Volgend jaar kiosk op het havenplein Voorlichtingsbeurs voor Zeeuwse groentetelers DIT SEIZOEN INFORMATIE KANTOOR tentoonstelling nieuwe dam te Kamperland Raad van Nieuw- en St.-Joosland Spectaculaire berging in Westkapelle Kantongerecht Zierikzee W erkstaking Zierïhzeese V.V.V. ontplooit initiatieven Grote belangstelling in veiling Zeeuwsch Dagblad Gidsen nodig Donors onderscheiden Landarbeider Stevense kreeg koninklijk brons Slaapgelegenheid Geen manifestaties Kadetten namen afscheid van Vlissingen Specialisten kwamen over uit Wageningen Afscheid van de heer J. Wisse Ernst en luim bij culturele betrekkingen Miliairen leverden huzarenstukje Rij- en traktieschool verplaatste tank Mej. I. Oele sprak over Amerika voor Plattelandsvrouwen Koninklijk brons voor 40 jaar trouwe dienst Donderdag 2 maart 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Protestants-Christelijk |7EN commissie van wijze mannen heeft uitspraak gedaan over een verzoek van de regering of een wet telijke regeling van het stakingsrecht al of niet gewenst is. Dit verzoek van regeringszijde is gevolgd, nadat de drie vakcentralen vorig jaar januari een desbetreffende nota bij de rege ring hadden ingediend. Zoals het meer met commissies van wijze man nen gaat, er werd een verdeeld ad vies uitgebracht. Enkele leden waren voor een wettelijke regeling, anderen er tegen. Veel heeft het dus niet ge holpen, zij het dan dat men de voldoe ning heeft, dat deze problematiek door uitermate deskundigen is beke ken. De vraag kan nu gesteld wor den wat de regering zal doen, nu zij én met het advies van deze commis sie én met het verzoek van de vak centrales zit. Wij zullen af moeten wachten. Niettemin willen wij er een enkele opmerking over maken, omdat de vakcentrales uitgaan van een redene ring, die de onze niet is en boven dien, omdat te zijner tijd deze zaak, wanneer de regering althans een wetsontwerp zal indienen, zuiver in de politieke sfeer zal komen te ver keren. De vakcentrales vragen eigenlijk alleen dan een staking te erkennen, wanneer die wordt gesteund door de erkende centrales, waarbij de verant woordelijkheid van de staking, die meestal tot gevolg zal hebben, dat er c.a.o.-contractbreuk wordt ge pleegd, wordt verlegd van de indivi duele werknemer naar de vakbond, waarbij de werknemer is aangeslo ten. Over de rechtmatigheid van de werkstaking zal dan de rechter, zo stellen de centrales, het laatste woord moeten spreken. Dit nu, gaat ons veel te ver. In de eerste plaats is het overschatting van eigen belangrijkheid te nemen, dat al leen de vakcentrales of bonden er kende stakingen zouden kunnen uit roepen. Van alle Nederlandse werkne mers is nog slechts veertig procent georganiseerd en al kan men dat be treuren, het feit ligt er. Onmiddellijk dringt zich dus de vraag op of de niet-georganiseerden als zij een geor ganiseerde staking wensen, in strijd zouden handelen met een wettelijke regeling. Dat achten wij een aantas ting van de persoonlijke vrijheid, maar niet alleen voor de niet-georga- niseerde. De term „wilde staking" is zo langzamerhand bekend geworden, maar wij zouden zeker niet durven beweren, dat elke wilde staking bij voorbaat niet juist zou zijn. Ook de verantwoordelijkheid van het individuele vakbondslid spreekt een belangrijk woordje mee. Het op stellen van een wettelijke regeling zo als de vakbonden dat wensen, bete kent een stuk maatschappelijke macht in handen geven van een min derheidsgroep en dat kan nimmer de bedoeling van de wetgever zijn. Voorshands zijn wij dan ook tegen een dergelijke regeling, waarbij nog komt, dat juist in dit opzicht de maat schappelijke verhoudingen zo ge groeid zijn, en verder zullen groeien, dat wellicht het verschijnsel staking een historisch beeld wordt. ZIERIKZEE. Wanneer de middenstanders de noodzakelijke medewerking verlenen gaat de V.V.V. van Zierikzee de hand aan de ploeg slaan. In afwachting van de van het gemeentebestuur te ver krijgen broodnodige subsidie minimum 1600 gulden worden ini tiatieven ontplooid om het vreemdelingenverkeer te stimuleren. Er wordt onder andere een plan uitgewerkt volgend jaar een kiosk te bouwen op het Havenplein. Inmiddels zal dit seizoen een .informatie bureau worden gevestigd op Havenplein 14. De eigenaar van het pand aan het Ha venplein, waarin de V.V.V. het in lichtingenbureau wil installeren, is bereid gevonden het gebouw aan de vereniging: te verhuren. Het bureau zal geopend zijn in de maanden juni, juli en augustus. Er wordt nog naar iemand gezocht, die bereid is gedu rende deze maanden als informateur of informatrice voor de V.V.V. te werken. Voorlopig zal er voor dit doel slechts één betaalde kracht in dienst worden genomen. Wel zal ge probeerd worden tijdens de vakan ties van de school leerlingen van de middelbare school voor zes weken aan te trekken om tegen een beloning assistentie te verlenen op het infor matiekantoor. Het bureau zal onder meer inlichtin gen verstrekken aan de toeristen over de verbindingen op het eiland, de ho telaccommodatie, aanbevelingen doen om bepaalde plaatsen te bezoeken en folders en kaarten verkopen. De kiosk krijgt een meer omvangrijke taak. Ge dacht wordt naast de gewone service verlening aan vreemdelingen, ook kran ten, tijdschriften etc. te gaan verkopen. Ook aan de mensen van het eiland zal een dergelijke kiosk veel gemak brengen. Het bestuur van de V.V.V. heeft voor de bouw van de kiosk reeds toezegging gekregen 10.000 gulden te kunnen lenen. De vraag is nu nog of de gemeente hiervoor garant zal willen staan. De V.V.V. is verder van plan bin nenkort mensen te werven die vrij willig als gids dienst willen doen om de toeristen rond te leiden door hun stad. Wel in bijzondere mate is men hier echter weer afhankelijk van de medewerking van de burgerij. Tot nu toe is gebleken dat deze nogal te wen sen overlaatDaarom wordt een grootscheepse ledenwerfactie voorbe- MIDDELBURG Aan zes donors heeft de bloedtransfusiedienst de Landsteiner plaquette uitgereikt voor het vijftien keer geven van bloed. Het waren mevr. J. BoogaardSnoep, dr. L. P. Roeg- holt en de heren A. C. Cornelisse, G. J. de Graaft A. P. Lanse, J. Poppe en E. Smits. Tijdens de uitreikingsbijeen komst, die in het Schuttershof werd ge houden, zijn voorts 172 Landsteinerpen- ningen uitgereikt aan Middelburgers, die vijf maal donor waren. KORTGENE. Met voortvarendheid werkt het bestuur van de kring Noord-Beveland van de Z.L.M. aan de organisatie van de ko mende grote Z.L.M. tentoonstelling, die dit jaar op 22, 23 en 24 juni op Noord-Beveland zal worden gehouden. Het terrein voor de expo sitie is geprojecteerd buitendijks, vlak bij de dam in het Veerse Gat langs de zeedijk. Als de plannen gerealiseerd kunnen worden, zoals zij thans op papier staan, belooft de tentoonstelling iets groots te worden. De organisatoren willen de expositie zelfs laten uitgroeien tot een grote Noord-Bevelandse manifestatie. In de gisteren gehouden ledenvergade ring van de kring Noord-Beveland van de Z.L.M. heeft de voorzitter, de heer G. M. F. Bom het een en ander over de plannen verteld. Aanvankelijk wilde het kringlbestuur de tentoonstelling op de dam zelf orga niseren, maar Rijkswaterstaat gaf hiervoor geen toestemming. Een terrein rechts van de dam bleek wel geschikt als tentoonstellingsterrein. De dam mag nu als parkeerterrein ge bruikt worden. Intussen heeft mr. Heyse de terreinen, benodigd voor de tentoon stelling, gratis ter beschikking gesteld. Het kringbestuur wil van de tentoon stelling dus een grootscheepse mani festatie maken. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling een programma te ontwerpen, waaraan 100 a 150 tracto ren uit N.-Beveland zouden meewer ken. Men heeft nu een breder basis gezocht door alle facetten van de NoordBevelandse gemeenschap er bij te betrekken. Een manifestatie, waarin o.m. de Noord-Bevelandse schoolkinderen zullen optreden. Ge dacht wordt ook om alle aspecten van de mechanisatie te belichten, de dijk- bouw zal acte de présence geven en wellicht zullen ook militairen op het appel van de tentoonstelling verschij nen. Kortom een reeks van plannen, die het beste doen verwachten. Alleen met de toegangswegen tot het tentoonstellingsterrein is het nog niet best gesteld. ,,Deze zaak hangt als het zwaard van Damocles boven ons hoofd" aldus voorzitter Bom. De Noordweg in de Onrustpolder is niet te gebruiken omdat de provincie in de onmiddellijke nabijheid van deze weg grote werken gaat uitvoeren. Plannen zijn er nu in de maak om een rondweg te creëren. Een weg. die gedacht is vanaf de ze. kleine duintjes onder langs de zeedijk met een oprit naar de dam. Via de weg langs de boerderij van de heer J. van Lange- raad kunnen de bezoekers dan vertrek ken. Tenslotte deed de heer Bom een beroep op de aanwezigen voor de grootst mogelijke medewerking bij deze tentoon stelling. ,,Meer dan ooit kunnen wij straks ons visitekaartje presenteren". Aan de vooravond van de tentoonstel ling, op woensdag 21 juni zal vermoede lijk het Rotterdams Philharmonisch Or kest onder leiding van de oud-Noord- Bevelander Eduard Flipse optreden. Daarvoor zal een grote tent, waarin voor 1000 personen plaats is, neerge zet worden. De komst van dit orkest zal met name afhangen van het feit hoe het met de voorverkoop van kaar ten loopt. Verder leeft bij het bestuur de gedachte om alle Noord Bevelandse schoolkinderen in deze grote tent een programma aan te bieden. RILLAND. de heer M. Stevense (64) te Rilland-Bath herdacht het feit dat hij 1 maart 1921 in dienst trad bii het landbouwbedrijf van de familie Bruijnzeel aldaar. Gedurende deze 40 jaren is de heer Stevense onafgebroken op deze boerderij werkzaam geweest, eerst bij de heer P. Bruijnzeel en ver volgens bij diens zoon, de heer J. Bruijnzeel. Voor zijn langdurige dienst en uit muntende plichtsbetrachting in deze werkkring is de heer Stevense thans koninlijk onderscheiden met de bron zen medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Tijdens een feestelijke bijeenkomst ten huize van de familie Bruijnzeel werd de jubilaris gistermorgen de on derscheiding op de borst gespeld door de burgemeester van Rilland-Bath, de heer J. C. W. Jobse, die er in zijn toe spraak op wees, dat een dergelijk 40- jarig jubileum voor een werknemer in de landbouw een steeds zeldzamer gebeurtenis gaat worden. Heropening zaak MIDDELBURG. Het geheel verbouw de en gemoderniseerde pand van „De Weefstoel" in de Langeviele is woens dag heropend. Het interieur van de 30 jaar oude zaak biedt thans een frisse en smaakvolle aanblik, die de verkoop van baby- en kleuterartikelen, manufacturen an corsetterie stellig ten goede zal komen. re id om althans een vaste bron van inkomsten ter beschikking te krijgen. Een andere vorm van medewerking die van de inwoners van de gemeente wordt verwacht, wil men de stad ten minste aanlokkelijker maken voor de vakantieganger, is de bereidheid van particulieren om in geval van nood mensen in huis op te nemen. Het ligt in de bedoeling een lijst sa men te stellen van particulieren die slaapruimte af willen staan wanneer de hotels volgeboekt zijn. De V.V.V. is van mening dat reeds nu een goede organisatie moet worden opgebouwd met het oog op de toekomst. Immers, als er een goede verbinding met de Randstad zal zijn, is een grote toevloed van toeristen te verwachten in de Westhoek. En deze stroom zal, wan neer in Westenschouwen geen onderdak meer is te vinden, ongetwijfeld terug vloeien naar Zierikzee. Eindelijk zal er in Zierikzee dus een V.V.V.-informatiekantoor komen. Het hangt van de samenwerking van velen af of het op de juiste wijze verwezen lijkt kan worden. Dat een goed func tionerende V.V.V. voor een stad als Zierikzee onmisbaar is zal evenwel nie mand betwijfelen. De V.V.V. is van me ning dat nu dan ook allereerst een goe de organisatie dient te worden opge bouwd. Er zullen in het komende seizoen geen evenementen plaatsvinden. De V.V.V. voelt hier niet voor omdat zij het op touw zetten van feesten in de eerste plaats niet als haar taak beschouwt en in de tweede plaats versnippering van krachten dient te worden voorko men. Het organiseren van grote mani festaties kan nauwelgks als het brengen van recreatie worden be schouwd aangezien de toeristen komen voor rust, voor recreatie, d.w.z. „herschepping". Het is daar om zeer onwaarschijnlijk dat de V.V.V. de organisatie van de zo meravondfeesten op zich zal ne men. VLISSINGEN. In het nieuwe korps gebouw van het Leger des Heils te Vlis singen aan de Dr. Stavermanstraat werd gisteravond de afscheidssamen- komst gehouden voor de 20 kadetten die de afgelopen dagen in Vlissingen prak- tijkwerk hebben verricht. De samen komst, met proloog, werd geleid door de docenten van de kadettenschool Wil liam Booth te Amstelveen, N. L. kolo nel Laarhuizen, majoor Bijl en kapitei- ne Doetjes, de bevelvoerend officier van de afdeling Vlissingen, kapitein W J. Lentink en mevr. Lentink-Holtman. Op merkelijk was de grote belangstelling voor deze samenkomst, die het besluit vormt van enkele bijzonder actieve da gen die de kadetten in de Scheldestad hebben doorgebracht. Zaterdag begonnen zij hun Vlissing- se werkweek met een mars door de stad. Elke middag werd een telkens druk be- bezoehte kindersamenkomst gehouden waarbij filmstrips werden vertoond, ter wijl de avondsamenkomsten en het huis-a an-huisbezoek eveneens succesvol is gebleken. Vandaag vertrekken de ka detten naar Goes, waar zij het week einde zullen doorbrengen. GOSS. Eindelijk is ze er: De Zeeuwse Miss Bril. Het is de lieftal lige blonde mej. R. van Strien uit Goes,, die met de veelbegeerde titel ging strijken, en na een spannende verkiezings strijd de sjerp, aan deze eer verbonden, om de schouders kreeg, om als Miss Bril Zeeland ge huldigd te worden. Naast haar op het po dium stonden mej. F. R. S. Luteyn uit IJzen- dijke, mej. A. C. Bakker uit Goes, die na een spannende „bril-aan- bril-race" resp. als tweede, derde en reser ve werden gekozen. Reeds enkele jaren werd in alle delen van het land een Miss Bril ver kozen, die meedong naar de nationale titel, even wel niet in Zeeland, De Zeeuwse opticiens die het onhoudbare van deze toestand inzagen hebben echter een fors offensief ingezet en na vele moeilijkheden te heb ben overwonnen, smaak ten ze eindelijk het ge noegen een bres in de beschroomdheid van de Zeeuwse meisjes te slaan zodat er woensdagavond zelfs een 23 charmante bebrilde jongedames in de Prins van Oranje over het podium stapten, onder het kritisch oog van de jury en het publiek. Deze jury, bestaande uit mevr. E. Messer-Heybroek uit Vlissingen (beeldhouw ster), mevr. M. Verhulst- Van Loo uit Goes (schoonheidsspecialiste) mevr. R. Heemskerek- Veeekens uit Amsterdam (secretaresse Oog en Bril), de heer W. Messer uit Vlissingen en de heer J. Merison uit Kloetinge, stond voor een moeilijke taak, dqch na rijp beraad werd een achttal kandi daten uitgekozen voor een demifinale. En uit deze van spanning ietwat bleke en zichtbaar nerveuze meiskes werd mej. R. van Strien gekozen als de Miss Bril Zeeland. Deze verkiezing vormde het hoogtepunt van een aantrekkelijk showpro gramma, verzorgd door de Goese Showcombina tie. Het eerste gedeelte van de avond waren er leuke en praktische jurk jes, mantels en pakjes te bewonderen, met de bijbehorende accessoiires, schoenen, parapluies en hoeden. In deze collecties over heerste nog de kleur bruin van de afgelopen winter, doch hier tussendoor liep als de vrolijke noot in het programma de show van dusters en nachtkleding, die elke nacht en zelfs de morgen tot een feest moe ten maken. Tussen al deze vrouwe lijke charme bewoog zich stoer mannequin Jan, die de nieuwste herenmode toonde, die een over wegend Italiaans karakter droeg, met de puntige schoenen en kleine hoe den, en de combinaties in hét modedessin voor het komende seizoen: Pepita. Opgeluisterd met de vrolijke klanken die het trio „The Orpheans" aan de instrumenten ontlok te, vormde deze show een alleszins geslaagd ge heel, met voor de Zeeuwse Miss Bril en haar char mante onderdanen een reisje naar Utrecht in het verschiet en wie weet naar de finale in Amster dam. MIDDELBURG In het gebouw van de Coöperatieve Veiling-vereniging „Wal cheren" aan de Braakmanstraat in Middelburg is gisteren een voorlich tingsbeurs gehouden, uitgaande van de Zeeuwse Groentetelersvereniging. Er bestond voor deze beurs flinke belang stelling. Voor het eerst was de exposi tie gescheiden van de jaarvergadering, omdat de tuinders bij het combineren van beide evenementen hun aandacht teveel moesten verdelen. In totaal wa- Oeververbinding Z.-Vlaanderen in ■NCRV-Radiokrant AXEL. Naar aanleiding van het feit dat de motie betreffende de vaste oeververbinding voor Zeeuwsch Vlaanderen werd aan genomen, werd de burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dijke, geïnterviewd door de N.C.R.V. re porter Herman Felderhoff voor het programma „Radiokrant voor Nederland". NIEUWLAND De gemeenteraad van Nieuw- en Sint Joosland hóópt in apenbare vergadering bijeen te komen rp maandagavond 6 maart 1961. De volgende punten zullen in behande ling komen: Vaststelling spaarverorde- cing gemeentepersoneelBouw garage onderwijzeres der o.I. school en voorzie ning in bovenvermelde vacature; Her ziening wethoudersbezoldigingen; Aan koop grond voor sport- en bouwterrei nen. In verband met de aankoop van sport en bouwterreinen stelt het college van Burgemeester en Wethouders de Raad voor nu de mogelijkheid aanwezig is het benodigde terrein aan te kopen, welke grond gelegen is binnen het goed gekeurde plan van uitbreiding van Me vrouw M. S. EversKeg te Middelburg ongeveer 2.20.00 ha. bouwland, waar van ongeveer 1.94.00 ha. bestemd voor sportterreinen, en ongeveer 0.26.00 ha. bestemd voor' bouwterrein. De prijs is 25.350. De veelomstreden tank te Westkapelle wordt vervoerd. De huzaren „hijsen" de tank op een oplegger. GOES. De Zeeuwse pluimveehou ders, verenigd in de Vereniging tot bevordering van de pluimveehouderij in Zeeland hebben in hun jaarvergade ring hartelijk afscheid genomen van de hoofd-assistent van de rijkspluimvee- voorliehtingsdienst. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd gaat de heer Wisse de dienst verlaten. Dat het werk van de heer Wisse steeds grote waardering heeft onder vonden bleek wel uit de grote belang stelling bij dit afscheid. De voorzitter van de V.P.Z. de heer J. C. J. Boone dankte de scheidende heer Wisse voor het vele en belangrijke werk, dat hij meer dan 15 jaar voor de vereniging heeft gedaan. „U heeft de Zeeuwse pluimveehouders met raad en daad ge steund", zo zei de heer Boone, die de heer Wisse ten slotte een stoffelijk blijk van waardering aanbood. Mevr. Wisse kreeg bloemen. De heer Wisse werd voorts hartelijk toegesproken door ir. Geesink, hoofd van de rijkspluimvee- voorlichtingsdienst, door ir. v. d. Zan den, rijkspluimveeconsulent ^oor Hol land en Zeeland en door enkele assis tenten. Tevoren werden de huishoudelijke zaken afgehandeld. Als een mijlpaal uit het afgelopen jaar mag de opening van het proefbedrijf te Wissenkerke worden genoemd. Dit bedrijf is thans volledig bezet. De heer Pak uit Oud-Maarsse- veen vertelde voorts op interessante wijze over de pluimveehouderij in En geland en Duitsland, geïllustreerd met mooie plaatjes. K.L.M.-avond Middelburg MIDDELBURG. De K.L.M. hield een voorlichtingsavond in het City-theater die door reclamechef W. L. de Haan werd toegelicht. Diverse kleurenfilms lieten bijzonderheden over streken en steden zien, waarnar de K.L.M. vluchten onder houdt. De bekende radio- en televiesie zanger Martin Bomers gaf, begeleid door gitarist Ab Bronkhorst, enkele liedjes ten beste. Karei Jonckheere in Zierikzee ZIERIKZEE. In Mondragon sprak gisteravond voor de Z.V.U. de befaamde Vlaamse litterator Karei Jonckheere over het onderwerp „Ernst en luim bij de culturele betrekkingen noord-zuid". Ie der die deze bekende auteur wel eens heeft gehoord zal begrijpen dat deze avond voor de Zierikzeese afdeling van de Z.V.U. een onvergetelijke is geworden. Op de hem eigen wijze vol milde hu mor sprak deze rasechte Vlaming over de culturele banden die Noord- en Zuid- Nederland de eeuwen door hebben ver bonden. Als rechtgeaarde Vlaming wist hij aan te tonen dat er vele grote Nederlanders uit de Gouden Eeuw, hij noemde Vondel, P. C. Hooft, Huygens, Frans Hals en Plan- cius, van origine Vlamingen waren, die zelf of via voorouders in het laatst van de 16e eeuw naar Noord-Nederland waren uitgeweken. De Vlamingen kunnen op deze grote namen dus minstens even trots zijn als de Nederlanders. Opmerke lijk was zijn visie op de ontwikkeling van de Nederlandse taal. Het Noord-Nederlands is ontwikkeld in de steden maar het Zuid-Nederlands in de dorpen. Dit heeft tot gevolg gehad dat, toen spreker het gymnasium bezocht de werken van Vondel wat de taal betreft geen enkele moeilijkheid voor hem ople verde, terwijl deze gedichten op de Noord-Nederlandse scholen verklaard en Uiteengezet moesten worden. De spelling De Vries en Te Winkel werd in Vlaanderen reeds in 1864 inge voerd, in Nederland pas achttien jaar la ter. Dat de briljante toespraak bijzonder gewaardeerd werd bleek uit het applaus dat de spreker ten deel viel. Na de pauze heeft de heer Jonckheere die momenteel letterkundig adviseur op het ministerie van Openbaar Onderwijs te Brussel is voorgedragen uit zijn bundel „Ogentroost", een bundel gedichten die is ontstaan uit de gesprekken die hij met zijn negenjarig blinde zoontje voerde. Als toegift vertelde hij van enkele vro lijke ontmoetingen met andere auteurs. De avond stond onder leiding van dr. J. J. Westendorp-Boerma. Voor het verftechnisch examen, dat te Utrecht werd gehouden, slaagde me vrouw A. I. Voerman-Cortvriendt te Sluiskil. WESTKAPELLE. Een spe ciale bergingsploeg van de Rij- en tractieschool uit Eindhoven heeft gisteren in Westkapelle de veelom streden Sherman-tank verplaatst. Met een veertig tons werktank werd de kolos uit het zand van het Noordervroon getrokken. Bij deze operatie braken de beide tracks (rupsbanden). Toen men probeer de tank toch door het zand naar de weg te trekken kwam hij vast te zitten. De mannen van adjudant A. Scheffer, die dagelijks derge lijke karweitjes opknappen, bleken echter nog meer pijlen op hun boog te hebben. Met de lier werd de tank uit zijn netelige positie be vrijd. Met behulp van inderhaast aangevoerde ijzeren platen gelukte het de kolos op de begane weg te krijgen. Eenmaal op de weg moest het volgende probleem het opladen op de truck met aanhangwagen worden overwonnen. Deze truck was 's morgens om drie uur al uit Eindhoven vertrokken. Het leek er eerst op dat dit gevaarte dat de werktank ver voerde de plaats van bestemming niet zou halen. In het zicht van de „haven" bij Biggekerke kreeg de oplegger een klapband. Dit euvel was echter vlug verholpen en vol goede moed togen de „bergers" aan het werk. Adjudant Scheffer vertelde ons dat deze bergingsploeg niets anders doet dan dergelijke karweitjes opknappen. De plichtigen van de ploeg krijgen een op leiding van vier weken. Deze berging vormde voor de soldaten het sluitstuk van de opleiding. En het moet gezegd: zij leverden een huzarenstukje. Met wat moeite kreeg men de tank op de opleg ger. Juist toen de aanwezige persfoto grafen klaar stonden „de plaat" te maken brak er een kabel en gleed het gevaarte weer terug. Een volgende poging sor teerde meer succes. Met de in 1944 ge strande tank op de truck vertrokken de bergers naar het landingsmonument. Het bleek niet gemakkelijk om met de grote truck bij het monument te komen, maar na wat keren en draaien gelukte het. Deze spectaculaire berging trok de nodige belangstelling. Burgemeester Th. de Meester legde het gebeuren vast op de film. Ook overste Potteboom kwam een kijkje nemen bij deze niet alledaagse berging. Wanneer over enige tijd het plateau waarop de tank zal worden ge plaatst klaar is heeft Westkapelle naast het landingsmonument een waardige her innering uit de voor dit dorp aan de dijk zo bange dagen. Goede uitvoering van zangverenigingen SCHOONDIJKE. Onder leiding van de heer A. J. de Klerck gevan Schoon- dijke's gemengd koor en het Meisjes koor van de O.L.School Prinses Irene, in de Ned. Herv. Kerk hun jaarlijkse uitvoering. Opvallend was de frisse zang van het meisjes koor. Heel aardig konk de selectie uit de al oude bundel „Kun je nog zingen, zing dan mee", ge bracht onder de titel „Vergeten liede ren. Ondanks het gebrek aan krachten, voornamelijk mannenstemmen, wist ook het Gemengdkoor het publiek te vergasten op goede zang. Aan deze uitvoering werd door de heer P. v. d. Walle zijn medewerking verleend. Met begeleiding van de heer P. Leenhouts, die op sublieme wijze ook het Ge mengd koor begeleidde, vertolkte hij het Andante uit Mozart's klarinetcon cert. ren veertien bedrijven met een stand aanwezig, onder wie de PZEM, die spe ciale aandacht vroeg voor de transfor mator voor elektrisch witloftrekken. In de morgenuren bestond er volop gelegenheid tot bezichtiging, waarvan dan ook een druk gebruik werd ge maakt. Des middags werd de tentoon stelling officieel geopend door de heer W. Joziasse, voorzitter van de Zeeuw se Groentetelersvereniging, in de af- mijnzaal van het veilinggebouw. Enke le specialisten uit Wageningen, vier he ren van het Instituut voor Tuinbouw techniek, waren in de middaguren aan wezig om met de groentetelers over tal van tuinbouwkundige problemen van ge dachten te wisselen. Dit gebeurde in de trant van „spreekuren". Uit Wagenin gen waren naar Zeeland gekomen de he ren J. v. Aggelen voor kassenbouwpro- blemen. H. R. ten Cate voor berege ning in de tuinbouw, J. Spiekermann voor verwarmingsvraagstukken en J. A. Veerman voor machines en werktui gen. Behalve deze vier heren gaven ook deskundige voorlichting een aantal funk- tionarissen van de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst in Zeeland, alsook de heer Jac. de Jonge als vertegenwoordi ger van de provinciaal voedselcommis- saris, die speciaal is ingevoerd op het gebied van teeltregelingen en erkennin gen. Voorlichting kregen de tuinders ui teraard ook van de vertegenwoordigers van bedrijven die met een stand uit kwamen. In de verschillende stands kon men van alles te weten komen over bij voorbeeld luehtverwarming, zaden, be strijdingsmiddelen, beregening, tuin- bouwgereedschappen, enzovoort. Naar de heer Joziasse nog vertelde gaat het met de uitbreiding van de glas cultuur op Walcheren langzamer dan eigenlijk wel wenselijk is. Het is een ontwikkeling die zeker de volle aan dacht verdient. Advertentie Doe mee aan onze gezellige Punten-prijsvraag. Formulier bij uw winkelier verkrijgbaar. GOES. De afdeling Zuid-Be veland West van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, kwam woens dagmiddag in de Prins van Oranje in Voorjaarsvergadering bijeen. Mejuffrouw I. Oele, landbouwhuis- houdlerares te Kruiningen, sprak over haar reis naar Amerika, waarbij ze ter illustratie dia's ver toonde. Ze legde de nadruk op de totaal andere levensgewoonten en het grote verschil tussen de huis houding en de dagindeling van de Nederlandse en de Amerikaanse vrouw. Mevrouw J. C. van Willigen besprak in het kort de activiteiten van de toneel groep Platogo die in 1958 door de Platte landsvrouwen werd opgericht en sinds dien vele malen met succes is opgetreden. Mevrouw van Willigen besprak eveneens de actie „Opgeruimd staat netjes", die ook in Goes gestart is, en wekte alle leden op hieraan medewerking te ver lenen, wil Nederland zijn spreekwoorde lijk geworden helderheid hoog houden. Mevrouw le Coq-Vogel besprak hierna het werk van de zanggroep. Deze was het afgelopen jaar zeer actief, en ook dit jaar word't het beste beentje voorgezet met o.a. een optreden tijdens de Zee land-Week in Antwerpen. Uit het finan ciële verslag van mevrouw Oele bleek dat er dit jaar een batig saldo van 21 gulden was. De aftredende bestuursleden M. S. Evers-Pauw (.presidente) en me vrouw A. M. Freie- ó'e Graaf werden bij acclamatie herkozen. Als afgevaardigden naar de Provinciale Voorjaarsvergade ring en de Landelijke Voorjaarsverga dering in Utrecht stelden zich beschik baar mevrouw Franssen-v. d. Putte en mevr. M. S. Evers-Pauw. Deze zomer staat o.m. een excursie naar de Batafabrie- ken in Best, een reis naar d'e Zeeland- Week in Antwerpen en een bezoek aan de Nieuwe veiling op het programma. ZIERIKZEE Door het kantonge recht werden gistermorgen slechts en kele overtredingen behandeld. Een zwa re boete kreeg de expediteur M.J.V. uit Zierikzee die 7 december zijn chauffeur met een vrachtauto 8500 kg kunstmest liet vervoeren terwijl het draagvermogen slechts 5000 kg was. De officier van justitie, mr. Andreae, veroordeelde V. scherp. „Voor wie is het voordelig meer te vervoeren dan de auto mag laden?" Hij eiste een boe te van 100 gulden of 20 dagen. De kantonrechter veroordeelde V. ten slot te tot 85 gulden subs. 17 dagen hechte nis met de waarschuwing dat hij bij een volgende overtreding op geen enkel pardon zou behoeven te rekenen. De aannemer C.J.K. uit Zierikzee had op de Grachtweg een wielrijdster - mej. N.P.S. - aangereden. De verdach te verweerde zich met te zeggen dat hij verblind was door een tegenligger die hij de hoofdschuldige van dit ongeval achtte. De officier meende hem toch verantwoordelijk te moeten stellen en eiste 20 gulden of 4 dagen. De uitspraak was conform. WOLPHAARTSDÏJK. Woensdagmor gen reikte de loco-burgemeester van Wolphaartsdijk, de heer J. Knuit, een ere medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, uit aan de heer N de Bokx wegens 40-jarige trouwe dienst bij de Koninklijke Maatschappij De Wil- helminapolder. Deze plechtigheid vond plaats ten huize van de gedecoreerde in tegenwoordigheid van de heren ir. J Minderhoud, R. B. Boelman en B. H. Smits, resp. directeur, adj. directeur en chef van de machine-werkplaats van de Maatschappij.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3