Corry Brokken in eigen TV-rijk SPEL DER ZEVEN VERGISSINGEN Het harde geslacht Teleurstellende Marinade programma's KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS Maandag 27 februari 1961 ZtEtVvöCH DAGBLAD STREVEN „De Jantjes" op tv Zware (goede) kost bekeken j vandaag GEEN EENHEID IN HET KORT DOOR DICNATE ROBBERTZ Uit de kerken Pag. 2 YY/"OENSDAG 5 april zijn drie camera's in de Bussumse tele visiestudio op Corry Brokken ge richt die dan voor het eerst een klein half uur het rijk alleen zal hebben. „Van de week ga ik met Jos Cle- ber naar Corry toe om te kijken of wij het snel eens kunnen worden over het repertoire, waarbij dan met een het vraagstuk van de begelei ding aan de orde komt", vertelde Jef de Groot, die deze muzikale uit zending rondom de populaire zange res zal regisseren. „Houdt het gesprfek met Cleber in, dat de Zaaiers zullen begeleiden?" „Dat is de vraag nog, want wij moe ten deze uitzending in de televisie studio maken en niet in de Avro-studio in Hilversum. In de laatste is vol doende ruimte voor een groot orkest, in de eerste niet. Misschien kunnen wij de bezetting van het orkest inkrimpen, maar dat zijn kwesties die nog uitge- knobbeld moeten w'orden." Jef de Groot voegde eraan toe. dat in ieder geval het play-backsysteem niet zal worden toegepast, omdat het showelement, zoals kortgeleden bij Mieke Telkamp, niet in het programma van Corry Brokken zal voorkomen. „Wij streven naar een handvol goede liedjes, buitenlandse maar ook van eigen bodem, die Corry eventueel met wisselende begeleiding de kijkers zal aanbieden, zo simpel mogelijk." „En is er al een nieuwe datum voor de volgende show rondom Ton van Duinhoven vastgesteld?" „Ja", besluit Jef de Groot, „woensdag 3 mei, Hugo Claus gaat opnieuw het verhaal ervoor schrijven." televisie vandaag MAANDAG Vele kijkers zullen nieuwsgierig uitzien naar de tweede aflevering van de detectiveserie „Het is zover", nadat de eerste de vorige keer met vele vraagtekens eindigde. Vanavond (om 20.50) meent de atoom geleerde een eerste spoor van Jean- nette gevonden te hebben en de span ning neemt toe. „Pers in Persoon" en „Muziek-Mozaïek" openen en sluiten respectievelijk de avond om 20.20 en 21.30. BELGIë VLAAMS: Ook vandaag worden de „Ontdek de ster",wedstrij den voortgezet. Jef Burm, the Edin burgh Girl Pipers, Tony Corsari e.a. zorgen voor de afwisseling (21.00). De toneelkroniek presenteert daarna weer een aantal fragmenten van to neelstukken die de aandacht trekken (21.45). BELGIë FRANS: Het avondpro gramma ziet er sober uit: een film „Le Cri" (II Grido) van Michel angelo Antonioni met o.a. Steve Coch ran, Alida Valli en Lyn Shaw (20.30). De avond besluit verder met het laatste nieuws uit de wereld der cul tuur (20.10). DUITSLAND start vandaag met een vijfdelige detective-filmserie „Zuviele Köche" naar een roman van de Ame rikaanse schrijver Rex Stout. Hoofdfi guur is Nero Wolfe (Heinz Klevenow) een zeer spitsvondige detective, die uit liefhebberij naar een congres voor koks gaat en daar geconfron teerd wordt met een moord op een van de koks (20.20). „Signaal 27" is bij de New Yorkse politie het radio- sein voor „groot alarm". Tom Baf- fer is een reporter die heel New York afstroopt om nieuws, maar bij voor keur de politieradio afluistert en wacht op signaal 27. Dan is Tom er als de kippen bij. Vanavond meer over Tom Baffer en zijn werk (21.10). CORRIE BROKKEN een half uur Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Het bekende blij spel „De Jantjes" komt op de televisie. Dat gaat maandag 13 maart gebeuren in een directe reportage uit de Kleine Comedie te Amsterdam, waar het ge zelschap van Beppie Nooy dit blijspel van Herman Bouber met liedjes van Louis Davids zal spelen. De cameraregie is in handen van de jonge regisseur van de Vara, Berend Boudewijn. De uitzending begint 's avonds om twintig over acht. De Vara zórgde gisteravond vóór êen programma van goed gehalte. Alléén was de kost Wat zwaar en het tempo wat laag om het weekend mee te be sluiten. De zwakste schakel was naar onze smaak het gesprek met professor Langeveld. De hoogleraar bleek niét geheel vrij van de gebruikelijke be duchtheid voor de camera- Daardoor werd dit grotendeels een „gesprek tegen de schrijftafel". Laurens ten Cate houdt zich als interviewer terecht op de achter grond maar hij voert deze lofwaardige bescheidenheid wel wat ver door. Zo werd ook deze uitzending in de reeks „Thuis bij. een nogal droog en theoretisch gesprek. De documentaire over de februari staking van 1941 was weer even voor treffelijk als de voorgaande films in deze serie. Dr. L. de Jong had gezorgd voor een uitstekende historische achter grond en een dito commentaar, waarbij de filmbeelden, geregisseerd door Milo Anstadt uitmuntend aansloten. Anstadt maakte ook een goed stukje regie van het optreden van de harpiste Marisa Robleseen boeiende muzikale kennismaking. Bruce Low zorgde voor de enige lichte noot en deed dat met fleur en charme. Meer nog dan vroeger zat deze show vol met aardige vondsten zoals Low's duetje met zijn eigen gram mofoonplaatje en de dwaze filminlassen met de Wama's. De dansgroep van Alberto Cortez kon ons niet erg overtuigen en Ria Valk en Rosemary Squires bewezen eik op hun manier dat een stralend gebit en grote knipperogen nog geen goede zangeresjes maken, zelfs al komt daar een niet onaardig stemmetje bij. Toch aardig amusement door Bruce Low ook dit keer, en daarom maar niet te zwaar gewogen wat ten slotte licht was be doeld. W. Hoffmann kritisch radio MAANDAG Harry Belafonte en de Peter Sisters zingen vanavond in de Radioscoop van de Avro (Hilver sum 1, vijf over acht) en opnamen van Frank Sinatra zijn te horen via de AFN (half elf). Lichte muziek is er ook in het BBC Light programme, om half elf en om tien over half twaalf. Een muzikaal sprookje, getiteld „Jeannot Lapin, koning der dieren" van Jean le Paillot en Paul Danblon, wordt uitgevoerd op Brussel Frans, om vijf voor half tien. DE grote teleurstelling van Marinade was zaterdagavond het filmpje met de held Bueno de Mesquita in o'e hoofdrol. Wij hebben destijds al eens geschreven het te betreuren, dat de Mesquita van zijn kolderieke, maar toch gevoelige en satirische creaties is afgestapt, zijn kostelijke geluiden in de steek liet en de persoon Bueno d'e Mesquita in het middelpunt geplaatst wil zien. Daarvoor echter mist hij de ware grootheid. En wanneer Dick van Bommel dan nog voor een schreeuwe rige commentaar zorgt werkt dat al leen maar averechts. Kitty Knappert was wat beter op dreef, en de kijker die van persiflage houdt, zal met haar twee liedjes in zijn schik zjjn geweest. Wij vonden het net iets te gechargeerd evenals a'e speech van Jan Pruis, die een hooggeleerde heer op de hak probeerde te nemen. De grote steunpunten van Marinade blijven de muziek en de dansen. Met d'e muziek bedoelen wij voornamelijk de Hi Five, die o.i. een nog groter aan deel in dit programma zou moeten hebben. Regisseur Benavente heeft een goede smaak om dit vijftal in beeld te brengen en dat feit vraagt juist om meer show, meer beweging, want Harry de Groot en de zijnen vormen een klasse apart, hetgeen nog niet vol doende word't uitgebuit. Ook de dansgroep is een lust voor het oog, maar ondanks deze positieve elementen blijft Marinade nog te veel een ratjetoe. De samenstellers zoeken kennelijk naar een draad zoals za terdagavond de boekenweek als basis moest dienen maar tot een eenheid' weet men nog steeds niet te komen. Gebrek aan choreografisch en tele- visietechnisch inzicht bij de regisseur Mariouw Smit maakte meer dan drie kwart van de Israëlische volksdansen, die plotseling in de plaats van het aan gekondigde cabaretje „Iets bescha digd" kwamen, ongenietbaar voor het oog. Dit soort culturele uitzendingen zou alleen maar geregisseerd mogen worden door mensen, die weten wat dans is. Op deze manier doen zij deze kunst alleen maar schade. JAN DONGERS DINSDAG 28 FEBRUARI HILVERSUM I - 402 m. RADIO AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v.d.vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V.d.kleu ters. 11.00 Pianorecital. 11.15 V.d.zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 RegerLngsuitz.: V.d. land. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Metropole-ork. 13.00 Nws., meded. en beurs- ber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gitaarspel. 14.20 Muz.v.blaasinstrum. 14.40 Schoolradio. 15.00 V.d.vrouw. 15.30 Cello en piano. 16.00 Over volksverhalen en hun vertellers, le zing. 16.15 Gram. 16.30 V.d.jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nes. 18.15 Pianospel. 18.30 Radiovolksuniversiteit: De mens draagt zijn werk over aan zijn werktuig, lezing d. prof. dr.ir. F. Ph. A. Tellegen. 19.00 V.d.kleufcers. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.05 Lit teraire quiz. 22.00 Viool en piano.- 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Swing Expres. 23.30 Licht progr. 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II - 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V.d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d.vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V.d. kleu ters. 10.15 Lichtbaken, lezing (herh.). 10.25 Gram. 11.00 V.d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben je zes tig? 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Nwe gram. 13.40 Lichte muz, 14.00 Kamermuz. 14.35 V.d.plattelandsvrou- wen. 14.45 Gevar.progr. (herh.). 16.00 V.d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V.d.jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Ge sproken brief uit de Nederlandse Antillen, door Henk Dennert. 18.00 Limburgs symf. ork. en soliste.18.20 Pol.lezing. 18.30 V.d. jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lijdens meditatie. 20.00 Liederen. 20.30 Avondcol lege: radiolessen. 21.00 Orgelrecital met toelichting. 21.35 Les mystères de la foi, oratorium. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Interview. 23.00 Kamer ork. en piano. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND TELEVISIE NTS: 20.00 Journ. 20.20 Filmdocumentai re. 20.30 Documentaire. 21.00-22.30 Speel film. NTS: 23.15-24.00 Eurovisie: Filharm. ork.v.Londen en solist. DUITSLAND 17.00 V.d.jeugd. 17.25 V.d.jeugd. 17.50-18.20 V.d.jeugd. (Regionaal progr.: NDR: 18.25 Progr. overz. 18.30 Die Nordschau. 19.25 Brettlfreuden. WDR: 18.45 Hier und Heute. 19.25 Horch was kommt von draussen rein). 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Een plaats voor dieren. 21.05 Speelfilm. Daarna: Laatste nws. BELGIË VLAAMS 19.00 Gastprogr. 19.30 Tekenfilms. 19.45 Filmrep. 20.00 Nws. en weeroverz. 20.30 Gevar.progr. 21.15 Film. 22.45 Nws. BELGIË FRANS 19.30 Station Service. 20.00 Journ. 20.30 TV-spel. 22.00 Gevar.progr. 22.30 Journ. Hier is de volgen de aflevering van het Spel van de zeven vergissin gen, getekend door de bekende Franse tekenaar Henry Blanc. Voor degenen die het nog niet eer der gespeeld heb ben geven we nog even een toelich ting. Blanc heeft eersteen tekening gemaakt. Dat is de bovenste van de twee hiernaast. Daarna heeft hij de tekening over gemaakt, precies eender, bijna pre cies eender want bij het overmaken heeft hij zich ver gist, met opzet. Zeven maal. Het is allemaal in klei nigheden, en het spel is nu om die zeven vergissin gen te vinden. Mocht U er niet helemaal zeker van zijn dat U de vergissingen alle maal gevonden hebt, kijk dan In de krant van mor gen. Daarin zullen wij de oplossing publiceren. 133 Ze vreesden dat hun heer het kin derlijke gesnap niet zou kunnen ver dragen. Maar de deur van de wapen kamer was dik en liet het geluid van de kinderstem niet door. Daar hin gen aan de wand de oude schilden en zwaarden, die de grote zaal van het kasteel Lodycke gesierd hadden. De kamer ontving licht door een smalle opening, die meer een spleet was dan een raam. Daarom brand den er ook overdag altijd kaarsen, wier stille vlammen weerkaatsten in de glimmer van een wapenschild. Daar zat Adriaen dikwijls, als hij probeerde om Lodycke en zijn dode zonen te vergeten. Zwijgend had hij geluisterd naar wat Arjen vertelde over de vreem de knecht Jurgen. die een jonker Joos van Romerswale had gediend. Nog lange tijd daarna bleef hij zwij gen. Joanna leunde in een brede zetel die vol lag met kussens, omdat zij altijd moe was en soms plotseling in slaap viel. Claes en Berta zaten op een bank tegen de wand. en te genover Adriaen hadden Arjen en Agniet plaats genomen. Adriaen had gezien hoe Agniet de hand van haar man vasthield terwijl hij praatte. Af en toe kneep ze er in, wanneer het Arjen moeilijk viel om verder te gaan. Na zijn verhaal had niemand ook maar één woord kunnen zeggen. Joanna leunde dieper in de kussens, met een wit gezicht. Haar ogen staarden in een leegte. Ze waren verstard geweest en toen Adriaen opgestaan was om haar kleine smal le handen, die ze krampachtig in el kaar geknepen hield, in de zijne te nemen, had niets aan haar zich ver roerd. Die handen waren ijskoud ge weest. Zo koud, dat hij een ogenblik gevreesd had dat zij niet meer leef den. 's Nachts had ze benauwdheden gekregen. Veel erger dan voordien. Berta had haar een drank gegeven, die verlichting moest brengen. Maar het had niet geholpen. Tot de och tend had Adriaen bij haar gezeten, zijn eigen pijn verbijtend. Alsof er niets gebeurd was waren de dagen eender verder gegaan. Morgen en middag en avond en nacht. Over Joos durfde niemand spreken. Het was of ze hem allen verwachtten. Als er in de avond er gens een geluid was, lichtte Berta haar hoofd op om naar de deur te kijken. Claes was er eens naar toe gelopen. Maar toen hij de knop in zijn hand had om open te doen Was hij weer terug naar zijn stoel gegaan waar hij met zijn hoofd in zijn han den was blijven zitten. Zo hadden ze in Wolfertshuis ook eens gedacht dat ze de stap van Joos hoorden. Zo Iets was een veeg teken, als bleek dat er niemand was. Na enkele dagen waren Arjen en Agniet naar de Ruterbloeme terug gekeerd. Zij waren gelukkig met el kaar, dat kon iedereen die naar hen keek dadelijk zien. Zij hadden ook deel aan dat sterke leven, waarover het water nooit zou kunnen zegevie ren. Berta had de genegenheid voor haar zwager diep in haar hart ge borgen. Alleen Nicolaes nam haar gedachten nog in beslag. Hij kon nu al goed rechtop lopen en praatte soms zoveel dat zijn vader het hem verbood. Claes verlangde nog om naar Vlaanderen te gaan, al zou het maar voor korte tijd zijn. Hij had een ge schil gehad met zijn zwagers over bet kopen van paarden en daardoor had hij zich voorgenomen geen voet meer op Dirxland te zétten voor Berta het daar alleen zou te zeggen hebben. Claes wist wel dat zijn vrouw hem kinderachtig vond omdat hij niet bui gen kon. En soms dacht hij dat het maar één keer moeilijk zou zijn. Als hij zich maar één maal kon onder werpen aan het kwade lot dat hem bleef achtervolgen, zou hij gemakke lijker kunnen leven. Maar tot die éne keer kon hij niet komen. Met zijn vaders doen had bij zich vroeger nooit bemoeid en na de on dergang van Lodycke had hij gedaan of niets hem mee, aanging. Maar toen hij hoorde dat zijn vader een gewo ne hoeve in Zevenbergen tot een rid derhofstede wilde laten opbouwen, had hij het zijne gezegd. Als atles wat ze nog hadden overgehouden zou be steed worden aan dit werk, zou de ridderhofstede nog niet half klaar zijn. Vee en paarden zouden nooit in de stallen staan omdat er geen geld was. Michel en Simon waren te oud om achter de ploeg te gaan en om jonge knechten te huren moest er eerst geld verdiend worden. Onwillig en bitter had Adriaen moeten toege ven dat Claes gelijk had. Je kunt zelf op de hoeve gaan wonen, zoals van Schengen dat doet, had Claes gezegd. Een knecht of een paar aankomende jongens van Dirx land kunnen dan helpen. Het zal Ber ta wel hetzelfde zijn of ze geld of werkkrachten geeft. (Wordt vervolgd) Beroepen te Amsterdam (Muiderkerk) W. Bartlema te Leeuwarden. Aangeno men de benoeming tot vicaris te Was senaar H. B. de Roest, kand. te Delf zijl. GEREF KERKEN. Beroepen te St. Jacobi Parochie P. C. Koster, kand te Pernis te Weesp A. G. Kornet te Oude en Nieuwe Wetering. Examens: de classis 's Gravenhage heeft praep. geëxamineerd en beroep baar verklaard H. v. d. Laan, Koningin Wilhelminalaan 78 te Voorburg, kand. aan de V.U. die terstond beroepbaar is en A. Borman, Laan van Eik en Duinen 183 te Den Haag, die niet beroepbaar is, maar de kerken graag wil dienen. NIEUWDORP. In de ned. herv. kerk is een zangavond gehouden, aan geboden door de bijbelkioskvereniging. Kees Deenik zong enkele soli en gaf leiding aan de samenzang. De chr. ge mengde zangvereniging, Het ned. herv. kerkoor, organist G. de Kok en trom pettist J. Koole verleenden medewer king. Het kerkgebouw was geheel bezet. Mej. D. A. van Strien, werkzaam als adjunct-commies 2e klasse ter se cretarie der gemeente 's Heer Arends- kerke is benoemd tot adjunct-commies ter secretarie van Heinkenszand. 8. „Die is goed dacht u waarach tig dat ik vergeten was een motor in mijn duikapparaat te doen?" vroeg Balein vrolijk. „Maar beste man, die zit er met opzet niet in. Zodoende mis ik het extra gewicht van een machine en dat komt ten goede aan de dikte van de wanden, wat u?" Kappie staarde hem verbijsterd aan. „Maar wilt u dan in die duikkogel naar de haaien gaan?" riep hij uit. „Zonder aandrijving komt dat ding toch nooit meer terug? Of hangt nij soms toch aan een kabel, waaraan je hem kunt ophalen?" Balein schudde het hoofd. „Dat is allemaal veei te ingewikkeld," meende hij. „Maar maakt u zich geen zorgen om mij, kapitein. Arie zorgt namelijk voor alles! Ik kan volledig op hem vertrouwen wat betreft het tijdig ophalen van de duikkiok." Hij keek op zijn horloge. „Hij kan nu elk ogenblik hier zijn," besloot hij. Daarop ging hij onderzoekend in het water van de Bonga Tonga Trog staan staren, onder aan het heuveltje. Maar Kappie liet zijn blik verwonderd over de zee dwalen. „Elk ogenblik hier.. dacht hij. „Maar waar moet die Arie dan wel vandaan komen? En wat is die Arie voor iemand, dat hij ja kans ziet op zijn eentje die zware bol met Balein erin uit zee op te vis sen?" 23. Zodra Otto de valbrug van Darcan- tri over was, sloeg hij rechtsaf, in de richting waarin hij Elar had zien ver dwijnen. Elar had een flinke voor sprong, doch aangezien Otto van hun rijtoer in de middag wist, dat er slechts een weg was, maakte hij zich voorlo pig nog geen zorgen. Het stond meteen voor hem vast, dat het plotselinge uit rijden van Elar in verband moest staan met de boodschap, die hij die middag gekregen had, en Otto was vastbesloten tot elke prijs te weten te komen, wie zijn gastheer op zo'n geheimzinnige wij ze moest ontmoeten. De burcht Darcan- tri lag op een kleine hoogvlakte en van het zandpad, waarover zijn paard voort joeg had Otto een prachtig uizicht over het landschap. Daarvoor kreeg hij ech ter pas belangstelling, toen hij opeens, in de diepte de figuur van een ruiter ontwaarde, die in tegenovergestelde richting reed. Otto bracht zijn paard tot stilstand en tuurde scherp in de verte. Het kostte hem niet veel moeite Elar te herkennen. Maar dan moest zijn gastheer toch ergens een zijpad naar beneden genomen hebben! Otto stond een ogenblik in tweestrijd. Moest hij doorgaan, of was hij het pad reeds voorbij. Van zijn hoge standplaats zag Otto Elar op een groepje dennebomen toerijden. Toen hij dat bereikt had. steeg hij af en bond zijn paard aan een van de bomen. Een ogenblik later had het struikgewas hem aan het gezicht onttrokken. Otto slaakte zachtjes een verwensing. Op die manier zou hij nog niets te weten komen! Otto dreef zijn paard een eind de struiken in. bond het daar vast en begon te voet de tamelijk steile helling af te dalen. Het was de enige manier om Elar te achterhalen!

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2