en voor hun toekomst Zierikzee ademt VERNIEUWING Een oude stad op de drempel Toerisme Vol vertrouwen 4 f „p*g. 27 INDUSTRIENUMMERZEEUWSCH PAGBLAP MR. DIJCKMEESTER optimisme BURGEMEESTER, mt. F. Til. Dijckmeester van Zierikzee, koele grijze ogen, mild als ze laclien, spreekt aanvankelijk langzaam, elk woord wikkend en wegend op zijn quintessens. Heeft hij het woord gevonden, waar hij naar zocht, dan herhaalt hij het met nadruk en gebaart vluchtig. „Hij heeft iets van hetgeen onze grote kooplieden uit de zeventiende eeuw gehad moeten hebben", peinsde ik toen ik tegenover hem zat in de statige Burgemeesters kamer van Zierikzee. Jeugd van Zierikzee dromend aan de oude haven. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii V =ss w 1 issss T V X x»' sen trekken hier weg omdat er geen werk is, en daarom: industrie." „In dustrie," herhaalt hij bijna driftig, terwijl hij een suikerzakje openritst boven de koffie. „Lange tijd ben ik niet zó optimistisch geweest, hoewel ik er van overtuigd was dat we alle troeven hier hadden, maar nu zich hier een behoorlijk bedrijf (Smit en Bolnes), gaat vestigen, ja nu ben ik vol ver trouwen." Hij zet uiteen dat Zierikzee uitermate gunstig is gelegen voor in dustrialisatie. Slechts ogenschijnlijk is Zierikzee geïsoleerd, want er is een goede diepe haven, open vaarwater en binnen drie jaar zal er over de dam een snelverkeer.sweg met de Randstad Holland zijn. „Die vaste oeverbinding", merkt hij op, „daar was ik vorig jaar nog bang voor: de zuigkracht van de Randstad. Nu niet meer, ik heb altijd betoogd dat we hier iets moesten heb ben vóór de Grevelingendam en de Haringvlietbrug een feit zouden wor den. En nu is het zover, we hebben hier een behoorlijk bedrijf, vóórdat die verbinding er is." De burgemeester stelt vervolgens vast dat hij bevreesd was voor het ont breken van een goed tegenwicht, in de vorm van industrie, zodat nog meer arbeiders er toe verlokt zou den worden door de snelle ver binding met Rotterdam te gaan pendelen. „Nu zal de dam echter een medestander zijn." Zijn giootste zorg is de vraag of de industrialisatie in Zierikzee, trouwens op geheel Schou- schoonheid van Zierikzee heeft het eiland een grote bekoring. „Het zal dan ook niet eenvoudig zijn een mo gelijke massale stroom van dagjes mensen wanneer de vaste oever verbinding er is op te vangen", vindt hij. Dan vertelt hij dat, hoewel niet in Zeeland geboren, hij door familieom standigheden als klein jongetje nage noeg elke zomer in Haamstede zijn va- canties doorbracht. „Mijn moeder was Zierikzeese" zegt hij, niet zonder trots een welbewuste trots overigens. En MISSCHIEN kwam dat door de omgeving: dit vertrek, lange vensters waardoor men het zonlicht zag spelen over de daken van de oude huizen, portretten van stoere regenten en weelderige burgeressen, en boven de schouw de voormalige gemeentewapens van het eiland. Het was de sfeer van een glorievol verleden. Een sfeer die werd doorbroken door bloemen op het bureau tussen ons: vernieuwingToen wist ik het: een magistraat en een stad, kracht puttend uit een sterk verleden en dat door een moderne zakelijke inslag met de toekomst verbindend. Overigens is Schouwen-Duiveland toch aantrekkelijk voor de toerist. Door de rust, de bossen en stranden van de Westhoek en de historische Als hij me naar buiten leidt komen we door de oude schepenenzaal van het stadhuis. Een schilder is bezig verf van de eikenhouten banken en lambri- zeringen te schrappen. Zonlicht strijkt, bijna liefkozend, over oude portretten en door de historische zaal die geurt als een Hollands huis in schoonmaaktijd: vernieuwing Symboliek voor oude glorie, opnieuw tot leven gewekt? wen-Duiveland, zich harmonisch zal ontwikkelen. Het geestelijk welzijn van de bevolking gaat de heer Dijck meester zeer ter harte. Pratend over recreatie, wijst hij er op, dat het watertoerisme voor Zierik zee van zeer groot belang zal worden. „De Oosterschelde is een uniek zeil- water, het vindt zijn weerga niet in ons land. Er bevinden zich aan de oevers tal van kleine sfeervolle ha ventjes. Bovendien zal de watersport, naarmate in ons land de mogelijkhe den voor de recreatie op het land af nemen, steeds meer beoefend worden." plotseling met nadruk: „Ik hou erg veel van Zeeland." TVfATUURLIJK spreken we over de toekomst van zijn stad, Zierikzee. „We moeten industrie hebben, het is de enige mogelijkheid", zegt hij. „Niet omdat we dat nou zo leuk vinden, maar om onze mensen een goeie boterham te geven. Veel men-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 35