„Zes" in evenwicht door band met Engeland p ROTTERDAM EERT EDUARD FUPSE GELUKSVOGELS VEILIG OP BEGANE GROND Vliegtuig nog niet gevonden IN KORT GEDING VECHT CIRCUS VOOR LANGERE WERKVERGUNNING Vanmiddag al uitspraak lekker en gezond Papoease dominee kwam vijf stemmen te kort België steunt Nederland BRANDWEER REDT JONGEN UIT DRIJFZAND KareiI ZEEEuSCH DAGBLAD fag. 5 VANDAAG NIEUWE RONDE IN POLITIEK GEVECHT CONGRES MUSICI: Salarispeil moet worden verhoogd IN BRITANNIË BRANDSTOF PER BUIS Loemoembavveg in Djakarta Dreun op dak SAHARA HOORT BIJ ALGERIJE BEVESTIGING KRITIEK OP PREMIER „GEEN FRANSEN" Buit verbrand door hitte snijbrander Kleuter onder auto Kappersbediende bekent nog twee zedendelicten Onopgehelderd Dankbaar MR. DE RIJKE IN NW.-GUINEARAAD Verwachte herrie bleef uit Lamgeschrokken levensverzekering Dief kwam klagen over diefstal - lUw. i februari 19ul Eigen nieuwsdienst ARIJS. Vandaag wordt in de Franse hoofdstad een nieuwe ronde gestreden in het gevecht om een aan vaardbaar evenwicht tus sen de Westeuropese poli tieke machten en hun economische belangen. Strijdperk is ditmaal de ministerraad van de Westeuropese unie, een politieke organisatie waarin zowel de zes landen van de E.E.G. als Groot-Britannië zijn vertegen woordigd. In het bijzonder zal men spreken over de aanbeveling die de assemblee van de unie in november van het vo rige jaar met algemene stemmen heeft gegeven: laat de Britse premier deel nemen aan alle voorkomende politieke conferenties van de regeringsleiders van de Zes en laten de Zes en Enge land gaan onderhandelen over toetre ding van dit land tot de drie Europese gemeenschappen, E.E.G., Euratom en E.G.K.S. Nieuw leven Naar verluidt hebben de Britse pre mier Macmillan en de Duitse bonds kanselier Adenauer vorige week in Londen niet alleen besloten de West europese unie nieuw leven in te bla zen. Zij zouden ook eensgezind van oor deel zijn dat de ministers van buiten landse zaken van de zeven landen van de W.E.U. de mogelijkheid van een top conferentie van de zeven regerings leiders moeten bestuderen. Als een dergelijk voorstel van Duitse of Britse zijde wordt gedaan, zal de Nederlandse minister van buitenlandse zaken. mr. Luns, dit uiteraard krachtig steunen. Hij heeft zich op 10 februari in Parijs heftig verzet tegen niet op integratie gebaseerd regelmatig poli tiek overleg tussen de regeringsleiders van de Zes. Hij meent dat de prak tische bezwaren van een dergelijke vorm van overleg althans tot op zekere hoogte zouden worden opgeheven, als men Engeland erbij zou betrekken. Nederland Dr. Van Houten, de staatssecretaris van buitenlandse zaken, heeft woensdag in de Tweede Kamer nog eens het Ne derlandse standpunt duidelijk naar vo ren gebracht. Hij zei toen dat de Ne derlandse regering de politieke band tussen Groot-Britannië en het vaste land van Europa die de W.E.U. be lichaamt. het belangrijkste aspect van het bestaan van deze organisatie acht. „Voor de toekomst van Europa is de band met Engeland van het grootste belang. Hij levert het politieke even wicht op dat voor een land als Neder land van wezenlijk belang moet worden geacht", zo zei dr. Van Houten, die mi nister Luns in Parijs vergezelt. België Uit Brussel wordt gemeld dat de Bel gische minister van buitenlandse zaken Wienv de door de assemblee van de W.E.U. aanbevolen associatie van En geland en de Zes zal steunen. Volgens het Belgische ministerie van buiten landse zaken heeft België altijd een toenadering tussen Engeland en de Zes gewenst, zowel od politiek als op eco nomisch gebied. Het meent echter dat de geest en de letter van het verdrag van Rome (E.E.G.) moeten worden ge eerbiedigd. Frankrijk De Franse delegatie zal zich waar schijnlijk gereserveerd tonen jegens de aanbeveling tot inschakeling van Groot- Britannië, zolang de Britse regering zich niet bereid verklaart tot volledige aansluiting bij de Zes. Het Westduitse standpunt dat het in de eerste plaats aankomt op de politieke wil en dat de rest dan wel komt. deelt men in Pa rijs niet. Amerika De wijze waarop de kaarten in de Europese samenwerking tenslotte zul len komen te liggen, zal waarschijnlijk mede worden bepaald door het man daat waarmee Averell Harriman als reizend ambassadeur van president Kennedy vandaag in Europa aankomt. Harriman zai vanavond zijn Euro pese besprekingen beginnen tijdens een diner met Macmillan in Londen. Ver volgens zal hij president de Gaulle, bondskanselier Adenauer en de Ita liaanse premier Fanfani in hun hoofd steden ontmoeten. In Parijs zal hij voorts overleg plegen met de perma nente afgevaardigden in de Noordat- lantische raad. In elk geval tot elf maart blijft Harri man in Europa, Het staat nog niet vast of hij dan al naar Washington zal terug keren. Het voorgenomen gesprek tus sen Fanfani en Adenauer is uitgesteld tot na de besprekingen met Harriman. Op de vliegbasis Leeuwarden drinken de piloten van de veronge lukte straaljagers een borrel op de goede afloop. Links de heer T. G. de Jager, die in een weiland bij Zwagerveen terechtkwam en rechts de heer J. H. Küper uit Schildwolde. Hij kwam op het dak van een huis in Leeuwarden terecht, waar hij bleef hangen aan een televisiemast. Hij was tijdens het hele ongeluk kalm gebleven. Daar op dat dak be leefde hij echter zeer benauwde ogenblikken, omdat hij last heeft van hoogtevrees. Hij excuseerde zich bij de bewoners voor het on gerief dat hij hen bezorgde. UTRECHT ,,Het beroep van mu sicus wordt te laag gewaardeerd. De salarissen van de orkestmusici zijn in genen dele in overeenstemming met de eisen, die aan hun beroep worden gesteld." Dat is de inhoud van de re solutie die zaterdag is aangenomen aan het slot van het congres van de leden der Nederlandse symphonie-orkesten. Het congres was van mening, dat het salarispeil der orkestleden aan zienlijk moet worden verhoogd, daar bestendiging van de tegenwoordige si tuatie catastrofale gevolgen zou heb ben voor het muziekleven in ons land. Volgens de voorzitter van het Con gres, de heer Charles Bavelaar, ligt de verantwoordelijkheid voor de sala rispositie van de orkestleden bij de overheid en niet bij de stichtingsbe sturen. Met herinnering aan de vele rappor ten die in de loop der jaren zijn sa mengesteld zei de heer Bavelaar, dat er groot verschil bestaat tussen het doel. dat de overheden zich hebben gesteld en de middelen die zij aan wenden. Hij pleitte voor vereenvoudiging van de classificatie en voor een salaris peil, dat gelijk is aan dat van het middelbaar onderwijs. Tenslotte deed de heer Bavelaar een dringend beroep op de rijksoverheid middelen ter beschikking te stellen, waardoor andere overheidsinstanties worden overtuigd van de wens van het departement van O.. K. en W. verbe tering te brengen in de huidige toe stand, waarin tachtig procent van de orkestleden beneden de 8500 gulden maximaal betaald wordt. Van onze correspondent LONDEN De Britse regering zal samenwerken met particuliere fir ma's die Groot-Britannië willen voor zien van een net van buisleidingen voor het binnenlands vervoer van ben zine, petroleum, olie, gas en zelfs steenkool. De minister voor de ener gievoorziening bereidt een wet in die richting voor. Vervoer per buisleiding is de goed koopste manier om massagoederen op hun bestemming te krijgen. Langs be staande spoorwegen, wegen en kana len zal nu een net van dergelijke lei dingen worden aangelegd. Samenwerking tussen de particu liere firma's die de buizen zullen leg gen, en de regering is onvermijde lijk omdat de regering de grond be schikbaar moet stellen. De kosten zijn zeer hoog. Een buisleiding van twintig centimeter doorsnee kost 11.000 pond per strekkende mijl van zestienhon derd meter, maar de vervoerscapaci teit is dan ook ongeveer 2750 ton per etmaal. Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM Met een groot aantal ladders en tientallen meters touw heeft de brandweer zaterdagmid dag de veertienjarige Gerrit Loenen uit Amsterdam weten te bereiken. De jongen was op een uitgestrekt opge spoten terrein in Nieuw-West ver zeild geraakt en dreigde in het drijf zand weg te zinken. Van ladders en touwen bouwde de brandweer een brug van 75 meter naar hem toe. De knaap kwam ver stijfd van de kou uit de blubber te voorschijn. De brandweermannen waren onher kenbaar. Ze zaten van onder tot bo ven onder de modder. DJAKARTA (Reuter). Kolonel Su- marno, gouverneur van Djakarta, heeft voorgesteld een straat in Djakarta ,,Loe« moembaweg" te noemen. In de bewuste straat wonen veel regeringsfunctionaris sen. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN. De F86K Sabre, die vrijdagnacht na een botsing met een andere straaljager boven Leeuwar den in noordelijke richting verdween, is nog steeds niet gevonden. Het toe stel is vermoedelijk neergestort in de Lauwerszee of in de Waddenzee. De beide vliegers de dertigjarige eerste luitenant T. G. de Jager uit Bergum en de 24-jarige tweede luitenant J. Kü per uit Schildwolde die hun toestel len met hun schietstoelen hebben ver laten en ongedeerd zijn neer gekomen, zijn volgens deskundigen twee van de grootste geluksvogels uit de luchtvaart geschiedenis. Ook de familie S. Kalma te Weidum is door het oog van de naald gekropen. Terwijl de leden van het gezin rustig lagen te slapen boorde de Hunter zich in de grond in een weiland een paar honderd meter van hun huis. Zij merk ten pas dat er iets aan de hand was, toen een groot aantal nieuwsgierigen toestroomde. De piloten daargelaten, is de familie Van Zuiden in de Menno van Coehoorn- straat te Leeuwarden nog het hevigst geschrokken. Het gezin wend midden in de nacht uit bed gejaagd door een dreun op het dak. De bewoners klommen ont steld op het dak en vonden daar de pi loot van de Hunter, verward in zijn parachute en de televisiemast. Met een kop koffie is de eerste schrik tot bedaren gebracht. Een dochter van de heer Van Zuidam had een lichte shock opgelopen. De piloot van de Sabre kwam neer op een stuk land in de buurt van Zwager- veen. Omwonenden ontfermden zich over hem. Vau onze correspondent PARIJS Vrijwel gelijktijdig hebben gisteren twee Tunesische bladen melding gemaakt van het ophanden zijn van een direct gesprek tussen de Gaulle en Fcrhat Abbas, de leider van de Algerijnse regering in ballingschap. Het in het Frans verschijnende dagblad la Presse meent te weten dat: 1 sedert meer dan een maand reeds A rechtstreeks in het geheim onder handeld wordt tussen Frankrijk en het Algerijnse vrijheidsfront; 2 in april een conferentie zal worden gehouden tussen de Gaulle en Ferhat Abbas om het toekomstige statuut van Algerije te bespreken; 3 in een zeer nabije toekomst als bekroning van de ontmoeting tussen de Gaulle en de Tunesische president Bourguiba de Franse regering Ben Bella in vrijheid zou stellen en zou over dragen aan de Marokkaanse regering, wier gast hij was toen zijn vliegtuig werd onderschept en hij gevangen werd ge nomen. Deze drie punten worden bevestigd door wat het Tunesische weekblad Afrique Action schrijft, dat nauwe rela ties met de Tunesische regering onder houdt. Dit blad meent echter te weten, dat de ontmoeting tussen de Gaulle en Ferhat Abbas reeds in maart zal plaats hebben. „Om de Frans-Tunesische betrekkingen in betere banen te leiden", aldus la Presse, „zou Frankrijk bereid zijn om Tunesië een lening toe te staan van bijna tweehonderd miljoen gulden en een scha devergoeding betalen van dertig miljoen gulden voor de verliezen, die Tunesië ge leden heeft in Frankrijk als gevolg van de devaluatie van de Franse franc. Ver der zou Frankrijk bereid zijn een oude schuld van Tunesië aan Frankrijk, groot dertig miljoen gulden, te laten vallen." Hoe moeilijk de komende onderhande lingen echter zullen worden, blijkt uit een communiqué, dat de Algerijnse natio nalistische regering gisteren heeft uit gegeven naar aanleiding van uitlatingen van premier Debré, die in de afgelopen dagen tweemaal heeft verklaard dat Frankrijk de Sahara wel zou prijsgeven. In dit communiqué zeggen de Algerijn se nationalistische leiders het volgende: „Op het ogenblik dat de gehele wereld wacht op het begin van de Frans-Alge rijnse onderhandelingen heeft de Franse eerste-minister het nuttig geoordeeld een reis naar de Algerijnse Sahara te maken, gedurende welke hij in openlijke verkla ringen kolonialistische slagzinnen op het thema „Sahara, Frans grondgebied" ge bezigd heeft." „De Algerijnse Sahara is een onver brekelijk deel van Algerije. Het is een gebied, waarover het Algerijnse volk zijn soevereiniteit zal moeten uitoefenen, zoals over de rest van het nationale grondgebied. Zijn bewoners kunnen slechts Algerijnen zijn en geen Franse burgers." „Aan de andere kant probeert Frank rijk zich in de Sahara te handhaven onder het voorwendsel dat het de om liggende landen een kans wil bieden om deel te nemen aan de exploitatie van de bodemschatten. Dat plan is een manoeu vre die in de Sahara een nieuw Katanga zou scheppen." „Het handhaven van de Franse macht in de Sahara zou een deel van Afrika in onvrijheid doen voortleven en de kolo nialistische uitbuiting en onderdrukking zou er voortduren." Van onze correspondent STOLWIJK. Bij het forceren van een brandkast in het kantoor van de Coöperatieve Landbouwvereniging te Stolwijk hebben inbrekers ongeveer tien duizend gulden aan bankbiljetten ver brand. Het geld werd vernietigd door de grote hitte van de snijbrander. Een groot deel van de buit (er lag 26000 gulden in de kast) ging daardoor hun neus voorbij. De inbraak werd zaterdagmorgen ont dekt. Het bleek toen dat de inbrekers de brandkast met een snijbrander hadden geopend door gebruik te maken van gas flessen, die in een schuur van de coöpe ratie lagen. De directeur en zijn gezin, die boven het kantoor sliepen, hebben van de in braak mets gemerkt. Om van de straat af niet gezien te worden schermden de on bekenden het licht van de snijbrander af met een deksel. Een tweede brandkast in het kantoor lieten zij onaangeroerd. Hierin zat een bedrag van vijfduizend gulden, bestemd voor het uitbetalen van de salarissen. Van onze correspondent TREEBEEK. De vierjarige Johan Limbeck uit Treebeek is zaterdagmorgen in zijn woonplaats doodgereden door een achteruitrijdende vrachtauto. De chauffeur had van tevoren geke ken of de weg vrij was. In de tijd, die hij nodig had om in te stappen en te starten liep het jongetje met een autoped onder ö'e auto. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. De 39-jarige kap persbediende G.J.L. die enige uren na zijn arrestatie bekende de achtjarige Marcel Nivard' te hebben vermoord, heeft bij latere verhoren nog twee ge vallen van ontucht met minderjarige jongens opgebiecht. Hij is zaterdagmor gen voor de officier van justitie geleid en vervolgens in het huis van bewaring opgesloten. Het onderzoek in deze zaak is nog lang niet afgesloten want de zedenpolitie wil 's mans verleden nauwkeurig onder de loep nemen om te zien of hij wellicht nog meer op zijn kerfstok heeft. Veler gedachten gaan thans weer uit naar de tot dusver onopgehelderde ver dwijning van de negenjarige Hansje Flo- rie uit Kralingen, die sedert 14 april 1955 wordt vermist. Commissaris J. A. Kwast, ehef van de kinder- en zedenpolitie, bevestigde dat L's verleden zeer zorgvuldig wordt nage gaan. Het zou echter zeer voorbarig zijn zo zei hij in dit stadium reeds con clusies te trekken omtrent bepaalde, on opgehelderde misdrijven. Hoezeer de Rotterdamse burgerij en in het bijzonder d'e ouders van jeugdige kinderen zich opgelucht voelen nu de po litie er in is geslaagd de aanvankelijk zo mysterieuze verdwijning van Marcel Ni vard tot volledige klaarheid te brengen, moge blijken uit de vele brieven die de kinder- en zedenpolitie te Rotterdam al heeft ontvangen van ouders die van hun dankbaarheid getuigen voor de snelle arrestatie van de kappersbediende L. Kant uit eigen bezit heet de tentoon stelling, die van vandaag af tot 24 mei in museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam wordt gehouden. De expositie geeft een overzicht van de kantsoorten en haar geschiedenis. Aan de glaszijde van de bestaande zwemzaal in het sportfondsenbad te Delft zal een overdekt school- en instruc- tiebad worden gebouwd. De bassinrand van het huidige bad wordt met 60 cm verhoogd en in de rand zal een overloop- goot worden aangebracht. Eduard Flipse ontvangt de Van Oldenbarneveltpenning uit handen, van burgemeester Van Walsum, die de onderscheiding noemt: „Een bewijs van erkenning voor een leven van harde arbeid." Van een onzer redacteuren "D OTTERDAM. Eduard Flipse, dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, heeft zater dagavond in de Burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis ter gelegen heid van zijn 65ste verjaardag uit handen van de burgemeester, mr. G. E. van Walsum, de Oldenbarne veltpenning ontvangen. Dit is de hoogste onderscheiding die de ge meente Rotterdam haar burgers kan aanbieden. De oorkonde, die de penning verge zelde, spreekt van waardering voor Eduard Flipse als toonkunstenaar en van zijn verdienste als dirigent. De Burgerzaal was geheel gevuld met genodigden, bij wie tal van vertegen- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vanmiddag om vijf uur zal de vice-president van de Haag se rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, al uitspraak doen in het kort geding van het Russische staatscircus tegen de staat. Zaterdagmorgen diende dit geding, dat, zoals de landsadvocaat jhir. mr. G. Advertentie Eigen nieuwsdienst HOLLANDIA. De namen van twaalf van de zestien verkozen leden van de Nieuw-Guinearaad (de gouver neur zal er nog twiaalf benoemen) zijn thans bekend. De verkiezingen zijn overal rustig verlopen, odk in Hollan dia, waar de toestand eind vorige week even spannend dreigde te worden. In de hoofdstad van Nederlands Nieuw- Guinea waren de verkiezingscampagnes zo fel geweest (een Papoea en een Ne derlander stonden als belangrijkste kandidaten tegenover elkaar), dat het stadsbestuur het niet uitgesloten acht te dat het tot botsingen zou komen. Daarom werd de politie versterkt en is de brandweer op de achterhand gehou den. Het viel tenslotte allemaal nogal mee. Na een bijzonder spannende strijd werd mr. J. O. de Rijke, advocaat in Hol- landia. in de raad gekozen. Hij kreeg 1.490 stemmen, slechts vijf meer dan zijn grote tegenspeler, de papoese do minee Mori Muzendi. De spanning, die in Hollandia heeft geheerst, is te wijten aan het feit dat de verkiezingen daar een week hebben geduurd, aldus de Nieuw-Guinea-koe- rier. Het blad, dat er op wijst dat het bij de stembussen maar op drie dagen de eerste en de laatste twee druk is. geweest, vervolgt: ,,De nadelen van verkiezingen van een week lang zijn maar al te duidelijk. Hollandia dat onder normale omstandig heden al veel lijkt op een heksenketel ontwikkelde zich nu tot een heksenketel op kooktem-peratuur. Er kwam geen eind aan de verkiezingscampagnes. De verkiezingscomité's vroegen zich voort durend af welke groepen nog moesten stemmen en dan kwam er een nieuwe golf van propaganda los met een con- currentie-element dat niet prettig aan deed. Er is alles voor te zeggen om bij volgende verkiezingen voor de stedelij ke districten een kortere termijn vast te stellen. Het zal de harmonie in de samenleving ten goede komen". Tot de gekozenen behoren de heren Jouwe en Kasiepo. ROTTERDAM. Een knal. en daar lag het pasgeboren kalfje. De jongens die het op een afstand, zogezegd voor hun ogen zagen gebeuren, staakten gis termiddag aan het Toepad meteen hun voetbalmatch en verontwaardigd over zo veel wreedheid belden zij onverwijld „negenvier", het hoofdbureau van politie. Met loeiende sirene stoof de politieauto naar het aan het voetbalveld grenzende erf. Inderdaad lag daar een pasgeboren kalfje, levend en wel. De zorgzame boer had het diertje daar neergelegd om het te laten genieten van de warme voorjaarszon. Ja, die knal had hij ook gehoord. Zelfs wist hij waar die knal was verwekt: in het nabije jeugdhuis waar een meisje nogal onvoorzichtig een gaskachel had wil len ontsteken Met een blos van schaamte hebben die voetballers de politie en de onthutste boer hun verontschuldiging aangeboden voor de ongerechtvaardigde argwaan en de nodige opschudding! BOXTEL. Door een aanrijding op de rijksweg te Boxtel is in de nacht van zaterdag op zond'ag de 22-jarige mej. J. van den Langenberg uit Boxtel om het leven gekomen. Drie anderen werden gewond. Mej. Van den L. zat bij haar ver loofde, L. uit Chaam, achter op de motor. Toen L. inhaalde werd hij aangereden door een achteropkomende bestelauto. Jan Cottaar schreef pocket over Olympische Spelen 1960.Vol foto's en anecdoten. Stuur briefkaart met 24 ct. extra aan postzegels aan Amstieven, Postbus 1072, A'dam en u ontvangt het boekje franco thuis. W. van der Does opmerkte niet zozeer door het circus zelf was aangespannen, maar door de Nederlandse en Duitse impresario's. Dat ik tegen de impresa rio's moet optreden, heb ik gemerkt aan de ouverture van publiciteit in de. ze zaak, zo zei mr. Van der Does. Wel visa De Haagse advocaat, mr. G. Reddin- gius, optredend voor het circus, stelde o.m.: Het verlenen van visa voor de tijd van drie weken heeft de indruk ge wekt, dat er ook geen bezwaren tegen zouden bestaan als het circus langer dan één week in Nederland zou optreden. Nu blijkt een werkvergunning te worden geweigerd, terwijl de visa doorlopen. Mr. Reddingius vond het een zotte toestand. Een wereldberoemd circus, dat iedereen wil zien. is in Nederland, alle medewerkers hebben een verblijfs vergunning voor drie weken, maar het circus mag slechts één week optreden. Hij vroeg mr. Slotemaker zodanige maatregelen te gelasten, dat het cir cus alsnog een werkvergunning krijgt. Of dat nu een verlenging van het op treden in Rotterdam zou zijn dan we] een optreden in een andere gemeente, wilde mr. Reddingius in het midden la ten. Als er maar opgetreden kan wor den, want nu betekent het beleid van de overheid een grote financiële strop. Wet van 1934 De landsadvocaat mr. Van der Does betwijfelde sterk of de rechter bevoegd is de regering bevelen te geven in zo'n typische beleidszaak als hier aan de or de Is. Een dergelijk bevel is alleen mo gelijk, zo stelde hij, als de regering te gen de wet ingaat. Hier is juist het te gendeel het geval: het beleid van de minister van sociale zaken steunt op de wet arbeidsvoorziening van 1934. De feiten zijn anders dan de dagvaar ding ze weergeeft, aldus de landsadvo caat. Hij overhandigde mr. Slotemaker een aantal stukken, waaruit blijkt dat de Russen hun visa op 14 februari op het Nederlandse consulaat-generaal te Hamburg hadden gekregen. Op die da tum was de Russische ambassade in Den Haag schriftelijk ervan op de hoogte gebracht dat het circus een werkvergunning voor één week zou krij gen. Op 15 februari liet minister Van Rooij, dat eveneens schriftelijk weten aan de Nederlandse impressario de heer J. Kersten. De verlening van visa en van een werkvergunning zijn twee heel verschil lende zaken, zei mr. Van der Does. Hij gaf als voodbeeld die landen, waarvoor men geen visum nodig heeft, maar wel degelijk een werkvergunning. Zo is het in ons land trouwens ook. Nederlanders De heer Kersten heeft zelf om een werkvergunning voor één week voor Rotterdam gevraagd zo vertelde de heer J. G. Schumacher, ambtenaar van het departement van sociale zaken, die door de vice-president als getuige werd ge hoord. De heer Schumacher heeft alle voorbesprekingen met de heer Kersten gevoerd over de komst van het Russi sche circus. De definitieve aanvraag voor een werkvergunning was voor één week, omdat het circus op 2 of 3 maart in Keulen moest optreden. In de voor besprekingen had de heer Kersten wel gevraagd welke mogelijkheden er wa ren voor een langer optreden van het circus in ons land. De heer Schumacher lichtte ook de voorwaarden toe, waaronder buiten landse circussen worden toegelaten Over het algemeen moeten zij Neder landse musici in dienst nemen. Dat is van het Russische circus niet verlangd omdat het maar een week zou blijven Mr. Reddingius twijfelde er aan of hier ook niet andere motieven in het spel waren nl. het bijzondere karakter van de muzikale omlijsting van het cir cus. Nee, zei de heer Schumacher. Ne derlandse musici kunnen ook Russische muziek spelen. „Niet klagen De details rondom het circusconflict kwamen uitvoerig ter spreke: van de binnenskamers aan de minister ver strekte adviezen tot aan de werkgele genheid in Rotterdam toe. Mr. Red dingius gaf de pers nog een veeg uit de pan, die een „verdraaide berichtge ving" over het conflict zou hebben ge geven. Hij bleek daarmee bij mr. Slo temaker aan het verkeerde adres. Wan neer u of de impresario's de kranten verkeerde inlichtingen geven, behoort u achteraf niet te klagen, zei hij scherp. woordigers van het gemeentebestuur. Flipse's naaste medewerkers, zijn orkest leden, talloze goede vrienden, mede strijders voor het R.Ph.O. en vele andere belangstellenden brachten de dirigent een staande ovatie. Professor dr. Eduard Reeser schetste de moeilijke omstandigheden, waar onder Flipse zijn leven lang heeft moeten werken. Prof. Reeser, die zijn lichte wrevel over het nog steeds niet gebouwde Rotterdamse Concertgebouw niet onder stoelen of banken stak, noemde de ruimte waarin Flipse in Rotterdam moet werken een aanflui ting en hij voegde daaraan toe, dat de carrière van de jarige pas echt begint wanneer hij zijn concerten kan diri geren in het Concertgebouw, dat eens in Rotterdam zal verrijzen. „Laaiend geestdriftig voor zijn werk, spontaan, tyranniek, eigengereid, grof, teder, gewone hartelijkheid van mens tot mens, onverbiddelijk, dit alles in één", zo schetste professor Reeser de 65-jarige Eduard Flipse. Burgemeester Van Walsum sprak zoals hij het zelf noemde in antwoord op deze rede enkele aanvullende woorden: „De toekenning van de Van Olden barneveltpenning is een bewijs van erkenning voor een leven van harde arbeid, een bewijs van erkentelijkheid van de gehele Rotterdamse samen leving." De burgemeester greep de gelegen heid aan over het Concertgebouw het volgende te zeggen: „De gemeenteraad van Rotterdam beseft de betekenis van een Concertge bouw. De financiering is verzekerd, de plannen liggen klaar, de beslissing ligt echter in banden van de centrale over heid. Het wachten is op de rijks- goedkeuring. Waarom dan nog geaarzeld? De re gering wil overspanning in de bouw activiteit voorkomen. Zij wil een periode van overbesteding vermijden en zij doet dat in het algemeen belang. Dat is niet te veroordelen. Het is nief billijk de regéririg de schuld te geven, wanneer de beslissing ten gunste van het bouwen van een concertgebouw niet snel genomen wordt. Wanneer de Rotterdamse samen leving overtuigd was van de belang rijkheid van deze bouw, dan zou in geval van een keuze tussen het concert gebouw en een ander project, het con certgebouw er komen". Mr. H. N. Wakkie, sprekend namens het bestuur van de stichting Rotterdams Philharmonisch Orkest, bepleitte de materiële erkenning van de plaats van het R.Ph.O., gelijk aan die van het Residentie-Orkest. „Als zowel het ver langen naar het Concertgebouw als ook dat naar de erkenning van het orkest zijn vervuld, zal dat de mooiste kroon zijn op het hoofd van Eduard Flipse," aldus mr. Wakkie. Eduard Flipse dankte in eenvoudige, spontane woorden voor de hem toege kende onderscheiding. „Ik aanvaard graag de last die mijn vriend Reeser mij op de schouders legt", zei hij. Alle aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid Eduard Flipse en zijn vrouw geluk te wensen. Het gemeente bestuur zorgde ervoor, dat er op de feestelijke gebeurtenis geklonken kon worden. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Op het bureau War moesstraat heeft gisteravond een zes tienjarige jongeman aangifte gedaan van de diefstal van een bromfiets, die hij zelf had gestolen. Vorige week donderdag meldde iemand van Werkspoor dat zijn brom mer, die hij die dag in de fietsenstal ling had gezet, was verdwenen. Twee agenten, die gisteravond in de binnen stad surveilleerden, zagen het rijwiel staan in de passage naast de Bijenkorf en namen het mee naar de Warmoes straat. Even later kwam een jonge man, naar later bleek een bankwerker van Werkspoor, aangifte doen. Na een verhoor bekende hij de brom fiets donderdag zelf uit de fietsenstal ling te hebben gestolen. Gistermiddag was hij er met een vriendje op gaan rijden. Advertentie TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT 2 O gulden De 49-jarige motorrijder P. C. lieveling uit Loosduinen is zaterdagmorgen in Den Haag om het leven gekomen bij een aan rijding met een autobus. Crédit Foncier de France stelt over I960 een dividend voor van frs. 4,21 (v.j. fris. 3,82) netto. Bovendien zal aan een op 26 april te houden buitengewone ver gadering van aandeelhouders worden voorgesteld de nominale waarde van d« aandelen te verdubbelen tot frs. 35.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5