Net woord: verschrijving maar het is frauduleus Het harde geslacht SCHOOL- EN PRIVÉZAKEN LIEPEN DOOR ELKAAR I KAPPIE EN DE DIEPZEEDUIKERS I OFFICIER VAN JUSTITIE VALT DIRECTEUR VAN L.T.S. IN ZWIJNDRECHT AAN Uit de kerken Zaterdag 25 februari 1961 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Van een onzer verslaggevers NIET VEEL NODIG DOOR ELKAAR GEEN ARGWAAN VERANDEREN. NOOIT VERZET DAILY MIRRORGROEP SAMEN MET ODHAMS DE TINTELS TNORDRECHT. Verschrijvingen op school met het doel een hogere subsidie te krijgen en de praktische moeilijkheden bij het ministerie van onderwijs om daar controle op te oefenen dat werden opeens twee belangrijke elementen in de zaak van de frauderende directeur van de christelijke lagere technische school te Zwijndrecht, die gisteren voor de rechtbank te Dordrecht werd behandeld. Dat gebeurde nadat de zaak tegen de 31-jarige directeur J. A. V. was af gehandeld en de rechtbank zich bezig hield met de aanklachten tegen twee leveranciers van de school. Zij hadden er op voorstel van de frauderende di recteur in toegestemd andere posten en hogere bedragen op de facturen te zetten. Het eindbedrag was steeds we! in overeenstemming met de leveranties. Sommige geleverde artikelen werden echter niet vermeld. De bedragen die daarvoor moesten worden betaald werden opgeteld bij de posten va.n de overige geleverde artikelen. In een enkel geval werden fictieve posten op de factuur gezet. De officier van justitie mr. J. Rem- melink vond dat de leveranciers, of schoon zij van doze verschrijvingen' geen voordeel hadden gehad, toch even schuldig waren als de knoeiende direc teur. Het gaat er om dat de overheid een rad voor de ogen werd gedraaid bij de controle van de ingediende rekeningen, aan de hand waarvan de subsidie werd vastgesteld, vond de officier. „Dit bedrijf, dat tegenwoordig met de nette benaming van verschrijvingen wordt aangeduid", alduB de officier, „is evenzeer frauduleus. Het neemt hand over hand toe. Hoewel dit verschrijvin gen zijn In de administratieve sector, er is niet veel voor nodig om tot cri minele verschrijvingen te komen." De zaak tegen de 31-jarlge directeur van de l.t.s. in Zwijndrecht was daar een duidelijk voorbeeld van. Deze haast ge niale jongeman, de jongste directeur van een technische school, had enerzijds het rijk en de school voor belangrijke bedra gen bevoordeeld, door allerlei kortingen te bedingen bij de bouw van de school. Die kortingen waren zo hoog, dat op de bouw en de inrichting voor een bedrag van zestigduizend gulden kon worden bezuinigd. Niet alleen in deze activiteiten onder scheidde de heer V. zich van andere schoolhoofden. Hij maakte van de nieu we school al direct een model inrichting, s die d dere *:W«Kl - van de school een tweede gebouw moest worden neergezet, dat nu nog in aan bouw is. Zelf door dergelijke cursussen groot geworden, richtte de heer V. nog een extra schriftelijke cursus op en ging hij zich bezighouden met de architectuur. Hij vatte het plan op aan de Officiers- vliet te Zwijndrecht in een deel van het uitbreidingsplan dat voor velen het summum betekent aan woongenot vijf villa's te laten bouwen, waarvan er een voor hem zelf bestemd zou zijn. Daarbij gingen zijn zaken door elkaar lopen. Op school besteedde hij grote aan dacht aan het praktische werk. Hij had een cursus autotechniek ingesteld waar voor grote belangstelling bestond Via de Bovag kreeg hij voor dit onderwijs gratis of zeer goedkoop auto-onderdelen, mo toren e.d. Bij de huizenbouw wilde hij ook zijn leerlingen aan het werk zetten. De in specteur van het technisch onderwijs gaf echter geen toestemming om de vijf hulzen aan de Officiersvliet als proef object door de school te laten bouwen. Toch liet de directeur zijn leerlingen allerlei onderdelen maken op school. Zij vervaardigden trappen, leuningen, ga ragedeuren, en er werd lustig aan ijzer bewerking gedaan. Het schoolbestuur was bij deze storm achtige ontwikkeling in geheel nieuwe stijl zozeer vertrouwd geraakt met aller lei ongewone aankopen, dat niemand merkte dat allerlei zaken voor de huizen zelf balken en ijzer, hele keukens met stalen aanrechten door de school wer den betaald. Het gemSnipuleer van de directeur met auto's, motoren, banden en onderdelen wekte evenmin argwaan. Intussen was hij door de bouwerij zo in moeilijkheden geraakt, dat hy na het administratieve geknoei ten voordele van de school, ook ging knoeien te eigen voordele. Hij kocht een nieuwe auto, en ruilde die weer in nadat hij er driedui zend kiloineter mee had gereden. Hij hield daar niet alleen een goede tweede handse wagen van over, maar kreeg ook nog vijftienhonderd gulden toe. Op twee duizend gulden na had de school de eer ste auto betaald. Niemand begreep er nog lets van hoe het met de tweede auto Op schoolboeken wist hij grote kortin gen te krijgen, maar hij stak dat geld in eigen zak. Onder het voorwendsel dat hij in zijn voortvarendheid werd geremd door ouderwetse vooroordelen bij zijn bestuur en de overheid, vroeg hij hier en daar de facturen anders in te vullen. Omdat het eindbedrag niet veranderde, willig den enkele leveranciers, die bewonde ring hadden voor de jeugdige energieke directeur, dit verzoek in. Zij verkeerden in de veronderstelling dat dit alles de school ten goede kwam. Hij gaf de leveranciers zelf op hoe zij de factuur moesten opstellen. Hij stuur de soms een leerling met een ontwerp- factuur naar een leverancier. Dat deed hij ook met de vier nieuwe autobanden, een Volkswagen, eeh auto motor, een motorrijwiel en wat andere zaken die hij bij een sloperij in H. I. Ambacht had gekocht. Zijn excuus was, dat hij geen nieuwe banden mocht ko pen, wel oude banden. Daarom moesten ,de banden maar niet op de factuur wor- 'den Vermeld. Terwijl ,de2&, transactie nog gaande W& grgëïLdtë IZv/y ndrectitsé* pdlHié'*1 ïn. De directeur werd tot grote verrassing van zijn omgeving gearresteerd en de- zaak-kwam in öndarzbèk. Op de zitting van de rechtbank gaf hij met enkele woorden alles toe. Hij liet zelfs. In tegenstelling tot de verklaringen die hij voor de politie had afgelegd, uit komen dat de twee leveranciers die na hem voor de rechtbank zouden verschij nen, nooit hadden kunnen veronderstel len dat hij van de verschrijvingen profijt had. „Ik heb de overtuiging dat zij alleen maar dachten, dat het de school ten goe de kwam", zei hij nu. De officier van justitie, die een open oog had voor de kwaliteiten van de ver dachte, eiste een gecombineerde straf. Een jaar gevangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk en een proef tijd van drie jaar met aftrek van voor arrest. Als bijzondere voorwaarde stelde de officier dat hij het bedrag, dat de school te kort was gekomen, zou terug betalen. „Daar zal hij zijn hele verdere leven voor moeten werken", zei mr. W. van der Veen, de toegevoegde raadsman. Hij pleitte clementie. De autosloper uit H.I. Ambacht, J. T. L„ wie medeplichtigheid aan poging tot oplichting te laste was gelegd, betoogde dat hij op de voorstellen van de heer V. was ingegaan omdat het voor de school was. Zelf had hij er geen profijt van ge had. De directeur had op de koopprijzen al zoveel afgedongen dat de ten be hoeve van het wegwerken van de auto banden op de factuur verhoogde prij zen van andere artikelen nog laag leken. Zij hadden daarom bij de controle op het ministerie geen argwaan gewekt. „Alles goed en wel'vond de president jhr. mr. D. J. Hoeufft, „maar het moet toch zo zijn, dat u gewoon factureert wat u geleverd hebt." „Ik kon toch niet aan de directeur vra gen of de zaak wel in orde was?", wierp verdachte tegen. „Bovendien, het eind bedrag klopte." „Ik wist niet dat slopers zo schuchter waren", spotte de officier van justitie, Deze vroeg de rechtbank een wijziging in de dagvaarding te mogen aanbrengen. Hij wilde daarin omschreven hebben dat een factuur een tot bewijs dienend stuk is. De autosloper die niet door een advo- kaat terzijde werd gestaan, voelde een addertje onder het gras en maakte be zwaar. „De officier heeft mh kwalijk geno men, dat ik de dingen hier nu iets an ders zeg dan ik voor de politie heb gedaan Nu wil de officier zelf delaken wijzigen. Negn, ik heb daar bezwaar te gen aldus verdachte Nadat de rechtbank hem had verzekerd, dat die wijziging geen Invloed had op hetgeen hem was te last gelegd, stemde verdachte schoorvoetend toe. Hij kreeg netjes een afschrift van de wijzigingen. Hij bekeek het papier wat wantrouwend. Direct daarop werd de heer C. van der Glessen, accountant van het ministe rie van onderwijs als getuige en als des kundige gehoord. Tussen hem en de offi cier ontspon zich een gesprek over de door scholen ingediende facturen. Op vragen van de officier zei de getuige- deskundige dat deze stukken bij gebrek aan ander bewijsmateriaal worden gezien als het bewijs dat alles is geleverd voor de prijzen die daarop vermeld staan. Nadat de officier tegen de autosloper een geldboete van vijfhonderd gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden had geëist, maakte mr. J. Coert uit Rotterdam, die de directeur van een metaalwarenbedrijf als raadsman terzijde stond, bezwaar tegen het feit dat m deze zaak de heer Van der Giessen ook als getuige deskundige zou worden gehoord. „Als u de heer Van der Giessen als deskundige toelaat", zo zei mr. Coert tegen de president, „wil ik schorsing om ook een getulge-deskundige te laten ho ren". Mr. Coert betoogde uitvoerig, dat een factuur nooit als een bewijsstuk kan wor den aangemerkt. Een factuur is een waar deloos papier. De officier meent nu wel, dat valsheid in geschrift is gepleegd omdat er hogere prijzen op de factuur staan, maar nie mand kan verbieden dat van de offerte- prijzen wordt afgeweken. Meestal worden die wel verlaagd, maar niemand kan er wat van zeggen als die prijzen worden verhoogd. Het gaat om de koopovereen komst die tot stand komt. Men kan het raar vinden, dat een koper vraagt om ■meer te betalen dan bij de offerte is aan- gaboden,.,op. zichzelf-Js „date niet -straf-' baar. ,1'KTaar '■Ran' is èFf6'CIf ^ëeiS''spfMf£-Van éen' eële koopoVferetnkomst?» *wl«r,pi :de officier tegen Ook met die zienswijze was mr Coert het niet eens. Bij de heer A. v. N. die hij verdedigde, had -de heer V. gezegd, dat hij door al het foralisme geen stalen aan rechten mocht kopen, die hij toch hard nodig had voor zijn nieuwe school. Hoe wel de heer Van N. toegaf te weten dat hij iets gedaan had wat niet mocht, had hij er toch geen strafbare handeling in gezien toen nij op de factuur de stalen aanrechten niet vermeldde en de prijzen voor de andere goederen naar aanwijzing van de heer V. verhoogde. De heer v. N. wist niet dat de aanrechten voor de vijf huizen bestemd waren. Mr. Coert wees er op dat de aanrechten in Amsterdam waren besteld en rechtstreeks aan de school waren afgeleverd. De heer v. N. had daar helemaal bulten gestaan. De accountant van het ministerie werd nu alleen als getuige, niet als deskundige gehoord. Hij zei dat men op het ministerie de ingezonden facturen aanneemt als be wijsstukken. Dat is een ongeschreven regel. „Wanneer is die bepaling vastgesteld?", wilde mr Coert weten. „Ik ken die rege ling niet". Hij verzette zich tegen het verzoek van de officier om ook in deze zaak aan de LONDEN De verwoede strijd tussen de krantenmagnaten in en rondom Fleet Street is zo goed als voorbij. Gisteravond werd bekend gemaakt dat Roy Thomson, de Ca nadese krantenmagnaat, zijn aanbod voor een fusie met Odhams Press, uitgevers onder andere van de so cialistische Daily Herald, heeft inge trokken. Dat gebeurde nadat Odhams had laten weten dat zij zich niet langer zal verzetten tegen het aanbod van de Daily Mirrorgroep om de aan delen van Odhams ovèr te nemen. Het zag er dus gisteravond zonder meer naar uit dat de Daily Mirror de strijd heeft gewonnen. Met name de Daily Herald gaat thans een onzekere toekomst tegemoet. Cecil H. King, president van het Daily Mir- roi concern, heeft al laten weten dat hij de Daily Herald in elk geval nog zeven jaar zal laten bestaan. Advertentie Sanapirin aaa blust snel opkomende griep telastlegging toe te voegen dat een fac tuur een tot bewijs dienend stuk is. De rechtbank beraadslaagde daarover In raadkamer en wees de wijziging toe. De officier gaf toe, dat facturen tussen particulieren geen bewijsstukken zijn, maar als de overheid in het geding is, kan een dergelijk stuk wel als bewijs worden aangenomen. Zou dat niet gebeu ren, dan komt de gehele controle op losse schroeven te staan. Op het ministerie ziet men alleen maar de facturen. Omdat het tenslotte een administra tieve fraude was, eiste de officier in dit geval alleen een geldboete van duizend gulden. Mr. Coert betoogde dat men geen vals heid in geschrift kan plegen op een stuk dat geen officieel bewijsstuk is. Het mag dan op het ministerie gebruik zijn ge worden facturen als bewijsstuk te zien, juridisch zijn ze dat niet. Hij vroeg ont- ontslag van rechtsvervolging, resp. vrij spraak. De officier bleef er by, dat al is men te goeder trouw en is men niet op eigen voordeel uit, gestraft moet worden wan neer men er 'toe heeft meegeholpen de overheid om de tuin te leiden. 132 In de hoek by het venster had Franeine gezeten en door het raam van de zijkamer, waar nu het weef getouw van Agniet stond, was Joos naar binnen geklommen om de koop mansdochter te omarmen. Voor Joos was Bergen vreemd gebleven en zo zeker was hij er van geweest dat Ar jen de stad niet zou hebben verla ten, dat hij Jurgen daarheen gezon den had. Morgenochtend moet ik nog veel vragen, zei Arjen tegen Agniet, die stil bij hem was blijven zitten. Er is geen reden om aan het verhaal van Jurgen te twijfelen. Alleen weet ik niet of lk dit voor mijn vader en stiefmoeder verzwijgen moet of niet. De volgende ochtend was de toe stand van Jurgen echter zo slecht geworden dat Arjen hem naar het gasthuis liet brengen. Het eten en vooral de wijn van de vorige avond waren hem slecht bekomen, na zo'n lange tijd van kommer en gebrek. Nog twee dagen wachtten Arjen en Agniet op beterschap. Samen met Merijn waakten zij bij de zieke, om dat zij ieder woord wilden opvangen dat hij misschien nog zou zeggen. Jurgen zeide echter niets meer over de jonker. Hij stierf tegen de och tend, waar Arjen en Agniet bij wa ren. Agniet huilde. Het is waar van die doodshond. Arjen. Je kunt kwaad op me worden als je wilt, maar het is waar. Je ziet toch dat er nu een dode is. Stil, suste Arjen. Als Joos niet meer leeft, is het gegaan zoals hij wilde. Zo veel waarde hechtte hij niet meer aan het leven sinds Lo- dyeke onderging en Franeine Ge- leinsdochter stierf. Merijn heeft ge lijk. het komt alleen aan op hetgeen achter de zichtbare dingen is. Alleen de geest is van waarde, Agntet. Hij blttft leven. Al het andere is vergan kelijk. Arjen kocht een graf voor de ar me rijknecht Jurgen en liet een dodenmis voor hem ondragen in de kerk van Romerswale. Peinzend stond hij bij de zwarte aarde, waar mee de kist bedekt was. De zoon van een dagloner wiens moeder van armoede gestorven was. Hij lag nu in een goed graf en een jonker van Romerswale herdacht zijn leven en zijn te vroege dood. En een andere jonker van Romerswale lag mis- sehipn ereens vergeten in een ar- 7T,»ni„i(i. tïm zichtbare, het tastbare verging. Alleen wat daarachter was bleef leven In dat najaar en in die winter kasteel van Lodycke. Bij vloed rees DOOR DICNATE ROBBERTZ het tot in het woonvertrek en bij iedere ebbe trokken stenen mee te rug en vielen brokken uit de muren. De vissers die langs voeren huiver den voor het gieren van de Wind door de gebroken vensters, 's Nachts verbeeldden ze zich dat de schim van Vlaes Benne op de muur stond en wenkte. Het was langzamerhand bekend geworden dat Vlaes zichzelf verdaan had, nadat de boerenjonker hem lange tijd ha<3 weten verborgen te houden voor zijn strenge en trot se vader. De naam van de heer van Lodycke werd niet meer genoemd. Soms zag een koopman uit Ro merswale of een mosselvanger hem in de straten van Bergen, als ze daar hun waren kwamen verhande len. Hij reed nog op een paard en meestal was er ook nog een knecht achter hem. Maar voornaam was hij niet meer. Of misschien viel hij niet op omdat er in Bergen zoveel heren rondreden. Daarover dachten de een- Het leven was zo sterk dat het water het nooit zou kunnen overwin nen. Alleen in het Bergse huis leek het stil te staan. Het was of de kille geest die van ver gekomen was om al het warme en dartele en zonnige te weren, door de gangen en kamers toog. De twee oude knechten deden hun dagelijks werk zonder iets te zeggen. Ze fronsten hun wenkbrau wen als de dienstmeisjes eens hard op lachten. Zelfs als de kleine Nico- laes schreeuwde of van piezier kraai de keken ze schuw en waren ze ge neigd om het kind ergens op te slui ten. (Wordt vervolgd) voudige Romerswalers niet na. Over de wilde jonker wisten ze allerlei verhalen, die ze heimelijk lachend of met onverholen minachting aan el kaar oververtelden. Degenen die zijn vrouw gekend hadden en nog wisten ho% vriendelijk en gul vrouw Berta was geweest, zuchtten eens om het moeilijke leven dat zij nu moest heb ben. De bastaard, noemden zij Arjen van Lodycke. Maar dan bedoelden ze daarmee niet dat hij van het kasteel kwam. Er woonden ook Lodyckse dorpers in de stad. Het water stroomde over de laat ste resten van hoeven en dorpen en het vrat iedere dag groter stukken af van het kasteel. Het leven ging verder in de stad. Koop en verkoop. In de Bevelanden overwogen de verarmde edelen of het niet verstan diger zou zijn om naar elders te trekken, waar niemand hen kende. Of ze trokken zich terug op een hoe ve, het laatste overblijfsel van hun vroegere' rijkdom. Zo had Jan van Schengen gedaan en zijn zoon Sweer Die begonnen een nieuw leven met jonge kinderen en met jong vee. X ned. hekv. kerk Beroepen te Sexbierum: J. M. de Melj te Opperdoes, Aangenomen naar Oegstgeest (toez.) J. Eijk te Heerlerheide. geref kerken (vrïjgém.) Aangenomen naar Waardhuizen: G.' van Keulen, kand. te Heerde. chr. geref. kerken Tweetal te Alphen aan de Rijn: N. de Jong te Katwijk aan Zee en H. de'' Leeuw te Arnhem, van wie eerstge noemde is beroepen; te Zwaagwestein- de: W. de Joode te Den Haag-C en P. N. Rlbhers te Noordscheschut. Aangenomen naar Sneek: J. P. v. d. Boomgaard te Pezinge. doopsgez. broederschap Beroepen te Rotterdam: C. H. W. Hilderga te Veenwoudeh-Zwaagwestein- de. „j geref gemeenten Beroepen te Klaaswaal: A. Vergunst te Rotterdam-C In 's-Gravenpolder wordt een huis- vlijttentoonstelling gehouden, waarop prachtige werkstukken zijn te zien en die tot en met vandaag geopend is. VOOR H ET BERST UAIK MCWjtEWBr g&Sn# bedwingen. ALS IK VERS CEMENT ZlEKANiKHETNÏET LATEN ERM'NVOET IN TE ZETTEN. lm. »t«. U, S. Pol Off *11 rlahli r«»»r«ed C»(D. Itél by United Ftalura 5rndltore, Int. Advertentie P. LORILLARD - NEW YORK 2.-per 20 WIL JE THEE OP BED LIEFJE f* fA/VUJAAApI en een boterham MBT HONINQ/ENTOAST^/ IKOOK/VVE ZULLEN MOETEN WACHTEN,TOTD6 KIND6CENO GENOEG TUN OM HET TE BPENtae-N Zeil aan de slag DE NATUUR IN EN OM UW HUIS |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiii Zo langzamerhand kunnen allerlei soorten vruchtbomen gepoot worden: appels kan men dus nu bestellen en doe dat vooral bij een solide firma. Men moet goede kwaliteit bestellen, an ders krijgt men niets dan narigheid en men wil er toch graag zijn leven lang plezier van hebben. Ze moeten vooral niet te dicht op elkaar gepoot worden; struikvormen hebben toch zeker wel een onderlinge afstand van drie tot vier meter nodig. Bestel op zwakke onder stammen veredelde soorten, die zijn ge- Als men een gazon wenst aan te leg gen kan men na de winter direct met de grondbewerking een aanvang ma ken. Over het algemeen meent men dat één steek omspitten wel voldoende is: men kan betér de grond dieper los maken; later heeft men er plezier van. Niet alleen dat men de grond goed moet losmaken, doch men zal ook vol doende moeten bemesten: spit door de bovengrond maar een flinke laag oude koemest: het zal het gras later goed doen. Oude koemest is prima, doch ook ka" fiv m or wrtl voor Een gazon kan men maken door te zaaien, doch ook door graszoden te leg gen; over het algemeen kan men veel beter zaaien; dat is ook goedkoper. Als men echter een klein stukje nodig heeft legt men ook dikwijls zoden; dan moet men onkruidvrije zoden bestellen; er mogen geen paardebloemen of made liefjes in zitten. Per vlerkante meter heeft men zestien zoden nodig; u kunt dus zelf uitrekenen, hoeveel u er nodig heeft. De grond moet eerst goed gelijk gemaakt en gerold worden; dan de zo den er op en die vastkloppen met een (i-irlm'-er of met dA acv,'.r:i'r- 7. Nadat de Kraak in een inham van iet eiland Bonga Tonga voor anker was gegaan, ging Kappie in het verlaten iandschap op zoek naar Jonas Balein. „Ik ben benieuwd om hem eindelijk te ontmoeten," dacht hij, een heuvel beklimmend. „Het moet wel een heel rare sinjeur zijn, die een heel rare bol met heel rare geluiden laat vervoeren naar een eenzaam eiland Toen klonk hem een ijl geroep tege- ..Aha De kapitein van de Kraak" riep deze verheugd. „Dat noem ik pas een afspraak nakomen!" „Datzelfde geldt ja dubbel voor u, meneer Balein." antwoordde Kappie „Hoe kunt u hier al op mij zitten wach ten. terwyl er hier nooit schepen aan leggen?" „O, heel eenvoudig sprak de an der. „Arie heeft mij namelijk gebracht. ANo ft -<• 7iPt straks wél ken- heeft u mijn duikklok veilig over kun nen brengen?" „Een duikklok herhaalde Kap pie. ..Dus toch! U wilt dus met dat ding het water in! Nou, dan moet ik u ernstig waarschuwen, meneer Balein. U hebt vergeten er een motor inte doen Die bol zinkt als een steen en komt nooit weerom!" Tot zijn verbazing barstte de heer Balein echter in een hartelijk lachen Hit. wanrbii h'j medelijdend het hoofd 22. Na het avondmaal liep Ottö naar de grote burchtzaal, waar Elar hem, zoals afgesproken, zou komen halen om de wapenverzameling van Gislar te gaan zien. Het nieuws van Distel had hem meer verontrust, dan hij had laten merken. Het- stond' voor hem vast, dat ï- °f? de een andere manier in verbinding stond met de zigeuners. Was dat dan ook de reden, dat zij hem en Distel aan hun overgelaten hadden, na dat Otto hen verteld had, dat zij op weg waren naar Darcantri? En de waarschuwing van de oude Maroessia, wat had die te betekenen? Plotseling hoorde Otto iemand binnenkomen. Het was niet Elar zoals hij verwacht had, doch een bediende. ..Het spijt Heer Elar zeer. dat hij niet kan komen", vertel de deze, „doch zijn aanwezigheid bij Heer Gislar is vereist, zodat hij zich laat verontschuldigen." Otto bedankte de man. Het speet hem eigenlijk niet, daar hij nu een mooie gelegenheid had, eens rustig en ongestoord over alles na te denken. Hij zette zich in een ven sternis, en liet zijn blikken over het landschap dwalen. Doch opeens werd zijn aandacht getrokken door een rui ter. die in volle vaart de poort uitreed. Otto' herkende hem onmiddellijk. „Aha, onze vriend Elar heeft dus blijkbaar andere afspraken, waarvan hij het he ter vond mij niets te vertellen," mom pelde hij. Hij sprong op en verliet de zaal en slechts weinige ogenblikken la- tpr ctoAf eAk <01*0 -- "-„-4

Zeeuwsch Dagblad | 1961 | | pagina 2