Vissersvloot verlaat 5 of 6 april de Veerse haven Voorzitter M. Siereveld: Vechten voor onze rechten C.H.-gemeentebestuurders kregen goede „lessen" Mellcproduktie op Schouwen stijgt regelmatig Commissaris der Koningin 12 V2 jaar ere-voorzitter Brandweer in Zierikzee heeft nieuw materiaal GEEN SENTIMENTEEL AFSCHEID Bert Haanstra verfilmt de uitvaart Ziekte en doocl CJ.V.-weekend in Goes Studenten mee op laatste vaart Ledenvergadering van christelijke school Jaarvergadering Vissersver. D.E.L. Bezorgdheid over visserijschool kraó door *^eeland Herv. gemeente-avond in Kapelle Binnenkort nieuwe akties ten bate van de sporthal Fropaganda-avond chr. besturenbond Kweekscholieren met feestavond Bijenteelt achteruit in Zws-Vlaanderen Goed jaar voor de weegbrugvereniging Rede van burgemeester mr. H. Rijpstra De heer Zee voor C.M.M.C.: Eervol ontslag ir. Box Zeelanddag van K.V.P. Muziekconcours in Zaamslag Huisvlijttentoonstelling in 's Gravenpolder weer een succes Maandag 27 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 ARNEMUIDEN. „De vissers vloot zal op 5 of 6 april de haven van Vee re voorgoed verlaten", al dus de voorzitter van de vissers vereniging „Draagt Elkanders las ten", de heer M. Siereveld, in de zaterdag in het verenigingsgebouw „De Arne" gehouden jaarverga dering. Zaterdagmorgen heeft een van de vissersschepen een bezoek gebracht aan de nieuwe haven in Colijnsplaat. Tijdens dit bezoek is de vissers de datum van vertrek meegedeeld. Dit bezoek, waar ook de burgemeester van Arnemuiden, de heer A. Hack, bij aanwezig was, heeft ertoe geleid dat er vermoede lijk veranderingen zullen worden aangebracht in de meervoorzienin- gen van de schepen. Niet de lengte van de schepen zal be palend zijn voor de ligplaats maar de bolderafstand. Wanneer alle schepen in de haven liggen afgemeerd, zal door Rijkswaterstaat worden bekeken wat de beste oplossing is. Hiertoe zullen de bol derafstanden van elk schip worden op gemeten. Indien het nodig mocht blij ken. zullen de palen, die nu op dertien en vijftien meter zijn geplaatst, worden verzet. Het is de bedoeling de schepen, die eenzelfde bolderafstand hebben, bij el kaar te leggen. De palen zullen dus zo danig worden geplaatst dat zij corre sponderen op de bolderafstand. Met de aanleg van de strekdam zal worden be gonnen. Zinkstukken hiervoor liggen reeds klaar. Het plaatsen van een mist hoorn is aangevraagd. Honderd procent De vissers hebben van rijkswaterstaat de verzekering gekregen dat, als op 5 april de haven in Veere dicht gaat, de nieuwe haven kant en klaar zal zijn. Een van de vissers die de haven heeft bezocht verklaarde: „Het viel me hon derd percent mee!" In deze jaarvergadering was ook de heer Bert Haanstra aanwezig, die zo als bekend, de sluiting van het Veer se gat in kleuren zal verfilmen. Hij VToeg hiervoor de medewerking van de vissers, die op een nader te bepa len datum in convooi door het gat naar buiten zullen varen. De camera mensen gaan voorop met de Veerse reddingboot. Fanfare Ook is het de bedoeling dat de fan fare voor Bert Haanstra geen on bekende bij de „uittocht" het Zeeuwse volkslied zal spelen. Senti mentaliteit zal zoveel mogelijk worden vermeden. Als datum voor het afscheid, dat aan de vissers zal worden gegeven door het Veerse gemeentebestuur, werd zaterdag 1 april bepaald. Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael vond dat het niet gepast was de visserij, waaruit Veere gegroeid is, met stille trom te la ten vertrekken. Hij meende echter dat dit afscheid niet sentimenteel moest zijn maar in de geest van „het ga je goed." De vissers zullen met hun echtgenotes door het gemeentebestuur in het vere nigingsgebouw worden ontvangen. Na KAPELLE. Op de maandelijkse ver gadering van de Hervormde mannenver- eniging heeft de arts W. H- ter Haar uit Biezelinge gesproken over de vraag stukken rond ziekte en dood, gezien van uit de Christelijke visie. Een zeer goede discussie, volgde op dit onderwerp. De leiding van de bijeenkomst berustte bij de heer I. J. de Groote; de bijbelinleiding werd verzorgd door de heer Jac. Cab- boort. GOES De provinciale commissie van de C.J.V. in Zeeland organiseerde een ka derweekend, waaraan werd deelgenomen door jongeren uit Brabant en Zeeland. Het weekend werd gehouden in het kerk gebouw van de Vrij Evang. gemeente en het thema voor de bijeenkomsten luidde: „Leven met elkaar". De voorzitter van de provinciale commissie, ds. P. L. Wape naar uit Grijpskerke wees in zijii ope ningswoord op het feit, dat het C.J.V. heel eenvoudig met deze dingen bezig wil zijn. „Wat jullie van dit weekend meenemen moet je aan de gemeenschap ten goede laten komen." De districts secretaris, de heer J. Sinke hield een in leiding over het onderwerp: „Het pro gramma op onze club", waarop een dis cussie volgde. De eerste dag werd be sloten met een dagsluiting door de heer L. Everste uit Oudelande. Zondagmorgen werd de kerkdienst bijgewoond van de Vrij Evang. gemeente en in de middag uren werd in discussiegroep gesproken over het probleem van leiding geven. De heer Th. Wijtman te Middelburg sprak het slotwoord van het kaderweekend, dat uitstekend geslaagd mag worden ge noemd. een toespraak van de burgemeester zal een visserijfilm worden vertoond. Ook bij dit afscheid zal de fanfare zijn me dewerking verlenen. ARNEMUIDEN. De Utrecht, se studentenvereniging Colle gium Studiosorum Veritas heeft in een brief aan de vissersver eniging D.E.L. verzocht de laatste vaart van de schepen uit Veere naar Colijnsplaat te mogen mee maken. De studenten willen op deze manier uiting geven aan hun medeleven met de gedu peerde vissers. Enkele vissers bleken hier wel voor te voelen en verklaarden zich bereid de studenten mee te nemen. Personenauto botste op stilstaande wagen 's-HEER ARENDSKERKE. Een per- sonenauto, bestuurd door de heer N. de R. uit Wissekerke is op de rijksweg on der 's-Heer Arendskerke op een stil staande personenauto gebotst. Deze auto bestuurd door de heer D. L. uit 's-Heer Arendskerke stond op de rijksweg voor gesorteerd om af te slaan naar een af rit. De heer R., die bezig was een vrachtauto te passeren merkte te laat op dat voor de vrachtauto een perso nenauto stilstond met het gevolg dat hij op deze wagen inreed. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de materiële schade was aanzienlijk. VEERE. De vereniging voor bij zonder lager onderwijs hield de leden vergadering in een der lokalen van de christelijke school. In zijn jaarverslag legde de secretaris vooral de nadruk op de totstandkoming van de prachtige nieuwe school in het afgelopen jaar. De penningmeester kon mededeling doen van een goede stand der financiën. Voorts kwam ter tafel de statutenwijzi ging. Met algemene stemmen werd de ze statutenwijziging aanvaard. De school is nu officieel christelijk nationale school en draagt de naam Valerius. De leiding van de bijeenkomst berustte bij de heer A. de Nood Az. ARNEMUIDEN. „De visserij heeft historische rechten en we zullen blijven strijden", zei de voorzitter van de vissersvereni ging „Draagt Elkanders Lasten", de heer M. Siereveld, in zijn ope ningswoord in de zaterdag gehou den jaarvergadering. Hij herinner de eraan dat in de vorige verga dering de donkere wolken al aan de horizon te zien waren. „Nu zijn zij erg dichtbij gekomen. Ondanks de vele besprekingen is er nog steeds geen antwoord op de vraag over de schadevergoeding geko men". De heer Siereveld deelde mee dat in het afgelopen jaar aan de vismijn in Veere voor een be drag van 1.294.300 is aangevoerd. Rampen bleven de vloot bespaard. Wel bracht hij in herinnering dat juist een dag voor deze vergadering de ARM 2 bij Katwijk was gestrand. Hij ver zocht de vergadering en ook het ge meentebestuur wanneer dit nodig mocht zijn de schipper de helpende hand te bieden. „In al deze aangele genheden is een -hechte en sterke orga nisatie onmisbaar", besloot de he'er Siereveld zijn openingswoord. Uit het jaarverslag van de sekreta- ris, de beer L. van Belzen, bleek dat de heren M. en J. Siereveld beiden 35 jaar bestuurslid waren. Zij ontvingen als aandenken ieder een sigarenaanste ker. Voor doorgedraaide vis o.m. bot kon nog steeds geen goed af zetgebied worden gevonden. De vloot is vermeerderd met één schip. De pen ningmeester maakte melding van een batig saldo. De heren M. Siereveld, J. Siereveld en L. van Belzen Sr. werdan als bestuurslid herkozen. Naar aanleiding van het jaarverslag van de Zeeuwse visserijschool, waarin het kleine aantal leerlingen een moge lijke opheffing van de school zou be tekenen, werd enige tijd gediscussieerd over de oorzaak. De directeur, de heer J. van Dijk, en de wethouder van onderwijs in Vlissingen, de heer W, Poppe, gaven toelichtingen. Betreffende de zaterdagmiddagcur- sus werd de opmerking gemaakt, dat de jongelui liever een biertje gingen drinken of een partijtje biljarten. Het is echter zo dat ook in de kleine vis serij op de duur wel diploma's zullen worden vereist en het is dan ook van groot belang dat deze opleiding wordt gevolgd. Opheffing van dit onderwijs zou betekenen dat in de eerste tien of vijftien jaar niet opnieuw een vergun ning zou worden verleend. Er werd be sloten de directeur de lagere scholen in Arnemuiden te laten bezoeken. De voorzitter sprak er zijn spijt over uit dat deze jaarvergadering zo slecht was bezocht. ..Waar grote belangen op het spel staan, mag toch zeker een betere interesse worden verwacht". De afdeling Heinkenszand van de N.C.V.B. hield de jaarvergadering on der leiding van mevr. Amesz. Bij de bestuursverkiezing werd mevr. B. Ver- schiere-Kole gekozen in de plaats van mevr. Huisson-Almekinders, die aftrad. De avond werd verder gevuld met zang van een koortje met accordeonbegelei- ding en verschillende spelletjes. Op 7 maart hoopt de heer I. van Noppen voor de afdeling te spreken over „Het bioscoopvraagstuk". Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van het rusthuis „Scheldeoord" te Terneuzen sprak ds. Cazemier, te Sche- veningen, het vorig jaar over „moeilijk heden rondom het ouder worden". Ge zien de grote belangstelling, die velen hiervoor hadden, hoopt ds. Cazemier op 2 maart a.s. in het gebouw „De Schakel" weer een lezing te houden, nu over het onderwerp: „Innerlijke conflic ten tussen oud en jong". 9 De afd. Wemeldinge van de N.C.L.B. herdacht in het Ned. Herv. Jeugdgebouw te Wemeldinge, het 30-ja- rig bestaan. De avond werd gevuld met zang en spel, waarna het toneelstuk „Bezoek van tante" opgevoerd werd. Het geheel was een zeer geslaagde avond. 9 Op de gemeentesecretarie te We meldinge zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: een spa, een herenpolshorloge, een dop van een benzinetank, een haak van een paardetuig en een muntbiljet van 2.50. Aan de Modevakschool EN'SAID te Breda slaagden voor coupeuse de da mes J. MMourman te Nieuwdorp, I. Geschiere te Borssele en M. Bosman te Nisre. Zij werden opgeleid door mej. M. C. van Iwaarden te Hein kenszand. 9 Onder leiding van de heer H. Wou ters hielden leiders en leidsters van de zondagschoolvereniging „Kinderen van een vader" te Westkapelle (vet) de jaarvergadering. De aftredende be stuursleden mej. P. Lievense, mej. Joh. Roelse en de heer D. Huibrengtse wer den herkozen. 9 Het toneelgezelschap „De Meloma- nen" uit Gent voert als gast van het Middelburgs Dilettanten Toneel maan dag 6 maart in de Schouwburg te Mid delburg een toneelspel in drie bedrijven van Thierry Maulnier op: Het huis van de nacht (La maison de la nuit). 9 Te Breda slaagden voor het diploma costumière de dames F. Pikaar en C. de Wee te Yerseke, J. Jansen te Katten- dijke en J. H. Ruissen te Kapelle. Zij kregen hun opleiding van mevr. Ruis senAbrahamse te Kapelle. 9 De jeugd van Kapelie-Biezelinge heeft zaterdagmiddag in hotel „De Zwaan" volop genoten van het toneel stuk waarin de avonturen van Dik Trom werden vertolkt. Het stuk werd opge voerd door het Haags jeugdtoneel. De belangstelling was zeer groot. 9 De plattelandsvrouwen in Rilland bo den in het dorpshuis „Luctor et Emergo" de bejaarden een gezellige middag aan, Mevr. HuijsmanGriep vertelde op boeiende wijze over haar reis naar Schot land. Zij illustreerde haar verhaal met dia's. De belangstelling was groot. De collecte voor „Draagt Elkanders Casten" heeft te Wemeldinge 277,85 opgebracht. Het brandweerkorps in Zierikzee heeft sedert zaterdagmiddag de be schikking over een nieuwe nevel spuit en trekkermanschappenwagen. De overdracht van het nieuwe mate riaal geschiedde voor het stadhuis. Na zijn toespraak heeft burgemees ter mr. F. Th. Dijckmeester de nieuwe aanwinst in zijn gemeente aan een nauwkeurige proef onder worpen (zie foto). Hij toonde zich uiterst tevreden over de nieuwe spuit. Het brandweerkorps heeft overigens zonder enige weemoed afscheid genomen van de oude wagen. Om de bevolking te tonen hoe slecht de auto wel was, was er een bord aan de brandweerauto bevestigd met het opschrift: Vaar wel ouwe trouwe merrie. Ouderavond o.l. school NISSE De plotseling wegens brand in het dorp uitgestelde ouderavond van de o.l. school werd donderdag gehouden onder voorzitterschap van de heer J. HoebeKe. De heren J. Hoebeke en me vrouw Den Dekker waren niet herkies baar als bestuursleden. Gekozen werden de heer J. van der Does en mevr. Zon- nevijlle—Otte. De leerlingen van de hoogste klasse voerden op uitsteken de wijze enkele toneelstukjes op en het hoofd der school besprak het wel en wee in het afgelopen schooljaar. Advertentie SLAPTE NA OPE RATIE 7 Gebruik dan het bloedvormend krachttonicum SARCO GLOBINE Bevat naast haemoglobine.alle nood zakelijke stoffen zoals leverextract en mineralen die voor de opbouw van het bloed noodzakelijk zijn. Verkrijgbaar als dragees en ïn vloeibare vorm. KAPELLE Zeer verschillende onder werpen, maar toch allen betrekking heb bend op het werk van de kerk zijn ter sprake gekomen op de gemeente-avond van d<L Ned. Herv. kerk in het C.J.V.- gebouw. Diaken J. Burger sprak over het werk van de diaken in deze tijd. Hij wees er op, dat er vrijwilligers nodig zijn bij het kerkewerk ten behoeve van de zieken en bejaarden. Hij deed een dringend beroep op de aanwezigen deel te nemen aan deze arbeid. De heer Burger moest helaas con stateren dat er voor verschillende taken zo weinig medewerkers zijn. Kerkvoogd C. A. Potter vertelde over de plannen tot de bouw van een nieuwe pastorie, waar voor reeds een perceel grond van de ge meente werd gekocht aan de Van der Biltlaan tegenover de Vijverstraat. Voor de kop van de oude pastorie hebben zich reeds gegadigden gemeld. Verder deelde de heer Potter mee, dat er goede hoop bestaat, dat in 1964 begonnen zal kunnen worden met de grote restauratie van het koor van de kerk. Dit zal veel geld vra gen van de gemeente. Ten slotte sprak wika Wasterval, directeur van „Hede- nesse" over de mogelijkheden van recrea tie en vrije tijdsbesteding. Vlissingse wethouder VLISSINGEN Binnenkort zullen nieuwe akties starten met het doel het „potje" voor de bouw van een sporthal in Vlissingen weer wat groter te ma ken. Dit deelde de wethouder voor sportzaken, de heer Ch. J. Gillissen Verschage, mee in de raadsvergadering. Er is al een flink bedrag bijeen, maar de benodigde som is nog lang niet in zicht. Wel zal de raad bij het slagen van de nieuwe akties binnen niet al te lange tijd een plan van de sporthal te gemoet kunnen zien. De heer Gillissen deed deze medede lingen in antwoord op een opmerking van de heer S. J. Adriaanse (KVP) om het restant van de gelden welke oor spronkelijk waren bedoeld ter voorzie ning in door de ramp van 1953 ontsta ne noodgevallen te bestemmen voor het sporthalfonds. Dit restant ruim 6000 gulden noemde de wethouder betrek kelijk een druppel op een gloeiende plaat. Het geld zal nu o.m. worden be. steed aan speelgelegenheden voor de jeugd. ZIERfKZEE De christelijke bestu renbond heeft in het hervormd vereni gingsgebouw een propaganda-avond ge houden onder leiding van de vice-voor- zitter, de heer A. Kloet uit Kerkwerve. De heer J. van der Wind, hoofd bestuurder van de N.C.B.B., sprak over het onderwerp: „Brood en buurman". De heer J. van den Berge uit Haamste de vertoont de prachtige kleurenfilm „Schouwens schoonheid", die van com mentaar werd voorzien door de heer P. Boot te Burgh. MIDDELBURG. De Rijkskweek- scholierenvereniging „Concordia" heeft vrijdag haar jaarlijkse grote school avond in het Schuttershof gegeven, Voorzitter G. Schoon opende de avond waarna een klein koor van de scholie ren enige zangnummers ten beste gaf onder leiding van de heer C. Schijve. Onder regie van de heer W. H. Bel- laart werd het toneelstuk „Uitvaart" opgevoerd. De inhoud van het stuk be helst een reis van enkele passagiers naar een onbekende bestemming, die uiteindelijk voor sommigen de hemel en anderen de hel blijkt te zijn. Ondanks het vertoonde goede spel en het uitstekende begin, bleek het stuk wat aan de langdradige kant te zijn. De heer M. A. Hage, direkteur, sloot de avond. OOSTBURG-De West Zeeuws-Vlaamse imkers, verenigd in de Vereniging tot be vordering van de bijenteelt afdeling Oostburg hield een algemene vergadering onder leiding van de heer A. Hoolhorst. In zijn openingswoord belichtte hij de resultaten van 1960. Het is de bijenteelt niet voor de wind gegaan. Steeds minder koolzaadpercelen zijn er te vinden en de bespuiting van de gewassen met in- sectendodende middelen neemt steeds meer toe. De opbrengsten bleven dan ook verre beneden de verwachtingen. Ook het ledental liep achteruit: Van 84 tot 75. De prijzen van de honingtentoonstel- ling werden voorts uitgereikt, de eerste was voor A. Leenhouts te Yzeodijke, de tweede voor J. A. Boidin te Oostburg en de derde voor A. Dijk te Biervliet en I. Risseeuw te Groede. Tenslotte werd meegedeeld, dat in het afgelopen jaar 27 bijenvolken, die door de mijtziekte aangetast waren, vernietigd moesten worden. Deze volken waren van zes bijenhouders. BRUINISSE. De weegbrugvereni ging had in 1960 een goed jaar, wegens het grote kwantum aan suikerbieten dat via deze weegbrug werd gewogen. Dit bedroeg namelijk niet minder dan 28.357,580 kg, verder werd gewogen 142.757 kg pulp. 898.945 kg aardappelen, 347.600 kg stro, 39.557 kg hooi, 15.377 kg mangels, 33.886 kg erwten, 32.870 kg vlas 3308 kg bonen, 72.778 kg graan, 70.060 kg uien, 10.560 kg bietenblad. 21.760 tog zand, 79.666 leg grint, 19.050 kg steenkolen, 34.528 kg ijzer en 98.240 kg diversen. Dit alles werd meegedeeld op de gehouden algemene vergadering. De voorzitter, de heer P. L. Krepel, werd als bestuurslid herkozen. GOES. De burgemeester van Terneuzen, mr. H. Rijpstra, ziet het als een grote opdracht voor de tegenwoordige gemeentebesturen om de vaak lange lijst van woning zoekenden te doen verminderen. „Hier ligt een primaire taak voor de overheid." Mr. Rijpstra ver klaarde dit tijdens de vergadering van de kring Zeeland van de ver eniging van christelijk historische gemeentebestuurders, zaterdag middag in 4e Prins van Oranje. Hij sprak op deze vergadering in een doorwrocht betoog over enke le aspecten van de christelijk his torische politiek in de plaatselijke gëmeenschap. In het begto van zijn rede stond bur gemeester Rijpstra stil bij de totstand koming van de C.H.U. waarbij hij stel de, dat de C.H.U. er van uitgaat, dat BRUINISSE. De gewestelijke afde ling van de C.M.M.C. (Coöperatieve Melk en Melkprod. Centrale) vergader de onder leiding van de heer D. Eve leens, in Hotel Storm. De heer Eveleens gaf na een kort welkomstwoord het woord aan de heer D. Zee, secretaris van de Zeeuwse Melkfederatie. De heer Zee, het melkprijsbeleid van de regering en de gevolgen daarvan voor de direct betrokkenen besprekend, zeide dat de melkproduktie in 1960 be langrijk hoger was dan in 1959. Het ver schil bedraagt pet. Deze totale pro- duktie was 6 miljard 850 miljoen kg, JAARVERGADERING B.N.M.O. GOES. De jaarvergaderingen van de Bond van Nederlandse Mi litaire Oorlogsslachtoffers staan bekend om hun bijna spreekwoor delijk geworden gezelligheid. Zo was het ook zaterdagmiddag weer en de sfeer was pas compleet toen de erevoorzitter van de afdeling Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin in Zee land, arriveerde. Deze had nog een extra reden tot feestelijkheid daar hij dit jaar zijn 12y2-jarig jubileum vierde als erevoorzitter van de af deling Zeeland. Hij kreeg daarom een zilveren inktstel aangeboden. Uit het jaarverslag van de penning meester de heer J. Bostelaar bleek dat dit jaar een nadelig saldo van 415 gul den opgeleverd had, hetgeen voorname lijk te wijten was aan hoge reiskosten en de vrij hoge uitgaven die dit jaar gedaan waren ten bate van het wedu- wenwerk. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren J. Bostelaar en M. de Dreu bij acclamatie herkozen. Eveneens de heer P. Paree. De voorzitter van de landelijke Bond, tevens voorzitter van de wereldfederatie van oudstrijders, de heer W. C. H. J. M. Lanschot, hield hierna een toespraak waarin hij een uiteenzetting gaf van het werk van de federatie. Hierbij zijn on geveer veertig landen uit de gehele we reld aangesloten waaronder ook de jon ge Afrikaanse en Aziatische landen. Het aantal leden bedraagt rond de 23 mil- 'joen, een respectabel aantal dus. De fe deratie springt op de bres voor de so ciale belangen van oorlogsinvaliden, we duwen en wezen etc. Het hoofdbestuur van de B.N.M.O. werkt op het ogenblik een plan uit voor hulp aan de probleem gebieden. Tenslotte bood mevrouw De Casembroot bloemen aan. Het jaarverslag van de secretaris de heer M. de Dreu gaf ook reden tot te vredenheid, ook op sociaal gebied. De afdeling Zeeland telt momenteel 176 le den. Een verzoek om de betaling voor de draagmedailles verbonden aan de on derscheiding voor het tienjarig lidmaat schap, af te schaffen werd voor dit jaar althans niet aangenomen. De volgende leden kregen de bonds- medaille voor het tienjarig lidmaat schap. Mevr. W. HarmsenVisser, de heer P. Patee uit Axel, J. Bostelaar uit Vlissingen, de heer J. Boot uit Kerk werve, M. van 't Westeinde uit Borsse le. mevrouw M. S. van 't HoffRose- velt en mevrouw J. van Nek. In de rondvraag kwamen tenslotte nog enkele vragen van mevrouw Ter- henne, de voorzitster van de weduwen- commissie aan de orde. Zij wilde o.a. algehele reiskostenvergoeding voor de bijeenkomsten in Den Haag van het hoofdbestuur, en reiskostenvergoeding voor weduwen die met vacantie gaan, zij deed ook de suggestie om verschil lende weduwen die daarvoor in aanmer king komen mee te laten gaan met de excursies van de Moveo. Dit laatste voorstel zal met het districtsbestuur worden besproken. Feestavond K.V. „Animo" SOUBURG. De Korfbalvereniging „Animo" die kortgeleden haar tienja rig bestaan vierde, hield zaterdag haar jaarlijkse feestavond in gebouw „De Zwaan". Het cabaretensemble van de vereniging presenteerde een program ma, getiteld „Met vlag en wimpel". Catechisantenavond in Borssele BORSSELE. In het verenigingsge bouw werd een bijeenkomst gehouden van de catechisanten uit de ring Bors sele van de Ned. Herv. Kerk. Ds. L, W. Blok uit Ellewoutsdijk sprak het openingswoord. Ds. Jonker uit Oude lande besprak de film „Israël". Er wa ren ongeveer 200 belangstellenden. hiervan bleef 700 miljoen liter op de boerderij, zodat aan de fabrieken werd afgeleverd 6 miljard 143 miljoen 157 dui zend kg. Hiervan kwam ongeveer 1 3 deel in consumptie, deel werd in eigen land geconsumeerd in de vorm van boter, kaas en andere zuivelprodukten, terwijl deel werd geëxporteerd. Nederland is nog steeds het eerste zuivelland ter wereld. In de Nederland se Zuivelindustrie, met 486 fabrieken, is meer kapitaal geïnvesteerd dan in wel ke andere bedrijfstak ook. De boterexport was kleiner dan in 1959, de gehele afzet van melk en melk- produkten was eveneens minder; eind 1960 was de financiële positie van de zuivelmarkt iets gunstiger. Een ander perspectief van de belang wekkende rede van de heer Zee was het aandeel van de agrariër in de algeme ne welvaartskoek. De boer krijgt de laatste jaren niet wat hem toekomt, de netto inkomens in de landbouw waren in 1959 en 1960 la ger dan vorige jaren. Tegenover een mindere inkomst van 17 pet. in de landbouw, staat een stij ging van 2224 pet. bij de Nijverheid. Toch is in de agrarische sector, de zuivelsector momenteel de best betaal de en men hoort weinig bezwaren meer tegen het aanhouden van melkvee. Toen net goed ging deden velen hun koeien weg. thans vluchten velen weer in de zuivelsector terug. Een goede koe moet plm. 4000 kg melk per jaar produ ceren. De melkproduktie op Schouwen-Dui- veland stijgt regelmatig. 8,2 miljoen kg in 1959, 9 miljoen in 1960. Stijging 9 pet. Het consumptiegebruik daalt regelmatig. Daling in 1960 plm. 6 pet. Tegenover een daling van 3 pet. als landelijk gemiddelde, is dit voor Schouwen teveel. Wel steekt het ver bruik per hoofd van de bevolking gunstig af bij andere gebieden. Na de causerie werden enkele film pjes vertoond. De heer Eveleens belichtte na de pau ze meer het eilandelijk gebied en de po sitie van de G.M.M.C. Het ledental neemt nog steeds toe en het klom van 482 in 1958, naar 513 in 1959 en 539 in 1960. Er waren 31 de cember 1960 op Schouwen 2606 melk koeien, die voor bijna 9 miljoen kilo melk zorgden. Van de 2606 melkkoeien worden er slechts 931 regelmatig gecontroleerd, dat is 37 pet. In de speciale weidege bieden is dit 70 a 80 pet. Er is op Schouwen op dit gebied nog al wat te verbeteren. De zondaglevering was in 1960 een twistpunt, dat geen aanleiding gaf tot ernstige moeilijkheden, toen een min derheid zich bi] een meerderheidsbesluit moest neerleggen. Ten slotte drong spreker aan meer aandaent te besteden aan een juiste voedering van het vee. De heer Joh. de Jonge werd tot be stuurslid van de plaatselijke afdeling afdeling herkozen. niet de menselijke 'geest de basis is voor het politieke handelen, maar Gods Woord. Primair Sprekend over de praktische politiek roerde mr. Rijpstra in de eerste plaats aan bet woningbezit, de vergroting en de verbetering van dit bezit. Hij zag het als een primaire taak van de overheid zoveel mogelijk goe de woningen beschikbaar te stellen voor de gezinnen, waarbij bovendien ruim baan moet zijn voor het parti culier initiatief. „Ik zou zelfs het min der doen worden van de lijst van wo ningzoekenden willen zien als een op dracht". In het kader van de woningbouw vond Terneuzens burgemeester een weldoor dachte planologie noodzakelijk. De ver dwijning van krotwoningen achtte mr. Rijpstra ook een uitermate belangrijke zaak. Hij had wel de indruk, dat bij 'bemoeienis van overheidswege in dezen de particulieren ook over de brug ko men. Mr. Rijpstra belichtte voorts de nieu we taken van kerk en maatschappij. Na dat hij sterk de nadruk had gelegd op de verhouding hervormde kerk—c.h.u. vroeg de burgemeester met klem begrip van de c.h.-gemeentebestuurd-ers voor deze nieuwe ta'ken. De overheid moet de kerk terwille zijn, zo zei hij. „De c.h.-mensen moe ten op deze terreinen verantwoordelijk heid willen dragen. Zij moeten bereid zijn een dienende rol te vervullen". Het christelijk onderwijs heeft de grote liefde van burgemeester Rijpstra, zonder dat hij het openbaar onderwijs evenwel in de hoek wil drukken. Hij .bleek een voorstander van subsidie voor godsdienstonderwijs op openbare scho len. Samenwerking Tenslotte besprak mr. Rijpstra de sa menwerking met de andere partijen. In bet algemeen kunnen vele zaken ge meenschappelijk geregeld worden, meende nij. Als zijin persoonlijke visie gaf spre ker te kennen, dat een samengaan met de A.R, -partij niet wenselijk is. Er liggen nog al wat geschilpunten, vooral als er gesproken wordt over de kerk. Toch beval mr. Rijpstra samen werking warm aan, waar het gaat om enkele concrete punten. Vooral ook daar, waar de christelijke partijen in de minderheid zijn. Ook pleatte mr. Rijpstra voor een goede samenwerking met enkele leden van de partij vaai de arbeid, die nog een binding heb ben met de hervormde kerk. „In ons politiek denken en handelen gaat het in het diepste wezen om het luisteren naar Gods Woord" aldus mr. Rijpstra tot islot van zijn rede, waarop een geanimeerde discussie volgde. VLISSINGEN Op voorstel van B. en W. besloot de Vlissingse raad in zijn vergadering eervol ontslag te verlenen van ir. K. C. Box als direc teur van gemeentewerken en de ge meentelijke reinigingsdienst. De heer S. J. Adriaanse (KVP) vroeg wethou der Smit of er soms moeilijkheden waren gerezen tussen hem en ir. Box, maar het als bewindsman debuteren de socialistische raadslid kon de heer Adriaanse geruststellen. „Een jong en ambitieus ingenieur als de heer Box zal wanneer hij elders pro motie kan maken zeker niet in Vlissin gen blijven. Bovendien prefereerde de heer Box een zuiver technische functie boven een baan, waarin hij onmiddellijk met beleidsvragen te maken heeft". De raad besloot een aanvullend kre diet te verlenen van 25000 gulden voor de verdere voorbereiding van de plan nen voor de bouw van twee scholen voor u.l.o. in één complex met gym nastiekzaal aan de Adriaen Coortelaan. Een krediet van 61.850 werd verstrekt voor de uitvoering van restauratiewerk zaamheden aan de St. Jacobstoren. Het werk werd onderhands opgedragen aan de N.V. Aannemersbedrijf D. Huurman jr. te Delft. Jaarvergadering van Kapelse hengelaars KAPELLE. In hotel „De Zwaan" werd een druk bezochte jaarvergadering, tevens uitvoering, gehouden van de hen gelaarsvereniging „De Kanaalvissers". De leiding berustte bij de heer L. C. Oele, die in de plaats van de heer Chr. van Zweeden voorzitter is geworden. Het af gelopen jaar nam de belangstelling voor de hengelsport in Kapelle sterk toe, want het ledental steeg van 70 tot 105. De to neelclub T.O.P. uit Schore bracht het stuk. „Twee meisjes zeggen nee" over het voetlicht. De collecte voor Draagt Elkan ders Lasten heeft in Nieuwdorp 311 gul den opgebracht. Afstand De voorzitter van de C.H.-gemeente- bestuurders in Zeeland, burgemeeister J. D. Jansen van 's Gravenpolder, memo reerde in zijn toespraak, dat er sedert de vorige vergadering vele dingen zijn gebeurd, die tot droefheid stemmen. Hij herinnerde aan de ontwikkeling in de gemeente Goes en zeide, dat de heer Van Melle zijn bestuursfunctie reeds na een jaar heeft moeten opgeven. „Het doet ons leed, dat hij op deze wijze de vereniging heeft moeten verlaten." Als het enige juiste standpunt vond burge meester Jansen, dat de vereniging af stand dient te nemen van de gerezen moeilijkheden, al is het spijtig, dat blij- kens publicaties enkele personen hun ta lenten niet altijd op de juiste wijze heb ben gebruikt. Hij wekte voorts de c.h.u.-ers die zijn geroepen tot het raadslidmaatschap op, liQ? te worden van de vereniging. Thans zijn er 87 leden, twee minder dan vorig jaar. Burgemeester Jansen deelde verder mede, dat in juni de voorjaarsverga dering van de vereniging op Schouwen wordt gehouden. Des morgens wordt een vergadering belegd en voor de middaguren wordt een rondrit over het eiland georganiseerd. Ook de da mes van de c.h.-gemeentebestuurders worden op deze vergadering verwacht. De secretaris-penningmeester, de heer L. v. d. Hiele uit Veere, maakte mel ding van een ruim batig saldo. De be stuursleden burgemeester Jansen en de heer G. J. de Waal uit Schoondijke werden herkozen, terwijl in de plaats van de heer Van Melle werd gekozen de heer F. P. J. Polderman te Goes. TERNEUZEN. In toet Luxortheater heeft de K.V.P.-kring Middelburg een Zeelanddag gehouden onder leiding van mr. dr. A. J. J. M. Mes. De directeur van het ETI in Zeeland, drs. M. C. Verburg sprak over de indus triële ontwikkeling van Zeeland. Hij belichtte speciaal de kansen rond het kanaal TerneuzenGent. De burgemees ter van Rucphen, de heer P. B. M. Al berts, noemde de ontwikkelingsmoge lijkheden in Zeeland uniek in de ge schiedenis. Deze nieuwe ontwikkeling zal beslist een eenheid in visie en een geheel mentale omscholing noodzakelijk maken. De burgemeester trok fel van leer tegen de pendel en tegen de ge meenteclassificatie in de huidige vorm. Voorts spraken pater Roof uit Goes en drs. W. R. v. Dusarduijn, die beiden ook enkele aspecten van de ontwikkeling van Zeeland naar voren brachten. OOSTBURG. Het concours van de bond van muziekgezelschappen in Zeeuws-Vlaanderen zal dit jaar op He melvaartsdag worden gehouden in Zaam slag. Dit werd besloten op de zaterdag middag gehouden vergadering van deze bond. Reeds zeven verenigingen zegden medewerking toe. Het is de bedoeling dat de korpsen kunnen inschrijven voor con certen, een marswedstrijd en een wed strijd voor drumbands Blijkens de jaarverslagen is het de bond in 1960 in alle opzichten goed gegaan, al moest wel geconstateerd worden dat de animo bij de jongeren voor fanfare- en harmoniemuziek dalende is. De bestuurs leden P. J. Ocke uit Terneuzen (voorzit ter) en I. de Hullu uit Breskens werden in het bestuur herkozen. Meegedeeld werd dat de bekende com ponist Gerard Boudijn op 18 maart in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg een voordracht zal houden over het onder werp: „De evolutie in de blaasmuziek". Deze bijeenkomst is toegankelijk voor alle muziekliefhebbers. 's-GRAVENPOLDER De huisvlijt tentoonstelling, georganiseerd door het bestuur van de stichting „Ons Dorps leven", is ook dit maal weer een suc ces geworden. Het aantal inzenders be droeg 35, terwijl een totaal van 106 in zendingen konden worden te kijk ge steld. De jury had geen eenvoudige taak, zodat het voorkwam, dat in een bepaalde groep meer dan één le en 2e-prijswinnaar werd aangewezen. De uitslag luidt als volgt: Schilderwerk: 1 A Meijers, 2 W L Hart- hoorn, beiden te 's-Gravenpolder. Metaalbewerking: 1 en 2 A J Gooi jen te Goes, die voorts nog een eervolle vermelding verwierf. Scheepsbouw: 1 A H Boot te Goes, 1 G A Hoek van Dijke te 's-Gravenpolder, 2 Ko Meijers te 's-Gravenpolder. Houtarbeid: 1 en 2 M A Slotboom te 's-Gravenpolder. Jeugd: 1 P Dubbeldam, 2 Jaap Schout, 2 Hans van Liere, allen te 's-Gravenpolder. Borduurwerk: 1 Mevr M de Visser-Dekker, 2 Mw Janse-de Rooij, mej C Huissoon, Mw J Tramper-Dekker en mej A Zwartepoorte, allen te 's-Gravenpolder. Wandkleedjes: 1 leerlingen openb lagere school Oudelande, 2 Tannie Moerdijk en Koos van Nieuwenhuijzen, beiden te Oudelande. Haakwerk: 1 Mw J Tramper-Dekker te 's-Gravenpolder, 2 Mw Moeleker-Felius en mej C Huissoon, beiden te 's-Gravenpolder. Marleen van Sabben te Oudelande. Touw, pitriet, enz: geen le prijs toegekend, 2 mej A Zwartepoorte en Jaap Schout, bei- OPENING EXPOSITIE TALENS' PRIJS 1960 MIDDELBURG. Mr. Joh. de Widt, burgemeester van Middelburg, opent vrijdag 10 maart 's middags vijf uur in de Kunstzaal Van Benthem en Jutting den te ^.Gravenpolder, een expositie van bekroonde mzendm- Bruidspop:l mej C Huissooa ie ge voor de Talens' Prijs 1960. polder. J ss oa «"Graven-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3