Douane Carnaval Belgen as van Gent grensplaats met eigen karakter Toenemende belangstelling Concentratie van industrie van indüslrie voor Zeeland Grooischeepse allures Aantrekkelijk voor vestiging en uitbreiding industrie van Hoogtepunten DE pendel vertroebelt het voerh Grensgemeente Belgische overheersing P«g. 33 INDUSTRIENUMMER ZEEUWSCH DAGBLAD Sas van Gent zal men zich vergeefs tls dorp voorstellen. Het plaatsje heeft grootscheepse allures, waarvan bovenstaande foto een overtuigend beioijs levert. Het is geen zeldzaamheid als hier Lïberty-schepen van 10.000 ton komen laden en lossen. SAS VAN GENT. Een op somming van de industriële be drijvigheid van Sas van Gent zal voor velen in Nederland een openbaring zijn. Deze plaats is n.l. volop in dustriegemeente. Het bevol kingstal (4439) is het afgelopen jaar met 155 vooruit gegaan. Procentueel wil dit zeggen dat Sas van Gent tot een van de snelst groeiende gemeenten van Zeeland behoort. Er zijn twee suikerfabrieken, een meelfabriek, een fosfaat- fabriek, een glasfabriek en een machinefabriek. Voorts textiel industrie, een ijzergieterij, een machinefabriek en opslagplaat sen en silo's van de Noord Bra bantse Chr. Boerenbond. Voe- lijke verschuiving te zien gegeven. Voor de oorlog werkte in de indus trie voor twee derde gedeelte Bel gische arbeidskrachten. Aan die Belgische „overheersing" is na de oorlog een eind gekomen, hoewel ook nu nog een belangrijk percentage van ide arbeidskrachten uit België komt. uitbundig carnavalsfeest wordt ge vierd, hoogtepunten van zotternij en volksvreugde. Wie in Sas van Gent „carnaval" zegt, spreekt een tover formule uit, maar de toverstaf ver mag hij niet te hanteren. Dat is n.l. alleen weggelegd voor mensen, die met een soort losbandig gemak het toonloze jasje uit kunnen trekken dat tot de uniform van de dagelijkse sleur behoort. Dit geheim is de inwoners van Sas van Gent bij uitstek bekend. ER IS SPRAKE VAN een steeds toenemende belangstelling van de kant van ondernemers voor vestiging van bedrijven in Zeeland, niet alleen in de aangewezen kernen, doch ook daarbuiten, waar prijzenswaardige particuliere initiatieven tot belangrijke resultaten hebben geleid. Wij hebben de overtuiging, dat werken en maat regelen door de overheid ondernomen de aantrekkelijkheid van Zeeland voor de vestiging van nieuwe en uitbreiding van bestaande bedrijven zullen kun nen verhogen en richten, wat onze provinciale taak betreft, daarop ons streven. (Ged. Staten van Zeeland! in hun schrijven bij de aanbieding van de ontwerp-begro- ting 1961 aan Prov. Staten) Hoogtepunt van de week is in de ze douaneplaats de dinsdagse markt, wanneer enorme rijen geparkeerde Belgische auto's de straten en kaden vullen. Onze zuiderburen, aangetrokken door de „vriendelijke" prijzen, zwer men over de markt uit en er worden goede zaken gedaan. Overbodig is het welhaast op te merken dat dan ook de café's tjokvol zitten. De bijna spreekwoordelijke grauw heid van typische industriesteden, zal men in Sas van Gent vergeefs zoeken. De plaats heeft een fraai centrum en de bevolking heeft zoals trou wens overall in Zeeuwsch-Vlaanderen een zuidelijk-gemoedelijke inslag. Er is een soort losheid en een ge mak in de dagelijkse omgang. Het is het klimaat waarin jaarlijks een loosheidsbeeld van Zeeland niet geringe mate. Momenteel be draagt het aantal pendelaars van deze provincie uit naar Brabant of de havengebieden van Rotterdam en Dordrecht een kleine driedui zenddat is meer dan de bij het Distriktsbureau voor de Arbeids voorziening geregistreerde arbeids reserve. BURGEMEESTER DEN BOER Bewind over Belgen gén we bij deze opsomming nog de ververij „Het Spectrum", dan is het duidelijk dat hier een con centratie van industriële bedrij vigheid gevonden wordt, die in de Zeeuwsch Vlaamse kanaal zone een belangrijk woordje meespreekt. Sas van Gent, grensgemeente van Nederland, heeft met z'n snel groei ende industriële bevolking uiteraard met een woningprobleem te maken. Elke dag komen er nog aanvragen voor woonruimte binnen. In 1960 kwamen 59 woningen gereed en op het ogenblik zijn er 76 in aanbouw. Maar daar staat tegenover dat de ze plaats, evenals Sluiskil, een be langrijke aderlating zal moeten doen in verband met de kanaalplannen. Vijftig woningen zullen ten offer moeten vallen, maar ook hier rekent men zonder meer op de toewijzing van een vervangend bouwvolume. Het mag wel nauwelijks verwonde ring wekken dat tien procent van de bevolking de Belgische nationaliteit heeft. Sas van Gent is nu eenmaal van oudsher een invals- en uitvals- poort geweest met een sterke uitwis seling van beide nationaliteiten. Overigens heeft het bevolkingspa- troon na de oorlog een opmerke- Een verontrustend verschijnsel noemde een van de ministers deze pendel kortgeleden. Dat kan niet worden ontkend. Al zijn wij met be trekking tot de toekomst niet onder steboven van dat getal van driedui zend, verklaarde nog onlangs hoofd- inspekteur-direkteur K. v. Dijk. Wij hebben de stellige zekerheid dat ve le pendelaars bij nieuwe en voldoen de werkgelegenheid in Zeeland de pendel vaarwel zullen zeggen en dus in eigen „land" hun boterham zoe ken. Wij leiden dit af uit het feit dat tal van dagelijkse-heen-en-wéer-reizi- gers elders een huis is aangeboden, maar dat zij dit hebben geweigerd om de eenvoudige reden dat zij in Zeeland wensten te blijven wonen. De binding aan de Zeeuwse bodem is dus bijzonder groot. Komen er ge gadigden voor een vestiging in Zee land informeren in Middelburg dan kan hen de garantie worden gege ven van een arbeidspotentieel dat naast het bestaande in klare cijfers geregistreerde aanbod uit de pende laars kan worden „getrokken". Sinds verleden jaar is de stand van de werkloosheid in Zeeland al veel gunstiger geworden. Stonden er in januari 1960 nog rond 4000 man als reserve ingeschreven, de vorige maand was dit aantal gedaald tot ruim 2700, waarbij vermeld moet worden dat de strukturele werkloos heid in Zeeland gehalveerd werd (van 1400 naar 700). De hoop is aan wezig dat bij vestiging van nieuwe ondernemingen in het Zeeuwse ge west de werkloosheid nog verder zal dalen. Naar de heer Van Dijk ons vertelde bestaat er een toenemende interesse van bedrijven buiten Zee land voor deze provincie. Over de aard van de industrieën konden geen mededelingen worden verstrekt, maar de belangstelling alleen al zegt reeds genoeg.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 41