ST. MAARTENSDIJK trekt een nieuwe jas aan Kerk w/H gids en rustpunt zijn Het is zonder meer duidelijk dat de industriekern St. Maar tensdijk een belangrijk jaartje tegemoet gaat. Wie ten minste kennis maakt met de plannen die op stapel staan, en waarvan verschillende bestedingsklaar liggen, die zal met het oog op de toekomstige ontwikkeling geen spoortje bezorgd heid meer kunnen opbrengen. Bekijkt men daarenboven de ontwikkeling zoals die in de na-oorlogse jaren heeft plaats gevonden, dan moet gesproken worden van een indruk wekkende gedaanteverwisseling. RESTAURATIE SPORT HAVEN STAALKAART Het aanzien van de plaats laat zich nu reeds niet meer vergelijken met de situatie van 1945, en hoewel het waar mag zijn dat dit voor vele dor pen en steden zal gelden, St. Maar tensdijk is toch naar verhouding wel bijzonder krachtig aangepakt. Een van de meest sprekende expo nenten van deze ontwikkeling mag wel de monumentale technische school genoemd worden, die als mil joenen-project sterk de aandacht heeft getrokken. Terecht is St. Maar tensdijk trots op deze school. P)E excentrische ligging ten spijt is St. Maartensdijk met vaart bezig een nieuwe jas aan te trekken. De faciliteiten die voor een industrie kern gelden hebben reeds effect ge had in de vorm van twee industrieën die het resultaat zijn van initiatie ven die door de bevolking zelf zijn ontplooid. Wat de naaste toekomst betreft staan een serie werken op stapel die het aanzien van het dorp aanzienlijk zullen verfraaien. naar het industrieterrein in de Pluim- pot. De aanbesteding heeft nog niet plaatsgevonden omdat het een en an der afhankelijk is van de vraag of het werk in D.A.C.W.-verband uitge voerd kan worden. De oude haven gaat dus verdwij nen, maar gezien de rommel die waarschijnlijk een broedplaats is voor ratten en ongedierte, zal wel nie mand een traan" wegpinken als straks de eerste werkzaamheden een aan vang nemen. 7N DE eerste plaats is daar de restauratie van het gemeente huis. Dat deze restauratie hoogst noodzakelijk is laat zich eerst goed verstaan als men de huidige situatie in ogenschouw neemt. Men zou het gemeentehuis zoals het er op het ogenblik bijstaat eerder verslijten voor een onbewoonbaar verklaarde woning dan voor een trots monu ment. Maar daar gaat naar alle waar schijnlijkheid zeer binnenkort ver andering in komen. De „stal" zal worden uitgemest en uitgebroken en in oude glorie en nieuwe luister her rijzen. De plannen liggen kant en klaar, maar de aanbesteding hangt nog af van het fiat van Monumenten zorg. Maar als het eenmaal zover is zal de zaak grondig worden aangepakt. De kledingindustrie, die aan de rech terkant in de oude kleuterschool is gehuisvest gaat dan verdwijnen. Dit pand zal worden uitgebroken en her schapen worden in een functionele ruimte voor de secretarie en voor de dienst Openbare werken. Voorts komt er een aparte secretariskamer en op de bovenverdieping de zaal voor het college van B. en W. Het midden stuk, dus het eigenlijke gemeente huis, zal een zuiver representatieve functie krijgen. Hier treft men dus straks aan een ontvangsthal, de raadszaal en de burgemeesterska mer. Tenslotte zal het pand links vermoedelijk de bestemming krijgen van politiebureau. Vermeldenswaard is voorts dat het front van het mid dengebouw weer als een trapgevel zal worden opgebouwd. TJET DERDE punt dat wij onder uw aandacht willen brengen is vooral voor de jeugd van het groot ste belang. Bestedingsklaar ligt een plan voor de aanleg van een sport veldencomplex. Een plan dat waar lijk niet benepen van opzet is. De be doeling is nl. dat er twee tennisba nen en drie voetbalvelden worden aangelegd, met inbegrip van de ge hele accommodatie. Te verwachten is dat van deze werken een belang rijke stimulans zal uitgaan voor de uitbouw van het plaatselijke sport en verenigingsleven. We gaan onverdroten door met het opmaken van de St. Maartens- dijkse inventaris. Als vierde punt noemen we een plan voor de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie. Dit plan ligt al twee jaar bestedings klaar, maar de vertraging hangt sa men met de vraag of het systeem Pasveer wellicht voor St. Maartens dijk uitvoerbaar zou zijn. Dit sy steem is belangrijk goedkoper dan de geijkte vorm, maar daar staat te- XfAAR met de beschrijving van de ze ingrijpende restauratie zijn we op geen stukken na aan het eind van ons latijn. Een tweede plan, dat bestedings klaar ligt, en waarvoor de goedkeu ring van Economische Zaken reeds werd verkregen, betreft het dempen van de oude haven. We mogen bijna zeggen van de „vuilnisbelt". De man nen van de „klapbank", die dagelijks het wel en wee van St. Maartensdijk bespreken, zullen tegen het najaar een gigantische afleiding krijgen, wanneer de werkzaamheden naar men hoopt een aanvang nemen. Het dempen van deze haven houdt Verband met de aanleg van een weg Met zijn gemeente trekt ook bur gemeester D. C. Bouwense een nieuw jasje aan. „Het wordt een goed jaartje voor Smerdiek" zegt de bur gemeester optimistisch. genover dat het alleen geschikt is voor de kleinere bevoikingsagglome- raties. Maar hoe het ook zij, men heeft goede hoop dat ook dit werk nog van 't jaar een aanvang zal kun nen nemen. De aanleg van een nieuwe haven met loswal aan de Gorishoek, uit te voeren in samenwerking met Scher- penisse, mag hier niet onvermeld blijven. Deze haven, die in hoofd zaak als' handelshaven is gedacht voor het verschepen van agrarische, maar wellicht ook van industriële producten, zal ook als jachthaven dienst kunnen doen. waarmee de re creatie een belangrijk steunpunt zou krijgen. In elk geval moet dit pro ject gezien worden als vervanging van de oude havens in St. Maartens dijk en Schërpenisse. Voor het oude centrum van Smer- diek staan ook enige wijzigingen op het programma. Het ligt in de bedoe ling dat de Oosterscheldestraat en de Jacoba van Beierenstraat over de Westvest doorgetrokken zullen worden naar het oude centrum. Een paar oude panden die in verband met deze werkzaamheden zulien moeten verdwijnen zijn in betrekkelijk ver vallen staat en zullen dus geen be lemmering van betekenis vormen. Ook deze werkzaamheden hoopt men nog dit jaar te kunnen uitvoeren. Alles bij elkaar levert St. Maar tensdijk een staalkaart van de meest uiteenlopende plannen op, die boven dien op zeer korte termijn uitgevoerd zullen worden. Alle hoop is er dus op gevestigd dat het een goed jaartje wordt. Ove rigens is men reeds gewoon geraakt aan ingrijpende veranderingen. Wij noemden reeds de technische school, maar in dit verband kan ook gewezen worden op het dempen van de Oost- vest, een werk dat twee en een halve ton vergde en dat vorig jaar werd opgeleverd, en voorts de vestiging van de industrieën. Betreffende het aantrekken van nieuwe industrieën kan natuurlijk in dit stadium niet meegedeeld worden. Vast staat evenwel dat de „diplo matieke. betrekkingen" stevig onder houden worden en dat er in geen geval reden is tot enige vorm van pessimisme. Integendeel, alles wijst er op dat men met het oog op deze ma terie goede hoop mag koesteren. Pag. 37 INDUSTRIENUMMER ZEEUWSCH DASBLAD De kerk neemt in de Zeeuwse gemeenschap een belangrijke plaats in. Voor velen is de kerkgang het hoogtepunt van de zondag. De kerken houden zich ook intensief bezig met de veranderingen, die in de toe komst ongetwijfeld nog veel aandacht en tact zullen vragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 45