Gunstige perspectieven glasaardbeien voor „gaat het niet goed met britannia T Cji OvwienW VISSERS REKENEN OP HULP Positieve geluiden voor Zeeuwse stamboekfokkerij Chr. detailhandelsvakschool mogelijk dit jaar in aanbouw se Grote afzet stamboekvee Omschakeling van landbouw naar fruit goed overdenken Ir. J. H. Krietemeijer (a.r.) Brutaal antwoord kost 65 gulden Tuinbouwtentoonstelling trok veel belangstelling Rijpe aardbeien Zaterdag 25 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 3 Zeeuwsch Dagblad Oesterproei Voorzitter Zevibel: ONTWIKKELINGSDAG KLEINFRVITTEELT Geen best jaar Binnenkort benoeming nieuwe commissaris van politie Sortiment Platglas Jeugdnatuurwachters in Terneuzen geïnstalleerd Chr. H.B.S. Middelburg hield feestavond Wereldomroep geeft reportage over Axel N.C.H.V. GROEIT Bijeenkomsten van Youth For Christ VERGADERING „CENTRAAL STIERENSTATION" bliël Op een keerpunt Verplichte melkcontrole 6 Bestaande plannen ietwat gewijzigd Nieuwe bestuursleden kleuterschool Ziekenhuisverpleging Padvinderij Protestants-Christelijk jQE directeur van het rijksinstituut voor visserij-onderzoek, professor dr. P. Korringa, die in Zeeland bij allen, die in de schelpdierencultuur werkzaam zijn, bekendheid geniet, heeft in een vraaggesprek met de heer Felderhof voor de Radiokrant van de N.C.R.V. een verklaring afge legd, die gelukkig in tegen spraak is met de onjuiste voorlichting die de N.C.R.V. maandagavond in de Radiokrant over de proef in het Veer- se Gat heeft gegeven. De heer Korringa heeft medege deeld dat er geen principiële biologi sche moeilijkheden zijn, die het ne men van de proef in het Veerse Gat een proef op grote schaal in de weg staan. Wij zullen met deze proef de kwekers moeten tonen, zei de heer Korringa, dat het mogelijk is met an dere methoden en onder andere om standigheden oesters te kweken. De heer Korringa heeft in het vraaggesprek voorts nog gewezen op de grote betekenis van het verwate ren van de mosselen en hij achtte daar het bassin in het Veerse Gat ui termate geschikt voor. De proef in het Veerse Gat heeft een grote kans van slagen en zal zeker zijn geld opbren gen, betoogde professor Korringa. Het is verheugend dat de N.C.R.V. nadat de maandagavond gegeven voorlichting veel wrevel had verwekt in Zeeland, daarna een bij uitstek des kundig kenner van de schelpdieren cultuur heeft gevraagd zijn visie te willen geven. Men heeft in Zeeland steeds zeer veel waarde gehecht aan het oordeel van de heer Korringa en het is nu wel gebleken dat zijn me ning over de proef overeenstemt met bijv. de opvatting, die het provinciaal bestuur van Zeeland huldigt. GOES. De Zeeuwse Vereniging voor Visserijbelangen Zevibel heeft het rapport ..Schade garnalenvisserij te Ar- nemuiden en Veere als gevolg van de Deltawerken" in druk doen verschijnen on op ruime schaal verspreid. De in houd van dit rapport, waarin wordt ge vraagd geen mijnrechten te heffen in de mijn te Colijnsplaat, overgangsuitke ringen voor vissers tussen 55 en 65 jaar, die het bedrijf staken, gratis omscho ling van jongeren, vergoeding verhuis kosten en reiskostenvergoeding voor de vissers, hebben wij reeds gepubliceerd. Het rapport is voorzien van een inlei ding van de voorzitter van Zevibel, de heer A. L. S. Lockefeer. Hij schrijft o.a. Na de voltooiing van de dam in de Zandkreek, nadert met rasse schreden de voleinding van een dam in het Veer se Gat, hetgeen de totstandkoming van het Drie-eilandenplan een feit zal doen zijn. Dit betekent evenwel het einde van de vissershaven Veere en het verplaat sen van de vissersvloot naar de nieuwe haven jn Colijnsplaat. Er schuilt een brok tragiek in dit einde van de histo rische vissersplaats Veere. Er ligt ook tragiek in voor de vissers, die, door de Deltawerken gedwongen, een ander te huis moeten gaan betrekken. De vissers hopen schadeloos gesteld of tegemoet ge komen te worden. Zij rekenen erop, dat de regering niet alleen de Deltawer ken zal uitvoeren, maar ook op verant woorde wijze de nadelige gevolgen er van voor belanghebbenden zal opvangen en oplossen. Het rapport is ontworpen door het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, in nauw overleg met de Zeeuwscne vereniging voor visserijbe langen en de daarvan deel uitmakende vissersvereniging „Draagt Elkanders Lasten", te Arnemuiden. KAPELLE. Er zijn grote perspectieven voor de teelt van aardbeien onder glas in Zeeland, vooral voor de ondernemers met een klein bedrijf. Het klimaat is in Zeeland bijzonder geschikt voor deze teelt evenals de grond en de tuinders hebben er de noodzake lijke aanleg voor. Wat de afzet betreft zit men in Zeeland bij zonder gunstig, want nog altijd is België de voornaamste afnemer van platglas aardbeien. Dit zei vrijdagmiddag ir. J. D. Gerritsen, rijkstuinbouwconsulent te Gelder- malsen tot de Zeeuwse fruitkwe kers, die in grote getale waren bij een gekomen in de veilinghal in Kapelle-Biezelinge waar een onV wikkelingsdag voor de kleinfruit- teelt in Zeeland werd gehouden. Meer dan zeshonderd mensen uit alle delen van Zeeland waren aanwezig. Be halve door ir. Gerritsen over de 'teelt van glasaardbeien werd gesproken door de heer L. Goedegebure, chef van de proeftuin voor de kleinfruitteelt in Ka- pelle over de snoei van bessen aan draad en het rassensortiment in de kleinfruitteelt. De heer P. Goddrie, on derzoeker van het proefstation voor de fruitteelt in Wilhelminadorp sprak over de mogelijkheden van chemische on- kruidbestrijding en de rijkstuinbouwcon sulent ir. J. J. van Hennik hield een nabeschouwing, waarin hij met grote na druk de aanwezige aardbeienkwekers vroeg om zich beperkingen op te leggen bij het aantal rassen. Hij wees erop hoe er nu meer dan tien verschillende aardbeienrassen worden geteeld, wat een versnipperde aanvoer geeft. Als hoofdrassen voor de toekomst noemde hij belangrijk de Sengana, Eed Gaunt let en Talisman. Verder wees ir. Van Hennik ook op de noodzaak om de structuur van de kieinfruitbedrijven in Kapelle en om geving nader te bezien en te onder zoeken of er mogelijkheden zijn voor betere verkaveling en bedrijfsvergro- ting. De leiding van deze ontwikkelingsdag berustte bij de heer J. Burger Fzn. te Wemeldinge, voorzitter van de commis sie voor de kleinfruitteelt van de vei ling in Kapelle-Biezelinge. Hij wees er op dat er een toenemende belangstel ling voor de teelt van aardbeien, fram bozen, bessen en bramen bestaat in Zee land, maar de laatste twee jaar zijn de resultaten niet best. De kilo-opbrengst van verschillende producten viel tegen tengevolge van de weersomstandighe den en de prijs was laag door de con currentie op de wereldmarkt. De opbrengst van het kleinfruit bij de Zuidbevelandse veilingen was in 1958 vijf miljoen gulden. In 1959 was dat 4,6 miljoen gulden en in 1960 kwam men niet verder dan 3,7 miljoen gulden en dat ondanks de uitbreiding van het areaal. De heer Burger wees er verder op dat de tijd voorbij is dat het lonend was om aardbeien voor het „vat" te te len en frambozen voor de „tub". Er is thans behoefte aan producten van eer ste kwaliteit en bovendien moet de kost prijs laag blijven. Zeer belangrijk is daarbij dat aandacht wordt besteed aan kostprijsverlagende cultuurzorgen en verhoging van de kilo-opbrengst, waar voor gezond plantmateriaal een eerste vereiste is. De kleine landbouwers, die willen om schakelen gaf de heer Burger de waar schuwing mee om eerst alles goed te overdenken want het is volgens hem be slist niet zo dat de teelt van kleinfruit nu de mogelijkheid is om met één klap VLISSINGEN. De a.r.-afgevaar- digde ir. J. H. Krietemeijer heeft in de raadsvergadering de aandacht van het college van B. en W. gevraagd voor Britannia. „Ik heb de indruk", zei hij, „dat het hotel meer leeg staat dan dat het wordt bewoond. Het uias toch eigenlijk de bedoeling geweest 't restaurant-gedeelte des winters te sluiten?" Voorts had de heer Kriete meijer vernomen, daer een groot verloop was bij het personeel, met na me bij de kamermeisjes. Hij zag als oorzaak, dat de meisjes te weinig werk om handen zouden hebben. Burgemeester mr. B. Kolff, zelf pre sident-commissaris van de NV Britan nia. antwoordde dat hij a.s. maandag in de commissarissenvergadering zou informeren of de bezettingscijfers aan buitenstaanders konden worden ver strekt. Hijzelf had er geen bezwaar te gen. Moeilijker was het evenwel met de exploitatieopzet, waarvan de commissa rissen nog maar een gedeelte hadden ge zien. Om te weten hoe de zaak loopt moet men toch eigenlijk de beschikking hebben over gegevens over een jaar. De kewstie van de kamermeisjes vond hij een zaak die meer uitsluitend de com missarissen of de aandeelhoudersverga dering aangaat. De sluiting van het res taurant in de wintermaanden is met het oog op bijeenkomsten niet stringent door te voeren. Eveneens gebruikmakend van de rond- *S Voor uw advertentiepdrachten en tekstverzorging kunt u ook overleg plegen met onze verte, genwooraigers: J. Huisman, Nach tegaallaan 106. Goes, telefoon 01100—6176, en W. J. de Hoop, Westerscheldestraat 15, Middel burg, tlefoon 011804676. vraag vroeg de heer S. J. Adriaanse (kvp) of er al Iets bekend was over de benoeming van een nieuwe commissa ris van politie. De voorzitter verklaar de daarop, dat zeer binnenkort een der gelijke benoeming valt te verwachten. Desgevraagd deelde mr. Kolff de heer Adriaanse mee, dat de gemeente Vlis- singen sympathiek staat tegenover het voorstel van de Belgische gemeente Ru- pelmonde om in de zomermaanden vermoedelijk mei of juni bijzondere aandacht te vragen voor het Scheldetoe- risme. Over de manier waarop dit zal gebeuren liet de burgemeester zich niet uit. uit de moeilijkheden te komen. Zeker is belangrijk dat er spreiding is in de produkten, die worden geteeld. De heer Goedegebure vertelde dat de Malling Promise bij de frambozen nog altijd het beste ras is, maar als laat ras komt thans wel de Schonemann naar voren. De teelt van rode bessen aan draad geeft een mogelijkheid om vroe ger een opbrengst te krijgen. Proeven hebben aangetoond dat een ras als Jonkheer van Tets, geteeld aan draad, over drie jaar een opbrengst gaf van 364 kg. per are, terwijl ditzelfde ras, maar dan geteeld aan gewone struiken, in dezelfde periode een opbrengst gaf van 262 kg per are. De heer Goddrie behandelde de mo gelijkheden die er thans reeds bestaan om het onkruid chemisch te bestrijden en daarbij is vooral het middel Simazin zeer belangrijk. Wel wees hij er op dat de chemische middelen gezien moeten worden als een aanvulling en dat een ze kere mechanische bewerking van de grond niet gemist kan worden. In het ambtsgebied van de rijkstuin bouwconsulent, ir. Gerritse worden de meeste glasaardibeien van ons land ge teeld, want alleen in Gelderland ligt TERNEUZEN. De gemeente Ter- neuzen telt thans 1800 jeugdnatuurwach ters. Relatief gezien wordt dit aantal in ons land niet overtroffen. Burgemeester mr. H. Rijpstra heeft gisteren aan weer een groot aantal kinderen het insigne op gespeld en de daarbij behorende oor konde overhandigd. Dat gebeurde tij dens een bijeenkomst in het parochie huis, waarbij 380 leerlingen van de hoogste klassen van alle lagere scholen in Terneuzen en Sluiskil tegenwoordig waren. De waarnemend voorzitter van de stichting, de heer P. Fijn van Draat herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat de jeugdnatuurwacht in Ter- neuzen thans vijf jaar bestaat. De di recteur van de stichting „Natuur en jeugd", de heer C. H. Voorhoeve uit Den Haag, zette de taak van de jeugd natuurwachters uiteen. Hij deelde me de, dat de heren G. Wijnen, J. H. Well en S. A. Henry, die vanaf de oprichting in Terneuzen actief bestuurslid zijn ge weest, op de algemene vergadering van de stichting, de zilveren speld zullen Ontvangen. Aan het slot van de bijeenkomst schonk de heer Fijn van Draat de ge meente Terneuzen twaalf papierbakken. De jeugd kon verder genieten van enke le films. OOSTBURG De kantonrechter kreeg een groot aantal verkeersovertre dingen te behandelen. De 81-jarige boer P. J. L. uit Groede had, toen hij met een auto over de Buizenpolderdijk reed, geen voorrang verleend aan een ande re auto, die als gevolg daarvan in een sloot was gereden. De bejaarde land bouwer was na het ongeval doorgereden. Hij werd gisteren veroordeeld tot het betalen van een boete van veertig gul den en de Officier van Justitie deelde tevens mede dat hij zal laten nagaan of deze man, gelet op zijn leeftijd, nog in staat kan worden geacht een auto te be sturen. Bakker H. G. V. uit Oostburg, die met zijn auto geen voorrang had ver leend aan een andere auto, werd ver oordeeld tot het betalen van vijftien gulden boete en smid J. J. van B, uit Schoondijke, die in zijn woonplaats niet voldoende rechts zou hebben gehouden in een bocht van de Nieuwstraat, waar door een aanrijding met een andere auto ontstond, moet veertig gulden betalen. Het niet voldoende verlicht hebben van de aanhangwagen van een tractor kwam diverse overtreders op twintig gulden boete te staan. De heer W. L. E. E. uit Brugge reed met een vaart van 71 km. door de St. Annastraat te Sluis en moet wegens overtreding van het voorschrift betreffende de maximum snelheid twintig gulden betalen. De landbouwer J. A. H. uit Groede, die de straat niet voldoende zou hebben schoongemaakt nadat hij bieten van het land had gereden werd veroordeeld tot het betalen van 25 gulden boete. De straat was volgens de politie glibberig en een auto slipte. De chauffeur I. B. uit Oostburg, die toen hij door de politie werd benaderd omdat het portier van zijn auto open stond een brutaal antwoord gaf, terwijl hij daarna wegreed, moet zijn optre den bezuren met het betalen van 65 gul den boete. Voor de afdeling Arnemuiden van de N.C.V.B. heeft mevr. Lamaison-van den Berg een causerie gehouden over „Het schoolkind". De leden van de af deling hebben 129 bijeengebracht voor de aanschaf van een orgel. MIDDELBURG. De schoolclub van de christelijke h.b.s. in Middelburg (S.C.H.I.M.) heeft een jaarlijkse feest avond gehouden in het City-theater, die druk werd bezocht. Voor de pauze tra den o.m. op het lerarenkorps met een humoristisch zangnummer onder leiding van een der leerlingen, Kees Sanderse, het accordeonduo ,,De Armada's", speel den het pianoduo Ineke Machielse en het M.M.S.-koor. Na de pauze werd het blijspel „De ingebeelde ziekte" opge voerd. KAPELLE. Direct nadat de tuin bouwtentoonstelling in de veilinghal in Kapelle-Biezelinge werd geopend, stroomden reeds honderden bezoekers binnen, afkomstig uit alle delen van Zeeland en zelfs waren er veel uit Bra bant gekomen om te kijken naar het geen er te zien was op deze expositie van benodigdheden voor het tuinbouw bedrijf. De organisatoren hadden goe de verwachting van het bezoek maar hun stoutste verwachtingen werden toch overtroffen en het is te begrijpen dat de standhouders zeer tevreden waren. Verschillende van hen konden goede zaken doen en er werden nuttige con tacten gelegd. De tentoonstelling werd gehouden ter gelegenheid van de ont- wikkelingsdag voor de kleinfruitteelt die vrijdagmiddag in de veilinghal is ge houden. Er waren ongeveer dertig standhou ders. Jooral de machines voor het tuin bouwbedrijf namen een belangrijke plaats in. De afdeling machines liet zien welk een vlucht de mechanisatie op het tuinbouwbedrijf heeft genomen. Verder waren er vele stands van han delaren in bestrijdingsmiddelen en kunstmeststoffen. Voor de telers waren ook bijzonder leerzaam en instructief de stands van de voorlichtings- en on derzoekinstituten in Wageningen. Deze gaven een zeer duidelijk beeld van het vele werk dat er wordt gedaan om de fruitteelt en speciaal de kleinfruitteelt in dit geval, vooruit te helpen. Met name was er veel belangstelling voor de stands waarin nieuwe aardbei enrassen werden getoond. Ook het proefstation te Wilhelminadorp had een bijzonder aardige stand. i procent van het landelijke areaal glas aardbeien dat 125 ha. bedraagt. Spr. noemde aardbeien een prachti ge teelt voor een goede tuinder en gaf de Zeeuwse kleinfruitkwekers de raad om voorzichtig te zijn met het bouwen van vaste kassen voor de teelt van aard beien, en het voorlopig te houden bij de teelt van aardbeien onder platglas. Rolkassen bieden ook wel mogelijkheden maar een rolkas vraagt al gauw een investering van 20.000 gulden voor een oppervlakte van vijfhonderd vierkante meter. AXEL. Zeeuwsch-Vlaanderen en dientengevolge ook Axel wor den steeds meer ontdekt door de rest van Nederland. Dit bleek o.m. uit het feit dat een reporter van Radio Nederland Wereldomroep een bezoek bracht aan Axel om een reportage te maken. Voor zo ver bekend is het de eerste maal dat de wereldomroep een dergelij ke reportage over Zeeuwsch-Vlaan deren heeft samengesteld. Tijdens het opnemen van de reporta ge had de reporter een vraaggesprek van ongeveer twintig minuten met de burgemeester van Axel, de heer M. K. van Dijke. Deze vertelde iets over de huidige en de toekomstige ontwikkeling in de Kanaalzone. Uiteraard kwam hier bij ter sprake de samenwerking tussen de gemeenten Axel, Hoek, Sas van Gent, Terneuzen en Westdorpe. Ook de industriële ontwikkeling van Axel zelf was een onderwerp van gesprek. Een gunstige factor voor Axel is de aan trekkelijkheid van de stad als woonge bied, door de landelijke omgeving die gelegenheid te over heeft voor recrea tie. De burgemeester liet de gelegenheid niet ongebruikt voorbijgaan om hierop de aandacht te vestigen. De heer D. J. Oggel vertelde iets over de interessan te geschiedenis van het „Land van Axel" en van Axel zelf. De heer S. Herrebout, bestuurslid van de stichting „Streekcentrum Axel" wees op de ac tiviteiten van deze stichting, en op de functie van Axel als koopcentrum van Zeeuwsch Vlaanderen, daar zelfs de Belgen hun inkopen hier komen doen. Het ligt in de bedoeling deze reportage over ongeveer veertien dagen uit te zenden. Datum en uur van deze voor de streek zo belangrijke uitzending zijn nog niet bekend, maar zo mogelijk zul len deze nog voor die tijd gepubliceerd worden. KAPELLE. De afdeling Goes van de Ned. Chr. Handelsreizigersvereni ging heeft vrijdag in „De Caisson" een feestavond gehouden. De voorzitter, de heer M. de Dreu uit 's-Gravenpolder, deelde mede dat ondanks het royement van de N.C.H.V. door het C.N.V. het le dental is toegenomen. Leden der vereni ging zorgden gisteravond voor een ge varieerd ontspanningsprogramma. TERNEUZEN In verband met de viering van het vijfde lustrum van Youth For Christ zullen in het gehele land extra samenkomsten worden ge houden. Zo is ook in Zeeland en West- Brabant een speciaal streekteam ge vormd uit jonge mensen die overdag gewoon hun bezigheden hebben. Op 25 februari en 4 maart zullen te Terneu zen samenkomsten worden gehouden, in de gereformeerde kerk. Spreker is Herman Kloppenburg uit Den Haag-, zangleider Guus Hoddenbagh eveneens uit Den Haag, hammondorganist is Frans van der Reyden uit Leiden en de zang wordt verzorgd door Elly en Franny Faassen uit Vlaardingen. Ten ministe elke veertien dagen zal ergens in Zeeland een rally worden gehouden. OFFICIEREN BEËDIGD BERGEN OP ZOOM. In de leger plaats Ossendreeht zijn vrijdag 20 offi cieren van het depot LUA beëdigd, onder wie de luitenant L. J. Gilde uit Sint Laurens. Na de beëdiging was er een défilé voor de beëdigde officieren. Advertentie In onze etalages vindt U slechts énige id eeën voor de vernieuwing van Uw interieur. Bezoekt daarom onze toonzalen. middelburg-goes gratis advies van onze binnenhuisarchitecten franco levering door heel nederland GOES. öp de algemene ver gadering van de Coöperatieve Vereniging Centraal Stierenstation Zeeland waren gistermiddag na genoeg alleen positieve geluiden te horen over de stamboekfokkerij in Zeeland. Dr. J. Tesink, adviseur, deelde mede dat het aantal geïn- semineerde dieren dit boekjaar 12.108 bedroeg tegen het vorig jaar 11.865. Het vorige boekjaar waren er 61,1 procent drachtige dieren en dit jaar 64,4 procent. Een toene ming dus van 3,3 procent. Een be moedigend geluid kwam ook van de zijde van de heer ir. W. de Boer, hoofdinspecteur van het N.R.S., die in zijn causerie over de veehouderij o.m. aantoonde dat Zeeland landelijk met het hoogste gemiddelde uit de bus komt ten aanzien van de productie van melk en het vetgehalte. Hij beklemtoon de dat, ofschoon de stamboekfok kerij in Zeeland grote slagen heeft gehad, deze in onze provincie een goede toekomst heeft. Ir. De Boer vertelde Iets over de vleesproductie en de fok van vlees rassen. De vleesproductie in Neder land dekt de behoefte van de bevol king-. De melkproductie daarentegen geeft een overschot te zien. In het be stuur van het Stamboek Is een discus sie geweest over de richting waarin de fokkerij zich moet bewegen. Spre ker gaf hierna een omschrijving van het Ideale type koe. „Wanneer gefokt wordt, moet men echter een vast doel voor ogen hebben". Ir. De Boer merkte verder op dat de afzet van het stamboekvee dit jaar groter is ge weest dan ooit te voren. Overigens was hij van mening dat het resultaat van het Stamboek kleiner is dan het aantal leden wel doet ver moeden. Over de fokkerij in Europees verband, dit met het oog op de toe komstige verwezenlijking van de E.E.G., zei spreker dat de buitenlandse fokkers nu al rekening houden met de kwaliteit van ons zwartbonte Neder landse vee. Dr. J. Tesink, directeur Gezondheids dienst voor dieren in Zeeland, vertelde de vergadering, in een Overzicht van de resultaten van het afgelopen boekjaar, dat de kunstkoe die vorig jaar in ge bruik werd genomen aan de verwachtin gen heeft voldaan. Zowel hoeveelheid als kwaliteit van het sperma zijn uitste kend te noemen. De gezondheidstoestand van de stieren laat weinig te wen sen over, er kwamen slechts enkele TN DE afgelopen jaren is er op tal A van plaatsen en bij vele gelegen- heden op gewezen dat zich in deze provincie grote veranderingen voltrek ken. Een gebied, dat tot voor kort bjj velen nog onbekend was, komt steeds meer in het centrum van de belang stelling te staan. Deze veranderingen zulllen in de nabije toekomst het ka rakter van onze provincie in belangrij ke mate beïnvloeden. Was tot op he den de landbouw bier de hoofdbron van bestaan, in de toekomst zal de in dustriële bedrijvigheid een Steeds gro ter accent leggen op het leven in dit gewest. Zeeland, dat als gevolg van de me chanisatie en de rationalisaite in de landbouw de laatste jaren geen werk kon bieden aan 'tal van jonge mensen, die zich daardoor genoodzaakt zagen weg te trekken naar de randstad Hol land, staat op een keerpunt in de ge schiedenis. Zo heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F, C. de Ca- senbroot, het gezegd in de neuwjaars- rede, die hij aan het begin van dit jaar hield in de zitting van Provin ciale Staten. Zeeland staat op een keerpunt in de historie. Mede dank zij de interesse, die vel én in ons land cn ook de rijksoverheid voor Zeeland aan de dag gaat leggen kan en zal er sprake zijn van een gun stige ontwikkeling. Van ons vertrouwen in een goede toekomst voor ons gewest hebben wij getuigenis willen afleggen in een speciale editie van Zeeuwsch Dagblad, die onze lezer» vandaag ont vangen. Het is verheugend dat vélen in ons gewest, met name het Provinciaal Be stuur en de provinciale, diensten ons hun medewerking hebben verleend voor de samenstelling van dit nummer. Wij willen biervoor gaarne onze harte lijke dank betuigen. Ook de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Economische Zaken heeft zeer waarde volle adviezen verstrekt en professor Brouwers, secretaris-Generaal vam het ministerie van Economische Zaken afkomstig uit Zeeland schreef per soonlijk een bijdrage voor dit nummer, dat zijn naam heeft te danken aan een uitspraak van de Comissaris der Ko ningin in zijn nieuwjaarsrede. Dit speciale nummer is in een bui tengewoon grote oplaag verschenen. Het doel van de uitgave was namelijk niet in de eerste plaats de lezers in ons gewest een indruk te geven van de ontwikkeling, die zich in Zeeland vol trekt, maar vooral ook om velen bui ten de provincie in te lichten over de ruime mogelijkheden, die Zeeland biedt voor een gunstige ontwikkeling van handel en industrie. Dank zij veler medewerking hebben wij de beschikking gekregen over een groot aantal adressen. Alle Nederland se werknemers, aangesloten bij een der werknemersbonden, hebben „Zee land op een keerpunt" vandaag ontvan gen terwijl deze krant vanochtend op het bureau ligt van de directie van vrijwel elk Nederlands bedrijf met meer dan twintig werknemers. Boven dien is bet blad o.m. toegezonden aan velen, die rechtstreeks of zijdelings re laties onderhouden met het rijk geva rieerde bedrijfsleven in ons land. Dank zij veler medewerking kon bijv. alleen reeds aan ruim vijfduizend personen uit de directe sector van handel en in- lustrie een krant worden verzonden. Het is ons een vreugde geweest dit speciale nummer van Zeeuwsch Dag blad te mogen samenstellen. Wij hopen namelijk hiermede een bijdrage te heb ben geleverd voor «en juiste menings vorming omtrent liet werken cn stre ven in ons gewest. huidaandoeningen voor. De resultaten zijn in het algemeen goed te noemen, hoewel er verenigingen zijn waar het beter kan. De heer Tesink deelde mede dat in een tijd van zes weken op veer tig bedrijven, die daarvoor worden uit gezocht, een onderzoek naar de sterili teit zal worden ingesteld. De heer ir. W. L. Harmsen, rijks- veeteeltconsulent, zette uiteen dat de provinciale commissie van toezicht thans een onderdeel van het Land bouwschap is geworden. Nieuwe ver ordeningen zullen de vereniging voorts nopen de statuten te herzien. Het ligt in de bedoeling in een nabij verschiet tot een verplichte melkcontrole over te gaan. Spreker meende dat de vereniging met een doelbewuste actie deze weg tot veeverbetering zal moeten inslaan. De melkcontrole zal echter langs gelei delijke weg moeten worden gereali seerd. Ook het afstammelinigenonder- zoek heeft de aandacht, dit jaar zul len een vijftal stieren aan zo'n onder zoek worden onderworpen. De voorzitter, de heer A. E. Bruyning, dankte ir. Harmsen voor zijn uiteen zetting waarn-a hij de weg om tot melkcontrole te komen nader belicht te. „De verplichte melkcontrole is foktechniscth toe te juichen, maar het zal zeer geleidelijk moeten worden ingevoerd en daarom niet zonder meer voorgeschreven kunnen wor den". De heer Bruyning betuigde zijn in stemming met het aan de orde stel len van de fokprestaties van de stie ren ten aanzien van de produktie en de extensieven. Spreker deelde nog mede dat de aan- en verkoop van fokvee thans gezamelijk zal worden aangepakt. In het bestuur wérden de volgende heren herkozen: J. M. Dalebout, Schou- wen-Duiveland, iP. J. Goorden, Tholen, W. Miranaard, Zuid en Noord-Beveland, K. J. A. Collot d'Escury voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en L, Basting voor West-Zeeuiwsch-Vlaanderen. Als lid van d-e financiële commissie werd in de plaats van de heer W. L. de Hamer ge kozen de heer G. V. Waes te IJzendij- ke. Tot plaatsvervangend lid van de fi nanciële commissie werd gekozen de heer A. Padmos uit Eikerzee. „heden moet ik in uw huis vertoeven". Lucas 19:5ib De reden die Jezus had om zichzelf als Bezoeker aan te kondigen in het hnis van Zacheus, de tollenaar, vinden we neerge schreven aan het slot van de geschiedenis: „De Zoon des mensen is gekomen om het verlorene te zoeken en te redden". Dat werd tegen Zacheus gezegd... er werd dus wel mee bedoeld dat Zacheus zich ook on der die verlorenen kon rangschikken! Al- thans: Tot op het moment dat Jezus hem ontdekte in de vijgeboom. Heeft Zacheus zichzelf óók zo gezien vóór deze ontmoeting? Hij kon in elk geval wel weten dat er op zijn leven heel wat aan te merken viel en dat hij voor zijn volk een uitgestotene was. Tollenaar was hij: Belas tingambtenaar in dienst van de Romeinen, de gehate bezetters. Landverrader in de ogen van de Joden... en dan daarbij: De practijken van deze tollenaars deugden meestal niet: ze waren berucht wegens af persing. Geen wonder, dat het volk hem een voudig op zij drong, toen het langs de weg stond waar Jezus zou voorbijgaan, en hem, toch al klein van gestalte, geen kans gaf om ook iets te zien. Zijn plaats tussen de takken en bladeren van de vijgeboom was wel passend: Afgezonderd, weggeschoven, eenzaam. Wellicht voelde hij zich wel wat verloren. Had hij er last van? 't Valt moeilijk te zeg gen, maar als dat al zo was, kon hij er toch ook niet veel aan veranderen. Hij zat nu eenmaal in dat bedrijf, had er zich helemaal in genesteld, en in dergelijke om standigheden is het best mogelijk dat ie mand wel inziet dat het alles bij elkaar niet deugt, terwijl veranderen haast niet meer mogelijk is! 't Is gemakkelijk ge zegd, maar moeilijk uit te voeren. Om dat men teveel, ja haast uitsluitend omgaat met de zonde en de zondaren zelf. Hoe kon Zacheus, gesteld dat hij het wilde, zich losmaken van zijn kring van vrienden, tol lenaars en Romeinen? Bij zijn eigen volk lag hij eruit. En dan de inkomsten... daar kan een mens tenslotte ook maar moeilijk van los komen! Tenzij... tenzij er inééns doorgebroken wordt! Tenzij men in één keer ontdekt: Het moet veranderen, want anders ben ik voor goed verloren! Met Zacheus wordt het een wonderlijke zaak. Misschien was het enkel nieuwsgie righeid, die hem naar buiten dreef, maar het werd vlug anders, toen Jezus in zijn huis moest zijn! Dat werd een ontdekking voor Zacheus. De ontdekking, dat hij wel, en terecht, als een verlorene werd be schouwd, maar dan toch als één die nog weer opgezocht kon worden. Want dit is het ergste wat een mens van zichzelf kan gaan denken: Dat er voor hèm toch zeker geen redding meer mogelijk is. „Heden moet Ik in uw huis vertoeven".. ja, in het hnis van de tollenaar, waar nie mand komen wilde. Jezus moet juist daar zijn omdat daar iemand woont, die gevaar loopt... of hij het beseft of niet... om te gronde te gaan. Daarom moet Jezus daar komen. Hij kan niet anders... het is een onmogelijke zaak voor Hem om Zacheus te laten zitten. Hij is gekomen om hem uit zijn verkeerde bestaan te halen en om hem het andere leven te laten zien: Het leven met God. Daarvoor is Hij, Jezus, gekomen... daarvoor zoekt Hij de mensen, daarvoor komt Hij in hnn huis. Wij zullen toch niet menen dat het alleen voor de tollenaars was... wij moeten weten, dat wij dé éfcdding allen nodig hebben.'Wc zullen die ontvangen ook,,, als we maar luisteren naar dat woof.d: „Heden, datis vandaag, dat is nu moet ik in uw huis zijn". Als wij Jezus toelaten zullen we ver rassende ontdekkingen doen. Over onszelf... en over alles wat dan tóch mogelijk blijkt: De inkeer en de omkeer... wij zullen het nieuwe leven ontdekken! Ds. S. Oegema. MIDDELBURG. De plannen voor de bouw van de nieuwe christelijke detailhandelsvakschool voor Zeeland in de Stromenwijk zijn enigszins gewijzigd. Met de bouw van deze school zal vermoe delijk nog dit jaar een begin wor den gemaakt vertelde directeur P. Geelhoed. Eerst was het de bedoe ling, dat de Zeeuwse school van hetzelfde type zou worden als in Den Bosch gebouwd. Hiervan is nu afgezien. De plannen zijn thans zodanig gewijzigd dat de nieuwe school veel gelijkenis zal vertonen met die in Maastricht wordt ge bouwd. Tijdens de gisteren gehouden openba re les deelde de heer Geelhoed ons mee dat de school 118 leerlingen heeft verdeeld over drie eerste en twee tweede klassen. De aangifte voor de nieuwe cursus, die in september aanvangt, be- HOEK. Voorzitter J. P. Vergouwe leidde de jaarvergadering van de chris telijke kleuterschool te Hoek en memo reerde het vijftienjarig bestaan der school. De heer N. Moerman, penning meester, deelde mede dat hij wegens drukke werkzaamheden deze functie moest beëindigen. Bij de bestuursver kiezing (voor de vacatures Moerman en D. Tollenaar) werden gekozen de heren J. Dieleman-Jansen en P. de Kraker Pzn. Na de pauze werden enkele films vertoond. OUDELANDE. De afdeling Oude- lande van de Vereniging voor zieken- 'huisverpleging op Zuid- en Noord-Beve land hield de jaarvergadering in zaal De Broekert. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek dat practised alle ingezetenen bij deze af deling zijn aangesloten. De heren W. H. Remijnse en Joh. van 't Veer wer den herkozen. Na afhandeling van de huishoudelijke zaken sprak het lid van het hoofdbestuur de heer M. Reijnhoudt uit Kloetinge over: De positie van onze Vereniging voor ziekenhuisverpleging in het verleden en in de tegenwoordige maatschappelijke omstandigheden. gint al te lopen. De heer Geelhoed ver wacht dan ook dat in september zal worden gestart met drie of vier eerste klassen. Dit zal tot gevolg hebben dat de school weer moet woekeren met de ruimte. De avondcursussen, die worden gehouden, blijken een succes. Vele ouders hebben gisteren kunnen zien dat hun kinderen goede vorderin gen maken op hun weg middenstander te worden. De leerlingen exposeerden hun werk dat bestond uit een groot aantal tekeningen, etalagekasten en han- denarbeidartikelen. Kortom, het vroege re gebouw van de provinciale griffie, waar de school nu is gehuisvest, was één grote showroom. Dat de school afgestemd is op de praktijk blijkt wel uit het opschrift van een van de tekeningen, dat luidt: Nooit bent u verslagen, zolang er een stem in u zegt: Doorvochten! Dit gezegde schijnt van toepassing te zijn op de de tailhandelsvakschool die nu in de korte tijd van haar bestaan al vier keer is verhuisd en nog steeds geen eigen schoolgebouw heeft. Als tenminste alles volgens de plannen verloopt zal de school volgend jaar om deze tijd de be schikking hebben over een eigen ge bouw. KAPELLE. Rijpe aardbeien in februari is beslist een bijzonderheid en tot voor enkele jaren werd dit on mogelijk geacht. Nu is het dat niet meer want op de vrijdag te Kapelle gehouden tuin bouwtentoonstelling waren enkele tientallen aardbeienplanten met de rijpe vruchten er aan, te bewonderen. Deze stonden in de stand van het in stituut voor veredeling van tuinbouw- gewassen. De aardbeien waren op een zo vroeg tijdstip reeds rijp door een speciale behandeling ten aanzien van de belichting en de temperatuur. Ir. Roelofsen uit Goes, de deskundi ge van het proefstation voor de klein fruitteelt zei ons hierover dat het thans mogelijk is om het gehele jaar door verse aarbeien te telen. De gro te moeilijkheid is dat dit moet gebeu ren op een economische basis en dat is op het ogenblik nog niet eenvoudig maar de kans is aantoezig dat men hiervoor ook een oplossing zal vinden. TERNEUZEN. - Drs. B. A. Giete- link, leraar aan het Petrus Hondius Lyceum te Terneuzen is naar Luxem burg vertrokken en in zijn plaats is be noemd als lid van de plaatselijke com missie der Nederlandse Padvinders, dr A. C. Nieuwenhuijzen-Kroeseman. In de vacature die per 1 mei zou ontstaan door het vertrek van de heer H. Staal naar Amsterdam werd door het hoofd kwartier te Den Haag voorgedragen al, lid en secretaris van de plaatselijk» commissie, de heer A. Will.

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 3