Culturele leven krijgt in Zeeland niet voldoende kansen Harmonie en fanfare op hoog peil Verbluffend Pag. 11 INDUSTRIENUMMER ZEEUWSCH DAGBLAD Er zit muziek in Zeeland ■gras i - Wmm JJET muzikale leven in Zeeland? Als men de moeilijkheden, wel- ke onze geografische ligging mee- brengt, in aanmerking neemt, zit er muziek in!" Dat was de repliek op een vraag, welke wij Henk Stam, in een geanimeerd gesprek met deze Zeeuwse muziekkenner bij uitstek, stelden. „Noemt u eens enkele voorbeel den," polsten wij. „Dat zal ik doen, alleen hoop ik, dat de muziekkoren, orkesten, ensembles en wat dies meer zij, die ik niet heb genoemd, zich niet verongelijkt voelen." Het Caeciliakoor in Sint Jansteen onder leiding van de heer Wartz vond hij het beste koor, dat men in Zeeland kon vinden en een der bes te koren van Nederland. Dit gemeng de koor won een tweede prijs op het wereldconcours in het Ierse Cork en zal binnenkort in het Amsterdamse Concertgebouw een uitvoering geven. Men hoort het ook herhaaldelijk voor de radio. In diezelfde Zeeuws-Vlaamse hoek vindt men ook de andere grote Zeeuwse koren, zoals het vrij prille en ook uit jonge mensen bestaande Hulster gemengd koor en het Axelse zangkoor. Verder had, volgens de mening van Henk Stam, de Zierik- zeese Oratoriumvereniging een zeer goede bezetting. Amateursymfonieorkesten treft men in Vlissingen aan met de al daar gevestigde Orkestvereniging, de Instrumentale" in Middelburg en het Zeeuws Kamerorkest, dat nog maar kort bestaat. Het laatste orkest verleende assistentie bij de eerste opvoering in Nederland van Vivaldi's opera „La Ninfa il Pas tore", die enige tijd geleden in Goes plaatsvond. Dit Goese orkest vestigt de belangstelling op zich door het veelvuldig optreden buiten de gemeente en het zoeken van een eigen terrein wat zijn programma keuze betreft. De harmonie- en fanfareverenigin gen musiceren in Zeeland op een hoog peil. „Een speciaal zwak heb ik voor het Noordbevelands Blaas- kwintet. Als men dit vijftal niet gaat vergelijken met een instrumentaal ensemble, bestaande uit leden van het Concertgebouworkest, is het wer kelijk verbluffend deze mensen klas sieke muziek te horen spelen. Het zijn zo maar vijf eenvoudige lieden uit Noord-Beveland, die op ongere gelde tijden hij elkaar komen en dan met het grootste gemak werken van Handel, Couperin of Dittersdorf spelen." Het was jammer, volgens Henk Stam, dat voor het Zeeuws Instru mentaal Ensemble nog te weinig emplooi kon worden gevonden. Dit gezelschap is samengesteld uit lera ren van de Zeeuwse Muziekschool en bestaat uit fluit, hobo, fagot, twee violen, altviool, cello en piano en stelt zich ten doel vooral in de kleine plaatsen in Zeeland serieuze muziek te brengen. „De belangstelling voor het meespelen in orkesten is de laat ste tijd geactiveerd, maar is overi gens nooit zo groot. Voor het bezoe ken van concerten is over het alge meen veel animo, maar dat vindt zijn oorzaak in het kleine aantal cul tuurevenementen, dat in Zeeland, plaatsvindt." De heer W. H. P. Meerkamp van Embden, die de administratie van de Zeeuwse Volksuniversiteit voor zijn rekening neemt voelt zich vaak een „duizendpoot". Men kan hem eigenlijk zien als de impres- sario voor Zeeland op cultureel ge bied. ^EELAND is een gebied, waar het culturele leven niet de kans krijgt die plaats in te nemen, die het in de andere delen van Nederland heeft veroverd. Evene menten op kunstgebied zijn dun gezaaid en over het algemeen voelt men er weinig voor voor een to neelstuk of concert naar nabijgele gen plaatsen te reizen. En zo is de situatie op het ogen blik, ondanks het vele en niet ge noeg te waarderen werk, dat de Zeeuwse Volks Universiteit in de wandeling Z.V.U. doet. De moeilijke geografische ligging van onze provincie en de „luiheid" ven de Zeeuwse bevolking kunnen de grootste blokken worden genoemd, waarover de goedbedoelde pogin gen van deze instantie telkens weer struikelen. De heer W. H. P. Meerkamp van Embden, secretaris van de Z.V.U. en de man, op wie in feite al het werk neerkomt, had ons tijdens een ge sprek op het kantoor van deze instel ling heel wat te vertellen. „De ge schiedenis van de Z.V.U. ving korte tijd na de oorlog aan. Vooraanstaan de Zeeuwen hadden de verwachting dat na de bezettingsjaren het cultu rele leven in de provincie zou gaan opleven en hun gedachten gingen niet alleen uit naar plaatselijke organisa ties, maar naar een provinciaal, co- ordinerend orgaan" In 1945 zag de Z.V.U. het levens licht en begon, zoals alle jonge ver enigingen, heel bescheiden. Maar al dra breidde zij zich in de loop der jaren steeds uit tot zij nu in de Zeeuwse samenleving niet meer weg kan worden gedacht. Middelburg is het centrum van haar activiteiten, waar ook het dagelijks bestuur onder voorzitterschap van mr. F. W. Adriaanse zetelt. In de Singelstraat is het bureau gevestigd. Zij verzorgt niet alleen toneel- en muziekevenementen en treedt daarvoor ook als impressariaat op! maar heeft ook de bezigheden van een ecnte universiteit. Naast het dagelijks bestuur zijn er in enkele gemeenten ook werkgroe pen gevestigd, die de praktische werkzaamheden ter plaatse opknap pen. Deze groepen zijn gevestigd in Vlissingen, Goes, Zierikzee, Axel, Terneuzen, Oostburg, Sas van Gent en Domburg. Om ook het eiland Tho- len op cultureel gebied te kunnen verzorgen, werkt de Z.V.U. met het Nutsdepartement in Scherpenisse sa men. Eenzelfde samenwerking is er met een culturele vereniging in Re- nesse. „Onze doelstelling is de cultuur in al haar geledingen in Zeeland te bren gen", zegt de heer Meerkamp van Embden, „en ik weet zeker, dat ons streven in Nederland uniek kan wor den genoemd." Drieduizend leden Drieduizend leden telt de Z.V.U. op het ogenblik en dit tekent toch wel het succes, ondanks de vele moei lijkheden, die de organisatie heeft. Een ander teer punt is de desperate toestand, waarin de meeste schouw- burgaccommodsties zich bevinden. Gelukkig dat zowel Middelburg als Terneuzen plannen hebben deze thea ters te nerbouwen. „Zoals de situa tie nu is, kan het niet meer langer", zegt de heer Meerkamp, „wij hebben de grootste moeite de gezelschappen te bewegen in een Zeeuwse schouw burg op te treden!" Over het programma, dat de Z.V.U. 'brengt, raakte de secretaris haast niet uitgepraat. Aan alles was te mer ken, dat men op dit bescheiden kan toor in de Singelstraat geen moeite spaarde het beste op cultureel gebied in Zeeland te brengen. „Per seizoen worden er 35 toneel voorstellingen gegeven. Er zijn drie grote concerten, die in samenwerking met de provincie worden gegeven. Het is langzamerhand traditie gewor den, dat het Rotterdams Phil harmo nisch Orkest in Goes concerteert, het Brabants Orkest in Middelburg en het Residentie Orkest in Vlissingen. Daar naast is het Kunstmaand Orkest in Zierikzee, Vlissingen en Terneuzen te horen. In de Zeeuwse hoofdstad worden ge middeld vier recitals gegeven. De in structieve concerten vinden in Zierik zee, Terneuzen, Axel en Renesse plaats. Drie lezingen per werkgroep op elk denkbaar gebied zijn te beluisteren, of dit nu op geestelijk, kunst-, histo risch of politiek terrein ligt. Daar naast zijn er luistercursussen over literatuur, schilderkunst en dergelij ke, die over meer dan een avond worden uitgesmeerd. En tenslotte, wat de cursussen betreft, het onder wijs in moderne talen als Frans, Ita liaans, Spaans en Engels. De jeugdevenementen zijn een apart hoofdstuk in het dikke boek van de Z.V.U. De meeste scholen hebben uiteraard het belang ingezien van bundeling der schoolconcerten en -toneelvoorstellingen. Als deel van het lesrooster krijgen de Zeeuwse scho lieren dus enige uren muziek, toneel en wat dies meer zij. „Dit is ook de enige manier om de jeugd grote toneelstukken door ge renommeerde gezelschappen ge speeld, le laten bezoeken. En wat te zeggen van het jeugdconcert, dat het Brabants Orkest enige tijd geleden op een middag voor de leerlingen gaf? Dirigent Hein Jordans gaf daar bij een toelichting. Een subsidie maakt zulk soort dingen uiteraard mogelijk", zegt secretaris Meer kamp van Embden. „Nogmaals", voegt hij daaraan toe, „de Z.V.U. is een unieke organisatie op provinciaal niveau en besteedt gro te zorg om het beste en meest uit gezochte programma voor heel Zee land uit te zoeken." En dat dit streven over het alge meen wordt gewaardeerd, blijkt wel uit het ledental en de drukbezochte voorstellingen in de voornaamste plaatsen van onze provincie.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 19