RIJKSMIDDENSTANDSCONSULENT ANIMEER Van kleermakerij naar atelier Uitbreidingsmogelijkheden voor de kleine middenstand Tot uw dienst Pag. 15 A INDUSTRIENUMMER ZEEUWSCH DAGPLAD Zakenmensen met durf ding van de produktie tot gevolg zal hebben dat er niet voldoende afzet zal zijn. Het kleinbedrijf en het mid denbedrijf kunnen er geen uitgebrei de verkooporganisatie op na houden, maar wat zij wel kunnen dat is, al dus de rijksmiddenstandsconsulent, exportcombinaties stichten, en wat is voor de leiders van de klein- en de middenbedrijven gemakkelijker dan zich eens tot mij te wenden? Zij kunnen alle mogelijke hulp ontvan gen, De rijksmiddenstandsconsulen- ten hebben onderling contact en be schikken over relaties bij de afdeling exportbevordering van de Economi sche Voorlichtingsdienst en bij de bui tenlandse Kamers van Koophandel. Animeren Het is mijn taak, zegt de rijks middenstandsconsulent voor Zeeland, de kleine zakenmensen in ons gewest te animeren, zodat hun bedrijven groeien. Ik ben weinig op mijn kan toor in Middelburg, maar zoveel mo gelijk op de weg om middenstanders te bezoeken en hun met raad en daad bij te staan. Het is niet steeds mo gelijk zelf verantwoorde adviezen te geven, maar dan kan ik de mensen wel de weg wijzen naar instituten of instanties, die gaarne adviezen ver strekken en dikwijls zijn dat zeer waardevolle adviezen. Heeft men bijv. moeilijkheden, die op technisch ni veau liggen, dan kan men zich wen- en energie ER zijn in Zeeland nog talrijke mogelijkheden om tot vergro ting van de industriële bedrijvig heid te komen zonder bedrijven buiten dit gewest te animeren zich in Zeeland te vestigen, meent de heer A. Korstanje, rijksmidden standsconsulent voor Zeeland. Men vindt in deze provincie on der de middenstanders en de kleine agnbachtslieden een groot aantal eminente zakenmensen, die in staat zijn een midden- en kleinbedrijf in de producerende sector te leiden. Dat is in de afgelopen jaren wel gebleken, bijvoorbeeld op 'het ei land Tholen, waar bakkers en kleermakers hun bedrijven hebben zien uitgroeien tot industrieën van betekenis, die tot in verre omtrek een goede bekendheid genieten. Geloof mij, zegt de heer Kor stanje, die door zijn werk dagelijks in contact komt met veel midden standers in Zeeland, dat er onder deze kleine zakenmensen mannen zitten met durf en energie, mannen met een heldere kijk op de heden daagse ontwikkeling en met lei derscapaciteiten. Het bewijs is meermalen geleverd, betoogt de heer Korstanje, dat er kleine am bachtslieden zijn, die het veel ver der kunnen brengen, dan tot heden het geval is geweest. De heer Korstanje is een groot voorstander van uitbreiding van het kleine am'bachts- en middenstandsbe- drijf. De groei van ambachtelijk be drijf naar kleinindustrie is een gezon de groei, volgens de rijksmidden standsconsulent. Het is vooral in het belang van de werknemers op het platteland, dat zij werk kunnen vin den in de eigen omgeving en liefst niet in een mammoetbedrijf. Door de mechanisatie en de ratio nalisatie in de landbouw komen steeds meer arbeidskrachten vrij. Dit was in de afgelopen jaren het geval en het ziet er naar uit dat dit proces in de toekomst zich nog zal voortzetten. Het is voor tal van landarbeiders, die door de mechani satie niet meer nodig zijn in de landbouwsector, niet gemakkelijk zich aan te passen aan het werk in de industrieën. Dat er op dit gebied geen grote moeilijkheden zijn geweest in Zeeland, vindt voor een belangrijk deel zijn oorzaak in het feit, dat de bedrijven in Zeeland in het alge meen niet groot zijn. Zal er echter voor dit overschot aan arbeidskrach ten uit de landbouw in de komende jaren voldoende werk zijn in eigen gewest, dan is het gewenst dat nog meer ambachtelijke bedrijven gaan uitbreiden tot kleinindustrie. Mogelijkheden De mogelijkheden voor die uit breiding zijn aanwezig, meent de heer Korstanje met grote stelligheid. Voor de omscholing van arbeids krachten heeft het rijksarbeidsbu reau een regeling, die zeer gunstig is. Men ontvangt subsidie voor om scholing van arbeidskrachten in het bedrijf, waarin zij te werk gesteld zullen worden. Voor de uitbreiding der bedrijven worden door het rijk redelijke en aanvaardbare kredieten gegeven. Kleinbedrijven, die bijv. een nieuw bedrijfspand nodig hebben, kunnen zich voor de financiering daarvan wenden tot het Algemeen Waarborg fonds voor de Middenstand te Am sterdam. Er zijn beslist meer moge lijkheden dan tal van mensen den ken. Men vreest wel eens dat uitbrei den voorbeeld van de groei van middenstandsbedrijf naar industrie is de ontwikkeling van de kleer makerij van de heer Priem te St.-Maartensdijk. Dit bedrijf is uitgegroeid tot een belangrijk confectie-atelier. HniniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiNiipiiiiiiiiiiiiiijïiiiiiiifiiitiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiin In het algemeen weten de midden standers in Zeeland de rijksmidden standsconsulent, de heer A. Korstanje wel te vinden als zij adviezen nodig hebben of problemen eens willen door praten met een onpartijdig deskun dige. „Het is niet mijn taak elke dag op kantoor te zitten", zei ons de heer Korstanje. Het is van belang dat ik de zakenmensen ontmoet in hun be drijven en daarom doorkruis ik Zee land in alle richtingen. Ten overvloede vermelden wij hier echter toch nog, dat men voor alle problemen, de mid denstand en het ambachtelijk bedrijf betreffende, terecht kan bij de rijks middenstandsconsulent. Het adres: Hofplein 7, Middelburg, tel. 01180 —2322. (miiiiiiiiimMiiiitiiiiifiiiiitHiiKiiiimiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiitiitiiiitiiiiiHiHiHiiMtimlïi wijzing van vier industriekernen in Zeeland het nu onbegonnen werk is geworden om te pogen buiten die ker nen industrieën te stichten. De prak tijk heeft dat wel bewezen. Er zijn nog veel sluimerende krachten en er is nog veel ver borgen energie onder de Zeeuw se bevolking. Het tot ontplooiing komen van die gaven en talen ten zal voorspoed en welvaart brengen, meent de heer Korstan je, die dag aan dag enthousiast streeft naar het bereiken van .dat doel. De HEER A. KORSTANJE mogelijkheden aanwezig den tot de rijksnijverheidsconsulent in Middelburg. Dit consulentschap, dat reeds veie jaren in Zeeland werk zaam is, heeft, aldus de heer Kor stanje, aan tal van zakenmensen in deze provincie voortreffelijke advie zen gegeven. De middenstandsconsulent meent dat de tentoonstellingen, die in de af gelopen jaren zijn gehouden door ambachtslieden en kleinbedrijven in Tholen, op Zuid-Beveland en in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben be wezen dat er op het platteland veel energie, durf en vernuft aanwezig is. Het is ook heus niet zo, meent de heer Korstanje, dat door de aan-

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 23