OP EILAND THOLEN: Goede ontsluiting van wegen, snelle verbindingen met randstad en België Act ie woonKiimaat Uitdragen DE industrie kijkt natuurlijk ook naar het woonklimaat. Ook in de ze richting wordt hard gewerkt aan een verandering in gunstige zin. Al le gemeenten hebben sportterreinen of plannen daarvoor zijn in de maak. De zaalaccommodatie in de verschil lende plaatsen wordt ook steeds meer aangepast aan de zich wijzi gende omstandigheden. Vrijwel alle percelen zijn voorts aangesloten op het waterleiding- en elektriciteitsnet. Vertrouwen Pag. 43 INDUSTRIENUMMER ZEEUWSCH DAGBLAD H. HET EILAND Tholen is een specifiek agrarische streek. Dat is een niet te miskennen feit. Maar het is op Tholen precies als in andere gebieden: voor de land arbeider komt er steeds minder werk. Op het eiland Tholen is dan ook een werkgelegenheidspro bleem ontstaan. De pendel op lange afstand neemt in deze streek onrustbarende vormen aan. Het behoeft daarom geheel geen verbazing te wekken, dat op het eiland Tholen een commissie werkgelegenheid in het leven is geroepen. En deze commissie zoekt intensief naar mogelijkhe den om die werkgelegenheid te bevorderen. Vanzelfsprekend worden de kansen voor industrie vestiging onder de loep genomen. Weliswaar houdt de commissie zich niet daadwerkelijk bezig met het aantrekken van industrie, maar toch onderzoekt zij de mo gelijkheden tot industrievestiging. En mogelijkheden liggen er on getwijfeld op het eiland Tholen- De commissie werkgelegenheid, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de gemeentebesturen, de werk gevers, de werknemers, de midden stand en de landbouw, ziet als een zeer belangrijke taak van haar werk goodwill te kweken voor het eiland Tholen als streek. Daarnaast geeft de commissie voorlichting, doet ze on derzoekingen, en stelt rapporten sa men. /"WERIGENS treedt de commissie in geen enkel opzicht in de rech ten van de gemeentebesturen, die hun eigen belangen moeten beharti gen. De belangen van de streek wor den als streek naar buiten uitgedra gen. En dat is een uitermate belang rijke zaak. Om nog even bij de werkzaamhe den van de commissie te blijven: een streekrapport is verschenen, waar van de gegevens op wel zeer origi nele wijze zijn verkregen, nl. via hearings, die op de dorpen zijn ge houden. Met name voor de industrie staat er nu een belangrijk rapport op sta pel, een rapport over de pendel en het arbeidspotentieel op het eiland Tholen. In dit rapport wordt beoogd de mogelijkheden voor de industrie te belichten met betrekking tot het arbeidspotentieel, dat op het eiland aanwezig is. Met andere woorden: in dit rapport zal aangetoond worden, dat er in de streek voldoende arbei ders zijn, die van de industrie kun nen profiteren. Het moet mogelijk zijn (en het is ook noodzakelijk) de pendel op lan ge afstand enigszins de kop in te drukken. Dat kan niet in één jaar, want om de ontwikkeling van de streek in nieuwe banen te leiden zijn een aantal jaren nodig. TJET mag best eens gezegd worden: op het eiland Tholen worden gro te activiteiten ontwikkeld. Als eer ste kwam de streek met een eigen tentoonstelling „Dit maakt Tholen". BRUISENDE ACTIVITEIT BURGEMEESTER W. J. VAN DOORN activiteit tering vatbaar. Een vurige wens ia altijd nog een dam vanaf Gorishoek naar Yer-»'-- De commissie laat niets na om goe de woningen voor de arbeiders te krij gen. De recreatie voor het eiland Tholen vormt eveneens een belang rijke factor. Langs de boorden van. de Oosterschelde liggen er volop mo gelijkheden, voor de sportvissers en voor de zeilers. De aanleg van kam peerterreinen met beperkte bunga- lowbouw moet mogelijk zijn. Ook in deze sector worden genoeg activitei ten ontwikkeld. Als streek wordt nu deelgenomen aan het werk in V.V.V.- verband. Het ligt voorts in de bedoe ling van de commissie om op korte termijn een aantrekkelijke brochure samen te stellen, waarin op de mo gelijkheden, die op het eiland aan wezig zijn, wordt gewezen. En ook wordt overwogen om een midden standsdag te organiseren. Burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet, voorzitter van de commissie werkgelegenheid eiland Tholen, met wie wij over al deze problemen een onderhoud hadden voegt er een persoonlijke wens aan toe: de samenstelling van een ma quette, waarop de mogelijkheden van het eiland nader worden aangeduid. De maquette moet komen op de ve le industrie-tentoonstellingen en ver der zal voor veel voorlichtingsmate riaal gezorgd moeten worden. De commissie Werkgelegen heid doet al het mogelijke om de mogelijkheden van de streek onder de aandacht te brengen van vele instanties. De goodwill is al in grote mate aanwezig. Nu nog wat industriële bedrij vigheid. Een bescheiden begin is gemaakt met de industrie vestiging. En als er een schaap over de dam is Al met al kan de toekomst van het eiland Tholen met vertrouwen te gemoet worden gezien. De pendel op lange afstand vormt nog wel een be nauwende zaak, maar na verloop van een aantal jaren wordt toch wel verwacht, dat er meer arbeidsplaat sen zullen komen. Deze expositie werd een groot suc ces en kreeg navolging met soortge lijke tentoonstellingen in Breskens en in Goes. En uit Tholen is ook mede de stimulans gekomen voor het organiseren van de Zeeuwse week in Antwerpen. Volop activitei ten dus, die reeds een flinke dosis goodwill hebben gekweekt. Ook de neringdoenden in de streek zelf gaan zich wat breder oriënteren. Vele middenstanders hebben de laat ste tijd heel wat geïnvesteerd ter uitbreiding van hun bedrijven. Maar voor de meesten vormt het een han dicap, dat zij in een gesloten bebou wing zitten. En nu deze bedrijven de laatste jaren veel geld in hun be drijven hebben gestoken, durven zij in feite niet nog meer investeren om hun bedrijf over te plaatsen naar de industrieterreinen. Al moet daar wel onmiddellijk aan toegevoegd worden, dat ook in deze situatie een veran dering ten goede komt. De commissie trekt zelf geen in dustrie aan, zoals gezegd en spreekt geen voorkeur uit voor een bepaalde gemeente. Alleen de mogelijkheden worden onder de aandacht gebracht voor de industriëlen. Maar de indus trie moet zelf de mogelijkheden trach- nillllfilllllllllllillllllllllilllllllHlllllllllllllllillllllllllllillllKIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllHI Een nijvere Thoolse dame uindt volop werk in de banketfabriek van De Waal in het stadje Tholen. Zij werkt met plezier in de pakafdeling. ten uit te buiten. Uiteraard gaat dan de primaire belangstelling naar de kerngemeente Sint Maartensdijk. De aanwijzing tot kern van Sint Maar tensdijk is op het gehele eiland met vreugde begroet. Het gehele eiland zal ongetwijfeld mee kunnen profi teren van de ontwikkeling van de kern St. Maartensdijk als deze ont wikkeling maar een gelijkwaardige aanpassing biedt voor de streek als geheel. De industriëlen zullen binnenkort geconfronteerd kunnen worden met de mogelijkheden op Tholen. De commissie heeft tenminste het plan om hen uit te nodigen voor een oriëntatiebezoek aan het eiland. Dit zal op korte termijn gebeuren. NIJVERE HANDEN Dat Tholen een achtergebleven ge bied zou zijn is beslist onjuist. De ontsluiting van de wegen is dank zij de herverkaveling uitstekend, het eiland beschikt over een modern ge outilleerde haven in Sint Annaland, waardoor het vervoer per as en per sphip tal van mogelijkheden in zich bergt. Bovendien is de ligging van het eiland Tholen ten opzichte van de randstad Holland en België uiter mate gunstig. Wie wil nog beweren, dat Tholen achteraan komt? De ver binding met de andere delen van ons gewest is nog wel voor verbe-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 51