„Schouwen-Duiveland is ideaal voor industrievestiging" Het is prettig wonen Zierikzee Toeristen en Fruit G. v. Weelden van Smit en Bolnes RECREATIE: DE WESTHOEK... Geleidelijk Doorwerken Gemeenschap Terrasje Pag. 45 INDUSTRIENUMMER ZtcUWSCH DAGBLAD CHOUWEN-DUIVELAND wordt gekenmerkt door een welda dige rust zonder gezapigheid", verklaart de heer G. van Weelden, bedrijfsleider van de Smit en Bolnes N.V. Het was in Kinderdijk, op het kantoor van L. Smit Zn., dat ik een gesprek had met de heer Van Weelden. Deze man, besliste gebaren en een scherp getekend gezicht, geeft de indruk over een grote mate van energie en rustig zelfvertrouwen te be schikken. De achtergrond van ons gesprek was een sfeer van zake lijkheid en efficiency: géén overbodige woorden. Door het raam kijkend zag ik loodsen en kranen. Toen ik in Kinderdijk aankwam: loodgrijze hemel met daaronder de bedrijvigheid van de rivier en de als wachtposten gegroepeerd staande molens. TN DEZE sfeer van traditie en werk. lust groeide hij is Alblasserdam- mer de heer Van Weelden op. En binnen niet al te lange tijd zal hij Zierikzeeënaar zijn, bedrijfsleider van de motorenfabriek van Smit en Bolnes, de eerste grote industrie op Schou- wen-Duiveland die aan het einde van dit jaar in gebruik zal worden geno men. „Zierikzee is een unieke plaats om te wonen, er is rust en sfeer en het biedt voldoende mogelijkheden door de nabijheid van de prachtige West hoek", zet hij uiteen. „Waarom gaat u zich, als bedrijf, nu juist in Zierikzee vestigen?" „Om dat we in Kinderdijk geen arbeiders konden krijgen; die denken we in Zeeland wel in voldoende mate te zullen vinden. Bovendien hadden we het plan om de speciale pro- duktie van dieselmotoren te schei den van de overige produktie, Zie rikzee is erg gunstig gelegen door de mogelijkheden van het vervoer te water; het diepe vaarwater. En als de vaste oeververbinding er is, over enkele jaren, dan wordt heel Schouwen-Duiveland ideaal voor de vestiging van industrie." Ij1 VEN denkt hij na en dan betoogt -*-1 hij: „Ik zou het verschrikkelijk dom vinden wanneer Schouwen-Dui veland geïndustrialiseerd zou worden met een intensiteit als die van de Randstad Holland. Er moet tussen Vlissingen en Rotterdam recreatiege bied blijven bestaan. Ik geloof wèl dat Schouwen-Duiveland industrie kan gebruiken, maar het proces zal zich zeer geleidelijk moeten voltrekken. Wanneer iets overvoerd wordt kunnen ongelukken niet uitblijven." Vervol gens, pratend over Zierikzee; zegt hij snel: „Voor Zierikzee heb ik eén wens, namelijk dat er geen eenzijdige in dustrie komt waardoor de welvaart heel kwetsbaar kan worden." Ik maak aanstalten om te vertrekken. Hij ijs beert door de kamer en gaat weer zitten. TVTA een sigaret opgestoken te hebben merkt hij op dat hij zo graag nog enkele woorden zou zeggen over de verhouding tussen werkgever en werk nemer. Na lange tijd gezwegen te heb ben komen zijn woorden. „De vloek en de negatieve kanten van de in dustrie worden tegenwoordig door de sociale visie en het open oog hier voor, van vele werkgevers, sterk ge reduceerd. Ik hoop dat de huidige arbeiders dat hun kinderen ook zul len inscherpen." Hij wacht even en zegt dan met nadruk: „Laat de jonge arbeider beseffen dat het in het belang is van het individu zowel als van het gehele volk dat hij zich inzet met elke gave die hem gegeven is «oor het behoud van de huidige gunsti ge economische en sociale struc tuur." De heer Van Weelden laat er op volgen: „Ik bedoel niet dat je je moet overwerken, nee.... gewóóndoorwerken ü-hiiiïtrü-iïïrliii-ti-trtrü-ütcüirk-trüti-tcCrü-k-ti-k-trfr-frttïr&trüichictrbiï-ictrü-kirkitü'bi'rk-ii-tsïitrit TS HET PRETTIG wonen in Zierik- zee? Een vraag die steeds meer mensen zich zullen stellen, naarmate de industriële bedrijvigheid ga at toe nemen. De vestiging van nieuwe be drijven impliceert ofschoon een groot gedeelte van de arbeidskrach ten uit de bevolking zal worden ge- recruteerd dat er bepaalde deskun digen mee komen die in Zierikzee zullen moeten gaan wonen. De vraag nu, of het prettig wonen is in Zierik zee kan met een volmondig ja worden beantwoord. De „leefbaarheid", een term die de laatste tijd veelvuldig wordt gebruikt, is zeer beslist goed te noemen. De recreatiemogelijkheden zijn uitermate groot. Heeft Zierikzee als stad door haar historische schoonheid, de gemoedelijkheid der bevolking, de geografische ligging ten opzichte van overig Schouwen-Duiveland zodat men in een wip aan de stranden van de Westhoek is, of in de karakte ristieke dorpjes van het eiland al een grote bekoring, ook de culturele status is voor een gemeente met 7100 Het is marktdag en de klanken van carillon en draaiorgel waaien uit tussen de eilandbewoners die hun inkopen doen inwoners opvallend goed te noemen. Zierikzee heeft als eeuwenoud cen trumstadje geestelijk en cultureel steeds een taak vervuld waardoor het tevens een hechte gemeenschap is ge bleven. De Zierikzeese Muziekschool is een kenmerkend voorbeeld hier van. Ook de Zeeuwse Volksuniver siteit, hoewel geen specifiek Zierik zeese aangelegenheid, organiseert het gehele jaar door tal van evenementen die op een hoog peil staan. Op het gebied van het onderwijs heeft Zie rikzee een naam hoog te houden. De Lagere Technische School bijvoor beeld heeft een reputatie te verliezen, een reputatie die door de hele pro vincie wordt erkend. De stad beschikt over een middelbare school: het Prof. Zeemanlyceum. Verder zijn er twee Muloscholen, een openbare en een christelijke, een lagere landbouwhuis- houdschool en een Rooms-Katholieke, christelijke en openbare lagere school en een BLO-school. In godsdienstig opzicht is de bevolking zeer verdeeld, een staalkaart van de verhoudingen in heel ons land. Er is een Rooms- Katholieke, Nederlands-Hervormde, Gereformeerde, Christelijk-Gerefor- meerde en Lutherse kerk en de Gere formeerde Gemeente. Degene die wil winkelen kan ook in Zierikzee terecht. De vorig jaar gehouden Zimito, Zierikzeese Midden standstentoonstelling, heeft wel be wezen dat de middenstanders van deze gemeente hun mannetje staan. Wie er nog aan mocht twijfelen mits hij niet vraagt wat redelijker wijs slechts van een stad als Am sterdam of Den Haag verwacht kan worden dat het in Zierikzee ge zellig wonen is, moet dan maar eens op een donderdag in de zomer op een terrasje aan de markt plaats nemen. Het is marktdag, en de klanken van draaiorgel want er is een pierement in Zierikzee en carillon waaien uit tussen de men sen van het eiland die hun inkopen doen. Het is een belevenis die men niet licht zal vergeten: de buitenlandse toeristen weten dit al! Misschien zal een sportbeoefenaar nog vragen: Zierikzee, woonstad? Zal hij gerustgesteld zijn als er verteld wordt dat er een prachtig zwembad is, moderne sportvelden en alle mo gelijkheden voor watertoerisme zijn en de aanleg van een jachthaven op korte termijn zal worden verwezen lijkt? WESTENSCHOUWEN, de „kustge- meente" van Schouwen-Duiveland gaat een goede toekomst tegemoet. In de eerste plaats is het het toeris me dat deze gemeente een belangrij ke bron van inkomsten biedt en gaat bieden. De aantrekkingskracht die de streek de Westhoek op de va- cantiegangers uitoefent dankt het in hoofdzaak aan de oneindige variatie in natuurschoon: bossen, duinen en zee. Mondain amusement, of kermis vermaak zal men er echter tever geefs zoeken. De inwoners zeggen: „onze gasten komen voor de rust en de stilte van de natuur." Overigens is het de vraag of, wanneer de vaste verbinding met het Westen een feit zal zijn, en grote aantallen dagjesmensen langs Schouwens kus ten neer zullen strijken die rust ge handhaafd zal blijven. Op het ogen blik zijn het evenwel nog steeds de „weekenders" die de toon aangeven en de hoofdmoot vormen van de be zoekers. En daardoor domineren in het zomerseizoen nog steeds zomer huisjes, tenten en caravans in een verder ongerepte natuur. Vooral de kampeerterreinen verheugen zich in een grote bloei. En het zijn de hotelhouders, en niet de eigenaars van de „campings", die soms uiting geven aan de vrees dat de verwachte stroom dagjesmensen de vaste kern van gasten zal verdrin gen. Staan de hotelhouders een beet je sceptisch tegenover de komende snelle verbinding met de Randstad, zo niet de fruittelers van de Westhoek. De fruitteelt is een tweede in het oog lopend facet van Westenschouwens economische bedrijvigheid. En zij die het weten kunnen zijn van mening dat door betere vervoersmogelijkhe den dichter bij de afzetgebieden de kleinfruitteelt een enorme uitbrei ding staat te wachten. De meest gekweekte vruchten zijn thans de appels, dan volgen peren, pruimen en zwarte bessen. Jonge bedrijven in opkomst zijn bij uitstek te vinden in het nieuwe fruitgebied „De Lage Zoom" te Haamstede. Zeker is dat de fruitteelt in deze streek evenals het toerisme een grote toekomst heeft. De heer G. van Weelden is de toekomstige bedrijfsleider van de nieuwe fabriek die binnen kort in Zierikzee zal verrijzen. Op 2 maart zal de eerste paal in de grond worden geslagen van deze motorenfabriek die een duidelijke manifestatie is van de komst van de industrialisatie op Schouwen-Duiveland. In een ge sprek dat een onzer redacteuren met de heer Van Weelden had zette deze uiteen welke de mo tieven waren die Smit en Bolnes er toe dreven een bedrijf op Schouwen-Duiveland te vestigen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 53