Raad Vlissingen akkoord met financiële opzet Paauwenburg wapen-feiten Gebruik van gekeurd zaaizaad is beschamend voor Zeeland FILMS Aanvaring Wemeldingse haven schuld van Duitse kapitein Geen beperkende maatregelen voor telers van suikerbieten Wereldzaaizaad jaar 1961 Mogelijkheden voor „smalle beurzenniet groot Kantongerecht Bergen op Zoom Zaterdag 25 februari 1961 Differentiatie in grondprijzen Thans zeshonderd gegadigden Uitbreiding u.l.o. aanbesteed Ledenvergadering N.C.L.B. Raad Domburg bijeen Dividenduitkering Schel debank N.V. Schiettent te Zuiddorpe Gezellige middag voor Schoondijkse bejaarden Raad verbaasd over huurverschil Aanbesteding Programma zaalhand balcompetitie hielcl jaarfeest Burgemeester Hoftijzer erevoorzitter 0K.K. Ds. A. van Egmond 25 jaar predikant N.C.V.B. bijeen KANTONGERECHT MIDDELBURG Standpunt van Landbouwschap Kasporgo treedt op in Barcelona Dr. van Beekom op zaaizaaddag te Goes: V erkeersproblemen in Terneuzen Vrachtauto reed tegen bestelauto Personenauto's botsten M. D. den Hollander over „Arbeidstijdverkorting" in de landbouw ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 5 VLISSINGEN. De raad der gemeente Vlissingen heeft besloten tot het bouwrijp maken van de gronden in het uitbreidingsplan „Paauwenburg", met inbegrip van de aanleg van plantsoenen en straatverlichting. De raad stelde een krediet beschikbaar van 4.380.000 gulden en bepaalde de gemiddelde verkoopprijs overeenkomstig de exploitatieopzet op 20.70 per vierkante meter. Een bedrag van ruim 52.000 gulden werd uitgetrokken als dekkingsmiddel voor uitgaven betreffende wijkvoorzieningen in het gebied „Paauwenburg". Een aanloopkrediet van 31.000 voor het treffen van voorbereidingen voor het bouwrijp maken werd reeds in november door de raad verleend. Zoals bekend is het uitbreidingsplan „Paauwenburg", dat voor een belangrijk gedeelte thans op het grondgebied van Koudekerke ligt, door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Het ts bij de Vlissingse Taadsleden langzamerhand gewoonte geworden over het plan ..Paauwenburg" uitvoerig en langdurig te spreken. Van deze regel werd ook vrijdag niet afgeweken. De heer D. Romijn (soo.) vroeg of de wij ziging die B. en W. nog in petto heb ben met betrekking tot de opvoering van de bebouwingsdichtheid niet beter direkt in het algehele financieringsplan had kunnen worden opgenomen en zo dit niet kon, waarom heeft het college dan niet even met dit voorstel gewacht. staat wat die gegadigden willen hebben In dit verband deelde hij mee, dat de raad binnen niet al te lange tijd een voorstel over het straten- en wegenplan zal bereike. De raadsvoorzitter, mr. B. Kolff, gaf toe dat er inderdaad niet zoveel moge lijkheden liggen voor de „smalle beur zen". Door de aanwezigheid van groen stroken en een waterpartij zal naar mr. Kolff verder meedeelde het ver schil in waarde tussen de duurdere en goedkopere woningen worden vermin derd. Hij verklaarde, dat de bouw van een pompstation voor de riolering over twee jaar verwezenlijkt kan zijn. De raad verklaarde zich ten slotte met het voorstel akkoord en besloot ook een financiële regeling te treffen met de gemeente Koudekerke inzake dit plan. De heer E. de Priester (soc.) sprak zijn waardering uit aan het adres van de buurgemeente, wier medewer king boven alle lof verheven was. Hij vroeg het college aan het gemeentebe stuur van Koudekerke de dank van de Vlissingse raad over te brengen. Hard nodig De wethouder van financiën, de heer W. Poppe, antwoordde dat uitstel niet langer mogelijk is. Het is bard en hard nodig, dat met de uitvoering van „Paauwenborg" wordt begonnen, be klemtoonde hij. En daar was elk raads. lid het mee eens. Langer werd gesproken over de prij zen van de grond. In hun toelichting aan de raad schreven B. en W., dat de ge differentieerde grondprijzen in het plan lopen van 70 per m2 voor hoogbouw (gemiddeld 2000 per woning) tot ne gen gulden per m2 voor bungalwbouw (gemiddeld ƒ6000 per woning). De heer H. B. J. Knoop (vvd) was dankbaar voor de differentiatie. De heer H. van Rooijen (chu) gaf zich niet voetstoots gewonnen. Hij hoopte dat belangstellenden een niet al te grote teleurstelling zouden te verwerken krijgen wanneer de grondprij zen bekend worden. Evenals de heer Romijn brak ook de heer Van Rooijen een lans voor de „smalle beurzen", die eveneens een kans moeten krijgen in dit plan een woning te bouwen. De chu- afgevaardigde geloofde dat er weinig mogelijkheden lagen om voor de grond een dusdanige prijs te stellen die ook voor de kleine man aanvaardbaar zijn. Prijzen Nadat de heer P. Bikker (chu) nog verzocht had de prijzen voor de win kels uit het plan te lichten ging wet houder Poppe nader op de materie in. Hij meende dat het college met rede lijke prijzen was gekomen. De gewone arbeider heeft volgens de heer Poppe zeker wel eep kans, al ontveinsde hij zich niet dat deze in eerste instantie misschien zou schrikken van de prijs. Maar, riep de wethouder, de prijzen van het ogenbl kizijn anders dan die van vlak na de bevrijding. Wanneer de kleie man niet alleen kan bouwen ka hij dit mlsschie doen via de vakbewe ging en op een gezamenlijke basis. Te gen de heer Bikker zei de heer Poppe, MIDDELBURG. Door gemeente- werken werd gisteren in het Koffiehuis de tweede uitbreiding van de openbare U.L.O.school aan de Dwarskaai aanbe steed. De uitslag was als volgt: 1. Fa. S. A. Versluis, Middelburg met 65.500. 2. Fa. J. Geschiere, Middelburg met 64.800. 3. Fa. J. F. Goedemondt, Vlis singen met 64.300. 4. Fa. A. Blanken- burgh, Nieuwdorp met ft 62.850. 5. Fa. C Priem, Nieuwdorp met 60.427. 6. Fa. D. v. d. Poel, Oudelande met 59.912. De raming voor dit werk be droeg 72.800. De gunning werd aange houden. dat de prijs van de winkels onmogelijk uit het financiëringsplan kan worden ge licht. Bij een snelle realisering kan het totale project voordeliger uit de bus ko- me. De wethouder van openbare werken, de heer F. G. Smit, die zijn maiden speech hield, zei dat er voor de min der draagkrachtigen wellicht mogelijk heden lagen in de woningwetsector. Hij deelde in antwoord op een vraag van ir. J. H. Krietemeijer (ar) mee, dat een planning bij uitvoering in fasen noodzakelijk is. Er zijn verschillende mogelijkhede, al wordt uitgegaan van een realisering in oost-westrichting. Overblijvers Hoeveel gegadigden hebt u a Ivoor laten we zeggen de 2000 woningen? vroeg ir. Krietemeijer. Wethouder Smit antwoordde: „Rond de 600. maar we weten nog niet hoeveel hiervan overblij ven als de grondprijzen bekend zullen worden". Wethouder Poppe voegde hier aan toe, dat bovendien nog niet vast N.C.L.B. afd. Schore bestond vijftien jaar SCHORE. De Ned. Chr. Landar- beidersbond afdeling Schore vierde on der leiding van voorzitter J. Vos haar vijftienjarig bestaan in het Verenigings gebouw. De secretaris, de heer N. Wis se, liet in zijn verslag de activiteiten van de afgelopen vijftien jaar de re vue passeren. Een paar jeugdige accor deonisten verzorgden het muzikale ge deelte. Een toneelclub uit Biezelinge voerde het toneelstuk „Schip op Strand" op. OUDELANDE. De afdeling Oude lande van de N.C.L.B. hield een leden vergadering in het dorpshuis, waarvoor goede belangstelling bestond. De verga dering stond onder leiding van de voor zitter, de heer Joh. v. 't Veer Azn. De hoofdbestuurder, de heer Van Wensen, Vergadering Melkcontrole- Vereniging Nieuwland NIEUWLAND. De Melkcontrolever- eniging ,,Nieuw-En Sint Joosland" hield een goed bezochte vergadering in Café ,,De Roode Leeuw" onder voor zitterschap van de heer W. Meliefste. De beste productie-koe van de vereni ging was de koe van de voorzitter W. Meliefste „Hielkjes Grenadiene" Haar opbrengst was 6099 kg melk, 4.45 pet. vet en 2,71 kg botervet in 344 dagen. Zij werd winnaar van de wisselbeker, die beschikbaar was gesteld voor de beste productie-koe. De beker werd door de hoofdcontroleur, de heer J. Stroo, met een toepasselijk wóórd aan de eige naar uitgereikt. DOMBURG. De gemeenteraad komt maandag 27 februari in een open bare vergadering bijeen. Enkele belang rijke agendapunten zijn: verkoop grond in het uitbreidingsplan Duinenburg, een wijziging van de gemeenschappelijke re geling voor de kosten der Zeeuwse Mu ziekschool en een wijziging van de be groting 1961. ZIERIKZEE Naar wij vernemen zal aan de binnenkort te houden Alge mene Vergadering van aandeelhou ders der Scheldebank N.V. worden voor gesteld >m over het boekjaar 1960, na ruime afschrijving en reservering, on veranderd 9 pet. dividend uit te keren. TERNEUZEN. Aan de schieting van de handboogmij. St. Sebastiaan, te Zuiddorpe, namen 42 schutters deel. De hoogvogel werd afgeschoten door R. van Pottelberghe te Zuiddorpe; na loting waren de zijvogels voor G. Wouters, Zandstraat en A. van Hoecke te Zuid dorpe. Eveneens na loting, kallen P. Talboom te Zuiddorpe en G. van Me- Overslag. SCHOONDIJKE. Door het dames comité te Schoondijke werd voor de bejaarden van alle gezindten in het Ge reformeerd Jeugdgebouw Laus Deo een gezellige middag georganiseerd. De middag werd, onder het genot van een bakje „troost" en voor de mannen ook nog een rokertje, gevuld met het ver tonen van gekleurde beel-dstroken. Op deze wijze konden de oudjes, rustig op hun stoel gezeten, kennis maken met „De grote rivieren van Nederland" en met het zuiden van Frankrijk, de „Ri- vièra". Tot slot werd, eveneens met beeld-streken, met de .aanwezigen een reisje langs de Rijn gemaakt. Mevrouw Van Rosevett bracht allen hartelijk dank die aan het welslagen van deze middag hadden meegewerkt. Namens de ouden van dagen sprak de voorzitter van de plaatselijke afdeling, de heer Rokus, nog een kort slotwoord. Hij bracht het damescomité dank voor al datgene wat zij .steeds in het belang van de bejaarden doen. Het had hem eveneens verheugd dat burgemeester Hoftijzer een gedeelte en zijn echtge note de gehele middag hadden kunnen meemaken. Hij sprak de hoop uit dat al de jongeren, die momenteel derge lijke middagen voor die ouderen ver zorgen, de kracht mogen ontvangen la ter ook dergelijke middagen mee te ma ken. Jaarvergadering W. Brab. Harddraverij Vereniging BERGEN OP ZOOM. Op 2 maart a.s. zal door de West Brabantse Hard draverij en concours hippique vereniging uit Bergen op Zoom in Hotel de Gou den Leeuw de jaarvergadering worden gehouden. Buiten de normale agendapunten zul len de plannen worden besproken voor het grote concours hippique op 2e Pink sterdag. In het bestuur zijn dit jaar drie leden aan de beurt van aftreden t.w. de heren Th. Asselbergs, C. Derwig en J. Hussem. sem, BERGEN OP ZOOM. In Hotel de Draak werd door de architect de heer Lengkerk namens het gemeentebestuur van Bergen op Zoom aanbesteed het bouwen van een industrieflat op het in dustrieterrein de Lage Meren te Ber gen op Zoom. Hier zal t.z.t. de U.T.S. „Antoni Kerdermans" voor West Bra bant en Zeeland voorlopig worden on dergebracht. Voor de aanbesteding bestond een rui me belangstelling. Er waren een twintig tal aannemers uit West Brabant en Zee land die hiervoor hadden ingeschreven. De hoogste inschrijving was van de firma Bakx te Roosendaal voor 494.500 gulden en laagste W. van Turnhout uit Zevenbergen voor 389.330 gulden. De ra ming bedroeg 412.500 gulden. Omtrent de gunning zal nader worden beslist. MIDDELBURG Zaterdagavond wordt de zaadhandbalcompetitie in de veilinghalllen te Middelburg en Goes weer voortgezet. Het programma ziet er als volgt uit: Middelburg: Heren vierde klas Olympus 2 Olympus 3; Heren derde klas Marathon 3 E.M.M. 3, Dames tweede klas Marathon 2 Tonido, Heren vierde klas Walcheren 2To- nido 3, Heren tweede klas E.M.M. 2Tonido 2. Heren eerste klas Marathon 1Tonido 1 Heren vierde klas Olympus 3—Olympus 2. HOOFDPLAAT. De gemeenteraad heeft besloten de straatverlichting in wijk l en in de buurtschap Slijkplaat met een lichtpunt uit te breiden. Met de Hoofdplaatpolder wordt grond ge ruild en de gemeente zal enkele oude sloten kopen. Ged. Staten hebben de begroting 1961 goedgekeurd, maar de Kroon is niet akkoord gegaan met de benoeming van de heer A. Lieven® uit IJzendijke tot gemeente-geneesheer. De gemeente zal 250 vuilnisemmers kopen voor 9.80 per stuk. Voor 4.25 per jaar krijgen alle inwoners een em mer, die voor hetzelfde bedrag weke lijks door de ophaaldienst wordt gele digd. De raad besloot voor 30.000 gulden een ambtswoning voor de secretaris te bouwen, hoewel men de huurprijs vastgesteld door hogere organen te laag vond. Deze prijs is 600 gulden per jaar. Voor een woningwetwoning moet 12.90 per week worden betaald, merk ten de raadsleden op, maar men meen de er weinig aan te kunnen veranderen, aangezien van rijkswege voor ambts woningen bepaalde normen zijn vastge steld. De heer F. Dekker (prot. chr.) stelde voor elk jaar een gemeentelijke prijs beschikbaar te stellen voor de leerling, die met de beste resultaten de techni sche school te Oostburg of te Terneuzen verlaat. B, en W. zullen deze suggestie in overweging nemen BERGEN OP ZOOM. C. H. uit Oud Vossemeer had op 26 november op de Halsterseweg bij Bergen op Zoom met een bestelauto zodanig gereden dat hij het verkeer in gevaar had gebracht. H. vertelde dat hij in de richting Tholen reed maar dat er een vrachtauto van het terrein van molenaar Moerland was komen rijden waardoor hij uit moest zwenken. Toevallig reed er ook een mo torrijder W. J. uit St. Annaland die af wilde slaan om naar Vrederust te rij den. Deze was gevallen doordat H. hem had aangereden. Er was vrij vêel scha de aan zijn motor aangebracht, doch zelf was hij er goed van afgekomen. H. had wel de vrachtauto kunnen pas seren maar was niet op de motorrij der bedacht waardoor hij die aanreed. Deze motorrijder diende nog een scha derekening in van 99,90. De officier vond dat er voor H. geen enkele reden was om de motorrijder aan te rijden en eiste tegen hem een geldboete van 30 subs. 6 dagen hechtenisstraf met toewijzing van de civiele vordering. De kantonrechter vond H. ook ernstig schul dig en veroordeelde hem conform de eis. A. van H. uit St. Annaland had op 5 december onder Halsteren zonder nood zaak tegen een autobus gereden. Hij kwam van de richting Bergen op Zoom gereden in de richting Tholen met een snelheid van plm. 60 km. Hij reed ach ter de autobus, doch toen deze plotse ling stopte kon van H. dat niet meer. ,,U had ook tijdig moeten stoppen", zei de kantonrechter. „Dat kon ik niet", zei verdachte, „want ik reed te hard." „Juist, dat was het", zei de kantonrech ter. De schade aan de bus had van H. al betaald. De officier van justitie eis te tegen Van H. een geldboete van 3( subs. 6 dagen. „Wat zegt u er op?" vroeg de kantonrechter. „Het is me mee gevallen", zei hij eerlijk. Conform de eis werd hij daarna tot deze boete ver oordeeld. C. J. de K. uit Colijnsplaat had op 22 november j.l. op de Parallelweg te door L. van Wallenburg Op de deur van het stadhuis van Middelburg kunnen we het mooie wapen zien. De hoofdstad van onze provincie ligt in het midden van Wal cheren. Uit alle richtingen komen er de wegen samen, in vroeger tijd ook ver scheidene waterwegen. In de 9de eeuw werd hier een burcht gemaakt tot be scherming tegen de vijanden, vooral de Noormannen. We moeten deze burcht niet voorstellen als een sterk kasteel, waarvan men nooit enig overblijfsel heeft gevonden. Maar een ruimte met wallen en grachten eromheen, waar van nog heel wat is overgebleven tot in onze tijd. Toch heeft het stadswapen een burcht van goud met twee rijen kantelen op een rood veld. Het wapenschild wordt gedragen door een bruine adelaar en geen zwarte, zoals wel eens wordt voorgesteld. De adelaar heeft slechts één kop, zoals officieel door de Hoge Raad van Adel is vastgesteld. Nu behoeft er dus geen misverstand te bestaan, want het wapen wordt niet altijd op de juiste wijze afgebeeld. Dus geen tweekoppige adelaar. Boven de kop van de vogel zweeft een keizerskroon, zonder de kop aan te raken. De tong van de adelaar is rood, de snavel, de poten en de draagbanden van het wapenschild zijn van goud. sprak over arbeidsverkorting en de vrije i Goes: Jongens adspiranten 1213 jr ODI zaterdag. Na een levendige discussie Hellas. Meisjes adsp 12—13 jr Volharding— over di? onderwerp werd log mejtagj- j g{~ deeld, dat op 6 maart een filmavondTonidoOlympus. Jongens adsp 1213 jr wordt gegeven waar ieder vrij toegang Volharding—E.M.M. Jongens adsp 14—15 jr heeft, 's Middags is er een voorstelling Tonido 2—E.M.M., Heren junioren tweede voor d<* kinderen Jklas Hellas 2—Tonido 2. Heren derde klas j NeptunusFortuna. Heren vierde klas For- I tuna 3Volharding 2. Dames derde klas Wy-vl-J Maa I InriQ SportoZeelandsport 2. Heren derde klas OA/XX JL/CU v7"XUXXd O.N.O.Fortuna 2. Heren, tweede klas Hel- las 2—Neptunus 1. COLIJNSPLAAT. De Christelijke muziekvereniging „Soli Deo Gloria" te Colijnsplaat hield haar jaarfeest in de zaal boven de voormalige kleuterschool. Onder leiding van de dirigent, de heer F. Smits, werden enkele muzieknum mers uitgevoerd. Diverse leden lever den een bijdrage aan het programma, waarna het blijspel „De Dictator" werd opgevoerd. Bergen op Zoom: Jongens adspiranten 14- 15 jaar S.I.O.S.Tonido 1. Heren derde klas Fortuna 1Fortuna 2. Heren junioren twee de klas S.I.O.S.Walcheren, Heren vierde klas Olympus 2—Tonido 3. Heren derde klas Fortuna 1—S.I.O.S. 1. Heren vierde klas S.I.O.S. 2Olympus 3. Dames tweede klas S.I.O.S.De Meeuwen. Heren tweede klas Olympus 1Tonido 2. Heren junioren twee de klas S.I.O.S.Tonido 2. Jongens adspi ranten 1415 jaar S.I.OS.Tonido 2. Heren derde klas Fortuna lO.N.O Bergen op Zoom tegen een volkswagen busje gereden toen hij met een autobus daar achter reed en zo de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht. De K. vertelde tot zijn verdediging dat de bestuurder plotseling stopte, De K. moest toen ook remmen maar, omdat door het schielijk remmen van zijn voor ganger het busje meer naar het mid den van de weg was gegaan kon hij een aanrijding niet voorkomen. A. de V. uit Wolfaartsdijk die in het busje mee reed, werd als getuige gehoord. Deze verklaarde dan ook dat het busje niet rechts van de weg was gestopt maar zeker anderhalve meter van de kant stond. „Dus niet uiterst rechts?", vroeg de officier van justitie. Toen De V. dat bevestigde, volgde vrijspraak. SCHOONDIJKE. Tijdens een bij eenkomst van het voltallige bestuur van de Muziekvereniging Oefening Kweekt Kunst met burgemeester Hoftijzer heeft de voorzitter van O.K.K. de burgemees ter het erevoorzitterschap van de ver eniging aan-geboden, dat door de burge meester gaarne werd aanvaard. Uitvoe rig werd van gedachten gewisseld over diverse probemen en mogelijkheden betreffende het muziekkorps. Aan het eind van de bijeenkomst bracht de heer De Klerck. voorzitter van O.K.K.. dank aan de burgemeester voor diens belang stelling voor het verenigingsleven, een belangstelling'die één stimulerende wer king heeft. OOSTERBEEK. Ds. A. van Eg. mond, gereformeerd predikant te Oos terbeek, gedenkt donderdag dat hij een kwarteeuw geleden bevestigd werd als predikant van de gereformeerde kerk te Yerseke. Hij werd in 1911 geboren te Rotterdam, studeerde aan de Vrije Universiteit en deed in 1935 zijn kandidaatsexamen. Tien jaar stond hij te Yerseke: in 1946 ging hij naar Ouderkerk aan den Amstel en in 1949 naar Oosterbeek. Ds. Van Egmond is ab-actis van de Ge reformeerde werkgroep voor liturgie, die hij in 1956 mede heeft opgericht. KAMPERLAND. De afdeling Kam perland van de N.C.V.B. hield haar twaalfde jaarvergadering in gebouw Re- nata onder leiding van mevrouw Klap- Briël. De aanwezigen konden genieten van zang, declamatie en een schets ge titeld „Eigen weg", die door een vijftal dames werd opgevoerd. Er werd ook een nieuw lid ingeschreven. MIDDELBURG. De gezagvoerder van een motorschip, de Duitse kapitein J. B., was verantwoordelijk voor een aanvaring bij de haven van Wemeldin- ge op 11 november vorig jaar. Twee dingen had hij nagelaten te doen, waar door de aanvaring van zijn schip met een Nederlandse boot, die een sleep vervoerde, een feit werd. De boot hield niet geheel bakboord en had te laat de motor uitgeschakeld om de botsing te kunnen vermijden. Een stevige vloedstroom drukte tegen de zijkant vain de boot en bemoeilijkte de te maken manoeuvres. De kapitein had het waarschuwingslicht, dat brand de omdat de haven van Wemeldinge niet vrij was, in de wind geslagen en bemerkte de andere boot te laat. Hij schakelde zijn motor uit, maar werd door de vloed tegen de hem tegemoet- va-rende schepen gedrukt. De schuld vraag werd bij het kantongerecht on derzocht. „Dat had hij nu niet moeten doen", zei een als getuige verschenen wachtmeester van de rijkspolitie te wa ter. „Hij had juist met behulp van zijn sterke motor tegen de vloed in kunnen varen en dan was er niets gebeurd. Overigens kon de kapitein er -niet veel aan doen, de schuld lag, volgens mij, GOES. De Bestuurscommissie van den onthouden, zulks ten gunste van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van bet Landbouwschap heeft een advies op gesteld voor de Hoofdafdeling Akker bouw, inzake de verbouw van suiker bieten in 1961. De Bestuurscommissie is daarbij iot de conclusie gekomen, dat voor 1961 t.a.v. de verbouw van suikerbieten aan de telers geen beperkende maatregelen dienen te worden opgelegd. Enkele redenen worden daarvoor op gesomd. De bietenteler van 1960 wist vooraf welke risico's aanwezig waren bij een hogere suikerproductie dan 480.000 ton. De goede opbrengst van 1960 moge in het aanwezige overschot een rol heb ben gespeeld, het feit lag er nu eenmaal dat de teler bekend was met de even tueel te nemen maatregelen. Deze si tuatie in ogenschouw nemen zou bete kenen, dat, bij een mogelijke beperking, de teler van 1961 de garantie zou wor- Conny en Peter maken muziek Het idool van de teenagers, Conny Froboess, paradeert samen met Peter Kraus sinds gisteravond op het film scherm in Grand Theater te Goes, Al- hambra Vlissingen en in City-Middel burg. Zij maken samen ook muziek en doen dat niet onverdienstelijk. Beiden werken in het Palace-hotel aan het La- go Maggiore en na veel komische mis verstanden zien zij kans de dief, die enkele kostbare juwelen uit het hotel heeft gestolen, te ontmaskeren. Het ver haal is weliswaar niet van spanning ontbloot, maar is verder zonder inhoud. De wraak van een verdachte Een spannende thriller van Franse makelij is in het Middelburgse Electro- theater te zien. De zeer ingewikkelde intrige is door Maurice Labro op een vlotte manier verfilmd. Het goede spel van Marina Vlady en Robert Hossein en voortreffelijk gefotografeerde beel den van het zonnige Napels, waar de geschiedenis zich afspeelt, maken deze rolprent tot een geslaagde in het genre. Verraderlijke voetsporen Deze politiefilm handelt over de moord op een vrouw, wier zoontje de moorde naar kent. Het kind wordt ontvoerd, maar na een felle achtervolging grijpt men de dader. Deze goede Duitse film met veel spanning draait in Luxor-Vlis- singen. Zeeuwsch dagbl 7—13 25 febr. 134' Kasporgo vertrekt op 14 juni a.s. per autobus voor een buitenlandse reis. Op de eerste dag wordt naar Bayeux gere den en daarna gaat de reis via Parijs en Troyes naar Villefrance. Vandaar wordt naar Barcelona gereden om op te treden met de Spaanse volksdans groep, die bij de huwelijksfeesten van de Belgische koning is opgetreden. Op de terugweg wordt weer in Villefran ce verbleven, waar men te gast is bij de vereniging „Les Hirondelles" die reeds tweemaal Goes heeft bezocht. In 1962 komt de Spaanse groep naar Goes. De fanfare vereniging „Euterpe" te Helnkenszand bracht een serenade aan het echtpaar Vermeulen-Almekinders, dat het feit herdacht dat het 50 jaar geleden was getrouwd. Met ingang van 1 maart zullen alle scholen te Sint Annaland, dus de Chris telijke Kleuterschool, de school met de Bijbel en de Openbare Lagere School een half uur vroeger beginnen, dus om kwart voor negen. GOES. Tegen de verwachting van de rijkslandbouwvoorlich- tingsdiensten in is het met het gebruik van gekeurd zaaizaad in Zeeland niet zo best gesteld. Dit niet bijster mooie resultaat kwam voort uit een enquête van deze diensten. De rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden dr. ir. C. W. C. van Beekom vertelde dat gisteren in de „Prins van Oranje" op de zaaizaadmiddag van de keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. en de rijkslandbouwconsulent- schappen in Zeeland. Deze zaaizaadmiddag werd georganiseerd in het kader van het wereldzaaizaadjaar 1961, dat als een voorloper beschouwd kan worden op de anti-hongercampagne van de F.A.O. Naast dr. van Beekom lieten nog drie andere sprekers hun licht schijnen op de problemen rond het zaaizaad en het pootgoed. Na het openingswoord van de voor zitter van de Keuringsdienst Zeeland, de heer J. A. Stols uit St. Philipsland gaf ir. J. I. C. Butler, inspecteur van de landbouw en voorzitter van de na tionale commissie voor het wereldzaai zaad- en pootgoedjaar een uiteenzetting over het doel en streven van het we reldzaaizaadjaar. Doel Deze spreker verklaarde, dat de op brengsten van het zaaizaad in ons land aan de vrij hoge kant zijn. Op het ge bied van het zaaizaad is de wetenschap bepaald nog niet aan het eind van het latijn. De toepassing van nieuwe tech nieken gaat onverminderd voort. Dit brengt een hogere produktie teweeg. En daardoor ontstaan weer de overschot ten. Nog afgezien van deze moeilijkheid mag er nooit een reden zijn om de pro duktie minder te doen worden. Voor de teler geldt immers altijd, dat een goed produkt op de voorgrond moet staan. Wel besteedt de boer te weinig aan dacht aan de zorg voor een goede kwa liteit van zaai- en pootgoed. Met de slagzin „Goed zaaizaad is goedkoper dan u denkt" beval hij de acties van het wereldzaaizaadjaar in de warme belangstelling van de aanwezigen aan. Gebruik Dr. van Beekom sprak over het ge bruik van zaaizaad en pootgoed in Zee land. Aan de hand van een enquête, die de rijkslandbouwconsulentschappen heb ben gehouden besprak hij de situatie in Zeeland. Het is wel gebleken, dat Zeeland beslist niet boven het lan delijke gemiddelde uitkomt, wat het gekeurde zaaizaad betreft. Bij enkele rassen, zoals wintertarwe en erwten komt Zeeland zelfs ver achteraan. Voor wintertarwe ligt het Zeeuwse gemiddelde op 64 pet. en het landelijke op 76 pet. erwten resp. 62 en 75 pet. Voor geplombeerd zaaizaad liggen de cijfers als volgt: wintertarwe 50 pet. en 68 pet. landelijk, erwten 62 en 74 pot. ,De Zeeuwse boer moet beslist de hand in eigen boezem steken", aldus dr. van Beekom, die voorts de vraag stelde: waardoor deze verschillen. Hij vertel de, dat de Zeeuwse eilanden het lande lijk gemiddelde wel ongeveer benade ren, maar dat Zeeuwsch-Vlaanderen een flink stuk achter blijft. Een ander hoofdstuk vormt de situa tie rond het pootgoed. In deze sector werd een aantal monsters van pootgoed op eigen bedrijf geteeld van goed uit gangsmateriaal. Dr. van Beekom ont hulde, dat 83 pet. totaal ongeschikt bleek als goed materiaal, 15 pet matig geschikt en 2 pet goed geschikt. Hij ontraadde tenslotte sterk het gebruik van eigen geselecteerd pootgoed. Kweker aan zijn loods. Maar ja, de gezagvoer der is nu eenmaal altijd verantwoorde lijk." Dat vond de officier van justitie, mr, T. Lebret, ook en hij eiste 75 en 50 boete of resp. vijftien en tien dagen hechtenis. Het vonnis was conform. Onvoorzichtig Een eindeloze rij automobilisten had den zich voorts voor hun fouten in het verkeer voor de kantonrechter mr. J. Moolenburgh, te verantwoorden. De Vlissingse caféhouder J. A. I. K. had met zijn auto in de nacht van 10 ok tober in zijn woonplaats een lichtmast beschadigd. De officier eiste 50 of tien dagen, het vonnis was 35 of zes dagen. Een taxi-ondernemer uit Waarde gaf in Krabbendijke op een voorrangskruis punt geen voorrang aan een op de rijks weg naderende auto, waardoor een bot sing ontstond. Een Portugees gezin, in ons land met vakantie, werd gewond. Conform de eis werd hij tot 100 of twintig dagen veroordeeld. Alkohol speelde een bescheiden rol in de vreemde kapriolen, die de West- kapelse groentehandelaar F. H. met zijn vrachtwagen in Aagtekerke op 23 oktober uithaalde. Volgens zijn verkla ring in het proces-verbaal had bij voor een tegenligger moeten uitwijken, slip te in de rechter berm, stak de weg over en kantelde op de linker berm. Voordat dit alles zich afspeelde had de West- kapeller enige biertjes gebruikt. Mr. Moolenburgh had dari ook weinig com passie met hem en vonniste conform: 60 of twaalf dagen. de teler van 1960, terwijl deze laatste volkomen op de hoogte was van de risico's, die er lagen. In dit stadium zou dit voor de teler van 1961 een vol ledige verrassing betekenen, hetgeen onaanvaardbaar moet worden geacht. De bietenteelt was in 1960 in het alge meen ionend, zij het dat de hogere uit loop is atgeroomd via de „magere" sui ker. Bij een eventuele beperking van het areaal suikerbieten zouden de z.g. vrije gewassen uitbreiding moeten on dergaan, waardoor een belangrijk over schot van deze producten zou kunnen ontstaan. Gezien de bestaande situatie t.a.v. deze vrije producten moet het funest worden geacht het areaal daar van nog verder uit te breiden. Het teeltplan voor 1961 is practisch door al le boeren opgemaakt, zodat rekening is gehouden met de aankoop van bieten zaad en kunstmest, terwijl ook uit een oogpunt van arbeidsvoorziening de no dige maatregelen zijn genomen. Onder deze omstandigheden is het derhalve thans veel te laat om een regeling tot beperking, door te voeren. Indien het noodzakelijk moet worden geacht voor 1962 een beperking van de teelt in te voeren, dient zulks zo spoedig mogelijk bekend te worden gemaakt, opdat de te ler niet voor verrassingen komt te staan. Tenslotte heeft de Bestuurscom missie zich reeds thans op het stand punt gesteld, dat de uitzaai van 1961 niet in aanmerking mag worden geno men voor een mogelijke contingentering voor 1962. Tegenligger Ir D.J. van der Have uit Kapelle be sprak de verhouding kweker-handelaar. Hij was van mening, dat de nationale economie ten zeerste gebaat is bij het doorgang vinden van de veredeling. Met enkele sprekende cijfers toonde hij dit aan. Het kwekerswerk bezorgt de landbouw de mogelijkheid om continu over een reeks van rassen te beschik ken, die aangepast zijn aan de zich steeds wijzigende omstandigheden. Vooral de resistentie tegen ziekten en plagen is een uitermate belangrijk as- peet geworden. Een van de conclusies van ir. v.d. Have was dan ook, dat de landbouw er alleen mee gebaat is, dat het kweekwerk op brede basis en op grote schaal wordt verricht. Daarnaast moet de boer zich realiseren dat een aantal landbouwkundige problemen slechts door fundamenteel en toegepast kunnen worden. En tenslotte was spre ker van oordeel, dat de boer snel nieuwe rassen aanvaardt. V ermeerderaar De directeur van de kon. maatschap „De Wilhelminapolder" ir. J. Minder- houd belichtte de verhouding teler vermeerderaar en de zaaizaadvoor ziening. Hij schetste de functie vn de vermeerderaar als een zeer belangrijke. De stelling, dat bij het gebruik van de combine de kwaliteit van het zaaizaad minder zou worden wilde ir. Minder- houd niet zonder meer aanvaarden. Als de loonwerker en de boer maar vol doende aandacht schenken aan de schoonmaak van de machines. „Als de combines goed gebruikt worden lijdt het zaaizaad er niet onder", aldus de heer Minderhoud. Het vermeerderen zag ir. Minderhoud tenslotte als een kwestie van vertrouwen. In het verloop van zijn betoog uitte ir. Minderhoud nog kritiek op enkele werkzaamheden van de keuringsdienst. Zijn kritiek was overigens op milde toon gesteld. Na de vier inleidingen volgde een ge animeerde discussie. Tot slot van deze geslaagde en goedbezochte zaaizaad middag werd een serie fraaie kleuren dia's vertoond met toelichting waarbij zelfs de muziek ni*t ontbrak. De aanwezigen konden bovendien een kleine zaaizaadtentoonstelling bekijken. TERNEUZEN. Tijdens de rond vraag van de gemeenteraadsvergade ring, die donderdagavond werd gehou den, informeerde de heer P. J. Huij- brecht (P.v.d.A.) naar de verkeerssi tuatie op de markt. Het verkeer is nu omgeleid over de Blokken maar zal nog nader worden bezien. De heer P. J. Huijbrecht wilde graag dat er een schrijven, van de politie, aan het hoofd van de technische school wordt gezonden om de leerlingen van deze school erop te wijzen dat door hun toe doen veel ongelukken gebeuren op het kruispunt Emmalaan-Van Steenbergen laan, Wethouder M. de Vos verzekerde dat de verkeersmaatregelen die geno men zijn zulien worden bekend ge maakt. Op de Blokken worden verbete ringen aangebracht, maar omdat dit Rijksgrond is moet er een Rijksgoed keuring komen. Wethouder de Vos zag meer heil in een politieagent, die op het kruispunt enkele bekeuringen zou ma ken, dan in een schrijven aan het hoofd der school. TERNEUZEN Een vrachtauto van de fa. Van O. te Sas van Gent be stuurd door de heer O. H. de R. reed donderdagmiddag omstreeks twaalf uur in de gemeente Driewegen tegen een bestelauto van de heer S. C. V. uit Kruiningen die links geparkeerd stond. De vrachtuto reed achteruit en drukte de bestelauto tegen het trottoir waar door deze werd beschadigd. TERNEUZEN. De heer W. J. F. uit Terneuzen kwam donderdagmiddag omstreeks vier uur met zijn personen auto door de Nieuwstraat en reed tegen een auto bestuurd door de vertegen woordiger W W. E. B. uit Amsterdam die vanaf de particuliere weg van „Ho tel Pays Bas" kwam. Bij de botsing liepen beide wagens aanzienlijke scha de op. De Goese chauffeur W. V. haalde met zijn vrachtwagen op 11 november op de rijksweg in RlIIand-Bath een stil staande vrachtauto met aanhangwagen in en zag te laat een tegenligger nade ren. Er ontstond een botsing, waarbij ook de trailer van de stilstaande auto werd beschadigd. Ook hier was het von nis conform60 of twaalf dagen. Ook conform werd in de zaak tegen F. P. O., melkslijter uit Schoondijke, gevonnist: 100 of twintig dagen. De niet verschenen O. had op 6 december op de rijksweg bij Kapelle een andere vrachtwagen met aanhangwagen ge passeerd en ook hij merkte het tege moetkomende verkeer te laat op. Hij trachtte nog op de rechter helft van de weg terug te komen en „-sneed" zodoen de de andere wagen. Er ontstond een aanrijding en schade. ANNA JACOBAPOLDER. De jaar vergadering van de N.C.L.B., die in „Ons Dorpshuis" werd gehouden, werd geopend door de voorzitter der afdeling, de heer J. Quist. Uit het financieel verslag bleek dat er nog ruim 280 gulden in kas was. Het le dental daalde in verband met de over gang naar de C.B.C. In de bestuursvakature die is ont staan door het bedanken van de heren I. Hage en C Overbeeke, werd door een stemming voorzien door de heren L. I. Bolier en M. Koolaard. De lieer Den Hollander, die namens het hoofdbestuur op deze avond aanwe zig was, zei o.a. dat het goed was op deze avond stii te staan om te zien wat ons werk is in de wereld. Naastenliefde is belangrijk. Voeg de daad bij het woord. We moeten laten zien dat we christelijk georganiseerd zijn. We moe ten ons beginsel naar buiten uitdragen. De vrije zaterdag is een urgente zaak. Is dit r.iet in strijd met Gods woord? Is dat in de landbouw mogelijk? We moeten gezamenlijk de koers aanwijzen hoe er gevaren moet worden. Wat zal de werkgelegenheid in de landbouw in de toekomst brengen? Steeds meer landarbeiders vloeien af. Misschien komt er wel eens een tijd dat er te weinig arbeiders zijn. In het landbouw bedrijf is er geen mogelijkheid op te klimmen naar een hogere rang. De richt- en garantieprijzen moeten van die aard zijn dat de arbeider betaald kan worden. Er is nog niets te zeggen over de lonen voor dit jaar, maar we zullen moeten concurreren met andere bedrijfstakken en niet ten achter ko men, aldus de heer Den Hollander. CONFERENTIE V.E.G. CADZAND. Donderdagavond is de conferentie in de Vrij Evangelische Kerk te Cadzand besloten. In de mid dagsamenkomst werd de behandeling van het onderwerp „Voorrecht en eis van het hemels burgerschap" voortge zet. De sprekers ds. Nijkamp en ds. Mie- tes spraken successievelijk over „Geen bezorgdheid" en „Blijdschap gegrond in levensverwachting" In dezelfde volgorde werd in de avond samenkomst door hen gesproken naar aanleiding van het voorbeeld van Mozes die weigerde op en onder te gaan in de cultuur van Egypte en tenslotte over Jezus als Overste, Leidsman en Volein der van net geloof. De samenkomsten werden flink be zocht en werden beurtelings geleid door ds. W. F. Praas en ds. L. van der Mo len.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 5