmen de Franse, Amerikaan se en Engelse commandanten van het westelijke deel van de stad nog al vinnig in de pen.. COÖPERATIEVE VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN" G.A. - MIDDELBURG Marktbericht dinsdag 28 febr. 1961 Appelen: Golden delicious 75-80 6163, 70-75 57, 65-70 53, 60-65 38, III Grof 41-48; Jonathan 70-75 35, 65-70 37, III Grof 2541- Winston 75-80 47, 70-75 3746, 65-70 3546', 60-65 35, III Grof 2527. Peren: St. Remy 75- 85 14—16, 65-75 12—16. Groenten: Sla glas I 15—22, C 1315: Ra barber 73; Sav. kool 7—20; Rode kool 7—11; Witte kool 5—6; Boerekool 7—15; Prei 23 45; Uien 10—23; Andijvie 1,04—1,35; Spinazie glas 94—1,08; Witlof 56—78; Breekpeen 2—6; Kroten 5—12; Spruiten ongesch. 25—66 ge- sch. 53—94; Veldsla glas 671,45. De eerste glas spinazie werd aangevoerd door Gebr. J. C. en P. C. van 't Westeinde, Baarsdorp C 19, 's-Heer Arendskerke. De eerste koude sla werd aangevoerd door Dhr. C. de Rijke, Middelburgsestr. 100 Sou burg. De eerste tuinkers werd aangevoerd door Dhr. J. Joosse, Noordstraat 1, Souburg. GOES, 1 maart. Groenten: per kg Sprui- 'en Ari 3949, Bil 23—30. afw. 16—35, Witlof AI 65—68, An 46—58, BI 59, Bil 38, afw 25— 37, stek 13, Groene sav. kool II 25—28, Rode kool I 7, Boerenkool 49, Uien 311 Prei I 22—28, II 19, Andijvie I 114—118, Veldsla 79— 87, Spinazie I 92—99. Sjalotten 20—21, Kroten 8. per stuk: Knolselderij II 15—16, Bloemkool Bil 37, CII 16-26, D 12—16, stek 6-10. TERNEUZEN, 1 mrt. Per 100 stuks in centen: glassla 1 1620, c 14, per stuk in centen: bloemkool 10—30, knolselderij c 6— 8, per bos In centen selderij 42—50, groen ten per kg: rode kool 79, boerenkool 1118, savoye kool 18—34, witte kool 8—12, waspeen a II 2330, b II 10—15, breekpeen 27, prei 10—37, spruiten geschoond 61—68, on- geschoond 2045, uien 1017, witlof a 58— 62, a II 53-58, b 5258, b II 4155. afwij kend 2543, veldsla I 7376, appelen; gol den delicious klasse 80 69—70, 75 69—72 70 70—75, 65 54, 60 36—44, III grof 40—5l! Si*1™8361 kroet 20—31, jonathan II 75 36, 70 39, 65 35, 60 23—28, II d 14, III grof 20—29, III fijn 16, kroet 9—10, winston II 63—75 43—49, 55-65 27—30. II d 11 III grof 2L-31 III fijn II17, kroet lO.goüdreinette ni grof, 22—32. III fijn 15—13, kroet 14—15, Laxton superbe III grof 22—27, m fijn 11. kroet 15, Lombard Calville III grof 18— 25, kroet 15, Saint remy III grof 17—20. BERGEN OP ZOOM, 1 MAART 1961. Prei 10—20, kroten 68, waspeen 15—20, witlof 1062, sla 18—24, andijvie 91103, rode kool 79, witte kool 5,56,5, savoye kool 828, boerenkool 9—13, spruiten 15—98, raapstelen 811 per bos, spinazie 91—104, radijs 27 Saint Remy 6—19, Lombart Calville 40. Jo nathan 16—38, Goudreinette 8—21. TERNEUZEN. De jaarvergadering van de Z.P.M. en de L.J.G., afdeling Hoek en Terneuzen, werd onder leiding van de heer P. Blok gehouden in „Mo- nopole". In zijn openingswoord gaf de voorzitter een kort overzicht van het af gelopen jaar. Bij de bestuursverkiezing werd mejuffrouw M. Jansen, van de Z. P.M. gekozen tot streekafgevaardigde in de plaats van Anny de Mul en bij de L.J.G. was het de heer J. Dieleman die de plaats van B. van Hoeve in het be stuur gaat innemen. Afgevaardigden van de afdelingen Axel, Biervliet en Zaam- slag spraken allen een kort woord, waar na de presidente van de Z.P.M., mej. M. Kielman de vergadering besloot. De dames Truus Klaassen en Adri Zegers uit Terneuzen slaagden te Bre da voor het examen costumière. Voor Terneuzen. |4 13 cent. EIERNOTERINGEN van de Coop. Wouw- se melkinrichting te Bergen op Zoom:

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5