Terneuzen, aantrekkelijk woonoord met een grote toekomst Kanaalverbreding mei ingrijpende gevolgen ■HAVENSTAD INDUSTRIEKERN- i Jachtavonturen Schemerige vloeistof Gulzige bek Flats Dertien miljoen ton Pag. 13 INDUSTRIENUMMER ZEEUWSCH DASBLAD Een van de wereldberoemde sprookjes van Hans Christiaan Andersen begint met de volgende treffende enormiteit: „Ijl China, dat weet je wel, is de keizer een Chinees, en alle mensen, die hij om zich heen heeft zijn ook Chinezen". De grote sprookjesverteller verstond de kunst om waarheden als koeien te vertellen, en dit op een zo smakelijke manier, dat hij de miljoenen, door vele generaties heen wist te boeien. Misschien heeft men aan de wonderlijke, electriserende kracht van eenvoudige woorden gedacht, toen men een brochure over de industrie kern Terneuzen begon met de ontwapenende woorden: „Terneuzen ligt aan de Westerschelde, en aan de monding van het scheepvaartka naal Terneuzen-Gent." Alsof iemand iets anders had gedacht! En toch schuilt in deze woorden een grote kracht. Want de toekomst van Terneuzen is gefundeerd op een dunne vloeistof, op water. Op zout en op brak water. Hiermee is veel gezegd. ontrolt is hier en daar een beetje troebel. Het heeft af en toe iets weg van kanaalwater, maar laten we niet op de gebeurtenissen vooruit lopen. Eerst de woningen. Een zeer ge voelig en vooral essentieel punt, waar zeer veel van af zal hangen. Toen we het heiligdom van burge meester Rijpstra binnenkwamen om iets naders van Terneuzen aan de weet te komen, viel ons oog op een eigenaardig attribuut. Voor zijn bu reau lag een soort wildebeestenvel, en juist toen we haastig naar de jacht avonturen in de woeste binnenlanden van Drente wilde vragen, hief het „wildebeestenvel" een lodderige kop op. Het was een hond. Een trouwe viervoeter, die de dagelijkse getuige is van de veelkleurige bestuurspro- blemen. Zo te zien maakte het beest zicih niet al te druk over de toekomst van Terneuzen, in tegenstelling overigens tot zijn baas, die met het woningpro- bleem opstaat en er mee naar bed gaat. „Over woningen gesproken, burge meester, hoe staat het er voor?" Toegegeven, in z'n algemeenheid geen bijster intelligente vraag, maar je moet toch ergens beginnen. Bo vendien kun je bij burgemeesters Burgemeester H. Rijpstra maar het beste midden in het be stuurlijke bad springen. De spetters treffen altijd wel een gevoelig plekje. Maar burgemeester Rijpstra is uiteraard een beetje voorzichtig met duidelijk omlijnde uitspraken. Ook al omdat hij nog maar kort geleden verdronken is in de problematiek van Terneuzen. Het beeld dat zich aan onze ogen De veelgeroemde en veelbesproken kanaalverbreding is een gulzige bek, die met één hap 140 woningen in slikt. Maar het gemeentebestuur maakt zich hier niet al te druk over. In de eerste plaats omdat de bewo ners tijdig hopen te vertrekken, en in de tweede plaats omdat men ge makshalve aanneemt dat ze tijdig kunnen vertrekken. Maar hieruit moet men niet aflei den dat er rustig gewacht wordt op de dingen die komen gaan. Integen deel. Er zijn reeds miljoenen woor den aan deze kwestie „opgeofferd". Maar in de essentie komt het hier op neer dat men beslist rekent op een vervangend bouwvolume van 140 wo ningen. In zijn nieuwjaarsrede zei burgemeester Rijpstra hiervan dat een extra contingenterimg rechtvaar dig genoemd mag worden, en dat hij hier vanzelfsprekend niet nader op in zou hoeven te gaan. Los van deze kwestie ziet de wo ningtoewijzing er natuurlijk niet zo aantrekkelijk uit voor een snel groei ende gemeente, die bovendien het on geluk heeft te liggen in een stiefmoe derlijk bedeelde provincie. Maar een gelukkige omstandigheid is het dat in Terneuzen van oudsher stevig in de particuliere beurs is getast. De par ticuliere bouw steekt in Terneuzen gunstig af bij andere Zeeuwse ge meenten. Bovendien zo onthulde de heer Rijpstra ligt het in de bedoeling dat de firma van der Peyl in de na bije toekomst twee flatgebouwen in de onmiddellijke omgeving van de watertoren zal bouwen. Om het fraaie beeld van dit stadsgedeelte niet te verstoren, zullen deze flats in dezelf de steensoort als die van de waterto ren worden opgetrokken. Dit belooft irt elk geval een aantrekkelijk pro ject te worden. Het beleid van het gemeentebestuur zal verder niet alleen gericht zijn op woningvermeerdering, maar ook op woningverbetering. Het is wel zeker dat eventuele on dernemingen, die zich in Terneuzen zullen vestigen, min of meer een ge spreid bed vinden. De industrieterreinen liggen langs het kanaal en langs de spoorlijn, waarbij voor de groot- en voor de klein-industrie een aparte plaats is gereserveerd. Wat het aantrekken van personeel betreft moet opgemerkt worden dat in Zeeuwscth Vlaanderen een viertal lagere technische scholen zijn, waar van één in Terneuzen. Bovendien heeft de stad een U.T.S. en een re gionale cursus voor omscholing en herscholing, die zich beide in een grote belangstelling mogen verheu gen. Gezien de werkloosheidscijfers in het gewest is het mogelijk zowel geschoold als ongeschoold personeel aan te trekken. Het grootste gedeel te van deze arbeiders is bereid zich in Terneuzen te vestigen. Dat heeft tenminste het verleden wel geleerd. Bij het arbeidsoverschot dient daar naast nog gewezen te worden op een groot aantal werknemers dat naar west Brabant, en zelfs naar Rotterdam pendelt. Men mag aan nemen dat een groot deel van de ze mensen de voorkeur zal geven aan werk in eigen omgeving. Ook het administratief en hoger perso neel zal voor een deel uit de streek gerecruteerd kunnen worden. Ter neuzen is bovendien rijk aan scho len. Naast de vele lagere scholen moet in dit verband gewezen wor den op de aanwezigheid van drie ULO-scholen en een lyceum. Een belangrijk gedeelte van zijn be drijvigheid dankt Terneuzen aan het kanaal. Hoe groot die bedrijvigheid is wordt wel duidelijk als we de cij fers op tafel leggen. Per jaar passe ren ruim acht miljoen ton goederen per binnenschip en nog eens vijf mil joen ton per zeeschip. Een volledige opsomming zou dor en droog zijn, maar om de verschei denheid te demonstreren noemen we de grote cokesfabriek, gasproducent voor een groot gedeelte van Zeeland, de Terncuzense scheepsbouwmaat schappij, een betonfalbriek en een ijzerconstructiebedrijf, en verder tex tielindustrie, keramische industrie, koelhuizen, houtzagerijen en vele be drijven die hun bestaan in het druk ke havenverkeer vinden. Ruim twee honderd ha industriegrond is in prin cipe overigens nog beschikbaar, en daarvan is 29 ha zelfs al bouwrijp gemaakt, zodat dit onmiddellijk be schikbaar is. Voegt men daarbij de faciliteiten die voor de bouw van ondernemingen in de industriekern Terneuzen gelden, dan is er reden om niet aan de toekomst te twijfelen. Onderhandelingen over de vestiging van nieuwe industrieën zijn trouwens gaande. De jongste aanwinst is de meter- fabriek „Dordrecht", waar op het Bovenstaande foto geeft een beeld van de bedrijvigheid aan hel Zuiderdok te Terneuzen, ogenblik de fundamenten al van zijn gelegd. Plannen heeft het gemeentebestuur ook in diverse soorten. Voorbereidingen zijn reeds getrof fen voor de bouw van een leeszaal, een muziekschool, een schouwburg en tenslotte de vernieuwing van diverse schoolgebouwen. Men kan verder nog wijzen op de reconstructie van de Axelsestraat en de aanleg van een ringweg langs de Schelde, waarvan het eerste deel al in uitvoering is. Het tweede deel hangt nog op enkele gecompliceerde problemen in verband met de be graafplaats die gepasseerd moet wor den. Wat de voorzieningen voor de sport betreft kunnen we kort, maar heel krachtig zijn. Een groot zwembad is de verwezenlijking zeer naibij. Terneu zen heeft een goede jachthaven met een uniek zeilwater, dat ook buiten de landsgrenzen een trekpleister blijkt te zijn. En dan moeten we naast het sportveldencomplex aan het Westelijk bolwerk vooral het Zuidersportpark noemen met z'n tien velden. Deze rui me accommodatie maakt het moge lijk dat ook de scholen veel buiten sport kunnen doen. Plannen liggen ook gereed voor de bouw raw een sporthal. Tenslotte bestaat in de maatschap pelijke sector vooral van particuliere zijde veel belangstelling. Zo zelfs dat het gemeentebestuur nog niet over hoefde te gaan to-t de aanstel ling van een tweede maatschappelijk werkster. Terneuzen is de grootste gemeen te van Zeeuwsch Vlaanderen en door zijn fraaie ligging een aan trekkelijk woonoord. Met vaste hand wordt op een toekomstige, grootse ontwikkeling aangestuurd. Stedebouwkundig wordt bewust gestreefd naar een „relatie met het Scheldefront", hetgeen hierop neer komt dat de uitbreiding van de stad niet in de eerste plaats langs het kanaal het zuiden in zal plaats vindenmaar eerder langs de Schel- deoever. Dit zal de aantrekkelijk heid als woongemeente ook aan- zienlijk verhogen.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 21