ABBAS AARZELEND NAAR ONDERHOUD GEZOND Halitran Hei harde geslacht DE NATUUR Ontmoeting met Bourguiba en Hassan II Bood Mohammed V roept problemen op Loonpolitiek Faillissement Jansma vernietigd ENGELAND WIL ALLÈÈN VOORDELEN VAN E.E.G.' WEER GEVAL VAN ONTUCHT IN CEL KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS I de winter door! Uit de kerken Franse econoom uit kritiek: ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Verwondering Vervolg van pag. 1 Lawine Met wijsheid Wel nodig? Onder eigen juk NEEM GEEN RISICO: AFFAIRE SOCRATES DOOR DIC N ATE ROBBERTZ Griekse koning ging jacht bekijken Hoofdagent in arrest Wat kapot is Hout of glas. VELPON komt Altijd van pas. in en om uw huis Donderdag 2 maart 1961 Van onze correspondent RABAT. Ondanks zijn dra len en talmen in Spanje heeft Ferhat Abbas toch gisteravond een ontmoeting ge had met president Bourguiba en koning Hassan II van Marokko, een ontmoeting waarvoor men de hoop reeds had opgegeven. President Bourguiba zou namelijk gisterochtend reeds terugkeren naar Zürich en Ferhat Abbas kon niet eerder dan in de late middag Ra bat aankomen. Op verzoek van Ko ning Hassan, die hem daarvoor speciaal een bezoek bracht, en na een gesprek met de speciale afge vaardigde van president Kennedy, Harriman, heeft Bourguiba zijn reis naar Zürich op het allerlaatste mo ment uitgesteld. De motoren van zijn vliegtuig draai den reeds, toen het vertrek werd af gezegd. Gisteravond laat hebben koning Hassan, Bourguiba en Ferhat Abbas hun gesprek gehad over de Algerijnse kwestie. Vermoedelijk zal hierover eerst in de loop van vandaag een com muniqué worden uitgegeven. Men heeft zich zeer verwonderd over het talmen van Ferhat Abbas. Hij zou immers naar Rabat gaan, waar hij de begrafenis van koning Mohammed zou bijwonen. Hij kwam er 24 uur te laat aan. Men vraagt zich af of de oorzaak van die vertraging inderdaad wel het gebrek aan goede verbindingen is, dat officieel wordt opgegeven. Waarschijn lijker lijken redenen van politieke aard. Zoals men weet weigeren de Alge rijnse nationalistische leiders sedert het vliegtuig van Ben Bella in Algerije tot landen werd gedwongen, van Tunesië naar Marokko te vliegen over Alge rijns grondgebied. Daarom was Ferhat FERHAT ABBAS dralen Niet alles was rozengeur en mane schijn. Het afknabbelen van het halve procentje van de overeengekomen loonsverhoging in het grafisch bedrijf bezorgde de bewindslieden van ver scheidene kanten de ernstige waar schuwing, dat al die wetenschappelijke cijfers ook maar betrekkelijke waarde hebben en dat het beleid open moet blijven. Staatssecretaris Roolvink kreeg het advies niet te veel met cijfers ach ter de komma te werken. De regering moet ook meer ver trouwen in het bedrijfsleven hebben, zeiden de afgevaardigden Van Eibergen en Kikkert, min of meer aansluitend op de redenering van drs. Roemers, die van oordeel was dat de gang van zaken geen bijdrage had geleverd tot ver hoging van de verantwoordelijkheid van de werkgevers- en werknemers organisaties. De arbeidstijdverkorting komt als een lawine over ons heen, aldus de li beraal Corver, die graag zag dat de vrije zaterdag inderdaad als vrije tijd wordt besteeed. Het is nu zo, dat men karweitjes het beste op zaterdagoch tend kan laten verrichten, meende hij. De K.V.P.'er Zwanikken noemde het de nieuwste zegening van het sociale beleid, waarvan al zeshonderdduizend werknemers genieten, veertig procent van het aantal dat onder collectieve arbeidsovereenkomsten valt. De vrije za terdag zag hij als een bijdrage „ter be vordering van de persoonlijkheidsont plooiing". Minister Van Rooy zei het nogal nuch ter: „Met de vrije zaterdag mag men doen wat men wil, dus zal een arbeids bureau best iemand aan een uur of drie extra werk mogen helpen". Staatssecretaris Roolvink waarschuw de het bedrijfsleven wijze matiging in de arbeidstijdverkorting te betrachten. Deze zal er zeker in het overgrote deel van het bedrijfsleven komen en het doet niet terzake of dit in één, twee of drie jaar zal gebeuren. Maar de staats secretaris weer erop, dat men in ieder geval rekening zou moeten houden met een blijvende kostenstijging als gevolg daarvan. Aan de S.E.R. is advies gevraagd over het plan om voor jonge arbeiders die avondlessen volgen, een 36-urige werkweek in te voeren. De bedoeling is de inspanning van deze jongeren te verlichten en bovendien het avondon derwijs allengs te verplaatsen naar de dag. Abbas van Tunesië naar Rome ver trokken en vandaar naar Madrid, waar hij de nacht had doorgebracht. Van daar kon hij zo zegt men geen directe verbinding krijgen naar Rabat, weshalve hij naar Sevilla vertrok, van waar hij met een speciaal daartoe ge charterd vliegtuig via Tetuan naar Casablanca zou vliegen. Vandaar zou hij de reis per auto naar Rabat voort zetten. Advertentie Toen president Bourguiba zich bereid verklaard had om op de aankomst van Ferhat Abbas te wachten, besloot de regering van Marokko een vliegtuig ter beschikking te stellen. Daarmee reis den de Algerijnse nationalistische leiders van Sevilla via Tanger naar Rabat. Was deze ingewikkelde reis van Ferhat Abbas wel nodig geweest, zo vragen de Tunesiërs en de Fransen zich af. Wanneer iemand, die zich staatshoofd waant, de begrafenis van een bevriend staatshoofd wil bijwonen, staan er heus voldoende middelen ter beschikking om op tijd te arriveren. Waarom deze ingewikkelde weg? Heeft Ferhat Abbas geprobeerd een ontmoeting met Bourguiba en Hassan te ontwijken en wilde hij eerst alleen met koning Hassan praten voordat hij pas veel later Bourguiba zou ontmoeten? Is hij geschrokken van de verandering die koning Hassan heeft aangebracht in de politiek van zijn vader ten aanzien van Tunesië? Tune sië en Marokko waren de laatste jaren welhaast gezworen vijanden, terwijl onmiddellijk na Mohammeds dood koning Hassan Bourguiba als zijn poli tieke leidsman heeft aanvaard. Heeft Ferhat Abbas getracht tijd te winnen om opnieuw zijn taktiek en zijn standpunt te bepalen? Voelde hij, dat hij niet langer de traditionele tegenstelling tussen Tunesië en Marok ko kon uitspelen? Voelde bij zich na de recente verklaringen van Bourguiba en koning Hassan op sleeptouw geno men naar een gematigder onderhande lingssfeer dan waarop hij gehoopt had? Het zijn vragen waarop slechts iemand antwoord zou kunnen geven die de bijeenkomst van gisteravond had bijgewoond. Eén ding staat echter vast: de dood van koning Mohammed heeft voor Ferhat Abbas de onderhandelin gen met Frankrijk minder aantrekke lijk gemaakt dan zij voor die tijd waren. Vermoedelijk zal de Algerijnse nationalistische leider thans onder het juk door moeten dat hij zelf voor anderen heeft vervaardigd. Neem elke dag uw 2 HALITRAN capsules I Bescherm uzelf en uw gezin metHalitran: Halitran geeft weer stand tegen griep, bronchitis en andere aandoeningen, die nü dreigen) «1-2 oa 60 x xoveel vitaminen als gewone levertraan Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Het Amsterdam se gerechtshof heeft gisteren het per soonlijk faillissement van de heilige dader Jolle Jansma vernietigd. Het hof meent, dat de vordering van driehon derdduizend gulden, die de N.V. So crates zegt te hebben op de heer Jansma, niet vast staat. Het is de eerste keer, dat een der gelijk geluid wordt gehoord van de rechterlijke instanties die zich met de affaire bezighouden. De heer Nic. den Besten, de directeur van Socrates, heeft het geld gegeven om er het pro ject De Heilige Daad in eerste aanleg mee te financieren. De heer Jansma ziet het bedrag niet als een lening of iéts dergelijks, maar als een investering zonder meer. Van die investering zou de Amsterdamsche Bank alles hebben geweten. 136 Adriaen bemerkte niet hoe gauw hij weer alleen werd gelaten. Hij lag in de wapenkamer in een be wusteloze slaap, nadat hij met poe der vermengde wijn had gedronken. Na Joanna's heengaan leken de kamers nog leger en de gangen nog holler. De twee meisjes, die haar gediend hadden wilden niet meer blijven. Alleen Nelleke zorgde nog voor het huishouden en een oude vrouw, die het vuile werk deed. Op een dag ging Simon ook weg. Hij had een andere heer gevon den, waar het leven lichter en blijder was. Hij schaamde zich wel wat om heer Adriaen in de steek te la ten. Vooral toen Michel hem uit schold en hem niet meer wilde aan kijken voelde hij zich ongelukkig. Maar in het leeggeworden huis kon hij het niet langer volhouden. Claes maakte de knecht geen verwijt. Hij gaf hem een ruim handgeld mee en ging dan weer verder met uitzoeken van allerlei voorwerpen, die van zijn moeder geweest waren. Veel was er niet bij waaraan Claes of Arjen bijzonder gehecht waren. De rest moest verkocht worden omdat er geld nodig was. Claes had de hoeve en het land In Zevenbergen van zijn moeder ge- erfd. Van de opbrengst daarvan zou hij voor een deel ook zijn vader moeten onderhouden, die zelve zo goed als niets meer bezat. Het Bergse huis was ook veel te groot om te blijven bewonen. Als het aan de rand van de stad had gestaan, zou Claes geen andere woning hebben willen zoeken. Maar het stond mid den in de stad, niet ver van de Markiezenhof, waar altijd drukte en geloop van mensen was. Berta kon het niets schelen, of ze moest blijven of weggaan. In Bergen zou ze zich toch nooit thuis kunnen voe len. Adriaen liet zich door Berta ver zorgen, na het weggaan van Simon. Hij vond alles goed wat ze voor hem deed en toonde zich op zijn wijze ook dankbaar. Hij sloot zich minder op dan voordien en wandelde nu en dan door de smalle hof, die tussen de muren van de naaste huizen lag. In een der perken bloeiden viooltjes. Op Lodycke was een heel weiland met paarse en blauwe viooltjes be plant geweest. Om deze tijd bloeiden daar ook de madelieven en boterbloe men en er liepen jonge kalveren ach ter de boomgaard. Op het binnen plein was geroep van de jonkers met hun knechten, die valken dresseerden of de veulens lieten draven. Het ver- langen dreef Adriaen de poort uit en de weg op die tussen de landerijen door naar lage hoeven en boerenbe- huizingen liep. De lucht van vers ge ploegde aarde woei hem tegemoet. De avond begon al te vallen toen hij nog langs de heikant zwierf. In zijn moe lijf zinderde het ver driet om al het verlorene, waaraan hij nu weer veel meer dacht dan vroeger. Werktuigelijk liep hij de weg terug naar de stad. Aan zijn huis stond Michel te wachten. Die nam de arm van zijn heer en bracht hem in een vertrek waar een vuur brandde. Adriaen huiverde. Zijn bloed was niet meer te verwarmen. Michel schoof een bankje onder zijn voeten en zette een warme drank naast hem. In het naaste vertrek praatten Claes en Berta met elkaar. De stem van Claes was donker, die van Ber ta licht en gejaagd- Even later kwam zij bij hem om te zeggen dat de pachtboer in Zevenbergen het Mei feest wilde vieren op de hoeve. Claes had gezegd dat het dit jaar achter wege moest blijven omdat vrouwe Joanna gestorven was, maar de boer wilde zijn dienstvolk deze dag van vreugde en vrijheid niet ontnemen. Nu wilden ze weten wat of haar schoonvader er van dacht. Adriaen vond dat de boer gelijk had. Hem ging het niet aan of er in Zevenbergen feest gevierd werd. Het zou toch niet zijn zoals het Mei feest op Lodycke en op Voorhoute, waar vedelaars en kunstenmakers kwamen en alles wat edel was 's avonds onder de parkbomen danste. Berta was verwonderd dat hij zoveel over die feesten praatte, alsof hij er helemaal van vervuld was. Hij bleef er maar over praten en hij droomde er van. Op een dag zei hij tegen Michel dat deze zijn groenfluwelen rok met de zilverboordsels gereed moest leg gen en de bijpassende hozen. Een mantel van fijn laken met zijde ge voerd wilde hij ook aandoen. Zijn zwarte hengst moest gezadeld wor den en Michel mocht hem tot aan de haven uitgeleide doen. Claes was niet thuis toen zijn vader wegreed, na vriendelijk afscheid van Berta te hebben genomen. Over korte tijd ben ik weer terug. Waar gaat ge heen, vader? vroeg ze angstig. De tijd van rouw was nog lang niet voorbij en toch droeg hij feestkleding en hij had een gezicht of hij zich nu al verheugde op allerlei vertier en genoegens. (Wordt vervolgd) NED. HERV. KERK Beroepen: te Middelburg (toez.) a.s. vac. ds. Aalders: G. J. Rijks te Ooster- land. Aangenomen: Naar Nieuw-Lekkerland (wijkgem. dorp): W. Chr. Hovius. kand. te Haarlem, die bedankte voor Achter berg, Boven-Hardinxveld, Elspeet-Ud- del-Vierhouten (tweede pred. pl), Gar deren, Groot-Ammers, Hedel, Kootwij kerbroek, Loon op 't Zand, Nederhemert, Nieuwland-Oosterwijk, Opheusden, Tho- len, Wijngaarden, Zoetermeer (tweede pred. pl) en voor Zuilichem-Nieuwaal. Aangenomen de benoeming tot hulppr. te Sint Jacobi Parochiwier: W. Ooster- wal hulpprd. te Zuidlaren. Aangenomen tot conrector-stafdocent van Kerk en Wereld te Driebergen: Th. Poot te Middelharnis. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Exmorra-Allingawier en Tjerkgaas'c: C. R. Krol, kand. te Sche- veningen. Beroepen te Veendam: E. Haverkamp te Minnertsga; te Roodeschool (bij ac- cl.) P. C. Koster kand. te Pernis. Examens: Aan de V.U. is geslaagd voor het prop. examen theologie J. v. Verseveld te Naarden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Nieuw Beijerland: Chr. van Dam te Rotterdam-z. In het koninklijk paleis te Rabat zijn gisteravond besprekingen ge houden die van het grootste belang kunnen zijn voor de toekomst van geheel Noord-Afrika. Ferhat Abbas, de leider van de Algerijnse nationa listen confereerde er met de Tunesische president Bourguiba en de .nieuwe koning van Marokko, Hassan II. Voor Ferhat Abbas arriveerde werd deze foto gemaakt van Bourguiba (links), de Tunesische minister van voor lichting Masmoudi en koning Hassan H (rechts). Door een abuis is gisteren een verkeerde aflevering van het stripverhaal van Flits Gordon in de courant ver schenen. Wü bieden onze lezers daarvoor onze verontschuldigingen aan en drukken vandaag de goede af. Van onze correspondent LONDEN. De verwarde toe stand van het ogenblik bewijst wel, dat er nog heel wat moet gebeu ren voor Engeland toetreedt tot het Europa van de Zes. Edward Heath, de Britse minister die speciaal is belast met Europese aangelegenhe den, heeft op de conferentie van de W.E.U. in Parijs vrij positieve din gen gezegd over Engelands bereid heid om nader tot de landen van Klein Europa te komen, maar van Franse zijde is de Engelse hou ding al weer „volkomen onvoldoen de" genoemd. De jkritiek werd geleverd door Oli vier wormser, die aan het hoofd van een groep Franse deskundigen in Lon den twee dagen heeft onderhandeld met Britse financiële en economische experts over de problemen van de Zes en de Zeven. Zijn bezwaren komen hierop neer: het voorstel van minister Heath is te vaag en gaat bovendien niet ver ge noeg. Engeland bekeert zich niet ten volle tot Europa. Het wil wel profi teren van de economische voordelen van de E.E.G., maar het wil niet de politieke consequenties daarvan dra gen. „Zolang de Britten niet met zoveel woorden zeggen: „Wij treden toe tot de Euromarkt en wij aanvaarden de politieke en economische spelregels ervan", zal van Franse zijde zeker geen soepeler houding tegenover En geland te verwachten zijn", al dus Wormser. Nieuwe fase De Fransman toonde zich er boven dien zeer gebelgd over, dat hij niet te voren op de hoogte was gesteld van wat Heath in Parijs zou voorstellen. De minister heeft zich na zijn terug keer in Londen gehaast de wrevel van de heer Wormser weg te nemen. AMSTERDAM De koning van Griekenland heeft gistermiddag incog nito een bezoek aan Amsterdam ge bracht. H;j heeft zich op de werf van De Vries Lentsch op de hoogte gesteld van de vorderingen aan het grote jacht, dat daar voor de Griekse marine in aanbouw is. Bijzondere belangstelling toonde hij ook voor de grote demonstra tiewagen van Radio Holland. Het schip wordt uitgerust met uitge breide elektronische apparatuur, zoals radar, televisiezender, richtingzoeker en echolood. NEW YORK (AP). Een postzegel heeft op een veiling te New York 93.000 gulden opgebracht. Zij werd door een handelaar gekocht voor de verza melaar Thomas A. Matthews te Spring field in Ohio. Het kostbare stuk is een 10 centavo- zegel van Honduras, die in 1925 is uit gegeven en naderhand met de opdruk „Areo Correco 25" geschikt werd ge maakt voor luchtpostbrieven. De geveilde zegel is het enige pog be kende exemplaar. Prof. Walter Hallstein, de voorzit ter van de Europese commissie, heeft gisteren in Brussel verklaard, dat de besprekingen in Parijs tussen de Zes en Engeland het begin van een nieuwe fase in de Europese integratie hebben ingeluid. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken toonde zich iets gere serveerder. Dat Engeland de land bouw niet wil betrekken in een even tuele samenwerking met de Zes maakt de zaak wel moeilijk, zo werd gezegd. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Opnieuw is een cellenwicht van het hoofdbureau van politie gearresteerd, omdat bij ontucht met een minderjarige ar restante zou hebben gepleegd. Het is een 51-jarige hoofdagent. Hij is opgesloten in het bureau Raam poort. Het misdrijf heeft hij drie weken geleden met een achttienjarig meis je gepleegd. De zaak is uitgekomen door verhoren, die zijn afgenomen met het oog op het onderzoek te gen een andere hoofdagent, die en kele dagen geleden wegens ontucht met een zeventienjarig meisje werd gearresteerd. Volgens de recherche van het hoofd bureau kan mer, niet zeggen dat de twee cellenwachten van de omgang met arrestanten een systeem hadden gemaakt. Als zij er eerder mee wa ren begonnen, zou het ook eerder zijn uitgekomen. fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiuiiiiiiMi Advertentie Bieslook wordt ook veel in de keuken gebruikt;het is een uiachtig gewas, de smalle pijpblaadjes worden afgesneden en die pleegt men vooral in slaschotels te gebruiken en ook in soep kan men het gebruiken. Het is ook een overblijven de tuinplant; die smalle pijpblaadjes kunnen telkens opnieuw afgesneden wor den. Na het afsnijden zal men dan wel eens een lichte overbemesting geven. 11. „Ziezo. Na de kennismaking met Arie zullen we de bol eens gaan bekij ken, die u voor mij hebt meegebracht!" zei de heer Balein. Hij riep de potvis een onduidelijke klank toe, waarop deze gewillig onder dook. „Ik dacht eerst dat het visserslatijn was. dat potvissentaaltje van u", beken de Kappie, toen zij samen in de richting van de Kraak liepen. „Ik heb ja nooit geweten, dat die beesten zoiets konden! Maar ik laat me ja kielhalen als ik snap, hoe u uit dat geblubber wijs kan!" „Geblubber?" herhaalde de viskundi- ge. „Hoe kunt u dat zeggen! De pot- vissentaal is de hoogst ontwikkelde vis- sentaal die er is, compleet met gram matica en rijmklanken! En zeer muzi kaal! Maar de potvis is dan ook de in telligentste onder de vissen...!" „Hm dacht Kappie. „Dat is me neer Balein's stokpaardje, of misschien kan ik ja beter zeggen, zijn zeepaard je! Die rare zeekakelobbes is wel hele maal van de kaart, zodra het over vis gaat!" Toen fronste hij de wenkbrauwen. „Maar ik snap nog steeds niet wat u op de bodem van de Bonga Tonga Trog wilt zoeken en hoe u daar denkt te ko men...." zei hij hoofdschuddend. „Wel", antwoordde de viskundige. „Ik heb een geluidsinstallatie aan boord waarmee ik spreekoefeningen wil gaan houden bij andere vissoorten. En Arie, de potvis, heeft toegestemd mij bij dit onderzoek behulpzaam te zijn.,.." Terwijl Otto was neergeslagen, toen hii een gesprek tussen Elar en Janosz afluisterde, maakte Distel op zijn eentje een verkenningstocht door het kasteel. Hij wist niet beter, of Otto bevond zich bij Heer Elar en hij had er niet het minste vermoeden van, dat dat inderdaad zo was, doch op een heel andere manier, dan hij zich voorstelde. Zijn omzwervingen brachten hem in de kelders waar een dikke, goed moedige bottelier bezig was een aantal kruiken met wijn té vullen uit reus achtige vaten. „Wel, wel", merkte Distel op, terwijl hij een smakkend geluid maakte, „ge zult hier voorlopig geen gevaar lopen, van dorst om te komen!" De dikke bot telier grinnikte. „Ge zoudt zeker wel eens willen proeven?" Dat was aan geen dovemansoren gezegd en even later liet Distel een grote beker klokkend in zijn keelgat leeglopen. Na een gehoeglijk praatje zette hij zijn tocht voort. „Hm, verder is het maar een dooie boel", mompelde hij, nadat hij een tijdlang door de keldergangen had gedwaald. Hij maakte juist aanstalten om weer naar boven te gaan, toen hij een soort wa penkamer zag. Er was niemand, zodat Distel naar binnen slenterde en alles op zijn gemak bekeek. In een hoek stond een bundel lansen en de muren waren behangen met oude wapenschilden, bo gen en pijlkokers. Nieuwsgierig nam Distel alles op, doch opeens bleven zijn blikken rusten op een oud wapenschild. „Dat is gek", mompelde hij, „dat heb ik meer gezien! Maar waar? Waar?" Het was een groen schild, waarop dria zwarte raven waren geschilderd...

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2