GROTE MOGELIJKHEDEN VOOR RECREA TIE IN VVV-directeur heeft twee speciale liefdes Veerse Meer een ideaal dorado Geen wondermiddel Grote charme Trip langs meer Tweede liefde Verkoop van rust Pag. 29 INDUSTRIENUMMER ZEEUWSCH DAGBLAD VROEGER leefde je om te wer ken, nu werk je om te leven. Een wellicht wat al te boud ge dane bewering, maar er steekt veel waarheid in. De eigentijdse mens zoekt en kan ook veel meer zoeken dan vroeger naar de een of andere vorm van vrije-tijdsbe- steding. En nu met de vrije za terdag Voor de recreatie zoekende mens, niet in het minst de industrie-arbeider, ligt hier een schat van mogelijkheden. Wanneer die mens dan nog in Zeeland woont is zijn kostje ge kocht. Zo lijkt het en zo is het al hier en daar. De directeur van de Provincia le Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer G. W. Oskamp, die wij besprongen met de vraag hoe hij het verband zag tussen de recreatie en de op handen zijnde industriële ontwikkeling gaf zijn ideeën weer in spontaan uitgebrachte opmer kingen. Waar ergens industrie is of komt moeten er recrea tiemogelijkheden zijn, meende hij. Men moet de arbeiders een leefbaar klimaat kunnen bieden. Leefbaar in de meest algemene zin des woords. Er zal een min of meer gespreid bedje moeten staan voor allerlei soorten ontspanning, rekening houdend echter met het karak ter van de streek en de ge aardheid van de bevolking in het gewest. Niet alleen de werknemer vraagt dit, ook de werkgever. Op grond van de gunstige omstandig heden, voor een deel gekweekt door de werkzaamheden in het ka der van het Deltaplan, verwachtte de heer Oskamp in geheel Zeeland een sterke toeneming van het toe risme. Uiteraard is dit geen won dermiddel dat de economische ont wikkeling verzekert maar het toe risme zal in deze evolutie wel een belangrijke bijdrage kunnen leve ren. Uiteraard zal voldoende ak- kommodatie aanwezig moeten zijn, zowel in kwalitatief als in kwanti tatief opzicht. In het bijzonder zal aan de nieuwe logiesvormen als bungalows en kampeerterreinen aandacht moeten worden geschon ken. De ruggegraat van het gesprek met de V.V.V.-directeur vormde het Veerse Meer of zo men wil het Zeeuwse Meer, dat zal ontstaan zodra medio mei het laatste sluitcaisson in het Veerse Gat zal zijn geplaatst. Op dat moment zal het grootste binnenmeer van Nederland zijn gevormd. Een uniek recreatiege bied ligt dan voor het „grijpen". Een meer met een lengte van 22 kilometer oftewel de afstand tussen Amsterdam en Zand- voort. Een meer met een breedte van tussen de 200 en 1500 meter. De Veerse Meer-etalage van de heer Oskamp gaf nog meer bij zonderheden: de bevaarbare op pervlakte van het meer zal ge lijk zijn aan de gezamenlijke grootte van de Loosdrechtse, Kager en Reeuwijkse plassen, terwijl er optimaal 4000 bootjes op kunnen varen. De grote charme van het Veerse Meer is volgens de heer Oskamp dat het in de onmiddellijke nabij heid ligt van de Noordzee. Met an dere woorden: als er gevaren wordt naar de westelijke afsluitdam kan men de boot neerleggen óf bij Vrou wenpolder óf bij Kamperland. Wie dan ie zee wil zien loopt even over de dijk of daalt af naar het strand. Het Veerse Meer paradepaard van de Zeeuwse VVV? De heer Os kamp zag dit beslist niet zo, om dat er ook nog andere gebieden in Zeeland zijn (Braakman en de kust) die een bijzondere aantrekke lijkheid bezitten. Wel is het zo, dat met name voor het Veerse Meer van buiten Zeeland grote interes se bestaat. En dat ligt voor de hand, omdat Zeeland met dit unie ke binnenmeer zich met één slag heeft geschaard in de rij van de grote watersportcentra. Wat zijn nu de plannen met dit nieu we meer? Staat dan voorop de zeilsport, waarvoor evenwel nog tal van voorzieningen moeten wor den getroffen. Er moeten jachtha vens komen, voor winterberging zal moeten worden gezorgd. De zeilsport zal niet kunnen renderen zonder aanloophaventjes langs het gehele meer. Er zal gebaggerd moeten worden, misschien geheid. Dan zullen de oevers bescherming moeten gemeten, want een onbe schermde oever slaat door het klotsende water regelmatig af. En verder dienen de eilanden in bet meer, zoals de Haringvreter, van bebossing te worden voorzien. Dan is men er nog niet, want op de oevers langs het meer zullen gronden bouwrijp moeten worden gemaakt, hetgeen zeggen wil, dat er wegen moeten worden aange legd en waterleiding. Ook zal er riolering en electriciteit moeten komen, kortom van alles waar bij de bouw van zomerwoningen, bun galows en hotels maar behoefte aan zou kunnen ontstaan. De heer Oskamp nam ons in gedach ten mee langs het Veerse Meer. We bezochten Vrouwenpolder welk dorp uniek is gelegen met aan de ene kant de duinen, het brede stand en de eeuwige rolling van de zee en achter de nieuwe dijk het grote binnenmeer. We hoorden dat de plannen om in dit gebied tot een groot modern Deltahotel te komen in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeren. Zeeland zien en Veere niet is niet denkbaar. Was het wonder dat de heer Oskamp hier wat langer Stil stond? Veere, het stadje dat van wege zijn pittoreske karakter een geweldige aantrekkingskrachbezit. Waar nu soms nog vissersbootjes liggen in de haven, maar waar straks de jachten zullen binnenzei len. Veere kan een tweede Sneek worden, meende de VVV-directeur, de plaats eigent zich daartoe. Al leen dient men op te passen het eigen karakter van de plaats niet te bederven. We trokken verder naar het oosten, naar Arnemuiden en Wolfaartsdijk, twee gemeenten die eveneens ver toeven op het recreatie-vinkentouw. Het Korte tripje eindigde in Kort- gene en Wissenkerke op Noord-Be veland. Kortgene koestert eveneens grote plannen. Een prikkel daartoe vormde het voornemen van de zeilsportvereniging uit Antwerpen aldaar een dépendance te vestigen. Er zou ruimte komen voor 500 jachten. Aan de oostkant van de haven krijgt een groot recreatiege bied waarop tientallen woningen gebouwd kunnen worden, spoedig zijn vorm. En last but not least Wissenkerke. Langs de gehele noordoever van het Veerse Meer op het gebied van deze gemeente zal de recrea tie gelegenheid vinden tot vestigin gen. Niet zomaar overal en ner gens, maar volgens aangegeven soepele richtlijnen. De heer Oskamp vatte zijn mening over het Veerse Meer als volgt sa men: een prachtig gebied met een ongelooflijk groot aantal mogelijk heden. De Braakman kan men zien als de tweede liefde (of is het de eerste liefde?) van de heer Oskamp. De ze liefde voorziet in ongeveer 300 ha recreatiegebied, dat een opper vlakte heeft van 75 hektaren, zoiets als de Nieuwe Meer bij Amster dam. Op dit binnenmeer kunnen naar schatting 200 zeiljachtjes va ren. De gronden moeten nog door de Staat aan het Beheerschap wor den overgedragen, maar dit is een kwestie van tijd. Dan zal ook de Braakman zich scharen in de reeks van toeristische delicatessen. Bij de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen en net naburige Belgische land be staat grote belangstelling voor dit dorado. Even terugkomend op de industrie wees de heer Oskamp op de grote bedrijven langs het Kanaal Ofschoon hij „RUST" verkoopt en daarbij vaak ten onrechte te horen krijgt dat hij er „ONRUST" voor te rugkrijgt, is de directeur van de Pro vinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, de heer G. W. Oskamp, een man die zelf zelden rust kent. Rusteloos staat hij steeds weer op de bres voor de toerist en voor de Zeeuw zelf. -H- van Terneuzen naar Gent. Het per soneel daarvan krijgt met de Braakman een voor Zeeuws-Vlaan deren enig weekend- en vakantie oord in de schoot geworpen. Het lijstje van de direkteur van de Provinciale WV is nog lang niet uitgeput: Schouwse Westhoek, waar de duinen bij zonder geliefd zijn en waar velen zo graag een zomer huisje hebben. Vergeet voor al ook Walcheren niet met zijn schitterende zuiderstrand. Zoutelande, dat zich zo graag met de bijnaam ziet getooid van de Zeeuwse rivièra. Dom burg met zijn eigen sfeer, Westkapelle dat pas verleden jaar eigenlijk ontdekt werd als vakantiebadplaats en een verrassend mooi krekengebied bezit. Zeeland heeft echter nog méér: De Zeeuws-Vlaamse kust. Breskens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand, na men die reeds een bekende klank hebben gekregen bij de toerist. Na men .:ok die er borg voor staan dat men krijgt datgene wat men wenst. De heer Oskamp kwam daarbij op een woord, dat hij in de afgelo pen maanden al ettelijke keren (Vervolg op pagina 31, 4e kolom)

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 37